Plaatselijke Berichten, a Sv Woensdag 20 December 1939. De Echo van het Zuiden Tweede Blad EXAMEN. De lieer Christ J. Klerx Jr. alhier J slaagde voor 't propaedeutisch examen aan de Economische Hoogeschool te Tilburg. GEMEENTEBODE. Door B. en W. dezer gemeente is be noemd tot gemeente-bode de heer A. P. de Louw. alhier. Indiensttreding 1 Ja nuari a.s. ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Zooals aangekondigd had Zaterdag avond in hotel Verwiel eene vergade ring plaats om te komen tot oprichting van een Algemeen Militair Tehuis in onze gemeente. De uitgenoodigden waren vrijwel al len opgekomen, eenige berichten van verhindering uitgezonderd. De vergadering stond onder leiding van den heer Dr. Kolster, terwijl kapi tein Dr. Kortbeek de noodige inlichtin gen gaf betreffende 't doel. inrichting, enz. Daarna verklaarden de aanwezigen zich bereid zitting in 't comité te ne men en werd het dagelijksch bestuur als volgt geconstitueerd: Eere-Voorzitter: Burgemeester Moo- nen. Voorzitter: Dr. H. Kolster; verder de heeren Gerard Verwiel, Norbert van Loon, Ir. H. van der Waerden, Drs. Ettman, terwijl als verdere leden in 't comité zitting nemen: Pastoor Heeze- mans, kapitein Bouman, wethouders Eibers en Smolders, de heeren Henri Hoffmans, J. Tielen, Cl. Raming, Drs. G. de Vries, D. van Oss-van Buuren en G. van de Westelaken. Tevens werd een dames-comité op gericht, waarvan mevr. Minke het voorzitterschap en mej. Til Wiesman het secr.-penningmeesteressechap op zich zullen nemen. Verschillende dames zullen alsnog worden uitgenoodigd in dit comité zit ting te nemen. Inmiddels is reeds overleg gepleegd met het K.J.C.-bestuur, met als resul taat dat overeengekomen is dat dit mi litair tehuis wordt gevestigd in 't K. J. C.-huis in de Stationsstraat. De bedoeling is het nieuwe militair tehuis reeds a.s. Zaterdag officieel te openen, opdat het met de Kerstdagen reeds beschikbaar zal zijn. MET KERSTMIS DE STRAAT OP! Dat zou het lot zijn van de in Waal wijk gelegerde militairen, die niet tot de weinige gelukkigen behooren, die met de Kerstdagen hun verlof genie ten! Met de Kerstdagen de straat op! Met de Kerstdagen geen thuis en zelfs geen Tehuis! Dat zou te bar zijn. En deze overweging was dan ook de reden dat 't Zaterdag jl. vergaderende comité be sloot met bekwamen spoed zijn werk zaamheden te verrichten.'Er werd niet te veel tijd besteed aan het bespreken van de wenschelijkheid van een Alge meen Militair Tehuis: die wenschelijk heid was al te evident. Daarom werd zoo snel mogelijk een voorloopig be stuur gekozen en dat voorloopige be stuur opende spoed-onderhandelingen met het K.J.C.-bestuur. Een uitgebreid damescomité was inmiddels gevormd, en dank zij deze doortastendheid aan alle zijden zal het mogelijk zijn dat de militairen van alle gezindten met de Kerstdagen ïeeds een Tehuis hebben! Dat hebben zij dan te danken aan de Waalwijksche burgerij, en dat die dank groot zal zijn, dat is wel duidelijk. Inmiddels is er nog één kleine kwes tie, die het bestuur geen oogenblik hoofdbrekens heeft gekost, omdat hier voor even vanzelfsprekend een oplos sing zou worden gevonden, maar die in dit verslag toch even vermeld moet worden, en dat is de centenkwestie!! Zooals wij reeds zeiden, dat is maar een kleine kwestie, want het betreft hier geen reusachtige kapitalen op de eerste plaats, en op de tweede plaats zal ieder Waalwijker zonder twijfel blij zijn te kunnen meehelpen om de moei lijkheid op te lossen, want ieder begrijpt dat het hier niet gaat om weldadigheid, maar doodeenvoudig om ons aller PLICHT! We redeneeren maar zoo: zij doen zooveel voor ons, laten wij nu eens een klein beetje voor hen doen. Er is namelijk geld noodig voor de in richting en instandhouding van het Te- huis, voor de huur en voor de bevoor- rading. Dat geld kan natuurlijk niet verschaft worden door de kleine ver goeding, die de „jongens" voor hun consumptie e.d. betalen. Daarom moe ten wij dat opbrengen. Met dat doel verzoekt het Bestuur U, zich zoo spoe dig mogelijk te willen laten inschrijven als „Militair-Tehuis-Lid" tegen een contributie, waarvan U het bedrag ge heel zelf kunt vaststellen, echter bij voorkeur een vast bedrag wekelijks of maandelijks, opdat bij de exploitatie daarmee rekening kan worden gehou den. Nogmaals: dit is geen weldadighejd, dit is onze plicht! En daarom rekent 't bestuur op aller medewerking. Voor 't lidmaatschap geeft men zich op bij een der hierboven genoemde bestuursleden, terwijl bovendien nog met een inschrij- vingslijst zal worden rondgegaan. Dus, let wel: nog deze week! Want ons vijf-dagen-program is: De militai ren met Kerstmis thuis in hun tehuis! Het Voorl. Bestuur. PLECHTIGE UITVAART EN BE GRAFENIS VAN WIJLEN MEVR. J. TIMMERMANS-VAN IERSEL. Onder enorme deelneming had Dins dagochtend ten 10 uur in de parochie kerk van St. Jan de plechtige begrafe nis plaats van wijlen Mevrouw J. Tim mermans-van Iersel, 1.1. Vrijdag-avond na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 36 jaren in het St. Eli- sabeth-Ziekenhuis te Tilburg overle den. De lijkbaar werd gedragen en omge ven door het personeel van de Levens verzekering Mij. Noord-Braband en van het Kassierskantoor W. Timmer mans Zonen, terwijl deze werd ge volgd door een lange rij van familie leden, vrienden en bekenden. Wij merkten o.m. op: Mgr. Alex Sweens, president van het Groot-Semi narie, Mgr. Dr. Jos van Gils uit Roer mond, Mgr. Dr. Jan Witlox, hoofdre dacteur van „de Maasbode", pastoor Antoon Witlox, kapelaan Holtus, prof. G. Witlox en tal van andere H. H. geestelijken, Mr. Sassen, rechter in het arrondissement Den Bosch, Comman dant afd. Veld-artillerie te Bergen-op- Zoom met adjudant, Burgemeester Moonen, wethouder Eibers, deputaties van het Kerkbestuur van St. Jan, van Waalwijks Belang, van de R.K. Mid- denstandsvereeniging en verder tal van bekende figuren uit het Waalwijksche leven en industrie. In het geheel gevulde kerkgebouw werd door den Z.Eerw. heer Pastoor Heezemans, geassisteerd door de kape laans Völker, van Lierop en Gedden, eene plechtige H. Mis opgedragen, ter wijl 't kerkkoor de mis van Perosi uit voerde. Aan de zij-altaren celebreerden vijf heeren-geestelijken voor de zielerust der hooggeachte overledene. Na het In Paradiso verliet de droe ve stoet het kerkgebouw en werd op het kerkhof de absoute door pastoor Heezemans vericht. Diep onder den indruk verlieten de„ honderden den doodenakker, overtuigd aan den schoot der aarde te hebben toe vertrouwd een edele vrouw, een lief hebbende echtgenoote en moeder en een groote, stille weldoenster der ar men. Moge God haar hiervoor het loon reeds hebben weggelegd. Zij ruste in vrede! EEN BIJZONDERE ONDERSCHEI DING IN DE STUDENTEN WERELD. In het huishoudelijk reglement van het Tilb. Stud, corps St. Olof, Hoofd stuk IV, art. 69 komt 't volgende voor: „Degenen, die zich tijdens hun lid maatschap voor 't Tilburgsche Studen tencorps „St. Olof" buitengewoon ver dienstelijk gemaakt hebben, kunnen op een schriftelijk bij den Ab. Actis inge diend voorstel van 40 leden, tot Ein- hariar worden verheven, nadat min stens de helft van het aantal leden hun stem hebben uitgebracht en der uit gebrachte stemmen zich voor genoemd voorstel hebben verklaard". De bijzondere onderscheiding in bo vengenoemd artikel bedoeld werd de zer dagen toegekend aan den heer P. van Loon Nzn. alhier, economisch student te Tilburg, waar hem den titel van „Einhariar" met bijna algemeene stemmen werd toegekend. (Het juis te cijfer mag eerst later bij de officieele toekenning worden bekend gemaakt). Een zeer bijzondere onderscheiding in de studentenwereld, die zeker een felicitatie dubbel waard is. R.K. H. B. S. De jaarlijksche retraite voor de ka tholieke studenten wordt ditmaal ge houden: Voor de klassen IV en V in het klooster der Eerw. broeders, geopend 18 December, nam. kwart over vier. Voor de klassen II en III bij de Eerw. Zusters, geopend Dinsdag 19 Decem ber, nam. half vier. De plechtige sluiting zal plaats heb ben, bij de Eerw. Zusters op Vrijdag ochtend half acht. R.K. UNIVERSITEITS-COLLECTE. Nadat in de 3 H. Missen van 1.1. Zondag de parochianen van St. Jan hadden genoten van de naar vorm als inhoud schitterende predicaties van den Dominicanerpater prof. Dr. M. H. Mol- kenboer. hoogleeraar aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen en een der beste predikers van ons land, hebben zij ook dienovereenkomstig geofferd voor het doel waarvoor Z.H.Eerw. sprak, n.l. de Katholieke Universiteit, n.l. een be drag van 369; zeer zeker een schitte rend resultaat. KINDERZEGELS EN KAARTEN. Zooals vorige jaren zal er wederom drie dagen voor Kerstmis en drie da gen voor Nieuwjaar een tentje komen in de hal van het postkantoor, waarin door dames de kinderzegels en prent briefkaarten ten verkoop aangeboden zullen worden. Het is zoowat traditie geworden om met een van deze feestdagen eenige van de mooie anzichten met kinderze gels er op te verzenden. Men steunt er ook een mooi werk mede, en we hopen dat de dames in het tentje handen te kort zullen hebben om al de koopers te kunnen bedienen. VERGADERING. KYNOLOGEN-VEREENIGING. Maandagavond vergaderde de Ky- nologen-Vereeniging in de achterzaal van Hotel De Twee Kolommen. Wegens verhindering van den voor zitter, den heer J. Tielen, opende de penningmeester de vergadering en heette allen welkom. Hij sprak er zijn spijt over uit dat de bijeenkomst zoo slecht bezocht was en deelde mede dat ook de heer Eibers bericht van verhin dering had gezonden. Hierna gaf de penningmeester in overweging om de vergadering uit te stellen tot Zondag voormiddag 8 Jan. of Maandag 9 Jan. des n.m. 8 uur, waartoe werd besloten ten einde met den voorzitter een en an der nader te bespreken. Op voorstel van den penningmeester om de boeken en bescheiden nu of op de eerstvolgende vergadering na te zien, werd besloten dit alsnog te doen, voor welk onderzoek de heeren P. Smulders en van de Griendt benoemd werden. Nadat dezen de bescheiden van de clubmatch en het boekjaar hadden ge controleerd en in orde hadden bevon den, bracht de heer Smulders namens de vereeniging den penningmeester een dankwoord. Verder werden met algemeene stem men enkele nieuwe leden aangenomen. Hierna werd de hondensport nog even besproken en sloot de penning meester deze slecht bezochte vergade ring. Uit den stand der kas bleek, dat in kas aanwezig was 119.17. De club match had slechts een tekort opgeleverd van 4.27. ONTWIKKELINGSAVOND R.K.W.V. Een leerzame lezing van Chr. Klerkx Jr. In het Bondsgebouw hield de he'-ïr Chr. Klerkx Jr. Maandagavond een in teressante lezing in de vele R.K.W.V.- ontwikkelingsavonden over het onder werp: wat gebeurt er over de grenzen. I)e voorzitter opende de bijeenkomst met het gebed voor de Nieuwe Gemeen schap, heette allen welkom, speciaal den spreker, die geen onbekende voor ons is waar zijn mooie rede van vorig jaar allen nog zal heugen, en had daar om, ondanks het gure weer, een groo- tcre opkomst verwacht. Hij greep de gelegenheid waartoe hij niet gemakkelijk in staat was aan, om den heer Klerkx, die nu zoo ongeveer een jaar Woensdag op Woensdag voor de werkloozen een ontwikkelingsles geeft, en dat, op een manier dat hij de menschen zoo weet te boeien dat allen steeds aanwezig zijn, hartelijk dank zeggen voor die bewezen diensten. Een hartelijk applaus van de verga dering gaf aan deze woorden instem ming. Hierna kreeg de spreker van den avond het woord, die begon met er op te wijzen dat hij nog niet meegemaakt had dat vergaderingen na het uitspre ken van den Christelijken groet, nog met een openingsgebed werden begon nen. Het kan niet anders of de geest der aanwezigen zou daardoor hooger worden opgevoerd. Ook reageerde spr. op het dankwoord en applaus tot hem gericht, voor zijn werk voor de werk loozen. Hij zeide dit werk zoo te moeten zien dat het een eer was dit te kunnen en mogen doen. Na deze inleiding kwam spreker tot zijn eigenlijk onderwerp, waarbij hij met onderscheidene voorbeelden het voltrekken van een revolutie buiten de grenzen, maar ook in ons land aan toonde en vooral in het licht stelde als wij in het gewone spraakgebruik van revolutie spreken, de omwenteling in den innerlijken mensch reeds lang voltrokken is. Aan de hand van een boek van een Dantziger-Senaatslid von Rausnich, waaruit hij vele pasages voorlas, werd Een intiem ta fereeltje uit het Prinselijk gezin een nieuwe kijk gegeven op het Hit- lerianisme, met als eindconclusie dat ook Duitschland nog alleen door het Christendom zou te redden zijn. Een dankbaar applaus en dank woord, viel den spreker voor z'n leer- zamen aVond ten deel. DE KERSTACTIE YAN DE K.J.V. Hoewel er bij de opening van de Kersttentoonstelling in het K.J.V.- Huis slechts een minimale belangstel ling was, waaraan ongetwijfeld de he vige koude van Zaterdag niet vreemd is, is de tentoonstelling op zich toch een succes geworden, want door ve len is zij bezocht en in de drie K.J.V.» zaaltjes die voor de expositie waren ingericht was het doorloopend een drukte van belang. Ook werd er een levendige handel gedreven in de fraaie naai- brei- en haakwerkjes, welke er werden geëxposeerd en ge voeglijk kan worden aangenomen dat er weer heel wat guldens zijn gerold ten behoeve van onze misdeelden. De opbrengst bedraagt n.l.: 160. De poppenkamer is gevallen op nr. 512. De expositie was welwillend inge richt door „Kofa" fa. Cunen, alhier. DE R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. De R.K. Huishoud- en Industrie school is thans haar voltooiing nabij en met de afwerking vordert men snel. De weg vanaf de Stationsstraat naar de school zal zeer binnenkort worden aanbesteed, terwijl het in de bedoeling ligt om de eerste lessen reeds in Januari te doen beginnen. De officieele opening zal geschieden in Februari. POSTDUIVENVEREENIGING „DE EENDRACHT". Zaterdag 1.1. hield de Postduiven vereniging De Eendracht haar jaar vergadering in café „Centraal" van den heer D. v. d. Boomgaard in de Stationsstraat. Nadat door den voorzitter, den heer A. Stokwielder, een openingswoord was gesproken, werden enkeie nieu we leden met algemeene stemmen aangenomen. De heer J. Verhagen, waarnemend secretaris, bracht een beknopt, doch duidelijk jaarverslag uit, waarin hij liet uitkomen, dat alles naar wensen is afgewerkt wat uitslagen van con coursen enz. betreft en hij wenschte den leden nog veel succes toe in de toekomst, alhoewel die er niet roos kleurig uitziet, wat hetreft het vliegen in het buitenland. Daarna bracht de penningmeester, de heer K. Broumels, verslag uit van den finantieelen toestand, die een ba tig saldo toonde. De voorzitter dankte beide functio narissen voor hun jaarverslag, waar na de heer Swaans werd gekozen als bestuurslid. Uit verschillende besprekingen is komen vast te staan dat dit jaar we derom een tentoonstelling zal worden gehouden en wel een hokkententoon- stelling waarin elke liefhebber 8 dui ven mag inzenden en wel 4 doffers en 4 duivinnen, oud of jong naar ver kiezing. Een keurmeester is reeds aange vraagd. De tentoonstelling wordt gehouden op Zaterdag en Zondag 6 en 7 Januari a.s. in café v. d. Boomgaard. Daar dit jaar bij de vereeniging drie jubilarissen zijn n.l. P. Schoemans 50 jaar lid, A. van Eyck 40 jaar lid en A. Stokwielder 30 jaar lid, kan de ver. niet ongemerkt voorbij laten gaan en zoo werd besloten Dinsdag 16 Januari bijeen te komen om de jubilarissen te huldigen en dan vervolgens den avond gezellig door te brengen. VERGADERING LEDERFABRIKANTEN. In de j.l. Maandag te Tilburg gehou den vergadering van lederfabrikanten werd besloten om de leverings- en be talingscondities te verlengen, met in voering van eenige redactioneele wij zigingen. Verder werd overeen gekomen de verbindendverklaring van het collec tief contract per 1 Jan. 1940 aan te vragen, daar zich reeds een flink aan tal leden vrijwillig aan deze bepalingen hadden verbonden. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden herkozen, terwijl de heer v. d. Aa werd gekozen tot nieuw bestuurslid. In de Maandag 11 dezer gehouden vergadering heeft de heer Gompen, daar hij zich niet met de visie van den voorzitter der federatie kon vereenigen, zijn mandaat als bestuurslid en als voor zitter van de overledergroep neerge legd. MEVR. M. RITS-HOOGEWEGEN f In den'ouderdom van 84 jaren is te 's-Hertogejibosch overleden mevrouw M. A. J. E. Hoogewegen, weduwe van wijlen notaris mr. H. C. T. Rits, eer tijds Kantonrechter te Waalwijk. De overledene, die op het gebied der charitas zeer veel voor de armen heeft gedaan, heeft ook zeer geijverd voor de zorg voor het jonge meisje, meldt het „Hgz.". Zij was presidente van de Diocesane R.K. Vereeniging tot bescherming van meisjes en de oprichtster, presidente en later eere-presidente van de Bossche afdeeling dezer vereeniging. Voorts is zij geruimen tijd penning- meesteresse geweest van de Elizabeth- vereeniging in de parochie „St. Jan". Z. H. de Paus heeft haar verdiensten beloond door haar te begiftigen met het gouden eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". EEN ZELDZAME VANGST. Vrijdag werd in de Maas alhier door den heer G. van Heesch een forel ge vangen ter lengte van 53 cm. KONIJNEN DOODGEBETEN. De honden schijnen in de koude win termaanden een hevige antipathie te hebhen tegen de konijnen, want legio zijn de gevallen, dat deze smakelijke beestjes door hun collega's uit het die renrijk worden doodgebeten. Maandag j.l. werd er weer een der gelijk geval geconstateerd. Bij den heer de V. werden er vier door een hond „onthoofd". Men zij gewaarschuwd. liiljart-tournooi „Het Bandspet" Zaterdagavond speede het tweede vijf tal van „Het Bandspel" tegen B.J.C. uit Drunen met den volgenden uitslag: „Het Bandspel"B.J.C. A. RomboutsH. Vissers 2575 B. HornesFr. Vissers 7533 P. v. HilstJ. Vissers 7556 II. RomboutsP. Willemse 7175 K. v. d. SchansA. v. Leest 3775 283—314 „Het Bandspel" gem. 2,22. Hoogste se rie B. Hornes 15. „B.J.C." gem. 2.41. Hoogste serie W. Vissers 14. Maandagavond speelde „Het Bandspel" tegen B.V.T. gevestigd bij M. Kleijn met den volgenden uitslag: „Het Bandspel„B.V.T." A. RomboutsM. Kleyn 6175 B. HornesP. Somers 5775 P. v. Hi^stM. v. d. Heijden 7540 H. RomboutsJ. Vrinten 7569 A. van AsJ. v. d. Meijdenberg 7570 343329

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5