DE PIJP FEUILLETON ïeheime Ingang Ruwe handen NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. MAAR. KAATSHEUVEL. schen werden toegejuicht. De gouver neur-generaal Lord Gowry heeft ten slotte een parade afgenomen. DE REPATRIËERING DER DUITSCHERS UIT ZUID-TIROL. Naar uit Bolzano gemeld wordt, heb ben van de ongeveer 250.000 Duit- schers die in het aan Italië afgestane deel van Tirol waren blijven wonen, 185.000 den wensch te kennen gegeven naar Noord-Tirol of andere plaatsen in Duitschland te verhuizen. De meeste der achterblijvers zijn oude lieden of menschen zonder kinderen. NIEUWE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. De concentratie van het heele Dui- sche bedrijfsleven, in handen van ge- neraal-veldmaarschalk Göring, moet beschouwd worden als het begin van een reeks economische en financieele oorlogsmaatregelen, welke niet alleen in het Duitsche volkshuishouden diep zullen ingrijpen, doch evenzeer in het particuliere leven. Gezien het ernstige en vérstrekkende karakter dezer maatregelen heeft men besloten de tenuitvoerlegging op te dragen aan den generaal-veldmaar- schalk, wiens energieke persoonlijk heid, wiens ervaringen op het gebied van het vierjarenplan, en wiens groot prestige in breede kringen van het volk er reeds bij voorbaat een waarborg voor zullen zijn, dat geen onverant woorde experimenten zullen worden on dernomen. De rede, welke minister Funk dezer dagen te Salzburg hield, deed reeds uil komen, wat men al geruimen tijd vermoedde, n.l. dat 1940 een reeks nieu we zware lasten van het Duitsche volk zal vergen. „Het Duitsche volk kan er van over legd zijn, dat de staatsleiding alleen offers van de bevolking zal vragen, <jor de oorlogvoering en voor het van de overwinning onvermij- aldus de woorden, waarmee '.ware de nog te verwachten iet Duitsche volk aankon- ^OF WELDRA NAAR BERLIJN. melden de Scandinavische .en, dat men daar den Sov- Molotof. nog in den loop maand verwacht, om met id een militair verbond te •'tiatief voor het bezoek zou nd uitgegaan zijn, waarschijn- motivcering, dat Molotof een tegenbezoek aan von Ribbentrop wil brengen. Ruslands verlangen naar zulk een bondgenootschap zou voortspruiten uit het verloop van den strijd in Fin land. Het wil zich voor de toekomst van sterkere Duitsche hulp verzekeren. De Tallinnische correspondent van de „Tidningen", te Stockholm, meldt aan zi;n blad, van welingelichte zijde uit Moskou te hebben vernomen, dat Molotof zijn bezoek aan Berlijn onmid dellijk na den Russischen aanval op de Mannerheim-linie zou brengen. De be sprekingen zouden o.a. inhouden: Duit sche hulp bij het verhinderen van ver schepingen van wapens naar Finland via Scandinavië. In welingelichte kringen te Berlijn wordt beweerd, dat men daar niet op een officieel, rechtstreeksche bondge nootschap gesteld schijnt te zijn. DE WIJZIGING IN 'T BELGISCHE MINISTERIE. In den loop van den middag had de premier een telefonisch onderhoud met het koninklijk paleis, na afloop waar van hij den parlementairen journalisten mededeelde, van den Koning opdracht te hebben ontvangen zoo spoedig mo gelijk een voorstel gereed te maken met het oog op de reorganisatie van de hui dige regeering. Ik heb hiermede al dus mr. Pierlot onmiddellijk een be gin gemaakt. Ik hoop nog voor Vrijdag avond met mijn voorstel naar den Ko ning te kunnen gaan. Omtrent de moge lijke samenstelling van de gewijzigde regeering zeide Pierlot niets te kunnen mededeelen. Het betreft hier speciaal een vermin dering van 't aantal portefuilles. Wie als slachtoffer zal vallen is nog niet bekend. Amerika trekt niet ten oorlog, maar geen isolement De president der. Vereenigde Staten Roosevelt, heeft gisteren in de derde zitting van het 76ste Congres een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Ik kan de gevoelens begrijpen van degenen, die de natie waar schuwen, dat zij nooit weer toe stemming zullen geven tot't zenden vanAmerikaansche jongelieden naar Europeeschen bodem. Maar nie mand heeft hun gevraag die toe stemming te verleenen, want nie mand verwacht eert dergelijke onderneming. Er is een groot verschil tusschen buiten dezen oorlog blijven en be weren, dat deze oorlog ons niet aangaat Wij behoeven niet met andere naties ten oorlog te trekken maar op zijn minst kunnen wij met andere naties er naar streven aanmoediging te geven aandesoort van vrede, die de moeilijkheden der wereld zal verlichten. Wij moeten voor ons uitkijken, om de gevolgen te zien voor onze eigen toekomst, wanneer alle kleine landen in de geheele wereld zich hun onafhankelijkheid zien ont nemen of louter aanhangsels wor den van betrekkelijk uitgestrekte machtige militaire systemen. Wij moeten voor ons uitkijken om te zien, wat voor leven onze kinderen zouden moeien leiden, wanneer een groot deel van de rest van de wereld gedwongen werd den God te aanbidden, die opgelegd werd door een militairen heerscher ofwel verboden wordt een God te aanbidden. Wij moeten voor ons uitkijken en de gevolgen zien voor onze toe komstige geslachten, wanneer de wereldhandel zou worden gecontro leerd door een of andere natie of groep van naties, welke die controle door militair geweld instelt. De ramp van Turkije Een voorloopige optelling van de aantallen slachtoffers der Tuiksche aardbevingscatastrophe na een ber gingswerk van één week, geeft tot resultaat in de steden en districten van Siwas, Amasia, Refaliije, Ordoe, Tokat, Nikser, Goemoesjane, Gire- soen, Yozgat en Soesjehireen totaal van 13000 dooden en 3 tot 4000 gewonden. De verliescijfers der stad Erzindjan zijn nog niet volledig. Men raamt ze op 14000. De berging is nog niet geëindigd, het vervoer der daklooze bevolking is aan den gang. Zij worden over het geheele land verdeeld, aangezien de getroffen steden en dorpen in den winter onbewoonbaar zijn geworden. President Inoedoe is uit het aardbevingsgebied in Ankara terug gekeerd. De anti-Russische campagne van de Italiaansche bladen De Telegrafo, het blad van den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, Ciano publiceert onder den titel: »De mesthoop van Stalincr, een bericht waarin het blad wijst op de uitdrukking van een intellectueelen bolsjewiek, die de geloofsbelijdenis, welke de nieuwe communistische generaties moeten afleggen aldus samenvatte: »Wij zijn de mesthoop, die bestemd is den grond vet te mesten om tr een nieuwe natie uit te laten op groeien». »Deze uitdrukking« aldus Ciano's blad »die de pretentie heeft, symbolisch en heldhaftig te klinken, maar een minderwaardige beleediging voor de persoonlijkheid van den mensch inhoudt, vindt in deze dagen haar verwerkelijking in de loopgraven van 't schiereiland Karelië, waar inderdaad tienduizen den Russische soldaten, die zich moeten laten afslachten, niets anders zijn dan mest, menscbelijke mest, die den grond zou moeten be mesten om er een overwinning van Stalin uit te laten opbloeien«. Voedseltekort te Leningrad en Moskou Radio Roma verspreidde gister avond een bericht uit Tallin, waar in melding wordt gemaakt van ernstige ongeregeldheden te Lenin grad die veroorzaakt zijn door een voedseltekort, na de verzending van voorraden naar de Russisehe troepen bij de Finsche grens. De omroeper deelde mede, dat ook uit Moskou berichten zijn ont vangen over soortgelijke ongeregeld heden. Spoorwegongeluk in hooge Noorden De Finsche kranten publiceeren een bericht volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russische troepentrein verongelukt Een groot aantal soldaten zou daaibij om het leven gekomen zijn. in Leningrad gelooft men, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabo tage of door het opbreken van de rails door Finsche skipatrouilles. Felle hotelbrand Het Marborough Apartment Hotel te Minneapolis dat door 125 per sonen bewoond werd, is door een feilen brand verwoest. Rij den brand werden vele in. wonenden door het vuur ingesloten, daar de vlammen alle trappen huizen blokkeerden. Er zijn 20 slachtoffers te be treuren, hetzij doordat zij levend verbrandden, of bij hun pogingen om door uit de ramen te springen aan den dood te ontkomen, het leven lieten. Gillende vrouwen en kinderen sprongen uit de ramen op straat in een ijzige koude. Velen werden door den brand in bed verrast. Anderen renden de door het vuur ingesloten gangen op, waar de brandweerlieden hun verkoolde lichamen vonden. Omwonenden verklaarden, dat zij des morgens om zes uur door de kreten van stervenden en ge wonden gewekt werden. Er werden minstens 40 personen gewond waaronder twee brandweer lieden. Men gelooft, dat de brand veroorzaakt werd door den feilen brand van een haard. Zomertijd in Engeland. De Britsche bladen berichten dat de zomertijd dit jaar reeds in Fe bruari zal worden ingevoerd, dus twee maanden vroeger dan gebruN kelijk. Men acht het waarschijnlijk, dat de datum op 17 of 18 Februari zal worden vastgesteld. Het voor. naamste doel is, met het oog op de verduisteringsmaatregeler, de ar beiders en employé's in degelegen. heid te stellen nog bij daglicht naar huis terug te keeren. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Een brutale roover. Dat de strenge wintèï^en roöfvogei tot daden dwingt waar hij anders niet toe over durft gaan is bekend, doch een staaltje zooals dezer dagen de heer Jos. Vrinten, voorzitter van de Com binatie van Postduivenvereenigingen alhier meemaakte, komt toch zelden voor. Toeh hij Wdènsdagrhiddag' in zijn duivenhok kwam stoven de duiven angstig dooreen, daardoor blijk gevend dat zij door het een of ander geweldig geschrokken waren. Op de vloer trof de heer V. een half opgegeten duif aan. Toen hij zich bukte om het cadaver op te nemen, vloog plotseling boven zijn hoofd een flinke torenvalk, die wilde vluchten door de van binnen ge sloten tengels van het hok. Waar het den roover onmogelijk was te vluch ten, was het een klein werk den vogel te pakken en op Te sluiten. Bij nader onderzoek bleek, dat ook nog een tweede duif aangevallen en bloedig aan den hals gewond was. Daar de duiven bij dit strenge weer reeds verschillende dagen opgesloten gezeten hadden, moet het wel als een zeer brutaal staaltje van durf be schouwd worden, dat deze valk op roof zijnde, op eigen initiatief een hok komt binnenstappen zonder dat hij een duif achtervolgde, doch is waarschijnlijk alleen afgegaan op het geluid dat in het duivenhok gemaakt werd en dat hij moet herkend hebben als afkomstig te zijn van de fijnste houtjes, dat zijn torenvalkenhart maar kan begeeren. Jubileum der Missionarissen van de H. Familie. Vorige week meldden we met een enkel woord, dat de Eerw. Paters Mis sionarissen van de H. Familie te Kaats heuvel op 1 April a.s. het feit hopen te herdenken, dat zij 25 jaren in Kaats heuvel gevestigd zijn. Met een enkel woord willen wij iets omtrent deze vestiging vertellen, in de overtuiging dat de lezers zeer gaarne kennis maken met de bescheiden ge gevens, die we daaromtrent kunnen deminai 3e Echo van het Zuiden". Dl* Eul ,e Zf,Jaar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 29 Hij is op weg naar de kleine deur, precies zooals ik dacht, conclu deerde de detectieve. Welnu, als het aan mij ligt, zal hij die niet bereiken! Als hij het huis binnenkomt, betec- kent dat heel wat meer moeite en een hoop gezanik en omslag op de Manor. Mr. Withers had een hekel aan on- noodige drukte en gaf er de voorkeur aan een verdachte met zoo min mo gelijk ophef te arresteeren. Daarom verliet hij thans zijn schuilplaats en sloop, geluidloos als een schaduw, precies achter Levinge aan. Deze laat ste was echter niet op weg naar de kleine deur, maar naar het zomer huis; daar deze heide echter vrijwel in één lijn lagen, was de vergissing van den inspecteur heel begrijpelijk. Levinge was het bruggetje overge gaan en had juist zijn voeten gezet op het grasveld dat tot aan het zomer huis liep, toen plotseling een intuitie- ve gewaarwording van gevaar, zooals een opgejaagd dier die ook heeft, zich van hem meester maakte. Hij had niets gezien, niets gehoord, maar hij draaide zich om en zag inspecteur Wi thers nog geen twee meter achter zich. met een revolver in de hand die pal op hem gericht was. Sta of ik schiet, waarschuwde de detectieve. Een oogenblik stond Levinge als versteend. Zijn hart scheen op te hou den met kloppen toen hem duidelijk werd, dat deze grimmige oude bloed hond van de wet nogmaals zijn spooi lnid gevonden. Toen, terwijl Withers een stap naar voren deed om hem te grijpen, was het alsof zijn bloed weer begon te stroomen en als vuur in zijn aderen brandde. Blindelings, met den waan zin der wanhoop, wierp hij zich op de blinkende revolver, alsof hij den kogel zocht, die in het wapen verscho len zat. Withers haalde den trekker over op hel moment dat Levinge sprong, in de hoop hem te verschrik ken maar het geluid van het schot werd gedempt, daar Levinge's lichaam bovenop den loop belandde in den zelfden tijd als waarop de revolver afging. Levinge's antwoord was een woedende slag, die op Withers lin kerschouder neersuisde en den in specteur languit in hot gras deed neer tuimelen. Toen Levinge zag dat zijn vijand op den grond lag. keerde hij zich pijlsnel om en rende naar het zomerhuis. Hij verbaasde zich er over geen wond te voelen, maar hij was zoozeer vervuld van de gedachte aan ontsnapping, dat hij bij dit verwonderlijke feit niet lang stilstond. De detectieve was achter zijn prooi aan, zoodra hij op de been kon komen. Hij schoot het zomerhuis in. Het was leeg. Met een sprong was hij weer bui ten en rende er omheen. Toen weer erin. Maar hij had zich vergist Levinge was er niet. Het maanlicht bescheen ieder hoekje en gaatje en er was niets waarachter een vluchteling zich kon verbergen. Nogmaals liep de inspecteur 0111 het gebouwtje heen. Toen, volkomen van zijn stuk gebracht, bleef hij stilstaan om dé situatie opnieuw te overdenken. Hij was er absoluut zeker van dat Levinge de deur van den tuinvleugel niet had bereikt en even zeker was hij dat hij hem het zomerhuis had zien binnenrennen. Was hij er omheen gehold om daar na zijn vlucht voort te zetten? Maar als Levinge dat had gedaan, zou hij een groot grasveld en een aanleg van bloembedden hebben moeten overste ken, waar niets hem dekking kon ver- schaffen, terwijl hij daarin onmoge lijk geslaagd kon zijn, in den tijd wel ke verloopen was vóórdat de detective om den hoek van het zomerhuis te voorschijn was gekomen. Het gebeur de niet vaak.dat inspecteur Withers zich overbluft voelde door den zet van zijn vijand, maar ditmaal was hij vol slagen de kluts kwijt. Wel, wel, die vent is zoo glad als een aal, mopperde de inspecteur. Het lijkt warempel alsof hij door de aarde verzwolgen is. Hij streek met zijn hand over het voorhoofd en bemerkte toen eerst dat hij zijn hoed bij de schermutseling had verloren. Hij keek over het door de maan beschenen grasveld en zag het hoofddeksel lig gen waar het gevallen was. Hij was juist van plan er heen te loopen en den hoed op te rapen, toen hij een blik op het huis wierp. Hij hield in en tuurde scherper. Ik geloof bij al zijn leven dat ik voor dat raam daar een gezicht zag. een vrouwengezicht, mompelde hij in zichzelf, en het verdween subiet toen ik opkeek. XXIV. Inspecteur Withers had gelijk. Hij had een gezicht gezien het gezicht van Margaret Levings. De afgeloopen dag was vol matelooze ellende vooi Margaret geweest. Haar hart was zwaar van zorg en verdriet Richard had gesproken. Zij wist dat hij van haar hield en zij wist dat zij van hem hield. Maar de slag boom tusschen hen was onoverkome lijk en als het alierbitterste voelde zij dat zij gedwongen was Richard pijn te doen. Zij moest zijn liefde zonder verklaring afwijzen. Zij moest hem laten denken da; zij koud en gevoel loos was, terwijl zij nu wist dat zij hem naar het einde van de we-eld zou gevolgd hebbenEr was maar één weg om hem haar houding duidelijk te maken en zij was vast van plan dien weg onder geen voorwaarde te gaan. Als ze onthulde dat Levinge nog in leven was, beteekende dit, dat ze in het leven van anderen een gedeelte van "het ongeluk bracht, dat haar nu deed lijden, en met wat doel? Voor zoover zij kon zien, zou het tot niets goeds leiden, want de noodlottige hin derpaal Levinge zelf zou blijven bestaan. Teleurgesteld in haar plan om hem Vrijdagmiddag in het boscli te ont moeten, had Margaret zich voorgeno men om, als het mogelijk was, Zater dag zelf naar Rushbrook Hottom te gaan. Het was een ondragelijke ge dachte dat hij weer in haar huis zou gaan spoken, zooals hij Vrijdagavond had gedaan. Maar Zaterdag vond zij geen vrij oogenblik om haar voorne men uit te voeren. Het jachtgezelschap vertrok 's morgens en de Manor was zonder gasten. Dinsdag zouden nieuwe logé's komen voor een paar dagen en zou Springmeads alleen het kleine groepje familieleden herbergen. Na de lunch dacht Margaret dat zij weg zou kunnen glippen onder voorwend sel van een wandeling te gaan maken, maar tijdens den maaltijd stelde Lady Anne voor een hezoek te brengen aan een oude vriendin, die op een buiten in de buurt woonde en kort te voren zik was geweest. Met altijd zooveel gasten in huis, zei Lady Anne, is het een heele toer je vriendin niet te verwaarloozen. Ik ben eerlijk gezegd dolblij met het vooruitzicht van een paar kalme da gen. Het was Margaret niet mogelijk aan de visite te ontsnappen. Zij verge zelde Lady Anne op ritjes en wande lingen, zooals 'n dochter dat gedaan zou hebben, zij kon moeilijk ditmaal de oudere vrouw alleen laten gaan onder het simpele en niet zeer aan nemelijk voorwendsel dat zij aan een wandeling zonder gezelschap de voor keur gaf. De dames lunchten samen, want kolonel Blount en Richard waren met Jack Clavell naar een afgelegen deel van het landgoed, waar de kolonel een nieuwe ontginning moest inspec- teeren. De middag ging heen met de visite en toen zij thuiskwamen hoorden zij dat de kolonel terug was geweest en de boodschap had achtergelaten met hel diner niet óp hem én Richard te wachten; ze waren naar Baylham en zouden met den trein van negen uur terug komen. Eenigen tijd na het diner ging Mar garet eeri boek halen dat zij op haar kamer had laten liggen. Toen zij de gang in kwam, wierp zij toevallig een blik in den tuin. Eeir=gestatte*kwam in het maanlicht uit de laurierbosch- jes te voorschijn en onmiddellijk her kende ze haar echtgenoot Een schrijnende smart sch >ot hij l et zien van die donkere sinistere ge stalte door haar heen toen, met een diepen zucht van verlichting, bedacht ze opeens dat het geld in haar kamer lag. Ze hoefde hel alleen maar te ha len, haastig naar beneden te loopen, naar de deur van den tuinvleugel te gaan en het hem te geven en zö zou bevrijd zijn van den verschrikkelijken druk van zijn nabijheid. Maar het volgend oogenblik sloeg die blijde hoop op een snelle en een voudig oplossing weg. Een tweede fi guur sloop achter hem aan en ver lamd van ontzetting stond zij naar de ontmoeting van de twee mannen te kijken. (Wordt vervolgd.) Bij Apolken Drogisten

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2