Willenen! tiiilii? milnMiles halen! Advertentie Kerstnummer. Ean nieuws opleiding voor schoenstiksters DRUNEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. Zorgt tijdig voor uwe in ons SPORT BCPUTC7AI6:M Plannen bestaan om schoenstiksters op te leiden aan de nieuwe Waal wij <sche R K Huishoud en Industrieschool. Twee leeraressen reeds in de practijk. De opleiding van schoenstiksters heelt altijd al een groote moeilijkheid gevormd en het was voor de schoen fabrikanten nagenoeg onmogelijk om aan goede kraciiten te komen. Ten einde in het nijpende gebrek te voor zien, weruen zeiis proeven genomen om het stikwerk te laten verncnten door jongens, doch hoewel hiermede in versciuliende groote fabrieken werd geexperimenteerd, kunnen we concluueeren, dat deze opzet grooten- deels mislukt is, en voor dat bedoel de jongens goed wisten, hoe ze de naaiu zouuen iianieeren, waren -de meisjes reeus vlotte stiksters. uveral is men toen van de iuee 0111 het stik- werk uoor jongens te laten vernemen afgestapt, ais zijnde blijkbaar onmo gelijk; üoch met dat al bleef men zit ten met liet nijpende gebrek aan ar* beioskrachten. Sinds jaar en dag was liet de ge woonte 0111 meisjes, die van de school kwamen en den 14-jarigen leeftijd hadden bereikt, aan te stellen als leer- ling-stikster. Het werk moest dan ge^ heel en al op de fabriek worden ge leerd. Al verdienden zulke meisjes niet veel, ze moeten toch betaald wor den, terwijl er nagenoeg vooral de eerste maanden niets werd gepres teerd. Langzamerhand, lepel voor le pel moesten haar de onontbeerlijke wijsheden die noodig zijn 0111 naar vak behoorlijk uit te oefenen, worden in gegoten en dat zulks gepaard moest gaan met groote offers voor de schoen- wordt begroet, laat zich begrijpen. Dat derhalve alles, wat leidt tot een betere en doeltreffender opleiding voor de schoenstiksters met vreugde wordt begroet, ligt voor de hand. De eenige opleiding die thans voor schoenstiksters bestaat wordt gege ven aan de vakschool in den vorm van avondcursussen, en hoewel deze school zich in een groote belangstel ling mag verheugen, zijn er toch tce- kenen, die er op wijzen, dat aantal at- geieveruen niet voldoende is. Daarom is er reeds lang uitgekeken welke nieuwe wegen op dit gebied be wandeld zouden kunnen worden en hoe er beter in de dringende vraag zou kunnen worden voorzien. Waalwijk krijgt een huishoud- en industrie-school, geschoeid op U.K. grondslag, waaraan hard wordt ge werkt en welke bouw over eenigo weken voltooid zal zijn. Het ligt in het voornemen 0111 de officieele ope ning in Februari te doen geschieden. Tevens kwam het ministerieele voor stel, volgens hetwelk meisjes be neden den leeftijd van 15 jaar geen la* brieksarbeid zouden mogen verrich ten en hoewel dit ministerieele plan vooral voor de schoenfabrieken ern stige belemmeringen beloofde te weeg te brengen, opende het niettemin an derzijds de mogelijkheid voor een doel treffender opleiding voor de stiksters. Na ampele besprekingen tussciien het bestuur van de huishoudschool en eenige schoenfabrikanten kwam de wenschelijkheid naar voren 0111 op deze huishoud- en industrieschool tevens een opleiding te stichten voor schoenstiksters met dien verstande, dat meisjes die van de lagere school kwamen en wegens het niet bereiken van den vijftienjarigen leeftijd nog niet in de fabrieken werkzaam moch ten zijn, in deze school zouden wor den opgevangen en er naast een acht tal uren onderwijs in het stikken ook een 20-tal uren onderwijs in huis- noudkunde zou worden gegeven. De voordeelen die dit biedt, springen di rect naar voren. Allereerst is het mogelijk, dat het aanbod van goede schoenstiksters toe nemen, terwijl de fabrikanten hun stiksters zelf niet meer op behoeven te leiden, hetgeen veel aan tijd en geld bespaart. Verder zijn er tal van sociale voor dcelen aan een dergelijke opleiding verbonden, die wij hier niet uiteen behoeven te zetten, daar ze voor zich zelf spreken. Na het bedoelde overleg, waarvan hierboven sprake was, werd voor dit besluit de goedkeuring aangevraagd van den minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen en hoewel de ze nog niet is verkregen heeft men ons van bevoegde zijde verzekerd, dat men ten departcmente dit voorstel goed heeft ontvangen, zoodat liet tot de waarschijnlijkheden mag worden gerekend, dat binnen niet al te langen tijd met de opleiding een aanvang kan worden gemaakt. Twee leeraressen, n.l. de dames Jongerius uit Utrecht en Teunisse uit Voorburg, zijn doende met practische ervaring op te doen in de schoenfa brieken. Reeds ongeveer vier maan den hebben zij als gewoon fabrieks meisje gewerkt in de Timtur schoen fabrieken en naar wij vernemen ligt het in de bedoeling 0111 deze prac tische periode nog uit te strekken over een jaar, zoodat, wat het personeel voor dit onderwijs betreft, dit onge veer over 8 maanden ter beschikking staat. Wij hebben ons omtrent deze materie tot eenige bevoegde autoriteiten ge wend, die ons verklaarden, dat zij hoopvol over dit onderwerp zijn ge stemd. Voor de schoenindustrie zou het een groote aanwinst beteekenen, met ver strekkende gevolgen in de goede rich ting. 2 stuks lOct 12 stuks50ct Da gamaante-secretaris met pensioen. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd is aan den heer M. J. Veltman op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie van gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heer Veltman vierde in No vember in alle stilte zijn 40-jarig jubileum als gemeente-secretaris. De scheidende werd benoemd in 1890. Drunen ziet deze hulpvaardige ambtenaar ongaarne uit het open baar leven vertrekken. De Kermis gaat door. Blijkens de raadsvergadering van gisteren ligt het in de bedoeling van B. en W. de kermis, ondanks de mobilisatie gewoon doorgang te lalen vinden. Tot leeraar aan de Vakschool werd herbenoemd de heer P. H. R. M. Janssen. (Uitvoerig raadsverslag in he1 volgend nummer.) Bekroningen. Op de Nationale Tentoonstelling van pluimvee 15, 16 en 17 December in de Beatrix-hall te Utrecht gehouden, be haalde de heer J. Tuerlings met inzen ding Wit Wyandotte-kriel een 1ste en een 5de prijs met E. P. en met Zw. Mi- norca-kriel eer 1ste, drie maal 2de en tweemaal 3de prijs met E. P. De heer P. Elshout met inzending Zw. Minorca-kriel een 1ste, 2de en 3de prijs met E. P. De heer Fr. Elshout met groote Zw. Minorca een 2de prijs. Tentoonstelling. Zondagavond had onder groote be langstelling de sluiting plaats van de K.A.V.-tentoonstelling in den Gilden bond. Ondanks het gure weer mocht het bestuur niet klagen en had de ten toonstelling een heel bevredigend ver loop. De voorzitter van de R.K.W.V. dank te namens de K.A.V. allen, die aan het welslagen van de tentoonstelling had den medegewerkt. Speciaal de huis moeders, die ondanks eigen zorgen, toch nog tijdwisten te vinden om ten bate van de arme gezinnen hun kost baren tijd te geven om de noodlijdende gezinnen met de a.s. Kerstdagen met een flink pak degelijke klceren te ver rassen. Van diegenen, die nog wat vreemd tegenover de Katholieke Arbeiders Vrouwen organisatie staan, werd meer waardeering en medewerking gevraagd om het sociale werk van de vcreeni- ging tot bloei te brengen. Na de sluiting volgde de uitloting der prijzen, die in den Gildenbond be schikbaar staan. Ijsbaan. Tusschen de Kaatsheuvelsche ijsver- eeniging en het bestuur van h'et R.K. Sportpark worden sinds eenige dagen onderhandelingen gevoerd om de ijs baan over te dragen aan het bestuur van het Sportpark. De actie om meer leden te winnen voor het R.K. Sport park slaagt zeer goed. Naar wij ver nemen, traden de laatste weken onge veer 75 nieuwe leden toe. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap van dc Arbeidsbemiddeling en Werkloos heid stonden vorige week ingeschre ven in totaal 63 geheel- of gedeeltelijk werkloozen. Het aantal gesteunden be droeg over de afgeloopen week 3, ter wijl 36 personen in werkverschaffing waren. Geslaagd. Voor het examen Paedagogiek M.O.A. slaagde Vrijdag dc Eerw. Zuster Re- dempta, hoofd der St. Theresiaschool alhier. LOON OP ZAND. Boerinnenbond. Op 15 Januari j.l. had alhier voor deze parochie de oprichting plaats van den Boerinnenbond. Behalve het be stuur van den Boerenbond met den ZeerEerw. Adviseur Pastoor Schoen makers, hadden ook de Eerw. Heer Pastoor van St. Joachimsmoer, het be stuur van den Jongen Boerenstand en het bestuur der Boerenleenbank, door vertegenwoordigd te zijn van hun be langstelling blijk gegeven. De voorzit ter van den Boerenbond opende de ver gadering met den Christelijken Groet, waarna door allen het lied „Kruis en Ploeg" werd gezongen. Door mcj. Hoenselaar werd een dui delijke en prettige uiteenzetting van het doel met een werkwijze van den Boerinnenbond gegeven, waarna de Eerwaarde Adviseur nog eenige toe lichting gaf en aanspoorde om zich als lid aan te melden, waaraan door allen, 43 in getal, werd gevolg gegeven. Die niet in de gelegenheid zijn ge weest zich thans aan te melden, kun nen zich nog tot 10 Januari opgeven; alsdan zal eene ledenvergadering met film worden gehouden. Tot bestuursleden werden gekozen: mej. Vermeulen, Voorzitster; mej. Ma ria de Kort, Secretaresse; mej. Joha. Hamers en mej. Brabers. De Eerwaarde Adviseur wenschte de leden geluk en hoopte dat ze trouwe -leden zullen zijn en blijven. De voorzitter bracht dank aan mej. Hoenselaar en aan allen die hebben medegewerkt of van hunne belangstel ling blijk hebben gegeven tot het op richten van den Boerinnenbond en sloot dc vergadering met den Christe lijken Groet. Wit-Gele-Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield een leden vergadering in het parochiehuis. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Het aantal leden bedraagt momen teel 494. De wijkverpleegster legde 275 bezoeken af bij T.B.C.-patiënten, 925 bij Zuigelingen en 3384 bij andere pa tiënten. Saldo kas per 1 Januari 1939 190.86. In 1938 werd de T.B.C.-commissie uitgebreid met 4 leden van Santos. Na de rondvraag werd het voorstel van de Nationale Commissie voor E.H.B.O. tot het oprichten van een onderafdeeling van R.K. E.H.B.O. be handeld. Als spreker hiervoor trad op de heer A. M. Reigers, waarna 64 per sonen zich opgaven als lid. ST. JOACHIMSMOER. Alhier zijn pogingen in het werk ge steld om te komen tot de oprichting van een R.K. Kiesvereeniging. Een lijst circuleert onder de kiezers om door teekening instemming tc toonen met dit plan, hetwelk dan opgezonden wordt naar het Kringbestuur te Til burg. Door den Eerw. Frater Alberto, landbouwlecraar te Loon op Zand, is Zaterdagavond te 7 uur in de zaal van den heer M. Maas alhier een couserie gegeven voor de leden van den N.C.B. en belangstellenden, over het nuttig en voordeelig houden van kippen. De op komst bewees, dat er voor dit onder deel van het boerenbedrijf hier wel belangstelling bestaat. Veel wenken in het belang van deze pluimveeteelt heb ben de aanwezigen op dezen avond meegekregen. Op Woensdag 20 December zal in de zaal van den heer M. Maas alhier een bijeenkomst worden gehouden op initiatief van de afdeeling van den N. C.B. van Loonopzand-de Moer, waar op mej. Hoenselaar, leerares in land- bouwhuishöudkunde aan den N.C.B. zal spreken over het doel en nut van een afdeeling van den Boerinnenbond. Het doel is om te komen tot oprichting van een afdeeling in deze parochie. RAAMSDONKSVEER. Vrijdagmorgen had de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de griendwerkers J. van Delft, J. L. van Strien èn G. van Selers uit deze gemeente, die Maandagmorgen op den Amer zoo noodlottig om het leven kwamen. Om negen uur had in dp parochie- krrk van Onze L.Vrouw Hemelvaart de uitvaartdienst plaats De kerk was geheel gevuld met geloovigen. Verschillende vooraan- mi „Simon" de West-Indische baby, een der jongste overlevenden bij de ramp van het s.s. „Simon Bolivar", van de K.N.S.M. te Rotterdam, waarbij zyn beide ouders zijn omgekomen, wordt thans liefderijk verzorgd door zijn pleegmoeder mevr. v. d. Nat-Peterson. „Simon" in het bad. staande personen uit dezegemeente en omliggende plaatsen merkten wij op, die door hun aanwezigheid hunne deelneming beluiden met het verlies d^t de drie funities van de overledenen heelt getroffen. Na de H. Mis begaf de rouwstoet zich naar de laatste rustplaats. Vele vrienden en kennissen volgden het stoffelijk overschot Vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen tegen G. M. B., slager „Het Bandspel" gem. 2.28. Hoogste se- rie B. Hornes 18. „BVT" gem. 2.10. Hoogste serie J. Vrin- len 13. (ÈS-. IV V W. S. C. HelmondiaW.S.C. 0U. De Waalwijksche tweede-klasser heeft het j.l. Zonuag klaargespeeld den leiders uezer atueenng een punije atnandig te maken. Te meer waar dit resuaaat be- vocinen werd op vreemden bodem mag net nijzonder fraai worden genoemd. Waneer enkeie spelers zien nog wat intensiever op nun training toelegden en de oefenavonden trouw bezochten zullen nog mooiere successen dit seizoen niet unniijven. het Helmond'sche dagblad „De Zuid- Wiliemsvaart" wijdde een uitvoerig ver slag aan deze ontmoeting, die van puik gehalte wordt genoemd en waarin ook net spel der Waaiwijkers zeer wordt ge roemd. Wij ontleenen aan dit verslag de volgende passages ln weerwil van het feit dat het veel te harde terrein bepaald fijn voetbalwerk belette en tevens bij de spelers de lust ontnam in de gewone cadans te operee- ren, is de ontmoeting der Helmondia-lui met de Waaiwijkers die te midden van Siberische winden plaats greep, toch een wedstrijd geworden waaraan men zich volop verwarmen kon, zij het helaas slechts in figuurlijken zin. Er is vooral na de rust aantrekkelijk en met royalen slag strijd geleverd en ook zonder de sensatie van doelpunten te hebben be leefd, durven we de ontmoeting gerust puik te noemen. Laten we beginnen met te zeggen dat iemand die WSC vorig jaar zag en giste ren, het verschil in speelkracht wel bij zonder sterk op moet zijn gevallen. Vast houders waren de schoenmakers vroeger al en aan enthousiasme ontbrak het al evenmin. Aan techniek en ausdauer kwa men ze voorheen nogal tekort. In dit op zicht is een beslissende wijziging geko men. De snedigheid en schotvastheid der voorhoede kan het beste achterstel met de handen in het haar zetten. Haar spel heeft aan systematiek gewonnen en haar onderbouw is voldoende capabel om de voorhoede telkens weer gelegenheid te geven van een hechte basis uit weg te vliegen. WSC heeft er moeite mee gehad de roodbaadjes te pareeren en meerdere mo menten in deze periode waren de gast- heeren bepaald de sterksten, maar men zou de Waaiwijkers een onrechtvaardig heid aandoen te zeggen dat ze deze eene punt niet ten volle verdienden. Voor rust was WSC zeker sterker dan de roodbaadjes en v. d. Reek die met wind doorblazen zijn anders zoo'n scherpe reactievermogen miste, mocht herhaaldelijk van geluk spreken niet ge passeerd te zijn bij diverse verrassend- snelle WSC-attacjues. Tn dit opzicht was het aan den anderen kant trouwens pre cies eender, oen Helmondia een trommel vuur opende. Alles en alles genomen wa ren de beide keepers de beste spelers van 't veld. Na de rust vatte Helmondia het aan stonds veel energieker aan dan voor de thee en dat ginr? zelfs zoo gezwind, dat WSC veroordeeld scheen. De gebroeders Aerts en de keeper retourneerden echter doortastend en de uitvallen die het bij- eengedrongen WSC-elftal soms forceer den werden keer op keer gevaarlijker. Onder intense spanning kwam het ein de met Helmondia in volmaakte meerder heid. Maar goals kwamen er geen. A.s. Zondag WSCTegelen. WAALWIJKSCHE JEUGDCOMPETITIE. Zondag 23 December geen wedstrijden. DISTRICT DEN BOSCH. Programma voor Zondag a.s. Eerste klasse: Concordia VooruitNieuwkuijk. Oui 2Maliskamp. Nooit Geüacnt11.K. SVA. Vnjm. boys 2Zwaluw 2. St. Miclueis-Gestei 2VFC. Tweede klasse: HevoirtHerpiscne boys. haarsteegConcordia Vooruit 2. DSCSporters 2. HinthamElshout. Derde klasse: Den DungenJ. v. Arckel 2. SVD 3Haarsteeg. Concordia Vooruit 3Helvoirt 2. Uitslagen van Zondag j.l. Eerste klasse Zwaluw 2Concorcna 21 VFCNooit Uedacht 31 Tweede klasse: Herptsche Boys—Haarsteeg 24 Derde klasse: Haarsteeg 2SVD 3 46 Overzicht. Eerste kiasse: Nooit Gedacht leed baar eerste neder laag in deze competitie. VFC zorgde er voor. Intusschen blijft N. G. nog aan de leiding, terwijl VFC nummer 2 is gewor den. Concordia Vooruit ging het niet voor den wind Zondag. Zij moesten mei 21 de punten bjj Zwaluw 2 laten. De stand is: Nooit Gedacht 7 6 0 1 12 4611 VFC 6 5 1 0 11 26—6 Nieuwkuijk 6 4 0 2 8 1814 R.K. S.V.A. 6 3 0 3 6 20—15 Zwaluwen 6 2 2 2 6 1214 Vlijm. Boys 2 6 3 0 3 6 12—15 Conc. Vooruit 5 113 3 1114 Maliskamp 6 1 1 4 3 914 SMG 2 5 0 1 4 1 10—31 OD1 2 3 0 0 3 0 2—15 Tweede klasse: In deze afdeeling speelde het geval zich af ten Noorden van de Langstraat. Haar steeg bezocht de nieuweling in deze af deeling, Herptsche Boys en nam daar meteen de punten met 42. De stand is; Helvoirt 5 4 0 1 8 2614 Haarsteeg 7 4 0 3 8 2827 Hintham 4 3 1 0 7 208 Sporters 2 4 3 0 1 6 2010 Eshout 5 113 3 14—27 Concordia 2 5 1 0 4 2 1423 DSC 3 0 0 3 0 6—17 Herptsche Boys 1 0 0 1 0 24 Derde klasse: De reserves van Haarsteeg waren niet zoo goed op dreef. Zij moesten op eigen veld met een 64 nederlaag de punten afstaan aan SVD 3. „Sporters" Drunen. Zondag is het voor Sporters een druk ke dag. In Drunen is echter niets te be leven. Het eerste elftal speelt bij WVH in Waalwijk en maakt daar een goede kans op de punten. Het tweede elftal speelt in Kerkdriel hij SDC en zal ook beslag weten te leg gen op de punten. E.K.V.V. „Elshout". Elshout gaat Zondag geen goeden dag tegemoet. Zij spelen bij de leiders van deze afdeeling in Helvoirt. Dat wordt een nederlaag voor de Els- houtsche jongens!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6