Uit de oude Notulen-boeken der Herv. Kerk te Capelle. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN ATTENTIE. Geef Uw handen PUR0L Voor Winterhanden of -voeten steeds een verzachtend middeltje DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. SPRANG—CAPELLE. WASPIK, AGENDA'S. D i na Dumoulin De wonderlijke oogen van Joachim* Kerkeraadsvergadering, theedrinken en de gevolgen hiervanin 1751. Bdvolkingsstatistiek. Doodelijk ongelukte Nistelrode. Achtjarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Het succes der Finnen Pastoor J M M. van Kemenade te Oisterwijk. Burgemeester van Tilburg en Hilversum Kloven, schrale lippen, hoest, keelpijn, neus- of rheumatische pijnen griep of andere gevatte koude Gr. Straat 327 Tel. 246 I. - - f-n r.' - Tot goed begrip enkele opmerkingen vooraf. Het onderstaande is letterlijk overge nomen uit het notulenboek van de'Ned. Herv. Gemeene te 's Grevelduin-Capelle. Geregeld trad een gedeelte van de ker kraad af, en werd door de kerkeraad zelf aangevuld. Ieder jaar had in de maand December de verkiezing plaats. „De predikant (Ds. J. Zijlmans) heeft den 5 Dec. 1751 aan den kerkeraad be kent gemaaktj «dat op den volgenden donderdag 's namiddags te een uur ker- Kéraa3 belegt wierd, om als dan de nieu we verkiezing van Ouderlingen en Dia kenen te doen. Ten overvloed, om dat er een lidt niet tegenwoordig was, heeft de predikant aan al de leden door den koster nog la ten bekent maken, dat het dien volgen den donderdag sou kerkeraadsvergade ring zijn te een uur, om nieuwe Ouder lingen en Diakenen te verkiesing. Den 9. Dcc. zijnde donderdag heeft de Predikant omtrent quartier over een uur syne dienstmaagd gesonden na de ker kenkamer, om te sien of er al lieden wa ren; sij berigt weerkomende, neen; om trent een half quartier daar na, gaat sij weder sien, maar vond er niemand. Doe 't aan"de sandlooper omtrent half twee was, gaat de predikant selfs, maar vond.ook niemand. Send daarop terstond sijne dienst maagd na 't huijs van den koster, met last om te seggen, so daar enige leden van den kerkeraad waren, dat die ver- sogt wierden in de kerkekamer te komen, want dat sulk lang wagten verveelde. Daar op komen drie leden, met name Wouter Verhagen, en Dirk Vos, ouder lingen, en Ottho Holster, Diaken. Een lid van de drie, als wij met de ver kiesing souden een aanvang maken, vroeg, of wij de andere leden nog niel wat souden wagten; waar op de predi kant in bedenken gaf, of hij niet lang genoeg gowagt had. daarop bood de oud. Vos wijt, die leden te gaan roepen; 't geeij. dfRpredikjU\t niet kon toestemmen (want so sou hij dat lidt ook weer quijt geweest zijn; Dan sou so wel als de an dere hebben kunnen blijven thee drin ken.) waar op sij haar berusteden; en doe is de vergadering met een gebed tot God begonnen. En zijn na een nominatie van drieën (so als T hier dl gewotirifë is) met'"een parigheid van stemmen verkozen ToJ.Ouderlingen Willem van de Schans en Arnoldus Heijmans Tot Diakenen Peter van Kampen, Jan's zoon, Jan de Roon, de jongste, en wierd de vergadering met dankzeg ging aan en gebed lot God geeijndigt. Omtrent een half quartier voor 2 uren komen.nog vier leden, die bij den Diaken Van der Heijden na een uur gepraat luidden, daar men eijndlijk (volgens haar eygen verhaal) thé dronk; dese 4 stelden vast, dat'men haar had moeten in wag tón. De Predikant heeft de gedane verkie sing bekent gemaakt, en de namen der verkosenen genoemt; waar op de Diaken de Roij seijde, eerst over de manier van doen te sullen vragen, en dat sij dan sien souden. wat sij souden doen. De Ouderling van den Hoek seijde, dat de klok- een uur sloeg, doe hij van huijs gong, en hij bij Van der Heijden in huijs gong, én niet meer als twee kopkcns thé gedronken had. De predikaubxiordeeldo» dat die Jeden. in plaats van na een uur te sitten aan huijs van den Diaken Van der Heijden hadden moeten in de consistorie zijn. Door Wil Bokhorst. Heel lang geleden woonde er in een klein dorpje een .man, die Joachim heette. Het was een beste man, maar hij had één eigenaardigheid. Hij had namelijk twee verschillende ogen; één vrolijk oog en één treurig oog. Als hij 's morgens wakker werd, deed hij zijn ogen nooit tegelijkertijd open, de ene keer ging het rechter oog hét teerst open, de andere morgen het linker. Als hij het rechter oog ('t vro lijke oog) 't eerst opende, was hij ver der de hele dag vrolijk. Maar als zijn linker (het treurige oog), het eerst open ging, bleef hij de ganse dag zwaarmoedig en lachte niet één keer. Den 11 Dec: zijnde saturdag heeft de koster aan den predikant overgegeven een schriftelijk protest," ondertekent door huybert van Peit en Dirk van den Hoek, Ouderlingen, Adriaan de Roij en Jan van der lieyuen, Diakenen; waarin die vier leden seijden, onse. verkiesing te houden voor onbehoorlijk gedaan, sónder tegen de dus verkorenen iets te hebben tot last van hunne personen. Versoeken een nieuwe verkiesing in presentie van den vollen K. Raad. De eerste bekendmaking van de ver kiesing is aan de gemeynte gedaan 12 Dcc. 1751. De koster, het protest hebbende overge- levert, verhaalde aan den predikant, dal hij donderdag, den 9 Dec. (hoewel buij- ten kennis van den predikant) dra na den Diaken Van der Heijden liep, met te seggen, de predikant en drie leden gaan al na de consistorie: waarop de gemel- den Diaken antwoorde, ik moet eerst nog een kopke thé drinken. Den 18 Dec. 1751 komt de koster we der bij den predikant, en geeft aan den selve weder bij geschrift een protest op, onderteykent door de 4 reeds genoemde misnoegde leden, waar bij deselve haar beklaagen, dat haar gedaan protest en versoek so veragt behandelt is, terwijl de predikant is voortgevaren met het geven van de eerste proclamatie op den 12 Dec. 1751. Vernieuwen haar gedane protest en versoek; en ingeval desen contrarn» doende; houden sy proclamatiën en be vestiging voor nietig en van geenen waarde, en appelleeren dan de eerstko mende Classis van Zuijd Holland, versoe ken verder dat beyde die Actens in het Kerkenboek werden geregistreert, en in korten (iaar van dan haar authentike copijc mag wórden overgèlevert. De verkoren Ouderlingen en Diakenen zijn den 2 Jan. 1752 in hunne diensten bevestigt. Daar op is weder aan den predikant geinsinueert een renovatie van 't gedane protest en appèl, en cijndelyk een vita- tie, waar bij de predikant gedaagt word, om op de paasclassis aan te hooren soda- nigen eijs en conclusie als die misnoegde leden daar doen souden. De predikant 1752 op de paasclassis verschenen- zijnde, sijne verantwoordin- ge tegen de klagten en eijs van die 4 mis noegde leden gedaan hebbende; zijn de vijf commissarissen eenparig van ooreel geweest, dat de misnoegde leden aan de seijde van 't ongelijk waren, also 't haar eijgen schuld was, dat sij bij de verkie sing niet tegenwoordig waren; en is de gantsche behandeling door den predikant goedgekeurd. En is dit preeadvies verandert in een classicale resolutie. De misnoegde leden des kerkeraads hebben op dese uijtspraak geappelleert aan de eerstkomende Christelijke Syno- dus. De Christelijke Synodus, te Breda ver gadert heeft den 7 July 1752 de uijtspraak van de Classis goedgekeurd, en met haar gesag bekragtigt: verklarende, dat het protest en appèl van die misnoegde leden was onwettig en ongefundeert." Acht maanden lang duurde het onge noegen voort. Echter, toen de Synode de „misnoegde broeders" in het ongelijk stelde, werd ook de onenigheid bijgelegd. Koppig hielden ze vol; maar ook, na dat hun ongelyk bleek, bleven ze niet vol harden in hun koppigheid. d. R. Dit leidde tot allerlei onaangename situaties. Vvauueer hij bijvoorbeeld jarig was, wat toen altijd iets prettigs is en net ongeiuK wnue, out lnj tne uag liet lin- .tyer oog, geopend had, zat hij de hele uag te nuilen. Ut wel, ais de mensen in het dorp een feest hadden en plezier maakten, was Joacliim de spelnreker en liep met een inbedroeid gezicht rond, praatte met niemand, maar liep in zicli zelf te mopperen. Omgekeerd, als hij het rechter oog het eerst geopend had, kon hij bij een treurige plechtigheid in het dorp met een grijns op zijn gezicht door de stra ten wandelen. Mocht een dorpeling bij hem komen en vertellen dat het hem zo slecht ging, zijn kippen ziek waren of zijn planten niet wilden groeien, dan barstte Joachim in lachen uit en kon gewoon niet meer ophouden. Het is te begrijpen dat hij daarom bij de dorpelingen niet erg geliefd was. Deze haat van de mensen werd steeds groter, zodat Joachim besloot het dorp te verlaten. Hij sloot zijn huisje, verkocht zijn stukje land en ging de wijde wereld in. Misschien zouden zijn ogen wel langzamerhand beter worden. Gegund. Na verkregen ministerieele toestem ming hebben de_ architecten G. en Ir. C. Geenen aan de laagste inschrijvers de heeren A. J. van Alphen te Drunen, ge gund de uitbreiding vqn de textielschool te Eindhoven voor 60.574. Burgemeesters- en Secretaris-ambt te Drunen. Men meldt uit Drunen aan de Prov. Bossche Crt.: Aangaande de op 1 Febr. a.s. vacant komende betrekking van gemeente secretaris vernemen wij, dat er een mo gelijkheid bestaat, .dat dit ambt ver- eenigd zal worden met dat van burge meester. Een beslissing dienaangaande wordt van hoogerhand verwacht. Wel verzekerde men ons dat deze kans evenwel klein is, daar onze ge meente kort bij een inwonertal van 5000 komt. al komt onze gemeente op de lijst waarop die gemeenten vermeld staan waarvoor beide ambten niet vereenig- baar zijn, niet voor. De gladheid. De gladheid van den weg heeft ook in Drunen slachtoffers gemaakt. We meldden reeds het ongeval van het dochtertje van den heer Bergmans. Thans bereikten ons nog de berich ten omtrent een gebroken pols van het dochtertje van B. Brok en een schou der-fractuur van den heer G. Pelders. Een en ander is het gevolg van het weer der laatste dagen. Ijsvermaak. 't Ijsvermaak is in ons dorp in vollen gang. Waar maar een plaatje ijs wordt geschaatst. De bekende baan in de Zech schijnt echter 'afgedaan te heb ben. Thans is het Drongelsche Kanaal in trek en de wielen in Elshout en Nieuwkuijk. 't Alles goed wel, maar hier en daar is toch wel een tikje gevaar, waar de ijsliefhebbers wel rekening mee dienen te houden. Burgerlijke Stand. Overleden: Ludovicus van Spijk, 2 jaar; Anto- nius Krol 69 jaar; Jacobus van Veltho- ven. ELSHOUT. Bond voor groote gezinnen. Zondag zal in onze parochie een propagandadag gehouden worden voor den bond voor groote gezinnen. Pater Cooijmans zal in alle H. Mis sen een predicatie houden over dit on derwerp. Van Engetenkrans. De naaiavonden voor den v. Enge- lenkrans zijn volgende week Woens dag en Vrijdag. Bevolking per 1 Januari 1939: 1389 mannen en 1463 vrouwen, to. laai 2852 inwoners. Gedurende het jaar 193y vestigden zien 96 mannen en 142 vrouwen, vertrokken 100 mannen en 140 vrouwen, werden Steeds verder liep hij door dorpjes, bossen en weiden, iuinuelijk kwam nij bij een klein stadje. Hier was liet al twee dagen aan liet regenen. Je kon aan hun gezichten zien uat de mensen hun goeue humeur daarbij verloren hadden. Ze keken allemaal even zwart. Die dag was Joachim met zijn vro lijke oog wakker geworden, zodat hij luid fluitend door de straten liep en om de plassen heen danstte. Tot grote verbazing van de voorbijgangers na tuurlijk. Zo kwam hij bij het marktplein. Juist verliet de burgemeester het stad huis. Statig liep hij dc grote stenen trap af. Maar o wee, bij de laatste tree gekomen, gleed hij uit en kwam in een grote plas terecht. Het was voor den deftigen burgemeester natuurlijk geen pretje. Te meer daar hij vergeef se pogingen deed,- weer overeind te komen. Binnen enkele ogenblikken kwamen van alle kanten mensen aan lopen om hem te helpen. Ook Joachim kwam naderbij. Maar tot grote erger nis en. verbazing van de omstanders begon hij te lachen, te lachen, zo vre selijk dat iedereen hem onthutst aan staarde. En hij wist van geen ophou- Ir*' den. Wat een beledigng voor den bur gemeester! De mensen vonden het een schande en riepen de politie erbij. Ja, Joachim werd gepakt en ging de ge vangenis in. Wel drie weken moest hij daar blijven. Hij was geheel ont moedigd en dacht zich suf wat hij nu zou doen met die ogen. geboren 35 mannen en 28 vrouwen en oveileden 16 mannen en 12 vrouwen. Op 31 December 1939 be droeg het aantal inwoners 2883 t.w, 1404 mannen en 1481 vrouwen. Al zoo een vooruitgang 33 inwoners. SPRANG. Predikbeurten Zondag 14 Jan.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel Bediening H. Avondmaal. Predikbeurten Zondag 14 Jan. 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. Naar we vernemen voldoet het nieuwe verhuursysteem van de plaat sen in de Ned. Herv. Kerk uitstekend. Slechts enkele plaatsen zijn vrijgeko men. Verreweg de meeste plaatsen zijn echter tegen iets hoogere prijzen in handen der voormalige huurders geble ven. Mochten wij verleden week ver melden dat onze oudste inwoner de heer Joh. Verschuren zijn 98ste ver jaardag vierde, thans moeten wij mede- deelen dat deze het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. De eer van oudste in de gemeente te zijn komt nu toe aan Mej. de Wed. C. Heiblom, welke haar 93ste verjaardag vierde op 12 September 1939. als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 ct Vrijdagmorgen 9'/2 uur is de 35-jarige smid A. van Erp, gehuwd en vader van 5 kinderen op den Driesprong bij zijn woning door een vrachtauto aangereden. De ongeluk kige reed per fiets. Hij was op slag dood. De 8 jarige L. vermaakte zich op het ijs nabij den Graafschen weg te 's Hertogenbosch. Het knaapje is er door gezakt en verdronken. Zijn lijkje is gedregd. Er zijn tot heden meer dan 5O.U00 Bussen in Finland gesneuveld en de buit vertegenwooidigt een bedrag van '/2 milliard frar.cs. Tot pastoor te Oisterwijk, in de parochie H. Peti us, als opvolger van pastoor v. d. Meijden, is benoemd ue Z Eerw. heer Jozef M. M. van Kemenade. Geboren te Gerwen bij Nuenen in 1897 studeerde hij de Poëlica en Rhelorica vanaf 1913 in Beekvliet Toen nij na zijn straiujd weer vrij gelaten wem, uesiooi inj naar een Knappen uoKier ie gaan. Lue zou Hein vast en' zeker kunnen neipen. Maar heiaas! Toen hij uen goeuen man al les verteld nad, scnude deze net nooiu en antwoordde: „Daar Helpt geen Dril voor, Deste man, ik weet niet wat ik eraan moet doen. Er zal geen enkele dokter 111 de stad zijn, die je zal kun nen helpen." Het was hard, maar niets aan te doen. Dus zwieri Joacniin maar weer veruer. riij kwam ooor ue pracniigste Dossen die je maar Dedenken kunt. Maar hij hoorde net gezang van de vogeltjes niet en zag ue mooie bloe- men niet, die overal nloeiden. Hij was zo treurig, dat hij aldoor zijn ogen op de grond gevestigd hield en zo ver der liep. Ineens zag hij iets in het gras be wegen. Wat was dat? Voor joachim zien Hiervan overtuigd had, had inj zien al genukt en net ding bij de kraag gepakt, jnu zag Hij wat hij in zijn hand meld. llet was een Wortelmannetje, dat worstelde om los te komen. Maar Joachim herinnerde zich plotseling dat de wortelmannetjes erg wijs zijn en zelfs wonderen kuilden verrichten. Waarom zou die hem niet van die ra re ogen kunnen afhelpen? Hij hield het ventje daarom stevig vast. „Kun jij me helpen?" vroeg hij en legde het ventje het hele geval uit. Deze schudde zijn hoofd. ,Dat is een moeilijke zaak", antwoordde hij ein delijk. „Eén ring zal te weinig zijn, misschien dat twee ringen van nut kunnen zijn", en meteen gaf hij Joa chim twee gouden ringen. „Dank je wel, Wortelmannetje", riep deze ver rukt, opende zijn hand en floep! het kereltje was verdwenen. „Maar wat moet ik eigenlijk met die ringen doen?" dacht Joachim in eens. Zijn vrolijke stemming was plot seling verdwenen. Nu was hij even ver als te voren. Mistroostig vervolgde hij zijn weg door de bossen. Zou hij zijn leven lang deze last moeten drat""" om in 1915 over te gaan naarHaareo. üp 2l Mei 1921 werd hij priester gewijd en volgde in 1922 kapelaan A. E. J. van Erven op als zoouanig te Kaatsheuvel. In 1927 k*am bij te Tilburg in de parochie bet Heike als opvolger van den tot rector der Fraters benoemden rector G. W. van der Heijden. Zaterdag 1.302 45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Licdi tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Vrijdag, Zaterdag en Zondag, Luxor Bioscoop «Zeeschuimeis« Zaterdag tot en met Maandag 1 heater Musis Sacrum «Razzia in New-Yoik« Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal Ü.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnas dames K.enV. Gymnastieklokaal^ Bij Kon. besluit van 11 Januari 1940, is met ingang van 15 Januari 1940, benoemd tot burgemeester der gemeente Tilburg mr. J. C. A. M. van de Mortel, wethouder van Tilburg. Bij Kon. besluit van 11 Januari 1910, is met ingang van 1 Februari 1910, benoemd tot burgemeester der gemeente Hilversum mr. dr. K. L C M. I. baron de Wijkerslooth Wee rdesl rijn. Wij deelen hierdoor mede dat wij van voor 't publiek toe gankelijke bals in de toekomst onder Berichten alleen melding maken, wanneer daarvan tevens eene advertentie geplaatst wordt. in groote keuze voor radig bij; Gedipl. drogiste In a enige tijd kwam inj aan een open pieii in net Dos. Daar was een meisje nezig aaruneien ie piuKKen. joacuim was nnj weer eens een levend wezen ie zien. binus nij ue siau verui ten iiau, was iiij anceii net vvoruel- luaniieije legeugeHomen. i oen sionti zijn ge/acili 11 ug treurig, toen inj nij net ïneisje staan nieei en iockcck noe zij ue vrucnien pulkte, net meisje zag zijn treurige gezicnt en uaciit: „vvaent ik zal nem eens een beetje opvrolij ken" en gaf hem een hanuvol van ue mooiste aardbeien. Joacnim was er erg blij mee. „ivon ik Daar maar een caueautje geven", dacht hij. Yvaclit eens, kon mj iets mooiers geven dan een van die ringen, die hij van het Wortelmannetje nad gekregen? Hij haalde de ringen uit zijn zak en stak een aan de vinger van net meisje. En nu gemeurde er Tets wonderlijks: zij merkten heiden ineens dat zij van el kaar hielden. Daarop zochten ze den ouden houtvester op, die aan de rand van het bos woonde. Deze zegende hen en zo werden zij man en vrouw. Nu gingen ze gezamenlijk verder, het meisje met haar mandje aard beien aan de arm. Ze liepen zolang tot ze aan het eerstvolgende derpje kwamen. Daar zochten ze een heel mooi huisje uit, met een mooie tuin erbij en een stukje land, waar Joa chim aardappelen en groenten kon verbouwen en vruchtbaoomen plan ten. Hij had slechts één zorg. Hij was doodsbang dat het linker oog hem het leven zou vergallen. Maar zijn vrouw vond daar al gauw wat op. Elke morgen, nog vóór de eer ste haan gekraaid had, stond zij op,, liep naar haar man en deed zijn goe de oog open. Zo gebeurde het dat Joachim nooit meer lachte als er niets te lachen was en nooit meer treurig keek als de zon scheen en iedereen vrolijk moet zijn. En hij leefde nog heel lang en ge lukkig met zijn vrouw. I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7