Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" 1843 BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EESTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN Verdrijf die Beklemming NUMMER 103. ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, tnz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. lerwijl de Russen gisteren voort gingen den rechtervleugel der Man nerheimlinie te beuken, bombar deerden zij met zwaar geschut doelen achter de Finsche foitifi- caties. Vipuri heeft bijzonder te lijden onder het bombardement van de zware kanonnen, die, naar men raamt, op een afstand van 25 mijl staan Op andere punten hebben de Russen klaarblijkelijk de spoorweg verbindingen als doel en uit vele plaatsen komen berichten over luchtaanvallen op spoorwegen en treinen. De roode troepen hebben her haaldelijk golven van hevige aan vallen tegen de Mannerheimlinie geworpen, doch tot dusverre met gering succes. De koude is thans hevig, hetgeen de Russen in zekere mate behulp zaam is, aangezien de bevroren meren thans overgestoken kunnen worden door tanks en artillerie. De overtocht moet echter met groote snelheid geschieden, aangezien de convooien op het ijs prachtige doelwitten bieden voor het Finsche vuur. Zoo hebben b.v. de rooden op kerstdag zevenhonderd man verloren, terwijl 'n colonne trachtte de Su van to over te trekken. Finsche verkenningsvliegers spieden voort durend naar colonnes, die trachten het ijs over te trekken en een paar welgemikte bommen hebben ver scheidene pogingen om de bevroren wateren te passeeren, ontmoedigd. De laatste berichten van 't front bij Salla melden, dat de Russen 50 mijl teruggetrokken zijn van bet punt, waar zij het verst gevorderd waren. Het Finsche Legerbericht Het Finsche legerbericht van gisteravond luidt Te lar.d Op de Karelische land engte groote bedrijvigheid der vij andelijke artillerie. De vijand heeft Dinsdagmiddag een aanval gedaan bij Hatjalahti ten Noorden van het Ladogameer, doch hij werd terug geslagen en verloor acht tanks. De Russen hebben wederom getracht ten Oosten van Lapinlanti over de Suvanto te trekken. Hun poging mislukte. Er wordt nog gevochten Bij de rivier de Taipale is een hevige Russische aanval, die door geschutsvuur gesteund werd, afge slagen. Aan het Oostelijk front was de dag betrekkelijk rustig. Ten Noord oosten van het Ladogameer heeft de vijand in sche mutselingen tus schen voorposten en patrouilles ongeveer vijftig man verloren Een Russische aanval in de richting van Suskyjaervi werd afgeslagen. Ten Noordoosten van Lieska trekt de vijand in de richting van Kivivaara op de grens terug. Onze troepen zijn opgerukt tot Lakla^aara en hebben zeven tanks buitgemaakt. Noordelijk van Suomosalmi, te Pilspajaervi, hebben de troepen een tank op den vijand veroverd. Overigens is er niets van beteekenis te melden. Finland ziet verlangend uit naar hulp Meer en meer begint men zich in Finland af te vragen wanneer eindelijk de hulp op zal dagen, die men noodig heeft om op den langen duur tegen de Russen stand te kunnen houden en waarop men recht meent te hebben, al was het alleen maar omdat hier een kleine YYesleisclie slaat, die zijn vrijheid liet beeil en die iu vrede wilde leven, door een machtige aggres- sieve giuole mogendheid overval len is. Het is verklaarbaar, dat men ongeduldig wordt, daar die hulp alihans in den meest ellectieven vorm uitblijft. Ue warme heiuigingen van sympaihie, de, zijhetooh vage, toezeggingen om te zullen helpen, hehheu de natuurlijke hoop, dat men niet alleen zou blijven staan iu zijn ongelijken strijd tegen de geweldige overmacht, steeds meer versierkl en ook iu steeds breeder kring de verwachting post doen vallen, dat er inderdaad kiachtige hijstand geboden zou worden. Daar komt bij, dat de Fmnen er meer dau iemand anders van overtuigd zijn, dat hun strijd niet alleen een strijd voor Finland is, maar ook een strijd voor de Westersche be schaving in het Noorden en dat hij beslissend zal zijn voor de toekomst van dit Noorden, van Zweden en Noorwegen evenzeer ais van Fin- land. De mogelijkheid van een Finsch offensief in het Oosten. Reuier verneemt in F.nsche krin. gen te Londen, dat de Finsche generaal lalvela, die van Salla uit is opgerukt, een zeer grootscheeps plan lr.acht te verwezenlijKen, nl. op Russisch gebied door te dringen lol Kandelaksk aan de YVille Zee, dat ongeveer 05 km voorbij de grenslijn is gelegen en daarbij den spoorweg naar iVloermansk af te snijden. Opgemerkt wordt dat de Sowjet- strijdkiachten in hel gebied van Pet amo hun voorraden voor een groot deel overzee aangevoerd heb ben gekregen, van Alexandrowsk en Moermansk uit, welke plaatsen van den spoorweg alhankelijk zijn. De Finneu geven toe, dat hun strijdkrachten wellicht niet sterk genoeg zullen zijn om zulk een manoeuvre uit te voeren doch niettemin zullen zij een poging wagen. 5OO0 Russen zouden in het noorden van Finland gevangen genomen zijn. Volgens een telefonische mede- deeling uit Helsinki, welke te Riga gisterenavond laat werd ontvangen, hebben de Finnen gisteren tijdens een hevig gevecht in hel uiterste noorden van Finland 50C0 Russen gevangen genomen. Aan dit bericht wordt nog toege voegd, dat de wouden vol liggen met Russische dooden en gewon den. Magnetische mijn binnen 24 uur onschadelijk. De gea!ieerden beschikken thans over een onfeilbaar middel om de magnetische mijnen volkomen on schadelijk te maken. Mits zij slechts weten, waar zij zich ongeveer be vinden, zijn zij er zeker van, ze binnen 21 uur volkomen onschade lijk te hebben gemaakt. Op welke manier dit precies ge- schieft, kan natuurlijk niet nader uitgelegd worden, maar alleen wordt gezegd dat deze operaties niet met behulp van vliegtuigen, maar door schepen ondernomen worden en dat zij niet het minste gevaar op leveren voor hen, die ze uitvoeren. GIRO-No. 50798. Telegr.-adres: ECHO. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Over de redevoering van Daladier is men al zeer slecht te spreken. Men beschouwt het fanatisme waar mede de Fransche premier gespro ken heeft als een fanatisme van machtelooze haat. Hieruit blijkt dat het Duitsche volk hetwelk o.a. door Rudolf Hess op waardige wijze is« toegesproken met veel meer inner lijke zekerheid tegenover de ge beurtenissen staat dan zulks in Frankrijk het geval is. Men is hier door de aanstaande vertegenwooidiging van de Ver Staten bij het Vaticaan zeer getroffen. Veelal wordt de veronderstelling geuit dat deze schrede van Roosevelt in verband staat met de aanstaande presidentsverkiezingen in de Ver. Staten. De „Graf von Spee". Afwijzend antwoord van Argentinië. Woensdagavond heeft de Argen- tijnsche regeering een lang memo randum gepubliceerd, waarin zij het protest van Duitschland tegen de interneering der bemanning van het vestzakslagschip «Admiral Graf von Spee» van de hand wijst. Deze weigering wordt in het me morandum gerechtvaardigd op grond van artikel 13 van de Haagsche conventie van 1907. Uiteen wordt gezet, dat de Graf von Speezichzelf op vrijwillige wijze heeft tot zinken gebracht en dat de bemanning werd opgepikt door sleepbooten, welke nadrukkelijk voor dat doel waren verzorgd. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Berlijn en de Kerstredevoeringen. De correspondent van de N. R. Ci te Berlijn telefoneerde aan zijn blad- Van officieele zijde zal geen ver klaring worden gedaan waarin ten opzichte van de vredesredevoering van den Paus positie wordtgenomen. Dit stilzwijgen beteekent in dit geval geen instemming. Weliswaar erkent men in Berlijnsche kringen de theo retische juistheid van veel dat door den Paus is gezegd, bijvoorbeeld dat er een betere orde in Europa moet komen. Evenwel ziet men in onder scheiden door den Pans gebruikte zinswendingen een critiek op de door Duitschland toegepaste oorlogs methoden. Deze methoden zijn echter volgens Duitsche opvatting zedelijk gerechtvaardigd, omdat zij door noodweer worden opgedrongen. Overigens zijn de door Londen en Parijs verkondigde vernietigings plannen tegen Duitschland het beste middel om ook de laatste twijfelaars aan de zijde van Adolf Hitler te brengen, zoo vindt men het hier. Het Duitsche volk begrijpt thans dat de staatslieden van Engeland en Frankrijk niets geleerd hebben in vergelijking met degenen die twintig jaar geleden te Versailles waren ver gaderd. Zwaedsche reservisten opgeroepen. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt: 5 1 ren behoeve van de militaire op leiding in het winterklimaat is een aantal reservisten uit de gebieden van Mid len-Zweden onder de wa penen geroepen. Z. H. de Paus op het Quirinaal Een tocht door een begees terend home. Zwaar en plechtig verhieven, reeds vroeg vanochitnu debt. Pielers- klokken Haar metalen slemuien, cm het opgetogen volk van Rome, dal al uren zicu in üe stralen verdrong achter de militaire cordons, te vei- konden, dat de Opperherder, souve- rein van den Valicaauscheu blaat, omringd door ziju hoisloet, zijn paleis verliet. Dra vermengden alle klokken van de Eeuwige blad haar jubelen den zang mei de dreunende klokken van den bt. Pietersdom en Rome beleelde weer dat wondere lied van zijn zingende torens, dat de zielen van zeil iu vreugde zet en in af wachting van komende blijde en groolscne dingen. Toen, plotseling, brak het gejuich los der bij het bt.' Pieier—plein wachtende onalzienbare menigte; de Paus was daar 1 Bevelen weer klonken. iVlilitaiien in gala brachten het saluut. Over het immense plein schetterde de Paushymne. Een hisloi isch gebeuren, hu bezoek van den Opperpriester aan den koning keizer, nad een aanvang genomen. Kort na tien uur verlaat de uit achitien auto's beslaande Pauselijke stoet den Valicaauscheu blaat, op llaliaansch grondgebied verwelkomd door een koninklijke missie. In de zesde auto heeft de H. Vader plaats genomen. Tegenover Zijne Heiligheid is de Pauselijke kamerheer, mgr. Arborio Mella di bant Elia, gezelen. In de andere auto's zitten de hoogste waardigheidsbekleedeis der Kerk en van het Pauselijke Hof. Na een zegevierende triomphtocht van ongeveer 20 minuten komt de pauselijke stoet aan op het plein voor het Quirinaal. Het daar opge stelde regiment soldaten met vaandels en muziek presenteert de geweren, terwijl de tonen van den konings- marsch en de Paushymne weer klinken. Aan den voet van de groote eeretrap wacht de koning-keizer zijn verheven gast, omringd door den prins van Piemont, de overige prinsen van het koninklijke huis, den minister van buitenlandsche zaken, graat Ciano, den ambassa deur van Italië bij den H. Stoel, den minister van het koninklijke huis en tal van andere vooraan staande persoonlijkheden. De begroeting tussctien Paus Pius XII en den koning keizer is buiten, gewoon hartelijk. De Koningin, die den Paus ver beidt in de beroemde zaal der Kurassiers gaal Z.H. tegemoet, zoo dra hij de trappen heelt bestegen. Hierna gaat de stoet naar de Koninklijke Kapel. Na de aanwezigen le hebben gezegend en eenige oogenhlikken te, hebben gebeden voor het Aller heiligste, gaat het gezelschap naar de z.g. Geele zaal. Hier neemt de H. Vader het huldebetoon in onlvangst, waarna er een onderhoud plaals heeft tusschen den Paus, den Koning- Keizer en de Koningin. Z.H. heeft hier een zeer hartelijke en zeer belangrijke toespraak ge houden, waarop de koningkeizer met woorden van dank antwoordde KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwa liteit kalfsvleesch. Nadat vervolgens de aanwezigen aan den Kerkvorst waren voorgesteld ondernam Z H. onder dezelfde eer bewijzen en hetzelfde huldebetoon en toejuichingen van de duizend koppige menigte den terugtocht naar het Vaticaan. AKKER'S VeSist&ikte «t Het Prinselijk gezin naar Soestdijk. Prtnses Armgard verwacht. Van officieele zijde meldt men, dat het prinselijk paar met de beide prinsesjes zich dezer dagen voor een verblijf van enkele dagen, tot na Nieuwjaar, naar Soesldijk zal be geven, waar ook prinses Armgard wordt verwacht, Kerstdrukte bij de Spoorwegen. Alles is prachtig geloopen* Blijkens inlichtingen,ingewonnen bij den perschef van de Nederland- sche Spoorwegen kon aan de hand van de binnenkomende rapporten geconstateerd worden, dat de aller wegen door de spoorwegen gelrc fien maatregelen afdoende zijn gebit ken om het inderdaad hovtn hef nor male peil liggende Kerstvervoer le verwerken. Nagenoeg alles reed practisch op tijd Het bovei malige militaire vervoer van fiO.fOO man is niet in staat ge bleken het bnrgervervoer ook maar in een klein onderdeel te schaden, dank zij de perfecte organisatie van de Nederlandsche Spooivrgin. O' k op den Tweeden Kerstdag hebben de spoorwegen boven ver wachting het massale vervoer uit stekend kunnen verwerken, en heeft het vervoer volkomen I eanlwoord aan dedoor de verschillrndestations- chefs geuite verwachlingen, De maatregelen, welke waren ge troffen, waren voldoende om zoowel het militaire als het burgervervoer zoo regelmatig mogelijk te doen plaats vinden. Een gelukkige factor De Echo van het Zniden, Waaiwpsclie en LangstraatscJe Courant* -■ Ieder, die met n verwaarloosde noest is blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los. zuivert Uw lucht wegen zoodat het beklemmende, pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop, versterkt met „codeïne" dat ook voor U doen tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40. t 4.20. Alom verkrijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1