UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING van. KAATSHEUVEL. DRUNEN. ampo lucht op en geneest I Toen wij dichter genaderd waren, za gen wij, dat een duikboot, die voort durend vuurde, ons naderde en wij kre gen het bevel om te stoppen. Hoewel mijn schip stil kwam te liggen, bleef de duikboot vuren. Ik zond mijn eersten officier naar de duikboot met de scheepspapieren. De kapitein van de duikboot zeide, dat hij tot zijn spijt mijn schip tot zinken zou moeten bren gen, aangezien hij de lading als con trabande moest beschouwen, daar zij bestemd was voor Zuid-Afrika. Hij be schouwde de lading als contrabande niet wegens den aard van de goederen, maar alleen omdat zij bestemd was voor een vijandelijk land. Er was geen sprake van, dat er werkelijke contra bande aan boord was. De bemanning kreeg een half uur om het schip te verlaten. Toen zij ver genoeg van de Arendskerk verwijderd was, volgde de torpedeering, en ik zag mijn schip in stukken zinken. Wij wer den opgepikt door het Italiaansche schip Fedora, welks bemanning buiten gewoon vriendelijk voor ons is ge weest. OP HET IJSELMEER BEKNELD. „De „Friesland" gezonken. De Friesland, een der stoombooten van de reederij Koppe, die Maandag morgen uit Amsterdam vertrokken om te trachten het ijs op het IJselmeer te breken en Kampen te bereiken, heeft den strijd moeten opgeven. Het schip werd tusschen het ijs gekraakt en is gezonken. Een deel der opvarenden kon Urk bereiken; voor de overigen bestaat geen direct gevaar. De beide andere booten, de „Hol land" en de „IJssel", zaten gisteren nog onwrikbaar vast, doch uit Amsterdam was hulp onderweg: de ijsbrekers „Da niël Goedkoop" en de „Wilhelmina Goedkoop". Men hoopte, dat dezen de beknelde schepen zouden bereiken. BON 4. VOOR ERWTEN EN BOONEN. Van heden, 19 Januari tot en met Donderdag 15 Februari zal bon 4 van de rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een half pond bruine boonen, witte boonen of andere ge kleurde boonen, capucijners of grauwe erwten. Keel- en bor&Sverkoudenl Eierlevering. Door de eiervereeniging alhier wer den in de afgeloopen week aan den N.C.B. afd. Loonopzand afgeleverd 2500 stuks eieren. De prijs bedroeg 60 cent per kilo. Schieten. Zondagmiddag vond het jaarlijks ko- ningschieten plaats door de schutters- vereeniging St. Jan op haar schutsboo- men in de tuin van den heer L. van Berkel. De heer T. Couwenberg wist onder hevige concurrentie beslag te leggen on den koningstitel. Tevens gold deze wedstrijd ook voor het wedstrüd- programma. De volledige uitslag in dit seizoen is: 1 G. Beulen 105 p.; 2 C. v. d. Ven 100 p.; 3 T. Couwenberg 91 p.: 4 A. Els- hout 86 p.; 5 C. Elshout 83 n.; 6 D. Kops 73 p.; 7 L. van Berkel 70 p.; 8 H. van Balkom 58 p.; 9 M. Pelders 30 punten. Tweede Wisselconcert. Met groote belangstelling werd het tweede Wisselconcert tusschen de plaatselüke gezelschappen tegemoet gezien, dat Zondag 21 Januari gegeven wordt in de zaal van Anollo. De Harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia zal onder leiding van Direc teur de Rook o.m. uitkomen met Zam- pa, Ouverture van Harold; Fantasie sur l'opera „Guillaume Tell", Rossini en Blumen der Liebe, Walzer van Voll- stedt, terwijl de zangvereeniging Bel Canto onder zijn directeur J. Tuerlings met Manneenkoor zal zingen; „De Dijk" van Wierts, met Dameskoor „De Avondcantate" van Cath. v. Ren- nes en met gemengd koor „Ostern- chor" aus Cavalleria Rusticana van Rossini, „Rosen aus dem Süden" wal zer van Strauss en „Herzklopfen" van Rich. Eilenberg. Het ligt in de bedoeling het concert op den in 't programma aangegeven tijd te doen aanvangen, waarmede de bezoekers wel rekening gelieven te houden. Het jubileum der Paters van het Missiehuis „St. Antonius". Op den lsten April a.s. hopen de Pa ters van Kaatsheuvel te vieren het vijf en twintig jarig bestaan van hun missie huis. Ofschoon tie meer oudere inwoners van ons dorp de ontwikkeling en den bloei van het missiehuis hebben meege maakt, zoo lijkt het ons toch, vooral voor de jongeren, interessant in enkele groote trekken te vertellen van den vooruitgang en den bloei van het missiehuis. De Congregatie der Missionarissen der H. Familie is gesticht te Grave in 1895 door den Hoogccrw. Pater J. Berthier. Door het zich steeds uitbreidende getal studenten uit alle nationaliteiten, was het in .Grave veel le klein geworden. Het streven, iedere nationaliteit zich volgens eigen karakter te laten ontwik kelen, had ook de Nederlandsche studen ten al ruim een paar jaar bijeengebracht in een oud hotel „De Gouden Leeuw" genaamd, in Grave zelf. Allang werd er uitgezien om in een andere plaats een huis voor de Nederlanders te openen, maar de vraag was, waar en hoe. Gelukkig kwam er uilkomst. Dankbaai zullen de paters op dit feest herdenken den Weledelen heer Alfons de Kanter. Het bericht, dat deze weldoener in Kaats heuvel de paters zou gaan helpen, werd in Grave met blijdschap ontvangen. Door mijnheer (le Kanier werd aan de congregatie enkele H.A. grond afgestaan en nu begon hier in Kaatsheuvel de nog jeugdige congregatie haar voorgenomen plan lol stichting van een Nederlandsch missiehuis ten uitvoer te brengen. Zijii Doorl. Hoogw. Mgr. van de Ven gaf hier toe gaarne zijn toestemming. Dat was in 1912. En liet. jaar daarop vertrokken eenige Broeders vanuit Gra ve naar Kaatsheuvel om met den bouw te beginnen. Deze broeders waren zoo lang gehuisvest hij de familie Puls. Den 31sten Maart 1915 kwam dan ook de eerste overste. Pater J. van Dinteren, met een 40-tal jongens de nieuwe school bewonen. Den volgenden dag 1 April 1915 droeg de Zeereerw. Heer Pastoor Völker in de nog armoedige kanel een plechtige H. Mis op. Deze H. Mis werd bijgewoond door den burgemeester en den secretaris der gemeente, door de Eerw. Hoeren Ka- nelaans van Kaatsheuvel, den Zeereerw. Heer Eras, pastoor van Berkdijk en diens kapelaan. In een hartelijke toespraak wees Pastoor Völker op de groote betee- kenis van de opening van het missiehuis. Op den eersten April 1918 was de rec- toraatstijd van P. v. Dinteren voorhij en werd Pater H. Wortelboer tot rector hex noemd. Had Pater van Dinteren dc kin derziekte moeten overwinnen, ook Pater Wortelboer wachtte geen gemakkelijke taak. Maar in hem zat ondernemingsgeest en dat was noodig. Beeds waren er een 70 studenten en hun aantal nam nog steeds toe. Zoodra de tijden iets beter waren geworden, be sloten de paters met de voorgenomen uit breiding te beginnen. Ofschoon het plan uiterst eenvoudig was opgezet, ging de begrooting toch bo ven hun verwachting, maar het moest. Zoo werd dan in het begin van Juni 1920 de eerste spade in den grond gesto ken en met den bouw van een studiezaal, waarboven een slaapzaal, 'n aanvang gemaakt. 16 October 1920 vierde de Con. 'gregatie haar vijf en twintig jarig be staan en op dien dag kon de studiezaal in gebruik worden genomen. Onder lei ding van Pater Wortelboer groeide het missiehuis steeds verder uit. Het eigen lijke hoofdgebouw moest nog worden af gebouwd. Maar waar waren de gelden? Gelukkig beleefde ons land in 1923 fi- nanlieel een hoog-conjunctuur en de toenmalige rector zette een „rentelooze" leening op touw, welke schitterend slaag de. Zoo werd in het najaar van 1923 be gonnen met het grondwerk en de fundee ring (van den rechtervleugel aan den voorkant). Alles ging voorspoedig in zijn werk en op 3 December 1924, de feest dag van den H. Franciscus Xaverius, werd het nieuwe gedeelte (refter, keu ken, paterskamer, slaapzaal en leslokalen) door Mgr. Völker plechtig ingezegend. Het was feest en er was groote belangstel ling ook vanuit Kaatsheuvel. Een belang rijke gebeurtenis was nog, dat de mis sioneering van Oost en Zuid Borneo werd toegewezen aan de Nederlandsche afdeeling van de Paters. 31 December 1925 gingen de eerste missionarissen vanuit Kaatsheuvel naar Indië en elk jaar kan men de nieuwe mis sionarissen onder groot enthousiasme vanuit het missiehuis zien vertrekken. Den 24 November 1932 werd de nieu we kapel met nog enkele klaslokalen waarboven een gedeelte voor de paters en de broeders aanbesteed, en den 24sten Maart 1933 werd door Mgr. Völker in te genwoordigheid van verschillende Hoe ren Geestelijken uit den omtrek van dit gedeelte de eerste steen gelegd. De Zeereerw. Heer Pastoor die vanaf het begin de stichting had meegemaakt, zou de nieuwe kapel niet meer voltooid zien, daar hij oneeveer een maand voor dc inzegening kwam te overlijden. Zijn opvolger de Hoogeerw. Heer Deken J. van den Brokel verrichtte den 12den Febru ari 1934 de plechtige inwijding en Pater Beernink was de eerste, die in de nieu we kapel de H. Mis opdroeg. Naast de uitwendige bloei mocht het missiehuis inwendig ook groeien. Het ge tal studenten steef? in die vijf en twintig jaar van 45 tot 140. Ook het onderwijs door de paters ge geven, heeft zich in den loop der jaren aangepast aan de gestelde eischen. Uit de beste bron weten wij, dat zij het gvm- nasiaal program volgen en hun onder wijs hoeft zeker niet onder te doen voor een gewoon gvmnasium of welke andere school dan ook. Ook wordt er aan de studenten gele genheid gegeven om na afloop van den zes-iarigen cursus het staatsexamen af te leggen. Verschillende Paters hebben gestu deerd aan de R.K. Leergangen te Tilburg en nog anderen zijn daarmee bezig. Het zal zeker voor de paters een groo te voldoening zijn, dat zij op zoo'n groo ve uit- en inwendige bloei kunnen terug zien en de bewoners van het missiehuis zullen zonder twijfel die gelegenheid ge bruiken om al de rectoren en oudere pa ters, welke hun beste krachten gegeven hebben, op dien dag hun dank te betoo- nen. Het feestcomité zal hij dc inwoners van Kaatsheuvel en Berkdijk een collec te houden voor een passend bewijs van sympathie en medeleven. Giro-nummer is 374973 Jubileum-Com missie. Iedereen zal daaraan zeker naar de mate zijner krachten gaarne bijdragen. BERKDIJK. Uit de Missie. Deze week bracht de ZeerEerw. Pa ter J. Groen een bezoek aan het Mis siehuis alhier. Pater Groen, die ook in onze parochie vele vrienden telt, is na een 8-jarig verblijf in de Missie van Zuid- en Oost-Borneo thans in Neder land met vacantie. LOON OP ZAND. De Gilde viert. Zaterdag vierde de Gilde St. Crispijn haar 120-jarig bestaan. Bereids was een feestcomité samengesteld bestaan de uit de heeren M. Snoeren, J. Brands en H. van Breugel, die geen moeite hebben gespaard om met het bestuur te komen tot een gepaste herdenking van dit heuglijke feit. Om vier uur kwamen de Gilde-leden met hun dames in de rijkelijk versierde feestzaal bijeen. Door den voorzitter van het feestcomité werd een feestrede gehouden, waarin deze het doel en de bestaansreden van St. Crispijn, vooral gedurende de eerste helft der vorige eeuw, uiteenzette met als reactie op de toenmalige landswetten, die het den kleinen luiden, vooral in 't zuiden des lands, nu juist niet aangenaam maak ten. Door de activiteit der toenmalige nas ongerichte gilden werd het moge lijk dat Loonopzand al spoedig een paar marktdagen kreeg, waarbij de in woners van onze gemeente hun voort brengselen, hoofdzakelijk schoenen, publiek ten verkoop mochten aanbie- den. Spreker feliciteerde den hoofdman van dc gilde, den heer M. Brands, die als een zorgzaam hoofdman trouw de voetsporen van zijn vader en groot vader drukt en de goede verstandhou ding die er steeds onder dc gilde-leden heerschte, ook in haar groenen ouder dom weet te handhaven. De heeren Arn. v. d. Sanden, M. Mon- sieurs en P. v. d. Nieuwenhuizen die respectievelijk in de jaren 1886, 1887 en 1904 lid werden, werden eveneens door den voorzitter van het feestcomi té gecomplimenteerd. Na een kort dankwoord door den hoofdman had de tractatie plaats, ter wijl ondertusschen de Crisnijn-leden- muzikanten eenige marschen ten ge- hoore brachten. Van de gelegenheid tot het geven van komische voordrachten, werd een gretig gebruik gemaakt. Om 6 uur werd een rondwandeling smaakt door het dom, terwiil een Brabantsche koffietafel in gereedheid werd gebracht die de feestelingen alle eer aan deden. Een feesthal werd vervolgens ge geven, waarbij de muziek verzorgd werd door de „Crispijnband". Jong en oud genoten hierbij van de oude dan- Namens de harmonie „Concordia" wenschte de heer H. v. d. Wildenberg bestuur en leden van St. Crispijn ge luk met dit zeldzame feest, waarbij deze de hoop uitsprak dat de goede verstandhouding die onder de leden heerscht in lengte van dagen zal moge bliiven bestaan. Tot laat in den avond werden de feestelijkheden voortgezet. Met genoegen mag de gilde terug zien op dezen zoo goed geslaagden ju beldag. Dc bij deze gelegenheid gehouden T.B.C.-collecte bracht 16 op. LOONOPZAND. Vanaf 12 t/m. 18 Jan. '40. Geborenr Maria Gerarda dv. L. Snoeren en A. C. Sebreets Ammeren'ia Adriana dv. A. Booii en H. E. de Roon. Antoinette Ma-ia dv C. L. v. Luxemburg en M. C. W. v. Beers. Hendrikus Theodorus zv J. P. A. Bergmans en J. Dingemans. An na Martina Goverd'na dv. M. M. Pijnen burg en M. C. F. Kuijpers. Overleden: Adam Soeterboek, weduwnaar van A. de Jong, oud 69 jr. Willem Broeders, weduwnaar van C. Kroot, oud 84 jr. Maria van Weesenbeek, echtgenoote van A. v. Berkel, oud 61 jr. Maria Cornelia van Gils, weduwe van C. Zijlmans. oud 73 jr. Huwelijksaangiften: Adrianus Josephus Dankers, 3- jr. en Wilhelmina Joanna Maria van den Nieu wenhuizen, oud 28 jr., beiden alhier. Gerardus Johannes Maria van der Vel den, oud 37 jr. en Anna Maria van den Bergh, oud 27 jr., beiden alhier. Vertrokken: J. W. G. Peters naar Arnhem. H. Knuppel naar Groningen. W. Soijer en gezin naar Tilburg. J. M. v. Broekho ven naar Tilburg. H. J. A. v. d. Meu ten naar Vught. L. M. v. Boxtel en ge zin naar Tilburg. ST. J O AC HIMSMO ER. Boerenbond. Dinsdagavond te 7 uur vergaderde de afdeeling Loonopzand de Moer van den Boerenbond in de zaal van M. Maas alhier. De opkomst was niet druk, wal wel voor een groot deel te wijlen zal zipi geweest aan het slechte weer. Aanwezig waren de ZeerEerw. Heer Scheen makers, Geestelijk adviseur, hel bestuur en ongeveer 30 leden. Na opening op de gebruikelijke wijze en de lezing der notulen volgde bespreking van het onlangs bij het hoofdbestuur ingediende verzoek van een 50la! leden uit deze parochie om vergunning tot het oprichten van een afzonderlijke afdeeling van den N C.B. voor de Moer. Dit be langrijke punt voor de Moersche leden nogal natuurlijk, voor de vergaderde afdeeling ook zeer zeker daar de oprichting een verlies be tekent van de hellt der leden, we'd uitvoerig besproken. Het voor en tegen van een afzonderlijke afdeeling weid wijd en breed uitgemeten. Dan wenschte het Pestuur stemming om zoo een zuiver beeld te hebben van de meening dezer vergadering. De uitslag was: 30 stemmen voor 4 tegen en 1 blan:o. De oprichting der afdeeling de Moer van den N.C B. is hiermede nog zaak van enkele dagen. Dertig jaar Vakvereeniging Zondag viert de afd. Drunen van den lederbewei kersbond «St. Willi brordus» zijn 30 jarig bestaan. Wij laten hieronder een kort overzicht volgen van hetgee er in die 30 jaar voorviel in deze afdeeling. Op 16 Januari 1910 wordt er in de congregatiezaal een propaganda- vergadefing gehouden, die als resul taat heeft, dat men reeds op die vergadering komt tot oprichting eener afdeeling Drunen. 28 Leden geven zich op en een voorloopig bestuur wordt samengesteld uit: P. Elshout, voorz. A. van Drunen, secr., C. de Munnik, penningmeester P, Lommers en F. Vesters comm. Kapelaan de Kort was de eerste geestelijke adviseur der afdeeling en deze wordt op de vergadering van 2 Februari 1910 reeds geïnstal leerd. Het voorloopig bestuur wordt op 27 Febr. tot definitief bestuur ge kozen. Al direct heerscht er een groote activiteit en men wil komen lot oprichting vaneen kruisverbond terwijl 'o request naar den gemeente raad gezonden wordt om subsidie, voor een vakcursus. In 1911 wordt hel werkloozenfonds opgelicht cn wordt het bestuur met 2 leden uitgebreid uit Elshout om dat dit zich heef) aangesloten bij de afdeeling Drunen. In het oorlogsjaar 1914 telt de afd. op 22 September 10 leden. De toenmalige buigenuester schreef in samen wei king met den geestelijken adviseur kapelaan Gerold, die pas als zoodanig benoemd was, een vergadering uit. De wet van Min. Treub wordt uitgelegd en nu klimt het ledental weer lot 23. Er wordt een gemeentelijk werk loozenfonds ingesteld en op 5 April 1915 neemt voorzitter H. van Iersel als zoodanig afscheid en wordt op gevolgd door H. Jenoel, terwijl het verdere bestuur was samengesteld uit W. van der Sanden, secr., H, Kogels penningm., H. van Iersel en C. de Munnik commissarissen. De afdeeling gaat weer vooruit. Nieuwe loonlijsten worden vastge steld, volgens welke voortaan gewerkt zal worden en waarmee patroon en arbeider accoord gaan. Dat alles door het krachtig werken van den heer Roestenberg. Op 1 Oct. 1914 telt de afdeeling weer 50 leden terwijl de afdeeling op 20 Maart 1916 aansluit bij den Bosscher. Biocesanen bond en de gemeentelijke werkloozenkas met l Mei Ho aansluit bij de centrale k 3 s De actie om de loonen van den handwei ker en den fabrieksarbeider op te drijven is in vollen gang De fabrieksarbeiders sluiter zich nn ook aan bij de afd, en men bereikt toch een loonsverhooging voor heiden. Het ledental is op 1 Oct. 16gestegen tot 60. Hel komt zelfs zoo ver, dat dames-leden zieh gaan aanslt iten. Het eerste lid is Adiiana Merkx. In Maart van het jaar '18 wordt een algemeenestaking aangekondigd en ziet men de opening van een nieuwe fabriek in, als een ramp. Voorzitter Jehoel ireedt 20 Oct. '18 af om plaats te maken voor een Jonger lid, J. v. d. Pullen H. Berg mans komt ook in het bestuur in de plaats van C. de Munnik. Nog steeds wordt er vurig actie gevoerd voor loonsverhooging en propaganda voor ue aid. Nu reeds telt de afd. 110 leden. Als J. v d. Putten in '19 bedankt als voorzitter, wordt in zijn plaats op de vergadering var. 26 Juli '19 W. v. d. Wiel lot voorzitter gekozen. Nu treedt \V. v. d. Sanden uit het bestuur en hij wordt als secretaris opgevolgd door L. Kogels. Het be stuur wordt aangevuld niet 'I h. v. d. Wiel. Nog steeds bloeit de afd. en bedraagt het ledenaantal op 6 Jan. 20 180. Elshout slicht in Jan. '20 een eigen aid., wal voor Drunen een vermindering van 24 leden be- teekent, maar reeds op 10 Febr.'20 bedraagt het ledenlal rog 164. In dien tijd wordt ook een meisjes afd. opgericht en woidt het bestuur aan gevuld met twee damesleden o. a. CL van Bavenstijn en Ant. van de Wiel. Th. van de Wiel wordt op 280ct. '20 reeds weer uit het bestuui ge stemd en komt in diens plaats VV. Vrijhoeven Nu volgt een aanspo ring om ook een der bestuursleden in den gemeenteraad te slerrrmn om ook daar de belangen voor de leden te kunnen behaitigen. Ook dit bereikt men. Men klaagt over werkloosheid. Toch blijven vele de aid. liouw en lelt deze op 26 Jan. nog 218 leden. M. Bergmans verlaat 6 Juni Drunen en moet ook als bestuurslid alscheid nemen en in zijn plaats wordt ge kozen P. Heuskens. Sedert 25 Aug. '25 isAndr. van de Wiel voorzitter en het is dhr. Pussier die aanhoudend werkt om de afd. weer nieuw leven in te blazen. Het gelukt hem niet. De afd. blijlt terug loopen De afdeeling vii.dt een trouw helper in den burgemeester van Drunen. Maar zonder resultaat. 1 Januari '26 telt de afdeeling 65 leden; op 1 Januari '27 0 leden en op 1 Januari'28 nog 40 leden, lei wijl het bestuur niet volledig meer is. Op 3 Maart '29 wordt het bestuur weer aangevuld met J. Rekeis als secr., W. v. d. Wiel als plaatsver. vangend voorz. en H. van den Bosch als commissaris. Reeds op 13 Februari gaat H.van den Bosch uit het bestuur en wordt in diens plaats gekozen Joh. van Venrooij. De at Jeeling begint weer op te leven en op 1 Juni '30 bedraagt het aantal leden weer 50, terwijl dit in Maarr '31 weer terug loopt tot 46. Op 21 Februari 19 )2 hebben weer nieuwe bestuursvei kiezingen plaats en in het bestuur komen nu J. Schapendonk en B van Drunen. Voorzitter Adr. van der Wiel zal nog als zoodanig zitting houden lot 1933. Dan treedt hij af en op de jaarvergadering van 21 Februari wordt Bertus van Dr unen als voor zitter gekozen, terwijl het bestuur nog wordt veranderd en nu als nieuwelingen zitting nemer J. Junge- burt en J. Vrijhoeven en herkozen worden J. Schapendonk en J. van Venrooij. Op de vergadering van '34 legt B. van Drunen den voorzittershamer neer en wordt als zijn opvolger ge kozen A. Maas, die nog tot op heden deze functie waarneemt, met om zich heen een krachtig bestuur en ru'm honderd leden. Zon lagavond zal een feestvergade- ring belegd wor den in den zaal der Meisjescongregatie. Schaatswedstrijd. IJs en weder dienende zal Zaterdag middag op het Drongelsch Kanaal een schaatswedstrijd gehouden wor den voor het personeel der „Rex"- schoeirfabriek. Burg. Stand. Geboren Maria Klerks.v. Helvoirt Marinus de Wit-v. d. Braak. Gehuwd: Cornells van Weert en Francisca de Man. Overleden: Anna v. Vught, wed. va tl C. v. Wezen beek 82 jaar. Anna Klerks huisvrouw van Adr. v. Noort. ABONNEERT U OP DIT BLAD Deze opvatting van den duikbootkapi tein is beslist in strijd met de Duitsche contra bande-bepalingen, die bepaalde groepen van goederen, welke bestemd zijn voor een vijande lijk land als „neembaar goed'' aanwijzen. - Red. I DDan keel en borst inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2