H deBont-v.Hulten Breit allen mee De Geheime Ingang Plaatselijke Berichten EEN PARTIJTJE POKER. FEUILLETON OUDEJAfiRSIIIOllDBAL GROOT IIIEUIJJJAARSBAL Heerenkleeding naar maat Zaterdag 30 December 1939 De Echo van het Zuiden Derde Blad Bezoekt de Tooneel-Uitvoering op Vrijdag 12 Januari 1940 NA AFLOOP BAL. voerd door den heer H. v. Hulten-van Bladel en het schilder- en behangwerk door de firma G. Hens Zn., beiden alhier, die hier een fraai stuk vakwerk geleverd hebben. De werkplaats is toegerust met de noodige instrumenten en gereedschap pen tot het herstellen van alle voorko mende reparaties van motoren, het aan leggen van licht- en krachtinstallaties, enz. Den nieuwen Ondernemer, die zijn zaak zal drijven onder den naam Elec tro- en Radio-techn. Bureau ,.ELEM", (Electrische Leidingen En Motoren) wenschen wij goed succes. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende verloren en gevonden voorwer pen: Verloren: sleutels, rolschaatsen, step, tricot babyhandschoen, armbandhorlo ge, zilveren rozenkrans. Gevonden: jongensoverjas, dames horloge, diverse handschoenen, das, sleutel, rijwielbelastingmerk. DAMMEN. W. D. V. J.l. Donderdag gespeelde competitie wedstrijden waren als volgt: Groep I: F. de Gouw IF. te Vruchte 20 WitteveenMoonen 20 C. de JongW. Kraal 1 1 Fl. HollemanH. v. d. Hammen 02 Dr. HollemansA. v. d. Gouw 20 Groep II. J. v. d. Velden—D. v. Gelder 02 W. H. DamenC. v. Hilst 1 1 F. v. d. Gouw II—J. Hollemans 0—2 J. v. d. GouwF. Schuurmans 20 W. H. DamenA. Damen 02 A.s. Dinsdag worden de volgende partijen gespeeld: J. v. EngelenA. Moonen. F. v. d. Gouw—W. Kraal. Dr. HollemansF. te Vruchte. F. HollemansC. de Jong. F. van MunsterH. v. d. Hammen. A. v. d. GouwWitteveen. Groep II. A. Peijnenburg D. v. Gelder. G. v. HilstA. Damen. F, v. d. GouwJ. v. d. Gouw. TEN BATE DER T. B. C.-C O M M I S S I E. OPVOERING VAN; Blijpel in 3 bedrijven, door de bekende Tooneelclub „DE SHOWBOAT" uit Tilburg in „MUSIS SACRUM" te Waalwijk, Ned. Herv. Kerk Baardwijk. De WelEerw. Heer Ds Louwe Kooijmans hoopt voor zijn gemeente op te treden a.s. Zondag 's voor- middags te 10 uur,'s avonds (Oude jaarsavond) 7 uur. Nieuwjaarsdag des voormiddags te 10 uur, na afloop verpachting der zitplaatsen. POSTDUIVENVEREENIGING „DE EENDRACHT". Voor de op 7 jan. aangekondigde post- duiven-hok-tentoonsteliiiig. uitgaande van de vereeniging ,,De Eendracht" en gevestigd in Café „Centraal van den heer D. v. d. Boomgaard in de Stations straat, zijn 21 hokken ingeschreven. Als keurmeester zal fungeeren de heer C. Witlox alhier. SUCCESSEN VAN DEN HEER C. WITLOX. Op de Postduivententoonstelling van de vereeniging ,,De Vredesduif" te Ma de behaalde de heer C. Witlox de vol gende prijzen: Vliegklasse, oude doffers: le, 2e, 3e en 9e prijs. Vliegklasse oude duiven: le, 3e, 6e en 10e prijs. 700 K.M. klasse doffers: le prijs. 700 K.M. klasse duiven: le prijs. Een mooi succes! Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 C. SastraF. Schuurmans. J. v. d. VeldenJ. Hollemans. Extra bericht. Inwoners van Waalwijk, wij komen even Uw aandacht vragen, voorde «Jonge Werkman». Misschien hebt u reeds eerder met ons kennis gemaakt, op onze uitvoeringen, ver gaderingen, etc. Zoo niet, geelt Ons enkele minuten uw aandacht opdat wij ons even kunnen voorstellen. Wij zijn ten groep Katholieke jongens, die hun leven richten naar 't kleine Kerstkind dat in den kouden Kerstnacht voor uw en ons welzijn geboren werd en bij wiens geboorte de engelen aan de wereld de vredes boodschap vei kondigden met de woorden «Vrede aan hen die van goeden wil zijn». Wij willen ons tot levensdoel stellen het motto van den Bond zonder Naam «Ver beter de wereld, begin met jezelf» Het doel van deze kennismaking is dat wij willen trachten meer bekend heid aan ons bestaan te geven. Te weinig menschen hegrijpen ons doel goed genoeg, om met onze beweging te sympalhiseeren. Zij begrijpen niet de moeilijkheden waarmee onze jongens te kampen hebben, tusschen de 17 en 22 jaar. In dien tijd is hei tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast dat zij densirijd voeren om zich een heiiooilijke maatschappelijke positie te vet o vei en. Eu in dien tijd vooral hebben de jongens ieiüing nooüig. Geestelijke leiuing en ïnaiviuutele opvoiuing. Deze üeide, \oor onze jongens on- onlheeilijke lacloren, viuatn zij in de Jonge Werkman. Hel koile piogram dat de J. W. aan zijn leden voorlegt luidt als volgt le Katholiek altijd en oveial. 2e Jong maar uegelijk 3e Eier op den adel van den arbeid eu tieing beroep. In onze Ueweging wordt ook voor passende on tspauning gezoi gd. au t Uaar hebuen onze jon ens recht op, omdat ze jong zijn. Wij hebben ook studie-clubs, üie zijn ingesteld om de kennis van de jongens le ver rijken. Wij hebben met enkele woorden getracht U een kijk te geven op ons stieven. Het hooidmottel van de Katholieke jeugdbeweging isChi islus in triomf terug le biengen in onze ontiedderde en ontwrichte maat schappij opdat Hij aan de wereld geve wal zonder Zijn hulp niemand geven kan: Geloot en vrede met als gevolg daarvan opbloei en welvaart. 't is de dure plicht van elk katho liek om daaraan mee te helpen. Als wij dan ook in het nieuwe jaar,dat voor ons ligt, de katholieke jeugd beweging gaan propageeren mogen wij aan op uwe hulp rtkenen Mogen wij vertrouwen dat Waal- wijks katholieken achter ons slaan Dat zij weten waarvoor wij strijden en dat zij ons daarom steunen met hun symphalie. Wij danken U voor uw welwillende aandacht. Zalig Nieuwjaar! BESTUUR JONGE WERKMAN. AANBESTEDING. Woensdagmorgen te elf uur werd in het gebouw van den Rijkswaterstaat te 's-Hertogenbosch door den Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant aanbesteed bestek no. 19: het onderhouden van het afwateringskanaal van 's-Hertogen bosch naar Drongelen met bijbehooren- de werken gedurende 1940 of 1940 en 1941. Ingekomen 9 biljetten. Hoogste in schrijver H. C. Stijnis te- Drimmelen voor 6665 per jaar, terwijl G. J. Vis sers te Drunen voor 6280 per jaar het laagste inschreef. MUSIS SACRUM. „Jongens met smeri ge gezichten". „Jongens met smerige gezichten" is een Warner Bros-product van den eer- In ons vorig nummer hebben wij een oproep geplaatst voor het breien van Oivakmutsen voor de alhier gelegerde militairen, die in deze koude dagen de wacht aan brug en gebouwen betrek ken. Deze oproep geschiedde op initiatief der echtgenooten der officieren die hier in garnizoen zijn. Wij hebben toen medegedeeld dat wij in ons nummer van heden nadere bijzonderheden zouden mededeelen. Het is ons een groot genoegen te ver nemen dat naar aanleiding van dezen oproep zich op uitnoodiging van mevr. Tielen-van Wely in onze gemeente een Dames-Comité voor dit doel heeft ge constitueerd, dat direct aan den arbeid is gegaan, om de noodige vrouwen en meisjes voor dit plan te winnen en er blijkt groote ambitie te bestaan. Wij vertrouwen dat allen op wie een beroep wordt gedaan, gaarne haar me dewerking voor dit mooie doel zullen verleenen. Het dames-comité, waar men alle in lichtingen hieromtrent kan verkrijgen is samengesteld als volgt: Mevr. W. Eibers, Mevr. G. Goutière, Mevr. C. v. d. Hoeven, Mevr. Hoff- mans-Zijlmans, Mevr. Hoffmans-v. d. Schoot, Mevr. de Kort-Klijberg, Mevr. H. Minke, Mevr. Pulles-van Galen, Mevr. C. Raming, Mevr. J. Spijkerman, Mevr. J. Tielen, Mevr. Verwiel-de Greeff, Mevr. Verwiel-Moisse, Mej. T. Wiesman. In vervolg op onze toezegging en om allen 't breien gemakkelijk te maken, laten we hier uitvoerig volgen, hoe de bivakmuts gebreid wordt. Men gelieve dit uit te knippen en te bewaren en omtrent kleur wol enz. de noodige inlichtingen bij 't dames-có- mité te vragen. Bivak-muts. We nemen naalden no. 10 of 12. Een los gebreide muts van wol is war mer dan een vast gebreide. We zetten 30 steken op. die we over drie pennen verdeelen (dus op iedere naald 10 steken). De muts moet los gebreid worden en los afgekant, zoodat zij gemakkelijk over het hoofd geschoven kan worden. Eerste toer: 4 steken recht, 1 steek averecht, 4 steken recht, 1 steek ave recht, dit herhalen tot het einde van den toer. 2de toer: idem. 3de toer: Eén steek bij maken (door een lus op te nemen; 4 steken recht, één steek bijmaken, 1 steek averecht, weer een steek bijmaken en zoo tot het einde der toer (dus voor en na de ave- rechtsche steek 1 steek bij maken.). De 4de, 5de en 6de toer: 6 steken recht, een steek averecht, enz. 7de toer weer voor en na de ave- rechtsche steek een steek bij maken door de lus op te nemen. 8ste, 9de en tiende toer: 8 steken recht, een steek averecht enz. 11de toer weer voor en na de ave- rechtsche steek een steek bij maken. 12de, 13de, 14de toer 10 steken recht, 1 averecht; zoo moet men door gaan tot er 20 rechte steken zijn tus- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 27) Het kleine groepje van drie en de veldwachter ontmoetten elkaar vlak bij de deur van het bierhuis. Naylor kwam snel naar voren toen hij inspec teur Withers erkende en salueerde. Hij begreep onmiddellijk, dat de detectieve niet maar voor de aardigheid zijn ha- veloozen metgezel zoo stevig vasthield. Kan ik ook met een en ander van dienst zijn, meneer? vroeg hij. Ja, antwoordde de detectieve. Neem dezen man een oogenblik onder je hoede. Jij kunt nu den Pony wel ha len, vervolgde hij tegen Bower. Naylor's gespierde vuist verving de dunne, gespierde hand van mr. Wit hers op Levinge's arm, en de laatste werd de gelagkamer binnengebracht. Hier sperden de waardin en de enkele boeren die achter hun bier zaten, let terlijk de monden open van verbazing bij dat onverwachte schouwspel. Zooals u ziet, ben ik teruggeko men, juffrouw, wendde inspecteur Withers zich beleefd tegen de waardin. Ik vind uw inrichting namelijk buiten gewoon interessant. Hoe is 't mogelijk, riep de vrouw. U lijkt opeens een heel ander mensch. Withers glimlachte en stak een waarschuwenden vinger op. Juffrouw, hernam hij, laat mij schen de averechtsche denk er om dat telkens 3 maal moet worden over- gebreid. Dan 24 toeren 2 recht 2 averecht; dan 28 steken afkanten en de overge bleven steken 8 toeren (dus 8 heen en 8 terug) 2 recht 2 averecht heen en weer breien. Dan zetten we weer 28 steken op en breien in het rond 2 recht 2 averecht tot we onder de opening 15 cm. heb ben. De opening aan 't begin van het werk wordt dicht gemaakt. GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden can- didaatsexamen medicijnen, 2e gedeelte, slaagde o.m. de heer H. E. H. Lange- meijer alhier. WINKELSLUITING. De winkelsluiting ondergaat morgen en overmorgen eenige wijziging. Op Zondag mogen de bloemenwin kels en de zaken, die voornamelijk 1 brood, banket, chocolade- en suiker werken verkoopen, geopend zijn van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Maandag (Nieuwjaarsdag mogen al le winkels den geheelen dag geopend zijn. POLITIE-UUR. Het politie-uur voor Zondag is ge steld op 12.30 uur. ELECTRO- EN RADIO- TECHNISCH BUREAU „E L E M". Blijkens advertentie in dit nummer opent de heer H. van den Heuvel a.s. Dinsdag 2 Januari een nieuwe zaak op electrotechnisch en radio-gebied in het pand Grootestraat 267 alhier. In de modern ingerichte toonkamer zijn de nieuwste electrische apparaten en radiotoestellen te bezichtigen van de meest gerenommeerde fabrieken. Voorts is er een fraaie collectie kunstsmeedwerk, speciaal op het ge- gebied van verlichtings-artikelen, te be wonderen. De reputatie van den bekenden kunstsmid den heer J. v. d. Meijden uit Vught, die o.m. ook voor de St. Jans- kerk en het nieuwe raadhuis alhier di verse kunstsmeedwerken leverde, is 'n waarborg voor iets aparts op dit ge bied. De winkelbetimmering werd uitge- ZONDAG 31 DECEMBER IN THALIA van 6 tot 10 uur. Iedere 20ste bezoeker ont vangt een FLESCH WIJN- Groot serpentinefeest11 MAANDAG 1 JANUARI a.s IN THALIA van 6 tot 10 uur. alstublieft het pak of den zak of wat dan ook, wat deze man bij zich had, zien. Hij heeft nooit iets bij zich ge had, lichtte de waardin in. Kom maar liever met de waar heid voor den dag, juffrouw Peach, en vertel alles precies, als je geen narig heid wilt krijgen, mengde Naylor zich in het onderhoud. Deze meneer is een van de voornaamste detectives uit Londen. Het is misschien beter dat jij je er buiten houdt, vermaande Withers een tikje scherp. Hij had niets bij zich, hield juf frouw Peach verontwaardigd vol. U kunt gerust het heele huis onderste hoven halen. Ik zou, als u er geen bezwaar te gen heeft, graag de kamer zien waar hij geslapen heeft, zei Withers. Dat kan dadelijk gebeuren, klonk het bereidwillig. Hij sliep op de vlie ring. Ze ging naar boven en de inspecteur volgde haar. Levinge stond met neergeslagen oogen en liet het hoofd hangen. Hij leek een toonbeeld van berusting en onderworpenheid, doch zijn hersens zonnen koortsachtig op een middel om zijn vrijheid terug te krijgen. In één opzicht was er nog schaamtegevoel in hem overgebleven: de gedachte in de beklaagdenbank te moeten verschijnen deed de vlammen van ergernis bij hem uilslaan. En misschien was het op stuk van zaken minder schaamte dan wel een vorm van eigenliefde. Hij zag er niet tegen op om hen, die hem het naaste en het liefste moesten zijn, met de grofste onverschilligheid te behan delen, ze te berooven en ze op den koop toe nog in hun gezicht uit te lachen. Hij kon hun zijn ondeugden zonder blikken of blozen toonen en dan nog spotten over het verdriet dat hij hun aandeed. Maar in het openbaar voor de rechters te moeten verschij nen, terwijl zijn oude vrienden van de renbaan en de speeltafel zich verdron gen om het schouwspel van zijn schan de te zien, dat was meer dan hij ver dragen kon. Het was een schaamte van dezelfde soort, als zijn gezicht gekleurd had, toen hij Margaret's kamer binnen kwam en zij hem in al zijn haveloos heid en verkommering had gezien. Wanneer hij zich als de dandy die hij vroeger was aan haar had kunnen ver- toonen, zou de ontmoeting hem niets hebben kunnen schelen. Hij hoorde de stem van de waardin oj) de trap en maakte zich gereed voor zijn ontsnappingspoging. Hij koos pre cies het oogenblik dat inspecteur Wi thers de kamer weer binnenkwam. Juist zooals hij verwacht had, leun de Naylor een beetje naar voren, ge spannen om het resultaat van het on derzoek te vernemen. De veldwachter had Levinge's linkerarm vast. Onverhoeds balde de arrestant zijn rechtervuist en sloeg met al zijn kracht op den hencdenarm van den agent, ter wijl hij zich loswrong en Naylor met een geweldigen duw opzij drukte. Het geluk was hem gunstig. De forsche buitenman had zijn gevangene onder schat en te veel aandacht aan inspec teur Withers geschonken. De overrom pelende aanval deed hem wankelen en hij viel bijna. De deuropening was thans vrij voor Levinge en hij sprong er op toe. Op 't moment dat hij sprong, zag hij dat de sleutel in het slot stak. Hij rukte die er bliksemsnel uit en sloeg de deur achter zich dicht, sloot deze af met een handige beweging en rende er van door. Binnen had Naylor zich bijna on middellijk hersteld en schoot naar de deur. Maar hij rukte tevergeefs aan de kruk. Uit den weg stommeling, schreeuw de inspecteur Withers, die eveneens naar den uitgang was gestormd, hem toe. Doe de deur open en laat mij er uit. Dat kan ik niet, hij... hij is afge sloten, hakkelde de ongelukkige Nay lor, en de heisnijders op de zitbanken om het vuur brulden in koor. Dat was een geschiedenis die nog heel wat ja ren op de heide zou blijven voortleven. ,t Schouwspel drong niet tot den detec tive door. Hij rende als een bezetene door het huis, vloog den tuin in, doch tegen den tijd dat hij de voorzijde van het huis bereikt had, was de vluchte ling verdwenen. Hij begon juist in het stof naar voetsjioren van i.evinge te zoeken, toen hij door Bower aangeroepen werd; de Londenaar kwam in het karretje den heuvel af. Is er iets niet in orde, meneer? riep Bower. Ik zag juist iemand over den aarden wal gaan, waar de brem afgebrand is. Inspecteur Withers vloog tegen den zwarten aarden wal op en zag dat ach ter den kleinen rug een groote open heidevlakte lag. Hij keek er in wan hoop naar. Vervolging op dit oogen blik zou volmaakt doelloos zijn. Als honderd man dit uitgestrekte terrein, waarin de pooten der heide-pony's een onnoemlijk aantal paden hadden ge maakt tusschen de groepjes brem- en braamstruiken, werden uitgestuurd, zouden ze misschien bij helder dag licht een weinig kans op succes be lovenden speurtocht kunnen beginnen, maar nu kwamen de schaduwen van den aandonkerenden avond snel van het Oosten uit opzetten. Naylor klauterde achter hem den wal op, een stortvloed van veront schuldigingen en explicaties mompe lend. Inspecteur Withers keurde hem geen blik waardig en nam nog minder nota van zijn excuses. De detectieve liet van links naar rechts een langen, monste renden blik over de heide gaan, draai de zich toen om en ging zwijgend naar de herberg terug. Naylor scharrelde achter hem aan met een beteuterd ge zicht. Is hij er vandoor gegaan? infor meerde Rower, die de pony vasthield, meewarig, toen Withers de deur van het bierhuis bereikt had en hij kreeg een kort knikje als anwoord. De voordeur was nu- weer open en de inspecteur stapte binnen, ging aan een tafeltje zitten en vroeg om een kandelaar. Toen deze gebracht was, scheurde li ij een blanco velletje uit zijn notitie- hoek en begon te schrijven. Na enkele minuten riep hij den veldwachter. Ik moet de namen hebben van al le mannen, waarvan de ronde's aan de jouwe grenzen, zei Withers rustig. Naylor noemde ze op en de inspec teur noteerde van eiken veldwachter uit de omgeving naam en adres op een apart papier. Toen stond hij op, las wat hij geschreven had zorgvulidig over en ging naar buiten, terwijl hij Naylor met een handbeweging beduide hem te volgen. Laat de pony keeren, Bower, ver zocht de detective. Rijd vijftig meter verder en stop dan weer. Dit geschiedde en daarop gaf Withers verdere orders. Wordt vervolgd. 'u

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9