Plaatselijke Berichten» BAL in THALIA H deBont-v.Hulten KLD0SÏERBAL5EM De Geheime Ingang Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON Heerenkleeding naar maat Zaterdag 13 Januari 1940 No. 4 De Echo van het Zuiden Tweede Blad A.s. Zondag 14 Jan. RVOETEN Onze buitenlandsche politiek Binnenkort voorzieningen te wachten. De minister acht het intusschen niet uitgesloten, dat ook voor wat Nederland betreft binnenkort zoj- danige voorzieningen kunnen wor den getroffen, dat bedoelde moeilijk heden zooal niet uit den wegge ruimd din toch althans aan zienlijk zullen worden verminderd Diarbij spreekt het vanzelf, dat de regeering zich er niet bij zou neer leggen, indien Groot Britannië in verband met den «Order in council» van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale schepen van goederen van Duitsche herkomst, aan andere neutrale mogendheden zekere voordeelen mocht toeslaan, die niet voor Nederland zouden gelden. De moeilijkheden voor de scheepvaart. De buitenlandsche politiek welke de regeering te midden van den om ons heen woedenden oorlog volgt, aldus lezen wij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van buitenland sche zaken, blijtt wat zij van den aanvang af was: eerlijk,zelfstandig, waakzaam, de Nederlandsche on- zij tigheid grondend op de objectieve voor allen gelijkelijk geldende nor men van het volkenrecht. Ons lidmaatschap van den Volkenbond. In de artikelen 11, 15 en 16 van het Volkenboodsverdrag ziet de minister, rekening houdende met de wijze, waarop de opvattingen hieromtrent zich hebben ontwikkeld voor Nederland geenerlei gevaar meer gelegen. De loop van zaken op de jongste volkenbondsvergade ring heeft hem nog in deze over tuiging gesterkt. Geenerlei poging is gedaan om andere politieke conilicten dan dat, waarvoor de vergadering was bijeengeroepen, aan de orde te stellen, of om staten, die zich afkeerig toonden van collec tieve actie, niettemin daartoe te bewegen. Bovendien zij niet over het hoofd gezien, dat vroeg of laat opnieuw het inzicht zich baan moet breken, dat slechts langs den weg van internationale organisatie een vreedzame ontwikkeling der staten- maatschappij Raa worden nage s tree ld met het oog daarop zal tiet van groote beteekeuis zijn de inter nationale samenwerking zoo goed mogelijk in stand te houden en te bevorderen. Al deze factoren zou den, naar de opvatting van den minister een uittreden van Neder land uit den VolKenbond ongemoti veerd en in strijd zoowel .met Nederland's tradities als met zijn welbegrepen eigenbelang doen zijn. Ook al moge de Volkenbond in staatkundig opzicht voorloopig geen rol kunnen spelen, buiten de politiek ligt nog genoeg terrein braak, waar op internationale samenwerking thans tot zegenrijke resultaten kan leiden. Samenwerking metandere mogenaheden. Het is geenszins uitgesloten dat de Nederlandsche regeering in een bepaald geval, waarin haar dit nuttig zou voorkomen, deel zou nemen aan eenige gemeenschappe lijke actie van 'n kring van neutrale staten, die zich niet zou beperken tot Nederland en België of de Oslo staten. Veel, zoo niet alles, zal afhangen van de vraag, waarop die actie zou zijn gericht; deelneming aan politieke groepvorming tegen een bepaalde staat of groep van staten, acht de minister op het voetspoor zijner voorgangers met onze zelfstandigheidspoliliek niet te rijmen. Uitvoer van radio-artikelen en gloeilampen De uitvoer- van gloeilampen be droeg in December f679,ü0ü, vorig jaar f 496,000. De uitvoer van radia artikelen in December f2,541,024, d.i. iets lager dan December 1938 Koudegolf blijft duren Hoewel het er naar uitziet, dat de stralende hemel, waarvan we de laatste dagen konden genieten, wederom min of meer met wolken zal worden bedekt, toch is er nog geen kijk op, dat de koudegolf, welke met den Oostenwind over ons land stroomt, zal worden ge stuit. Niettemin zit er wel eenige wijzi ging iu de luchtdrukverdeelmg, terwijl in het Noordwesten een depressie een nieuwen aanval inzet op het hoogdrukgebied, dat ons deze hevige koude overzendt. Er worden overal in den lande wedstrijden gehouden, vooral in 't Noorden. Over den IJssel gaat men te voet en tal van verbindingen worden over 't ijs onderhouden, zelfs -gaat men er met auto's over. De post enz. voor Terschelling en Araeland gaat per vliegtuig. Gisteren maakte de directeur der P.T.T. Ir. van Damme den tocht met Parmentier mede en boven de zee kreeg de marconist Burgers verbinding met Indië en vertelde van 't barre weer hier. Interessant avontuur. „Stillen Omgang" zal Zondag 14 Ja nuari a.s. in de bovenzaal van den R.K, Gildenbond alhier, hare jaarlijk- sche algemeene vergadering houden, waarbij o.m. jaarverslagen, bespre king van den bedetocht op 16 en 17 Maart a.s., aan de orde komen. GESLAAGD. Voor het in December gehouden examen Duitsche Handelscorrespon dentie van de Vereeniging van Leera ren in de Handelswetenschappen en voor het Mercurius examen Duitsch in Tilburg, slaagde de heer J. Kem perman te Waalwijk. Hij genoot zijn opleiding bij den heer J. Odekerken alhier. KEURING NAT. MILITIE. De keuring voor de dienstplichti gen van de lichting 1941 zal voor Waalwijk geschieden op 20, 21, 22 en 23 Februari in het gemeentehuis al hier. Voor Drunen op 6 en 7 Februa ri, voor Eethen c.a. op 7 en 8 Febr., voor Heusden op 8 en 9 Febr., voor Loonopzand c.a. op 9, 10, 13 en 14 Febr., voor Sprang-Capelle c.a. op 14 en 15 Febr., voor Vlijmen op 16 en 20 Februari. De keuring geschiedt voor al deze plaatsen in het gemeentehuis te Waal wijk. Voor Waspik op 2 en 3 April, voor Raamsdonk c.a. op 29 en 30 Maart en 2 April, voor Gecrtruidenberg op 12 Maart en voor Dussen op 9 en 12 Maart. De keuring voor deze vier gemeen ten wordt gehouden in het St. Hen- ricusgebouw te Raamsdonksveer. Ook zullen op genoemde data, zoo wel wat het district Waalwijk als Raamsdonksveer betreft, zich aan de keuring moeten onderwerpen, zij, die ingeschreven waren voor de lichting 1940 en tijdelijk ongeschikt zijn ver klaard en niet inmiddels geschikt of ongeschikt zijn beoordeeld, van den dienst uitgesloten of overleden zijn. STILLE OMGANG. De afdeeling Waalwijk en Omstre ken van het Genootschap van den EEN LUCHTWACHTER ZOEK 't Gebeurde dezer dagen in Waal wijk. Een luchtwachter liep om z'n post „ergens" nabij Meerdijk-Galgenwiel op en neer. Plotseling was hij verdwenen. Z'n collega op zoek uit, nergens een spoor. De angst bekroop hen, zeker met het oog op 't nabije water. Niet beter te doen dan de comman dant op de hoogte stellen van de ver missing, met verzoek om hulp. Direct werden daar maatregelen genomen, de beste visschers en schip pers met dreggen bekend, werden uit gezocht en zoo trokken een tiental onder commando, naar de vermoede lijke plaats des onheils, voorzien van alle noodige ingrediënten. Juist was men klaar met 't uitleg gen der dreggen en zou men met den opsporings-arbeid beginnen, toen plot seling de verdronken-gewaande ten tooneele verscheen en informeerde, waarvoor toch al die drukte gemaakt werd Tableau van 6 -10 uur Stationsstraat 57 Waalwijk ONDERLINGE VEEVERZEKERING. Vergadering op Dinsdag 16 Januari des namiddags ten iy2 uur, ten her- berge van C. v. Heesbeen. Rekening over 1939: herkiezing 2 leden van het bestuur en een schatter. CABARET-AVOND O. en O. Woensdagavond gaf het cabaretge zelschap van Bas Sluis uit Delft voor onze pontonniers een gezellige ont spanningsavond in Musis Sacrum en het moet gezegd worden, dat wij zel den een zaal met militairen zoo over weldigend hebben hooren brullen van het lachen. Het uitvoerige program ma ging er in als koek en het oorver- doovende applaus met handen en zwaar gelaarsde voeten bewees hoe zeer onze pontonniers het gepresteer de op prijs wisten te stellen. Het gezelschap, bestaande uit een 14-tal dames en heeren, vergoedde de stampvolle zaal geheel en al de drie kwartiertjes van gedwongen wachten voor de uitvoering begon. Het programma klonk als een klok en de spelers wisten een levendig con tact te onderhouden met de militairen. Welhaast ieder nummer dat gepres teerd werd, stond in het teeken van de soldaten-practijk. Naast declamatie, voordracht, zang en muziek, werd er een dol-komische een-acter op de planken gebracht, welke de stevige Musis-veste deed wankelen van het lachen. Ook de burgers O. en O.-leden die aanwezig waren, hebben zich heerlijk geamuseerd. Opgemerkt dient te worden, dat dit ensemble geheel belangeloos voorstel lingen geeft voor O. en O. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 winterteenen, winterhielen, winte handen ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. AKKER'S tegen prijzen aan üe tijas- o. ns tandigneden aangepast FEESTAVOND POLITIEBOND. Dinsdagavond hield de Langstraat- sche Politiehond zijn jaarnjKscneu feestavond in café v. d. Pluijm in dc Wagenstraat alhier. In liet geiieel was een dertigtal die naren van Hermandad aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer v. d. Dungen uit Kaatsheuvel, een ope ningswoordje had gesproken, werd de avond verder in gezemgneid en jolijt doorgebracht, want ook politie mannen kunnen meedoen. W.V.V. ROOD-WIT-BLAUW. Zaterdag 13 Jan. houdt R.W.B. haar jaarlijkscne ontspanningsavond voor hare leden en donateurs in het café van den heer J. v. d. Meijs. Als humo rist voor dezen avond zal optreden de oud-Waalwijker, de heer C. Didden, terwijl het muzikale gedeelte in han den is van den heer Frans Verstraeten. Gezien het succes dat deze heeren het vorig jaar gehad hebben, kunnen wij de keuze van het bestuur van har te toejuichen. Er staat de K.W.B.-ia- milie a.s. Zaterdag ongetwijfeld een gezellige avond te wacnten. En waar door de vorst de voethal reeds zoo lang opgeborgen is, is dit ook tevens een mooie gelegenheid weer eens echt onder elkaar te zijn. We hopen ook eenige van onze sol daten-leden en supporters aanwezig te zien. Aanvang 8 uur. Rechterlijke macht. De arrondissements-rechtbank te Maaslucht heelt een alphabedsche aanbevelingslijst opgtniaakl voor de ver vulling van ue vacature van rechler 111de arrondissements-recht bank te Maastricht, waarop o.m. vooikonil nu A. J. Ph. M. Hubbens substituut gullid bij de arrondisse- nienls recliibankte 's Bosch,geboren te Waalwijk. Gevonden en verloren voorwerpen, Bij de geuieenie-poiiue alhier zijn; inlicuiiiigtu te bekomen omtrent de, volgenue gevonden en verloren vooi wei pen. Verluien: bankbiljet f20, loon zakje luüoudeiiue 14 zj, üiv. hand. schoenen, gouden balske»lingk|e, zilveren schakel armband, bwau vulpen liouuer. GevondenDiverse handschoenen, bos sleuie»s,ulpeiiuiuls, polsiioiioge, kinderschoenIje en gangiooper. MUSIS SACRUM. Razzia in New-York. Razzia in New-York, kan gelden als een van de beste M.G.M. producties van het seizoen. Van het begin tot het einde is de film vlot, onderhoudend en vol spanning, terwijl een schitterende climax de rolprent besluit. Het keurige spel van Wallace Beery van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 31) Omdat ik tot vanavond uw hulp niet noodig had, was het antwoord. Aan iemand van uw ervaring hoef ik niet uit te leggen dat wij vaak zoo voorzichtig en onopvallend mogelijk te werk moeten gaan. Mijn vriend Kir- by bijvoorbeeld was verleden jaar maandenlang in de buurt van Bayl- ham en deze omgeving bezig, vóór hij den man gevonden had dien hij zocht. Aha, inspecteur Kirby, zei de ko lonel; dien herinner ik mij; een bui tengewoon bekwaam man. Ja, bevestigde Withers. U was president van de rechtbank die rechts ingang tegen den man verleende en als zoodanig heeft u zeer vleiende dingen over Kirby gezegd, die hij inderdaad ten volle verdiende. Op dit oogenblik ging de deur open en lady Anne verscheen op den drem pel. Zij wierp een snellen blik op den bezoeker en beduidde haar man toen met een lichte hoofdbeweging om da delijk bij haar te komen. Frank, fluisterde zij hem zenuw achtig toe, wees voorzichtig met dien man. Wat doet hij hier? Hij heeft een revolver bij zich. Zij had van een bediende een be schrijving gekregen van den bezoeker en was onmiddellijk naar de kamer van haar man gegaan. Het spijt me dat u mij uit het raam zag en mijn revolver opmerkte, sprak een rustige stem aan den ande ren kant van de kamer. Ik verzeker u dat ik er nooit iemand eenig kwaad mee heb gedaan en ik hoop dat dat ook niet zal gebeuren. Lady Anne draaide zich verbluft om. Zij had niet gedacht dat haar gefluis ter verder zou kunnen doordringen dan tot de ooren waarvoor 't bestemd was, maar inspecteur Withers had elk van zijn zintuigen tot het uiterste ge oefend. Deze heer is een detectieve, Anne; een inspecteur van Scotland-Yard, leg de de kolonel uit. Zooals ik al zei moet mijlady mij een oogenblik geleden in de tuinen hebben gezien, voegde Withers, die in middels was opgestaan, erbij. En het spijt mij ten zeerste dat ik haar ver ontrust heb. Ik was genoodzaakt ie mand tot achter uw muren te achter volgen en toen raakte ik zijn spoor bijster. Ik haalde een revolver te voor schijn om hem schrik aan te jaren, maar dat scheen niet den minsten in druk op hem te maken. Wie is het? vroeg kolonel Blount. Mr. Withers streek langs zijn kin en keek veelbeteekenend naar de open deur. De kolonel begreep direct wat hij bedoelde, stapte in de gang, keek die naar beide zijden af om te zien of er niemand in de buurt was en sloot toen de deur. Toen vertelde de inspecteur, op ge- dempten toon sprekend: De man dien ik zoek heet Levin- ge,Arthur Levinge. Van alle namen ter wereld kon er geen onverwachter in hun ooren klin ken als deze. De kolonel en lady Anne staarden den detectieve met ongeloo- vig-verraste gezichten aan. Levinge, Arthur Levinge, her haalde de kolonel, terwijl zijn vrouw tegen zichzelf zei dat de bezoeker toch inderdaad niet goed wijs scheen te zijn. Hier is het bevel tot inhechtenis neming, ging Withers voort, een pa pier uit zijn binnenzak halend en het met een beleefde buiging aan den ko lonel overhandigend. U zult zien dat het in orde is. De persoon om wie het te doen is, was voorheen kapitein Ar- thus Levinge en hij wordt gezocht we gens het vervalschen van de handtee- kening van Reginald Pools. Lady Anne begon zich met beklem ming af te vragen wat hier in 's he melsnaam achter stak. Haar theorie, dat ze een krankzinnige voor zich had, was aan het wankelen gebracht. Als deze man gek was, dan zat er in elk geval systeem in zijn waanzin. De kolonel tikte met zijn vinger op het officiëele document. Dit is een heel merkwaardige vergissing, verklaarde hij, een bevel tot inhechtenisneming uit te vaardi gen tegen een overledene; iemand wiens overlijden, zooals ik zeker weet, ook bij Scotland Yard bekend is. Als Arthur Levinge dood is, merkte inspecteur Withers met rus tige ironie op, moet hij gedurende de laatste twintig minuten gestorven zijn. Wat bedoelt u? kwam het scherp over kolonel Blounts lippen. Wat ik bedoel is dit, was het be scheid; dat hij een half uur geleden om het huis heen zwierf en ik hem bijna te pakken had, maar hij ontglip te mij op een onbegrijpelijke manier. Hoe weet u aat het Arthur Ee- vinge was? mengde lady Anne zich in het vraaggesprek. Het zal het beste zijn, mylady, om bij liet begin te beginnen en zoo de heele zaak> duidelijk te maken, ant woordde inspecteur Withers. Hij ging terug tot den tijd dat hij de eerste in structies van inspecteur Kirby had ontvangen en vertelde in groote trek ken het verder verloop van zijn na sporingen, maar vermeed zorgvuldig Margarets naam te noemen. Doch hij liet wel doorschemeren, dat hij Le vinge ontdekt had door Rushbrook Bottom als een mogelijke en waar schijnlijke schuilplaats in het oog te houden. Dus u dacht wel dat hij in de buurt van zijn vrouw zou komen op duiken? opperde kolonel Blount. Dat gaat altijd zoo, verklaarde Withers. Vroeg of laat vind je derge lijke lui heendraaien om de menschen van wie zij denken geld te kunnen los krijgen. O, die arme Margaret, zuchtte lady Anne. Ik moet toegeven, zei kolonel Blount, dat het werkelijk den indruk maakt dat Levinge is teruggekomen, maar, inspecteur Withers, een abso luut bewijs heeft u niet. De man heeft niet zelf erkend Levinge te zijn. Aan dat bezwaar kan gemakke lijk tegemoet gekomen worden door den man te vinden, bracht Withers in het midden. Ik geloof dat hij zich ergens op uw terrein bevindt. Als wij de hand op hem konden leggen, ga randeer ik u dat hij tegenover oude bekenden zijn identiteit niet kan blij ven loochenen, ofschoon ik er niet aan twijfel of hij heeft zijn uiterlijk zooveel mogelijk veranderd. Doe ziel mj er op net oogenblik uit? viel de Kolonel in. Hij is een man van middelmati ge grooue, liclitte de detective in; Ha veloos gekleed, hinkt bij het loopen en heen een zwaren zwarten haard. De kolonel en zijn vrouw durfden elkaar niet aankijken. Beide hielden hun oogen strak op den politielij gericht. Indien zij hun blikken den gewisseld, zouden deze de: specteur ongetwijfeld verradej ben dat zijn woorden hun m< den verteld dan zij gaarn» kennen Dus die man is er gen; rein? vroeg kolonel Blounj De detectieve knikte en^ Er is zeker geen dat hij in het huis gevlij Dat is absoluut u', woordde kolonel Blounl De eenige toeganj geld in het oog wordt de kleine deur in den die is gewoonlijk op slotJ Die deur is den heele open geweest, deelde lady En haar echtgenoot voegde Wat die deur betreft, kip volkomen zekerheid hebben, teur, want niemand van de heeft er een sleutel van. Er z. twee sleutels op; lady Anne h< eenen en ik den anderen. En hoef nauwelijks te zeggen dat reet alarm geslagen zou wordei een verdacht individu zou probi binnen te komen door een ing| waar hij door een van de bediei zou worden gezien. Natuurlijk, naturlijk, gal Withers beleefd toe. Volkomen (Wordt vervt i Hoe spoediger 11 er Kloostcrbalsem op doet, hoe beter! Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbals erop. Dadelijk verd wijnt de jeuk. Doe er .ook 's-morgens Kloosterbalrcm op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs ais Uw winterteencn al zijn open gegaan. Onoveitroffen als huidgenezend midd l bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. 9er pot van 21 "ram t 0.62»U. pot van 50 Gram f 1.0.;

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5