Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON De Geheime Ingang INGEZONDEN STUKKEN schending van de neutraliteit. Bovenstaande antwoorden, welke door de regeeringen van Noorwegen en Zweden zijn gegeven, vooral het antwoord van Zweden, kunnen door de regeering van de sovjetunie niet als bevredigend worden beschouwd. De regeeringen van Noorwegen en Zwe den ontkennen niet alle feiten, waarbij de neutraliteit door hen is geschonden. Een dergelijke houding van de regee ringen van Noorwegen en Zweden brengt gevaar mede en bewijst dat de regeeringen geen voldoende weerstand bieden aan den drang welke door de democratische rijken op deze landen wordt uitgeoefend om hen in een oor log met de sovjet-unie te wikkelen. 5 BESLAG OP SALARIS VAN ONDEROFFICIER. Op het salaris van een gewoon dienstplichtig sergeant was voor de volle 100 PCt. beslag gelegd door een i crediteur, hetgeen mogelijk is, daar voor gewoon dienstplichtigen niet de J gunstige uitzondering geldt, dat slechts een vierde gedeelte van het sa laris voor beslag vatbaar is tot 2000 en daarboven een derde. Deze bepa ling geldt b.v. voor ambtenaren en mi- litaren van het beroeps- en reserve- personeel. De staat heeft in kort geding voor de Haagsche vice-president, Mr. A. N. Kuhn, gcheele, subs, gedeeltelijke op heffing van dit beslag gevraagd, daar dit beslag in strijd zou zijn met het openbaar belang. Art. 479 a Wetb. van Burgerl. Rechtsvordering staat zulk een opheffing toe. De Haagsche president deed heden uitspraak en ontzegde de vordering van den staat tot geheele opheffing van het beslag, doch wees de vorde ring tot gedeeltelijke opheffing toe. De president liet het beslag toe, voorzoo ver dat ook mogelijk is op het salaris van beroeps- en reservespersoncel. dus een vierde tot 2000 en een derde voor de rest. i DUÏTSCHE DUIKBOOT TORPE- v DEERT HET NEDERLANDSCHE MOTORSCHIP „ARENDSKERK". Alle 65 opvarenden gered. Het betrekkelijk nieuwe Nederland- o sche motorschip „Arendskerk" is Maandagmorgen in de Golf van Bis- caje door een Duitsche duikboot ge- r torpedeerd en tot zinken gebracht. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning van 65 koppen werd door het Italiaansche stoom schip „Fedora" gered en zal te Lissa bon aan land worden gezet. De „Arendskerk", die in 1938 ge bouwd is, 8000 br. reg. ton mat, en toebehoorde aan de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatscnap- pij, vervoerde ongeveer vier duizend ton normale stukgoedlading, welke in Antwerpen was ingenomen en be stemd was voor Zuid-Afrika. Het schip werd op ongeveer hon derd miil afstand van Ouessanl aan gehouden en onderzocht. Naar de ka pitein. de heer Wiiker. in een telegram aan de Scheepvaartmii. verzonden van boord van de ..Fedora" mede deelt, werd het schip na het onderzoek door de Duitsche onderzeeboot getor pedeerd. Het eerste bericht van deze nieuwe ramp, die het aantal Nederlandsche schepen sedert het begin van den oor log gezonken op elf brengt, bereikte het bureau Zeeverkeer, dat Maandag middag een telegram uit Londen ont ving en onmiddellijk de eigenaars ver wittigde. De „Arendskerk" was Maandag nacht om één uur Ouessant gepas seerd, zoodat de torpedeering tegen zeven uur Maandagmorgen moet ge schied zijn. De opvarenden, onder wie 28 Europeanen en 37 Britsch-Indiërs, zullen vermoedelijk door de „Fedora" te Lissabon aan land worden gezet. Naar wij vernemen, fcal door den Ne- derlandschen gezant te Lissabon een onderzoek worden ingesteld naar de omstandigheden, waaronder de torpe deering heeft plaats gevonden. NEDERLAND HANDELDE NIET OP GROND VAN FRANSCHE INFORMATIES. In verband met de door België en Nederland genomen veiligheidsmaat regelen meldt het Duitsche Nieuwsbu reau het volgende: Naar overeenstemmend uit welin gelichte kringen in Amsterdam en Brussel vernomen wordt, hebben de Engelsche en de Fransche regeering in Amsterdam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Nederlandsche en Belgische regeering aanleiding moes ten geven tot de door haar uitgevoer de maatregelen. Men heeft den indruk, dat aan Fransche zijde ten gevolge van den druk uit bepaalde kringen een sterkere neiging tot een levendi ger oorlogsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de onmogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden,, zou men derhalve thans Duitschland in België en Nederland willen provocee- ren. Naar aanleiding van het boven staande kan zoo meldt het A.N.P. krachtens informatie te bevoegder plaatse worden medeee^^d. dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld door de Engelsche en Fran sche regeeringen hier niets bekend is. Overigens, zoo wordt opgemerkt, pleegt de Nederlandse*»*» rescering haar inzicht in de internationale situ atie te vormen on errmd van herieh- ten. waarvan herkomst en betrouw baarheid dnnr haarzelve gecontroleerd kunnen wftrden. NIEUWE WWctrfxaSTING OP N.V.'S moet 20 millioen meer opbrengen, dan vervallen de dividend- en tantième belasting. Minister de Geer heeft een wetsont werp ingediend tot heffing van een winstbelasting, onder welken naam een directe belasting zal worden ge heven van de binnen het rijk gevestig de: naamlooze vennootschappen, com manditaire vennootschappen op aan deden, coöperatieve vereenigingen en onderlinge verzekeringsmaatschappij en; vereenigingen, die een beroep of be drijf uitoefenen. Minister De Geer raamt de op brengst dezer nieuwe belasting ruim 20.000.000 hooger dan die der be staande dividend- en tantièmebelas ting, waarvoor de winstbelasting in de plaats zal treden. VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON. Minister van den Tempel heeft den Hoogen Raad van Arbeid advies ge vraagd over de wettelijke regeling in zake vacantie met behoud van loon. De beginselen zijn de volgende: Voor elke dertig dagen arbeid wordt een halve dag vacantie toegestaan; Deze moet zooveel mogelijk in de zomermaanden tusschen 30 April en 1 October vallen en aaneengesloten worden gegeven; Regeling geldt voor fabrieken, werk plaatsen, winkels en kantoren; Een reeds door het bedrijfsleven zelf getroffen regeling heeft voorkeur boven de wettelijke regeling, mits zij niet slechter is. CARNAVAL. Openbare vermakelijkheden zullen verboden worden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den commandant van het 3e legerkorps, een verordening uit te vaardigen, waarin wordt bepaald, dat ter gelegenheid van de a.s. Carna valsviering geen openbare vermake lijkheden als maskerade en optochten mogen plaats vinden. De openbare ge legenheden zullen na het volgens plaatselijke verordening geldende, ge wone sluitingsuur niet geopend mo gen blijven. Deze verordening zal gel den voor het tot het gezagsgebied van genoemden commandant behoorende gedeelte van Brabant en Limburg. OPNIEUW FELLE KOUDE. De gure Noord-Ooster van gister middag nam in den namiddag en 's avonds nog sterk toe en maakte het verblijf op straat wel hoogst on aangenaam. Het was gisteravond in de binnenstad van Rotterdam dan ook zeer stil; wie niet persé de deur uit «moest, bleef thuis bij de kachel. Op sommige plaatsen bleek het kwik tot tien en meer graden onder nul te zijn gedaald; de voorspelling: strenge vorst was uitgekomen. Er wordt overal veel last ondervon den. met veel ongevallen. DE RIJKSMIDDELEN. Verdere stijging in December en flink accres in 1939. In December hebben de rijksmidde len, voorzoover de niet-directe heffin gen aangaat, 39.262.493 opgebracht, of 2,629,700 meer dan in de laatste maand van 1938. Over het geheele jaar 1939 bedroeg de opbrengst van de bedoelde midde len 475.482.422, zijnde 35.338.750 meer dan het jaar tevoren, tot welke stijging de invoerrechten met een ac cres van 23,602,976 bijdroegen. Ten opzichte van de raming is er een voor- deelig verschil van 33,757,423. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Manheer de Redacteur. Gaarne zag ik het navolgende in Uw blad opgenomen: In Uw bladen van 10 en 13 Januari las ik twee ingezonden stukken over plannen inzake de alhier te stichten huishoud- en industrie-school. Begrijpelijk zal het voor Uw Sprang- Capelsche lezers zijn dat ik 't roerend eens ben met Uw inzender van 10 Jan. onderteekend met X. en absoluut niet mee kan gaan met den inzender van 13 Jan., onderteekend IJ. In de laatste Raadsvergadering van 1939 waarin de aanvrage behandeld werd kreeg ik verlof om n5 af loop der openbare zitting dit onder werp nog eens semi-gehcim aan te snijden. Hierover heb ik toen nogmaals een ernstig hartig woordje gesproken! Ik kan mij niet goed herinneren of de kosten tijdens of na afloop dezer ver gadering genoemd zijn. Men heeft evenwel cijfers genoemd van 40 5 50 duizend gulden. Bekend is, dat wij in onze gemeente aan den top der opcen ten zijn. Onze gemeentebelastingen zijn dc hoogste in den geheelen omtrek. De kapitaalkrachtigen zijn verdwenen sinds de beroemde vereeniging. Wij hebben in 1939 in onze gemeente twee uitstekend geslaagde cursussen gehad, met betrekkelijk weinig kosten. Waarvoor nu de gemeente wederom te belasten met den bouw dezer school? Eigenaardig toch dat in die laatste vergadering voorstanders waren twee raadsleden, tegelijk architect en aan nemer. Ik vraag openlijk, zijn wij nu gekozen om het algemeen belang te dienen öf om autarkisch (dat wil zeg gen uitsluitend door ingezeten aan nemers) met al den aankleve van dien, deze school er door te jagen? Het is mij niet bekend of er reeds een nieuwe aanvraag op het gemeentehuis is bin nengekomen. Bekend is mij wel, dat onder degenen die nog belasting kun nen betalen, een storm van veront waardiging is opgestoken. Mocht bin nenkort een dergelijke aanvraag bin nenkomen, dan hoop ik dat de Raad zijn gezond verstand moge gebruiken. Onze keurig ingerichte christelijke landbouwschool is nu geopend, met zegge en schrijve: twaalf leerlingen!! Meerderen blijven nog Andel prefe- reeren. Voorbeelden strekken!! Bereids geef ik mijne meening ten beste, wijl het niet onmogelijk is dat ik in de eerste vergadering(en) niet aanwezig kan zijn. Capelsche vrienden kennen hiervan de gegronde reden. Mijnheer de Redacteur, mijn naam wordt als inzender.der drie ingezon den stukken in Uw blad van 10 en 13 dezer genoemd. Ik geef U volle vrij heid, indien ik dc schrijver was, dit te publiceeren en dank U voor de ver leende plaatsruimte. Uw abonné, A. M. Verheiden Adrz. s-Grevld. Capelle, 15 Jan. '40. Wij verklaren gaarne dat de heer Ver- heijden niet de schrijver of inzender is van de Ingezonden Stukken in ons no. van 13 en 10 Jan. en dat hij daarmee niets uitstaande heeft; hij is trouwens een der weinigen die zoo loyaal is ze steeds met z'n naam te onderteekenen; ook het stuk je over de uitzending uit de St. Janskerk te Waalwijk in 't no. van 10 Jan. is niet, van zijne hand, hoewel wij bij toeval we ten, dat hij hel uitstekend redenaarsta lent, de schitterende zang en het prach tige orgelspel in die uitzending zeer heeft gewaardeerd en bewonderd. j Red. Het 7906 ton metende m.s. „Arendskerk" van de N.V. Vereenigde Neder landsche Scheepvaart Mjj. te Den Haag, in in de Golf van Biscaye getor pedeerd. De bemanning is gered en zal vermoedelijk te Lissabon aan wal worden gebracht. Het fraaie schip tijdens zijn laatste bezoek aan de Rotterdamsche Haven. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 32) - Dus, volgens uw meening is ka pitein Levinge niet bij dien brand om gekomen? wendde lady Anne zich tot den detective. Ik voor mij geloof dat inderdaad niet, mylady, bevestigde de aange sprokene glimlachend. Het was een kans van een uit duizend, van een uit tienduizend voor hem om aan de aan dacht te ontsnappen. Iedereen, behal ve een geboren idioot, die aanleiding had om te verdwijnen, zou een derge lijke kans aangrijpen. De fortuin was hem wel zeldzaam goed gezind op dat fatale moment! Wel inspecteur, wat stelt u voor om te doen? vroeg kolonel Blount. Ik denk niet dat ik veel zal doen voor het aanbreken van den dag, was het antwoord. Ik zou den man, wie hij dan ook zijn mag, graag met zoo min mogelijk opschudding arresteeren en dat kan overdag beter dan 's avonds, bovendien kan hij zich bij donker in al deze dichte aanplantingen zoo vei lig verborgen houden als een konijn in zijn hol. Het is ook best mogelijk dat hij ons moeite bespaart door er van door te gaan en ergens anders gepakt zal worden. Ik heb al de veld wachters in den omtrek gewaar schuwd en zij houden de spoorlijn en de wegen in het oog. In elk geval kan de man niet ver wegkomen. Vijf minuten later nam inspecteur Withers afscheid. Toen hij was heen gegaan zagen man en vrouw elkaar met veelbeteekenende blikken aan. Ontzettend, vreeselijk als Ar thur Levinge op stuk van zaken tóch weer te voorschijn komt! stiet lady Anne, na een lange, beklemmende pauze uit. Iedereen was gelukkig dat hij voorgoed van het tooneel verdwe nen was. Ze hadden nog een poosje zitten praten over de details van deze vreem de, pijnlijke historie, toen er op de deur geklopt werd. Binnen! riep de kolonel en de huisknecht verscheen. Meneer Villiers laat vragen of mylady en de kolonel zoo goed willen zijn op zijn kamer te komen. Hij heeft iets met u te besnreken. De kolonel knikte en de bediende trok zich terug. Wat zou het zijn? vroeg lady An ne angstig. Zou Richard iets bijzon ders hebben ontdekt? Laten we maar gaan, gaf haar echtgenoot ten antwoord. Richard zou ons zeker een dergelijk verzoek niet doen als hij er geen ernstige re den voor had. XXVII. Nadat Richard zijn tante de gang naar de kamer van den kolonel had zien ingaan, liep hij de hall door en verdween eveneens. Margaret had hij niet gezien, want deze stond in de schaduw van een donkeren hoek en hij keek niet in die richting. Door een paar lange gangen bereikte Richard een deur in liet acnterste gedeelte van het huis en stak de binnenplaats over. Iemand die hem toevallig zag, zou den indruk gekregen hebben dat hij zich naar de stallen begaf. Maar toen hij eenmaal door een liooge heg van hulst voor onbescheiden blikken uit de ramen verliorgen was, versnelde hij zijn pas. Hij sloeg een laantje in en liep toen zoo snel als zijn voeten hem dragen konden naar het zomerhuis in den tuin. Hij had een idee gehad en wilde nu zien of de proef op de som uit kwam. Hij bereikte het zomerhuis, drukte op het blok dat de veer deed werken en het metselwerk draaide terug. Hij stapte naar binnen en sloot de ope ning weer, voor hij een lucifer aan streek. Toen de waslucifer goed brandde, bukte hij en bewoog het licht over den bodem. Ja, zijn mefhodc had feilloos gewerkt! Er waren versche voetafdrukken die naar het huis leid den, maar er waren geen teekenen die op een terugkeer wezen. Zijn sys teem was hoogst eenvoudig geweest. Hij had, van muur tot muur, een fijn dun laagje vochtinge aarde over de gang uitgestrooid..De vocïïtige aarde maakte den indruk van schoenen goed zichtbaar en daar waren de spo ren die Levinge had gemaakt zoo duidelijk als het maar kon! Richard wierp den lucifer op den grond, trapte die uit en was op het punt de gang verder in te gaan, vast* besloten den indringer te achtervol gen, hem te griipen en hem te dwin gen een verklaring te geven, toen hij oneens met een ruk bleef stilstaan. Hij had geen wap< ns behalve zijn bloo- te handen, en de ander zou gewapend kunnen zijn. Enkele seconuen laier was hij terug in het tuinhuis en haast te zien naar de wapenkamer. Margaret was niet van de plaats gekomen waar zij stond maar nu volg de zij hem langzaam. Hij had de deur van de wapenkamer achter zich dicht gedaan; zij duwde die weer open en keek naar binnen. De deur maakte geen geluid en Richard was zoo druk bezig dat hij haar niet bemerkte. Een huivering van onbehaaglijkheid en angst ging door haar heen, toen zij zag wat hij deed. Hij had een kast opengesloten en daar een revolver uit genomen; een wapen van zwaar kali ber dat er dreigend genoeg uitzag. Ri chard had juist den cilinder los ge maakt en keek of alles in orde was. Voor hem lag een doos, waarvan hij het deksel afgenomen had. Margaret's ontstelde blik ontdekte de rijen pa tronen die de doos bevatte. Vlug en handig liet Richard een patroon in elk der kamers glijden. Margaret's beklemming, een voor gevoel van iets verschrikkelijks, werd steeds grooter. Ze wist dat Levinge zich vlakbij verborgen hield en zij was er nu zeker van dat Richard de aanwezigheid van een indringer ver moedde en op het punt stond dien te gaan zoeken. Haar hart stond stil bij de gedachte aan hun ontmoeting. Ge steld dat het tot een worsteling zou komen en Richard haar man neer schoot! Dat was niet de manier waar op de bevrijding voor haar kon ko men! Het was te vreeseliik om aan te denken: als er iets dergelijks zou ge beuren, zou Richard het zichzelf nooit vergeven en de gruwelijke herinnering zou een nog duizendmaal onoverko melijker slagboom tusschen hen vor men dan de thans bestaande. Plotseling keek hij op en zag haar. Hij zag naar bleek gezicht, haar groo- te, smartelijke oogen, haar fijné, ner veus trillende lippen. Zij deed een on- willekeurigen stap naar voren en woorden, eveneens buiten haar wil om, welden naar haar lippen. Richard, je wilt toch niet iemand leed gaan doen? De diepere bedoeling van de oogen- schijnlijk zoo simpele vraag drong onmiddellijk geheel tot Richard door, of in ieder geval, hij meende dat het dit deed. De revolver gleed uit zijn handen en kwam kletterend op de ta fel neer. Hij hief zijn handen op en liet zien dat die leeg waren; toen liep hij de kamer uit. Zij stamelde iets toen hij ging, maar hij wachtte niet. Een oogenblik later was het geluid van zijn voetstappen weggestorven en Margaret was alleen in de kamer. Richard Villiers ging naar het tuin huisje terug met het vaste besluit om den man, wiens voetafdrukken in de geheime gang stonden, te volgen en te grijpen. Hij wilde geen geweld te gen hem gebruiken, want Margarets kennelijke bezorgdheid voor de veilig heid van den indringer verbood dat; maar wie hij was en wat hij uitvoer de, waren dingen die Richard wensch- te te weten te komen. Hii sloot de deur en stak een twee den lucifer aan, om zich te vergewis sen dat de onbekende niet was terug gegaan. Neen, alleen naar binnen lei dende voetsporen waren er nog steeds, geen nieuwe die naar buiten wezen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2