Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. WlNitKunt KMunï f Mijnhardtjes De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" 1843 BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD Croquetten en eitterbollen AutomatieKHUHhü-hht^bLtN NUMMER 3. WOENSDAG 10 JANUARI 1940. 63e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ïz. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798, Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 utf in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. NIEUWE OORLOGSFRONTEN? Dadelijk nadat Rusland de vijande lijkheden had geopend tegen Finland, hebben we er op gewezen, dat men in dit conflict méér moest zien dan een op" zich zelf staand geval, zonder verband met den ,,grooten" oorlog in Europa. We hebben bij die gelegenheid een fantastisch beeld geschapen van de mogelijkheden der verdere ontwikke ling der gebeurtenissen, ons nochtans volkomen er van bewust verklarende, dat het geenszins zóó zou gaan als we aangaven. Maar we rekenden er op, en doen het thans in verhoogde mate, dat in de toekomst althans eenige der door ons gedachte aspecten werkelijkheid zouden worden, naastongedachte. We redeneerden aldus: nu na de on derwerping van de Baltische Staten de Russische aanval op Finland een feit was geworden, zouden de overige be dreigde staten er wel niet voor voelen om hun beurt af te wachten, maar op directe of indirecte wijze de Finnen in dezen weerstand gaan ondersteunen. Daartoe zou zich tenslotte het grootste deel van Europa verplicht gaan achten, want het uiteindelijk doel van het sov- jet-imperialisme is duidelijk: Europa in Noord en Zuid te omvatten om het daarna geheel te overweldigen en te overheerschen. Tal van feiten wijzen er inderdaad op, dat een groot deel van Europa be zig is zich te scharen in een front tegen de Russische agressie. Te vlotter verloopt de organisatie van dezen daadwerkelijken weerstand, nu de Finnen zoo duidelijk hebben be wezen, dat de militaire macht van het bolsjewistische Rusland geenszins on overwinnelijk is. De kracht van het Roode Leger blijkt tevoren sterk te zijn overschat. De Scandinavische landen, in het bij zonder Noorwegen en Zweden, steu nen de Finnen met steeds meer toene mende middelen; meerdere vrijwilligers corpsen zijn reeds naar het Finsche oorlogsterrein vertrokken, aangevoerd door eigen, tot heden actief gediend hebbende, generaals en andere opper- officieren. Millioenen en millioenen aan geld worden in Scandinavië voor de Finnen opgebracht. De Scandinavische landen organiseeren de steunverleening aan het bedreigde broedervolk op een wijze, welke-als directe inmenging moet worden aangemerkt en naar alle waar schijnlijkheid in haar consequentie tot openlijke oorlogvoering met de Russen zal leiden. Onderwijl worden ook de Volken bondsplannen tot hulp aan Finland uit gewerkt; in het kader dezer plannen zullen Zweden en Noorwegen worden aangewezen als basis. De Ver. Staten, Frankrijk en Engeland zullen via deze landen de toegezegde leveringen van materialen uitvoeren. Terwijl aldus de weerstand der vrije Europeesche volkeren tegen de Sovjet- Russische inval in het Noorden wordt georganiseerd, is Engeland bezig om de Russen bovendien vanuit het Zuiden te bedreigen en tot hun invloedsfeer be- behoorende Aziatische landen (zooals Afganistan), maar vooral vanuit Pa lestina en Transjordanië via Iran (Per- zië), waarmee 't door politieke accoor- den is verbonden, de Russen recht streeks aan te tasten. Daarbij kunnen ze wanneer Rusland meer algemeen bedreigd gaat worden rekenen op den steun van Turkije. De Russische provincie Georgië en Arbeidzjan zou den dan voor een directen inval open liggen. Los van het Scandinavische front in het Noorden en het Klein Aziatische in het Zuiden, is zich bezig een Donau- en Balkanfront tegen Rusland te vor men in het Zuidwesten van den Sovjet staat. Dit front staat onder Italiaansche leiding. Men moet het geenszins als denkbeeldig beschouwen, dat Roeme nië en Hongarije binnenkort met de Sovjetburen in een gewapend conflict zullen worden gewikkeld en daarbij dan door Italië zullen worden gesteund. Dat Rome bezig is om op den Balkan en in 't bijzonder in het Donau-gebied, het verzet tegen Rusland te organisee ren, bleek dezer dagen weer duidelijk uit het Hongaarsch—Italiaansch over leg in Venetië, waar de ministers van buitenlandsche zaken, graaf Csaky en graaf Ciano, elkaar voor officiëele be sprekingen hebben ontmoet. In een of ficieel communiqué wordt medegedeeld, dat de samensprekingen tot volledige overeenstemming hebben geleid. Ciano verklaarde woordelijk: ,,Ons onderhoud was openhartig en hartelijk en diende om opnieuw aan te toonen de nauwe samenwerking tus- schen onze beide landen en de volmaak te eensgezindheid over de vraagstukken betreffende de verdediging van de or de en den vrede in Europa". Uit Rome wordt voorts gemeld, dat Ciano aan Csaky de verzekering heeft gegeven, dat Italië Boedapest volledig zal steunen, indien er eenige communis tische dreiging tegen Hongarije gericht wordt. Natuurlijk is de Roemeensch Hon-" gaarsch controverse (Hongarije eischt het in 1918 verlore gegane „Zevenbur gen" van Roemenië terug) een hinder paal voor een al te nauw en vertrou wensvol bondgenootschap tusschen de ze twee landen. Rome heeft bij Csaky echter op voorloopige matiging aange drongen. Ciano moet instemming heb ben betuigd met de Hongaarsche her- zieningseischen, maar „tactvol" hebben aangeraden, dat Hongarije op een gun stiger oogenblik voor de verwerkelij king van deze eischen zal wachten, daar het stellen daarvan thans de nue- traliteit en den vredestoestand van de Donau- en Balkangroep in gevaar zou brengen. Samenvattend wijzen we er dus nog eens op, dat drie fronten bezig zijn zich te vormen tegen Europeesch Rusland, maar dat men niet op alle drie fronten voor dezelfde doeleinden zal strijden. Dat zou ook gelden voor een Ja- pansch front tegen Rusland. De Rus sen hebben op het oogenblik erg veel haast om met de Japanners goede maat jes te worden, natuurlijk teneinde de handen vrij te krijgen voor het afdoen van hun zaken in Europa. De Japan ners profiteeren van deze gezindheid om tallooze geschillen welke ze met Rusland hadden, op voor hen voordee- lige wijze te regelen, maar het is zeer twijfelachtig, of het besluit der huidige onderhandelingen inderdaad het volle dige herstel der vreedzame betrekkin gen tusschen beide landen zal zijn. Het Japansche leger is verontrust over de politiek der regeering te Tokio en heeft zich de laatste dagen sterk in anti-sovjetgeest geuit. Merkwaardig is b.v. een besluit uit Sjanghai, volgens hetwelk generaal Itagaki, oud-minister van oorlog en thans chef van den staf, het plan van het Japansche leger voor de vorming eener centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjing Wei heeft overgebracht naar Tokio, waar bij hij verklaarde te zullen aftreden, in dien het plan niet aanvaard werd. Daar Itagaki de leider is der partij van jonge officieren, wordt aan dit plan groote beteekenis toegekend. De vorming der nieuwe regeering zou geschieden in Februari a.s. en de ontruiming van Nanking meebrengen door de Japansche troepen en eventueel de terugtrekking der Japansche expe ditietroepen. Het doel der Japansche officieren zou zijn, om de banden vrij te maken tegen Rusland, samenwerkende met China. De Russisch-Siberische kust aan den Stillen Oceaan en het rijke Sachalin, vervullen de Japansche politieke en economische begeerten. De Japanners wenschen bovendien even vurig om het bolsjewisme uit Azië te bannen, als wij in Europa er op gesteld zijn om de com munisten (niet de Russen) te bannen uit ons werelddeel. Terwijl de Duitschers en hun tegen standers aan de Duitsch—Fransche grens tegenover elkaar blijven liggen, onmachtig om elkander aan te vallen en wachtend op de economische ineen storting van de positie van den tegen stander, zullen zoo ziet het er naar uit de aanvalskrachten van velen te gen Rusland worden geconcentreerd. Een ontwikkeling die we direct bij het uitbreken van den Russisch Finschen oorlog hebben voorzien en voorspeld, maargesteld, dat de opzet van de gezamenlijke sovjetvijanden slaagt! Dan is Duitschland niet veilig meer, maar ligt het in 't Oosten en gedeeltelijk in 't Zuiden geheel open voor de aanvallen van hen, die voor den muur der Sieg- friedlinie zijn moeten blijven staan. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Vandaar dat men in Berlijn de ont wikkeling der gebeurtenissen met on rust gadeslaat en zich geroepen acht om den bolsjewistischen vijand te helpen na dezen zich door een geforceerd en onnatuurlijk vriendschapsverdrag (niet aanvalspact) van het lijf te hebben ge houden. In dat licht moet men de felle Duit- sche reacties zien tegen de voornemens van verschillende staten om de Finnen op practische wijze te hulp te komen. Over deze reacties zullen we in de ko mende weken nog heel wat te berichten krijgen. Voorloopig bepalen ze zich tot een hetze in de Duitsche pers, onder steund door officieele verklaringen te Berlijn, tegen de politiek der Scandina vische rijken. O.m. wordt in de Duitsche hoofdstad gezegd, „dat verzendingen door de geallieerden via Noorwegen en Zwe den van goederen, bestemd voor Fin land, niet geduld kunnen worden. Toe gegeven wordt echter dat onder nor male omstandigheden neutrale landen het recht hebben, alles door hun landen te laten gaan, wat hun goeddunkt. On der het sentimenteele voorwendsel, Fin land te helpen, probeeren Engeland en Frankrijk eenvoudig de Scandinavische landen te gebruiken als bases voor ope raties tegen Duitschland". Berlijn zoo heet het voorts nog woordelijk „wenscht klaarheid over de houding van de Scandinavische landen". De Duitschers zijn teleurgesteld in hun verwachtingen over de vriendschap met de Sovjets. Noch van militaire, noch van economische hulp der Rus sen blijkt sprake te zullen komen. Inte gendeel, willen de Duitschers zich in den rug gedekt houden, dan zullen ze den Sovjetvrienden Duitsche hulp niet kunnen onthouden. De vervanging van Hore Belisha, als minister van oorlog een zeer popu laire en doortastende figuur! door een tammen, weinig spiritueelen con servatief, Olivier Stanley, heeft overal sentatie gewekt. Chamberlain heeft het aftreden van Hore Belisha geëischt, om welke re denen precies, is nog niet bekend. Be kend is, dat de afgetreden minister er zeer democratische manieren op na hield, die de critiek verwierven van de oudere officieren (benoemingen naar geschiktheid en niet langer naar an ciënniteit) en dat nationaal-conserva- tieve kringen hem als Jood, in de hui dige omstandigheden een minder ge- wenschte leider van 's lands defensie achtten. Hoe dan ook, het aftreden van Hore Belisha heeft overal een geweldi ge sensatie gewekt. Hij schijnt een de zer dagen in het Lagerhuis een persoon lijke verklaring over zijn heengaan te willen afleggen. WEER 3000 RUSSEN GESNEUVELD. Op vijf fronten in het Hooge Noor den hebben de Finnen bij de groote koude, die daar op 't oogenblik heerscht successen weten te behalen. Hun troepen hebben groote voorra den munitie buit gemaakt. Door het op treden der ski-patrouilles wordt de be voorrading der Russische troepen steeds moeilijker. De krijgsoperaties hebben er toe geleid, dat de Finnen groote troepen-afdeelingen in de voor ste linies hebben kunnen aflossen. In het district Salla werd de poging van een Russische vijandelijke ski-af- deeling om de Finsche troepen in te sluiten, verijdeld. De lijken van meer dan 3000 man werden op het slagveld achtergelaten. Verder nog 14 machine geweren en ander materiaal. Ook tegen de Russische luchtmacht konden de Finnen successen behalen. Gedurende het weekeinde werden eenige tientallen Russische vliegtuigen door hen neergeschoten. EEN NIEUWE FINSCHE OVERWINNING. De 44e Sowjetdiviseie bij Raafe verslagen. Naar Reuter uit Helsinki meldt, deelt het gisteren uitgegeven Finsche legerbéricht het volgende mede: In de afgeloopen dagen is het voor naamste doel van den strijd geweest de 44ste Russische divisie terug te slaan die oprukte uit de richting Raafe naar Suomussalmi. Dat is thans bereikt. De vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim duizend krijgsgevangenen werden gemaakt en veel buit viel ons tot dus verre in handen, o.m. 102 stukken ge schut. 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 tractors, 278 motorrijtui gen van verschillende soorten, waarbij zich tien anti-tankwagens bevonden, gewapend met vierloopsafweergeschut, 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeukens. De zuivering van het terrein en de verzameling van den buit gaan nog voort. Aan de andere fronten was het be trekkelijk rustig, behalve de gebruike lijke activiteit van patrouilles en artil lerie. Finsche patrouilles hebben ver scheidene Russische patrouilles vernie tigd, evenals verbindingsmiddelen. Ter zee: niets van belang. KOMT EVEN SMULLEN. uiiöluiltna van ie Kwa liteit Kaïtsviee&ch. In de lucht: zeer rustig; er waren nauwelijks vijandelijke vliegtuigen te zien. HET PROGRAMMA VAN DE TE VORMEN CüNTRALE CHINEESCHE ReGEEKIJNG. De Times meldt uit Tokio: De voornaamste voorwaarden voor de instelling van een nieuwe centrale regeering in China, welke door Wang '1 sjing-wei zijn aanvaard, zijn thans door drie organen in Japan goedge keurd: door het leger, door de speciale commissie voor Cnineesche zaKen en door het kabinet. Het kabinet heelt in zijn verklaring, welke heden na een bij eenkomst is gepubliceerd, duidelijk ge maakt, dat Japan royale vredesvoor waarden heeit toegestaan aan de nieu we Chineesche regeering, omdat deze politieke en oeconomiscne samenwer king met Japan en Mantsjoekwo als leidend beginsel heeft aanvaard. De ondernandehngen tusschen Wang Tsjing-wei en de Japansche autoriteiten zouden in de tweede hellt van Decem ber een gunstige wending hebben ge kregen, zoo verklaarde iemand uit de omgeving van Wang-Tsjing-wei. Havas voegt aan dit bericht uit Sjanghai toe, dat de vorming van de nieuwe regeering onder leiding van Wang Tsjing-wei ongeveer halr rebru- ari zal gescnieden en dan zal worden gevolgd door de aankondiging van vre desvoorwaarden, welke voor Japan en China aanvaardbaar zouden zijn. De territoriale onafhankelijkheid en inte griteit van China zouden worden er kend. Japansche garnizoenen zouden in' de voornaamste steden gelegerd blij ven en de verbindingen tusschen die steden zou onder Japansche controle staan. De Japanners zouden politieke voordeelen in Noord-China en in Mon golië krijgen. BELGISCHE WERKLOOZEN IN DIENST. De Belgische kabinetsraad is Maan- dagdagmiddag bijeengekomen. In hoofdzaak wijdde de kabinetsraad zich aan de bespreking van den econo- mischen, financieelen en socialen toe stand des lands. O.m. heeft de regee ring besloten 8000 werkloozen onder de wapenen te roepen. Verder overweegt men de mogelijk heid van demobilisatie van vaders van gezinnen met drie en meer kinderen. NEDERLANDS ZELFSTANDIG HEID ONAANTASTBAAR. 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. - De Regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in buiten landsche persorganen tendentieuze be richten omtrent Nederland verspreid, in dier voege dat twijfel wordt gewekt aan Nederlands vastbeslotenheid om zich met alle krachten waarover het land beschikt tegen eiken buitenland- schen aanval te verweren. Naar aanleiding hiervan zij nogmaals verklaard, ter voorkoming van alle mis rekening, en ter wegneming van verder misverstand, dat over Nederlands on aantastbaarheid niet te onderhandelen De Echo van het Zuiden, Waaiwpsche en Langstraatsche Courant» verdrijven ie veilig en vlug. I 2 stuks 50ct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1