UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Drie jubilarissen bij „De Eendracht" DMEN. OftONüELEN. DUSSEN. Groot feest in Café v. d. Boomgaard. Drie duiven-jubilarissen op een dag en daaronder nog wel een gouden mel ker, behoort voorwaar niet tot de alle daagsheden. Dat deze dag voor de heele Waal- wijksche duivenwereld iets bijzonders was, heeft de postduivenvereeniging „De Eendracht" zeer goed aangevoeld, want zij heeft den jubilarissen een hul de bereid, zooals alleen kan geschie den met veel opoffering en met groote waardeering voor de capaciteiten der jubilarissen. We zullen eerst eenige woorden wij den aan de jubileerende duivenliefheb- bers om dan terug te komen op de eigenlijke huldiging. P. Schoemans. „De ouderdom moet geëerd worden" zegt een wijs spreekwoord en daarom ligt het voor de hand, dat wij eerst het :-ëen en ander vertellen over den gou den jubilaris, P. Schoemans, in de dui- venkringen beter bekend als Oom Piet. Vijftig jaar is 't nu geleden, dat Schoe mans zich ging toeleggen op de duiven sport en over een periode van een hal ve eeuw is heel wat te vertellen. Van kinds af aan heeft deze jubila ris veel belangstelling gehad voor de duivensport, maar- tot zijn 20ste jaar De heer Ant. van Eijck. leven in het wel en wee van de duiven- liefhebbers. Hij werd lid van de P. V. De Post duif. die destijds vijf leden telde en deed zich kennen als een voorvechter vQpr de behartiging van de duivenbelangen. Hij behaalde spoedig fraaie succes sen en ging daarna over naar W.C.B. van welke vereeniging hij voorzitter en bestuurslid is geweest. Daarna ging De heer P. Schoemans. bleef hij melken op eigen houtje. Toen werd hij lid van de Waalwijksche P.V. De Postduif. Een geschil, dat aan leiding gaf tot de splitsing, was de oom. zaak, dat deze vereeniging Oom Piet uit haar gelederen zag vertrekken. Verschillende andere, over het mee- rendeel oudere leden trokken zich te rug en stichtten een nieuwe vereeniging onder den naarn ,,De Eendracht." De successen die Oom Piet en zijn broer Reinier steeds wisten te behalen vielen immer meer in het oog en het ging steeds crescendo. Op het einde van de vorige eeuw en in het begin van de twintigste, stonden de gebroeders Schoemans aan het hoofd van de nati onale duivensport en hun naam was in den geheelen lande bekend en ge vierd. Behalve successen behaalde Oom Piet echter ook steeds meer vrienden in de duivenwereld, want hij was en is 'n aangename, innemende persoon lijkheid, waarmede het aangenaam om gaan is. Zijn bezoekers, en dat waren er velen, werden direct naar de „glorie- kast" geleid. In deze kast pronkte de medaille van H. M. de Koningin en tal van zilveren en gouden medailles, be haald in wedstrijden ver over onze landsgrenzen, zelfs vanuit Spanje. Het is te begrijpen, dat Schoemans nog graag over zijn glorietijd spreekt en als hij eenmaal bezig is, kan hij haast geen woorden vinden om zijn duivengemoed lucht te geven. Al spreken wij van den glorietijd, van een vijf en dertig jaar geleden, dat houdt niet in dat de jubilaris thans niets meer zou presteeren, integendeel. Oom Piet is nog steeds een liefhebber die wat kan en die weet hoe hij met zijn diertjes moet omspringen. Als vereenigingsman is hij niet te vervangen. Steeds was hij present. Als er iets gedaan moest worden voor de goede zaak, kon men gerust bij Oom Piet aankloppen, want daar kon men terecht. Het is wonderlijk met hoeveel zorg hij is bezield voor de vereeniging en de duiven. Beide liggen hem zeer na aan het hart. Oom Piet is nu al de zeventig gepas seerd. dóch leeft nog steeds intens mee in de duivenbranche en doet nog gaar ne zijn woordje als bestuurslid van „De Eendracht". In de jaren voor de mobilisatie heeft deze jubilaris verschillende malen voor de regeering gevlogen, zooals een vak term dat noemt. Ant. van Eijck. De tweede jubilaris, Ant. van Eijck begon veertig jaar geleden in Valkens- waard zijn liefhebberij met de eerste duif in die gemeente, maar na door bij zondere omstandigheden eenige jaren „stil gelegen" te hebben, trok hij naar Waalwijk, waar hij actief ging mede deze jubilaris naar De Eendracht, waar hij het dank zij zijn actief en aangenaam optreden heett weten te brengen tot voorzitter en secretaris. v Ook van Eijck is wijd en zijd bekend als een bezitter van uitstekend vlieg- materiaal en zijn naam heeft in bree- den kring een goede klank. Adr. Stokwielder. De derde is Adr. Stokwielder, die dertig jaar liefhebber is. Ook Stok wielder is 'een verwoed amateur en veel van hetgeen wij schreven over Schoemans geldt eveneens voor dezen ciertigjarigen jubilaris en zijn 40-jari- gen collega. In 1910 is Stokwielder lid geworden van de P.V. De Zwaluw en toen nam hij een overstapje naar de P.V. De Postduif. Na verder nog lid te zijn ge weest van De Jeugdige Vliegers en bestuurslid van de W.C.B., werd hij bij de oprichting van De Eendracht voorzitter van deze vereeniging in wier schoot hij thans zijn jubileum viert, Ruim zeven jaren heeft hij den voorzittershamer van De Eendracht gehanteerd. De heer Adr. Stokwielder. Stokwielder is ook een bekende fi guur in de nationale duivensport en velen ook ver buiten Waalwijk en de Langstraat kennen hem als een geducht tegenstander. Evenals de twee vorige jubilarissen heeft ook deze voor de regeering ge vlogen. De huldiging. Dinsdagavond heeft zooals reeds geschreven in café v. dj Boomgaard de huldiging plaats gehad van de drie ju bilarissen, die gezamenlijk precies 120 jaren hun hobby beoefenen. Voor deze gelegenheid was de zaal prachtig versierd en alles wees op een intense feeststemming. De voorzitter van het feestcomité hield hier de volgende feestrede: Geachte jubilairssen, Het is mij 'n eer U namens de ver eeniging een woord van oprechte waar deering uit te spreken met Uw 50-, 40- en 30-jarige jubileum. Als eerste de heer P. Schoemans, die zijn 40-jarig jubileum al heeft mogen vieren en in wien wij een man zagen, die een voorbeeld is voor ons allen. Altijd bereid voor de vereeniging en voor de leden zijn beste kracht te ge ven, altijd opgeruimd, nooit iets te veel, in een woord Piet, U bent een man in de duivensport die door ons allen be mind en geëerd wordt en wij hopen dat het God U mogen geven eens Uw diamanten-jubileum te vieren. En hier bij Piet, zal ik namens allen leden een herinnering in den vorm van een Eere lint in het goud op de borst spelden: „Als gouden jubilaris". Piet proficiat. En voor U, heer van Eijck, kan ik niet anders dan dezelfde woorden herhalen. U bent ook altijd een voor aanstaande geweest in de sport. Lief en leed hebt U meegemaakt. U waart de onvermoeide werker van destijds bij de W.C.B. en ik geloof dat ik het ge rust mag zeggen, een man bij wien men nooit tevergeefs behoefde aan te klop pen. Ik kan dan ook uit naam van onze leden een dankwoord niet nalaten en wij hopen dat God ook U na dit goud-zilveren jubileum ook de gouden kroon moge schenken. Ook hierbij Tpon als herinnering het eerelint in het zilver, en moge dit lint U doen denken aan de oprechte sym pathie die wij U allen toe dragen. Toon proficiat. En nu de heer Stokwielder als de derde jubilaris. Ook U moet ik na mens ons allen, leden, onze gelukwen- schen aanbieden met Uw 30-jarig ju bileum. Ook gij bent een van de voor vechters voor onze duivensport, tot op den dag van heden, want als voorzit ter van „De Eendracht" weet gij Uw taak te vervullen met de toewijding welke wij van U verwachten. Ik zou nog heel wat herinneringen kunnen op halen uit 't verloop dezer 30 jaren, doch wij allen weten de tijd vliegt en het zou te laat worden om Uw levensloop in de duivensport te herhalen. Doch, Ja nus, dat moet er uit, want waar het hart vol van is, loopt de mond van over. U hebt zich als een echte open hartige en oprechte liefhebber weten te toonen en wij allen toonen U weder- keerig onze oprechte vriendschap in een vorm van een eerelint in het zil ver. En wij hopen dat Gij U nqg lan ge jaren met denzelfden geest bezield, moogt geven voor de „Eendracht" en de „Leden". Janus proficiat. Hierna werd een receptie gehouden waarvan door tal van leden gebruik werd gemaakt. De jubilarissen moch ten verder nog tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ontvangen terwijl hen tevens fraaie bloemen wer den aangeboden. Op voorstel van het feestcomité werd de heer P. Schoemans tot eerelid be noemd, hetwelk door de leden met een groot applaus werd begroet. Nadat het feestlied uit volle borst was gezongen, w.erd de avond door gebracht in onderlinge gezelligheid, terwijl een heerlijke feestmaaltijd den avond sloot. De gastvrouw komt voor dezen heerlijken disch een eere-saluut toe. Hierna sprak de voorzitter nog eeni ge hartelijke woorden voor de goede ontvangst op dezen avond, mede na mens de andere jubilarissen en dankte allen die medegewerkt hadden aan het welslagen van dezen heugelijken dag. Zondagavond gaf de Kon. Erkende Harmonie „De Volharding" in haar harmoniezaal in café Th. Elshout haar tweede zeer geslaagde wintcruit- voering. Nadat de harmonie onder leiding van haar directeur, den heer A. v. Hui ten een marsch en een drietal num mers op zeer verdienstelijke wijze had uitgevoerd werd 't verdere deel van den avond gevuld door Rooms Too- neel uit Den Bosch. De Bosschenaren hebhen ons ver gast op hun successtuk „De Privé- verpleegster" een blijspel van A. den Hertog. Het is overbodig om over dit stuk in bijzonderheden te treden want zoo als ook elders, werd de opvoering in Drunen een daverend succes. De tooneelisten hebhen hun „kun nen" getoond en de aanwezigen een genotvollen avond bezorgd. Door den heer P. Elshout, voorzit ter der harmonie werd een dank woord gesproken, waarin hij de Bos- Km Door de plotseling ingevallen dooi, neemt de ijsgang op de groote rivieren schrikbarend toe, waardoor steeds meer ongerief ontstaat voor de scheep vaart. Op vele plaatsen in den Rijn weet het ijs geen uitweg meer en hoopt het zich op. schenaren een spoedig tot weerziens toeriep. Kotiijnenroof. Met enkele regels hebben wij de vo rige week gemeld, dat hij den heer M. door een hond konijnen waren ge roofd en doodgebeten. Thans bereiken ons van vele zijden berichten over dezelfde gevallen. Hel moet dus wel een geraffineerde roo- ver zijn Vergadering. Zondagmiddag om 2 uur zal in de meisjescougregaie een vergauenng heiegu woi uen voor anc inwoners van Drunen in vernand met de a.s. ope ning van het nieuwe raadhuis. Veilingbericht. üoudreiueue jiu; hellefleurs 3 iv,o; ivaiuppei 4u; Ucei zuur 4 o; bierappei u12; uuieinaus 45; z,oeie a^ei a5; Breueroue 45; vjiCAer v* iinam u.fouuspeer 4u; öpruujes «>z; Wuioi 7zo; Scnor- seueeren. ld; Juin 2bjuioue b13 Hreij 71/; Kroten i,a4; Wortelen 1,52V\\ Knolraap 13,5; Waspeen 4(5,o; Rooue kooi 3o,o; Gele Kool 2,54,5; Stvoie 25,5; spruitjes 4. Alles per K.G. Knolselderij 1,58; Sla 7,58; BloemkooI 1U12. Alles per siuk. Onder zeer groote belangstelling, herdacht de heer A. Vos den dag, waarop hij voor 25 jaar geleden als diaken der Ned. Herv. Kerk werd be vestigd. Ds. Passeron wenschte den jubila ris met dit belangrijke feit van harte geluk in een korte treffende toe spraak. Ook van de zijde der gemeente, mocht de heer Vos, tal van felicita ties in ontvangst nemen. Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. Zaterdag en Zondag werd in 't café van den heer J. Leemans te Dussen een pluimvee- en konijnententoonstel ling gehouden, waar ruim 100 dieren waren ingezonden en de heer Wesse- ling uit Amsterdam als keurmeester fungeerde. De uitslag was als volgt: Groote Hoenders: C. J. Leemans-v, Bal kom 1 ecre, 1 eerste, 1 tweede en een derde pr.; Cor Heijmans met arco- nas 1 tweede pr.; H. Schelle met Holl. Hoen 1 tweede pr.; Cor Heijmans met Holl. Hoen 1 tweede pr. Dwergnoenciers: G. J. Leemans-v. BaiKom z eere, twee eerste, twee iwee- ue pr.; Cor Heijmans 1 tweeae pr. Konijnen uroote rassen Wit-Vl. reus: Aur. v. d. Leur 3 eere, 3 eerste pr.; Lor Heijmans 1 tweeue pr.; G. donkersloot twee tweede pr. VI. reuzen Geel: L. Borsuap een le, 1 2e pr. VI. reuzen Koningrijs: Adr. v. d. Leur een eere, 1 le pr. Miuuenrassen. Biauwc v. Beveren L. Meters i eere, 1 le en 1 3e pr. Weener Blauw: J. Schalken l eere, 1 le, 2 2e en 1 3e pr.; H. Heijmans 1 2e en 1 3e pr. Weener Wit: M. Schalken 1 eere, 1 le pr. Belgian Heares: Seb. Schalken 2 eere pr., 3 le, 2 2e pr. Kleine Rassen. Rex Castor: Jan Heijmans 1 eere pr., 1 le, 1 2e pr. Havanna: H. Heijmans 1 lepr.; M. Schalken 1 2e, 1 3e pr. Blac an tan: F. v. Dordmond 1 eere, 1 le, 2 2e, 1 3e pr.; Cor Heij mans 1 eere, 1 le, 1 2e pr.; A. Peters z oe, 1 4e pr. Klein Lnver geel: Cor Heijmans 2 eere, 2 le, 1 2e pr.; L. de Gast 1 eere, 1 le, 3 2e pr. Klein rassen pool: L. Borstlap 2 eere, 2 le, 2 2e pr.; H. Heijmans l eere, 1 2e, 1 3e pr.; J. Domini met Ras 1 2e pr. Verder Hoofd eere-prijzen Beker hoogste aantal punten een ras, een kleur Seb. Schalken. Lauwertak. Groote Hoenders mooi ste dier C. J. Leemans-v. Balkom. Lauwertak Klein zilver mooiste dier C. J. Leemans-v. Balkom. Lauwertak konijnen groote rassen mooiste dier Adr. v. d. Leur. Lauwertak, konijnen midd. rassen mooiste dier J. Schalken. Lauwertak knnijnen kleine rassen mooiste dier Cor Heijmans. Lauwer tak, konijnen dwergrassen mooiste dier L. Borstlap. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. OMGEVING. Het fjs op het IJselmeer tusschen Enkhuizen en Andijk nabij den vuur toren „De Ven", begint te kruien en gevaarlijk voor de omgeving te worden. De vuurtoren „De Ven" gaat bijna geheel schuil achter de enorme ijs bergen. 1 r V De Volharding.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3