Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. Gemengd Nieuws. seerden, die in vasten dienst zijn. Ofschoon ik verder kan aannemen dat hel ontslag slechts als formaliteit moet worden beschouwd, zoodat de heer Theunissen bij demobilisatie di rect weder zijn plaats in zal nemen, schijnt de redactie dusdanig koud ge steld te zijn, dat adressant zich daar door pijnlijk voelt getroffen; dat ik verder van oordeel ben dat de directeur, gesteund door zijn zoon, heeft bewezen een groote werk kracht te ontwikkelen, aangezien hij in tegenstelling met het inzicht van het toenmalig College van B. en W. zonder een gasmeestcr de fabriek heeft doen functioneeren, hetgeen een groot voordeel voor de fabriek heeft opge leverd en dat dus adressant een zeer voordeelige kracht voor de exploitatie is geweest, zoodat ik uit waardeering voor het gepresteerde wel termen vind een gratificatie toe te kennen. Ik doe daarom het voorstel het adres weder in handen te stellen van B. en W., met 't verzoek rekening te willen houden met het gesprokene en over eenkomstig te willen handelen. De heer v. Laarhoven: Met het ge geven prae-advies, om het adres voor notificatie aan te nemen, kan ik zoo direct niet mee accoord gaan. Niet zoozeer over het schrijven van den heer Theunissen Jr. om voor ver goeding in aanmerking te komen, maar over het ontslag dat daarop ge volgd is. Toen indertijd het college met het voorstel kwam om in de plaats van den gasfitter een ander bekwaam fit ter aan te stellen, meenden meeren- deels de heeren raadsleden daarop niet te moeten ingaan, om de betrekking van den zoon van den directeur van de gasfabriek vrij te maken. Het verwondert mij daarom Mijn heer de Voorzitter dat nu twee van diezelfde heeren meewerken, niet om tegen de vergoeding stelling te moeten nemen, maar om nog verder te gaan en hem zelfs ontslag meenen te moeten geven. Is dit misschien gedaan Mijnh. de Voorzitter met het doel den leerling, benoemd in de laatstgehouden verga dering, een vaste aanstelling te bezor gen Waar van Regeeringswege op prijs gesteld wordt, de militairen na hun diensttijd wederom in bedrijf terug te nemen, komt mij dit geval zeer vreemd voor en hoop daarom van U de juiste toedracht der zaak te mogen vernemen. De voorzitter is verwonderd over die onrustige klanken en zegt, dat er nooit over ontslag gesproken is. De zaak zit overigens heel anders in el kaar dan de heeren voorstellen. Van ontslag immers kan geen sprake zijn, daar het hier een los werkman betreft op arbeidscontract. B. en W. hebben inmidddels schriftelijk aan Teunissen medegedeeld, dat het niet tot de com petentie van dit college behoort hem de gevraagde vergoeding toe te ken nen. De heer Vrinten stelt echter voor een gratificatie te verleenen, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit voor stel geheel buiten dat van B. en W. staat. Een eventueele gratificatie kan later door B. en W. nog onder oogen worden'gezien. Het voorstel van B. en W. om het adres voor notificatie aan te nemen, wordt z.h.st. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer Ver hoeven, dat in de vorige vergadering de voorzitter heeft toegezegd 't Kerk- pad te verbeteren, indien de eigenaars ook iéts willen doen. Spreker vraagt waaruit die medewerking van de eige naars dan moet bestaan. Dé voorzitter antwoordt dat de eige naren, als zij iets ter verbetering wil len doen, dit voor kunnen leggen aan B. en W. De zaak kan dan nader wor den bekeken. Plotseling doodgebleven. Woensdagmiddag begaf zich de heer A. S. voor het doen van een bood schap even van huis. In de Hóofdstr., tegenover de kerk, zakte de 70-jarige man plotseling ineen. Binnengedragen bij de dames H., bleek hij reeds over leden. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Geeste lijke en medische hulp kon niet meer baten. Bond voor 't Gezin. De zaal van den heer Jan van Dun was Woensdagavond slechts matig be zet voor de propaganda-vergadering door de afd. Kaatsheuvel van den R.K. Bond van groote gezinnen, thans Bond voor het Gezin genaamd, georgani seerd. De voorzitter van de afdeeling, de Weled. heer Dr. Cappetti, gaf bij de opening een korte uiteenzetting van wat de afdeeling den laatsten tijd ver richt had en wat de plannen waren voor de toekomst. Daarna gaf hij het woord aan den spreker van den avond, de Zeereerw. heer J. Cooijmans, Norbertijn, die een keurige causerie hield over het onder werp: Het Gezin in onzen tijd. Bond van Huiseigenaren. Donderdagavond hield de Bond van Huiseigenaren in Euphonia zijn jaar vergadering, die zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord wenschte de voorzitter de leden 'n gelukkig nieuw jaar en gaf een overzicht van den toe stand der vereeniging, die wederom een zeer gunstig jaar achter zich heeft en waarbij hij constateerde, dat de be langen der aangesloten verhuurders op alleszins tevreden wijze waren behar tigd. Uit het jaarverslag, uitgebracht dooi den secretaris, bleek, dat de kas met een saldo van 105.71 sloot en dat 0)1 personen met 540 woningen bij de ver eeniging zijn aangesloten. Slechts twee maal zijn wettelijke maatregelen be hoeven genomen te worden tegen wan- betalende huurders. Een commissie, bestaande uit de heeren C. Snoeren en C. v. d. Hoven, onderzocht de boeken en vond die in orde, waarna de administrateur ge dechargeerd werd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren M. van Nicuwstadt, voorzitter en J. Tuerlings vice-voorz., herkozen. Dc contributie voor het jaar 1940 werd vastgesteld op 20 ct. per woning. Betreffende een destijds tot het be stuur gerichte vraag omtrent gemeen telijken steun bij wanbetaling van steuntrekkenden, wendde zich het be stuur tot B. en W. Uit een van dezen ontvangen antwoord blijkt, dat de mo gelijkheid om huurschuld af te doen houden van in werkverschaffing of steunregeling te ontvangen gelden mo gelijk is, doch dat B. en W. elk geval in dezen apart willen bezien en dit al leen gelden kan voor wat betreft de loopende huurschuld. O- - SneI cn 9°ed Tweede Wisselconcert. Het 2de wisselconcert tusschen de harmonieën Euphonia en Apollo en de zangvereeniging Bel Canto, zal gege ven worden op Zondag 21 Januari a.s. in de zaal van de harmonie Apollo. Dc medewerkende gezelschappen zijn als dan de harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia en de koren van de zangvereeniging Bel Canto. BERKDIJK. Harmonie St. Jan. De harmonie St. Jan hield Woens dagavond haar jaarvergadering. De opening vond plaats door den voorzit ter met een welkom en een nieuwjaars- wensch. Vervolgens brachten de secre taris en de penningmeester een keurig verslag uit van het afgeloopen jaar. Het batig saldo was 22.86. De voorzitter dankt beiden voor hun werkzaamheden en memoreert het groote succes door de harmonie be haald op het concours te Oss onder directeur Stravers. Hierna heeft de bestuursverkiezing plaats, waardoor 'l bestuur als volgt is samengesteld: P. Robben, voorzitter; L. Verhoeven, se cretaris; L. van Gulik, penningm.; Th. Musters, J. van Wanrooy, J. v. Dongen, P. v. Gulik en J. Meermans commissa rissen. Besloten werd de teerdag te houden op 3 Februari. Van de rondvraag werd nog door enkelen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Vergadering. Zondag had in het café van den heer Th. van Boxtel op initiatief van wijk 1 van Berkdijks Belang een ledenverga dering plaats in verband met het 25- jarig bestaansfeest van het missiehuis St. Antonius. Besloten werd zich in verbinding te stellen met den Eerw. heer pastoor v. Enschot, teneinde een algemeene vergadering te beleggen voor alle Berkdijkers. Ongeval. Het dochtertje van den heer in 't Groen kwam op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat zij een diepe snede op liep boven het rechteroog. Dr. Vercauteren verleende medische hulp en hechtte de wonde. LOON OP ZAND. Zaterdag en Zondag werd in hel clublokaal bij den heer Jan Beunis een postduivententoonstelling gehou den vanwege de postduivenvereni ging „De Luchtbode". Er werden 176 exemplaren ingezonden, die door den heer C. de Zeeuw uit Eindhoven wer den gekeurd. De Missietentoonstelling die in de groote zaal van 't parochiehuis Za terdag en Zondag werd gehouden, had groote belangstelling. Pastoor Schoen makers opende met een hartelijk wel komst- en dankwoord. Zondag, bij de sluiting, had een groote verloting plaats. De tentoon stelling mag in elk opzicht zeer ge slaagd genoemd worden. De Eerw. Zuster Egberta, in de wereld mej. Jos. van Noye, slaagde voor wijkverpleegster. LOONOPZAND. Vanaf 5 t/m. 11 Jan. '40. Geboren Marinus Hubcrtus zv. J. A. Bergmans en P. H. Kivits. Marinus Joanhes Ca- rolus zv. A. A. C. v. Leeuwen en J. G. Jansen. Elisabeth Henriette Adriana dv. H. C. Schoenmakers en C. A. v. Biel. Overleden: Antonius Hcnricus van den Brant, oud 63' jr. Huwelijken: Cornelis de Jong, oud 23 jr. en Wilhel- mina Petronella Beerens, oud 27 jr., bei den alhier. Huwelijksaangiften Johannes Waltherus van Dijk, oud 27 jr. en Catharina van Kuik, oud 23 jr., bei den alhier. Johannes van Wanrooij, oud 34 jr. cn Maria Catharina van Boxtel, oud 30 jr., beiden alhier. Cornelis Bre- kclmans, oud 30 jr., te Tilburg en Petro nella van Kuijk, oud 21 jr., alhier. Vertrokken M. J. de Graaf naar Reusel. A. H. A. Buil naar Goirle. J. Everloo naar Almelo. H. M. Franken naar Tilburg. P. J. Urlings naar Wijlre. C. v. d. Horst naar Klundert. II. M. Th. Gub- hens naar Öisterwijk. J. C. Broeders naar Etten ca. E. J. v. d. Wiel naar Druncn. II. C. Leermakers naar Til ling. m. H. Bannenberg naar Til burg. H. J. v. Rooij naar Hamont, Bel gië. A. H. J. v. Rooij naar Hamont, België. C. dc Jong naar Sprang-Capel- jc. w. P. Beerens naar Sprang-Capelle. VRIJHOEVE CAPELLE. Naar we vernemen treedt a.s. Dins dag, ter gelegenheid van de jaarverga dering van de M.V. op Ger. Grondslag te Vrijhoeve-Capelle, voor die vereeni ging op Ds. P. K. Keizer, van Voorburg. Hij zal spreken over het onderwerp „Twijfel". De vergadering wordt ge houden in de Geref. Kerk aan het Brug getje en zal aanvangen half acht, des avonds. CAPELLE. introducé's zijn jaarlijksche uitvoe ring, waaraan medewerking verleend zal worden door het duo „Arnoldy" uit Amsterdam. Bij den gemeenteveldwachter A. Keijnemans alhier, werd aangifte ge daan van het verliezen van een blauw lederen boodschappentasch, waarin een kluwen wol en breiwerk. Nu het na een korte dooiperiode weer is gaan vriezen, wordt op enkele gelegenheden zooals den Eendennest en dc Wiel weer druk schaatsen gere den. In een winter, zooals wij nu weer een paar jaar aaneen meemaken, wordt het gemis van een goede ijsbaan ter plaatse weer terdege gevoeld. LOONSCHENDIJK. Op D.V. Woensdag 17 Januari hoopt voor de Ned. Herv. J. V. op Gerefor meerde grondslag Gideon te Loonop- zand op te treden Ds. Fulker van Heye Boeicoop. Alsdan zal er collecte gehou den worden ter bestrijding van de on kosten. Aanvang 7 uur. De Onderlinge Tuinbouwvereeniging hield j.l. Woensdagavond zeven uur in het café van den heer J. Quirijns aan de Vaartkant haar jaarvergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter; den heer J. den Hollander, die in verband met de mobilisatie in militairen dienst is, stond de vergadering onder leiding van den 2en voorzitter, den heer M. van Pelt. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend heeft, leest de secretaris, de heer C. Van den Hoek, de notulen der vorige vergadering voor, welke worden vast gesteld evenals het jaarverslag waar uit bleek, dat de vereeniging 44 leden telt en waarin met dankbaarheid ge wezen werd op de medewerking van Regeeringswege om het tuinbouwbe drijf gaande te houden. Blijkens het verslag van de commis sie, belast met het nazien van de boe- kep en bescheiden van den penning meester, in welke commissie zitting hadden de heeren C. Sterrenburg en J. Dekkers, sloot de kas met een batig saldo. De rekening en verantwoording bleken keurig in orde te zijn en wer den onder dankzegging aan den pen ningmeester goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee ren M. v. Pelt, C. van den Hoek en A. Rijken, worden met groote meerder heid van stemmen herkozen en nemen onder dankzegging voor het in hen ge stelde vertrouwen, hun herbenoeming aan. Van de gelegenheid tot het bestellen van boonstokken werd een druk ge bruik gemaakt. Ruim 23000 stuks wer den besteld. Een voorstel van één der leden om gezamenlijk A. S. F.-korrels te bestellen, werd verworpen. Besloten werd het vervoer der groenten naar de veiling in het aanstaande seizoen aan te besteden. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. Het aantal in- en uitgaande sche pen in de Labbegatsche Haven bedroeg gedurende hel vorige jaar 116 met een totaal-inhoud van 10047 ton. Voor de Ncd. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden de heer M. de Rooij, godsdienstonderwijzer te Rijswijk (N.-Br.) en des namiddags half drie Ds. de Bruin uit Waspik. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij en wel des morgens half tien en 's namid dags twee uur. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" geeft op Woensdag 17 Jan. a.s. des avonds half acht in het Sta tionskoffiehuis van den heer P. Pruijs- sers voor de leden en donateurs en hun Kolenpampvergiftiging te Roermond Moeder en dochter om het leven gekomen. Donderdagochtend isin het woon wagenkamp te Roermond, 'n geval van kolendampvergiftiging ontdekt in de woonwagen van den 54 jarige kampwachter J. Jansen. Daar werden drie personen be wusteloos aangetroffen, nl. de 54- jarige kampwachter, zijn 59 jarige vrouw Elisabeth Sevenich en hun 15-jarige dochter Dina. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke echter bij de vrouw en haar dochter niet meer mochten baten. Het bleek dat de dochter reeds in den loop van den nacht was overleden, terwijl de vrouw, die bij het ontdekken van de vergiftiging nog in leven was.eenigen tijd later is bezweken. Bij den man slaagde men erin door middel van een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken. De man is naar't Sint Laurentius- ziekenhuis te Roermond overge bracht. waarheen ook het stoffelijk overschot van zijn vronw en doch ter zijn vervoerd. De oorzaak van deze kolendamp vergiftiging is te zoeken in het feit det een der wagenbewoners 's avonds de schuif van de kachel heeft dicht geschoven, tengevolge waarvan zich koolmonoxyde heeft ontwikkeld.. Botsing tusschen twee treilers. Te Veendam is door de gladheid van den weg een ongeluk gebeurd, dat een chauffeur het leven heeft gekost, De 42-jarige J. K. uit Farmsum reed met een trailer te Veendam, Uit tegenovergestelde richting nader de eveneens een trailer. Door de gladheid van den weg konden de chauffeurs niet remmen, waardoor een botsing ontstond, Tengevolge hiervan werd K. uit de cabine ge slingerd en kwam op het bevroren Oosterdiep terecht. De vracht wagen rolde eveneens van den walkant. K. werd hierdoor getroffen en was op slag dood. Auto in een sloot gereden. Een houthandelaar uit Wierden, de 65 jarige heer K., reed in een huurauto huiswaarts. Buiten Wier den raakte de wagen door de glad heid van den weg in een sloot. De heer K. en een inzittende jongedame liepen verwondingen op die oogenschijnlijk niet van ernstigen aard waren. De toestand van K. die letsel aan het oog had bekomen verergerde echter. Hij is naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar hij is overleden. Ongeluk op jacht. Bekend Friesch hardrijder in het been gewond. De heer Tijs Klompemaker uit Oudekaskel, een zeer bekend Friesch hardrijder en jager, die gistermiddag in de omgeving van 'lijenje op de ganzenjacht was, kreeg door een ongelukkig toeval de veile lading van een ganzenroer in zijn onder been en werd zeer ernstig gewond. De getroffene is direct naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar operatief moest worden inge grepen en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het onderbeen ge amputeerd moet worden. Klompe maker was enkele jaren geleden de snelste Friesche rijder, hij is twee maal kampioen van Nederland ge weest en voorts was hij kampioen van Friesland, Groningen en Drente. Te dicht bij da kachel gekomen. De 46-jarige mevrouw M. C. van den Berg-Daal is in haar woning aan de West Kruiskade te Rotterdam te dicht bij de kachel gekomen, toen zij een kindje hielp. Haar kleeren vatten vlam. Zij wist de aandacht te trekken van een voorbijganger, F. Rijkens, uit de Frederikstiaat, die de vrouw te hulp kwam en met zijn overjas de vlammen wist te dooven. Met ernstige brandwonden is de vrouw in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Het kindje kreeg geen letsel. Wagen onder Hoevelaken door dieseltrein gegrepen. Voerman om het leven gekomem Op den onbewaakten overweg in de spoorlijn Amersfoort—Barneveld is tusschen Hoevelake enTerscnuur een ongeluk gebeurd, waarbij een man van middelbaren leeftijd is om gekomen, De trein die om 18 u. 40 uit Amersfoort vertrek met bestem ming Arnhem, is op ongeveer 500 meter van de voormalige halte Ter- schuur in botsing gekomen met een met twee paarden bespannen wagen. De trein heeft den wagen gegrepen en een eind meegesleurd. Hoewel de wagenvoerder uit alle macht remde, kon hij pas op ongeveer 60 meter van de plaats van het onge luk den trein, een kleine diesel, tot stilstand brengen. De voerman die tot nu toe niet geidentificeerd kon worden, moet op slag gedood zijn geweest. Zijn lichaam was deerlijk verminkt. De wagen, die geladen was met zakken mais, werd geheel versplinterd. De beide paarden wei den als het ware door den trein van den wagen losgeslagen en ble- ven ongedeeri. De wagenvoerder van den trein was door glassplinters aan het hoofd gewond, doch deze wonden zijn van ondergeschikte beteekenis. Vrouw in brand geraakt Aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag raakten de klee ren van de 86-jarige weduwe R. te Oldenzaal, toon zi| haar voeten op een stoof verwarmde, in brand. In vlammed gehuld liep zij de straat op, waar voorbijgangers het vuur wisten te blusschen. Het slachtoffer hed echter zulke ernslige brand-' wonden opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis te Oldenzaal moest worden overgebracht, waar zij in den afgeloopen nacht is oveiledeu. In een wak gereden en verdronken De 33 jarige militair J. van der Br., afkomstig uit Hilversum, is op het IJselmeer nabij Muiden, toen hij aldaar aan het schaatsenrijden was. in een wak gereden. Toen hulp kwam opdagen en hij met moeite uit het water was op gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. ABONNEERT U OP DIT BLAD Planken vervangen den veerdienst. Het veer over den Hollandschen IJsel te Capelle a. d. IJsel is door den zwaren ijsgang uit de vaart genomen. De exploitant liet het er echter niet bij zitten en heeft planken over het ijs ge legd waarover de voetgangers nu den tocht over de rivier kunnen maken. &40Uj V*EJII. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per «uk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd..Mijnhari'tjes 2st. lOct.DoosSOct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3