DRUNEN. sten rang. In de hoofdrollen treden Ja mes Cazney, Pat O'Brien, Any Sheri dan en de wereldberoemde ,,Dead and Kids" op en ieder op zich eischen zij onze volle aandacht en waardeering. Dit filmwerk heeft eenige overeen komst met .Jongensstad", doch legt in afwijking daarmee, meer den nadruk op het misdadige element. Evenwel is de tendenz hetzelfde en minstens even sprekend. De climax kan gevoeglijk voor beter doorgaan dan bij .Jongensstad Pat O'Brien speelt hier de rol van priester, die tracht kinderen van de misdaad te redden en hoewel wij meen den, dat Spencer Fracy in „Jongens stad" het monopolie had genomen van dergelijke rollen, blijkt, dat Pat O'Brien een ernstige concurrent van hem is. De geheele film geeft een uiterst te vreden indruk en houdt wederom een fraaie doeltreffende propaganda in voor dit pionierswerk, dat zich dank zjj de betreffende film, steeds in een grootere belangstelling mag verheugen. Een en ander is verwerkt in een on derhoudend en aantrekkelijk verhaal en zoodoende vormt dit Warner Bros- product een film, die niemand mag mis sen. Trader Horn. Maandag en Dinsdag presenteert Musis een reprise van het boeiende filmwerk „Trader Horn", die nog steeds een van de beste Jungle-films vormt. LUXOR-BIOSCOOP. »De Boekanier.« Iedereen kent het boeiende ver haal van den kaper-kapitein Jean Lafitte en zoodoende weten ook de meesten waarover het schitterende filmwerk »De Boekanier« handelt. Deze boeiende, opwindende super film, brengtde kleurige,romantische, aandoenlijke, maar ook harde, wreede, rauwe avonturenroman van Jean Lafitte, den laatsten piraat van die romantische Caraibische zee, waar de herinnering aan de Spaan- sche Zilvervloten, de trotsche gal joenen met goud beladen, nog voortleefde in zijn dagen. Jean Lafitte, den gevreesden heerscher over de Golf van Mexico, die menig groot fregat met kostelijke lading plunderde en menig zeevaarder over de kling jaagde, doch die nimmer een schip aanhieid, dat de sterrenbanier van zijn aangenomen vaderland, Amerika, voerde. »De Boekanier«, een romantische herschepping van een heldenleven uit Napoleon's tijd, brengt een meesterrol van den populeiren ras acteur Fredric March, het Ameri- kaansche cebuut van de in Neder land zoo geliefde Hongaarsche Fraticiska Gaal, die als het Hol- landsche boerenmeisje eenvoudig om te stelen is, een meesterlijke creatie van den grootsten karakter speler, Akim Tamiroff, en tien tallen andere bekende acteurs en actrices in zonder uitzondering grootsche typeeringen, brengt dui zenden figuranten in de kleurige costumes van dien romantischen tijd en brengt drie honderd scènes, volgepakt met alle denkbare emo ties, die als een orkaan over het doek wervelen. Deze film, met zfin schitterende meesleepende avonturen is alleszins de moeite waard en een bezoek aan Luxor kunnen wij van harte aan bevelen. (Vrijdag, Zaterdag, Zondag enMaandag,) R. K. Vereeniging van Gymnastiekleeraren. Viering van het 20 jarig bestaan. Donderdag werd te 's Hertogen- bosch het 20 jarig bestaan gevierd ven de Nationale ILK. Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de lichamelijke oefening. Na een werk vergadering die een groot deel van den dag in beslag nam, ving te half vier de officieele herdenkingsbijeen komst aan onder presidium van den heer A. J. Tetvoort uit Den B^sch. De geestelijk adviseur rector A. Vissers, thans aalmoezenier in het leger, woonde deze samenkomst bij. De voorzitter verwelkomde spe ciaal Mgr. P. N. Hendrikx, vicaris- generaal van het bisdom, eere-lid en oud-adviseur der jubileerende vereeniging; voorts den inspecteur van bet onderwijs Ir. B.L.A baron van Voorst tot Voorstden voorz. v. Bonaventura Dr. de Haas en den secretaris van het K. O. V. den heer Weynen, e. a. Mgr. Hendrikx hield de feestrede. Nadat de heer Tervoort den rede naar dank gezegd had en uiting had gegeyen aan zijn voldoening dat het werk van den bond door de hooge geestelijkheid gewaardeerd wordt, sprak de oud-voorzitter de heer de Preter een kort propagan distisch woordje, waarna het offi cieele gedeelte der bijeenkomst ge. sloten werd. Men bleef daarna in feestelijk samenzijn bijeen. Het woord werd nog gevoerd door Dr. de Haas, voorzitter van Bona ventura den heer Weynen, secre taris K. O. V. en Mgr. van GiN. BILJARTEN. Keesje de Ruijter. Onder enorme belangstelling van de burgers van Waalwijk had gisteravond in Café City de revanche-wedstrijd plaats tusschen den Limburgschen bil jart-kampioen Poyink en Keesje de Ruijter. Ook dezen wedstrijd heeft on ze kleine Waalwijker in de wacht ge sleept, ai bood de Limburger taaien te genstand. In het kleine fijne spel, vooral het korte bandspel, is Keesje echter de meerdere. Ongeëvenaard zijn de kleine rapelletjes telkens met een klein lclos- balletje. Schitterend is het om te zien hoe hij in een razend tempo een hon derdtal caramboles bij elkaar futselt. Ook Poyink is een pracht-biljarter van groot formaat, iemand met een fijn inzicht, die tot groote dingen in staat is. De partij ging over 500 caramboles libre. Deze werd in 20 beurten beëin digd door Keesje. Hoogste serie 157. Poyink 393 in 20 beurten. Hoogste se rie 64. Zeer graag zien wij dezen spor- tieven Limburger nog eens in Waal wijk en hij beloofde binnenkort nog eens een wedstrijd tegen Keesje te ko men spelen. Kerstavond K.A.V. Op Dinsdag 26 December werd door de K.A.V. in den Gildenbond een Kerstavond gehouden waar ook de presidente der diocesane K.A.V, tegenwoordig was De voorzitster opende deze bij eenkomst met gebed, spreekster heette mej. Reijnljes van harte welkom maar niet minder den nieuw benoemden Adviseur Kape laan Völker, die voor het eerst op deze ledenvergadering tegenwoordig was. Spreekster spoorde de leden nog eens aan om vooral ook leden bij te winnen, zoodat er bij een volgende Kerstviering een dubbel aantal tegenwoordig zal zijn. De Eerw. Adviseur richtte ook hel woord tot de leden. Zijn Eerw. sprak er zijn vreugde over uit op deze bijeenkomst tegenwoordig te kunnen zijn. Een zware taak is hem op de schouders gelegd, daar de adviseur wordt aangesteld om te waken voor het geestelijk welzijn der organisatie en om de verdieping van het geloof in het maatschappe lijk leven te bevorderen. De priester begrijpt dat er van de moeder een groote stuwkracht uitgaat voor de jeugd, die in de toekomst de Maat schappij zal vormen. Bij de huise lijke taak kan men in moeilijkheden zich het beste tot de H. Maria wenden. De gewijde spreker eindigde met de belofte zooveel mogelijk samen te werken met het bestuur tot groei en bloei der organisatie. Hierna werd een Kerstlied ge zongen en werd voorts een ver snapering in den vorm van koffie met worstenbrood geserveerd Hierna las de voorzitster vlot en duidelijk een kerstvertelling voor, welke met groote aandacht gevolgd werd. Vervolgens nam mej. Reijntjes het woord en zeide o.m.: De Eerw. adviseur heelt ons aan gespoord voor het godsdienstig, geestelijk leven, wij hebben te zorgen dat sociale werken worden uitgevoerd. Sociaal zijn wil zeggen zich dienstbaar maken voor anderen en ook de leden moeten dienstbaar zijn voor de organisatie. Wij moeten de organisatie n et beschouwer, dat wij alleen hierin kunnen deelen, maar ook anderen moeten hieraan deelachtig kunnen worden. Willen we een oogenblik denken aan hen die niet het Kerstfeest thuis kunnen vieren, aan hen die zich in dienst hebben gesteld van het vaderland. Wij zijn tot nu toe gespaard gebleven van alle ver schrikkingen van den oorlog. Wij moeien onze sociale eigenschappen in dienst stellen van het gebed. Wij moeten het wapen van gebed ter hand nemen, opdat wij daar door mogen meewerken dat de oorlogvoerenden hun wapens neer leggen en de soldaten naar hun haardsteden terugkeeren, Wij moeten den godsdienst be waren en anderen verstevigen waar de godsdienst verzwakt is. Als sociaal voelende menschen moeten we onzen geest in dienst stellen van 't sociale werk Spreek ster eindigde hare rede met den oproep aan alle leden om niet alleen bij de feestelijke bijeenkomst maar ook zeker bij alle ontwikke- lings- en vormingsavonden present te zijn. Hierna kwam iets heel moois aan de beurt n.I. de Wiegverloting. Voor deze mooi bekleede wieg met toebehooren werden onder de leden lotjes verkocht il 10 cent. Het lot viel op No. 356 zoodat de wieg eigendom werd van mej. J. Ruijs van Vugt, die wegens - iekte niet aanwezig was. Vervolgens was er voor ieder lid nog een aardige verrassing, n.I. ieder kreeg een pakje om mee naar huis te nemen. Daarna werd weer koffie met gebak geserveerd. Er heerschte een gezellige stemming en allen waren uiterst voldaan. Na nog enkele zakelijke mede- Aankaop qrond langs de Kerk straat. Wijziging reglement nan orde. Benoemingen. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Waalwijk onder voorzitter schap van burgemeester E. C. J. Moo- nen in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De notulen werden zonder verande ringen vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 November 1939 tot 't aan gaan eener geldleening, groot 70.000. met de Holland- sche Algem. Verzekerings bank te Schiedam. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 November 1939 tot 't aan gaan eener rekeningcourant- overeenkomst met de Neder- landsche Handel-Maatschap- pij N.V. te Amsterdam. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 November 1939 tot wijzi ging van het raadsbesluit van 27 Januari 1939 tot aanvaar ding van een voorschot uit 't werkfonds voor aanleg Kerk straat en rioleering Putstraat en Groensteeg. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 24 November 1939 tot wijziging der begrooting 1939 Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasop.ne- ining bij den ontvanger, gehou den 11 December 1939. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot het verleenen van me dewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijs-wet aan het be stuur der Sint Petrus-scholen voor het veranderen der waterleiding in het schoolgebouw. De heer v. d. Waerden heeft in het prae-advies gelezen, dat het de be doeling is looden buizen voor deze wa terleiding te gebruiken. Hij herinnert zich, dat men vroeger te Utrecht hét water onderzocht en vaak buizen wer den gebruikt met een gering tingehal- tc. Spr. vraagt of deze ook hier niet beter gebezigd konden worden. De voorzitter merkt op dat het wa ter hier zoo kalkhoudend is. dat het niet noodig is om zooals in sommige andere plaatsen tinvoering in do wa terleidingen toe te passen. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. 3. Voorstel tot vaststelling van de uitkeering aan andere gemeenten ingevolge artikel 104 der lager on derwijswet. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot aankoop van grond langs de Kerkstraat. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) De heer van Heeswij k zegt dat de prijs van 60 gulden per strekkende meter die de eigenaars hier vergoed krijgen eenigszins hoog lijkt in vei houding tot den prijs van andere ont eigende gronden. De voorzitter merkt op dat deze. prijs reeds jaren geleden met de cige naars overeen gekomen is. De heer Buykx vraagt of het de be doeling is ook direct met den aanleg der straataanzetten te beginnen; is zulks niet de bedoeling, dan leek hel hem beter met aankoop van deze per- ceelen te wachten tot deze straataan zetten wrden aangelegd. De voorztter zegt dat het niet de bedoeling is die straataanzetten reeds nu te maken. Wel is het mogelijk dat een paar aanzetten reeds binnen een of twee jaar gereed komen. Dit is ech ter een kwestie van rechtvaardigheid, dat B. en W. gemeend hebben te moe ten voorstellen nu reeds tot aankoop over te gaan. Immers nu de geheele Kerkstraat is aangelegd zijn alle daaraan gelegen gronden bouwrijp geworden en kun nen tegen den vastgestelden prijs van 85 gulden per meter aan houwliefheb- bers verkocht worden. De terreinen waarop de straataanzetten waren ge projecteerd mochten de eigenaars vol gens het uitbreidingsplan niet ver- koopen. zoodat het niet meer dan bil- lijk is. dat thans de gemeente reeds tot aankoop overgaat.. Z.h.st. gaat de raad ook met dit voorstel accoord. deelingcn door de voorzitster werd deze prettige Kerstavond gesloten met gebed. Een woord van dank aan den concierge voor de goede bediening, de keurige gedekte tafels en de prach tige versieiing der zaal is hier zeker op z'n plaats. 5. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigd reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) De heer v. d. Waerden wenscht aan- teékening, dat hij bezwaar heeft te gen artikel 9, dat is de bepaling, dat de bijeenkomsten voortaan met gebed zullen worden geopend. Hij wil er geen voorstel van maken, omdat dit toch geen kans van slagen zal hebben. De heer Buykx wil in tegenstelling met het bezwaar van den heer v. d. Waerden een woord van erkentelijk heid richten tot B. en W. voor hun voorstel om in navolging van andere gemeenten de raadsvergaderingen met gebed te openen, hetgeen hij in over eenstemming acht met de algemeene overtuiging der bevolking onzer ge meente. Wat betreft artikel 7 hoofd stuk 4, waarin bepaald wordt dat de raad voortaan iederen laatsten Don derdag der maand zal vergaderen, zou spr. het woordje iederen willen veran deren in den, waardoor het dus niet noodzakelijk is iedere maand te ver gaderen. Indien er niets belangrijks te behandelen is, biedt deze nieuwe redactiemogelijkheid een maand over te slaan. De voorzitter zegt, dat de regeling om maandelijks te vergaderen reeds 16 jaar goed heeft gewerkt en nooit aanleiding tot moeilijkheden heeft ge- gegven. Zou men wachten, tot men een lange agenda bad, dan zouden de leden niet steeds voldoende aandacht aan elk punt kunnen schenken. De heer Buykx wijst er op, dat ei vergaderingen zijn voorgekomen, die slechts een kwartier of een half uur> tje geduurd hebben. Daarvan ziet hij hel nut niet in. Dergelijke vergaderin gen vindt bij meer een formaliteit. De heer Pullens vindt het zeer ge- wenscht maandelijks te vergaderen De raadsleden blijven dan beter geo riënteerd over de loopende zaken. Ook de heer de Brouwer is voor maandelijksche vergaderingen. Ook .in andere gemeenten worden soms zeer "korte vergadeingen gehouden, evengoed als er gemeenten zijn, waar drie of vier maal per maand verga derd wordt. Ieder vogeltje zingt zoo- als het gebekt is, meent spr. Hij zou voorts de gelegenheid tot het stellen van vragen op elke vergadering wil len inlassen. De voorzitter zegt dat er om dc twee maanden hiertoe gelegenheid be staat en dat men zich ten allenlijde met schriftelijke vragen tot B. en W. kan wenden. Dc voorzitter zegt verder te hehhen gehoord, dat de heer Buykx spoedig onze gemeente zal gaan verlaten. Het bevreemdt hem daarom eenigszins dat hij zich nog zoo voor de toekomstige raadsvergaderingen interesseert. De heer Buykx antwoordt dat hii waarschijnlijk in het voorjaar naar elders vertrekt. Nu kan men zich op het standpunt stellen: het is maar een paar maanden meer, of men kan zich tot het laatst voor de gemeente-belan gen blijven interesseeren. Ook al zon hij echter hier hliiven. zou hij voor zich. liever niet elke maand versade ren wanneer het niet strikt noodig is. Hii bliift van meening dat vergaderin gen van 5 minuten het prestige van den raad niet ten goede komen. De heer J. van Loon merkt op dat de heer Buvkx nu hii geen aanmerkin gen op de notulen heeft kunnen ma ken; het blijkbaar in het nieuwe re glement van orde is gaan zoeken. De heer de Brouwer meent nos even te moeten opkomen tegen de voorstel ling van den heer Buykx, als zou de raad soms onoodig bijeengeroepen worden. Hij bliift van meening dat maandeliiks vergaderen een gemeen te-belang is. Al is er geen groote agen da. de leden hebben dan toch gele genheid om over de verschillende ge meentezaken on aangename wijze van gedachten te wisselen. De heer Van Doorn wenscht naar aanleiding van art. 9 on te merken, dat ook de anti-revolutionaire partii de souvereiniteit Gods erkent. Hii kan dan ook niet anders dan het voorstel van B. en W. toeiuichen, om de raads vergaderingen met sebed te onenen. daarmede erkennende de afhankelijk heid aan den souvereinen God. De heer Bnvkx wil aangezien wij in den kersttiid leven, den t"d van vrede, niet dieper on het eeze^^ van den heer van Loon insaan. Hü zal diens woorden niet on een goudschaal tje gaan wegen. Zon men dergelijke uitdrukkingen over en weer gaan ge bruiken, dan zou dit de goede ver houding in den raad niet bevorderen. Spr. is het verder niet eens met art. 8 lid vier, dat de plaats der raadsle den aan de groene tafel bij loting aan wijst. Hij meende, dat ieder lid bij zijn benoeming of herbenoeming eer. vaste plaats door den voorzitter werd toegewezen. De voorzitter zegt dat deze regeling ook" reeds zeer oud is. Vermoedelijk is deze bepaling gemaakt om te voorko men, dat zich in de vergaderingen onderonsjes gaan vormen. Daar geen der leden verder nog be merkingen heeft op het voorgestelde reglement wordt dit goedgekeurd'. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1939. Wordt in geheime vergadering be handeld. 7- Benoeming leden van commissien, besturen instellingen van weldadig heid enz., wegens periodieke aftre ding op 1 Januari 1940. 1. Commissie voor de Licht- en Wa terbedrijven. De aftredende leden: M. van Driel, J. J. M. van Heeswijk en C. W. Pul lens worden herkozen met resp. 9, 12 en 9 stemmen. 2. Commissie voor het Woningbe drijf. De aftredende leden: J. H. J. Klijn, F. C. Roxs en J. A. Vèrdoorn, worden herkozen met resp. 11, 12 en 11 stem men. 3. Burgerlijk Armbestuur van Waal wijk. Het aftredend lid: J. J. van Dooren wordt herkozen met 12 stemmen. 4. Burgerlijk Armbestuur van Baard wijk. Het aftredend lid: W. J. van der Mee wordt herkozen met 11 stemmen. 5. Burgerlijk Armbestuur van Be- soijen. Het aftredend lid: G. J. Goutière wordt herbenoemd met 11 stemmen. 6. R.K. Burgerlijk Gasthuis. De aftredende gasthuismeester: J. Timmermans wordt herbenoemd met 11 stemmen. 7. Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Het aftredend lid: M. H. C. Kolster wordt herkozen met 11 stemmen. 8. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Het aftredend lid: G. J. de Vries wordt herkozen met 12 stemmen. 9. Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheidsonderwijs. Het aftredend lid: Th. H. J. C. Ra ming wordt herkozen met algemeene (13) stemmen. Opdracht. Dezer dagen ontving de gemeente Asten de goedkeuring van het werk fonds om het bouwen van haar raad huis op te dragen aan onzen dorpsge noot, aannemer v. Alphen. Jubilea bjj de Eerw. Broeders. In 1940 zullen er bij de Broeders een tweetal jubilarissen zijn. Op 29 September 1940 zal het een halve eeuw geleden zijn, dat broeder Grispinus, in de wereld J. Pijnenborg uil Drunen, zijn intrede deed in het St. Franciscusgesticht. Broeder Cris- pinus is thans Overste van het Moe derhuis te Drunen. Op 29 Maart 1940 hoopt broeder Werenfridus z'n zilveren klooster-ju- bi lé te herdenken. Boterfabriek. Dc verbouwingen en vernieuwingen in dc Boterfabriek alhier, vorderen snel. Alles gebeurd zonder dat het be drijf ook maar eenige stagnatie onder vindt. Dc gebouwen zijn ongeveer over 5 meter lengte uitgebreid. Naast een nieuwe pasteuriseer-machine werd 'n nieuwe ketel en stoommachine ge plaatst. Op de plaats van de oude stoommachine zal de koel-installatie worden ondergebracht; Einde Januari hoopt men met de geheele verbouwing en vernieuwing gereed te zijn. H. Kindsheid. Woensdag was het weer een feest dag voor het Genootschap van de H. Kindsheid. De kinderen woonden 's morgens ónder leiding van de Eerw. Zusters, Broeders en zelatrices de H. Mis bij in de parochiekerk van St. Lambertus, die werd opgedragen voor de levende en overleden leden van Be' Genootschap. Verschillende nieuwe leden werden aangenomen en in den namiddag ver maakten de kleinen zich kostelijk in de zalen der heide congregatiën. Constantia. bp Zondag 7 Januari a.s. zal de handboogschutterij „Constantia" een uitvoering aanbieden in de harmonie zaal van café Th. Elshout, voor hare leden en donateurs. IV v d Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10