De Geheime Ingang Plaatselijke Berichten. ABDIJSIROOP H deBont-v.HuIten WINKELIER GEEF ACHT! FEUILLETON Ruwe handen Heerenkleeding naar maat Zaterdag 20 Januari 1940 No. 6 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ABNORMALE WINTERS. 5 Werelds beste Hoest-siroop i. „De jury had over 't geheel waar- „deering voor 't werk der winkeliers, „maar eveneens had zij over 't geheel „ernstige aanmerkingen over de wei- „nig doelmatige verlichting der etala- „ges; op dit terrein moeten nog vele „winkeliers heel wat leeren". Vele winkeliers zullen zich boven staand bericht, hetwelk voorkwam in „De Echo van het Zuiden" van 22 Nov. 1939 naar aanleiding van den te Waal wijk gehouden Etalage-wedstrijd kun nen herinneren. Iedere deelnemer van den Etalage wedstrijd heeft zich eenigen tijd te voren ongetwijfeld afgevraagd: „Hoe kan ik mijn etalage zoo attractief mo gelijk maken" en niet iedere winkelier is hierin geslaagd. Door een deskundige jury werden de etalages op de volgende vier punten beoordeeld: smaak, doelmatigheid, ver lichting en totale indruk. Vier pun ten die Uw verkoop beïnvloeden en die dan ook onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn om Uw omzet en den good-will te verhoogen. Gedurende den Etalage-wedstrijd werden soms kosten noch moeiten ge spaard om eens flink voor den dag te komen en vond men het noodig eens extra aandacht aan de etalage te be steden. Maar natuurlijk was de Etalage-wed strijd achter den rug of ook de activi teit van de heeren winkeliers was zoek. Neen, wij overdrijven hier wel iets, want met St. Nicolaas en Kerstmis vond men dat er ook nog wel iets moest gebeuren. De één hing een St. Nicolaas-kop of een Kerstklok in de etalage, een ander strooide kwistig met hulsttakjes of werkte met het z.g. sneeuwpapier, maar toen was het wel letjes. De heeren winkeliers kregen iets over zich als een vleermuis. Zij begon nen hun winterslaanje. Aan de etala ges werd geen bijzondere aandacht meer besteed, want, zoo redeneerden er velen: „men was nu van alles voor zien" en daarmee was de zaak afge daan. En als binnenkort het voorjaar ontwaakt, ontwaken met de lente een groot deel winkeliers. Want dan is er weer iets aparts op komst. De etalage kriigt een andere bekleeding (maar dikwijls blijft deze zitten totdat zij to taal verschoten is) of komt er weer eens een ander prijskaartje. Kortom, er moet weer eens iets gedaan worden, want altijd hetzelfde begint hen ook te vervelen. Zij vinden zich dan al ac tief genoeg en het publiek moet die veranderingen maar aardig vinden. Neen, waarde winkelier, dat is niet voldoende. Er moet nog veel meer ge beuren om een goeden verkoop te krij gen. Als U werkeliik Uw zaak vooruit wilt helpen, als U den verkoop omhoog wilt brengen moeten er nog andere dingen gebeuren, maar dan moet er bij U ook een heilige wil aanwezig zijn. Luister naar datgene wat wij U hier over te zegcen hebben. Volgt iedere week dit artikel en wij zullen U den van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 33) Hij ging verder, gleed door de opening in het ingestorte gedeelte, stond aan den anderen kant weer op en vervolg de langzaam en voorzichtig zijn weg, al zijn zintuigen gespannen. Hij had geen licht bij zich en hij verlangde dat ook niet. Dat zou zijn aanwezig heid reeds op een afstand verraden hebben en den indringer de gelegen heid geven hem een hinderlaag te leg gen. Gedurende het eerste gedeelte van z'n tocht hoefde hij niet bang te zijn dat hij den vreemde zou kunnen mis sen of ongemerkt voorbijgaan. Zijn eigen lichaam vulde de nauwe gang bijna geheel. Hii kon, onder het voort gaan, gemakkelijk met zijn handen langs beide wanden schuiven. Maar plotseling voelde hij niets meer. Hij had het hol van den priester bereikt. Hij bleef oniniddcll"k stilstaan en luisterde met gespitste ooren. De duisternis om hem heen was abso luut. Hier moet ik maar eens rondkij ken, dacht Richard en hij streek een lucifer aan. Het schijnsel van 't kleine vlammetje was verblindend na de duis ternis van zooeven. Hij hield zijn hand tusschen het licht en zijn oogen en keek rond. De ruimte was leeg. Plot- weg wijzen om datgene te bereiken waarnaar U streeft, n.l. een grootere verkoop met meer winst. Smaak, doelmatigheid, verlichting en totale indruk. Vier punten die Uw succes voor een groot deel bepalen zul len in een serie artikelen week aan week hier besproken worden en wij zullen U overtuigen van het groote nut dat ieder punt heeft. Meent nu echter niet dat U er met een keurig verzorgde etalage zult zijn en dat dit Uw verkoop uitsluitend zal bepalen, want dan bent U niet vol doende op de hoogte van winkel drij ven. Zeker, een keurige etalage zal Uw omzet ongetwijfeld doen verhoogen, maar hoe zal Uw naam, Uw winkel voortdurend bij het publick in herin nering blijven. De mogelijkheden zijn er vele. Verkoopsbrieven, adverten ties, biljetten e.d. kunnen hieraan medewerken. „O", hoor ik U al zeggen „het zal wel weer op meer en grootere adver tenties uitdraaien"! Waarde winke lier, U bent er naast. Als de tijd ge komen is om daarover te spreken, kunt U pas oordeelen. Want dat een groote advertentie niet altijd het juiste mid del is, zal U ook duidelijk gemaakt worden. En mocht U na lezing van 't artikel het niet met ons eens zijn, laat het dan achterwege. Maar wij zijn overtuigd dat U hiermee toch Uw voor dcel zult doen. Winkelier, weest eerlijk, Hebt gij over het voorgenoemde ooit nage dacht? Zijt gij hierin niet nalatig ge weest? Gij klagers in dezen tijd van voldoende mogelijkheden: hebt gij de mogelijkheden naar een beteren ver koop wel uitgebuit? Beken het ridder lijk en durf Uw fouten onder oogen te zien. Zeker, niet iedere winkelier is laks of bleef achter op dit gebied, maar ook zij kunnen nog wel het een en ander verbeteren. Ook op hun belang stelling rekenen wij. Winkelier, Geef acht en neem de moeite om wekelijks dit artikel dat voor U genlaatst wordt, aandachtig te lezen en breng de tins welke wij U geven in practijk. Meen niet dat het TMiblipk minder koonlustig of koon- krnrhtig is dan vroeger. Er zullen artikelen zijn waarvan de vraag niet meer zoo groot is, maar geheel van de haan zijn zii niet. Ook in deze tijden worrlpn er huwelijken goslnten (ook gelukkige), hlüde gebeurtenissen ver wacht, verïaardagen en bruiloften ge vierd, steekt men zich in een nieuw costuum en wordt er gereisd en ge noten. Nogmaals. Geef acht! Volg elke week dit artikel en succes zal niet uit bleven. Tot volgende week. S. N. M. Ruwe huid, Schrale^ lippen verzacht en geneest Doos 30 cn 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Of de winter 1939-'40 onder de strenge winters, zooais die uit lang vervlogen jaren zijn opgeteekend, zal worden opgenomen en tot de abnor male zal worden gerekend, moeten wij nog afwachten. De geschiedenis spreekt n.l. van ab normale winters, abnormaal, óf door hun intense koude, óf door hun hooge temperatuur. Zoo moet, vplgens Esveldt's werk, de winter van 554 zeer hard en streng zijn geweest, zoo zelfs dat de vogels bevroren uit de lucht vielen en andere zoo verstijfd waren dat men ze met de hand kon pakken. De winter van 824 viel zeer vroeg in, ongeveer midden October en behield zijn ongewone strengheid tot Mei toe. Geen wonder dat alle wateren met een dikken ijs vloer waren bedekt, terwijl de zee tot mijlen ver van het strand bevroren was. Eigenaardig was de winter van 1433 toen het meer dan een maand lang achter elkaar bleef sneeuwen, zoodat tallooze menschen en dieren onder den sneeuw bedolven werden en den ver stikkingsdood stierven. Het wild ge dierte verliet de wouden en vertoonde zich in steden en dorpen en moest fel bekampt worden. Meestal waren hongersnood en zwa re ziekten, als pest, „nooit gehoorde hoest, waardoor men stikte", besmet telijke runderziekten waardoor dui zenden dieren stierven-, de ellendige gevolgen van den strengen vorst. Vaak konden de akkers niet meer gereed ge maakt worden voor den zaai, óf door te langen winter, óf door te hevigen regenval tijdens den dooi. Een wonderlijke winter was die van het jaar 1259 toen de temperatuur in December, Januari en Februari net zoo hoog was als anders in Juni. De vruchtboomen stonden in bloei cn reeds in Februari kon men de eerste vruchten plukken. Lang bleef in de herinnering voort leven de barre winter van 1709, toen het kwik 34 graden onder nul aan wees. Schildwaenten bevroren op hun post, waarom het bevel werd gegeven uat soldaten met langer dan een half uur op schildwacht moenten staan. Telkens kwamen ontstellende berich ten binnen van doodgevroren men schen en vee. Over de Maas, die in geen kwart eeuw sterk ijs had gehad, kon men nu met paard en wagen rijden. Op de strenge koude in de maand Jan. volg de in Februari een geweldige over- strooining, zoodat de dijk te Herwijnen bezweek, zoodat de Tielerwaard ge heel werd geïnundeerd. Om het water af te voeren werd de dijk te Dalem doorgestoken. Het noodlottig gevolg was, dat de stad Gorkum nu in den grootsten nood geraakte. Nadat het kolkende water de bruggen bij de Dalempoort had vernield, liep het de woonhuizen binnen, zoodat velen met hun have een goed heenkomen moes ten zoeken. Nog in de maand Maart was de vorst zoo streng, dat zelfs in Italië velen omkwamen. Dan valt de dooi in. Een geweldige ijsdam zet zich vast in de Mcrwede, maar verderop voorbij Gor kum en Woudrichem is het water ijs vrij. Gevaarlijk wordt de toestand als de Waal gaat kruien. Het dorpje Spijk wordt geheel onder water gezet en als de vorst opnieuw invalt, worden Gor- kums straten vanaf de Dalempoort tot aan de Vischbrug toe in een ijs vlakte herschapen. De smeltende sneeuw veroorzaakte later gevaarlijke, hooge waterstanden in de Mcrwede. Bovendien kon men niet verhinderen dat de dijk boven Heusden bezweek, waardoor het Land van Heusden en Altena en omgeving overstroomde. Alleen door het maken van hulp paten te Dussen, Drongelen en Oud- Heusden. begon het water weer te zakken. ken over: De Katholieke Actie voor God. Een onderwerp waarover we reeds veel hebben gehoord, doch dat steeds zeer belangrijk blijft. Aanvang 8 uur. AKKER 'S ve/ist&ikbe NIEUWE MEISJESSCHOOL. Naar wij van bevoegde zijde verne men is aan den architect B. N. A. Ed- mond Nijsten te Den Bosch opdracht verleend tot het maken van plannen voor een nieuwe 7-klassige R.K. Meis jesschool alhier, die zal worden ge bouwd ter vervanging van de bijzon dere lagere St. Teresia-school. TIJDELIJK HOOFD OPENBARE LAGERE SCHOOL. Met ingang van 1 Febr. a.s. is tot waarnemend hoofd aan de openbare lagere school alhier, zulks ter vervan ging van het hoofd dezer school, den heer M. v. d. Heijden, thans comman dant van den Luchtwachtpost Waal wijk, benoemd de heer P. Piket uit Leiden. ABONNEERT U OP DIT BLAD OPBRENGST KERST-COLLECTE. De Kerst-collecte in de Waalwijk- sche bioscopen ten bate van het bio- vacantie-oord en het algemeen steun comité 1939 heeft opgebracht: Musis Sacrum 92.82 Luxor Bioscoop 41.02 Totaal 133.84. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Vierde lezing. Woensdag 24 Januari 1940, des avonds te 8 uur precies. Spreker: de Weleerw. Zeergel. heer Ds. J. J. Stam, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Onderwerp: Wat is gelooven? ONTWIKKELINGSAVOND R. K. W. V. De R.K.W.V. houdt a.s. Maandag 22 Jan. haar derde ontwikkelingsavond Deze maal zal de geestelijke adviseur de weleerw. heer kap. Völker spre- RIJKSVELDWACHT. Tot rijksveldwachter alhier is ge stationeerd de heer H. van der Looij, die voorloopig zijn intrek genomen neeft Hoogeinde 17. NED. HERV. J. V. Op Woensdag 24 Jan. a.s. hoopt voor de Ned. Herv. Jongelings-Ver- eeniging „Immanuël" te v.m. Besoijen in 't Ned. Herv. Kerkgebouw aldaar op te treden de Weleerw. heer Ds. Slok van Wijk bij Heusden. WINKELIER, GEEF ACHT! Wij vestigen de aandacht van onze lezers-winkeliers op een serie van 10 artikelen, die we onder bovenstganden titel in ons blad zullen plbiceeren. A.s. Zaterdag beginnen wij met het eerste artikel. Er valt voor hen uit te leeren. Attentie dus! De Redactie. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- o nstandighedenaangepést seling gooide hij den lucifer op den grond en zette er zijn voet op, toen stond hij onbeweeglijk, gespannen luis terend om ook maar het minste geluid op te vangen. Hij zou er een eed op hebben kunnen doen, dat de geheime deur van het hol van den priester met een klik op zijn plaats was gekomen. Als dat inderdaad zoo was, had iemand die geopend en waren hij en de man dien hij zocht slechts enkele meters van elkaar verwijderd. Hij liep snel de kamer door en kwam in de gang die naar de deur leidde en verder naar zijn eigen kamer. Wéér luisterde hij, maar hij hoorde geen en kel geluid. Op zijn teenen sloop hij zoo voorzichtig als maar eenigszins moge lijk was naar de deur, drukte op de veer en kon passeeren. De weg splitste zich hier naar rechts en naar links; het rechtsche gedeelte liep dood, het linksche voerde naar zijn eigen ka mer. Had de onbekende een glimp van het licht gezien en was hij terugge keerd, 'n schuilplaats zoekende in den doodloopenden gang, in de hoop dat de gene die naderde den rechtstreekschen weg zou volgen? Een oogenblik later was Richard er zeker van dat dit het geval moest zijn. Een zwakke zucht, de niet terug te dringen ontspanning van zenuwen waarvan het uiterste ge vergd was, bereikte Richard's oor. De man bevond zich in de doodloopende gang en Villiers ging die, zonder een seconde te aarzelen, binnen. De ruimte was zoo eng, dat zijn hoofd het dak raakte en zijn schouders langs de mu ren schuurden. De duisternis was on doordringbaar en door deze inktzwarte onderwereld, waar ieder menschelijk oog moest falen, kroop Richard be hoedzaam voort, de handen uitgestrekt om den man te grijpen, die hem nu niet meer ontsnappen kon. XXVIII. Plotseling voelde Richard hem; de man was niet ver van het uiteinde van de doodloopende gang. Toen Richards handen Levinge's lichaam met kracht beetpakten, stiet de pseudo-landlooper een flauwen gil uit. Het gaf zijn zenu wen een afschuwelijken schok om zoo door handen uit het duister aangegre pen te worden. Maar hij beheerschtc zich direct weer en wierp zich woest op den aanvaller, in de hoop hem van zich af te kunnen schudden, de deur te bereiken en te ontsnappen. De wor steling was echter slechts een kwestie van seconden. De sterke handen \an den 'zee-officier maakten korte metten met de vrijheidspogingen van Levinge, die al spoedig op den grond lag, door Richard's knie stevig omlaag gedrukt. Hou op met je verzetvermaande Villiers. Er zal je niets gebeuren. De man onder zijn knie liet een zwakken lach hooren en er kwam een einde aan zijn wringen en kronkelen. Drommels, waarom heb je niet eerder gesproken, hijgde daarop een zwakke stem. Wie ben je? vroeg Richard. Een nauwelijks hoorbare spotlach was het eenige antwoord. Richard herhaalde zijn vraag niet, stond op, sleurde zijn gevangene overeind en trok hem uit de doodloopende gang. Zoodra de hoofdingang iets wijder werd, draaide Richard den indringer handig naar vo ren en duwde hem voor zich uit. De gevangene deed geen moeite om opnieuw tegenstand te bieden. Een paar maal maakte hij een keelgeluid alsof hij buitengewoon veel plezier had in den toestand, maar hij zei niets. Toen zij bij het paneel kwamen dat .toegang gaf tot Richard's kamer, strek te hij doodkalm zijn hand uit en druk te op de veer voor Richard die kon be reiken. Zij gingen de kamer binnen en Richard liet zijn zonderlingen gast plaats nemen in den verst van de deur verwijderden hoek. De maan scheen helder naar binnen. Richard stapte achteruit naar de ladenkast, daarbij den gevangene geen moment uit het oog verliezend en stak een paar kaar sen aan. Toen wendde hij zich tot den man. Nu, wie ben je? Ken je me niet? klonk de weder vraag, met een geamuseerd lachje. Dat is goed, heel goed. E Richard keek zijn gevangene uitvor- schend aan, met strakke, booze blik ken. Neen, hij kende dien vent niet, maar terwijl hij naar hem staarde was er in zijn hart een mengeling van angst en verbazing, dat Margaret, zijn onver gelijkelijke Margaret, iets te ïnaken kon hebben met zulk een creatuur. Hij had Levinge in jaren niet ge zien en het gelukte hem niet zijn vroe- geren makker te herkennen in dit ha- velooze individu met zijn bleeke ge laatstrekken, bedekt met een verwar den, zwarten baard; zijn donkere, steel- sche oogen en in zijn gezicht diepe lij nen gegroefd, die van een slecht ka rakter getuigden. De man was op zijn gemak in een langen stoel gaan zitten en tuurde naar Richard met een blik van brutaal plezier, zichtbaar genie tend van de onzekerheid van zijn gast heer. Na een paar minuten van be klemmende stilte, liep Richard naar t andere einde van de kamer en greep naar de bel. Dit scheen den onvrijwil- ligen bezoeker ernstig te verontrusten. Zeg eens, riep hij uit, je hoeft de politie er niet in te halen. Of is het je bedoeling den kolonel hier te laten komen? Geheel van zijn stuk gebracht door de kalme onbeschaamdheid van den kerel gaf Richard zijn opdracht, zon der dat de bediende die op het bellen afkwam, in de kamer kon kijken. Zoodra de kolonel en Anne binnen kwamen, zagen zij de zittende figuur en na het gesprek van zooeven met in specteur Withers, wisten zij op het zelfde moment wien zij voor zich had den. Een pijnlijke zucht, een gekreun bij na van afschuw, kwam over lady An ne's lippen en de kolonel stiet ontzet uit: Ja, vreeselijk, het ishet is Levinge! Richard draaide zich om en keek een oogenblik stom verbaasd op bij hel hooren van dezen naam, waaraan hij totaal niet gedacht had. Eerst scheen het hem een krankzinnige, spookach tige vergissing. Levinge was dood, al anderhalf jaar ongeveer. Maar toen hij de ontstelde gezichten van zijn oom en tante zag en de onbeschaamde grijns waarmee de baardige zwerver trachtte de situatie te redden, twijfelde hij niet meer aan de verschrikkelijke waarheid. Met een vertrokken en strak gespan nen gezicht stond hij daar als aan den grond genageld. En de hoop die hij had gekoesterd met vuriger innigheid dan hij zelf geweten had, viel aan scherven, toen hi> besefte dat Margaret niet vrij was zooals hij had gedroomd en dat haar leven met onverbrekelijke, knellende banden vastgeklonken was aan dat van dien sinisteren schavuit daar. Nu er omheen draaien of ontkennen niet meer hielp en hij zich van aange zicht tot aangezicht bevond met deze- oude vHtnden, wier vertrouwen hij had misbruikt en ten koste van wie hij zich zonder gewetensbezwaar en met slinksche middelen had verrijkt, nam Levinge zijn gewone houding aan van sluw-doortrapten durfal. (Wordt vervolgd). ts ongetwijfeld AKKER'a Abdijsi roop. bevattende een twintigtal krulden.alle heilzaam voordeadem halingsorganen. In de Juiste ver menging en samenstelling. De wer king ls krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom SEkPVLII Eenigeder 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar nn

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5