1 BINNENLAND I Sppf Smmümam m SPRANG—CflPELLE. Gemengd Nieuws* ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. mededeelen. Do Congregatie van dc Paters Mis sionarissen van de H. Familie werd in 1895 gesticht door den Hoogeerw. Pa ter J - Berthier, een Franschman, te Grave. Na korten tijd werd de aanwas van studenten aldaar zoo sterk, dat er aan vertakking gedacht moest worden. Daarom bewerkte "de Goddelijke Voor zienigheid in 1912 te Kaatsheuvel al dus lezen wij in de geschiedenis van Loonopzand en Kaatsheuvel, geschre ven door een der Eerw. Paters dezer Congregatie het hart van Alphons de Kanter en bood deze de Congrega tie eenige Hectaren land aan, om er een sprank van de Nederlandsche tak te planten. Mgr. v. d. Ven, Bisschop van 's-Her- togenbosch en Pastoor Völker te Kaatsheuvel, gaven blijde hun toestem ming en weldra arriveerden de eerste Broeders uit Grave om de hand te leg gen aan den bouw van het „Missie huis St. Antonius". Zoodra mogelijk, werd oen. deel ingezegend, want ook de Belgische vluchtelingen bedelden om een onderdak. I April 1915 droeg Mgr. Völker in tegenwoordigheid van verschillende wereldlijke en geestelijke autoriteiten er voor het eerst het H. Misoffer op en einde Maart van hetzelfde jaar kwa men er 40 studenten Jj^huis bevol ken. Ras groeide haar aantal aafi en moest een volgend gedeelte gebouwd worden, later nog een en nog eens. Thans bereiden er zich een 160 dap pere jongens op het verheven Missie werk voor, onder leiding van priesters die te Kaatsheuvel zelf hun eerste les sen genoten. Verscheidene Missiona rissen van Kaatsheuvel, zoowel Paters als Broeders, werken reeds in de Mis siën van Borneo en .Tava, Brazilië en Texas. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand December 1939 ingelegd 20.125.28 en terugbe taald 17.198.03. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9876. LOON OP ZAND. Parochieële Statistiek. In het afgeloopen jaar werden in on ze parochie 116000 H. Communiën uit gereikt, er werden 9 huwelijken vol trokken, 74 maal werd het H. Doopsel toegediend en 18 personen stierven, waaronder twee kinderen. Schietoefeningen. De burgemeester der gemeente Loon op Zand heeft ter kennis gebracht, dat het in het voornemen ligt van den commandant van het eskadron Pag. van het 2e Regiment huzaren motor rijders, iederen Dinsdag en Zaterdag schietoefeningen te houden in het ter rein, Drunensche Duinen, begrensd door een lijn Giersbergen, Fellenoord, Pesterd, Roestelberg, ten O. door een lijn Giersbergen, de Rustende jager, ten Z. den Rustenden jager, Brand de kuiperij, Land van Kleef, Roestelberg. Waar noodig zullen door de zorg van den commandant vlaggen worden ge plaatst. Het betreden van het terrein binnen deze vlaggen ii^'dan levensge vaarlijk. Er wordt geschoten van Westelijke in Oostelijke richting in een algemee- ne lijn langs de hoogtens 20.9, 20.6 en 18.9. BURGERLIJKE STAND. LOONOPZAND. Vanaf 29 Dec. '39 t/m. 4 Jan. '40. Geboren: Johannes Adrianus Maria zv. W. J. Roestenberg en, W Aussums. Cornelia Adriana Maria dV. A. Sï, Zijlmans 'èn P. J. M. Meeren. Engelbertus Johannes zv. J. Zwaans en A. C. Nouwens. Adri anus Henricus Michael zv. M. Schoen makers en C. A. Sup. Wilhelmus Ge- rardus Jacobus zv. J. A. v. Riel en J. P. Govers. Overlijden Martinus Engelbertus Maria Remme ren, oud vier maanden, zv. J. Kemme- ren-Jacobs. Huwelijksaangiften Gerardus Petrus van Nunen, oud 28 jr. en Jacoba Johanna van Riel, oud 29 jr.. beiden alhier. Antonius Marinus Mels, oud 36 jr. en Maria Catharina van der Loo, oud 46 jr., beiden alhier. Huwelijken Mariusi Ligtvoet, oud 24 jr. en Johan na van Dongen, oud 24 jr., beiden alhier. Vertrokken H. Nieuwenhuijzen naar Raamsdonk. M. Meszaros naar 's-Bosch. C. Snijders naar Tilburg. P. v. Rijzewijk naaV Til burg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 7 Januari: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Maandagavond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering. Aan de orde komt een onderwerp over: „Talma, christe- lijk-sociaal strijder", in te leiden door dhr. G. Braspenning. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende.de maand December 1939 voor Rijkspostspaarbank ingelegd 4255.70 en terugbetaald 4281.43. Dezer dagen kwam mej. A. W. alhier, op het ijs te vallen. Aanvanke lijk meende men dat deze val geen ern stige gevolgen voor haar had. Later moest echter geneeskundige hulp wor den ingeroepen en bleek zij een her senschudding en ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen en werd overbrenging naar het ziekenhuis te s-Bosch noodzakelijk geacht. Mej. J. M. kwam door de gladheid te vallen en liep daarbij een lichte her senschudding op. rêep, &&OU, Érijn. helpen hierbij Groote gift voor Finland. Een Nederlandsche dame te Lon den heeft haar sympathie en be wondering voor het Finsche volk tot uitdrukking gebracht door een gift van 20.000 dollar aan Finland. A. van Duinkerken. Naar „de Maasbode'' verneemt is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer Willem Asselbeigs (Ant. van Duinkerken) doctor honoris causa van de Leuven, sche Universiteit tot buitengewoon hoogleeraar in de Vondelwetenschap aan de Leidsche Universiteit. Miltvuur bedreigt den veestapel. Sedert eenige weken komen in Nederland gevallen van miltvuur onder het vee voor, in aanzienlijk hoogere mate dan gewoonlijk in ons land het geval is, zoodat in sommige kringen van veehouders groote on gerustheid is ontstaan, aangezien de ziekte van zeer kwaadaardigen aard is en in vroeger tijden vaak groote opruiming heeft gehouden onder het vee in gebieden, die er mee be smet waren, Hoewel de grootste voorzichtig heid geboden is en het noodzakelijk is, dat alle veehouders nauwgezet de aanwijzing van deskundigen als vee artsen en veeartsenijkundigediensten volgen, zijn thans tal van maatre gelen getroffen, die, mits stipt uit gevoerd, de uitbreiding van de ziekte tot een ramp kunnen voorkomen. De ziekte is zeer besmettelijk, ook de cadavers van aan die ziekte ge storven beesten. Zij moeten dan ook direct in destructies verbrand worden De mooie vjjvers van het Haagsche Bosch zgn door de strenge vorst der laatste dagen opengesteld voor het schaatsenrijdend publiek. Dat hiervan een dankbaar gebruik werd gemaakt blijkt wel uit dit eivolle overzicht. Vooral ook beesten die ziek zijn, maar waarvan de ziekte nog niet vaststaat, niet slachten, want dat is hoogst gevaarlijk, daar het bloed de smetstof in hoofdzaak bevat. Wanneer onverhoopt ergens milt vuur onder 't vee uitbreekt, kunnen bij verstandig en onmiddellijk in grijpen, de verliezen tot het uiter ste beperkt blijven. Om te begin nen doet elke boer, van wien een koe of ander rund ziek wordt, verstandig terstond rekening te houden met de mogelijkheid van miltvuur. In vele gevallen is hel aangetaste dier door een serumin jectie dan nog te redden en wordt het zelfs geheel genezen. Teneinde het overige vee te redden moet dit regelmatig gecontroleerd worden, door eenige malen per dag de temperatuur op te nemen. Stijgt deze, dan mag men aannemen, dat dit veroorzaakt wordt door de ge vreesde ziekte. Een sei uminjectie en de verdere behandeling, welke de veearts voorschrijft, beperken dan in de meeste gevallen het verlies tot het eerste slachtoffer, dat gevallen is, toen men nog niet op de ziekte verdacht was. Er kan slechts resultaat bereikt worden als alle boeren medewerken en inzicht toonen in de belangen van hen zelf en van het heelevolk. Vliegtuig bij Waalhaven verongelukt. De bestuurder Coppers, invlieger van Koolhoven, om het leven gekomen. Donderdagmiddag is nabij het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een door de n.v. Koolhoven ver vaardigd vliegtuig dat bestemd was voorde militaire Ipchtvaart, tijdens een officieele proefvluent neergestort en totaal vernield. De bestuurder, de invlieger van de fabriek Th. H. J. Coppers, is bij dit ongeluk om't leven gekomen. Hij sprong op on geveer 100 meter met zijn valscherm uit het neerstortende vliegtuig, maar de hoogte was onvoldoende om de parachute gelegenheid te geven zich te openen. Het toestel was er een van het type F. K. 56, eeb z.g trai. ningstoestel tevens lichte verkenner, dat plaats biedt aan tweepersonen. Het ongeluk is Donderdagmiddag kwart voor vieren gebeurd. Kort te voren was de invljeger met hel toe stel opgestegen om een officieele proefvlucht te maken voor deskun digen van het Nationaal Luchtvaart laboratorium, de rijksinstantie, welke nieuwe toestellen k^urt voor dat deze van de fabriek door De fensie worden overgenomen. Van de evoluties, die door de deskundi gen op het vliegveld werden gade geslagen, werden eenige foto's en een korte film gemaaki. De invlieger moest o.a. een duikvlucht demon- streeren en toen hij deze van een hoogte van ongeveer 2500 af had ingezet, zag men dat de duik veel dieper werd gemaakt,dan gewoonlijk het geval is. Daarop zag men het toestel pijlsnel neerstorten. De F. K. 56 kwam terecht op een stuk bouwgrond, liggende aan den Tykenweg onder de voormalige ge meente Pernis, op ongeveer 4 km. afstand van 't vliegveld. Ooggetuigen hebben gezien, dat de bestuurder uit het vliegtuig sprong, toen dit naar schatting een goede honderd meter van den grond af was. Het valscherm kon zich niet meer openen op dezen korten afstand, zoodat de heer Coppers een pijlsnellen val maakte en op slag gedood werd. Men vond hem vlak bij het wrak van het vlieg tuig, dat bij den slag tegen den grond volslagen vernield werd. De invlieger Coppers was reserve luitenant en de piloot die in 1933 de bom op „De Zeven Provinciën" wierp, waardoor de nuiters de witte vlag heschen. Te Amsterdam ontslag aan vijf tijdelijke ambtenaren. Niet betrouwbaar geacht. Sedert de ontdekking van spion- nagedoor rijksambtenaren te 'sGra- venhage, worden hij verschillende rijks- ei gemeente-instellingen on derzoeken ingesteld naar de poli tieke betrouwbaarheid van ambte naren. Dit heeft, voor wat Amsterdam betreft, geleid tot het ontslag van 5 ambtenaren, die in tijdelijken dienst waren bij de afdeeling Militaire Zaken op het Stadhuis, aldaar. Zij worden er van verdachf, hetzij links hetzij rech ts.ex t re mistische op vattin- gen te huldigen. Een dezer tijdelijke ambtenaren zou zelfs reeds een betrekkelijk leidende positie verworven hebben op de betrokkenen afdeeling, waar ook allerlei kwesties in verband met vergoedingen aan gemobiliseerden e.d. behandeld worden, welke men in geen geval bekend wenscht te doen worden aan wien ze niet aan gaan. ABONNEERT U OP DIT BLAD Het Zilveren jubileum bh de Ni mco-Schoenfabrieken te Nijmegen. De directeuren, .de heeren J. Verheij en J. Verschuur en naaste familie leden, na aanbieding van de bronzen plaquette. M Herinneringsplaat der drie oprichters. „Foto De Gelderlander' DeV orst. De aanhoudende vorst geeft velen 'n pracht gelegenheid tot ijsvermaak, tot groote tochlen, zelfs over het IJsselmeer, bezoeken per schaats aan Votendam, Monnikendam en Marken Anderzijds komen de nadeelen, n.l. in Fiiesland zijn twee jongens verdronken, tal van ongevallen worden gemeld. Een andere schaduwzijde wordt de moeilijkheden voor 't goederen transport en 't gevaar voor brand. Het heldere, vriezende weer doet het hout uitdrogen en verhoogt het brandgevaar Iedere vorstperiode gaat gepaard met branden, ook de huidige. Te Amsterdam breidde een onbeteekenend brandje in 'n étalage- kast van het filiaal der firma Vroom en Dreesmann aan de Haarlemmer, straat zich uit tot een vuurzee, die een groot deel van het pand ver woestte, terwijl ook een aangren zende woning ernstige schade kreeg. Te Aalsmeer geraakte een ketel huis op een bloemenkweekerij in brand en in Den Haag werd een schuur op eeu tuinderij een prooi der vlammen. Te Dokkum ontstond sen gevaarlijke situatie, doordal brand uitbrak in een opslagplaats waarin brandbare voorraden waren geborgen. Als voorzorgsmaatregel werden de aangrenzende huizen ontruimd; de brand weer slaagde er echter in het vuur tot de opslag plaats te beperken. Belastingontduiking op groote schaal. Een groote belastingontduiking, waarbij de koopman, die terecht stond, tienduizenden inkomen had verzwegen in de inkomstenbelasting, terwijl hij tonnen niet had opgegeven voor de vermogensbelasting, werd gisteren door de Amsterdamsche rechtbank behar.deld. De man, aldus is gebleken bij het onderzoek, knoeide reeds jaren* Van 1919 -1924 deed hij zaken samen met anderen. Ook toen waren zijn aangiften al niet juist, zou later blijken. Van 1924 tot 1938 deed hij zaken voor eigen rekening. Hij zette in 1938 de zaak om in een N.V., later werd hij benoemd als commis. saris. Voor het belastingjaar 1934 1935 had verd. als inkomen opgege ven «nihil». In werkelijkheid had hij echter niet minder dan f40,000 verdiend. Het volgende jaar had hij een ander sprookje klaar om aan de belasting inspectie te vertellen: «Ik heb f12,000 verdiend, maar moest dat afschrijven om het verlies van f15,000 van verleden jaar te dekken. De werkelijkheid was anders; verd. had f 58,000 verdiend. Op het gebied van de vermogens belasting trad hij bijna nog brutaler op. Voor het jaar 1934 1935 gaf hij als vermogen op f7820. Hij bezat f320,000. Het volgend jaar was zijn vermogen volgens het biljet nog lager. Inderdaad lag in zijn safe 'n kapitaal van f357,000 Maar verdachte wist, dat de be- lastinginspectie'n hinderlijke nieuws gierigheid kan toonen. Ook daar voor had hij zijn maatregelen geno men. Met een zwager in Amerika had hij een uitvoerige correspon dentie gevoerd, er was een prachtig doch volkomen gefingeerd contract opgemaakt, waarin afbetaling en renteregeling werd beschreven van een schuld, die deze koopman aan den Amerikaan «Sharp» zou hebben Toen de inspectie een onderzoek instelde legde de man triomfantelijk het stuk over. Maar het mocht hem niet baten. Tenslotte kwam hij met een be kentenis voor den dag. Hijzeidede onjuiste opgaven te hebben gedaan om zijn zaak tot grooter bloei te brengen, De fiscus legde hem een boete van f 132,000 op en de justitie stelde een vervolging in. De officier van justitie mr. Wassen- bergh vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden (bet maximum voor belastingontduiking) Doodelijk ongeluk met 'n geweer Op het erf van de boerderij »Groot Hussel« te Putten is een ernstig ongeluk gebeuld. De 18- jarige landbouwerszoon J. van Malestein, was bezig met een geweer op duiven te schieten. Door onbe kende oorzaak heeft de jongen op een gegeven moment zichzelf in het hoofd geschoten, waardoor hij op slag gedood werd. Wielrijder te water geraakt en verdrenken De vijftienjarige bakkersknecht Dijks te Borger is te water geraakt en verdronken. Men vond het stoffelijk overschot van den jongen en zijn fiets in het kanaal te West dorp. Hoe de jongen te water is geraakt, is nog een raadsel. Slachtoffers van het ijs Twee jongens, de 18-jarig H. Bouma en de 16-j »rige W. de Jong beiden uit Sint Jacobiparochie zijn bij het schaatsenrijden op de Blik vaart aldaar door het ijs gezakt en verdronken. Sedert enkele dagen heerscht te Loosdrecht ongerustheid aan gaande het lot van een 'i0-jarigen man, vermoedelijk een En^elschman die verleden week Zaterdag, toen de dooi reeds was ingetreden, op de Loosdrechtsche Plassen heeft schaats gereden. De man had zijn overjas en hoed in een restaurant te Loos drecht achtergelaten, doch heeft deze tot op heden niet teruggehaald. Dientengevolge verkeert men in de veronderstelling, dat de man in een wak is terechtgekomen en ver dronken. GSjf Snel en goed altijd een poeder of cachet van Mijnhard*. Mijnhardt's Poeders per .tuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,.Mijnhari'tjes"2st. lOct Doos50ct. -u „Foto de' Gelderlnnder".

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3