Ulinterschs Kwalen? iKliinliariliies halen DE BOEKANIER 10 cent per week. Gemeenteraad Dussen NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. LUXOR-BIOSCOOP SPRANGCAPELLE. KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws* was wel het feit, dat men in tegen stelling lot verleden jaar,geen tegen slag ondervond van de voor het vervoer belemmerende weersom. standigheden. Kind arbijslagverzekering. R.K. Werkliedenverbond dankt oud-minister Romme. Het R.K. Werkliedenverbond zond het volgende telegram aan prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van sociale zaken „Bij gelegenheid van de aanneming 'van bet kinderbijslag-ontwerp door de Eerste Kamer, danken wij U als nog voor het initiatief en feliciteeren wij° U met dit belangrijke princi pieele succes." w.g. DE BRUYN, Voorzitter, SCHUT TE, Secretaris. De prijspolitiek van onze regeering. De theorie der vervangings waarde thans geaccepteerd. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroo ting van economische zaken voor 1940 constateert de minister, dat tusschen de Kamer en hem geen verschil van meening bestaat over de noodzaak een sterke stijging van de kosten van levensonderhoud te voorkomen, zoodat het voeren van een daarop gerichte prijspolitiek dan ook een belang van de eerste orde moet worden geacht. Wanneer men het gemiddelde van Augustus op 100 stelt, bedroeg de stijging op 12 December j.l. 5.6 pet. Gezien het feit,dat bepaalde prijs ver hoogingenin verband met de sterk gestegen aanvoerkosten, on vermijdelijk waren, kan een derge lijke stijging onder de huidige om standigheden ongetwijfeld gunstig worden genoemd. Dit was slechts mogelijk, doordat, mede dar.k zij de maatregelen der regeering, de meeste pr ijs verhooginger. kost prijs technisch gemotiveerd waren en prijsopdrij ving zich uiteraard incidenteel heelt voorgedaan, doch als algemeen ver schijnsel achterwege is gebleven. Mede cp grond van deze resul taten ziet de minister geen aanlei ding het vaststellen van de indivi- dueele prijzen aan zich te trekken en daarmede het toch reeds met velerlei moeilijkheden kampende bedrijfsleden sterker aan banden te leggen dan uit een oogpunt van algemeen belang noodzakelijk moet worden geacht. Het vraagstuk van de vervangings waarde heeft, naar de meening van den minister, niet meer de actuali teit voor de prijspolitiek, welke het in het begin van den oorlog bezat. Momenteel kan z.i. behoudens in 't geval van groote nog »goedkoope» voorraden, calculatie van een als reëel te heschouwen vervangings waarde als algemeene regel aan vaardbaar worden geacht. 2 stuks lOct 12 stuks50ct De gcmeente-begrooling. Verbetering „De Dusse" in werkverschaffing. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Dussen onder voorzitterschap van burgemeester H. Mol in openbare verga dering bijeen. Onder de ingekomen stukken was naast eenige stukken van Ged. Staten, houden de goedkeuring van raadsbesluiten een schrijven van Th. v. Balkom en M. Stoop te Hank, waarin zij berichten, dat zij we gens de ongunstige tijdsomstandigheden afzien van het bouwen van een dubbel woonhuis. In de voor deze gemeente vastgestelde reglementen op den rechtstoestand van den gemeente-secretaris, den gemeente ontvanger en de ambtenaren van den burgerlijken stand worden enkele arti kelen der Dienstplichtwet aangehaald. Bij een in 1938 vastgestelde wijziging van de Dienstplichtwet zijn de bedoelde ar tikelen van een ander nummer voorzien, zoodat de bedoelde reglementen op dit punt niet juist meer zijn. Voorgesteld wordt de reglementen in dier voege te wijzigen dat wederom de juiste artikelen der Dienstplichtwet genoemd worden. De wijzigingen zijn slechts van admi nistratieven aard en worden z.h.st. aan genomen. De arbeidsbeurs te Almkerk. Üp initiatief van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling is door de Commissie tot be heer van de gemeenschappelijke Arbeids beurs voor het Land van Altena besloten het salaris van den Directeur der Ar beidsbeurs met ingang van 1 Januari 1939 vast te stellen op 1500.met vijf één jaarlyksche verhoogingen van ƒ100, tot een maximum van 2000,per jaar. Tot dusver was het salaris bepaald op 1250,Voorts is besloten aan een per soon, die op het bureau van den Direc teur der Arbeidsbeurs werkzaam is, doch die daarvoor geen vergoeding geniet, jaarlijks een gratificatie te verleenen van ten hoogste 50. De kosten van de aangesloten gemeen ten worden hierdclor niet verhoogd en B. en W. stellen voor het reglement in dier voege te wijzigen. t De heer v. Zalm vindt het salaris van den directeur in verband met de tijds omstandigheden en zijn taak hoog ge- De voorzitter zegt, dat dit komt. dooi- dat de directeur van de arbeidsbemid deling en de werkloosheidszorg op deze verhooging gehamerd heeft en dat daarom de commissie hiertoe heelt besloten. De gratificatie van den volen- tair is zeker verantwoord, want die werkt hier al anderhalf jaar en heeft nimmer eenige vergoeding gekregen. Het groote bezwaar van den heer y. Rijswijk is, dat de commissie het salaris al heeft vastgesteld zonder ertoe bevoegd te zijn. Hij kan zich daar niet mee veree nigen. De regeling van Juni moet vernie tigd worden en dan kan deze zaak op nieuw aan de orde worden gesteld. De heer Snoek wil het bepalen van het salaris niet aan de commissie overlaten, doch aan den raad. De heer v. Rijswijk signaleert nog, dal de stemverhouding niet juist is. Dussen met zijn 5000 zielen telt evengoed slechts 2 stemmen dan een plaatsje met 1000 in woners. I)e heer Snoek, doet vervolgens een voorstel om het salaris van den direc teur niet te verhoogen en de bevoegdheid hiertoe niet over te geven aan de com missie. Dit voorstel wordt met 8 tegen 3 stem men aangenomen. Aan de orde komt vervolgens de rege ling van den verloskundigen bijstand waarbij het besluit wordt genomen om verpl. Voorthiujzen voorloopig tijdelijk voor 1 jaar als zoodanig te benoemen. Op haar verzoek om haar salaris met 40,te verhoogen wordt afwijzend beschikt. Bij acclamatie worden de heeren A. A. van Vugt en P. de Wit herbenoemd tot leden van het burgerlijk armbestuur. Eveneens worden de aftredende leden van de commissie tot wering van school verzuim en bloc, en z.h.st. herkozen. De nieuwbenoemden zijn: Als vertegenwoordiger van het onder wijzend personeel aan de Openbare La gere School, het hoofd der O. L. School wijk C no. 291a; als vertegenwoordigei van het onderwijzend personeel der bij zondere lagere Scholen de hoofden der Bijzonder Lagere Scholen wijk A no. 93 en wijk C no. 170; als vertegenwoordi gers van de ouders: J. K. Achterberg (openbaar onderwys) en P. van Mierlo (bijzonder onderwijs). Verschillende verzoeken om vergoe ding in de reiskosten van kinderen die elders een school bezoeken, worden aangehouden tot een volgende vergade ring. Een dergelijk verzoek van den heer P. A. Honcoop te Hank is echter reeds lan ger aanhangig en dient daarom afgewerkt te worden. B. en W. stellen voor* hem een tege moetkoming te verleenen van 19.91. Op voorstel van den heer v. Rijswijk werd besloten 20.vergoeding toe te kennen. Verbetering rivier „De Dusse In de raadsvergadering van 5 Juli j.l. is besloten tot uitvoering van een werk verschaffing in het riviertje „De Dusse". De buitengewone kosten ad 4.350.— waren als volgt verdeeld a. waterschappen: 1.850,b. ge meente Dussen 3000,—. Uit een nader gehouden overleg met de Rijks-Inspectie voor de Werkverruiming en de Nedcr- landsche Heide Maatschappij is gebleken, dat deze buitengewone kosten 6.285. zullen bedragen, voor welke verhooging als voornaamste oorzaak is aan te wijzen, dat het Rijk geen 100 doch slechts 95 in de arbeidsloonen enz. wenscht bij te dragen. De waterschappen zijn thans bereid in totaal 2.685,— voor hun rekening te nemen. Op grond hiervan lijkt het gerechtvaardigd, dat ook de ge meente een hoogere bijdrage verleent en mecnen B. en W. in totaal 3.600,be schikbaar te moeten stellen. Voorts is het gebleken dat het Rijk er niet in toe zal stemmen om het werk hij wijze van gemeentelijke werkverschaffing uit te voeren. Gewenscht is het daarom het Waterschap „Het Noordevelt" als werk geefster op te laten treden, zooals oor spronkelijk ook in de bedoeling heeft ge legen. Daardoor zullen in het algemeen grootere faciliteiten verkregen kunnen worden. De inspecteur voor de Werk verruiming heeft intusschen toegezegd dat 50 van de arbeiders uit de gemeen te Dussen afkomstik zullen zijn. Door het Waterschap „Het Noordevelt" zijn nog de volgende voorwaarden ge steld: 1. De gemeente Dussen verleent aan het waterschap „Het Noordevelt" het recht voor onbepaalden tijd water te ont trekken aan het riviertje „De Dusse", als mede aan Ingelanden van bedoeld wa terschap, die in het bezit zijn van een hun door het Bestuur van het Water schap verstrekte schriftelijke vergunning, als bedoeld in art. 7 van de Keur of Po litieverordening van het Waterschap. 2. De gemeente Dussen verleent aan het waterschap „Het Noordevelt" voor een tijdvak van 5 (vijf) jaren het recht van bediening en regeling van de wa tervoorziening van „De Dusse". Bij een hieromtrent gehouden bespre king bleek geen der betrokken water schappen bezwaar te hebben tegen deze voorwaarden, waarom B. en W. voorstel len deze eveneens goed te keuren. De heer v. Rijswijk juicht het plan om „De Dusse" te verbeteren zeer toe, maar daar nu de kosten, welke de gemeente heeft te maken reeds zijn gestegen, zou hij graag vastgelegd willen zien dat de gemeente nooit boven de 3600.zal gaan. De voorzitter zegt toe, dit met een paar woorden in het ontwerp besluit te zullen vastleggen. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1940. De gemeente-begrooting voor 1940 wijst in totaal in inkomsten en uitgaven aan een bedrag van 112.355,78. Het totaal der batige en nadeelige saldi bedraagt 48.362.98. Wegens extra-bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschaf fing aan werkloozen is geraamd 5.042,02 en wegens belastingbijdrage 2.074,06. Volgens de geldende wettelijke bepalin gen kan de gemeente in het bezit der hier genoemde Rijks-bijdragen worden gesteld indien zij hare bcgrooting niet sluitend kan maken ten gevolge van de van overheidswege genomen maatrege len met betrekking tot de financiering der werkloozenzorg. Van Rijkswege wordt dan evenwel een verscherpt toe zicht uitgeoefend op de financiën der gemeente. Zooals bekend heeft de gemeente voor 1938 en 1939 geen extra- of belastingbij drage noodig gehad. De voornaamste oorzaak dat dit thans wel het geval is, is hierin gelegen, dat de rekening_19J8 met een nadeelig slot sluit van 4.070,11, ter wijl het vorig jaar een batig slot geraamd kan worden van 623,33. Ook de uitkee- ring uit het gemeentefonds is met een bedrag van 979,34 teruggeloopen en in verband met de plaats gehad hebbende omzetting van kasgeldleeningen in een vaste geldlcening, moesten belangrijke hoogere kosten wegens rente, aflossing en annuiteiten van geldleeningen wor den opgenomen. De commissie bestaande uit de leden H. van Honsewijk, B. van Biesen en J. van Etten heeft de begrooting onderzocht. In het algemeen kan zij zich met de ge raamde bedragen vereenigen Zij is van oordeel, dat het in verband met de hcer- schende mobilisatie en de daarmede ge paard gaande prijsstijgingen schier on mogelijk is een in alle opzichten nauw keurige begrooting te maken. In het al gemeen zullen echter wanneer zich bij de uitgaven tegenvallers voordoen daar tegenover onder de inkomsten meeval lers aanwezig zijn. Met betrekking tot bedrag ad U)U,—- wegens belooningen premiën aan brand meesters en brandspuitlieden merkt de commissie op dat met betrekking tot de organisatie der brandweer nog verbete ringen aangebracht kunnen worden. Het is, wanneer er brand is, niet steeds be kend welke de brandweerlieden zijn en hoe de werkverdeeling onder hen is ge regeld. Ook is niet voldoende vastgesteld of en zoo ja welke vergoedingen worden uitgekeerd bij het verrichten van dien sten ten behoeve der brandweer. In de zen worden wel eens klachten gehoord. B. en W. achten dit juist. Deze aangelegenheid wordt in het al gemeen geregeld in de Algemeene Poli tieverordening. Het ligt in de bedoeling om eerstdaags aan den Raad een geheel nieuwe Politieverordening ter vaststel ling aan te bieden, waarin dan de rege ling der Brandweer voldoende omschre ven is. In afwachting hiervan kan met de tegenwoordige regeling worden volstaan. De heer v. Rijswijk vraagt nog hoe het staat met de post verwarming van het ge meente-huis; kan iedereen hier leveren. De voorzitter zegt dat er destijds een inschrijving heef plaats gehad. De prij zen van de zes kolenhandclaren liepen daarbij weinig uiteen. Thans leveren ze om beurten. Op een andere opmerking van dit tul zegt de voorzitter dat hij in de volgende vergadering zal komen met een prae- advies bereffende de ziekenhuis-verzeke ring. De begrooting wordt dan z.h.st. vastge steld. Verder wordt nog besloten de volgen de subsidies te veranderen: Subsidie Dusscnsche Burgerwacht ver minderd met 25, Subsidie Blindenbond St. Odilia f 19. komt te vervallen. Subsidie Vereeniging Arbeid voor On- volwaardigen 10,—, komt te vervallen. Subsidie Afd. Dussen Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming thans opge nomen tot 25, Subsidie A.N.W.B. thans opgenomen tot 10,—. Het bedrag per leerling voor exploita tie der openbare lagere school betreffen de de L. O. Wet 1920 wordt vastgesteld op 8. Bij de rondvraag, bepleit de heer yan Biezen verbetering van den weg te Hank. De voorzitter belooft, dat dit in het voorjaar zal geschieden. SPRANG. Predikbeurten Zondag 31 December 1939: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. A. Sirag. Onderwerp: Oudejaar en de nood der wereld. 2 uur Ds. A. Sirag. Onderwerp: Oude jaar en de nood der ziel. Geref Kerk 9.30 en 6 uur Ds. B. .A. v. Lummel. Maandag 1 Januari (Nieuwjaar) Ned. Herv. Kerk 10.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. B. A. v. Lummel. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag (Oudejaarsdag) des morgens half tien en des avonds half zeven en Maandag 1 Januari des mor gens half tien op te treden Ds. Oosten- brug. A.s. Zondag des morgens half tien en des avonds half zeven hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk op te treden Ds. A. Vroeg in de Weij, die tevens op Nieuwjaars dag 's morgens half tien de godsdienst oefening hoopt te leiden. Euphonia. Zondag 31 December om 12 uur v.m. zal het Kon. Muziek Gezelschap Eu- Brengt steeds de beste programma's. VRIJDAG 29 DEC 8 15 uur - ZATERDAG 30 DEC 8 uur, ZONDAG 31 DEC 6 en 8 30 uur en Maandag 1 Jan. 6 en 8 30 uur presenteeren wij U DE MILLE'S grootste romantische avonturenfilm: met FREDRIC MARCH, FRANCISKA GAAL - AKIM TAMIROFF e.m.a. Een daverend verhaal van leven en liefde van JEAN LAFITTE, de brutaalste gentleman-zee- roo/er uit Napoleon's tijd. De geweldigste piraten-film aller tijden 1 Een grootsche prestatie 1 Boeiend van begin tot einde. Een prima verzorgd bijprogramma gaat vooraf, waarin o.m. PÜPEYE L)E ZEEMAN. Wij raden iedereen aan deze prachtfilm niet te missen. LUXOR BRENGT WEEK NA WEEK EERSTE KLAS FILMWERKEN. phonia zijn algemeene jaarvergadering houden. De agenda bevat de gewone huishoudelijke punten van verslagen en verkiezingen. Aftredend, doch ter stond herkiesbaar zijn de heeren M. v. Nieuwstadt, J. Kemmeren, A. v. Amels- foort en M. Vloemans. Een jubileum, waaraan nog slechts weinigen dachten. Kaatsheuvel krijgt in 1940 een ju bileum te berdenken, waaraan nog slecht weinig ruchtbaarheid gegeven is, doch wat beslist niet onopgemerkt zal voorbijgaan, daar de sympathie van geheel Kaatsheuvel mede uitgaat naar het Missiebuis St. Antonius van de Eerw. Paters van de H. Familie, wie dit jubileum geldt. Op 1 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Eerw. Paters van de H. Familie zich in Kaatsheuvel vestig den. Meer willen wij er voorloopig niet van zeggen, overtuigd als wij zijn dat de gehcele bevolking zal medeleven met het feest dat komen gaat en waar van in stilte reeds een voorbereiding gemaakt is door een comité van ouders van studenten van het Missiehuis uit Kaatsheuvel Kanarie-tentoonstelling. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. wordt in de Gildenbondszaal een groo te tentoonstelling gehouden van Kana ries en exotische vogels, door de Kaats- heuvelsche vereeniging „Zangvereeni- ging". De kanaries worden gekeurd door den bekenden keurmeester Jans sen uit Tilburg. Des-nieuws. Het eerste elftal van Des gaat Zon dag de verre reis naar Weert maken. De Weertenaren zijn op eigen terrein moeilijk te verslaan, wat Des aan den lijve het vorig seizoen ondervond. Het resultaat zullen we eens afwachten. Des 2 ontvangt R.K.T.V.V. 2. Dit wordt weer een overwinning voor on ze reserve's. Des 3 brengt Zigo in Tilburg een be zoek. Des 4 ontvangt Willebrord en Des 5 komt tegen Willebrord 2. Tentoonstelling Zangveredeling. De tentoonstellings-commissie is thans geheel gereed gekomen met de werkzaamheden. De tentoonstelling o]) 31 December en 1 Januari in den Gildenbond belooft voor de kanarie- vereeniging Zangveredeling weer een groot succes te worden. Een groothan delaar uit Tilburg heeft voor deze ten toonstelling een groote collectie sier- vogels, kleur-kanarie's, bastaarden enz. afgestaan. Voor het publiek zal ook gelegenheid bestaan de bekroonde vogels apart af te luisteren. Als bij zonderheid dient vermeld te worden dat Zaterdag 30 Dec. van 2 tot half drie onze bondsvoorzitter voor de K.R.O. een radio-voordracht zal hou den met 1ste klas kanaries. De officieele opening der tentoon stelling zal geschieden Zondag om 12 uur. Burgerlijken Stand. Een wraakzuchtige schildwacht. Bij het atlossen van de wacht op een der greusposlen, heeft een op wacht staande soldaat Woensdag middag om drie uur reeds eerder geuite wraakgevoelens jegens een kameraad ten uitvoer gebracht en op korten afstand twee scholen ge lost op den 2l-jarigen soldaat Kemmena uit Botterdam, aldus meldt de Telegraaf. Een kogel trof doel en drong het slachtoffer in de rechterborst. Na ter plaatse voorloopig te zijn behan deld is de getroffene in vrij ernstigen toestand naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd. De dader, de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. uit Pernis. is voorloopig in de marechausseekazerne te Zevenaar opgesloten, De wraakzucht van den dader, die zich in de omgeving als een zenuwachtige jongeman had doen kennen, dateerde van Dinsdagmid dag, omdat de iets oudere Kennema rechten wilde laten gelden om eerder aan de beurt te zijn dan M Na een korte woordenwisseling vlogen beiden elkaar in de haien en er ontstond een ernstig hand* gemeen, waaraan andere soldalen slechts met moeite een einde konden maken. M. liet zich er na afloop van dit gevecht over uit, dat hij den ander nog wel zou krijgen. Slechts vier- en-twintig uur later was dat 't geval. Op wacht staande heeft hij Woens dagmiddag, op het oogenblik dat hij door Kemmena zou worden afgelost, zijn kans schoon gezien en aai zijn onzalig voornemen uit voering gegeven. Toen de aflosser hem tot op enkele meters genaderd was, richlte de schildwacht zijn geweer, tot groote ontsteltenis van de aanwezige soldaten, die hierop niet bedacht waren, op K. en vuurde tweemaal kort achter elkaar. Het slachtolfer zakte in elkaar. MEISJE VERMIST. Te Maasbracht wordt sedert Zondag de 23-jarige dochter van de schippers- famifie B. vermist. Om 5 uur was het meisje voor het doen van boodschap pen aan wal gegaan: het werd sedert dien niet meer gezien. De boodschap pentasch werd aan den oever der Maas gevonden, zoodat vermoed wordt, dat zij ten gevolge van de gladheid is uit gegleden en te water geraakt. De mon ding van het Julianakanaal en de Maas ter plaatse werden zorgvuldig afge- dregd, doch tot heden zonder resultaat. Waalwijksche en Langatraatscne Courant is het eenige blad dat U de berichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang- - rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. n o0fj, 1 Van 22 tol 28 December '39. Geboren Maria Clasina, dv. C. J. v. d. Lee en A. C. v. Overdijk Marin Adriana Cornelia Emmanuela, dv. W. v. Esch en J. v. Beers Pctronella Jo hanna, dv. F. J. Verhof en H. Danven Wilhel mus Andreas Antonius, zv. C. M. Valk en H. de I'effer Maria Adriana, dv. P. W. de Kort en C. C. Verboven Johanna Adriana Maria, dv. P. J. v. Gulik en D. J. Kroot. Overleden Johanna Maria Damen, oud 2 maanden, dv. M. A. Damen-Balvers Maria Johanna de Man, oud 2 maanden, dv. M. H. de Man-Emmers Dionisius Johannes Maria Vastré, oud 2 jaren, zv. D. M. Vastré-Laros. Huw. aangiften: J. A. M. v. Leeuwen, oud 27 jaren, wonende te Tilburg en W. J. M. v. Pinxteren, oud 27 jaren, wonende alhier A. P. Snelders, oud 25 jaren, wonende te Dongen en A. M. H. Schneljderberg, oud 23 jaren, wonende alhier. Vertrokken: W. P. M. v. Weegberg naar Tilburg P. J. Vera naar Tilburg II. v. Dongen naar Sprang- Capelle. Ingekomen J. Beljaars, van 's Gravenliage J. H. v. Ven- rooij, van 's Gravenhage A. Schellen, van Til burg A. Couwenbcrg, van Waalwijk. 1»

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2