Uit de oude Notulen-boeken der Herv. Kerk te Capelle. GEMENGD NIEUWS i\r® II. Karkeraadsvergadering, theedrinken en de gevolgen hiervan in 1571. gecommitteerden vroegen aan sche pen van den Hoek of de gesegde heul volgens resolutie van schepenen ge legd was; dewelke antwoorde, dat er bij de gerigten niet afgesproken was. en schepen Nestorius antwoorde, op de gestelde vraag, dat hij voor sijn persoon daar niet afwist. en oordeelde de K. Raad dat de pre dikant op de aanstaande paasclassis, die Eerw. Classicale Vergadering hier over moet raadvragen, hoe hier in verder moet gehandeld worden. en is de vergadering weder met ge beden en dankzegging geëijndigd. Actum in onse kerkelijke vergade ring den 5 Apr. 1735. 's Saterdags 's avonds quam de vrouw van den borgerMr. versoeken- de dat wij souden stil zitten; beloven de dat de heul die zelfde nagt sou ge stopt worden. 't Geen op paasdag bevonden wierd volbragt te zijn". Predikant contra Schout in 1735. De notulen van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Grevelduin-Ca- pelle melden de 5e April 1735 het vol gende „De predikant steld de K. Raad kla gende voor, dat door den provisio ned schout 4) Cornelis van der Hoe ven een heul in 't kerkhof was geleijd (door den timmerman Willem de Bic) waar door de afvoer van de W.C. is in de kerksloot geleijd, 't geen tot ge volg heeft dat het den gantschen sloot tot voor bij de pastorije heelt vuijl gemaakt, versoekende dat de K. Raad door haar E. bemiddeling het daar toe (was 't mogelijk) wilde brengen dat die heul weder mogt gestopt of weg genomen worden, len eijnde de pasto rije het oude gebruijk van water nijt die sloot hebben mogt. en is geresolveert, dat er hier over een commissie aan gemclden provisio- nelen schout sou gedaan worden van 2 leden, aan welkers hoofd de predi kant zijn soude; en zijn hier toe be noemd den ouderling Cornelis Swart en den Diaken Peter vafi Kampen, welke gedeputeerden (des noods) ook vriendelijk sullen vragen, 't zij bij den schout, 't zij bij een schepen, of de ge- segdc heul, die tot een overlast van de pastorije diend, daar in gelegd is vol gens een besluijt van schepenen. De gecommitteerden weder gekeerd zijnde, berigten dat geen fazorabel ant woord2) bij den provisionelen schout hadden kunnen obtineren 3)en voorts op de vraag, of de heul gelegt was op ordre en resolutie van schepenen, scij- de zijn E. dat is iets daar ulieden niet aan gelegen is. De rust is teruggekeerd. Dominé kan weer (over enkele dagen) „gebruik maken van 't water uijt de sloot". Waarom we dit opnemen? Niet in de eerste plaats om te laten zien, dat ook de vrouw bij onze vade ren een invloedrijke plaats in nam (in het gezin natuurlijk), maar vooral om hierop te wijzen, dat de verhouding van Kerk en Overheid, ook in kleine dingen, niet altijd was. zo als het zijn moest. d. R. Doordat het betreffende personeel der Nederlandsche Spoorwegen van de luidsprekersinstallaties op de verschillende stations de vereischte micro foontechniek niet beheerscht, is men te Hilversum begonnen dit personeel onder leiding van den bekenden omroeper Guus Weitzel, hierin te bekwa men. Guus Weitzel geeft de spoorwegmannen les in de spreektechniek voor de microfoon. BRAND IN EEN MILITAIR BARAK TE BOEKEL. Te Boekei is een houten barak, waar in ruim 250 militairen waren gehuis vest, totaal uitgebrand. Langs den nieuwen weg Boekei-— Venhorst, in de gemeente Boekei, zijn zes barakken voor militairen ge bouwd, welke vijftig tot zestig meter uit elkaar staan. In een dezer barakken onstond Woensdagavond omstreeks half elf door nog niet bekende oor zaak brand. Het vuur dat gretig voed sel vond in de zakken stroo, nam wel dra zulk een „omvang aan, dat aan blusschen niet viel te denken. Binnen een half uur was het houten gebouw met den grond gelijk gemaakt. De mi litairen hebben weinig van hun uit rusting kunnen redden. Een vereeni- gingsgebouw is voorloopig den mili tairen ter beschikking gesteld. DE VASTGERAAKTE SCHEPEN IN HET IJSSELMEER. Bemanning vraagt om voedsel. Donderdagochtend tusschen half 9 en half elf heeft een Fokker F 7a van de K.L.M., bestuurd door Parmentier, een retourvlucht naar het eiland Urk gemaakt. Bij zijn terugkomst op Schiphol vertelde Parmentier, die op dracht had uit te kijken naar de drie vastgeraakte schepen en de daarheen op weg zijnde ijbrekers „Wilhelmina Goedkoop" en de „Daniël Goedkoop", dat hij tengevolge van het slechte zicht cr woedde een hevige sneeuw jacht de twee laatstgenoemde sleep booten niet heeft kunnen ontdekken. Wel cirkelde hij boven het ingevroren konvooi en wisselde hij seinen met de opvarenden. Deze schreven met ko len op het ijs, dat voedsel noodig was. Naar wij van de reederij Koppe ver namen, was er reeds vanochtend om kwart over acht een ijsvlet uit El burg met levensmiddelen naar de schepen onderweg, zoodat deze in dén vroegen middag daar verwacht konden wor den. Met spanning wacht men thans op berichten over de positie van de tci assistentie uitgezonden ijsbrekers. Parmentier, die om elf uur met een D.C. 3 van Schiphol via Eelde naar Schiermonnikoog en Ameland is vei-v trokken voor het overbrengen van post. zou opnieuw probceren de po sitie der sleepbooten vast te stellen. Ook op Urk tuurt men met verrekij kers de ijsvlakte af om een silhouet van de schepen op te vangen. Daar het zicht den geheelen ochtend slecht was, hoopte men, dat het weer zou opkla ren, opdat men zich een beeld van de situatie zou kunnen vormen. Donderdagmiddag om 1 uur had men verder nog weinig nieuws over de drie ingevroren booten. De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, had kort tevoren den vuurtoren beklommen om te trachten iets waar te nemen, maar de dichte sneeuwjacht maakte zulks onmogelijk. Parmentier telefoneerde uit Eelde naar Schiphol, dat hij op zijn tocht naar het Noorden andermaal boven de schepen heeft rondgevlogen. Met kolengruis hadden de opvarenden op het ijs geschreven, dat de sleepbooten nog niet waren gesignaleerd en dat er nog geen voedsel was aangekomen. Parmentier heeft thans evenmin de ijsbrekers kunnen vinden, wel nam hij waar, dat de ijsvlet, welke vanoch tend van Elburg was vertrokken, de schepen reeds op enkele kilometers was genaderd, zoodat er goede hoop bestond, dat zij deze spoedig zou be reiken. rijn. helpen hierbij aJUJd een goeder o? cachet van Mijniiardt. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Militaire vrachtauto door trein gegrepen Twee dooden. Op den onbewaakten overweg bij de Haar tusschen Woudenberg en Veenendaal, is een militaire vracht auto door een trein gegrepen, welke uit de richting Veenendaal kwam. De sergeant Heeden uit Rotterdam, die naast den bestuurder van den vrachtwagen was gezeten, werd uit den auto geslingerd en was op slag dood. De chauffeur, de soldaat Doosen- daal uit Wognuin, geraakte in de ca bine bekneld. Nadat men hem bevrijd had, bleek, dat de man zware kwet suren had opgeloopen. Geneeskundige hulp mocht niet meer balen. De trein, die 9.37 uur in Amersfoort moest aankomen, had vrij aanzienlij ke vertraging. De vrachtauto werd geheel vernield. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Breukelen. Op den rijksweg Amsterdam Utrecht, ondér de gemeente Breuke len, is Woensdagmiddag om ongeveer half 6 een ernstig ongeluk gebeurd. De 77-jarige melkhandelaar J. Kleyne uit Maarsen, bevond zich met zijn fiets ter hoogte van den steenoven bij Breukelen, waar hij zijn klanten be diende. Op een gegeven oogenblik liep hij den straatweg over, toen cr uit de richting Maarsen een personenauto naderde. De melkhandelaar, die de auto zag aankomen, aarzelde midden op den weg. Hij liep eerst achteruit, toen vooruit en bleef midden op den weg staan. De bestuurder van den auto trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar dit mocht niet ge lukken. De melkhandelaar werd om vergeworpen en op slag gedood. TWEE HEVIGE EXPLOSIES IN LONDEN. Te kwart over tien Donderdagoch tend zijn in de Noordelijke buitenwij ken van Londen twee hevige ontplof fingen gehoord, bijna ^tegelijkertijd. De ontploffingen waren zóó hevig, dat verscheidene ruiten werden ingedrukt en eèn aantal plafonds omlaag vielen. De trillingen werden tot op grooten afstand waargenomen. Tot nu toe Is nog niets bekend omtrent de oorzaak van de explosies. De plaatselijke brandweer en de ge neeskundige dienst zijn opgeroepen. Na de ontploffingen hing voor eenige minuten een dichte rook boven het stadsgedeelte. De explosies hebben zich, naar na der wordt gemeld, voorgedaan in een fabriek. Verscheidene personen zijn gedood en velen gewond. WEER ONTPLOFT EEN MIJN TE HUISDUINEN. Woensdagavond te half twaalf is te Huisduinen wederom een Nederland sche mijn, welke door den Wester storm naar de kust was gedreven, vlak voor de Badhuisstraat, die van het dorp uit toegang tot den boulevard geeft, uiteen gesprongen. Een gat van acht meter werd bij hoog water in den diik geslagen. De schade door deze ont ploffing veroorzaakt, is grooter dan die van de ontploffing van 30 December, toen ze op ruim 7000 gulden werd ge schat. Nog versch lag in de herinnering dei- bewoners de dubbele ramp van 30 De cember, toen, zoowel in den vroegen ochtend als des avonds, een miin vlak voor het dorp tegen den diik tot ex plosie kwam en geweldige schade aan richtte. Reeds was men voor de helft gereed met het herstellen van de schade van de vorige ontploffing en was voor dui zenden guldens aan nieuw materiaal verwerkt, toen deze mijn alles weer kwam verwoesten. Daar deze iets Zui delijker uiteen sprong, werden ditmaal villa's en huizen, welke op 30 Decem ber vrijwel gespaard bleven, tot een ruïne gemaakt. Van het hotel, annex paviljoen van de N.V. Zeehad Huisduinen, waarvan men thans bijna alle ruiten, die on 30 December waren gesneuveld, weer had aangebracht, was nu lctterliik geen ruit meer heel. De groote zaal lag be zaaid met glasscherven, het meubilair van hel restaurant lag 'in groote wan orde dooreen en het ziet er naar uit. dat het hotel voorloopig niet in bedrijf kan worden gesteld. Ruiten en vensters van deuren waren met sponning en al verbriizeld. Tallooze pannen waren van liet dak gerukt en verscheidene daken van huizen in de omgeving in gedrukt. Zelfs in 't dorp is groote scha de aangericht. NIEUWE A/VT?r>cr,HOKKEN IN TURKIJE. Vijftig personen gedood. Volgens een bericht uit Ankara zijn. naar gemeld wordt, vijftig personen gedood en 109 gewond tengevolge van twee hevige aardschokken, die zich hebben voorgedaan in het gebied van Niode in Zuid-Anatolië. ADVERTEERT IN DIT BLAD. i! EEN HELDHAFTIGE REDDING. Echt gebeurd. Vlak bij de hut, waar de houthak kers hun maaltijden gebruikten en hun handen warmden als het buiten erg koud was, ging de berg steil naar be neden en daar in de diepte kookte en bruiste de wilde stroom. In de brede bedding, die het water in de loop der jaren tussen de rotsen had uitgesleten, lagen overal grote rotsblokken ver spreid, waar het water in kolken om heen spoelde. Sven Marge was als gewoonlijk bezig de zware boomstammen, die hoger op de berg omgehakt waren, veilig naai de stroom te sturen. Toen ging hij naar beneden om de stammen, die dwars door de rivier lagen, omdat ze tegen een rotsblok of iets anders wa ren aangestuwd, weer vrij te maken. Met zijn lange stok duwde Sven te gen de stammen aan, hij sprong langs de kant voort en haalde halsbrekende loeren uit om het hout te sturen. Toen hij eens even opkeek om zich het zweet van het voorhoofd te vegen, bleef hij plotseling als verstard staan. Daar in de verte, ongeveer 200 meter van hem af, waren twee kinderen bij de rivier aan het spelen. Ze klommen op de rotsblokken aan de kanten en prikten met hun stokken in het water. Ze schenen geen ogenblik aan gevaar te denken. Maar Sven zag het gevaar wel. Er kon elk ogenblik een lading stammen naar beneden komen, hij hoorde het aan het hakken en kraken op de berg. Hij sprong zo snel hij kon naar de kin deren. Hij viel, deed zich pijn aan de oneffen grond, maar stond meteen weer op. Toen zag hij tot zijn grole schrik, dat één van de kinderen zijn dochtertje Ingeborg was. De adem stokte hem in de keel. De stammen wa ren nu vlak bij hem. Over elkaar rol den ze. Sven zag, dat onder het rots blok, waar de kinderen op zaten, een stam vooruit stak. Als de bomen daar tegen aan kwamen en werden opge stuwd!Zonder een oogenblik te aarzelen, stortte Sven zich in het wa ter vlak bij de rots. Hij greep zich aan een stam vast en sloeg toen met uiter ste kracht zijn bijl in zie boomstam. Door de slag raakte de stam los en werd door het water meegesleurd naar beneden. Het gevaar voor de kinderen was afgewend, maar Sven zelf werd door het water meegesleurd. Pas een heel eind verder kwam hij zo dicht bij de oever, dat hij zich met een laatste krachtsinspanning kon vastgrijpen. Hij klemde zien aan de riethalmen vast en verloor toen het bewustzijn. Zo vonden hem de houtnakkers, die door de beide kinderen gewaarschuwd werden. Ze tilden hem heel voorzichtig op. Hij was zwaar gewond, maar toen hij op de brancard naar huis werd ge dragen, sloeg hij zijn ogen op en zag dat zijn dochtertje met een doodsbleek gezichtje naast de drnagbaar liep. Ook het andere meisje zag hij en toen ver loor hij weer het bewustzijn. Weken later waren zijn wonden ge nezen en mocht Sven weer naar huis en nooit heeft hij zijn dochtertje meer hoeven te zeggen, dat ze niet bij de stroom mocht komen. NIEUWE HONDEN OP DE ST. BERNHARD? Mensenredders in de bergen. Natuurlijk hebben jullie allen wel eens gehoord van de grote St. Bern- hardshonden, die afgericht zijn om in de bergen.mensen te zoeken, die ver ongelukt zijn. De honden zijn in het bekende klooster op de St. Bernhards- pas gefokt en gedresseerd. Al meer dan honderd jaar lang hebben de monniken honden afgericht om hulp te verlenen bij het reddingswerk en zo is tenslotte het ras van de St. Bernhardshonden ontstaan, die werkelijk al heel veel mensen het leven gered hebben. Door weer en wind, in pikdonkere nacht, trekken de dieren uit, nadat bekend is gemaakt, dat er toeristen verdwaald zijn of vermist worden. Met grote ze kerheid vinden ze hun weg door sneeuw en ijs, over gletschers en langs diepe spleten. Om hun hals hangt een flesje cognac of iets anders, dat verwarmt en versterkt en zodra ze den verongelukte gevonden hebben, kan deze zich, als hij nog bij bewustzijn is, versterken. Wan neer hij al bewusteloos is, gaat de hond direct naar het klooster terug en voert een reddingsexpeditie naar de plaats des onheils. Een paar jaar geleden zijn een groep van deze honden overgeplaatst naar 'n klooster in de Himalaya, waar ze het zelfde werk verrichten als in de Alpen. Ook hier hebben ze al heel veel goed gedaan. Maar de monniken op de Sint Bernhard hebben nu andere honden nodig, om hun oude vrienden te ver vangen en nu wil men proberen om een heel ander soort honden voor het reddingswerk af te richten. Voor dit doel zullen poolhonden gebruikt wor den. Voorlopig worden 6 poolhonden van de Hudson-baai naar het kloos ter overgebracht. Als de proef lukt. zullen er gauw meer volgen. Het is lang niet gemakkelijk om deze honden naar een heel ander gebied te laten verhuizen. In de eerste plaats zijn ze niet aan het Zwitserse bergkli maat gewend en zullen ze daar waar schijnlijk in het begin grote moeilijk heden mee hebben. De bedoeling is om de dieren eerst heel hoog in de bergen te brengen, omdat ze aan grote kou gewend zijn, en ze daarna steeds iets iager te laten komen, tot ze het ook tenslotte goed in de dalen kunnen uit houden. In de tweede plaats is 't nog de vraag of deze dieren even goed ge dresseerd kunnen worden als de oude St. Bernhards, die er speciaal voor ge fokt zijn. Natuurlijk hebben de pool honden ook veel moeten leren en zpn ze als sledehonden afgericht, maar dat is nog heel anders dan het werk van honden, die mensen moeten redden. Een eindeloos geduld is nodig om de honden aan 'hun nieuwe taak te wen nen en alle dierenvrienden zullen wel in spanning afwachten, of het experi ment lukt. Waarschijnlijk zal er een heel lange tijd mee heengaan, voor de poolhonden zo goed ziin afgericht als de St. Bernhards, die al onrustig wor den en beginnen te janken als ze mer ken, dat er een mens m de buurt is. Geen berg is voor deze dieren te steil, geen storm te hevig. Dikwiils hebben zii verongelukten van de bevriezmgs- dood gered, door zelf op het slachtof fer te gaan liggen, tot er huln kwam. Zo stonden ze hun eigen lichaams warmte af en hielden daardoor een ander in leven. Zo hebben zii al ontelbaar vele men sen het leven gered en we honen, dat de trouwe, grote honden met allemaal zullen verdwiinen. Misschien knnnen beide hondenrassen hij het reddings werk in de bergen gebruikt worden. i, Ongeveer 't zeilde als wat «U noemen een loco-burgemeester. 2) Een gunstig antwoord. 3) Verkrijgen. 4?x MT Snel en 9oed Mijnhardt's Poeders'per "tuk 8 ct. Doos 45 cc Cachets.qenaamd..Mijnhari'tjes "2st. lOct DoosöOct

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 8