„DE ECHO" NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Hoofdpijn-Kiespijn Gevattekoude LAATSTE BERICHTEN. Marktberichten (1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week KAATSHEUVEL. «tamemm SPRANGCAPELLE. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKUIJK. HEUSDEN. tfASMK. Rein en Witter dan Wit m BELGEN KUNNEN MET IDENTITEITSKAART NAAR ONS LAND. Van 23 December tot en met 2 Januari. Naar wij van bevoegde zijde verne men, behoeven in verband met de door de Belgische autoriteiten ten aanzien van iNederlanders toegestane overeen komstige tegemoetkoming, in het tijd vak van 23 December tot en met 2 Ja nuari vreemdelingen van Belgische nationaliteit voor doorlating naar Ne derland niet in het bezit te zijn van een Belgisch paspoort. Zij mogen wor den doorgelaten, indien zij een te hun nen naam gestelde Belgische identi teitskaart vertoonen. Ook voor het verblijf in Nederland is gedurende dit tijdvak voor Belgische onderdanen het vertoon van deze identiteitskaart voldoende. De Nederlanders met een bewijs van Nederlanderschap. 4% NEDERLAND 1940. De minister van Staat, minister van Financiën, maakt bekend, dat de in schrijvingen op de 4 Nederland- sche Staatsleening 1940 ten volle wor den toegewezen en dat het reeds bij de rijksfondsen geplaatste deel dezer lcc- ning met het ongeplaatst gebleven be drag wordt verhoogd. Er is kans op een nieuwe gedwon gen of semi-gedwongen leening. KANS OP SNEEUW. De Bilt verwacht: Stijging van tem peratuur. Toenemende bewolking. Kans op eenige sneeuw of regen. Zwakke tot matige, aan de kust tijde lijk krachtige. Zuidelijke tot Weste lijke wind. Motie Wendelaar door de Tweede Kamer verworpen, De Tweede Kamer heeft gisteren de beschouwingen overdebegrooting van onderwijs, waarmee zij zich in de avondzitting van Dinsdag had beziggehouden, voortgezet. Een kernpunt van het debat vormde de leerlingenschaal, ten aanzien waarvan de heer Wendelaar (Lib.) een motie had ingediend waar in de minister werd uilgenoodigd maetregelen tot verlaging dier schaal te ne nen. De motie is met groote meerderheid verworpen. Kerstfeest ten Palelze wordt uitgezonden. Naar w.j vernemen ligt het in het voornemen van Ptinses Juliana en Van Prins Bernhaid, dat de Kerst feest viering met het personeel ten Paleize Noordeiude te 's Gravenhage op den eersten Kerstdag om 4 uur n.ui. door de radio wordt uitgezon den, in hel bijzonder voor de ge- mobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in Quiselijken kring Kunnen doorbrengen. Da Telegraaf en Brabant Uit ean artikel in da Telegraaf. Hoe Brabant geregeerd moet worden is een zaak die inde eerste plaats den Brabanders zelf aangaat en dat, indien zij er de voorkeui aan geven, dat in nun provincie 'i geestelijk gezag predomineert, bel dan nu de lijd niet is om daarover te gaan vechten. Waalwijk, 22 Dec. '39 Eieren 6'/a cent. Biggen gemerkt 14 -16 Biggen ongemerkt 7 9 Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. R.K.J.B. De R.K.J.B. houdt Zondag 24 De cember in den R.K. Gildenbond zijn i maandvergadering. Agenda: 1 Ope ning. 2 Bekendmaking dag bijwoning H. Mis in de week, 3 Bespreking cur sus bedrijfsvoering. 4 Bespreking aan vrage Film en Lezing. 5 Afrekenen van zaairogge. 6 Bekendmaking aftreding bestuursleden. 7. Agenda jaarvergade ring. 8 Sluiting. Tooneelavond. Op den 2den Kerstdag geeft het Kon. Muz. Gez. Euphonia een groote too- neel-uitvoering, waarvoor dit jaar is geëngageerd 't bekende „Bossche Too- neel". Opgevoerd zal worden: „In het gouden Haantje", klucht in drie be drijven door Otto Harting. Het stuk speelt ten huize van Bollman, die de hoofdpersoon vormt van deze amu sante klucht. Het „Bossche Tooneel" heeft ook ver buiten de Bisschopsstad een zeer goede naam en garandeert on getwijfeld de bezoekers van Euphonia een gezellige avond. Niet minder dan 16 acteurs en actrices werken aan deze uitvoering mede. Werkende leden hebben vrije toe gang. Na afloop, om half tien, wordt er gesloten met een bal. Kerstconcert. De Zangvereeniging „Bel Canto" geeft zijn jaarlijksch Kerstconcert dit jaar op den 2en Kerstdag, Dinsdag 26 December. Dezen dag is gekozen, niet minder dan 58 leden. Hiermede is de 172ste afdeeling van deze orga nisatie tot stand gekomen met ruim 1600 leden. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de da mes :Mevr Verdaasdonk, Voorzitster, Mej. A. v. d. Hoven, Onder-Voorzit ster, Mej. W. Cleijn, Secretaresse, Mej. C. v. Beek, Penningmeesteresse en Mej. A. v. Rooi 5e bestuurslid. De eerstvolgende vergadering zal plaats hebben op 12 Januari 1940. LOONOPZAND. Vanaf 15—21 Dec. '39. Geboren Theodora Maria Gerardina dv. J. A. Morval en J. A. Elings. Overleden: Jan van Esch, weduwnaar van Tref fers, Pietronella, oud 86 jr. Vertrokken A. J. de Kort naar Ned. O.-lndië. H. M. Hamers naar Tilburg. J. C. v. Ber- kel naar Nijmegen. S. C. A. Boons omdat de Zondag na Kerstmis dit jaar samenvalt met Oudejaarsavond, een uag, die al heel ongeschikt is voor een concert, terwijl ue daarop volgen- üe Zondag, 7 Januari, het armencon- cert in Euphonia wordt gegeven. Bel Canto is gewoon omstreeks Kerstmis een specifiek Kerstconcert te geven, zooals meer speciaal een zangvereeniging daarvoor is aange wezen. Het programma bevat dan ook meerdere Kerstwerken. Ijsbaan. De ijsbaan, sinds jaren geëxploi teerd door een aparte vereeniging, is dezer dagen geliquideerd en heeft de exploitatie overgedragen aan het be stuur van het R.K. Sport- en Wandel park alhier. Mogelijk komt deze stich ting reeds direct in de gelegenheid de exploitaite met nuttig effect te drij ven, wanter zit vorst in de lucht. Zijn wij goed georiënteerdd, dan ligt het in de bedoeling, dat de sportpark leden tevens als lid van de ijsclub zullen worden beschouwd, wat allen een mooie tegemoetkoming zullen noemen. Wij wenschen de nieuwe ex ploitanten succes eenveel ijs. Prins Hendrik. In de gehouden ledenvergadering werd o.m. besloten niet meer aan de wedstrijden deel te nemen welke door den Centralen Bond worden georga niseerd. Biljarten. Zondag speelde Keesje de Ruijter in het café van den heer van Dinte- ren tegen den heer H. Wagemakers waarvan hij wist te winnen. Na af loop volgden mooie fantasiestooten. Des-nieuws. Zondag speelt het eerste elftal te gen Woensel te Eindhoven. Woensel bezet de bovenste plaats en is voor Des een moeilijk te overwinnen tegen stander. Maar men kan nooit weten. Des 2 ontvangt thuis het sterke Hieronymus uit Tilburg. Onze reser ves staan hun mannetje wel in de 3e klas. Hieronymus voelt zich echter ook uitstekend thuis in deze omge ving en bezetten de 2e plaats. Men kan een spannende wedstrijd ver wachten van twee gelijkwaardige ploe gen. Des 3 kan zegevieren tegen 't Heike. Des 5 komt tegen de reserves van 't Heike. Gegund. Aan de Fa. G. Markus alhier is op gedragen de aanleg van de centrale verwarming in de schoenfabriek van den heer W. van Haaren. ST. JOACHIMSMOER. Boerinnenbond. uwy I Woensdag had in de zaal van M. Maas alhier een vergadering plaats welke was uitgeschreven door het be stuur van den Boerenbond te Loon- opzand. Het doel dezer bijeenkomst was het oprichten van een Boerinnen- hond voor deze parochie. Te twee uur waren vele belangstellenden aanwezig. Aan de bestuurstafel zaten naast de besturen van Boerenbond en Jongen Boerenstand de ZeerEerw. Heer P. J. Coenen, pastoor der parochie en Mej. Hoenzelaar, ambtenaresse van den N. C.B. en spreekster voor deze vergade ring. De heer Beunis, Voorzitter van den Boerenbond te Loonopzand heet te de opgekomenen hartelijk welkom en gaf het woord aan Mej. Hoenze laar, die op duidelijke en aangename wijze het doel en nut van een Boerin nenbond uiteenzette. Haar was die taak bizonder toevertrouwd. Aan de ze propagandistische woorden voegde Pastoor Coenen nog een opwekkend woord, 't Succes van deze vergadering was dat een nieuwe afdeeling van den Boerinnenbond werd opgericht met naar Raamsdonk. A. M. G. v. Leest naar Eindhoven. W. A. Mouthaan naar Ned. O.-lndië. Ingekomen P. C. de Nijs van Goirle. P. P. G. Pronk van Tilburg. C. P. G. M. Hor vers van Tilburg. LOONSCHENDIJK. Openbare School. J.l. Donderdagavond vierden de leer lingen dezer school, onder groote be langstelling, hun Kerstfeest, dat ook dit keer weer uitmuntend slaagde. Na 't zingen van de prachtige Kerstpsalm „Daar is uit 's werelds duistere wol ken, een licht der lichten opgegaan" en vertelling van Lucas II, werd door de leerlingen een programma afge werkt, dat algemeen waardeering vond. Na de boeiende Kerstvertelling vergastte een der ouders de aanwezi gen op een mooi Kerstlied, en zongen de kinderen eveneens met orgelbege leiding nog tal van oude bekende Kerstliederen. Dank zij de milddadigheid van vele oprechte kindervrienden, kon aan al len een cadeau worden uitgereikt. Met het zingen van „Eere zij God" werd deze geslaagde avond gesloten, waarna allen vergenoegd huiswaarts keerden. SPRANG. Predikbeurten: Zondag 24 December 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst, n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. Maandag 25 Dec. (len Kerstdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. Op Tweeden Kerstdag des namid dags twee uur zal in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier met de kinderen der Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging Kerstfeest worden gevierd. De leiding berust bij Ds. Sirag. De ouders wor den uitgenoodigd met de kinderen deze samenkomst bij te wonen. Bij den gem .-veldwachter te Sprang zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden nieuwe glacé heeren handschoen. Ds heer J. C. Paans uit Veghel wordt met ingang van 1 Januaria.s. overgeplaatst naar het kantoor van den ontvanger der registratie alhier. Naar wij vernemen heeft de Kerstactie ten bate van de arme gezinnen een buitengewoon groot succes weten te boeken. Ruim 500 stuks kleeren zullen kunnen worden uitgereikt, Voor 't te 's Hertogenbosch ge houden examen Stenografie Neder landsche Taal slaagden de dames G. Smolders en A de Kroon en voor Typiste mej. W. Sinx, allen te Geer- truidenberg. Ernstige aanrijding. Woensdagavond heeft ter hoogte van aannemer G. de Bont alhier een ernstige aanrijding plaats gehad, waarvan de 20-jarige Mej. Marie van Delft alhier het slachtoffer is ge worden. Op dien avond omstreeks 8 uur wandelde Mej. van Delft geheel rechts van den weg in de richting van haar woning die voor haar een eindje verder ook rechts van den weg lag. Op dit moment naderde uit de richting Drunen een luxe auto bestuurd door dhr. Savelkous uit Waspik. Hoe het gebeurde, is een raadsel, maar plotseling werd mej. van Delft van achteren aan gereden en met een smak tegen den j grond geslingerd, waar ze bewuste- I loos bleef liggen. De heer S. stopte j direct terwijl Ueom wonenden dieden klap hoorden naar buileu snelden, j De inmiddels gewaarschuwde ge- j neesheer Dr. Martens uit Vlijmen, j was direct ter plaatse en verleende het slachtoffer dat bij de Bont was binnengedragen geneeskundige hulp. De Pastoor uit Vlijmen en een erw. Pater van Onsenoort waren ook spoedig aanwezig en aan het slachtoffer werden de Sacramenten der stervende toegediend. Het slachtoffer bleek ernstig ge wond en werd direct naar bet Ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. Door de politie werd onder leiding van chef-veldwachter v. d. Zanden een uitgebreid onderzoek ingesteld. In de vergadering van den raad onzer gemeente werd mej. J. H. de Gaaij uil Aalst benoemd lot onder, wijzer es aan de O. L. School. Voor de benoeming van een lid van bet College vau Regenten der Godshuizen wegens periodieke af treding van den heer A. van Delft, werd deze met algemeeue stemmen herkozen. Voor de benoeming van het lid van het Burgerlijk Aimbestuur te Herpt wegens periodieke aitreding van den beer J. M. Buys, werd eveneens het altredend lid herkozen. De heeren J. C. van Laarhoven, W. Knoop en J. v, d. Schoor werden gekozen lot leden van de commissie voor toezicht op het L. O. Met algemeeue stemmen werd aan M. de Koning 25 ct. per week toe gekend als vergoeding in de reis-en verblijfkosten van zijn kind, dat de school te Genderen bezoekt. Voor een dergelijk geval werd aan A. J. d. Kolk fl.50 per week verleend. Hierna wijdde de voorzitter eenige woorden aan het vertrek van het raadslid Meijer. Ofschoon de heer Meijer niet aanwezig kon zijn meent spreker, dat hij namens den geheelen raad spreekt, wanneer hij den heer Meijer dank brengt voor hetgeen hij in het belang van de gemeente heelt gedaan. Niet alleen in het openbaar belang, maar ook op sociaal gebied. Ook wethouder de Haan sluit zich aan hij de worden van den voor zitter, en zegt, dat de heer Meijer steeds klaar stond, vroeg of laat, om waar het kon, de behulpzame hand te bieden. De heer J. C. van Laarhoven hoopt 21 Jar., den dag te herdenken dat bij gedujende 25 jaren korist is van het B.K. Zangkoor St. Caecilia alhier. De heer van Laarhoven heeft verder veel gedaan in het maat schappelijk belang van Heusden. In Hotel «Concordia» had de jaarvergadering plaats van de IJs- vereeniging Heusden. Uit de reke ning en verantwoording van den penningmeester blijkt dat het saldo thans bedraagt f139.43. De Voorzitter deelde mede dat net bestuur voorstelt over te gaan tot het doen maken van een keetje voor kaartverkoop. De kosten hiervoor zullen tusschen f50.— tot f75 beloopen. Omtrent een eventueel te houden ijsfeest wordt het bestuur gemachtigd zelf een regeling te treffen. Als bestuursleden worden gekozen de heeren C. Verhoeven, J.v. Laar hoven, M. Smits, G. Doepeyns, T. Jonker Sr., Dijkstra en P. J. Bruijslen. De heer Dijkstra neemt zijn be noeming niet aan, voor wie in de plaats wordt gekozen de heer P. Sprengers. De heer A. van Delft is aan gewezen als agent bij de plaatselijke distributie in deu distributiekring Waalwijk. Met het motorschip Karauan, gebouwu uoor ae tnrna de Haan en Ueileinaus werd proef gevaren. Hel scnip is 'n büeiieiuek type van ó/.SU iVi. lengte, nreedte op giuol- apuii Ö.45 Aldraagvermogen circa b/U ton, .bruto innouu 594.94 reg. ton, neito ïuüoud H3.3U reg; ton. Voor de voursduwiug is opgesteld een 8 cyil Ueulz Diesel inoiui met een vermogen van 4UU P.K. Het scuip beell een sueibeid van lU'/x knol. Bij het verrichten zijner werk zaamheden had de kneeul van den heer J. Besters hel ongeluk met zijn hand tusschen de spaken van zijn aauüangwageiilje te raken met gevolg dal nij zijn pols ui uk. Up de scnoeulahriek van de iiruia bcaaapsmeeideis Broks kieeg de weikmuu T. Lm ui ens een schei p voorwerd in zijn oog. Naur uet ziekeunuis te 's lioscu o vergeniacht zyude moest operand woidcu in gegrepen. Gevieesd wordt dal hy zij a oog zal rnoeieu misseu. De eerste groote winteruit- voering in de llarmoniezaai zal gegeven worden op zoen Kerstdag leu null acht. Opgetreden zal wor. den door net 1 ooueelgezeischap Willem Hart. Opgevoerd zal worden De Werkstaking en Hoe ouder hoe gekker. Gezien hel gezelschap dat uier optreed kunnen de bezoekers er op rekenen de laatste uren der feestdagen op aangename wijze te zullen dooi brengen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik. Zondag 24 Dec. v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. B. de Bruin. Eerste Kerstdag v.m. half tien Ds. B. de Bruin, n.m. twee uur Us. Oosteubrug van Gapelle. Tweeden Kerstdag v.m, half tien Ds. A. Hoffman van Besoijen. De kerstfeestviering van de kinderen der Zondagschool alhier, zal plaats hebben in den namiddag van den tweeden Kerstdag, ouder leiding van Ds. R. de Bruin. Alle voetbalwedstrijden afgelast. Zoowel de K.N.V.B. als de 1 V.C.B. hebben alle voor '24, 25 en 2b Dec. vastgestelde voetbalwedstrijden alge- last. Aardbevingen in Ned. Oost-lndië Door het metereologisch instituut te Batavia zijn vanochtend te 4,35 uur aardbevinóen geregistreerd, waarvan het epicentrum op twee duizend kilometer afstand in de Moluksche zee gelegen zal zijn. Uit Menado, Ternate en Makassar wor den aardbevingen gemeld die tal van huizen hebben vei woest. Men- scbenlevens schijnen, zoover bekend nog niet te. betreuren te zijn. Marken-Volendam over het ijs. Een klein gezelschap Markers is in een uur over het ijs naar Vclen- dam gegaan ter onderzoek van de betrouwbaarheid van het ijs. Het bleek in zulk een betrouw baren toestand te verkeeren dat een baan van Volendam naar Marken zal worden gemaakt. Groote Spoorwegramp. Op een station in de buurt van Berlijn zijn twee sneltreinen op elkaar geloopen. Tot dusverre zijn er 70 doodenden 100 gewonden. Sinds eenige dagen heeft men overal in den lande een aanvang gemaakt met het opvorderen van hooi, bestemd voor de paarden van het leger. Op een der stations „Ergens in Nederland" wordt het gevorderde hooi met een geperst tot balen en in goederenwagons geladen. Overzicht van de enorme aanvoer hooi, wachtend op bewerking en vervoer. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. t v 2 *Ur 5 worden Uw tanden 1 17 A D Af als U poetst met 1 V U It v L

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3