RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN. DANS PUROL ADVERTEREN DAGDIENSTBODE. STEEN- RELIEF HEUSDEN. NiEUWKUIJK. WASPIK. SPRANG—CflPELLE. AGERDA's. VOQRJAARS-DANSCUnSUS WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN die met toestemming van het bestuur van den Rijkskieskring te Tilburg een afdeeling voor deze parochie wenschen op te richten. De vergadering werd geleid door den heer M. van Rooij, voorzitter van Moersch Belang. Na korte bespreking werd overge gaan tot verkiezing van een bestuur. Hiertoe werden aangezocht de heeren: J. de Kort, W. Verdaasdonk, A. Ken- nekens, M. v. Gorcum en L. v. d. Ho ven. De contributie werd in verband met de verhoogde af te dragen som aan het Kringbestuur vastgesteld voor alle leden op 35 cent. Op Donderdag 11 Januari hield Moersch Belang haar jaarvergadering, waarop secretaris en penningmeester verslag uitbrachten over de afgeloopen 3 maanden van 1939. Hieruit stippen we aan, dat het ledental bedroeg 38, dat veel werk is verricht in dien kor ten lijd, dat de penningmeester het jaar afsloot met een batig saldo van ruim 3.50. Door enkele leden werd een inge diend verzoek besproken, waarmee men nu niet zoo graag zijn instemming kon betoonen. Door toelichting uit de vergadering werd men echter gerust gesteld. Dan kwam bij de rondvraag nog ter sprake de eventueele moeilijkheden bij mogelijken brand. Hiervoor werd de aandacht van het bestuur gevraagd. ST. JOACHIMSMOER Vrijdagmiddag vergaderde de pas opgerichte Boerinnenbond alhier in de zaal van M. Maas. De opkomst was drukaan de bestuurstafel merkten we behalve het voltadig bestuur o m. ook de Zeei Eerw. Heer Pastoor Coenen en Mej. Hoeuzelaar, inspectnce van het landbouw-huis- houdonderwijs van den N.C.B. Na opening met 't gebruikelijke gebed gaf de secretaresse Mej. Cieijn een relaas van de oprichtingsvtr- godering. 't Ledental van 58 was thans gestegen tot 79. Van de vele afgehandelde agenda-punten vermel den we de keuze van een patronesse. Hiervoor werd St. Anna genoemd, 't feest zou gevierd worden op 8 December met een plechtige H. Mis en zooveel mogelijk generale Com munie. De ZeerEerw. Adviseur achtte dien dag ook geschikt voor decla matie, tooneel en zang vooral voor de jongere leden. Mej. Hoenzelaar beval bij 't on derwerp cursussen vooral een brei- cursus aan, die in 20 lessen gegeven wordt tegen zeer matig les. geld. Slaande de vergadering gaven zich 15 deelneemsters op, terwijl de gelegenheid tot deelname nog zou worden opengesteld tot uiterlijk 14 Januari. De pauze werd aangenaam gekort door 't serveeren van thee en kolfie. Hierna houdt Mej. Hoenzelaar haar inleiding over 't onderwerp ,,'n Zieke in huis. Geschikter eau serie zou moeilijk te vinden zijn voor een plattelands-gemeente, waar de huiselijke verzorging van zieken vaak nog veel te wenschen overlaat. Spreekster had een aandachtig ge hoor. De vele nuttige lessen of wenken mogen wel ter harte geno men worden, dan is de moeite van de inlei ister ruim beloond. Een welverdiend applaus met een kernachtig dankwoord van de pre sidente volgde. Ook de Z.Eerw. Adviseur sprak de vergadering een aanmoedigend woord toe. Moge het flink aantal leden, minstens zoo blijven, liever nog toenemen; maar laten allen er voor zorgen trouwe leden te zijn of te worden; leden die toonen elkaar te helpen en te steunen en daardoor de jeugdige vereeniging sterk en mooi maken, niet achteraf kankeren of 'n zekere mate van onverschillig heid toonen. De boerinnenbond is voor deze parochie vooral een zeer nuttige,ja welhaast de nuttigste vereeniging voor de dames. Laten allen zich daarvan bewust worden, dan zullen 't zijn en blijven ijverige leden van den Boerinnenbond St. Anna. Bij wet van 30 Dec. 1919 Staats blad No. 1234z is om. aan onzen oud-dorpsgenoot den heer P. G. A. Verhelst het Nederlanderschap ver leend. Zaterdagmiddag werden door de ijsvereeniging ijswedstrijden ge houden. De uitgestelde wedstrijd met hindernissen stond als no, 1 op het programma. De hindernissen bestonden in het aansteken van een sigaar, het aantrekken van een jas en het mee nemen van een slede. Dit was een interessante wedstrijd en gaf nog wel eens verrassende resultaten. De eerste prijs werd ge wonnen door A. Timmermans uit Hedikhuizen, de tweede door N. Zonneveld en de derde prijs door M. Boeren, beiden te Heusden. De tweede wedstriju was estafette i ijden. Deze gaf veel spanning. De winnende ploeg bestaande uit A Timmermans A. Verhoeven, K. v. d. Mark en B. de Jong neeft verdiend gewonnen. Des avonds had in het hotel Con cordiade prijsuitreiking plaats. Onze oud ingezetene, C. v. d. Giieuut Ie UuuücUMieu slaagde de zer dageu voor examen boekuouden Al. In bel Dondsgebouw had Vrijdag avond de Jaarvergadering plaats van den N.C.B. De secretai is, de heer A. Mommer- sleeg, Levens zaakvoeiOer, uiacüi na bel l_j£en der uoiulcn zijn jaarver slag uil. Hiel uil soppen wij aan dat er in nel algeioopen jaar een lolaie inkomsten is gcweesl van f Iü9u5,99 Uilgaven 1 JUb47,oO. Balig Kassaldo op 31 December iyj9 bedroeg 1 583,j3, De loiaie inkomsten van de doiscbmacbine beaioi-gen 1 1537,7b De uitgave 1 113b,bb. Batig saldo 14Ul,7ü. In totaal werd er in hel afgeloopen jaar 30bz52 kg, gedor- sent, Uil hel verslag bleek verder o.na. dat de vereeniging 78 werkende en 40 arbeidersledeu lelt. De aftredeude bestuursleden P. van Spijk en L. van Spijk weiden nerkozeu. Verder werd voorgesteld, een aan vrage crediel bij de boeren leenbank vcor aanschalling kunst mes tstollen en dergelijke. Het voorstel wordt door de ver gadering goedgekeurd. Voorstel van üet besluur om aan de navolgende vereeuigingen subsidie toe te ken nen nl. aan de slierenvereeniging, 120,aan den Jougeuboerensiand, f 15,aan den boerinnenbond en 110,— aan het St. Nicolaascomilé, wordt goedgekeurd. Medegedeeld werd, dal de pachtcoulracien ver krijgbaar worden gesteld bij den secretaris der aldeeliug en dat er bij Ivo van Buul gelegenheid is tot hel gassen van vee. Er zal dit jaar 5 cent reductie per 100 kg. worden gegeven op de dorschgeiden. Onderbegunstiging van prachtig winterweer hadden hier gisteren de wedstrijden plaats op de ijsbaan. De prijzen werden behaald als volgt: Voor schoonrijden Paren G. Baaien—B. van den Hoek, A. BroekmansJac. Boezer, G. van der Dussen—J. van der Dussen. Voor schoonrijden Dames B. van den Hoek, Jac. Boezer, Cor Smits Ld. Voor schoonrijden Heeren G. van der Dussen, H. van Dongen en G. Kamp. Voor hardrijden Heeren D. Ver schuren, M. Kamp, C. de Jong. Werd aanvankelijk van de ijsbaan weinig gebruik gemaakt, door het organiseeren van dezen wedstrijd is deze meer in het teeken van belang stelling komen te staan. Hoewel het Nieuwe jaar pas even is ingetreden hadden hier reeds vier sterfgevallen plaats. Dit nu is niets bijzonders en kan overal voorkomen. Wel bijzonder is dat deze over ledenen gezamelijk 348 jaren telden namelijk Joh. Verschuren 98 jaar, M. v. Kuik 90 jaar, Mej. de Wed. A. Boom 85 jaar en W. Baaten 75 jaar. SPRANG. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Christelijke School alhier werd be noemd de heer J. J. v. d. Hoven te Woudrichem. Gistermiddag had in den bocht bij de Ned. Herv. Kerk alhier een aan rijding plaats tusschen den wielrijder A. G. en de auto bestuurd door Dr. Winkelman, beiden alhier, waarschijn lijk doordat de eerste door den sneeuw werd verblind. Het ongeval liep betrek kelijk goed af, hoewel G. eenige oogen- blikken het bewustzijn verloor. Dr. Winkelman constateerde bij G. een bloeduitstorting. G. werd door Dr. W. naar zijn woning vervoerd. CAPELLE. De vereeniging van Paardenhou- ders „Dus Belang" hield onder lei ding van haar voorziiter, den heer P. de Rooij in het calé van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve Capelle haar algemeene jaarlijksche vergade. ing. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarbij spr. de aan wezigen welkom heet»e, bracüt de secretaris-penningmeester, de heer G. van der Hoeven, verslag uit om trent den liua.iciëelen toestand, waaruit bleek, dat ontvangen was f4797,27 en uitgegeven 14b72,37, zoodat de kas over l939 sloot met een batig saldo van 1124.90. De rekening en verantwoording werd nagezien en in orde bevonden door de heeren W. de Bie en A Snijders en ouder dankzegging aan den pen ningmeester voor zijn keurig oeheer goedgekeurd. De altredende beduursleden, de heeren P. de Rooij, W, N. Kuijsten en A. A. Michaëi, werden bij accla matie herkozen en namen onder dankzegging voor het in hun gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Na de rondvraag werd de verga dering door den voorzitter gesloten, Bij het schaatsenrijden kwam G. v. E. alhier j.l. Zaterdagmiddag zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. In verband met de ziekte van Ds. G. Keijzer te Voorburg zal de Geref. Meisjes vereeniging a.s. Woens dag 17 dezer, waarop Z.E. als spreker zou optreden, niet doorgaan, - Tot voorzitter van den kring ..Capelle e. o." van Zondagschool leiders en leidsters werd op de dezer dagen gehouden vergadering gekozen de heer M. de Kruis, hoofd der Chr, School a. d. Loonschendijk. Toen de caféhouder P, dezer dagen zijn rijwiel 's avonds wilde binnen zetten, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn karretje verdwenen was. KANTONGERECHT DE BOSCH. Uitspraken. A. v. A., Sprang-Capelle, arbeidswet 5.boete. L. F., Waspik, werk tijdenbesluit, 3 x 2.— boete. A. v. V., Waalwijk, vee laten loopen op an dermans grond, vrijspraak. L. van W., Waalwijk, vee laten loopen op an dermans grond, vrijspraak. P. M., Waalwijk, loopen op verboden grond, vrijspraak. M. v. d. H., Waalwijk, verblindende verlichting 5 boete. F. de K., Waalwijk, driewieler zonder licht, 2 x 3 boete. A. v. L., Heus den, gespan zonder licht, 2 x 6 boete. F. K. te V., Waalwijk, rijwiel zon der licht, 2 x 3 boete. P. K., Dus sen, mollenwet 5 boete. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. yVoensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »De Molenvliet«. W.G V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspirauten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10, Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45—10,— Zaterdag. Dames Adsp. A van 5,30—6,30 Vrijdag Luxorbioscoop. 8.15 uur «Buiidog Drummond neemt revan cüe«. Vrijdag Theater Musis Sacrum »Levensüans«. Kantoorbediende en postzegel- iiefhebber. Circa 10.000 stuks gestolen. Een postzegelhandelaar in Den Haag kreeg dezer dagen een pakket thuis bezorgd, waarin een groote partij nog niet gebruikte Nederland- sche postzegels. De nominale waar de was ongeveer 180 en de partij bestond uit 2500 postzegels van 5 cent en aerder 7'/2, 10, 12'/a» 15 en 20 cent. Het pakket was atkomstig uit Eindhoven en de afzender vroeg den postzegelhandelaar in een be geleidenden brief of hij voor deze zending interesse had. De afzender schreef erbij, dat hij op dit terrein vroeger reeds zaken had gedaan met een anderen Haagschen postzegel handelaar, die onlangs naar Amerika is verhuisd. De postzegelhandelaar vertrouwde het zaakje niet en hij stelde de Haagsche recherche met een en ander in kennis. Rechercheurs van den centralen opsporingsdienstreis- den naar Eindhoven, waar bleek, dat de afzender een 25-jarige kan toorbediende was, weakzaam bij een groote firma te 's-Herlogenbosch Het in den Bosch ingestelde onder zoek toonde aan, dat de kantoor bediende de naar den Haag gezon den postzegels had gestolen. Inden loop van enkele jaren moet hij kans gezien hebben om ten nadeele van de firma, waarbij hij werkzaam was circa 10,000 zegels te ontvreemden De Haagsche recherche heeft den kantoorbediende ter beschikking gelaten van de politie te 's-Bosch. Gebrand te Vielsam Over den tra^iscneu brand te Vielsam (piov. Luxeuiuurg) waarbij vier Belgische mniiaiieii üet leven verloren, wordt naüer gemeld, dal siuüs den gespanucu lueslund op Zuoupag, toen ue militairen opdracbl gekit-gen iiailUen iiuu siroozakkeu ie lenigen en er nog geen legenbe- vel gegeven wa3, zonaal ^ouuag eu Maanuagi.acbl üe soluaun nog op siroo snepen. De barakkeu werden iluor kacneis verwarmd. Hel ligl vooi de baud, dat op een of andere wijze door eer vonk uil de kaciiei bei slioo in brand is geraakt, ia minder uun geen lijd was ue geiiecle buiak in rook en \iamx.^n gcuuid. De in dun slaap vei i asle soiuaieu ga ven Zicü lu nun veidoowijg nauwclijKs rekeuscnap van wal er gebcuiue. Zij weiden ieileihjk door nel »noo vooi ivreleno vuur gcWexl. Acnlcial zou nlijken dal een vijiiieulal soldalen vri| cru slige Draudwonuen over bijua bel gebeele licnaam uadden opgeioopen Er ïesile oen soiuaieu niets anueis dan overhaast naar builen le vlucü len. Van blusscbeii kon geen spiake zij li. Toen bel vuur was uilgcwoed werd er appèl gebouden. Vi^r sol daten weruen \eimisl Zij werden verkoold inde reslen van de barak teruggevonden. V ei moedelijk waren zij reeds in bun slaap door de rookniassa's veiuoolo. 15 weiden er gewond. Pas gehuwde vrouw dooi» KOlenaamp om t leven gekomen lu den uacüt van Maandag op Dinsdag veavocgde zicb ue beer 8 aan üei publicum eau le Hilversum omdal üij ongerust was over een iamilieliu, ue 2g Jarige meviouw A. die lu ue Bazcisnaal woonl. Deneer 8. Was door lauiiue le Den Haag opgebeld, bij Wie meviouw A.iceus Zaïeidóg zou komen iogteitn. Men bad ecuier nicis meel' vau naar ge booid. De beer 8. bad aan ue Wo ning geen gebuor gekaegcu. NaUal ue politie ecrsl nog bij de lamilie te Amerslooil nad geiuioi- meeid ol meviouw A. daaibeen was gegaan, liok de cbel der rccneicUe inspecteur Y\oll, naar de Bazeisliaal en Hel de deur loiceeien. 8pueuig bleek nu ual er een ongeiuk ge beurd was. Hel jonge vrou a ije, ual up de boven vei uupiiig wooi.ut.lag levenloos voor ue kacbci in ue woon kamer. De regulateur slonU naai beneuen. De untcitur van den G.G.D., ter plaatse gekomen, consla leerde, dal de vrouw reeds eenige dagen dood moesl zijn en dal kolen- dampvecgilligtng de ooizaak der droevige gebeurtenis was geweest. Het ongeval moet lu den uacbl van Vrijoag op Zaterdag gebeurd zijn. De |onge vrouw was pas drie weken getrouwd. Haar man is ge- mobiiiseert. In België is de kalmte en 't ver trouwen teruggekeerd. Er is besloten alle communistische bladen te verbie den. Ook in Frankrijk treedt men te gen communisten e.d. streng op, o.m. zijn ze van het kamerlidmaatschap ver vallen verklaard. Bij ons laat men de heeren maar schrijven en stoken. Men verwacht in België dat men te gen de lente het geheele leger op voet van oorlog zal hebben gebracht. - In Engeland hebben gisteren de debatten in 't Lagerhuis geen enkel licht in 't aftreden van Hora Belisha gebracht. De Russen hebben bij Salla ern stige versterkingen gekregen. De Britsche admiraliteit deelt me de, dat 3 onderzeeërs, „Seahorst", „Un dine" en „Starfish" niet naar hun ba ses zijn teruggekeerd en als verloren worden beschouwd. Zij hadden een zeer gevaarlijk werk. CHAMBERLAIN'S REDE. Lof voor houding van Nederland en België. ,,Er is op het oogenblik een stilstand in de operaties, doch deze stilstand kan elk oogenblik verbroken worden en binnen weinige weken of zelfs binnen weinige uren kunnen er zich gebeurte nissen afspelen, die aan de geschiede nis van de wereld een nieuwen vorm zullen geven. Wij hopen, dat de recht vaardige en duurzame vrede, waarnaar wij streven, niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is mogelijk, dat de oorlog op het punt staat, in een meer acute phase te treden. Indien dit zoo is, dan zij nwij gereed (applaus) en zullen wij te zamen met onze geallieerden geen moeite en geen offers sparen, wanneer deze noodzakelijk zijn om de overwinning te verzekeren, die wij voor oogen hebben." Met deze woorden schetste de Brit sche minister-president Chamberlain Dinsdag in het Lagerhuis den toestand, zooals deze zich mogelijk in de komen de weken ontwikkelen kan. Chamberlain sprak voorts „over de nieuwe bezorgdheid, die er heerscht betreffende de Duitsche plannen ten aanzien van België en Nederland" en verklaarde: „De voorzorgsmaatregelen, die in beide landen genomen zijn, waren geen maatregelen van panieg, doch lo gische en verstandige voorzorgsmaat regelen. Beide regeeringen hebben her haaldelijk verklaard, dat zij vastbeslo ten zijn, hun grondgebied tegen elke daadwerkelijke agressie te verdedigen. In weerwil van hun duidelijk in het oog springend belang bij het behoud van den vrede, vinden zij zichzelt ge plaatst tegenover formidabele concen traties van de militaire macht. Wij kun nen de kalmte en de moedige houding van de Belgische en Nederlandsche re geeringen en volken niet anders dan be wonderen." Winterhanden Wintervoeten W interteenen Hulp aan Finland. Chamberlain gaf voorts uitdrukking aan zijn „diepe sympathie en bewonde ring" voor het dappere-Finsche volk' en diens volhardend en heldhaftig verzet. De politiek van de Britsche regeering ten aanzien van Finland is gebaseerd op de resolutie, die de Volkenbondsver gadering van 14 December j.l. heett aangenomen. „Er zijn maatregelen getroffen voor het verleenen van exportvergunningen voor artikelen, waaraan de Finsche re geering behoefte heeft. Het zou niet in het openbaar belang zijn, bijzonderhe den mede te deelen omtrent het oor logsmateriaal, dat hierbij betrokken is, maar ik verzeker het Huis, dat de hoe veelheid aanzienlijk is." (Applaus). GEvRAAGD: NETTE Brievee onder No. der adv, aan't bureau v. d. blad. 62319 instituut M. L. CRIELAARS in Hotel DE TWEE KOLOMMEN, Waalwijk. Aanvang nieuwe cursussen einde Januari. Opgaaf tot deelname: Twee Kolommen Tel, 9. Kapsalon Lino Hombergen, Markt. Burg. Smeelelaan 31, WAALWIJK. Voor hen die denken het niet te kunnen leeren Moeten eens enkele privélessen probeeren Zonder U te vermoeien En veel geld te verknoeien Danst U met succes Na een paar uurtjes les. en Drukwerken leveren wij in PRIMA UITVOERING en aan BILLIJKE PRIJZEN Doet Uwe be stellingen hij: 'r&F-ijflt J L»uus 3U cent ij Apoih. en Urogisi

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6