MMje. ~Taatste berichten INGEZONDEN STUKKEN. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. mmmm- - NIEUWKUIJK. 'jrrRTRUIDENBERG. WASPIK. Gemengd Nieuws. SPORT mmmïÈêMmmmï TIEN GELUKKIGE WINNAARS. Onze Kerstprijsvraag is weer een groot succes geworden. I)e puzzle was wat ingewikkelder dan de vorige keer en aan de uitslagen was dit te merken. Toch waren er heel wat goede oplos singen bij en ik breng hierbij hulde aan de goede puzzlaars. Tien daarvan hebben een mooi leesboek verdiend. De namen van de gelukkigen zijn als volgt: 1 Annie v. Hooff, Burg. Smeelel. 22. 2 Francine v. Boekei, Antoniusstr. 13. 3 Kees v. Beurden, Antoniusstr. 25. 4 A. v. d. Hoven, Putstraat 62. 5 Corrie v. Mierlo, Julianastraat 10. 6 A. v. Peer, Besoijenschestraat. 7 Jenny ten Brink, Bleskensgraaf (Z.H.). 8 Catriena v. d. Elshout, Burg. v. d. Klokkenlaan 101. 9 Erna Kriek, StatiQnsstraat 55. 10 Piet Dalmaüer, A 83 Sprang. De oplossing van de prijsvraag is als volgt: Zweden Amerika Lindbergh Indië Geul Katwijk Eden Reinaert de Vos Slaats Tantième Furiën Emir Eskader Sit- tard Tempelier. De slagzin is dus: Zalig Kerstfeest. Alvorens tot uitreiking der prijzen over te gaan, moeten onderstaanden eerst nog even hun leeftijd opgeven; dat hebben zij vergeten te doen. De boeken worden dan in den loop der a.s. week thuis bezorgd. Mien v. d. Hoven, Putstraat 62. Catriena v. d. Elshout, Burg. v. d. Klokkenlaan 101. Jenny ten Brink, Blcskensgraif (Z.H.) A. v. Peer, Besoijensche Straat. Zorgt hier direct voor! Oom Piet. Burgerlijken Stand. Overleden: Martinus Muskens, oud 72 jaar. ELSHOUT. Verloting. De trekking van de verloting ten bate van den v. tengelenkrans; zal plaats hebben Zondag om half twee, na het Lof in de meisjes-congregatie. Dinsdag 2en Kerstdag werd door 'l alom bekende tooneelgezelschap van Huize Nazareth uit Tilburg in het pa tronaat alhier een uitvoering gegeven,, De zaal was geheel bezet toen de Weleerw. heer kapelaan Verwiel in zijn openingswoord de aanwezigen verwelkomde. Opgevoerd werd: „Tro- penadel", spel uit het Indische leven, in 3 bedrijven. Het stuk werd meesterlijk vertolkt en vlot opgevoerd, zoodat spelers en leiders eer van hun werk hadden en in het geheel blijk gaf van intense studie. Ook aan de décors, grimeering en costuums was de noodige aandacht besteed. Het publiek was over de op voering ten zeerste voldaan. Het dankwoord aan spelers en pu bliek door den weleerw. heer kape laan aan het slot der uitvoering ge bracht, was welverdiend. HAARSTEEG. Door het omvallen van een branden de kaars ontstond op Eersten Kerst dag brand in den kerststal, staande in de woning van den heer L. v. d. Heij den aan den dijk. In een ommezien stond het geheele met stroo gedekte stalletje in lichter laaie. Het vuur tastte vervolgens den kerstboom en daarna de voor het raam hangende gordijnen en overgordijnen aan, welke brandende omlaag stortte. Een prach tige schilderij werd eveneens zwaar beschadigd. De onthutste bewoners riepen om hulp, doch de eigenaar wist door krachtdadig optreden met eenige emmers water het vuur te blusschen en verder onheil te voorkomen. Een hoekenkast met inventaris leed veel waterschade, terwijl nog eenige meu belen en een vloerkleed een onooglijk aanzien hebben gekregen. De brand- assurantie van den N.C.B. zal de scha de vergoeden. Doordat het paard van den land bouwer van Dongen plotseling koliek in den buik kreeg kwam het Woens dagmiddag op de rolbrug te vallen. Het verkeer kon geen doorgang vinden en eer het paard op een slede was gelegd en de rolbrug was afgesleept was ruim eén half uur verstreken. Begrijpelijk dat de file van wachtenden aan weerszij den der brug zeer groot was. Het was weer eens een bewijs dat de smalle brug toch een geweldig ver keersobstakel vormt en wie weet hoe lang dat nog zal duren. De leden van den Ned. Kath. "foond van Bouwpatroons afdeeling Waspik, en Omstreken', waaronder ressorteeren de gemeenten Dussen Geertruidenberg, Hank, Raamsdonk, Raamsdonksveer en Waspik hebben besloten hun loonen voor het tijdvak 1 Januari t.m. 31 Maart 1940 te verhoogen en te brengen op 0.56 per uur. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik: Zondag 31 Dec. '39 (Oude jaar), v.m. half 10 en n.m. half zeven Ds. R. de Bruin. Maandag 1 Jan. 40 Nieuwejaar) v.m. half tien Ds. R. de Brujn. Beves tiging van ouderling B. Okkers en dia ken L. Verduijn. Op 26 December trad het Too neelgezelschap „Willem Hart" op in de zaal van den heer H. van Iersel. Opge voerd werden: De werkstaking, en Hoe ouwer hoe gekke'r. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Dat er goed spel werd vertoond bewezen de aan wezigen door hun geregeld en langdu rig applaus. Door den heer B. de Win ter werd een dankwoord gesproken en tevens den wensch geuit het gezelschap nog meemalen hier te mogen zien ver schijnen. Met de koude dagen in 't ver schiet leefde men reeds geruimen tijd in verwachting omtrent de centrale ver warming in de Parochiekerk. Was het een teleurstelling dat deze met de Kerst dagen niet gereed was, nu bereikt ons het bericht dat dit met de komende Zondagen nog niet het geval zal zijn. Verschillende omstandigheden zijn hiervan de oorzaak en wij zullen dus nog even geduld moeten oefenen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnbeer de Redacteur! Gaarne zou ik het volgende onder de aandacht willen brengen. Wordt er hier ter plaatse vol doende gedaan om het publiek naar Waalwijk te trekken op allerlei gebied. Zoo las ik b.v. De Gooische Tramwegbus Maat schappij heeft gedurende de Kerst dagen speciale goedkoope retour- biljetten afgegeven, waardoor circa 35000 mensehen Naarden, Laren en Hilversum bezochten. In de hoofdstad is het bezoek ia jaren niet zoo groot geweest als dit jaar De actie van de Vereeniging voor Vreemdelingen heeft blijkbaar doel getroffen, evenals in Den Haag dat enorm was. Kon ook hier niet door samen werking veel meer bereikt worden in 't belang der neringdoenden en naam van Waalwijk als centrum. EEN NERINGDOENDE. De Duitschers melden dat een Engelsch slagschip vau de Queen Elisabeth type door een onderzee boot is ge'orpeteeid, De Engelsche admiraliteit ge*, ft officieel op dat een Duitscheonderzeeboot bij Schotland een slagschip heeft aangevallen en eenigszins beschadigd er zijn 3 man gedood en het schip zet zijn reis voort. Een Deensch schip is op een mijn geloopen en met 16 koppen vergaan. Een Engelsch schip is in de Middellandsche zee aangevallen, de opvarenden zijn gered. Minister Steenberghe heeft gisteren een bezoek aan zijn Bel gische collega gebracht ter bespre king van economische samen werking. De Eerste Kamer heeft de wijziging onteigeningswet met23_17 stemmen verworpen. De clearing met Duitschland is met een jaar verlengd; men zal onderhandelen over een soepeler toepassing. Het spoorwegongeluk tusschen Markdorf en Kluftern. 52 dooden. Het D.N.B. meldt uit Karlsruhe Bij het spoorwegongeluk dat Vrij dagavond is gebeurd tusschen Mark dorf en Kluftern op het traject Friedrichshafen Radolizoll. zijn naar thans blijkt, 52 menschen om het leven gekomen. Organist tijdens nachtmis overleden In de parochiekei k van den H. Pancratius te Sloten in Amsterdbm is tijdens de Nachtmis de organist, de heer M. Olie, overleden. Hel zangkoor was juist het einde van Gloria genaderd toen de heer O zich plotseling onwel voelde worden en voorovei op het klavier viel. De heer Olie kon nog voorzien worden van de laatste H.H. Sacra menten, Pastoor Raken die de plechtige Nachtmis opdroeg, deelde den parochianen mede wat ei ge. beurd was en verzocht de gebeden voorden heer Olie. Onder de tweede H. Mis decide de pastoor mede, dat de heer Olie was overleden. D«* parochianen, waren zeer onderden indruk van dit droevig gebeuren De heer O. was zeer gezien reeds 45 jaar was hij lid van bet parochie zangkoor en 40 jaar organist. Hij was begiftigd met het eere kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Jongen op jacht door schot gedood. In het jachtveld onder de gemeente Werkendam is gistarmiddag om ongeveer .halfiwaalf een ernstig ongeluk gebeurd, dat een dertien jarige jongen het leven gekost heefl, De Ls-werkman J. v. d. Heuvel, die een verwoed jager is en door de jacht gedeeltelijk in zijn onderhoud voorziet, ging Vrijdagmorgen in alle vroegte in gezeischap van zijn zoontje Rastiaan en een drijver, zekeren Vink, op jacht. Ook het zoontje had een geweer hij zich. In de huurt van de z g. Kijkuit, dat is nabij de schei ding tusschen boven- en beneden- Merwede, zou de jongen met den drijver eenden opjagen voor den vader. Tijdens dit opjagen is de jongen gevallen en het geweerschijnt daarbij achter zijn rug gekomen te zijn. Een schot viel en het jongelje werd doodelijk getroffen. De vader, die niet ver uit de buurt was, hoorde het schot en den gil var. zijn zoon. Hij ijlde toe, doch de jongen bleek nagenoeg op slag gedood te zijn. De waarnemend geneesheer te Werkendam, die later op de plaats van het ongeluk kwam, kon hier dan ook geen hulp meer bieden. Wat beteekent de naam Engelsche Ziekte? Het is merkwaard^, dat omlrent een van ouds bekend artikel als levertraan nog zooveel misverstand blijkt te bestaan. Zoo is het, volgens een mededeeling van Diais- ma van Valkenburg, voorgekomen, dat een vader zich tot deze firma wendde, om te weten te komen ol levertraan van de walvisch dan wel van de kabeljauw komt, daar zijn zoon en hij dit niet eens waren en een kleine weddenschap daarover hadden. Nu moet worden toegege ven, dat in vroegere schoolboekjes wel heeft gestaan, dat de levertraan van de walvisch komt. Maar hij eenig nadenken zal men begriipen, dat dit toch niet juist kan zijn. Want bij de walvischtraan gaat hel om het vet van het walvischvleesch, het z g. spek. Neen de levertraan, die wij kennen komt van een bepaalde soort kabeljauw en is de traan van de levers dezer dieren, die veel voedingswaarde en, ook door de vitaminen, veel geneeskracht aan de levertraan geven, doordat deze visschen, met den warmen golf stroom meegekomen naar de kusten van Noorwegen, daar het vitamine- rijke plankton, vol «zonnekracht», tot zich nemen en deze »zon« dan met name aan de leve s wordt toegevoerd. Men spreekt in Engeland en in Amerika dan ook vaak van levertraanalsvan «bottled surshine«. Een tweede verwarring is volgens de Firma Draisma van Valkenburg de heerschende gedachte, dat de Engelsche ziekte zich het eerst of hij voorkeur in Engeland zou heb ben geopenbaard of daar b.v.zou zijn »onldekt«. Dtt is allerminst het gevalDe oplossing is even een voudig als in teressantde FngePche ziekte is in het algemeen gesproken een ziekte van het heenweefsel, die zich meestal in het bijzonder open haart in de enkels zoodoende heefl de spraakmakende gemeente, die voor deze ziekte van de enkels het woord enkelziekte of enkelsziekte had uitgevonden, daarna van enkel sche en later van Engelsche ziekte gesproken, en deze naam is gebleven, misschien wel wegens onze, in dit geval dan wel zeer ver gedreven, liefde voor bn'tenlanrPohp artikelen DE AARDBEVING IN ANATOLIË ZOU 8000 MENSCHENLEVENS HEBBEN GEKOST. Gisteravond laat werd te Ankara be richt, dat in de door de aardbeving ge teisterde gebieden zich nieuwe trillin gen hadden voorgedaan, vergezeld gaande van ondergrondsch gerommel. Het aantal slachtoffers is nog niet met zekerheid op te geven, doch vol gens niet officieele berichten te Anka- Een geweldige brand, zooals nog zelden in Tilburg is voorgekomen, heeft gewoed in het City-Theater aan den Heuvel. Ken lid van het personeel, de 35-jarige heer Dumoulin werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar h(j spoedig overleed. De brand weer, bijgestaan door militairen tydens het moeilijke blusschingswerk. ra, zijn ten gevolge van de aardbeving meer dan 6000 menschen om het leven gekomen. De aardschokken zijn het hevigste geweest tusschen Tokat en Sivas. De gebieden Erzincan en Kemah zijn ern stig getroffen. Alleen hier zijn reeds voor zoover tot nu toe bekend is 122 menschen om het leven gekomen, 150 werden gewond. Volgens een bericht van Reuter uit Stamboel vreest men thans, dat 't aan tal dooden bij de aardbeving in Arme nië niet ver van de 8000 af zal zijn. De omroep van Ankara heeft gister avond een beschrijving gegeven van de aardbeving, waarin gesproken werd van een ware rampspoed. Het aantal dooderf-en gewonden in de Oostelijke departementen des lands bedraagt, naar men gelooft, verscheidene honder den. Het is echter onmogelijk een nauw keurige raming op te stellen, aangezien de verbindingen met sommige getrof fen gebieden verbroken zijn. Uit een aantal steden hebben in het geheel geen berichten Ankara bereikt. De voor naamste steden van verscheidene Oos telijke departementen zijn gedeeltelijk verwoest, terwijl talrijke dorpen geheel in puin zijn geschokt. De bevolking in de getroffen gebieden, die haar bezit tingen verloren heeft en dakloos is, kampeert in het open veld in bittere koude en sneeuwstormen. De biandwcer, die tot gistermor gen ell' uur bezig is gefeest met het blusschingswerk,sla «gde erin de aan de achterzijde gelegen zwembadaf- deelingen booten huizen tebt houden. Het restaurant, dat enkele jaren geleden is gtbouwd, is uitgebrand. De eigtnaar van hel restaurant is verdacht van brandstichting aangehouden. In verhand met den brand heeft de politie.deskundige mr. P Frima uit Hilversum een ui'gebreid omii r- zoek ingesteld. Na afloop daaivan is op last van den officier van justitie de exploitant van hel restaurant, B aangehouden en in arrest gesteld op vermoeden van brandstichting Hii zal ter beschikking van den officier van justitie t Utrecht wor den gesteld. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag 31 December door den I.V.C.B. en de Diocesane Bonden van Breda, Den Bosch, Limburg en Haarlem, zjjn officieel afgelast. Ook de wedstrijden van den K.N. V.B. zijn afgelast. Badinrichting De Otter te Loosdrecht afgebrand. Gisterochtend ongeveer 9 uur is door tot nu toe on bekende oorzaak brand ontstaan in de groote bad inrichting De Otter te Loosdrecht. De brandweer uit Loosdrecht kon niet verhinderen dal zoo goed als het geheele gebouw alsmede de in boedel een prooi der vlammen werd. yyF|f 8 6 FWPD-fïAI flD Sleehts een achtergedeelte van het Uff LLf Ll\ vML VI gebouw kon behouden blijven,doch daar heeft het bluschwater veel schade aangericht De eigenaars, gebrs. B. uit Hil versum, zijn tegen brandschade verzekerd. Wij vernamen nog dat dë brand is uitgebroken in het restaurant, waar de eigenaar B. gisteren de kachel had aangemaakt. _L P WÊ JBBBBB|B Bipp ci:-! ftll i 1 De boot, die een verbinding onderhoudt tusschen het eiland Marken en Monnikendam, heeft zich een weg gebaand door de bevroren Gouwzee. De boot tijdens het „baanbrekend" werk; op den achtergrond het eiland Marken. Als men ziet wat er in den St. Nicolaas-tijd door Waalwijks Belang is gedaan voor 't vreein- delingen-bezoek, en als men de „groote activi teit" van vele neringdoenden daarmee verge lijkt. dan zouden we zeggen: „steekt eerst de hand in eigen boezem - 4MHÉÉ», en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Ieaeron dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen v oeien. Wanneer deze stroom van 'ever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, net bederft. U voe t u opgeblazen, u raakt verstopt, uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermidde'en zijn s'echts lapmidde- 'on. U moe» CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zu t u een geheel ander mensch voelen. Onschade- ijk, p'antaardig. zacht, onovertroffen hm do lever- al te doen v'oeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. V B

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11