Plaatselijke Berichten* H deBont-v.Hulten EEN PARTIJTJE POKER. K ^nnrï^ir^] I KLGDSTERBALSEM i GESPRONGEN HANDEN Heerenkieediog naar maat Zaterdag 6 Januari 1940 No. 2 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Bezoekt de Tooneel-U itvoering op Vrijdag 12 Januari 1940 NA AFLOOP BAL. I BENOEMD. Benoemd tot rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in vasten dienst de tijdelijk rijksklerk H. C. Spitters te Waalwijk, inspectie der directe belastingen. „BREIT ALLEN MEE". In ons vorig nummer hebben wij reeds kunnen mededeelen, dat het Waalwijksche Dames-Comité met -zijn actie voor t breien van bivak-mutsen voor de hier gelegerde militairen, over al groot succes had, zoowel door de bereidwilligheid om te breien, als door het geven van financieele bijdragen voor 't aanschaffen van wol. Het actieve comité heeft niet stilge zeten om te trachten voor eiken soldaat een bivakmuts te krijgen en heeft zich in verbinding gesteld met het Dames- Comité te Dordrecht, dat zich door be middeling van mevr. Kootstra-v. Wely bereid verklaarde voor de pontonniers te Waalwijk, wier vredesgarnizoen Dordrecht is, een groot aantal mutsen te breien niet alleen, maar er tevens voor zorg droeg dat het hoofd-comité in Den Haag direct een 100-tal mutsen aan den commandant te Waalwijk af zond, om in de eerste behoefte te kun nen voorzien. Een prachtig succes dus. Als Waalwijk nu goed en vlug mee helpt, dan is er kans dat in enkele da gen elk soldaat in Waalwijk zijn eigen bivakmuts heeft, wat in deze dagen geen overbodige weelde is. 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR VAN ERP. Zooals in ons vorig nummer reeds gemeld werd, hoopt 9 Juni a.s. de Zeer- eerw. heer van Erp, pastoor der St. Clemens-parochie, den dag te herden ken waarop hij vóór 40 jaren de H. Priesterwijding ontving. Deze week hebben de verschillende wijken reeds vergaderd, o.m. ter ver kiezing van een 5-tal comité-leden in iedere wijk. Gekozen werden: in wijk Laageinde de heeren C. Pullens, J. v. Drunen, P. v. Brunschot, H. Klein en M. v. Herpt; in wijk Min. LoeffstraatBaardwijk- schestraat de heeren G. Veltman, Jac. v. Mierlo, W. v. d. Mee, J. Thijssen en P. Vermeer; in wijk Hoogeinde de heeren Joz. Vermeer, Ant. Pullens, C. Mol, C. Maas en P. Spijkers. Door deze comité-leden werd Don derdagavond een gecombineerde ver gadering gehouden met de heeren kerk meesters onder voorzitterschap van den Weleerw. heer Kapelaan Mut- saerts. Allereerst werd overgegaan tot be noeming van een dagelijksch bestuur uit het comité, dat zou bestaan uit de 4 kerkmeesters benevens een voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penning meester. Kapelaan Mutsaerts werd bij accla matie tot voorzitter gekozen, terwijl de heer C. Pullens tot vice-voorzitter, de heer G. Veltman tot secretaris en de heer P. Vermeer tot penningmeester werd benoemd. De overige dagelijksch- bestuursleden zijn de kerkmeesters de heeren Jos. Loeff, E. v. Beijnen, Th. v. Leent en N. Klerx. Besloten werd nog deze week een circulaire bij alle parochianen te laten bezorgen, waarin deze worden ver zocht wekelijks een bijdrage te offeren voor een aan te bieden huldeblijk. Waar de a.s. jubilaris niets voor zichzelf verlangt, ligt het in de bedoe ling een geschenk aan te bieden dat aan de kerk en daarmee rechtstreeks aan de parochianen zelf ten goede komt n.l. nieuwe kinderbanken, die reeds lang zoo dringend noodig zijn. Nadat de comité-leden met de hee ren kerkmeesters in den loop der vol gende week aan de huizen de te ver- leenen Bijdragen zullen hebben geno teerd. zullen deze bijdragen wekelijks door dames-collectrices worden opge haald. Gedachtig het spreekwoord, „vele kleintjes maken een groot" vertrouwt het comité door deze regeling de mo gelijkheid te hebben geschapen, on danks de moeilijke tijdsomstandighe den, een huldeblijk te kunnen aanbie den dat op waardige wijze uiting geeft aan de hoogachting en erkentelijkheid der Baardwijksche parochianen jegens hun jubileerenden herder. OPENING. Heden werden wij door den heer Kleyn in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in zijn nieuwe zaak. Het eerst viel ons op de artistieke verzorging van het winkelinterieur, waardoor alle tentoongestelde artikelen bijzonder tot hun recht kwamen. Op het gebied van verlichtings-arti- kelen zagen wij een keurcollectie bij een gebracht, die getuigt van den smaak van den eigenaar. Het zal de liëntèle niet moeilijk vallen hier een keuze te doen. Ook op het gebied van diverse electrische apparaten vinden wij hier een groote sorteering aanwezig. De heer Kleyn heeft zich weten te verzekeren van de officieele service der wereldberoemde Telefunken radio- apparaten. Waar de heer Kleyn, als voormalig directeur der Eerste Langstraatsche Electriciteits Maatij., zich heeft doen kennen als een zeer bekwaam, tech nisch onderlegd vakman, kan de cliën- tèle hier verzekerd zijn van de meest deskundige bediening. Al met al is onze gemeente een prachtige zaak rijker geworden. Den ondernemer zij het beste succes toegewenscht. A. DUYVEKAM JUBILEERT. In afwijking met een bericht over dit jubileum kunnen wij mededeelen dat de heer A. Duyvekam op 12 Jan. a.s., dus niet op 8 Jan., den dag herdenkt, waar op hij voor 40 jaren in dienst trad bij de lederfabriek Gragtmans en Wies man alhier. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling, den jubilaris op dien dag op waardige wijze te huldigen. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds ei n stand igh eden aangept st SCHAPEN EN KONIJNEN DOODGEBETEN. Een dezer nachten zijn een zestal schapen, eigendom van de fam. T. in de Grootestraat alhier, door een hond, (Belgische Herder), doodgebeten. Donderdagmorgen vielen 2 schapen van M. op het Hoogeinde ten offer aan den zelfden viervoeter. Ook zijn er weer verschillende ko nijnen doodgebeten. De boosdoeners zijn waarschijnlijk twee groote honden, waarvan de reeds eerder genoemde Belgische Herder er één is. Een en ander wordt door de gemeen te- politie minitieus onderzocht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende verloren en gevonden voorwer pen. Verloren: 2 rijwielbelastingmerken, armbandhorloge, rozenkrans. Weggeloopen: hond. Mechelsche herder. Gevonden: actetasch, diverse hand schoenen, halskettinkje, muts. hand- beschermer, slinger van auto. ADVERTEERT IN DIT BLAD. TEN BATE DER T. B. C.-C O M M I S S I E. OPVOERING VAN Blijpel in 3 bedrijven, door de bekende Tooneelclub „DE SHOWBOAT" uit Tilburg in „MUSIS SACRUM" te Waalwijk, Plaatsbespreken uitsluitend op den dag der uitvoering 10 ets. van 11 tot 12'/2 uur in het café »De Twee Kolommen«. NIEUWJAAR. Toen 't jaar op Paasdag begon. Alweer is een jaar om en staan we voor een nieuw, waarvan we nog hele maal niet weten, wat het ons brengen zal. Op oudejaarsavond lijkt het nieu we jaar werkelijk nog héél nieuw en in het begin vergissen we ons nogal eens, als we brieven schrijven en zet ten in plaats van 1940 nog het oude 1939 bij de datum. Maar als er weer een paar weken om zijn, weten we niet beter meer of het hoort zo en als het eenmaal Februari wordt, denkt nie mand meer na over het nieuwe jaar. Dat is niet altijd zo geweest, want lang niet altijd begon het nieuwe jaar op 1 Januari. Heel vroeger in Rome hijvoorbeeld, was 1 Maart de eerste dag van het nieuwe jaar, omdat op die dag de consuls gekozen werden. Daar mee zijn ook de namen September, Oc tober, November en December te ver klaren, want septem is het Latijnse woord voor zeven, en September is dus de zevende maand van het jaar als Maart de eerste is. Zo is October de achtste, November de negende en De cember de tiende. Maar toen werd ingesteld, dat de consuls hun ambt om politieke rede nen eerder moesten aanvaarden, werd het begin van het jaar tegelijkertijd maar even „verlegd" van 1 Maart op 1 Januari. Om politieke redenen werd dus de kalender veranderd en hetzelf de gebeurde nog eens onder keizer Au gustus (63 v. 14 na Chr.), den aan genomen zoon van Julius Caesar. Juli us Ceesar had een eigen maand - Juli, nu moest Augustus ook een eigen maand hebben. Maar omdat Augustus niet een maand wilde hebben die maar 30 dagen had, kreeg de maand Augus tus nu ook 31 dagen en daarmee werd de regel, dat de maanden afwisselend 30 en 31 dagen hadden, verbraken. Want nu hadden zowel Juli als Au gustus 31 dagen, wat ze tot op heden gehouden hebben. Tot in de middeleeuwen bleef toen 1 Januari de eerste dag van het nieuwe jaar en vooral in Rome werd dit nieu we jaar altijd met feesten en grappen gevierd. Ook in Frankrijk werd de eer- 'A ste dag van het jaar onder groote fees telijkheden gevierd. In Duitschland ge beurde dit ongeregeld. Het ene jaar werd er wel bijzondere aandacht aan het feit besteed, maar het andere jaar ging het bijna ongemerkt voorbij. In Engeland werd in het jaar 1753 offici eel de eerste Januari als eerste dag van het nieuwe jaar ingesteld. Hoe ongelijk de kalender was blijkt wel uit het feit, dat in Venetië nog tot het jaar 1797 de 1ste Maart als begin van het nieuwe jaar gevierd werd en in Rusland tot in de dertiende eeuw. Maar daarmee hebben we nog niet alle nieuwjaarsdagen opgenoemd. Het zgn. Mariajaar vierde 25 Maart als begin van het nieuwe jaar. Dit gold vooral voor Italië. En om de zaak nog moei lijker te maken hield men er in Pisa MUSIS SACRUM. Drie schattige meis jes groeien op. Musis presenteert ons deze week de succes-film van Deanna Durbin „Drie schattige meisjes groeien op", waarin wij de bakvisch-star op haar best zien. Het spel dat Deanna hier vertoont is ongelooflijk fraai en nog stukken beter dan van haar vorige films. Haar heer lijke stem schijnt ook nog steeds in waarde toe te nemen. In deze rolprent zingt zij de songs „Invitation to the danse", „The wren", „It is the last rose of summer" en „Be cause". De uitstekende regie van Henry Koster, het uiterst begaafde spel van Deanna Durbin en daarnaast de goede kwaliteiten als actrices van de lieftalli ge Hollywoodiaantjes Nan Grey en Helen Parrish hebben deze film ge maakt, tot een van de weinigen, waar over niets dan lof werd gehoord. Vooral het heerlijke frissche, onop gesmukte spel van Deanne Durbin is begeesterend. De korte inhoud laten we hier vol gen: Judson Craig en echtgenoote ver heugen zich in het bezit van drie jon ge dochters, Penny (Deanna Durbin), Joan (Nan Grey) en Kay (Helen Par rish). Joan de oudste maakt haar ver loving bekend met Richard Watkins, welke stap een slag in het aangezicht van zusje Kay is. die zelf verliefd is op den jongeman. Penny, de jongste van het trio, merkt dadelijk wat er aan de hand is en vraagt raad aan den alwe- tenden butler Binns, die een ander knap jongmensch huize Craig binnenloodst om Kay te doen vergeten. Harry Lor ren, een ambitieuze dirigent-in-wor- ding komt op de proppen, maar... wordt verliefd op de reeds met Richard ver loofde Joan. Penny versaagt niet en slaagt er in, langs velerlei kronkelpaden en met be hulp van tallooze listen, het kluwen te ontwarren en de respectievelijke ver liefden tot elkaar te brengen. LUXOR BIOSCOOP. Hoog sjpel. Het gebeurt niet vaak, dat een film maatschappij er toe over gaat een vroe ger jaren uitgebrachte film opnieuw in een nieuwe bewerking en met andere spelers, te lanceeren. Wanneer men hiertoe overgaat, is het slechts omdat de oorspronkelijke stof zóó sterk en zóó goed was, omdat de oorspronkelijke film het zóó goed gedaan heeft, dat men van deze elementen nogmaals wil pro fiteered Zulk een film is „Hoog spel", die zeven jaar geleden, als stomme film, door Paramount werd uitgebracht on der den titel „Street of Chance", met William Powell en Regis Toomey, de laatste thans vergeten, de eerste opge werkt tot vooraanstaande ster. „Va riety" die de twee films vergelijkt, stelt vast, dat Ricardo Cortez in deze film beter bevallen zal dan Powell in de vroegere, daar het scenario thans veel beter in elkaar zit, eenige spannende situaties zijn ingelascht, en de film bo gen kan op een voortreffelijke regie. Gail Patrick, een van de mooiste en best gekleede vrouwen in de film, geeft eveneens een Al creatie, en brengt op zeer geslaagde wijze een lied voor het „voetlicht". Akim Tamiroff, de onver en in Florence nog een eigen kalender op na, want Pisa was Florence altijd een jaar voor! Ook de steden Metz en Trier, keizer Frederik II, Zwitserland en Frankrijk, onder de eerste Capctin- gers (omstreeks 1000) vierden 25 Maart als eerste dag van het nieuwe jaar. Maar het moeilijkste werd de zaak, toen er besloten werd, dat 1ste Paas dag de 1ste dag van het nieuwe jaar zou zijn! Want zoals iedereen weet, valt Pasen elk jaar op een andere dag. Zo viel in het jaar 1937 Pasen op 28 Maart en in het jaar 1936 op 12 April. Volgens de Paastelling zou dus het jaar 1936 lopen van 12 April tot 28 Maart en het zou dus een paar dagen te weinig hebben. Zo kwam het ook wel eens voor, dat in een Paasjaar ver schillende dagen twee keer voorkwa men, wat natuurlijk tot geweldige ver warring aanleiding gaf. Dat komt om dat een Paasjaar op zijn minst 350 da gen en op zijn meest 385 dagen kan tellen. De monniken, die verschillende feiten optekenden, wisten niet meer op welke wijze ze het jaar moesten aan duiden en al gauw kwam men er ach ter dat de boel hopeloos door elkaar liep. In Frankrijk werd gedurende de middeleeuwen het Paasjaar het meest in ere gehouden. Nu hebben we nog niet alle data op genoemd die in de loop der eenwen als nieuwjaarsdag dienst gedaan heb ben, maar het zou ons ook te ver voe ren om die hier allen op te noèmcn. Wel blijkt al uit hetgeen we verteld hebben, dat het voor geschiedkundi gen ongelooflijk moeilijk is om precies te weten, wanneer een bepaald feit ge beurd is. Op de oorkonden en geschrif- JPEWZ/SCHE TAPIJTEN J WONINGINRICH CONiVERDO getelijke generaal uit „Chineesch Goud" en de „Boekanier", geeft weer schitte rend spel, en welverzorgde decors en prachtige fotografie zorgen voor de „finishing touch". „Hoog Spel" is een film met goed spel en fraaie scènes en uiterst boeiend. Jammer is het alleen dat Paramount een voorliefde schijnt te hebben voor den zelfmoord-climax. Dieven in Arizona. De onlangs in Californië overleden schrijver Zane Grey heeft de mensch- heid ongeveer een 70 boeken of boek jes nagelaten en reeds verschillende daarvan hebben gediend als film-sce nario. Paramount heeft deze keer met de verfilming van „Raiders of Spanish Peak" een heel goede keuze gehad en dank zij de voortreffelijke regie van James Hozan en het goede spel van Buster Grabbe, Raymond Hatton,, Marska Hunt en Jane Rhodes, draait onder den naam: „Dieven in Arizona" in Luxor een first-class wild-west-film. NIEUWE DIRECTEUR ECONO MISCH-TECHNOLOGISCH INSTITUUT TE TILBURG. Door het dagelijksch bestuur van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant te Tilburg is be noemd tot directeur van genoemd insti tuut, als opvolger van Drs. A. v. Vug.t Drs. K. G. E. Vissers uit St. Pieter (Maastricht). zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien! Maar dü&raan sukkelen is nu niet meer noo dig! Ge behoeft ze niet te krygen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. AKKER'S ten, die meestal in de kloosters ge schreven werden, staat wel een datum, maar volgens welke jaartelling heeft de man, die het schreef, gerekend. Met veel moeite moet dan worden uitge zocht welke jaartelling in een bepaald gebied gebruikt werd. Maar de ge schiedkundigen overwinnen alle moei lijkheden. Zij vinden zelfs de datum ais het geschrift zelf niet gedateerd is, maar als er alleen enige vergeten en onbekende namen in voorkomen. DE ROMAN ZONDER „E". De Amerikaanse schrijver Ernest Wright ging enige tijd geleden een weddenschap aan, waarin hij op zich nam om een roman te schrijven van 30.000 woorden, zonder één keer de letter e te gebruiken. Evenals in het Hollands komt ook in het Engels deze letter heel dikwijls voor en de vriend van den schrijver was er dan ook al van overtuigd, dat hij de weddenschap zou winnen. Wright ging aan het werk en om zich niet te kunnen vergissen, liet hij de e-toets van zijn schrijfmachine af halen. Hij merkte al gauw, dat het lang niet meeviel om de letter e ongebruikt te laten, maar toch slaagde hij er in de roman te schrijven zonder de letter ook maar één keer te gebruiken. En toch verloor hij de weddenschap! Dat kwam door een groote onvoor zichtigheid op het allerlaatste oogen- blik. Toen de roman klaar was en hij tot zijn grote vreugde merkte dat er geen e in voorkwam, schreef hij vol trots met inkt zijn naam onder de titel van de roman: Ernest Wright. En zo kreeg zijn roman tenslotte toch nog tweemaal de verboden letter! VyOMT DSN BOSCH EINDHOVEN.-:i fe -réfS-N SAMENWERKING M 5 AMSTERDAM Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtie; klad en gaaf maakt, dank zij de aromatische en huidgenezende bestand- deelen die Uw huid ais 't ware verjongen Kloosterbalsem dr ngt diep in de eef- sels en maakt deze weer gezond en soepel Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver gelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maarniet genezen Onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaafwonden, schrale huid, open huid, kloven en wintervoeten Per pot van 25 Gram f 0.621/2. pot van 50 G.am I l.(U

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5