SiijJir-lijtii|ir een Meisje ADVERTENTIEN JANUARI-RECLAME. Gemengd Nieuws. SPRANG—CflPELLE. Kantoorjuffrouw. kantoorbediende, Zondag 14 Januari a.s. in de zaal van P.van Cromvoirt. SPORT AGENDA'S. een vrouwelijke GROOT ROELOFFZEN - TILBURG. zijn mijn gedachten en handelingen slechts op één doel gericht geweest: alles te doen, wat den oorlog tot een goed einde zou kunnen brengen. Aan dit doel maak ik al het andere onder geschikt. Dit nieuwe jaar, dat waarschijnlijk rijk aan historische gebeurtenissen zal zijn, is rustig begonnen, doch het is de rust van de stilte vóór den storm. Tot dusver is cr geen algemeen tref fen geweest. Doch wij weten niet hoe lang dit zal duren. Op zee zien wij het duidelijkst het verloop der vijandelijkheden in de eer ste vier maanden van den oorlog, en ik geloof, dat wij kunnen zeggen, dat het resultaat niet onbevredigend is". Sprekend over den strijd in Finland zeide Chamberlain: „De Finnen kun nen er zeker van zijn, dat ons antwoord op de te Genève aangenomen resolutie niet slechts een formaliteit zal zijn." Voortgaande zeide de minister-pre sident: „Wij moeten wel opmerken, hoe snel de kwade dingen, waarover ik gesproken heb zich zouden versprei den, tenzij er paal en perk aan wordt gesteld. Thans is het de beurt van Fin land, te worden aangevallen door een mogendheid, waarmede Duitschland een onzalig pact heeft gesloten. Fin land vecht thans tegen de macht van onnadenkend geweld, zooals wij zelf." In het verdere verloop van zijn rede, welke bijna een uur duurde, wees Chamberlain op de krachtsinspanning zoowel te land als ter zee en in de lucht, welke Groot-Brittannië zich ge troostte, om den toestand het hoofd te bieden. Finlands schitterende successen ver vullen ons met bewondering voor zijn heldhaftigheid. Na woorden van medegevoel te heb ben gewijd aan de aardbevings- en overstroomings-rampen in Turkije, vervolgde spreker Niets zou meer de taak van een vreedzamen wederopbouw vergemak kelijken dan uitbreiding van de Britsch-Fransche financieele en eco nomische samenwerking tot andere na ties in Europa en misschien de gehee- le wereld." Chamberlain vervolgde: „De mobili satie van het menschenmateriaal voor militaire doeleinden in dit land ge schiedt reeds op uitgebreide schaal. Ik ben -er zeker van, dat ons volk één is in den vasten wil, den oorlog te win nen, doch niet zoo zeker, dat het be grijpt, waarvoor het gesteld is. Wij moeten het stellen zonder vele dingen die wii zeer zullen missen. Steeds meer menschen schakelen wij in, in de pro ductie van oorlogsmateriaal. Ik zeg niet, zoo vervolgde de pre mier, dat wij het toppunt hebben be reikt van onze eischen aan de rijkere klassen, doch haar levensstandaard is reeds merkbaar lager geworden. Maar ook degenen met lagere inko mens zullen hun bijdragen moeten le veren en van salarisvcrhooging zal geen sprake meer zijn. Wij moeten den oorlog winnen en hem zooveel mogelijk trachten te ver korten. De Geallieerden streven naar een sociale, humanitaire, rechtvaardige en christelijke samenleving, die niet te verwezenlijken is door verzekeringen, die uit ondervinding waardeloos ge bleken zijn. Die kan niet bestaan zoo lang het Ilitlcrdom een voortdurende bedreiging is voor de zedelijke grond slagen van de Westersche beschaving evenals voor de Noord- en Zuid-Ameri- kaansche continenten. De president der Ver. Staten heeft onlangs in zijn boodschap aan den Paus verklaard, dat slechts bij vriend schappelijke samenwerking de vrede en veiligheid verkregen kunnen wor den. Ik verklaar me hier uit het diepst van mijn gemoed mee accoord. Maar ik zou er aan willen toevoegen: wan neer de krachten yan het recht moe ten overwinnen, moeten wij niet aar zelen ons bloed en goed voor dit groo- te doel te offeren. HULP BLIJFT NAAR FINLAND STROOMEN. Uit alle landen en speciaal uit Scan dinavië, blijft hulp aan menschen en geld naar Finland stroomen. Te Helsinki zijn opnieuw Noorsche vrijwilligers aangekomen, onder lei ding van den bekenden skiër Kjold Holst; ook Zweedsdche vrijwilligers zijn weer gearriveerd. Dc Finschc ski- instructeur Veli Saarinen heeft een beroep gedaan op de skiërs in Noor wegen, Zweden en Denemarken, om zich o]) tc geven voor de Finsche ski patrouilles, die onder zijn leiding staan. Het Zweedsche comité voor hulp aan Finland heeft reeds 7.046.088 Zweed sche kronen ontvangen, waarbij nog een millioen komt van een dag loon, dien de Zweedsche arbeiders afgestaan hebben. De „Göteborg's Handels och Sjöfart- stidning" betoogt, dat de hulpzendin gen aan Finland moeten worden voort gezet. „Het is volmaakt uitgesloten," aldus het blad, „dat deze zendingen gestaakt DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—LUXEMBURG. Op 31 Maart te Rotterdam. De voetbalwedstrijd Nederland Luxemburg zal op 31 Maart a.s. in het stadion van Fijenoord alhier ge speeld worden. LANGEDIJK, KOOPS EN v. d. SCHEER NAAR OSLO. Naar wij vernemen zullen J. Lange- dijk (Rotterdam), R. Koops (Zuid-La ren) en ir. D. van der Scheer (Rotter dam), door den Koninklijken Ncder- landschen Schaatsenrijdersbond naar Noorwegen worden uitgezonden om tc Oslo op 20 en 21 Januari a.s. deel tc nemen aan een internationalen wed strijd over de afstanden 500. 1500, 5000 en 10.000 meter. SPORT-VARIA. Herhert Hoover, oud-president van de Vereenigde Staten, voorzitter van het comité tot steun aan Finland, zal, in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende instanties, een aantal sportgebeurtenissen organisee- ren, waarvan de baten in het fonds voor Finland komen. Henry Armstrong, wereldkampioen weltergewicht, wist zijn titel te behou den in een gevecht tegen Joe Jhnou- zullen worden. Evenzeer is het onmo gelijk, dat wij den doortocht zouden beletten via ons land van oorlogsmate- rieel, dat de leden van den Volken bond, in het bijzonder Engeland en Frankrijk, of ook de Vereenigde Sta ten, aan Finland zenden. Over dit punt valt niet te disputeeren. De Zweedsche openbare meening is in dit opzicht eenstemmig en onverzettelijk". In België heeft het comité, onder lei ding van oud-minister Lippens, reeds 400.000 francs ontvangen. De Brussel- sclie gemeenteraad heeft met 26 tegen 4 stemmen (van dc communisten) en 7 onthoudingen een motie aangeno men, waarin sympathie met en bewon dering voor Finland uitgesproken wordt. De Amerikaansche senator Carter Glass, die steeds in het Congres op zui nigheid aandringt, heeft in een inter- vieuw verklaard, dat hy bereid is Fin land zestig millioen dollar te leenen, „zelfs al zouden wij hiervoor bij an deren een leening moeten sluiten. Ik wil alles wat ik kan voor Finland doen, uitgezonderd het zenden van een leger, m.a.w. ik ben niet neutraal in woord en gedachten". Senator Brown uit Michigan heeft een wetsvoorstel ingediend, waarby de Reconstruction Finance Corporation wordt gemachtigd een leening van zes tig millioen dollar aan Finland toe te staan. Het zou hiervoor mogen koo- pen wat het wenscht, zelfs wapens. GETORPEDEERDE SCHEPEN. Aan een officieele mededeeling ont leent Reuter, dat er lot dusver 5911 Engclsche en neutrale schepen zijn ge- convoyeerd, waarvan er 12 door vijan delijke actie verloren zijn gegaan, of wel 0.2 pet. In de week, eindigende 6 Januari, zijn twee Engelsche schepen van te zamen 5758 ton en drie neutrale sche pen van tezamen 5385 ton verloren ge daan. De neutrale schepen waren de Noor Luna (959 ton), dc Zweed Lars Magnus Trozelli 51951 ton) en de Zweed Svarton (2475 ton). ZWITSERLAND LOST HET WERK- LOOZENPROBLEEM OP. In dc volgende maanden zal de werkloosheid in Zwitserland vermoe delijk bijna geheel verdwijnen in ver band met een belangrijke verordening, welke de Zwitsersche regeering on langs heeft uitgevaardigd en waarvan wij te zijner tijd reeds melding heb ben gemaakt. Deze nieuwe regeerings- verordening houdt in, dat alle werk- loozen, die tol lichamelijken arbeid in staat zijn, voortaan verplicht zul len zijn hun arbeidskracht voor dc uitvoering van werken ten dienste van dc landsverdediging ter beschik king te stellen. Zij zullen in bijzonde re arbeidsdelachementen worden in gedeeld en aanspraak hebben op een vergoeding van dezelfde hoogte als de militaire soldij en op vrij kwartier en vriie voeding zooals den militairen ten deel valt. Deze verplichting tot het verrichten van militairen arbeid geldt zoowel voor die werkloozen, die vrij van militai ren dienst en militaren hulpdienst zijn, als voor dienstplichtige werk loozen, die tijdelijk niet onder de wa penen behoeven te zijn. De verplicht ting geldt voor alle tot lichamelijken arbeid geschikte werkloozen van Zwitsersche nationaliteit tusschen de. 19 en 60 jaren die zich bij een arbeids bureau als werkzoekenden hebben aangemeld en dientengevolge een uit- keering ontvangen. ly. Armstrong vijfde ronde. won door k.o. in dc Het bestuur van den Noorder Ijs bond te Groningen maakt bekend, dat de aangekondigde prestatietocht van 144 K.M. en dc toeristentocht van 72 K.M. zullen worden gehouden op Maandag 8 Januari van Winsum uit, resp. v.m. 8 en 9 uur. De wedstrijd NederlandBelgië zal gespeeld worden op 21 April. Op 12 Mei volgt de ontmoeting LuxemburgNederland. De aan Noorwegen toegezegde re turn-wedstrijd zal in Mei of begin Ju ni 1940 worden gespeeld onder voor behoud van het recht, om daarvan op korten termijn af te zien, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Geen interland- en semi-interland- wedstrijden zullen worden gespeeld tegen vertegenwoordigende elflallen van bonden uit in oorlog zijnde lan den. De jubileumwedströd Nederland België heeft den K.N.V.B. een netto bate opgeleverd van 10.500.- waarvan dc helft wordt afgedragen aan „Het Algemeen Steuncomité 1939". Op Zaterdag 27 Januari a.s. wordt tc Antwerpen op de kunstijsbaan van het sportpaleis de ij shoe key wedstrijd BelgiëNederland georganiseerd. De organisator van bokswedstrij den, Mike Jacobs, heeft den gewezen president Herbert Hoover, die thans het „steunfonds voor de Finnen" be stuurt. medegedeeld, dat hii tcsen 22 Maart, in Madison Square Garden, te New York, een wedstrijd Max Baer Tony Galento inricht, ten voordcele van het steunfonds. Bomaanslag op politiebureau in Londonderry. Iersche terioiisten hebben een bom geworpen naar den hoofdin gang van het hoofdbureau der Ul- >tersche speciale politie te Lo' don. deri y. Het gebouw werd beschadigd. Op het moment der explosie bevonde zich twaalf politic-agenten in het gebouw. Niemand werd gewond. Veiling Drunen. Goudreinetten 616; sterappel 5 11; bellefleuren 49; geel zuur 2,5 6; ossekoppen 46; Braambij 36; lemoenappel 49; kofappel 37; zoe te appel 36; Franse zuur 35; Ber- gemotte 35; Brederode 49; klei- peren 36; Giese Willeman 45; to maten 2227; spruitjes 533; schor- seneeren 411prcij 39; juin 16; sjalotte 710; roode kool 35,5; gefe kool 2,54; savoic kool 25; boeren kool 27; waspeen 36; breckpeen 1,52*4; knolraap 13; witlof 5 19; kroten 1,54. Alles per K.G. Knolselderij 27 per steuk. In 1939 voor 471,446,91 geveild. De Burgemeester werd wethouder. Ie Zuiddorpe heell zich een merk waardig geval voorgedaan. Op het eind van 1939 werd aan burgemeester A. C. van Waes eervol ontslag verleend. Dezer dagen werd tot zijn opvolger benoemd de heer M. Puylaeit. tot dusver wethouder dier g-meen Ie. Burgemeester van Waes wasechter tevens raadslid, welke combinatie slechts in enkele gemeenten voor komt. Het merkwaardige was nu, dat de burgemeester bij zijn vertrek als hoofd der gemeente niet tevens het raadslidmaatschap neerlegde. Het merkwaardigste volgde nog. want in de eerste raadsvergadering onder praesidium van den nieuwen burgemeester koos de raad den oud burgemeester lot wethouder. De heeren van Waes en Pi ylaert zijn derhalve van stoel verwisseld, hen uniek geval. Voor zoover wij althans weten, is het tot nu toe nog niet voorgekomen, dat een oud burgemeester tot wethouder „pro moveerde". 50 Japansche mijnwerkers ingesloten. In de kolenmijn van Yoebari (Hokkoido) heeft 'n instorting plaats gehad, met het gevolg, dat vijftig Japansche mijnwerkers zijn inge sloten. Het reddingswerk wordt ernstig behmmerd door deontwik- keling van gas. Sinds gistermiddag heeft men slechts een mijnwerker kunnen bevrijden. Belgische treiter op een mijn? Sedert twaalf dagen heeft men te Oostende geen berichten ontvan gen van den treiler B 80 Adeline, die voor de vischvangst op de Noord zee was uitgevaren. Men vree t dat het schip op een mijn is geloopen. 600 immigranten geïnterneerd in Palestina. Zeshonderd Joden zijn illegaal op de Palestijnsche kust ontscheept en na aankomst geïnterneerd. Zooals reeds meer is gebeurd, hadden zij hun schip in zee vertalen en de kust in roeibooten bereikt. Zij waren afkomstig uit Cecho Slovakije. CAPELLE. Het aantal in- en uitgaande sche pen bedroeg gedurende het vorige jaar in de haven alhier 195 met een geza menlijke inhoud van 18183 ton. Gedurende de maand December 1939 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 16 runderen en 54 varkens. De actie voor den verkoop van kinderpostzegels en kaarten behoort weer tot het verleden en het plaatselijk comité kan met voldoening op haar werkzaamheden terugzien. Verkocht werden 948 zegels van 1 y2 cent, 53 van iy2 cent, 231 van 3 cent, 930 van 5 ct. en 27 van 12y2 cent, terwijl 67 series van 5 kaarten en 121 losse kaarten werden verkocht. Een woord van dank aan allen, die door het koopen van zegels of kaarten iets hebben bijgedragen voor het hulp behoevende kind, en een bijzonder dankwoord aan mej. A. Oerlemans en haar helpsters, die er dag aan dag op uit waren om de zegels en kaarten aan den man (de vrouw) te brengen, is hier zeker niet misplaatst. Niettegenstaande hij de 7 kruisjes reeds gepasseerd is, kon men den ge- pensionneerden kantonnier van den Rijks Waterstaat R. Blom zich vorige week nog bijna dag aan dag zien wij den aan de genoegens van het schaat senrijden. De Onderlinge Tuinbouwver- eeniging houdt a.s. Woensdag 10 de zer des avonds 7 uur in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant haar jaarvergadering, waarop o.m. aan de orde komt bestuursverkiezing en re kening en verantwoording. De eerste Winterlezing in de Ned. Herv. Kerk, welke oorspronkelijk was vastgesteld op Woensdag 10 Jan. en waarop Ds. J. D. Kleyne uit Oud- Beierland als spreker zal optreden, is uitgesteld tot Donderdag 1 Febr. e.k. De Ned. Herv. Knapenvereeni- ging op Geref. grondslag „Samuël" hoopt Maandag 15 Jan. a.s. onder lei ding van Ds. T. H. Oostenbrug haar jaarvergadering 's avonds half acht te houden. De agenda vermeldt verschil lende onderwerpen, welke de leden zullen inleiden en voordrachten. De gemengde zangvereeniging 't Rozeknopje zal in het begin der vol gende maand onder leiding van den heer N. Snijers uit Raamsdonksveer haar jaarlijksche uitvoering geven. Burgerlijke Stand der gemeente Sprang-Capelle over de maand December 1939. Geboren: Cornelia Adriana d.v. K. Spranqers en J. C. Paans. Johannes z.v. L. Tim mermans en C. Kruijf; Dirk z.v. J. A. Spierings en W. de Roon. Elisabeth Cornelia d.v. P. A. de Groot en J. de Graaf. Johanna Cornelia d.v. P. C. Spuijbroek en C. de Rooij. Hendri- ka d.v. J. Wagemakers en J. Vos. Gerrit Cornelis z.v. M. van den Hoven en Chr. van Ammelrooij. Huwelijken: H. v. Dongen oud 23 jaar en J. A. Krol oud 19 jaar. H. L. van Seist oud 24 jaar en C. Blom oud 23 jaar. P. Kolff oud 34 jaar en T. Snijders oud 38 jaar. Overlijden: A. Molegraaf oud 84 jaar weduwe van A. M. van Beek. L. V. Steussij oud 54 jaar weduwe van A. van Vuu- ren. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Boode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Best. »De Molenvliet«. W.G V.- SS.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45 10,— Zaterdag Dames Adsp. A van 5,30—6.30 Wijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur oZeeschuimeis« Vrijdag Theater Musis Sacrum «Bnzyia in NVw-Ym k« Het behaagde den Heere heden tot zich te nemen onze innig geliefde Moeder, Gehuwd-, Groot-en Over grootmoeder Mevrouw PIETR0NELLA WILLEMINA MILLENAAR Weduwe van den Heer Peter van der Schans, in den ouderdom van ruim 90 jaren. Haar leven was Chrislus. Andel (N.-B.) A. D. van der Schans S. F. C. van der Schans van de Grafl en Kinderen. Well (gem. Ammerzoden) S. W. J. van de Graft- van der Schans A. van de Graft. Drongelen J. A. van der Schans J. van der Schans Vos en Zoon. Bovenkerk (gem. Nieuwer-Amstel) M. W. van der Schans J. van der Schans van Eeten Kinderen, Gehuwd en Kleinkinderen. Drongelen D A. van der Schans A. A. van der Schans van Eeten en Zoon. Kerkwijk Geld P. W. van der Schans J. H. H. van der Schans- Dingemans en Kinderen. Drongelen, Den Assem, 9 Januari 1940, GEVRAAGD EEN 17 18 jaar, van 14—16 jaar, om in den winkel opge leid te worden. Fa. ANT. BERGMANS, Schoenhandel, Groot es Ir. 153 - WAALWIJK. Voor directe indiensttreding gevraagd leeftijd ca. 17 jaar. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 62293 van 7 tot 11 uur PRIMA BAND. Colb.-Costuum stoomen en persen f 1.1,90 Mantel 1.90 Reaenjassen 1.90 Japonnen 1.SO plise ex MANTELS VERVEN fl. 3.50 HT Depot: Jv. d WETERING - - STATIONSTRAAT 50, IULIANA-BAL M

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6