ËUMATIEK DUSSEN. □RUNEN. 'S-HERTOGENBOSCH. HEUSDEN, Een militair-tehuis met damesbediening. De Kapitein-dokter in zijn volle fleur. Witter dan wit Het R.K. Zangkoor en Jongenskoor van de parochie St. Jan te Waalwijk. Zondag a.s. zendt de K. R. O. de Hoogmis ten 10 uur uit, die gezon gen wordt door bovengenoemd koor en opgedragen door pastoor Heezemans, die ook de predicatie houdt. SEGOBA-WERK. A.s. Dinsdag zal een eerw. pater Ca- pucijn met de Waalvvijkschc werkloo- zen eenige godsdienstige besprekin gen voeren. Waarschijnlijk zullen deze worden gehouden in de kapel bij de Eerw. Zus ters J. M. J. Woensdagochtend wordt deze gods dienstige actie besloten met een alge- meene H. Communie in de kerk van St. Jan, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het Bondsgebouw. Keesje de Ruijter. Tot voor den Hoogen Raad. Keesje de Ruijter, het 14 jarige biljaitwonder, zal voorloopig zijn kunsten op het groene laken voor zijn bewonderaars mogen hlijveD demonsireeren. Het vorige jaar is legen het op treden van dezen jeugdigen koning van de queue in het openbaar van hoogerhand bezwaar gemaakt, om dit inan er een overtreding van de Arheidswet in zag Toen Keesje dan ook in een hotel te.Alphen aan de Rijn een demonstratie gaf, greep de Arbeidsinspectie in en werd tegen de eigenaresse van dit hotel proees verbaal opgemaakt wegena over treding van art. 61 van de Arbeids wet, hetwelk het doen verrichten van arbeid door minderjarigen in café's en koffiehuizen 's avonds na 8 uur verbied. De zaak diende voor den Alphen- sche kantonrechter, waarbij de ambtenaar van het O.M. zich op 't standpunt stelde, dat in dit geval wel degelijk van het verrichten van arbeid moest worden gesproken, daar Keesje z.i. zeker niet louter voor zijn genoegen speelde en hij er bovendien voor betaald werd Deswege werd tegen de eigenaresse van het hotel, waarin Keesje was opgetreden, een geldboete van f 1 subs. 1 dag hechtenis geëischt. In zijn schriftelijk vonnis kwam de kantonrechter echter tot de con clusie, dat de werkzaamheden, door Keesje verricht, niet waren aan te merken als «arbeid» in den zinder Arbeils^et, weshalve werd verd vrijgesproken. De ambtenaar van het 0,\1. is tegen dit vonnis in cassatie gegaan doch thans heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen en zich met het vonnis van den kanton rechter vereenigd, zoodat nu in hoogste instantie is uitgemaakt, dat het biljartwonder ook 's avonds na 8 uur in het openbaar zal mogen optreden. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 74e jrg. no. 14 Dit nummer begint met een over zicht te geven van de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Paus Pius XI wordt herdacht, vanzelfsprekend ook de verkiezing van Pius XII, we zien foto's van het bezoek van het Engelsche Konings paar aan Canada en van dat van Ko ningin Wilhclmina aan Koning Leo pold en, niet te vergeten, een portret van prinses Irene. Op de beide volgende pagina's wor den we rondgeleid door het Koninklijk Metercologisch Instituut te De Bilt. Aan de hand van vele goede foto's en een duidelijken tekst wordt ons een goede indruk gegeven van dit zoo be langrijke Nederlandsche instituut. In het vlot geschreven, rijk geïllu streerd artikel: „Een Poolreis in Hol land" worden we nog eens herinnerd aan de strenge vorstperiode, die wij in 1938 te verduren kregen. Het artikel beschrijft hoe een gezelschap Kerst reizigers op een torpedoboot wanho pige pogingen doet om in ijs en storm Ameland te bereiken, hetgeen niet ge lukt Over het prachtige nonnenklooster Sucevita in Roemenië worden ons op de middenpagina's interessante bij zonderheden verteld; de vele uitste kende foto's zijn de moeite van het be kijken ten volle waard. Verder treffen we in dit nummer nog een interessante reportage aan, getiteld: „Met een mijnenveger het zeegat uit"; het bezoek van bet Itali- aansche Koningspaar aan Z. H. den Paus en de dood van Anthony Fokker worden herdacht en „Reinaert" schrijft over de film: „Stanley en Li vingstone." Van de verhalen noemen wij„Een onbekende soldaat" van Achille de Sablonière, „De beste saus" door W. Koen en het vervolgverhaal, dat in dit nummer begint, getiteld: „De sterke man", geschreven door Evelyn Voss Wise. Twee kleurige prenten sieren dit zoo buitengewoon gevarieerde num mer. Beengebroken Het dochterfje van A. Bergmans kwam op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat zij een beentje brak. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Rectificatie. In ons vorige bericht over het ambts-jubileum van den heer M. Veltman als gemeente secretaris van Drunen, hebben wij gemeld, dat de heer Veltman 28 December 40 jaar gemeente ambtenaar was. Dat is niet geheel juist, want op dien datum was het 40 jaargeleden.dat de jubilaris als opvolger van wijlen zijn vader J. Veldman werd be noemd als secretaris der gemeente Drunen. Uitvoering De han'dboogschutterij »Con stantia« presenteert hare eereleden en donateurs Zondag 7 Januari om half zeven n.m.in café Th. Elshout een uitvoering. Het gemengde Berlicums tooneel zal voor de derde maal in de zaal van Th. Elshout optreden onder leiding van dhr. Tonny Schmeink. Opgevoerd zal het toeneelspel in drie bedrijven «Waarvoor leven wij van A. Boere. Als toegift zal nog worden opge voerd de klucht in twee tafereelen »AIs Amor regeert«. Tragisch ongeval te Drunen Oude man door den trein vermorzeld. Woensdagmorgen deden enkele personen nabij den onbewaakten overweg in de Stationsstraat een afschuwelijke ontdekking. Zij zagen daar enkele verminkte licbaamsdeelen van een mensch. Na even zoeken vond men ten Oosten van den overweg het zwaar verminkte stoffelijk overschot van groentenhandelaar Antoon Krol uit Elshout. Onmiddellijk werden de ver schillende autoriteiten gewaar— sjhuwd en werd'n nader onderzoek ingesteld door de gemeente- en rijksveldwacht. Later op den dag verscheen het parket uit Den Bosch op de plaats van het ongeval. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Dinsdagavond werd de heer Krol vermist en gedurende den nacht heeft men gezocht, doch zonder resultaat. Din dagavond om half twaalf zou K. nog in Drunen gezien zijn. Men vermoedt, dat hij door den laatsten trein van Dinsdagavond, circa 12 uur n.m. bij 't oversteken van den overweg gegrepen is en zoodoende op noodlottige wijze om het leven gekomen is. Het stoffelijk overschot werd opgebaard in het lijkenhuisje te Drunen. Burgerlijken Stand Geboren: Wilhelmina van Ven. rooy - van Mierlo Marinus, Reuser- Keetels; Adriana, van Son-van Spijk; Franciscus, v. d. Velden v. d Ven; Adriana, van Drunen van Rooy Van bevriende zijde werd ons on derstaande mobilisatie-schets uit „de Grondwet" te Roosendaal toegezonden. Waar deze duidelijk op ons Waal wij ks artikel, al mag er hier of daar wel eens een tikje overdrijving in schui len, over te nemen. Ook de sergeant-journalist ter plaat- de sluipende, sloopende kwaal, die een mensch onder zijn leden heeft vóór hij hef weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een klam kil huis. Dat alles heeft U nooit gedeerd tot zich plotseling, zonder dat ge er op ver dacht bent, met een scheut van pijn of een aanval van kramp in een van de ledematen, de rampspoed meldt, die al zoovele levens verwoest heeft. De eene krijgt deze bezoeking al jong, de ander pas op rijperen leeftijd, maar de oorzaak is in alle gevallen dezelfde: on zuiver bloed. Zoodra de bloedzuiveren de organen maar even te kort gaan schieten en er maar een spoor van scha delijk zuur zich gaat vastzetten in spie ren of spierweefsels of in de gewrich ten, dan is daarmede de kiem voor Uw kwaal gelegd. En dan rest U maar één weg: de oorzaak wegnemen om erger te voorkomen: een bloedzuiveren de kuur doen. En liever vandaag dan morgen! Kruschen Salts is door zijn samenstelling het bloedzuiverende mid del bij uitnemendheid. De 10 mine rale zouten waaruit Kruschen is samen gesteld, oefenen een actieve aansporen de werking uit op lever, nieren en inge wanden. Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen, komen deze organen tot krachtiger werking. Alle schadelijke zuren die zich in het bloed bevinden, worden er uit gefilterd; volmaakt zuiver bloed stroomt dan weer door Uw aderen, zuiver, maar óók met de noodige kracht! Daardoor worden de onreinheden die zich reeds: hadden vastgezet, weer in de circulatie opgeno men en afgevoerd langs natuurlijken weg. Neem toch Kruschen Salt. Ge zult Uw pijnen weldra voelen verdwij nen. En al is dit wel het voornaamste, het is óók nog een wonderlijke sensatie, te beleven dat ge U heelemaal weer pittiger voelt, anders, opgewekter, ge zonder, beter...! Door de wonderlijke werking van Kruschen Salts. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (ex tra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hu ghes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. ELSHOUT Parochieele statistiek In den loop van 1939 werden in de parochie van St. Joannes Evang alhier 41 kinderen gedoopt, 63500 communies uitgereikt, 22 kinderen deden hun plechtige eind communie en 25 hun eerste H. Communie, 10 huwelijken werden gesloten, 33 parochianen overleden, waarvan 6 kinderen. Bond voor Groote Gezinnen Op Zondag 21 Januari a s. zal prof. Kooymans in alle H. Missen preken over den Bond voor groote gezinnen. Van Engelenkrans De naaiavonden van den van Engelenkrans zijn volgende week op Woensdag en Vrijdag. In de gisteravond in Lohengrin gehouden vergadering der Optocht- vereeniging «,lheroen Bosch» is, in verband met de tijdsomstandigheden besloten op Carnaval Maandag geen optocht te organiseeren. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoeling ligt dit jaar het Car navalsfeest niet op straat te vieren. Prins Amadeiro zal derhalve niet worden ingehaald, terwijl het ook niet geoorloofd zal zijn zich gecos- tumeerd op den openbaren weg te bevinden. Wel zullen gecostumeerde bals mogen worden gehouden en mag men zich ook »verkleed» in de calé's ophouden. Dezer dagen is Zuster v. d. Kleij naar haar nieuwe standplaats te Bakkum vertrokken, terwijl de nieuw benoemde wijkverpleegster Mej. Stuifbergen reeds in functie is getreden. Dinsdag jl. vertrok de heer Meijer naar zijn nieuwestandplaats te Haarlem. Velen kwamen nog afscheid van hem nemen voor de prettige samenwerking. De verschil lende vereenigingen, waarvan de heer Meijer een goed lid was, zullen hem dan ook noode zien vertrekken. Hedenmiddag werd de gracht na bij de Wijksche Poort voor de schaat- senliefhebbers opengesteld, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het bestuur va nde ijsver- eeniging zal Vrijdagavond bijeenko- garnizoen blijkt te slaan, zijn wij zoo se, die vermoedelijk de auteur wel zal vrij, dit van waardeering getuigend zijn. zal hiermee wel accoord gaan. VAN HET M 3BIL1SATIEFRONT DURE BILJARTSTOOTEN EN EEN MOOIE SOM VOOR O. EN O. Niet bij alle afdeelingen van ons le ger is de werkzaamheid voor Ontwik keling en Ontspanning van ons mili tairen, zoo groot als bij onze afdee- ling. Dit is voor een deel wel daaraan te wijten dat sommige afdeelingen veel te groot zijn en dikwijls te primitief behuisd zijn in kleine dorpjes en stad jes, om de zegeningen van het O. en O. werk zoo te genieten als dit bij onze kleine afdeeling mogelijk is. Maar ook bij kleinere afdeelingen is de werkzaamheid van O. en O. niet zoo groot als bij onze afdeeling. Men mist dikwijls de menschen die ge schikt zijn en die voldoende ambitie hebben, om het O. en O. werk te lei den. Het valt te betreuren, gezien het zeer groote belang dat O. en O. heeft voor de geest van de troep. De strijd tegen de verveling zoo schreven wij reeds eerder is de moeilijkste strijd onder dienst. Onze afdeeling mag zich gelukkig prijzen met onzen kapitein-dokter, de leider van O. en O. Als dokter oordeelen de jongens zeer verschillend over hem. Hij werkt naar de meening van velen te veel met aspirine en in 't ziekenregistcr schrijft hij zooveel d.d. (dienst doen). Het verstellen van het ziekenrap port van acht uur 's morgens op zeven uur, wekte ook geen algemeene in stemming. Sommige „lijders" lieten duidelijk hun misnoegen blijken, door maar geheel wTeg te blijven. Daar was het den dokter om begonnen en zoo scheidde hij het kaf van het koren. Maar over één ding zijn wij het al len eens, als leider van O. en O. zou den we geen hetere man dan de dok ter kunnen hehhen. Het is de juiste man op de juiste plaats. Afkomstig uit een stadje in het zuiden, waar men hekend staat om de leut, houdt hen de eer van zijn vaderstad hoog. „Het is een druif" zeggen de jongens, „geef hem de ruimte". Hij voelt de geest van de bevolking van het plaatsje waar we gelegerd zijn uitstekend aan. Vooral voor de geest van het meer kapitalistische gedeelte, heeft hij een juist begrip. Vandaar dat hij het instituut van burgerleden donateurs van O. en O. heeft opge richt. De eer, burgerlid van O. en O. te zijn, valt een ieder te beurt, die op gezette tijden, afstand van een rijks daalder kan doen. De dokter weet te bewerken, dat er velen op deze eer gesteld zijn. Het werk van den dokter wordt wel voor een groot deel verlicht door de gulle goedgeefschheid van de burgerij. Eigenlijk zijn wij soldaten er wel eens verlegen mede, zooals de burgers ons verwennen. Het is voorgekomen dat we vier feestavonden in de week hadden, aangeboden door de burgerij. Het is bijna van het goede teveel! Het werk dat Zaterdag door de bur gerij en O. en O. tot stand is gebracht, heeft meteen de algemeene svmnathie van alle soldaten. Naast het katholiek en protestantsch Militair Tehuis, is een Algemeen Militair Tehuis opge richt met als groote attractie: dames- hediening! Het is weer de dokter, die dadelijk aangevoeld heeft dat een Mi litair Tehuis, waarin eenige respecta bele dames over de soldaten kunnen „moederen", een bijzondere trekpleis ter zou zijn. Een soldaat maakt ook onderscheid Hij koopt nu eenmaal liever een flesch- je Fosco van een aardig uitziend meis je, dan van een drogen cantine-soldaat met een werkpakje aan, dat sedert de heeft. Een soldaat is nu eenmaal geen Zondvloed geen water meer gezien vrouwenhater. En de dames verstaan de kunst zooals bijna alle dames zich beminnelijk voor te doen, wat zij natuurlijk zijn ook. Reeds bij de opening opZaterdag avond was aan de aankleeding van het militaire tehuis de smaak- en zorgvol le vrouwelijke hapd te constateeren. De gezellige kerstsfeer hing over de knusse en toch ruime zaal. Guirlandes van rood papier en hulst hingen aan de muren. Een meterhoogc kerstboom een bouquet van hellichtende lamp jes en roode en witte bollen pronkte in zijn eerste kerstglorie. Stemmige Kerstliederen vloeiden zoet uit een prachtig radiotoestel. En achter het buffet de bloem der „jofferen" uit dit vriendelijke stadje, met glanzende kers- vcrsche kerstcoiffures, op het gelaal een verlegen maar flattecrcnd blosje, temidden van zooveel veldgrijs. Was het te verwonderen dat onze kapitein-dokter, na de waardige ope ningsrede van den burgemeester, ly risch was? Was het wonder dat zijn oog met welgevallen op zijn schare schoone helpsters rustte, terwijl zijn mond van welsprekendheid en humor overvloeide? Hij had het aangedurfd deze char mante dameshulp welke geheel pro deo was, daarvoor zijn dank in dit militair tehuis te brengen, wetende dat ridderlijkheid een soldatendeugd is. Hij hoopte en verwachtte dat alle mi litairen deze deugd zouden indachtig zijn. De dames stonden wel achter een geheel afgesloten buffet, maar wan neer men eenmaal kwaad wilde, één sprong en Het officieel openingsgedeelte werd afgesloten met het lied, dat wel nim mer zoo enthousiast is gezongen als tegenwoordig, het Wilhelmus. Nauwe lijks waren de laatste klanken van ons volkslied verklonken of de dokter beklom een stoel en hield een rijks daalder omhoog. De dokter had, profi- teerend van de gewijde stemming, een onder den indruk zijnden burger, tot burgerlid van O. en O. gemaakt. Nu de eerste rijksdaalder over de brug was gerold, kwamen er meer. Het biljart, eens de trotsch van een rijken fabrikant, dat de dokter op een „linke" wijze had buitgemaakt, nadat het misschien jaren geheel belasting loos in een deftige biljartzaal had ge staan, begon reeds dadelijk groot geld op te brengen voor O. en O. De openingsstoot kostte slechts één gulden, een koopje waarvan een kapi tein profiteerde. De openingsstoot werd gevolgd door vele volgende stoe ten, welke steeds duurder in prijs wa ren en welke steeds moeilijker te ma ken waren. Was het raak dan kostte het niets, was het mis, dan was O. en O. er goed mede. De O. en O. kas kreeg dien avond een niet geringe versterking en voor ons militairen kwam er weer een ge zellig tehuis bij. De burgerij vooral onzen dank. Zel den hebben wij zulk een medeleven van de burgers met de militairen gezien. Vooral deze feestdagen, welke wel de schoonste van het jaar zijn, zijn voor vele militairen moeilijk geweest. Dan vooral mist men zijn huis, vrouw en kinderen. De burgers hier hebben getracht te vergoeden wat de jongens hier met deze dagen moesten missen. Al hebben zij natuurlijk niet alles kunnen goed maken, voor hun medeleven eri sym pathie verdienen zij den dank van ons allen, militairen. men voor het organiseeren van een ijs- feest op Zaterdag en Zondag. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om J. van Laarhoven, die op 21 Januari a.s. 25 jaren lid is van het R.K. Zangkoor St. Caecilia, in een te houden feestvergadering te huldigen. HANK. In zeer erge mate heerscht alhier de kinkhoest onder de kinderen. Reeds kwamen 2 sterfgevallen voor. De Heer Joh. Verschuren ver toevende in het gasthuis hij de Eerw. Zusters alhier vierde 2 Januari zijn 98ste verjaardag.Dehooge ouderdom in aanmerking genomen, geniet de worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met VOROL heer Verschi ren uog een goede gezondheid. Van hieiuR proficiat en de wensch voor hondeid jaar. De heer P. Emmers die voor 'n ongeluk aan een zijner oogen naar het Gasthuis te 's Bosch wes over gebracht is hiervan voor enkele dagen weergekeerd. Werd aanvan kelijk gehoopt dat het licht behouden zou blijven, zoo blijkt nu volgens verkregen inlichtingen dat dil waar schijnlijk niet het geval zal zijn. Een en ander zal blijken in den tijd dat hij weer voor verpleging in het gasthuis zal worden opgenomen Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6