ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBERG. SPRANG—CAPELLE. Gemengd Nieuws. ■I betreffende. 3e. De Commissie van Advies voor de Veevoederdistributie, bestaande uit: Th. C. Geudekker, 's-Gravenhage, voorzitter, ir. A. H. Bocrma, Voor burg, secretaris, J. Abma, Broek in Waterland, H. M. Abraham, 's-Gra venhage, H. Balfoort, Wenum, J. G. Benes, Hoogezand, J. F. Deelen, Veghel, dr. ir. M. J. L. Dols, Voorburg, A. L. van Eek, Zevenbergen, dr. J. Grashuis, Hoogland, J. Hannema, Welsrijp, F. den Hartog, Hoog Blok land (post Arkel), J. G. W. Huizing, Weerselo (O), .1. P. F. Janssen, Am sterdam, J. W! Koopmans, Leeuwar den, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, 's-Gravenhage, J. A. van Noort, Rot terdam, H. A. M. Peters, Lobith, K. A. W. Peters van Oyen, Venlo, H. Rci- naud en J. Schilthuis, beiden te 's-Gra venhage, G. van Stolk jr., Rotterdam, H. Trouwen, Heeze (N. B.), ir. J. G. Tukker, Beekbergen, T. J. Twijnstra, Bilthoven, J. D. Vis, Zaandijk, B. J. Voogd, Zaandam en H. Weekhout, Borculo. Deze comnrffsie heeft tot taak het geven van advies inzake de distribu tie der voedergrondstoffen onder de mengvoederfabrieken en der meng voeders onder handelaren en veehou ders. Het kampeerterrein Het door het Technisch Bureau J. J. Hempenius te Waalwijk ont worpen plan voor den aanleg van een modern kampeerterrein in het door de gemeente aangekochte »Klinkaertsbosch« zal binnenkort in behandeling worden genomen, waarna met den aanleg spoedig zal worden begonnen. Constantia Zondag bood de handboogschut terij «Constantia» hare leden en donateurs in de zaal van café Th. Elshout een zeer geslaagde uit voering. Door Berlicums gemengd tooneel werd op keurige wijze voor het voetlicht gebracht 't tooneelspel in drie bedrijven van A. Broere «Waarvoor leven wij«. De klucht »Als Araor regeert« viel zeer in den smaak. Wij mogen zeggen dat Tonny Schmeinck met zijn gezelschap' een' goed succes heeft gehad in Drunen. Opaning gamaantehuis Op initiatief van Notaris Schreurs kwamen enkele notabelen en ver- eenigingsbestuurderen uit deze ge meente ift vergadering bijeen. 't Doel was een bespreking om de gemeente bij gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis in Februari a s. van de inwoners een passend geschenk aan te bie den. Naar wij van officieuze zijde ver nemen is besloten een iuteekenlijst te doen circuleeren, waarop de inwoners voor een willekeurig be drag kunnen inschrijven, dat zij wenschen bij te dragen aan het aan te bieden geschenk. E.H B.O. In dienst der luchtbescherming werd alhier een E.H.B.O -cursus gegeven. Door omstandigheden ver liep deze cursus minder vlot en dreigde ze opgedoekt te worden. Intusschen is een nieuwe oproep gedaan en hebben zich een groot aantal vrij willigersaangemeld Thans staat 't er goed voor en zal de cursus zeker succes hebben. Uitvoering Zondag 14 Januari a s. zal de Kon. Erk. Harmonie »De Volhar ding« met medewerking van Booms Tooneel te 's Bosch hare leden en donateurs de tweede winteruitvoe- ring aanbieden. Na een marsch en een drietal pittige nummers zal «Booms Too neel« onder regie van Kees Spierings voor het voetlicht treden met het successtuk «De Privé verpleegster«, blijspel in vier bedrijven door A. den Hertog Konijnendief Dezer dagen kwam de heer M. tot de minder aangename ont dekking. dat een ongenoode gast in zijn konijnenhok was geweest. De gaas was vernield en de dieren waren verdwenen. Na een tijdje zoeken kwam twee konijnen nog voor den dag, terwijl hii een derde teru^ffrhd met doorgebeten hals. Men vermoedt hier met een hond te doen te hebben. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loonopzand, te hou den op Donderdag 11 Januari a.s., des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling notulen vorige verga dering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om burgemeester en wet houders te machtigen tot het hou den van eventueelc verpachtingen (gras op wegen, drainagevelden enz.). Evenals vorige jaren stellen wij U voor deze machtiging te verleenen. 4. Voorstel om aan J. B. Dekkers met ingang van 1 April 1940 eer vol ontslag te verleenen als plaats werker bij het gemeentelijk gas bedrijf. Prae-advies: Dekkers zal op 12 Maart a.s. den 65-jarigen en daarmede den pensioen gerechtigden leeftijd bereiken, als hoedanig hij, overeenkomstig art. 9 van het Wcrkliedenrcglcment, met 1 April a.s. voor ontslag in aanmerking is te brengen. Wij stellen U voor dit eervol te ver leenen. 5. Schrijven van R. I. M. Tcunissen, verzoekende hem als hulpfitter hij het gemeentelijk gasbedrijf, een vergoeding te willen toekennen voor gederfd loon tijdens zijn ver- blijf onder de wapenen. Prae-advies: De bepaling vervat in art. 30b van het Werklieden-reglement dezer ge meente en waarin de uitkeering wordt geregeld voor gevallen dat een werk man in verband met oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone om standigheden verplichten werkelijken dienst heeft te verrichten, geldt niet voor hem die, zooals de requestrant, op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht is aangesteld. Reeds vroeger werd hem dezerzijds daarvan mededceling gedaan. Onverkort kan dit antwoord ook thans nog gelden, zoodat wii U voor stellen het adres voor notificatie aan te nemen. 6. Rondvraag. voor iedereen toegankelijk is. Op deze vergadering zal als spreker op tieden de Norbertijner pater W. Cooijmans, die het onderwerp „Het gezin in onzen tijd" zal behandelen. Ongetwijfeld wordt het een leerzame en actueele avond waar veel be- angstelling voor is Door de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Bond van Groote gezinnen is een Brei- en Naaiclub opgericht met het doel de stille armen, voorloopig onder de leden van de afdeeling met goederen in natura te steunen vervaardigd door de dames-leden. De dames betalen ieder 'n dubbel tje contributie per wekelijksche bijetn komst, die voorloopig bepaald is op Donderdagmiddag 2 uur in het Patronaat. Om een grondkapitaaltje bijeen te krijgen kan in een daar geplaatste bus een offertje gestort worden. De dames kiezen onderling een leidster en de dames belast met inkoopen en contributie inning. Jaarlijks zal een tentoonstelling gehouden worden van de vervaar digde werkstukken. De entrée's zullen dienen tot aan koop van grondstoffen voor het komende jaar. Loop dor bevo'king. Stand 1 Januari 1939 Mannen Vrouwen Totaal 5718 5275 10993 Toename door geboorten 143 140 283 vestiging 239 235 Het stoffelfik overschot van den invlieger der Koolhoven fabrieken, Lui tenant Th. H. Coppens, wordt door vliegeniers naar de laatste rustplaats gedragen. Samen 382 375 Vermindering door overlijden 55 37 vertrek 306 262 757 92 562 'Samen 355 299 654 Totale vermeerdering 27 m. 76 vr. 103 Stand op 31 December 1939 5745 m. 5351 vr. 11096 Epiphania. Voor 'n goed gevulde zaal werd Zondag door de Jonge Wacht in het K. J. C. gebouw opgevoerd het Kerstspel van H Gheon «Epiphania» onder leiding van den Eerw. Broeder Jonathus, 't Heusch niet gemakke lijke spel werd zeer goed gespeeld. De drie Koningen vertolkten prachtig hun rol. Vooral ook Koning Herodes was schitterend De Engel met zijn klankvolle stem en 't prachtige «Ster van den Kerstnacht» trof menig gemoed. Vooraf ging het sublieme tooneel stukje van Frater M. Egbert (y. d Velden) dat de zaal in verrukking bracht. Wat speelde dat kleine herdertje fijn hoorden we zeggen. Ook de muziek in handen van den Eerw. Broeder Cresentius was at. Alles te samen een succesvolle avond voor de Jonge Wacht. Ze heeft weer eens laten zien. wat er met algemeene samenwerking kan bereikt worden. Zulke avonden zijn opvoedend en die moeten we meer hebben. Liefdadigheidsconcert Euphonia. Zondag gaf «Euphonia® zijn jaar- lijksch armenconcert. De voorver koop der kaarten was goed geweest en had bijna f 130. - opgebracht. De opkomst had beter kunnen zijn. De zaal was slechts matig bezet. Jammer te meer voor directeur de Book, die voor de eerste maal in Euphonia den dirigeerstok zwaaide en laten we er direct bij zeggen „met veel succes". Euphonia, dat 'zoo lang aan den sukkel geweest is, liet weer eens verzorgde muziek hooren. Zampa, Willem Teil en Blumen der Liebe werden met toe wijding gespeeld. Onder deze leiding zal het niet lang duren of we hebben weer het corps van vroeger terug. The Cabaret Kings uit Breda ver zorgde het amnsementsgedeelte van den avond. Het programma was vol variatie en het eerste optreden niet onverdienstelijk, doch het ge zelschap was niet in staat om een volle avondf de aandacht geboeid te houden. Bond van groote gezinnen. De afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Boud van Groote Gezinnen houdt op Woensdagavond in de zaal van den heer Jan van Dun een groote propaganda vergadering die Het aantal sollicitanten naar de per 1 Maart vacant komende be trekking van hoofd der openbare lagere school in deze gemeente bedraagt 26. SPRANG. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" komt Vrij dag 12 Jan., des avonds 8 uur, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. in vergadering bijeen. Door den heer P Bounian zal een onderwerp worden behandeld over Art. 30 der Ned. Ge loofsbelijdenis. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle kwam j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening, schriftlezing en ge bed, heette de voorzitter de aanwezi gen hartelijk welkom in t bijzonder een tweetal bezoekers en wenschte allen Gods beste zegen voor 1940 toe, daar bij tevens opwekkende tot ijverige me- werking. Waar het voor dezen avond vastge stelde onderwerp wegens omstandighe den niet klaar was, werd door den lei der behandeld: „Rondom het loon- vraagstuk en zijn oplossing. De inleider besprak in 't kort: 1 Loonvraagstuk en sociale kwestie; 2 Het loonvraagstuk bij de Liberale School; 3 Het loon vraagstuk een zedelijk vraagstuk; 4 Deelname in de winst; 5 Loon naar prestatie en naar behoefte; 6 Gezins- Een leerzame gedachtenwisseling volgde. De volgende vergadering werd vastgesteld op Maandag 5 Febr. a.s. Een nieuw lid trad tot de club toe. Na bespreking van eenige huishou delijke aangelegenheden sloot de voor zitter de vergadering en ging dhr. van Caem in dankgebed voor. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam j.l. Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, onder leiding van zijn voorzitter dhr. W. M. Dalmaijer in vergadering bijeen. Na de opening wenschte de voorzit ter de bestursleden s Heeren onmisba- ren zegen toe in het nieuwe jaar en wees op de zegeningen des Heeren in het afgeloopen jaar, die niettegenstaan de onze tekortkomingen vele waren. Hij wekte vervolgens op in het nieu we jaar werkzaam te zijn in het belang van den Chr. Besturenbond en sprak daarbij de hoop uit dat de vrede spoe dig moge weerkeeren. Een groot aantal ingekomen stukken kwam hierna aan de orde, waarbij o.a. de resultaten van de November-pro paganda breedvoerig werden bespro ken. Naar aanleiding van een schrijven van het C.N.V.. waarin werd medege deeld dat de betrokken Minister aan het gemeentebestuur van Sprang-Ca pelle een regeling heeft voorgesteld be treffende het uurloon in de werkver schaffing, wordt besloten in een schrij ven aan Burg. en Weth. der gemeente te verzoeken bedoelde regeling te aan vaarden. Verschillende aangelegenheden van internen aard werden nog behandeld, waarna de voorzitter met een woord van dank en opwekking de vergadering sloot. De „Dunbar Castle" opeen mijn. Het ruim 10 000 ton metende B'itsche passagiersschip «Dunbar Castle« is in de onmiddellijke nabij heid van de Fransche kust, ter hoogte van de Sotnme monding, op een mijn geloopen. Van vele kanten zijn schepen ter assistentie vertrok ken. Omtrent het lot van het schip was hedenochtend nog niets bekend De «Durban Castle« is in 1930 gebouwd bij Harland en oltl Ld. Het behoort toe aan de Union Castle Mail en is geregistreerd te Londen Nederlandsch militair vliegtuig in België geland. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een Nederlandsch militair vliegtuig een noodlanding gedaan in het plaatsje Wilmarsdonk in de onmiddellijke nabijheid van Aut- werpen, en wel op het terrein van het station Antwerpen Noord. In het vliegtuig bevonden zich de be stuurder en een waarnemer. De politie was onmiddelijk ter plaatse en zette het terrein, waar het vliegtuig geland was af. ledereen werd de toegang belet daar het een militair toestel betrof. De machine is door de legerautoriteiten in be slag genomen. Wij vernamen nog, dat 't vlieg tuig wegens gebrek aan benzine heeft moeten dalen. Door den nevel en de invallende duisternis heeft de bestuurder niet opgemerkt, dat hij zich boven Belgisch giondgebied bevond. Het vliegtuig heelt een prachtige landing gemaakt en is geheel niet beschadigd. De Nederlandsche consul te Ant werpen is ter plaatse aangekomen om een onderzoek in te stellen. Aangeteekende brief verduisterd. Jongmensch aangehouden. Bij een handelsfirma aan de Keizersgracht te Amsterdam was een jongmensch in dienst, dat de laatste dagen zekere bon-viveur-al- lures begon aan te nemen, welke niemand in dezen tijd van versobe ring kon verklaren. Het trok dan ook sterk de aandacht, dat deze jeugdige bediende, zich na kantoor tijd groote glazen port liet in schenken en links en rechts rond. jes gaf. Het duurde echter niet lang ot de chefs van het vrijgevige jong mensch ontdekten, dat alle con sumpties betaald werden met het geld uit een aa igeteekenden brief, welke de firma niet bereikt had. De politie werd gewaarschuwd en nadat de bediende eens terdege aan den tand was gevoeld, bekende bij onlangs een bedrag van f190 uit'n couv.rl, bestemd voor de firma, te hebben gestolen. Hij is aangehouden en ingesloten. Da vorst zat door. De weersomstand gheden wijzen op een voortduren van de koude- periode. De wind blijft Oost, de nacht is vinnig koud met strenge vorst, terwijl overdag de tempera tuur wat milder wordt, doch onder het nulpunt blijft. Botsing tusschen autobus en vischauio. GistermiUUag oiusiieeks vier uur zijn op üen Bioekei jaugweg nabij Moiiniketiuaui Uooi Ue gladheid vau üen weg eeu a Aobus vau de VV aeo en eeu viscüaulo van de firma luyp te Voleuüam met elkaar ïu botMng gekomen. Bij Ue aanrijding weid ue vraculaulo ernstig gehavend. In de cabine vau de wagen zaten drie Voiendammers, de gebroeuers H. en T. Guit en een zekeren Mooier die allen werden gewond, ii. Guit was er bet ernstigste aan toe; nauat bem geneeskundige eu geestelijke bijstand was verleend, is hij evenals Mooier naar bet Onze Lieve Vrou- wegastbuis te Amsterdam vervoeid. T. Guit is naar zijn woning te Vo- iendam overgebracht. Achter in de wagen bevonden zich vier Voien dammers. die er met lichte verwon dingen afkwamen en buiswaaits konden keertu. in de autobus, die op weg was van Hoorn naar Am sterdam liep een militair een ver wonding aan het hootd op. Deze wond was evenwel niet van eriisligen aard, zoodat de man de reis kon voortzetten. Kolendampvergiftiging te Nieuwersluis. Echtpaar bewusteloos op bed gevonden. Kunstmatige ademhaling had alleen bij den man succes. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich te Nieuwersluis bij een echpuar een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan kunstmatige ademhaling heelt alleen bij den man succes geliad. Zijn ecbtgeiioote heelt men niet meer kunnen redden, liet slacht- was 39 jaar oud. Uit het onderzoek is gebleken, dat zich in de op de benedenver dieping staande kachel kolendamp had ontwikkeld. De toestand van de man is rede lijk. 150 kindaren gewond in Portugal. In een plaats nabij Povoa Lan- hoso is tijdens een jeugdvoorstelling voor de katholieken jeugd een ge ïmproviseerd theater ingestort. an de kinderen, die de voorstelling bijwoonden, werden er 150 gewond, doch gelukkig g^en van allen ernstig, mmi Gladde wegen, misère in Nederland. Een fotograaf maakte per auto een tocht over de gladde wegen tusschen Amersfoort en Arnhem. Tientallen auto's waren niet in staat hun reis voort te zetten. Vooral de vrachtwagens hadden het zwaar te verduren. Me dennentakken en aardkluiten tracht men deze kolos weer op gang te krygen 474

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3