De Geheime Ingang GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON Binnenlandsch Nieuws. EEN HEVIG LUCHTGEVECHT BOVEN DE DUITSCHE BOCHT. Volgens de Duitschers zijn 34 van de 44 Engelsche toestellen neergeschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: In den middag van 18 December hebben de Engelschen 'n groote vlucht ondernomen met 44 moderne gevechts vliegtuigen. Gepoogd werd verscheide ne plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden echter reeds bij het naderen ten Noorden van Helgo land door Duitsche jachttoestellen op gevangen en uiteengedreven. Er wer den verscheidene verbitterde luchtge vechten boven het binnendeel van de Duitsche bocht gevoerd. Daarbij werden, volgens tot dusver re ontvangen berichten, 34 Engelschen neergeschoten. Bij dit aantal zijn niet de verliezen inbegrepen, die overgeble ven Engelsche toestellen naar alle waarschijnlijkheid op hun vlucht terug verder hebben geleden. Brokstukken van neergeschoten Engelsche toestellen zijn reeds op de Duitsche eilanden aan gespoeld. De bemanningen van twee Engelsche vliegtuigen werden gevan gen genomen. Enkelen Engelschen ge lukte het door te breken naar Wil helmshaven. Zij raakten in geconcen treerd afweervuur, zoodat zij er niet toe kwamen bommen neer te werpen. Aan Duitsche zijde zijn twee vlieg tuigen, welker bemanningen met val schermen omlaag sprongen, neerge stort. De zegevierende Duitsche jacht toestellen zijn Messerschmidt-machines van het type 109. Zij behooren tot het jachteskader Schumacher, dat reeds op 14 December door het neerschieten van 10 der 20 aanvallende Engelschen den vijand met 50 pet. verlies naar huis zond. Volgens de Engelschen 7 Britsche en 12 Duitsche toestellen neergestort. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelde gisteravond mede, dat En gelsche bombardementsvliegtuigen 12 Messerschmidt-gevechtstoestellen heb ben neergeschoten in een verwoeden luchtslag boven de Duitsche bocht. Ze ven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. De Britsche bombarde mentstoestellen bevonden zich op een verkenningsvlucht, met het doel, ieder Duitsch oorlogsschip, dat op zee aan getroffen wordt, aan te vallen. Er wer den geen Duitsche oorlogsschepen ge zien. v DE GRUWELEN VAN DEN OORLOG. Een correspondent van Nya Dagligt Allenhanda in Finland meldt, dat het Russische leger minstens 40.000 doo- den heeft verloren en dat er 10.000 sol daten zijn van wie de ledematen zijn bevroren. De materieele onmogelijkheid de lijken te begraven wegens den be vroren bodem, doet vreezen, dat in het voorjaar verschrikkelijke epidemiën zullen voorkomen. Overigens heeft men geconstateerd, dat Russische krijgsge vangenen aan pokken lijden en betoogt men, dat te Leningrad cholera zou heerschen. De Finsche soldaten zijn, ondanks den haat tegen den agressor, van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. Maar ondertusschen dwarrelden al lerlei kwellende gedachten door zijn brein. Hoe kende die vreemde het ge heim van de verborgen deur? Bracht dit feit hem niet in steeds nauwer verhand met Margaret? Wat voor macht had deze man over de vrouw van wie Richard zoo met heel zijn hart hield? Het waren moeilijke vragen om een antwoord op te vinden en zij folterden zijn ziel XX. Den volgenden morgen waren Wi thers en Kirby al vroeg uit de veeren; beide frisch als een hoentje. Zij ont beten samen en wandelden daarop naar het station. Kun je gemakkelijk de hand leg gen op den man die het eerst kapitein Levinge herkende, Kirby? vroeg zijn metgezel. Dat kan ik Tom, dadelijk, ant woordde inspecteur Kirby. Hij heeft order altijd thuis bericht achter te la ten waar hij te vinden is. Kun je je op hem verlaten? Kirby knikte. vol afschuw over de afslachtingen, waaraan het Russische hoofdkwartier de Roode troepen blootstelt. Een sol daat heeft verteld den eersten dag drie Russische soldaten te hebben gedood, den dag daarop tien en den derden dag een geheele groep Russen te hebben vernietigd. In Zweden bereidt men de opneming voor van vluchtelingen uit het uiterste noorden van Finland. DUITSCHE PARACHUTISTEN ACHTER DE FRANSCHE LINIES. Volgens de „Instransigeant" is ko men vast te staan, dat Duitsche vlieg machines parachutisten boven Fransch gebied hebben doen afspringen, op plaatsen, waar men kon veronderstel len, dat deze konden neerkomen en zich van hun parachute vrijmaken, voordat zij door de Fransche militairen of po litie zouden worden betrapt. Reeds zijn in de oorlogszone enkele van deze bin nengeslopen spionnen achterhaald. Het Parijsche blad dringt er op aan, dat de bevolking het grootste wantrou wen zal koesteren tegen iederen para chutist, die elders dan op de officieele landingsterreinen neerkomt en zich zal beijveren van iedere zulke landing ten spoedigste melding te maken, zoodat deze vorm van spionnage dadelijk den kop kan worden ingedrukt. JAPANNERS IN HET NAUW. Laten we niet vergeten: honderden millioenen Chineezen zijn óók nog steeds slachtoffers van agressie, In 't Verre Oosten woedt de Japansch Chineesche oorlog van jaar tot jaar voort. Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat de Japansche troepen bij Nanking geheel geïsoleerd zijn en dat alle hoofdwegen naar Yam Tsjow on der controle van de Chineezen zijn, ter wijl de pogingen van de Japanners van daaruit op te rukken, afgeslagen wer den. Volgens dezelfde berichten hebben de Chineesche troepen de steden aan de Jang Tse ten Oosten van Hoepen her overd, waardoor men controle over de transporten op de rivier heeft verkre gen. BEMANNING DER VON SPEE GEÏNTERNEERD. De gezagvoerder en de geheele be manning van de ,,Graf von Spee die in Buenos Aires zijn aangekomen, n.l. 1039 man, zullen worden geïnterneerd, aldus meldt Reuter uit die stad. „TACOMA" IN ARGENTINIË GEÏNTERNEERD. Een radiobericht meldt uit Buenos Aires, dat de „Tacoma' het schip dat de ,,Graf von Spee" geravitailleerd heeft, door de Argentijnsche autoritei ten zal worden geïnterneerd. GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR. Van officieele zijde meldt men, dat het Prinselijk Paar een bedrag van 1000.— heeft verstrekt aan het hoofdbestuur van het Nederlandschc Roode Kruis als blijk van zijn belang stelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op humanitair gebied. WERKLOOZENSTEUN WORDT VERHOOGD. Met 5 procent. De regeeringspersdienst meldt: De regering heelt besloten, de steun- uitkeering aan de werkloozen en de loonen in de werkverschaffing gedu rende den termijn van Maandag 18 De cember a.s. tot Zaterdag 2 Maart a.s. met 5 procent te verhoogen. Door deze verhooging zullen in het algemeen niet overschreden mogen worden de thans in verband met de in het vrije bedrijf geldende loonen gestelde maxima. EXTRATJE VOOR DE SPOORWEG MANNEN. De spoorwegmannen krijgen als waardeering voor hun bijzondere dien sten, een dagloon extra. INCIDENT BIJ VENLO. Op de vragen van hel Tweede Ka merlid De Marchant et d'Ansembourg (nsb) in verband met het optreden van'gewapende Duitschers op Ncder- landsch grondgebied bij Venlo op November 1939, heeft de minister van Algeineene Zaken a.i., mede namens den minister van Buitenlandsche Za ken, als volgt geantwoord: 1. Het- is waar, dat op 9 Novembci j.l. eenige gewapende Duitschers de Nederlandschc grens bij Venlo hebben overschreden en op Nederlandsch grondgebied onder bedreiging met wa pengeweld de inzittenden van een auto waaronder een Nederlandsch officier, hebben overmeesterd. De identietijd der genoemde Duitschers kon dezer zijds niet worden vastgesteld. 2. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 3. De regeering heeft van de Duit sche regeering volledige genoegdoe ning verlangd voor deze schending van ons grondgebied, met inbegrip van de invrijheidstelling van den ontvoerden Nederlandschen chauffeur en het lijk van den Nederlandschen officier, die bij den overval volgens de verkla ringen van ooggetuigen den dood heeft gevonden. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. 't-Gravenhage, 17 December. De regeeringspersdienst meldt: In den loop van hedenochtend zijn op verschillende tijdstippen boven het midden en Oosten des lands enkele verspreide vreemde vliegtuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waarge nomen. De vliegtuigen hebben ons rechtsgebied verlaten, nadat meederc patrouilles jachtvliegtuigen opgeste gen waren en zij ook herhaalde malen van den grond af onder vuur genomen waren. PLUIMVEETEELTREGELING. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft de Minister van Economi sche Zaken thans een beslissing ge nomen betreffende de teeltregeling van de pluimveehouderij voor 1940. Gelijk bekend, voorziet deze teelt regeling o.a. in een beperking van het aantal uit te broeden kuikens. De teeltregeling voor 1940 bepaalt dit aan tal in totaal op 80% van dat in het vorige seizoen. Met het oog op de vooruitzichten welke de economische positie van ons land op grond van de huidige verhou dingen biedt, kwam het ook in het be lang van de pluimveehouderij wen- schelijk voor, genoemd persentage niet hooger te stellen. Nadere mededeelingen worden in 'n afzonderlijke publicatie bekend ge maakt. WIJZIGINGEN IN DE LEDER BESCHIKKING. Verplichting tot inschrijving. De minister van economische zaken deelt mede, dat in den tekst van de Lederbeschikking 1939 no. 1 een aan tal wijzigingen is aangebracht. In de eerste plaats wordt aan on dernemingen in den zin van deze be schikking thans de verplichting opge legd zich binnen een weck bij 't Rijks bureau voor huiden en leder, Keizers gracht 129-131 te Amsterdam, te laten inschrijven. Van deze verplichting wordt evenwel voorloopig aan alle on dernemingen dispensatie verleend, met uitzondering van lederhandelaren, le derimporteurs en agenten in leder. Al leen deze laatstgenoemde drie catego rieën moeten zich derhalve ten spoe digste schriftelijk ter inschrijving bij bovengenoemd Rijksbureau gebruik van zijn bevoegdheid om algemeene dispensatie te verleenen van het in de gewijzigde beschikking opgenomen verbod tot het koopen, verkoopen, be en verwerken, alsmede tot afleveren van leder en van de verplichting ex artikel 5 tot het doen van opgave der voorraden leder. Deze dispensaties gel den tot nadere aankondiging. Volledigheidshalve wordt er nog op gewezen, dat de directeur de bevoegd heid heeft gekregen om bij het afgeven van vergunningen een consentgeld te heffen. Dit consentgeld kan uiteraard eerst dan worden geheven, wanneer de hicrbovenbedoelde algemeene dispen saties worden ingetrokken. MOORDAANSLAG TE GORINCHEM. Onder vrijwel dezelfde omstandig heden als de vorige week te Hoogblok- land, is onder Gorinchem op den Dordtschendijk een moordaanslag ge pleegd. De 20-jarige J. van der Pijl uit Har- dinxveld, die op den Dordtschendijk van Gorinchem naar Hardinxveld fiet ste, werd achterop gereden door een fietser, die haar een mes in den rug stak. Op haar geschreeuw kwamen be woners van woonschuiten naar buiten, waarop de fietser de vlucht nam. De commissaris van politie te Go rinchem is direct met man en macht uitgerukt. Men kon overgaan tot ar restatie van den 16-jarigen G. van T. te Gorinchem, die om 9 uur van zijn I bed werd gelicht. Van T. werd eenigen lijd geleden voorwaardelijk veroor deeld wegens diefstal met braak. De toestand van het meisje v. d. P. baart geen zorg. Nader kan worden medegedeeld, dat de lG-jarige G. van T. tegenover den commissaris van politie een volledige bekentenis heeft afgelegd en verklaard heeft, dat door hem niet alleen de aan slag op mejuffrouw v. d. Pijl is ge pleegd, maar ook die te Hoogblokland de vorige week. Den nacht voordat hij te Hoogblok land den aanslag pleegde, had hij te Arkel ingebroken en een gouden hor loge en een dolkmes gestolen. Met 't dolkmes heeft hij het meisje in Hoog blokland gestoken. De jongen is waarschijnlijk niet ge heel toerekenbaar, daar hij zijn slacht offers in het geheel niet kende en dus niet uit wraak gehandeld heeft. SLACHTOFFER VAN DEN ONBE- WAAKTEN OVERWEG. Zoncjagmorgen om kwart voor 12 is op den onbewaakten overweg De Malm bij Soest een doodelijk ongeluk ge beurd. De 14-jarige Van Roomen uit Baarn naderde op zijn rijwiel gezeten den overweg, gelijktijdig met den diesel- trein uit Baarn. De jongen zag den trein niet en werd gegrepen. Hij was op slag dood. TWEE KINDEREN TE BETTERWIRD VERDRONKEN. Te Betterwird nabij Dokkum zijn 'n achtjarig zoontje en een twaalfjarig dochtertje van den landbouwer Holts- ma door het ijs gezakt van een slootje in de nabijheid van de ouderlijke wo ning, waar zij aan het spelen waren. De ouders, die de kinderen na kor ten tijd misten, gingen zoeken. Zij za gen in het ijs een gat, waarin het mutsje van een der kinderen dreel. Men slaagde er in de kinderen door 't gat op te halen. De dokter kon slechts den dood constateeren. DOOR GAS GEDOOD. In een militaire commandopost te Eindhoven maakte een der militairen gebruik van de badinrichting. Na on geveer een half uur bemerkten andere militairen een scherpe gaslucht, waar op men onverwijld de deur van de bad- ccl forceerde en tot de ontdekking kwam dat de bader, genaamd J. Snip- pe uit Voorschoten, door gas bedwelmd was. Onmiddellijk werd medische hulp ingeroepen. Een burgergeneesheer en drie militaire artsen poogden urenlang de levensgeesten weder op te wekken, maar mochten helaas niet slagen. Zij constateerden den dood. Een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk wordt ingesteld. AL SPELENDE IN DEN RUN GERAAKT. Kindje te Arnhem door stroom meegesleurd. Zondagmiddag om vier uur is een achtjarig' kind bij het spelen aan de Rijnkade te Arnhem bij het Roer mondsplein in den Rijn gevallen en verdronken. Schippers, later bijgestaan door de Hij heeft er zijn reden voor óm op goeden voet met ons te blijven. Bo vendien krijgt hij twintig pond zoo dra we den kapitein in handen heb ben. Hij is bediende geweest m de ol- ficierscantine van Levinge's regiment. Op een keer was hij in Sandown hij was toen in dienst hij een grooten bookmaker toen hij iemand vlak achter hem hoorde spreken, en tot zichzelf zei: Ik ken die stem, dat is ka pitein Levinge. Hij draaide zich om en inplaats van een gentleman in optima forma te zien, zag hij een arinoedigen kerel; het volmaakte type van iemand die de renpaarden bespionneert om tips te kunnen geven. Hij was stom verbaasd en onwillekeurig lette hij verder op den man. Hij zag hem van tijd tot tijd bij races en hij stukjes en beetjes kreeg hij de zekerheid dat het zijn vroegere superieur was. Let wel: al dien tijd had hij er geen notie van dat de kapitein door de politie gezocht werd. Zijn idee was dat hij door een samenloop van omstandigheden aan lager wal was geraakt, zooals dat wel meer bij menschen van stand en po sitie gebeurt. Dus hij wist niet dat zijn kennis geld waard was? merkte inspecteur Withers op. Hij had er niet het flauwste idee van, was het antwoord. Hoe kwam hij er dan achter, vroeg Withers verder. Eenvoudig genoeg. Op een dag ontmoette hij een sergeant van zijn vroegere regiment en vertelde hem hoe kapitein Levinge er aan toe was. Nonsens, zei de sergeant, kapitein Le vinge is dood, en vertelde hem toen de heele geschiedenis. Het bleek dat de gedragingen van den kapitein in het regiment bekend waren geworden en mijn man hoorde er ook alles van. Toen zag hij natuurlijk zijn kans en hij liep zoo hard als hij kon naar den ouden Poole. Hij werd met open ar men ontvangen; ik heb nog nooit een ouden man gezien, die zóó naar wraak dorstte; en ik heb wat gezien, dat hoef ik jou niet te vertellen. De zaak werd in mijn handen gesteld en in den aan vang maakte ik een kolossale lout. Ik had niemand ter beschikking dai\ Sam Roper, dien ik er op uit stuurde om poolshoogte te nemen. Ropers is een idioot, grauwde Withers. Van de bovenste plank, beves tigde de ander grimmig. Hij verprut ste den boel zóó, dat Levinge er de lucht van kreeg dat we hem op het spoor waren en de beenen nam. Hij leefde onder den naam Jim Peyton. Wie is er verder met de zaak bezig? vroeg Withers. Ik heb Joe Lester uitgestuurd om het huis van zijn vader in de gaten te houden. -Daar woont mevrouw Le vinge gewoonlijk. Het is vrij zeker dat we wel iets te weten zullen komen, als we zijn vader en zijn vrouw niet uit het oog verliezen. Gisteren voor ik vertrok kreeg ik een rapport van Joe, maar hij had niets gezien. Hij zegt dat het huis uitgestorven lijkt en dat de oude man daar opgesloten zit als een mummie in zijn kist. De vrouw is degene die we heb ben moeten, meende Withers. Absoluut zeker, beaamde Kirby. Het zou me al heel erg verbazen als jij het niet bij het rechte eind hebt, wat dat betreft, Tom. Het geld bewijst het, verklaarde laatstgenoemde. Op dit oogenblik naderden zij het station en er werd verder geen wi.u'd over de zaak gesproken. Toen de trein vertrokken was, wan delde inspecteur Withers op zijn dooie gemak weg, maar niet in de richting van het dorp. Hij sloeg een zijlaan in en begaf zich in Noordelijke richting; hij liep ongeveer een halven kilome ter op zijn gewone manier, hield toen halt, haalde een kaart uit zijn zak, en vouwde die open. Het was een blad van een stafkaart. Toevallig 'lag Springmeads vrijwel in het midden van het blad, zoodat circa dertig ki lometer Oostelijk en Westelijk en achttien ten Noorden en ten Zuiden van het landgoed overzien kon wor den, waarin elk gehucht en elk alleen staand huis was aangegeven. Zonder moeite slaagde hij er dan ook in op deze duidelijke en uitvoerige kaart zijn Tocht van den voorafgaanden middag terug te vinden. Onmiddellijk legde hij den wijsvinger op het bosch- je, waar hij mevrouw I.evinge had gevolgd. Als zij daar heen was gegaan om iemand te ontmoeten, r?dcneeide inspecteur Withers bij zichzelf, dan is het duidelijk dat de bewuste per soon ergens uit die richting moest ko men en vermoedelijk van niet heel ver. Hij liet zijn vinger verder glijden en stelde vast dat de kaart in deze omgeving vrijwel geen spoor van men- schelijke bewoning vertoonde. Alleen ongeveer anderhalven kilometer Oos telijk van het bosch lag een klein ge hucht, Rushbrook Bottom geheeten. Daar of nergens, concludeerde inspecteur Withers en hij zocht den kortsten weg erheen van het punt waar hij zich bevond. Een uur later stond hij aan den bo venrand van een met hei begroeide helling en zijn oogen rustten op een eenzamen, verborgen uithoek van de uitgestrekte wildernis. Een kleine beek liep langs den voet van de hel ling en op den rechter oever stond een half dozijn boerenhuisjes, elk met een lapje aan de hei ontworstelden leem grond. Boven de deur van het dichtst- bijgelegen huisje bevond zich, hal verborgen door het stroodak, een pri mitief uithangbord. Inspecteur wi thers liep er heen en las: „Het "N lie gende Hert". .-la Een herberg, dacht hij, juist de plaats die in aanmerking komt, en^ hij stapte binnen. Hij had de gelagkamer ternauwer nood rondgekeken, of hij wist dat hij was waar hij wezen moest en den man, dien hij zocht, vóór zich had. Zonder dat hij den indruk wekle zijn blik op iemand in het bijzonder te richten, namen zijn oogen de waardin op, een dikke vrouw van middelbaren leeftijd, een groepje bremsnijders die op het bier wachtten, dat de waardin voor hen inschonk, en, gezeten in een hoek van de lange zitbank, een have loos man met een zwarten baard. Inspecteurs Withers ging met be daarde bewegingen op een stoel zitten, dicht bij de deur, nam zijn hoed af, wreef over zijn voorhoofd en hoestte zwak. Toen hief hij zijn lang, schraal, perkamentachtig gezicht op en vond aller oogen op zich gevestigd. Ik heb werkelijk een beetje te ver gewandeld, kwam het met kenne lijke inspanning over zijn lippen. Maar het is zoo aangenaam hier op de hei de, dat ik voortliep, zonder aan den afstand te denken. U heeft zich te veel vermoeid, meende de waardin; u ziet er niet sterk uit. Van welken kant bent u ge komen? (Wordt vervolgd.) 24)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2