De Geheime Ingang FEUILLETON Ruwe, pijnlijke lippen valt, en dat elke aanrander van het Ne- derlandsche grondgebied den meest hardnekkigen weerstand onzer wape nen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge komen. BRUINE EN WITTE BOONEN EN CAPUCIJNERS IN DE DISTRIBUTIE. In den loop van de volgende week zal, zooals wij reeds in een gedeelte van de vorige editie hebben gemeld, met de distributie van grauwe erwten, capu- cijners en alle soorten boonen (waar onder dus vallen o.a. bruine en witte boonen) een aanvang worden ge maakt. F. K. J. HERINGA OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer F. K. J. Heringa, oudraadsadviseur van het departement van Eeconomische Zaken. De heer Heringa opende o.m. in 1925 met minister Mr. Dr. Kooien, de internationale tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie^hiei^^^ DE O 22. Zaterdag 20 Januari zal op de ma rinewerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen de duikboot O 22 te water worden ge laten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevrouw van Pappelen- dam-de Wit, echtgenoote van den hoofd-officier van den marinestoom vaartdienst van Pappelendam. De O 22 behoort tot de serie van 7 duikbooten van een nieuw type, die in opdracht van de Koninklijke marine worden gebouwd. De eerste boot van dit type verliet de werf van de Schelde op 21 October j.l. „IDEAAL WONEN" FAILLIET. De nationale tentoonstelling „Ideaal Wonen", welke van 15 Juli'—16 Augus tus 1939 in Den Bosch werd gehouden, zal een nasleep krijgen in den vorm van een faillissement, tot welker aanvraag de voornaamste schuldeischers thans hebben besloten. DIENSTPLICHTIGEN VAN DE LICHTING 1924 NAAR HUIS. Nadat in October van het vorige jaar reeds een aantal manschappen van de lichting 1924, behoorende tot de ca valerie met klein verlof is gezonden, zal thans in den loop van Januari een aantal dienstplichtigen van dezelfde iichting, behoorende tot de bereden en de luchtdoel-artillerie naar huis mogen gaan, zoo meldt de Tel. Na begin Fe bruari zullen ongeveer honderd dienst plichtigen van de genie eveneens naar hunne haardsteden kunnen terugkee- ren. Wanneer het overgroote deel van deze oudste lichting naar huis zal kun nen gaan, staat nog niet vast. Dit hangt af van het verloop der eerste oefening van de October j.l. opgekomen ploeg der jongste lichting. Waarschijnlijk zul len deze recruten in April voldoende af gericht zijn. 15.000 K.M. VLIEGEN AAN EEN STUK MET EEN GEMIDDELDE VAN 800 K.M. Volgens de voorspellingen van luchtvaartingenieurs, vervat in twee technische rapporten, welke door de nationale consultatieve luchtvaart- commissie aan het congres te Was hington zijn voorgelegd, zal inen^ver twaalf tot achttien maanden vliegtui gen kunnen vervaardigen met een ac tieradius van bijna 15.000 K.M. en een snelheid van 800 K.M. per uur. De ingenieurs wijzen erop, dat de perfectionneeringen worden verkre gen door betrekkelijk eenvoudige wij zigingen in de constructie van den vleugelen door systemen van koeling en synchronisatie der motoren, welke op het oogenblik in de luchtvaartla boratoria wordt bestudeerd. MASSA-ONTSLAG TE BEST. Honderd man opgezegd bij Bat'a. Naar wij vernemen, heeft de direc tie van de Nederlandsche Schoen- en Lederfabrieken Bat'a te Best met in gang van Dinsdag 16 Januari aan 100 werknemers ontslag aan moeten zeg gen. Dit massa-ontslag betreft uitslui tend personen, die werkzaam zijn op de rubber-afdeeling van genoemde N.V. Nader vernemen wij nog, dat het Rijksrubberbureau zich op het stand punt stelt, dat in de onderneming van de Nederlandsche Schoen- en Leder- fabrieken Bat'a te Best belangrijk minder rubber verwerkt mag worden dan tot op heden gemiddeld verwerkt werd. Vandaag, aldus het V I b., is aan de ze 100 arbeiders dan ook het ontslag tengevolge hiervan aangezegd, dat vol gende week Dinsdag zal ingaan. Het ligt in de bedoeling van deze N.V. .om onmiddellijk, nadat weer over de ge- wenschte hoeveelheid rubber kan wor den beschikt, de ontslagen arbeiders weer in dienst te nemen. In korten tijd weer D IJ E> H I zacht en soepel door I U I\ v L* DE UNILEVER STELT TWEE CANTINES BESCHIKBAAR VOOR HET LEGER. Naar wij vernemen, heeft de direc tie van de N.V. Unilever aan de leger- autoriteiten twee cantines voor het Nederlandsche leger aangeboden. De cantines zullen 26 m. lang, en 12 m. breed zijn, en elk plaats bieden aan 200 persnen. De legerleiding zal nog nader bepalen, waar deze cantines ge plaatst zullen worden. GRONINGSCH KUSTVAARTUIG OP EEN MIJN GELOOPEN. De uit vier koppen bestaande bemanning gered. Vanochtend is het Nederlandsche motorschip Truida, thuisbehoorende te Wildervank, op de Noordzee hij de Noordhinder op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning, welke uit vier personen bestond, is gered en aan boord genomen van het s.s. Tibe rius van de K.N.S.M., dat zich toeval lig in de buurt bevond. De Truida, een kustvaartuig van 176 bruto ton, was met een lading stijfsel op weg van Koog aan de Zaan naar Londen. Het schip was Maan dagochtend om acht uur van IJmui- den vertrokken. Kapitein was de heer H. Pinkster uit Groningen. Het schip behoorde toe aan den heer E. Heide- ma uit Alkmaar. De Truida was in 1928 op de wert van Jan Smit te Vierverlaten ge bouwd. De Tiberius bevond zich op weg naar Amsterdam. STERKE GROEI VAN HET GIROVERKEER. Geldelijke omzet in 1939 van 22V2 milliard. De toenemende waardeering voor den postchèque- en girodienst blijkt niet alleen uit de voortdurende ver meerdering van het aantal rekening houders, maar ook uit het steeds le vendiger wordend verkeer op de post rekeningen. Zoo steeg in het afgeloopen jaar het aantal aangeslotenen met bijna 34.000 tol een totaal van rond 365.000. Het aantal boekingen op de postre keningen vermeerderde met 11 pet. tot ruim 113 millioen, terwijl daarbij een geldelijke omzet werd bereikt van niet minder dan 22Vz milliard gulden. Vermeldenswaard is hierbij, dat door het centrale girokantoor per dag gemiddeld 100.000 afrekennigen aan de rekeninghouders worden verzon den en dat het algemeen saldo tegoed op de postrekeningen ultimo Decem ber bijna 328 millioen beliep. COMMISSIE VAN BIJSTAND BODEMPRODUCTIE. De minister van Economische Za ken heeft benoemd tot leden der com missie van hijstand inzake de bodem- productie voor Noord-Brabant: A. L. Korteweg, te Zevenbergen; A. D. v. d. Schans, te Andel; Jos. Zegers, te Schaijk; G. v. Unnik, te Haarlem. GROENE ERWTEN NIET MEER OP DE BON. Voortaan verkrijgbaar in den vrijen handel. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat tegelijkertijd met den aanvang van de bonnendistributie op 19 Januari, de distributie van groene- en spliterwten beëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consumenten hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar verwacht wordt, dat de motieven die destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, ri Een groote vrachtwagen slipte op de ijslaag, welke zich op de straten gevormd had en reed tegen de pui van een bloemenzaak op de hoek van de Leidschestraat en Gasthuislaan te Haarlem. Foto van den gevel na de botsing. thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pet. van de erwtenbonnen hij de detaillis ten ingeleverd. Door het invoeren van de bonnendistributie zal dit percenta ge ongetwijfeld nog lager worden. K.N.V.B. SCHENKT VIJF MILLE AAN STEUNCOMITé. Het netto-aandeel, dat de K.N.V.B. heeft ontvangen uit de opbrengst van den op 10 December j.l. gespeelden ju- bileumwedstrijd NederlandBelgië be draagt 10.500. Zooals bekend, had het bestuur van den K.N.V.B. beslo ten, dit bedrag voor liefdadige doel einden te bestemmen. Genoemd be stuur heeft thans, naar de „Sportkro niek" meldt, besloten, de helft van dit bedrag, zijnde 5250 af te dragen aan „Het Algemeen Steuncomité 1939". De andere helft zal worden gestort in het K.N.V.B.-fonds voor steun in bijzon dere gevallen. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE VEEVOEDERDISTRIBUTIE. De Minister van Economische Za ken maakt hekend, dat bij beschik king van 2 Januari 1940 een drietal commissies van advies voor de vee voederdistributie werd ingesteld, waarin verschillende vertegenwoordi gers van handels- en industriekrin^en zitting hebben genomen, te weten: le. De Technische Commissie van Advies voor de vcevoederdistributie, bestaande uit: ir. J. G. Tukker, Beek bergen, voorzitter, ir. W. F. Gerhardt, 's-Gravenhage, secretaris, ir. A. H. Boerma en dr. ir. M. J. L. Dols, heiden te Voorburg, Th. C. Geudeker, 's-Gra venhage, dr. J. Grashuis, Hoogland, Mr. G. P. ter Haseborg en ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, beiden te 's-Gra venhage. Deze commissie brengt advies uit over algemeene vraagstukken, de vee voedervoorziening betreffende, zoo mede omtrent de vaststelling der voe dernormen en de samenstelling van het mengvoeder. 2e. De Commissie van Advies voor de Fabricagë van Veehoeder, bestaan de uit: Th. C. Geudekker, 's-Graven* hage, voorzitter, ir.^rA. H. Boerma, Voorburg, secretaris, H. M. Abraham, 's-Gravenhage, H. Balfoort, Wenum, J. F. Deelen, Veghel, dr. ir. M. J. L. Dols, Voorburg, dr. J. Grashuis, Hoog land, K. Koudijs, Roterdam, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven en H. Reinaud, beiden te 's-Gravenhage, H. J. Spiele, Rotterdam, ir. J. G. Tukker, Beekber gen en T. J. Twijnstra, Bilthoven. Deze commissie adviseert in aange legenheden, de mengvoederfabricage van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engetèch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 30) ü:i?, Zij wist heel goed waar Levinge een goed heenkomen had gezocht en in spanning bleef zij wachten wat de an der zou doen. Doch het was niet om Withers dat zij zich terugtrok, toen de inspecteur een glimp an haar ver dwijnend gezicht had opgevangen. Zij had een voetstap buiten op de galerij gehoord en geruischloos vluchtte zij naar haar eigen kamer. Een volgend oogenblik hoorde zij Lady Anne's .stem die haar riep. De stem klonk zacht, maar er trilde opgewonden verbazing in. Margaret! Margaret! Kom hij mij! Dadelijk alsjeblieft! XXV. Margaret vond Lady Anne op de plaats waar zij gestaan had. Buiten, duidelijk zichtbaar in het licht der maan, raapte mr. Withers bedaard zijn hoed op. Kiik eens Margaret! riep lady Anne. Zie je dien man? Wat ter we reld voert die daar uit? En kijk, hij heeft een revolver in zijn hand! Zie je hem glinsteren in het maanlicht? Wel, ik ken hem, ging de oudere dame voort toen inspecteur Withers zich omdraai- dede en het licht op zijn gezicht viel. Het is die invalide die bij Block in het dorp logeert. Zou hij niet goed bij zijn hoofd zijn? Ik zal even bellenZe wachtte even en hernam toen: Och neen, laat ik 't maar niet doen; Frank en Richard komen toch dadelijk thuis. Dit kan een ernstige geschiedenis zijn: een vreemde die met een revolver hier rondloopt. Dat moet mogelijk met de grootste voorzichtigheid behandeld worden. Lady Anne's veronderstelling lag al leszins voor de hand, gezien een gé- beurtenis die op Springmeads zelfs eenigen tijd te voren had plaats gehad. Een van hun gasten had een bediende meegebracht die eerst kort hij hem in dienst was en deze man was in een plotselinge vlaag van waarzin met een mes in de hand door de kamers van het personeel gerend. Gelukkig werd hij overmand voor hij veel kwaad had kunnen uitrichten en het bleek dat de man een paar maanden te voren uit een krankzinnigengesticht was ont slagen. Tot het oogenblik van deze nieuwe uitbarsting had hij de zacht aardigste en onschadelijkste persoon ter wereld geleken. In haar opwinding merkte- lady An ne niet hoe kalm Margaret was. Zij staarde naar de gestalte in 't maan licht en dacht vlug na. Inmiddels ver scheen inspecteur Withers weer in de laurierboschjes en lady Anne wendde zich weer tot de jonge vrouw naast haar. Vind je ook niet dat het er veel op lijkt dat de man gek is, Margaret? Dat doet het werkelijk, bevestig de de ander en zij sprak de waarheid. Een oogenblik had zij gedacht dat het iemand was die haar man volgde. Maar zij liet die gedachte varen. Zij had den man zich zwak, slap en moeizaam door het dorp zien voortsleepen, lang voordat Levinge op het tooneel ver schenen was. En nu opeens dat ver toon van ongebreidelde levenskracht, die sprong, die worsteling, de heftige vervolging, de plotselinge verandering van een kreupelen invalide in een strijdlustigen woestelingdat kon best een aanval van krankzinnigheid zijn. En hij had haar man vervolgd, zooals hij ieder ander man vervolgd zou hebben die toevallig zijn pad had gekruist. Zij kunnen ieder oogenblik thuis komen, ging lady Anne voort. Ik ben blij dat ik een glimp van den map te zien kreegnu kan er wat aan de zaak gedaan worden. Anders zou hij mis schien op het landgoed blijven rond zwerven en een of ander verschrikke lijk onheil aanrichten. Ik wist dat. je naar je kamer gegaan was en daarom kwam ik juist voorstellen dat we in zijn zitkamer zouden gaan, toen ik toe vallig door het raam keek en den man zag! Toen zij door de lange .galerij gin gen, hoorden zij de voordeur dicht vallen. Er is iemand, zei lady Anne, zou den zij het zijn? Vlug liepen zij de gaderij verder af; Margaret volgde, Van het eind van de galerij voerde de hoofdtrap naar de hall en de heide dames gingen naar heneden. Zij zagen Richard alleen in de hall en lady Anne liep hem tege moet. Er was een bediende die hem kon hooren en daarom trok zij hem terzijde. Zij nam een kleine lamp op, die op een tafeltje tegen den muur brandde en leidde hem in de wapen kamer, het vertrek dat het dichtstbij was. Margaret bleef op de onderste trede staan met haar hand op de zwa re trapleuning. t Waar is je oom? was lady Anne s eerste vraag. Die komt direct achter mij aan. Ik liet hem hij het portiershuis achter, waar de oude Abbott hem aanhield. Er is iets met een van de hekken niet in orde. Lady Anne stak direct van wal met haar verhaal en Richard luisterde aan dachtig. Het is zeker een vreemde geschie denis, verklaarde hij toen zijn tante zweeg. Wat zou die man hebben voor gehad met die zwaaiende revolver? Hij dacht een moment na. Hij had den vreemde ook in meer dan één rol ge zien, maar hij voelde er niets voor om te vertellen wat hij gezien had, omdat hij daardoor Margaret in de zaak zou betrekken. Op dit oogenblik ging de halldeur weer dicht. Ah, daar is je oom, constateerde lady Anne op een toon van verlich ting. Die zal natuurlijk het licht hier zien en naar binnen kijken. Zij praatten nog een paar minuten door, van tijd tot tijd hun blikken naar de deur richtend, maar kolonel Blount verscheen niet. Ten slotte stapte lady Anne naar de deur en keek de hall in. Een haastige roep kwam over haar lippen en ze liep snel weg. Richard volgde zijn tante en zag haar met den bediende vlak bij de deur praten; toen vervolgde ze vlug haar weg door een gang die naar ko lonel Blounts kantoor leidde. Het ver baasde Richard dat de kolonel daar heen scheen te zijn, maar hij was blij alleen te zijn, daar hij ongestoord en op eigen gelegenheid het een en an der wenschte te doen. XXVI. Inmiddels was inspecteur Withers plotseling als een volkomen verbijs terd man achter gebleven. Toen hij be merkte dat iemand uit het huis naar hem keek en overwoog dat het gevolg daarvan kon zijn dat hij als een in dringer gezocht en achterna gezeten kon worden, keerde hij terug naar de dekking van de laurieren, waar hij een oogenblik in diep gepeins verzonken bleef. Toen draaide hij zich om en zet te zich snel in beweging. Hij zag in, dat het thans het beste was alle ge heimzinnigheid te laten varen en de hulp van kapitein Blount zelf in te roepen. Deze toch kon als aanzienlijk groot-grondbezitter en president van het districtsgerecht geen bescherming verleenen aan iemand die zich voor de justitie schuil hield; en als hij de toe stemming van den kolonel zou verkrij gen om ieder hoekje en gaatje van t landgoed te doorzoeken, dan twijfelde inspecteur Withers geen seconde of hij zou binnen korten tijd de hand op zijn mannetje leggen. Hij wandelde met vluggen pas naar den hoofdingang en toen de oprijlaan in naar het huis. Hij was nog een twintig meter daarvan verwijderd, toen de voordeur open ging en een breede lichtbundel op de stoep viel. Hij zag dat een rijzig heer werd binnengelaten en hij versnelde zijn schreden om de deur te hereiken voor die weer geslo ten werd. Kolonel Blount, want deze was het, wachtte toen hij de haastige voetstappen hoorde. Kolonel Blount, als ik mij niet vergis? zei de inspecteur, terwijl hij op hem toekwam. Dat ben ik, was het antwoord. Mag ik zoo vrij zijn om een on derhoud over een zeer ernstige en dringende aangelegenheid te verzoe ken? ging de detectieve voort, zijn kaartje overreikend. Kolonel Blount las ^len naam en de kwaliteit van zijn bezoeker: Inspec teur Withers, Scotland Yard, en be greep dat iets van hem verlangd werd in zijn hoedanigheid van lid van de rechterlijke macht. Komt u binnen, zei hij, en ging den inspecteur voor naar zijn kantoor, waar 's avonds op de tafel 'altijd een lamp laag brandde voor het geval dat er plotseling licht noodig mocht zijn. De kolonel draaide de lamp op en ver zocht mr. Withers plaats te nemen. U komhdus van Scotland Yard. nietwaar? informeerde hij. Inderdaad, bevestigde Withers, ik ben hier voor dienstzaken. Ik heb een hevel tot inhechtenisneming in mijn KoJonel Blount keek oplettend naar den detectieve.* U bent hier al een tijdje in de buurt, merkte hij op. Ik heb u ver schillende malen in de aanplantingen gezien. Waarom bent u niet eerder bij mij gekomen? (Wordt vervolgd.) li 7c\l^

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2