10 cent per week. i BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN INGEZONDEN STUKKEN. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. NIEUWJAAR AGENDA'S. Hoofst dankbaar zal man uw Kerstgeschenk ontvangen vooralwanneer hel gekocht werd in VIN HÜREN'S TRICOTAGE AFOEELltG. PÏÏSr°VE'Ï76 1,95 1.65 0,35 <r„„E1 Grootestraat 223 5 NIEUW DRUKWERK NIEUWE MODERNE LETTERS ^3* ISSSSSfl 1,75 te Heusden, in hoogcr beroep van een vonnis van den politierechter te 's-ller- togenbosch, waarbij hij veroordeeld was tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen tei zake, dat hij op 15 December '38 te Heusden een hoeveelheid vleescli had ontvreemd, ongeveer 3 K.G., eigendom van M. Jansen. De advocaat- generaal had tegen hem geëischt beves tiging van het vonnis, doch een gevan genisstraf voor den tijd van twee weken. Het Hof heeft hem thans evenwel vrij gesproken. Uitspraken. De Kantonrechter te 's-Hertogeubosch wees o.m. de navolgende vonnissen: D. L., Sprang-Capelle, arbeidswet, 3 en 5 boete. W. K., Waalwijk, doorgang niet vrijge laten, 5 boete. H. K., Waspik, geen bellen aan gespan. 2 boete. De NIEUWE NEDERLANDSCHE STAATSLEENING. Gisteravond is den minister van fi nanciën gevraagd naar zijn indrukken omtrent den afloop van de inschrij ving op de staatsleening. De leening heeft niet opgebracht zei Z.Exc. wat wenschelijk ware ge weest. Er is ingeschreven voor een kleine 100 millioen. Met de 60 mil- lioen, die bij de fondsen zijn geplaatst, vormt dit slechts ruim de helft van het bedrag, dat de regeering zich voorge steld had thans te consolideeren. In dien men uitsluitend let op het bedrag, waarvoor de inschrijving op de vrije markt was opengesteld, is het zelfs minder dan de helft. Komt dit resultaat geheel onver wacht?, vroegen wij. Met de mogelijkheid ervan is reke ning gehouden antwoordde de mi nister al gaf natuurlijk de redelijke kans, die aanwezig geacht werd voor het tegendeel, den doorslag bij het uit komen met zulk een groote emissie. Het was in zekeren zin een proef ging Z.Exc. voort en het kon niet anders zijn, omdat van een vrijwillige leening in oorlogstijd geen anteceden ten voorhanden waren. Gedurende den jongsten wereldoorlog zijn alle staats- leeningen „semi-gedwongen" geweest; d.w.z. in de leeningwet stond dan reeds opgenomen de bepaling, dat bij niet- slagen een gedwongen leening zou vol gen tegen een lager percentage, terwijl tevens voor alle rubrieken van vermo gens reeds aangewezen werd, voor welk bedrag alsdan zou moeten worden in geschreven. Nederlanders kunnen In de Kerstweek zonder visum naar België. Teneinde het vreemdelingenbe- zoek tijdensde Kerst-en Nieuwjaars feesten te bevorderen, heeft de Belgische regeeiing besloten, op voorstel van den officieelen dienst voor vreemdelingenverkeer, alleen Nederlanders, die tusscben 23 Dec. en 2 Januari de Belgische grens overschrijden, van het bezit van een paspoort en daarbij behoorend visum te ontslaan. Het bewijs van Neder landerschap of een idenditeitskaart zullen volstaan om in België te worden toegelaten. De Nederland sche onderdanen, die van dezen gunstmaatregel gebruik maken, moeten echter op 2 Januari voor middernacht België weer hebben verlaten. De Russen blijven ten Zuiden van Petsamo opdringen Reuter meldt uit Helsinki, dat volgens een onbevestigd rapport, de Fiusohe kustbatterijen te Koivisto op de Karelische landengten, het Russische slagschip «Oktjabrskaja- rewoloetsie (vroeger Gangoel) lot zinken zouden hebben gebracht. Het schip is in 1911 gebouwd en meet meer dan 23,UbO ton. De Finsche censor liet dit bericht dooi en officieele instanties verklaren dat bet zeer waarschijnlijk juist is. België en wij In de Belgische Kamer zeide minister Spaak o m. Ik voor mij aarzel niet te ver. klaren, dat militair, economisch en moreel gesproken een onafhankelijk en neutraal Nederland voor België van kapitaal belang is. Ik zou het een onvoorzichtigheid achten nu reeds definitief de houding te bepa len, die wij zouden moeien aanne men, indien de situatie van Neder land gewijzigd werd. Maar met klem voeg ik hier aan toe, dat het onzinnig ware te verklaren, dat zulke gebeurtenis ons on/erschillig zou laten. Grootste in dezen oorlog ver loren koopvaardijschip: »Columbus« tot zinken gebracht door bemanning. Van den Amerikaanschen kruiser »Tuscaloosa« is radiotelegrafisch bericht ontvangen, dat de Duitsche mailboot »Columbus«, metend 32,581 ton, door de bemanning tot zinken werd gebracht. De Amerikaansche kruiser ver toeft in de nabijheid om de be manning aan boord te nemen. Nieuwe phase van den zeeoorlog Op de Noordzee is vanmorgen het Britsche stoomschip »City of Kobe«, dat 4373 ton meet, vergaan, vermoedelijk omdat het getorpe deerd is. Voorts hebben Duitsche vlieg tuigen weer verscheiden Britsche treiters aangevallen, namelijk de »Etruria« (373 ton), die beschadigd werd, de «Active» (185 Ion), die gezonken is, de »Zealous« (324 ton) die eveneens tot zinken is gebracht, de «Oceana (241 ton), die beschadigd werd, alsmede de »Astros« (275 ton), die geen schade heeft opgeloopen. Voorts zijn twee Deensche schepen n.l. de «Jylte«, metend 1877 ton, die door een explosie werd vernield en de »Bogö«, een vrachtschip van 1214 ton, dat op een mijn is ge- loopen gezonken. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub «Waalwijk» in Café- Rest. «De Molenvliet». W.G V.- S S S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30—8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag. Dames Adsp. A van 5,30—6,30 Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur «Manége» Vrijdag Theater Musis Sacrum «De Voortrekkers van Dodge City«. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) althans hebben wil, over elke be langrijke levensvraag en 'l antwoord daarop. Wij zijn in geen geval Engelsch- manl Ook geen Duitschei En ook geen Rus II Maar Wij zijn Nederlanders, dat is: V redes voorstanders. U Mijnheer de Redacteur nogmaals hartelijk dankend verblijf ik verder WAALWIJKER Waalwijksche en Langstraatscne Courant is het eeniga blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk, de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. tr.-, t: „Winter in Holland". Zoo gauw als het ijs maar even houdbaar is bindt de Volendammer jeugd de schaatsen onder, om van de heerlijke yspret te kunnen genieten. Oud en jong vermaakt zich op het spiegelgladde ijs. Waalwijk, 15 December 1939 Hooggeachte Heer Redacteur. Mag ik beleefd om eenige plaats ruimte in onze geachte Echo ver- zoeken? Bij voorbaat hartelijk dank. Den laatsten tijd is de N S. B., zoo als velen reeds weten, (en de driestar van 1.1. Woensdag in de Echo bracht me hierin ook weer eens tot de werkelijkheid), in aclie tegen het gezag en vrijwel iederen openbaren gezagsdrager die niet met haar sympatiseert. Deze actie is des te gevaarlijker omdat ze geen Nederlandsch dag licht velen kan, en gevoerd wordt met middelen, die in de landen der N S. B. droomen gebezigd, absoluut den dood voor de schuldigen tot gevolg hebben. De regeering neemt, wanneer het noodig blijkt, nogal eens tamelijk krasse maatregelen op sociaal, eco nomisch en militair gebied, doch het verradelijke, ondergrondsche bedrijf der N. S. B kan gewoon doorgaan. Haar leider de heer Mussert durft reeds le verklaren dat maatregelen der regeering tegen zijn beweging Neutraliteitsscher.nis isl! Dit is naar mijn bescheiden opinie een uitdagingaan het Nederlandsche volk Niets meer en niets minder. Elke rasechte Nederlander gruwt van algeheele onderdrukking, wat een consequente doorvoeiing van de Nat. Soc. beginselen absoluut tot gevolg heeft; dat kunnen zelfs de hoogste functionarissen in deN S.B. hij een gezonde redeneering niet blijven aanvechten 1 Met hun karakteristieke tam tam maken zij op eiken mensch met een minder vast karakter een tamelijk voordeeligen indruk. Dit is juist het gevaarlijke voor het wettige Nederlandsche gezag, dat altijd tenminste nog aanspraak kan maken op diep respect al ver tegenwoordigt de N. S. B. dan ook voor honderd procent het Neder landsche volk Zooals de N. S. B. onze neutraliteit in gevaar brengt, zoo doet ook het Communisme met zijn Russisch paradijs. Och het is immers broer en zus! nietwaar? Daarom aan eiken weidenkenden Nederlander de goede raad Bestudeert eerst goec de strooming of het stelsel alvorens er totaal in op te lossen I Zooals de zwemmer in het natuur bad, beek of rivier het water con troleert op de aanwezigheid van ratten of ander ongedierte. Dan alleen kan men melde hanc op het hart verklaren altijd en overal dat men een zuiver oordeel heeft o GEMENGD NIEUWS. Twee Friezen verdronken. Drie kinderen zijn door 't ijs gezakt, doch gered. Twee Friesche schaatsenrijders hebben gisteren het leven verloren. Een zeer tragisch ongeluk is te Follega voorgevallen. Hier was de 43 jarige veehouder H. Bosscha met zijn vrouw en een bevriend echt paar aan het schaatsenrijden, toen plotseling Bosscha's vrouw door hel ijs zakte. Het gelukte den man haar met behulp van de omstanders te redden, Bosscha zelf zakle ook door het ijs en hoewel men terstond alle moeite deed, om hem in veiligheid te brengen kon men hem niet tijdig bereiken. Toen men hem eindelijk ophaalde, kon een inmiddels ont boden dokter slechts den dood constateeren. Ook de 21-jarige P. Rekker, af komstig uit Drachten, is op de Smalle Eester Zanding in een wak gereden en verdronken. Zeldzaam staaltje van zwendelarij Twintig duizend ondeugdelijke gasmaskers, ten deele afkomstig uit de militaire magazijnen der Artillerie nrichting aan de Hembrug, waar zij werden afgekeurd zijn gisteren te Haarlem bij een autohande laar aan het Tuinlaantje in beslag genomen. Twintigduizend maskers waren, in handen geraakt van een onver- antwoordelijken opkooper,diein tijd van nood hiermede «goede zaken» dacht te kunnen doen, ten nadeele van zijn medeburgers, wanneer deze het slachtoller zouden worden van een gasaanval. Met deze gasmaskers zouden zij ongetwijfeld den dood tegemoet gaan'. 50.000 VLINDERS VOOR HET MUSEUM. Het Japansche museum voor de we tenschap in Uyeno heeft een waarde volle collectie ten geschenke gekre gen. 50.000 verschillende soorten vlin ders, die in Japan, Noord- en Zuid Amerika, Europa, Afrika, Indië, China en andere delen van de wereld voor komen, werden naar het museum ge bracht. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Japansche ministerie van Spoorwegverkeer, had de vlinders ver zameld. Hij is in het voorjaar gestor ven en in zijn testatment vermaakte hij de verzameling aan het museum. MET MET VAN DE ANTOON Tl ELEN V 1,25 1,05 0,90 1,60 1.30 1JO 3,15 2,50 2,65 2,15 'jraf VOOR DE KLEUTERS Bretelbroekjes reeds vanaf Slobbroeken zuiver wol Jurkjes, zeer lief Jongenspakjes, zuiver wol, Sterke wulien kousen 1,15 0,69 DQ8 O 8^0,69 Skisokjes, heerlijk warm 0,98 Moderne damessportkousen,/ui 0,69 wol ook in kindermaten vanat 1,40 u.» s,"k WAALWIJKL AFDEELING:K0U5EN,TRIC0TAGES LINGERIES 1 i i'jywaw— I! Waalwijksche Stoom d ru k kerij V rö

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7