I EEN PARTIJTJE POKER. "I LAATSTE BERICHTEN Plaatselijke Berichten* Woensdag 10 Januari 1940 No. 3 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Bezoekt de Tooneel-Uitvoering op Vrijdag 12 Januari 1940 NA AFLOOP BAL. DE UITZENDING DER HOOGMIS IN DE PAROCHIEKERK VAN ST. JAN DOOR DE K. R. O. Zooals bekend had de K.R.O. 1.1. Zondag de Hoogmis in de parochie kerk van St. Jan voor hare uitzending uitgekozen en wij gelooven dat dege nen die haar beluisterd hebben, volko men met ons accoord gaan als wij zeg gen dat deze uitzending zeker een der beste in de reeks geweest is. De H. Mis werd opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor Heeze- mans, die ook de predicatie hield, ter wijl het zangkoor van St. Jan met het Knapenkoor, aan 't orgel notaris Christ, alles onder leiding van den directeur \'en heer G. Duijvelaar, de Missa Bre- vis van Palestrina zong. De kerk was overvol en er zullen wel niet veel huisgezinnen zijn geweest waar de radio op dezen tijd niet aan stond en ook elders, vooral bij oud- Waalwijkers zal de belangstelling niet minder geweest zijn. Men zal daarvan geen spijt ge had hebben, zooiets moois en treffends zal men op dit gebied niet dikwijls heb ben beluisterd. Het bekende zangkoor, aangevuld door de mooie kinderstem men, liet zich van zijn beste zijde ken nen; er werd in één woord schitterend, perfect gezongen en het orgel-accom- pagnement was dienovereenkomstig. De ZeerEerw. heer pastoor, wiens intonaties in de H. Mis mooi en sonoor klonken, hield een predikatie over het onderwerp van den dag: het huisgezin. Op werkelijk schitterende wijze, met een woordenkeus, met een stern-modu latie hem eigen, belichtte Z.Eerw. het groote vraagstuk van den tegenwoor- digen tijd: ,,het christelijk huisgezin, de steunpilaar van godsdienst en maat schappij'. Over de geheele weergave dezer Hoogmis lag een plechtige, imponeeren- de sfeer, die op allen die haar gehoord hebben, diepen indruk moet hebben gemaakt. Van tal van zijden, ook van niet-ka- tholieken, kregen wij berichten van groote bewondering en terecht. Een woord van warmen lof voor den heer Duijvelaar en z'n mannen en jon gens is hier zeker op z n plaats. EXAMEN. Voor het op 18, 19 en 20 December gehouden examen Boekhouden van de Vereeniging van Leraren in de Han delswetenschappen slaagde de heer F. Schalken te Kaatsheuvel, leerling van de R. K. Middelbare Handelsavond- te Waalwijk. BADINRICHTING. Zooals indertijd medegedeeld, is in de Groote Straat voor eenige weken voor de militairen een bad-inrichting geopend, waarvan door de welwillend heid der militaire autoriteiten op be paalde tijden ook door de burgers ge bruik kan worden gemaakt. Direct bleek al duidelijk, dat hier van dankbaar werd geprofiteerd en dat de belangstelling steeds groeiende was. Men weet dat er tegelijk door een tiental personen gebruik van kan wor den gemaakt en Zaterdagmiddag om streeks 3 uur stonden een 40-tal perso nen op hun beurt te wachten! Een hernieuwd bewijs dat het volk verlangt naar een frisch bad en dat aan een goede bad-inrichting ook in onze gemeente groote behoefte bestaat, al zijn we. voorloopig weer aardig ge holpen! T.B.C.-UIT VOERING. De .Showboat zoekt het veel min der in de frequentie der uitvoeringen dan in de kwaliteit er van en het moet grif erkend worden: als deze tooneel- vereeniging voor het voetlicht treedt, dan kan men verzekerd zijn van een zeer verzorgde uitvoering. Dit komt omdat deze tooneelvereeniging beschikt over uitstekende krachten en doordat uit dit uitstekende materiaal door een deskundig leider wordt gehaald wat er slechts uit te halen is. En zoo kan men van deze lustrum uitvoering weer getuigen, dat zij was een in elk opzicht uitnemend geslaagde tooneelvertooning Na het successtuk ,,'n Partijtje Po ker" en de verschillende speelsters en spelers besproken te hebben, besluit het blad: Alles bijeen een allerleukste uitvoe ring, die allen, ook den regisseur, den heer Rien van Noppen tot groote eer strekt. De ..Nieuwe Tilburgsche Courant" is al even enthousiast. Zij schrijft: Gespeeld werd ,,'n Partijtje Poker", een echt Amerikaansch blijspel, dat wel in staat is een heele avond de aandacht gaande te houden. Het behandelt de ge schiedenis van twee compagnons, die niet met elkaar kunnen opschieten en ten slotte, op advies van hun advocaat, besluiten door een partijtje poker uit te maken, wie een jaar lang alleen de lei ding van de zaak zal mogen hebben. De verliezer zal daarenboven gedoemd zijn buttler van den winnaar te spelen. Men voelt het reeds tot welke komische si tuaties dit alles aanleiding kan geven. De verwikkelingen worden echter in sterke* mate verhoogd door de tusschen- komst van de vrouw van den winnaar en de verloofde van den verliezer als mede door de geraffineerde wijze, waarop de verliezer zich tenslotte uit zijn netelige positie weet los te werken. 't Geheel is een spel vol dolle dingen, die telkens aanleiding tot groote vroo- lijkheid geven. Over de executanten is het blad zeer te spreken, zij kweten zich voortreffe lijk van hun taak, vooral ook de dames. Het geheel vormde een zeer geslaag de uitvoering, waarmede deze dilletan- ten weer veel succes oogstten. Er wa ren veel bloemen en kransen, 't Was een mooie lustrum-uitvoering. Door pastoor Kemps werden in to taal 11 nieuwe leden op de gebruikelijke plechtige wijze aangenomen. ONTWIKKELINGSAVOND R. K. W. V. Op een desbetreffend verzoek dee- len wij mede. dat er in de programma's van de R.K.W.V. een storende fout is geslopen. Er staat namelijk, dat op Maandag 19 Januari de geestelijk adviseur, kape laan Völker in het kader van de reeks ontwikkelings-avonden een lezing met lichtbeelden zal houden over de Katho lieke Actie voor God. Deze lezing wordt evenwel gehouden op Maandag 22 Januari. De bondsadviseur Pastoor Heeze- inans was tot zijn spijt verhinderd aan wezig te zijn. Ook was in Majoorsuni form aanwezig de bondsaalmoezenier Morel. De Bondsvoorzitter F. Hoogers sprak in den aanvang van zijn openingsrede Nieuwjaarswenschen uit aan het adres van alle leden, hun huisgenooten en de geestelijke adviseurs. Spr. maakte met vreugde gewag van het feit dat het wetsontwerp inzake de kinderbijslag verzekering wet is geworden. Voorts deelde de voorzitter mede dat de adspirant-ambtenaar de heer Nico Schuurmans bij den bond is vertrokken v-egens zijn benoeming bij het Ver bond de Jonge Werkman. TEN BATE DER T, B. C.-CO M M I SSI E. OPVOERING VAN; Blijpel in 3 bedrijven, door de bekende Tooneelclub „DE SHOWBOAT" uit Tilburg in „MUSIS SACRUM" te Waalwijk, Plaatsbespreken uitsluitend op den dag der uilvoering 10 ets. van II tot 12'/2 uur in bet café »De Twee Kolommen«. Uit bovenstaande uittreksels blijkt weer welk een genotvolle avond ons a.s. Vrijdag wacht en het T.B.C.-be- stuur heeft weer goed werk gedaan door deze gerenomeerde Tilburgsche dilletanten-club opnieuw uit te noodi- gen. Laat Waalwijk toonen dit op prijs te stellen en in grooten getale opkomen én voor „the Showboat", maar niet min der voor 't goede doel, de „T.B.C.-be- strijding' „BREIT ALLEN MEE". In ons vorig nummer hebben we me degedeeld dat tot dan toe 151.35 was ontvangen; daarbij is nog 9 bijgeko men en v.m. Baardwijk heeft door de goede zorgen van mevr. Pulles-van Ga len niet minder dan 40 bijeenge bracht, zoodat men aan 't mooie be drag van 200.35 is gekomen. Zaterdag 8 uur zal in het Algemeen Militair Tehuis de uitdeeling der bi vakmutsen aan de militairen plaats hebben. De dames die gebreid hebben en dat zijn er heel wat, worden verzocht de mutsen uiterlijk Vrijdag te laten bezor gen Mr. v. Coothstraat 35. Een goede gewoonte getrouw biedt het T.B.C.-Dames-Comité het publiek van Waalwijk e.a. a.s. Vrijdag weder om een mooie tooneelavond, te geven door de tooneelclub „the Showboat welker optreden hier eene gelukkige traditie gaat worden. Op de eerste plaats is deze uitvoe ring natuurlijk bedoeld als een flinke steun aan de T.B.C.-kas, en mogen we daarom alleen reeds een volle zaal ver wachten; maar ook het tweede doel, een mooie tooneelavond, mag door ons niet onderschat worden, vooral waar 6p dit terrein Waalwijk niet verwend wordt. Showboat heeft voor ditmaal op haar programma staan: ,,'n Partijtje Poker", een blijspel in 3 bedrijven, naar het Amerikaansch van Robert Smiley- Peple, voor Holland bewerkt door C. van Kerckhoven Jr. en onder regie van Rien van Noppen uit Amsterdam. Het is van 't begin tot 't eind een succes-nummer en als we dan zeggen dat de bekende krachten als Han Jans sen, Jan Kerstens, Mevr. Janssen-v. Ke- menade, George Dröge, Mevr. Dröge- Goyarts, Maud Ruding e.m.a. meewer ken, dan zal dit voldoende zijn allen aan te moedigen Vrijdag in Musis te zijn. De opvoering van dit stuk op 2 Ja nuari 1.1. te Tilburg is een groot succes geworden. Het Nieuwsblad van het Zuiden zegt o.m.: OPDRACHT. Het glas- en schilderwerk van Kan toren en Magazijnen van de firma Ver- wiel-van Loon is opgedragen aan de firma Piet van Loon. TRIDUUM H. FAMILIE. In de parochiekerk van St. Jan te Waalwijk werd de laatste dagen der vorige week een triduum der H. Fami lie gehouden, geleid door den Weleerw. heer Gerard Witlox, professor aan 't Klein Seminarie te St. Michiels-Gestel. Zondagmiddag had de sluitings plechtigheid plaats, waar 17 nieuwe leden werden aangenomen en de Zeer Eerw. heer pastoor de nieuwe leden toesprak. Medaille-uitreiking had niet plaats; deze is uitgesteld tot November als wanneer de H. Familie haar 75-jarig bestaan feestelijk herdenkt. Onder leiding van den pater-redem- torist Welling uit 's-Hertogenbosch, weerd in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen Vrijdag, Zater dag en Zondag een plechtig triduum gehouden van de H. Familie. Nadat Zondagmorgen de leden der H. Familie ter Heilige Tafel waren ge naderd, werd om 3 uur een plechtig Lof gecelebreerd door pastoor Kemps, dienende tot sluiting van het triduum. Na het lof, om vier uur, had de plechtige installatie plaats van de nieu we leden. POSTDUIVENVEREENIGING „DE EENDRACHT". Zaterdag en Zondag werd in Café Centraal van den heer D. v. d. Boom gaard in de Stationsstraat een hok-ten- toonstelling gehouden van postduiven van bovengenoemde vereeniging. Keurmeester was de heer C. Witlox. Dat de keurmeester een zware taak had om de beste doffers en duiven uit de collectie van 170 vogels te halen, was Zaterdag te zien op t laatst van de keuring, want over t geheel was t een keurcollectie en tenslotte viel de beslissing en wel H. v. d. Wiel de bes te doffer en G. J. Schoemans de beste duivin. De prijzen werden behaald als volgt: 1. C. Schuwer, hok 8, 374)4 P- 2. C. Verhulst, hok 21, 372% P- 3. Jos. Allessie, hok 18, 371 p. 4. A. Stokwielder, hok 16, 369% P- 5 D. v. d. Boomgaard, 'hok 17. 367% p. 6. G. v. Huiten, hok 15, 365% P- 7 Th. de Ronde, hok 20, 365 p. 8. H. v. d. Wiel. hok 7. 364% p. 9. Jos. v. Bladel, hok 11362% p. 10. A. v. Eijck, hok 1, 362% p. 11. P. L. Pullens, hok 9, 362% P- Zondagavond na afloop werden de prijzen uitgereikt door den Voorzitter met een dankwoord aan inzenders en bezoekers. SCHAATSENRIJDEN. De liefhebbers van schaatsenrijden hebben ditmaal hun hart kunnen opha len. Eerst op de ijsbaan op Galgen- wiel. waar na den eersten dooi het ijs echter niet meer zoo mooi was. Toen heeft men z'n toevlucht genomen tot het Kanaal, waar werkelijk een zeld zaam prachtige baan was, van groote uitgestrektheid, men reed zelfs tot Den Bosch toe. De meesten bepaalden zich tot de brug achter Drunen, en velen brachten een bezoek aan Steeg-erf; de Gebr. Slaats schaatsten reeds Vrijdag naar Den Bosch en reden het retourtje in 40 minuten. Er is de vorige week zeer druk qe1- reden, vooral Zaterdag en Zondag, ondanks de dooi! De militaire ijsroute met daaraan verbonden wedstrijden konden jammer genoeg niet doorgaan. GROOT JULIANA-BAL. Het eerste van de jaarlijksche bals der voetbalvereeniging Juliana wordt Zondag a.s. gehouden in de zaal van den heer P. van Cromvoirt te v.m. Baardwijk. Wanneer men bedenkt dat de organisatie prima verzorgd is, er een uitstekende band zit en de dans vloer spiegelglad is, dan kan het niet anders dat de zaal op den duur te klein zal blijken voor de vele liefhebbers. Het belooft er dan ook gezellig te wor den en wij kunnen niets anders doen dan diegenen die houden van een gezel- ligen en genoegelijken avond aanraden J daar eens een kijkje te gaan nemen. Het succes van het vorig jaar ervan zal ieder nog wel zijn bijgebleven. Men zie voorts de advertentie in dit In behandeling kwamen daarna de statuten en reglementen van de K.A.V. Katholieke Arbeiders-Vrouwen-Orga- nisatie), waaruit bleek dat deze orga nisatie op „eigen beenen" komt te staan. K.A.V. telt reeds 19 afdeelingen met 2503 leden. De voorzitter gaf even eens een kort overzicht van de ontwik keling dezer nieuwe organisatie. Na de pauze was het woord aan den heer Veldman, die namens het Ver bond de vergadering toesprak. Hij wees op verschillende lichtpun ten die ook in dezen tijd te aanschou wen zijn. Het Verbond passeerde de 200.000 leden, en omvat met de gezins leden een kleine millioen personen. Vervolgens werd de begrooting die een eindcijfer van 108.827.05 aangaf, met algemeene stemmen aangenomen. T enslotte kwam een bestuursvoor- stelstel aan de orde om volmacht om in buitengewone omstandigheden de ver schillende fondsen voor de bondshujs- houding aan te wenden. Deze machti ging werd verleend tot de volgende Centrale Raadsvergadering. BILJART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". Het tweede vijftal van „Het Band- spel" speelde Zaterdag tegen de reser ves van E.B.C., Elshout, met den vol genden uitslag: Het BandspelE.B.C.: A. RomboutsC. Pullens 7375 B. HornesC. Lambrechts 7545 P. van HilstB. Klerkx 7555 H. Rombouts—H. Pullens 74— 75 K. v. d. SchansW. Jozé 7539 Totaal 372-289 Het Bandspel gem. 2.10. hoogste se rie B. Hornes 16. E.B.C. gem. 1.63, hoogste serie C. Lambrechts 16. De eerste vijftallen van Het Band- spel en E.B.C. speelden als volgt: Het Bandspel E.B.C.: Fr. v. HelvoirtH. Tausch 10029 Jac. v. Helvoirt—M. Klerkx 100-33 J. Willemse—Th. Besselaar 100— 62 L. MoonenA. Merkx 87100 A. v. Oudheusden-C. Pullens 10040 Totaal 487-264 Het Bandspel gem. 5.72, hoogste se rie Fr. v. Helvoirt 27. E.B.C. gem. 3.06, hoogste serie A. Merkx 29. aangeboden, later zal gevolgd worden door een militair bondgenootschap, zooals uit Boedapest werd gemeld, of dat zij zich enkel zal bepalen tot een zelfde soort hulp als Franco werd ver leend tijdens den Spaanschen burger oorlog, werd in bevoegde kringen vol komen afhankelijk gesteld van de toe komstige ontwikkeling der situaties. Door dezelfde kringen werd echter meegedeeld, dat er gedurende de be sprekingen niets werd onderteekend en dat al evenmin het ontwerp werd gemaakt voor een militaire alliantie. LAATST FINSCH COMMUNIQUé: Aan alle fronten is het, volgens het Finsche communiqué, kalm geweest, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat de Finnen stilzitten. Hun activiteit is voor het oogenblik gericht op den Salla-sector, het front ten Noordoos ten van den Bothnischcn Golf, waar nog 'n Russisch legercorps van 12.000 man standhoudt. Volgens Stefani is de positie van de Russische soldaten wan hopig, daar zij geleidelijk omsingeld worden en zich wel spoedig zullen moeten overgeven. Aan het Karclische front maken de Finnen van de stilte in de operaties gebruik, om twee nieuwe versterkings- linics te bouwen, welke parallel loo- pen met de Mannerhcim-linie, een voorbeeld, dat trouwens door de Rus sen vóór deze linie gevolgd wordt. Uit de nadere cijfers omtrent den strijd bij Suomussalmi blijkt steeds duidelijker hoe verpletterend de ne derlaag der Russen geweest is. Onge veer 6000 hunner zijn gedood, duizend zijn gevangen genomen, 11.000 zijn op de vlucht geslagen, dezen verbergen zich in de wouden langs de Russisch- Finsche grens, waar zij voortdurend door de Finnen bestookt worden, die het vooral op hun verbinding met de Sovjet-Unie voorzien hebben. ITALIë EN MOSKOU. nummer. BOSSCHE DIOCESANE WERKLIEDENBOND. Zondag hield de R.K. Bossche Dio cesane Werkliedenbond zijn najaars centrale-raadsvergadering te Tilburg. De vergadering was druk bezocht. Aanwezig was de eere-voorzitter A. van Rijen, terwijl de heer Jos Veldman het verbond vertegenwoordigde. Csaky is gistermorgen te Boedapest aangekomen en heeft onmiddellijk aan Teleki verslag uitgebracht over de on derhandelingen te Venetië. Officieele kringen bewaren het diep ste stilzwijgen over het rapport. De Hongaarsche bladen begeven zich in lange beschouwingen, waarin verwach tingen worden uitgesproken inzake de nog niet bekende resultaten en de punten der besprekingen, die reeds be kend waren gemaakt. Uit Rome wordt gemeld: In hooge Italiaansche kringen werd bevestigd, dat Ciano en Csaky een gentlemena- greement hebben gesloten gedurende de onderhandelingen te Venetië voor het geval, dat eenigerlei communis tisch gevaar Hongarije zou bedreigen. Of deze hulp, die door Italië wordt Volgens den correspondent van het front in Finland van het Zwcedsche dagblad „Nya Allehanda" hebben de Finnen aan het einde van de vorige maand een gepantserde slede buit ge maakt, die beschouwd wordt als het geheime wapen van Stalin tegen kin- land. De Russen hoopten, dat dit wapen dezelfde uitwerking teweeg zou, bren gen als het optreden der tanks den vorigen wereldoorlog. De gepantserde slede, die den vorm heeft van een tor pedo, is voorzien van een schroef en gewapend met een kanon. Zij is reeds bij het Ladogameer opgetreden en kan een snelheid halen van 160 K.M. per uur. De slede heeft het voordeel boven de tank dat een ophooping van sneeuw niet gevreesd behoeft te worden. Daar staat echter tegenover, dat de bestuur der onder het vuur der mitrailleurs gewoonliik zoo nerveus wordt, dat hij zijn koelbloedigheid verliest en onhan dig manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Finnen, dat zij in staat zijn, dit nieuwe wapen het hoofd te bieden. In een radio-toespraak heeft presi dent Kalio gezegd: „Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bommen neergeworpen zijn en machinegeweren zijn gebruikt, is het aantal slachtoffers betrekkelijk gering. Dat is te danken aan vele redenen, o.a. aan het feit, dat wij er in geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaat- regclen te organisecren. In één maand zijn 234 burgers ge dood, 269 gewond en 210 licht ge kwetst. Ongeveer 170 vijandelijke vliegtuigen met de bemanning zijn reeds neergehaald en onze weerstands kracht neemt snel toe, dank zij de vele luchtafweerwapens, die wij op den vij and buitgemaakt hebben". DUITSCHE LUCHTAANVALLEN BIJ DE SCHOTSCHE KUST. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: Vijandelijke vliegtuigen hebben gis termorgen onder dekking van den mist met bommen en machinegeweei - vuur aanvallen gedaan on twee koop vaardijschepen buiten de Oostkust van Schotland en op twee andere koop vaarders verder naar het Zuiden. De tot dusverre ontvangen berichten mel den, dat geen ernstige schade is ver oorzaakt en dat slechts één man licht werd gewond. Een vijfde schip werd aangevallen door twee Heinkelmachines. Een aan tal bommen werden neergeworpen en het schip bekwam schade. Gevechts vliegtuigen werden de lucht in gezon den, maar tengevolge van het slechte zicht werd geen contact tot stand ge bracht. ENGELAND's WIL OM DEN KRIJG TE WINNEN. Minister-president Chamberlain heelt in zijn in Mansion House gehouden rede o.m. het volgende gezegd: „Sedert den oorlog verklaard werd, M ■IBWIII II mill III! I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5