Plaatselijke Berichten* De Geheime Ingang FEUILLETON voorraden maken het mogelijk, de ben zinedistributie ook dan slechts te zien als een maatregel om een zoo billijk mogelijke verdeeling van de brandstof mogelijk te maken, zonder dat men voor zijn behoefte te weinig krijgt. Van benzinedistributie is voorloopig geen sprake, wij kunnen dan ook niet beter doen, dan u adviseeren, maar niet te veel over die benzinedistributie te denken. En als gij uwe gedachten toch eens wilt laten gaan over deze bevoor rading, denkt dan liever eens aan den moed en de volharding van onze zee lieden, die tienduizenden mijlen afleg gen op de verraderlijke woelige water vlakte. door onzen beroemden Hugo de Groot als de ,,mare liberum de vrije zee gekwalificeerd. H. J. P. (Autokampioen) NEDERLAND EN HET FINSCH- RUSSISCHE CONFLICT. Wetsontwerp waarbij voorgesteld 100.C00 aan het Finsche Roode Kruis te schenken, in voorbereiding. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer van Einb- den, betreffende het verleenen van steun aan Finland, heeft de minister van staat, minister van algemeene za ken, a.i., voorzitter van den raad van ministers, minister de Geer, geant woord, dat een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld een bedrag van 100.000 uit 's lands kas door bemid deling van het Nederlandsche Roode Kruis ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis, in voorbe reiding is. HET VERLEENEN VAN VERLOF AAN NEDERLANDSCHE VRIJ WILLIGERS VOOR FINLAND THANS ONGEWENSCHT. Op een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Goes van Naters, betreffende het verleenen van verlof aan Nederland sche vrijwilligers, zich in Finschen krijgsdienst te begeven, heeft de mi nister van algemeene zaken, a.i., voor zitter van den raad van ministers ge antwoord, dat de regeering het in de bestaande tijdsomstandigheden onge- wenscht acht te bevorderen, dat aan Nederlanders verlof wordt verleend in vreemden krijgsdienst te treden. HERWAARDEERING VAN HET GOUD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 pet. Ingediend is een wetsontwerp om lot een voorloopige herwaardeering van den goudvoorraad van de Neder landsche Bank over te gaan. De re geering stelt voor dit te doen op basis van 18 pet. depreciatie van den gul den, hetgeen een bate van 221 mil- lioen zal opleveren. Deze zal aan den staat ten goede komen, onder aftrek van een bedrag van ruim 29 millioen ter vereffening van het in 1931 door de Bank geleden pondenverlies. Voor zoover dit bedrag het thans nog niet geldende restant van dit verlies over treft, wordt het aan de reserves van de Ba.ik toegevoegd. Tot muntstabilisatie wenscht de re geering nog niet over te gaan. De gul den blijft dus nog zwevende. Het Egalisatiefonds, dat wegens den den nog steeds geldenden prijs van 1647.50 per kg. fijn een fictief ver lies heeft geleden, wijst, afgescheiden Hel Egalisatieionas, aat wegens ucn nes neen geieueu, wijsi, .ugcsuiuu verkoop van goud aan de Bank tegen van dit verlies, een batig saldo aan. PR AE-ADVIEZEN Ruil van Terrein bij de Ned. I/erv. Kerk. Bij besluit van 27 Maart 1936, goedgekeurd bij besluit der Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant van 8 April 1936, G nr. 328, werd in eigen dom aanvaard een door de N. H. Ge meente van Waalwijk afgestaan terrein tusschen het N. H. kerkgebouw en den bock Wagenstraat-Groote Straat, aan welk terrein bij die gelegenheid de be stemming werd gegeven van parkeerter rein. Nadat de ontmanteling van het kerk gebouw een feit was geworden en de om trekken van het gebouw, alsmede hel vrijgekomen terrein beter konden wor den overzien in hunne verhouding tol de onmiddellijke omgeving, is bij de kerk voogdij de vraag gerezen, of de bestem ming van het afgestane terrein tot par keer gelegenheid geen afbreuk zou doen aan het uiterlijk aanzicht van het kerk gebouw en de fraaiheid van het stads beeld ter plaatse. Nader overleg van de kerkvoogdij met den architect en het Rijksbureau voor de Monumentenzorg heeft thans geleid tot een voorstel aan de gemeente, om het hiervoor bedoeld terrein voor het groot ste gedeelte weer ter beschikking te stel len van de N. H. Gemeente van Waalwijk, in ruil voor een terrein aan de Noord- Oostzijde der kerk, langs de Wagenstraat, welk laatste terrein alsdan voor parkeer- gelgenheid zou kunnen worden benut. Door deze ruiling wordt bereikt 1. dat het vooraanzicht der kerk, als mede het plaatselijk stadsbeeld, worden verfraaid door het afsluiten van het ter rein door een lagen muur en liet aanbren gen van eenig plantsoen. 2. dat in de Wagenstraat en op den hoek Groote Straat-Wagenstraat eenige strooken grond aan het trottoir kunnen worden toegevoegd, waardoor ter plaat se een betere verkecrsoplossing wordt verkregen. 3. dat een parkeerterrein ter beschik king der gemeente komt van grooteren omvang dan het thans beschikbare ter rein aan de voorzijde der kerk. Op grond van deze overwegingen stel len wij U voor, tot de voorgestelde rui ling te besluiten. Zooals uit het ter inzage liggende ont- werp-raadsbesluit blijkt, moet de gemeen te zich evenals dat geschiedde in uw hierboven bedoeld besluit van 27 Maart 1936 verbinden om het verkregen ter rein te onderhouden ten genoege van den minister van onderwijs, kuns-ten en we tenschappen en het nimmer te vervreem den, te bebouwen of op andere wijze van aanzien te veranderen dan met toestem ming van dien minister. Burgemeester en Wethouders; van Waalwijk. Hestauratie Ned. Herv. Kerk. Reeds zeer geruimen tijd zijn door ons onderhandelingen gevoerd met het rijk, de provincie en het kerkbestuur der N. H. Gemeente van Waalwijk betreffende sub- sidieering van de restauratie en ontman teling van de N. H. Kerk aan de Haven. Zooals U bekend is, heeft deze restau ratie en ontmanteling reeds voor een ge deelte haar beslag gekregen. O.a. is het dak gerestaureerd. Dit gedeelte van het werk kon, in verband met den slechten toestand van het dak, onmogelijk langer worden uitgesteld. De ontmanteling heelt ook reeds grootendeels plaats gehad, doch ook hiervan laat de afwerking nog op zich wachten. Wij hebben er in beginsel steeds voor gevoeld dit oude, prachtige monumenta le gebouw, nagenoeg het eenige in onze gemeente, dat uit stedebouwkundig oog punt bezien, zujk een eenig mooie afslui ting vormt van de Grootestraat in het Westen, en anderdeels vanuit den Bui tenpolder en vanaf de Haven zoo'n prachtig gezicht geeft op het daargelegen deel der gemeente, dat gebouw dat te vens zooveel herinneringen uit de his torie onzer plaats bewaart en levendig houdt, voor het nageslacht te behouden. Vandaar dat wij onze pogingen niet bij den eersten tegenslag hebben gestaakt, liet kerkbestuur was in zijn streven om de restauratie en ontmanteling volledig haar beslag Ie doen krijgen, daarbij zeer vasthoudend. Door .de aangewende ener gie js tenslotte een resultaat verkregen kunnen worden, d.at voor de gemeene aannemelijk is en dat wij tT hieronder voorleggen. De kosten der restauratie werden aan vankelijk geraamd op 120.000,wel ke kosten als volgt zouden worden ge dragen: 50 door het rijk, 20 door de provincie, 15 door het kerkbestuur en 15 door de gemeente. Later werd ook de ontmanteling aan het plan toegevoegd, waarvan de kosten 24.250,beloopen. Hiervan heeft de gemeente 3000,ex tra voor hare rekening genomen bij raadsbesluit van 27 Maart 1936 voor het aan haar in eigendom overgedragen door die ontmanteling vrijgekomen ter rein, dat bestemd zou worden voor par keerterrein. Bij een later opgemaakte be grooting werden de totale kosten met in begrip van die van onmanteling ge raamd op 138.000, Hiervoor is het volgende financierings plan opgemaakt: Genomen wordt voor rekening van: Het Rijk: 50% van 135000,— 138000,minus 3000,van de ge meente is 67500, De Provincie: 20 van 31250,is 6250,—, 15 van 82500.- is 12375,—. Samen 18625, De provincie draagt niet bij in de kos ten van de ontmanteling, vandaar dat ha re bijdrage slechs berekend wordt van een bedrag van totaal 113750,zijnde de totale kosten ad 138000,minus de kosten van ontmanteling ad 24250,—. Bovenstaande onderscheiding in subsi- dieering naar 20 en naar 15 spruit hieruit voort, dat de provincie bij het nadere plan heeft te kennen gegeven, in de toen reeds gemaakte kosten (zonder die van ontmanteling) 20 bij te dragen zooals voorheen was toegezegd, doch in het nog te verwerken deel der kosten slechts 15 [Verwerkt was toen 55.500,en nog-ie verwerken 82.500,-. Zonder de kosten: van ontmanteling was er verwerkt voor| 31.250, Het Kerkbestuur: 15 van 120.000,-, zijnde het bedrdg der oorspronkelijke begrooting is 18000, 15 van 15.000,zijnde het be drag waarmede .de oorspronkelijke be grooting ad 120.000,zal overschre den worden is 2250, (de nieuwe begrooting is immers 138000,minus 3000,van de ge meente als extrabijdrage. blijft 135.000,—). Samen 20250, De Gemeente: 15 van 120.000, zijnde het bedrag der oorspronkelijke be grooting is 18000, De extra-bijdrage in de kosten van ont manteling is 3000, 15 van 15000,zijnde het bedrag waarmede de oorspronkelijke begrooting zal worden overschreden (zie bij het Kerkbestuur, is 2250, De feestelijke herdenking van het gouden jubileum van den heer Zw.; Treffers, als lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, op Vrij dag 1.1. Samen 23250, Totaal 129625,—. 138000,129625,— 8375,—, zoodat ongedekt blijft een bedrag van 8375,—. Dit saldo spruit hieruit voort, dat de provincie niet wenscht bij te dragen in dien haar bijdrage in de kosten van de ontmanteling en bovendien haar bijdrage in de kosten van de nog uit te voeren werken heeft verlaagd van 20 tot 15 De hierdoor ontstane nadeelige verschil len bedragen n.l. 20 van 24250, ontmantelingskosten minus 3000,ex tra-bijdrage gemeente) is 4250,en 5 van 82500,is 4125,- zijnde te zamen 8375, Zooals boven is uiteengezet, beloopt het aandeel der gemeente 23250, Toen wij omtrent deze aangelegenheid onderhandelingen voerden en het aan deel der gemeente aan partijen voorstel den, gingen wij uit van de gedachte, dat de gemeene voor haar aandeel een lee ning zou kunnen sluiten tegen een rente voet van 3,5 zoodat de leening op gezet als 40-jarige annuïteitsleening deze voor aflossing en rente een jaarlijk- sche annuïteit zou vragen van 1088,74. Momenteel is de rentevoet hooger. Het Werkfonds (thans Rijksdienst voor Werkverruiming) is evenwel bereid een maximum-voorschot te verleenen van 29750,tegen een rente van 2,5 af te lossen in annuïteiten in 40 jaren, annuïteitspercentage 3,984. Bij dit annu- ïteits-percentage bedraagt de jaarlijksche annuïteit van 27300,1087,63, welk bedrag nagenoeg gelijk is aan de annu ïteit, hierboven genoemd voor een 3,5 leening ad 23.250,en van welk kos- tenbedrag bij de onderhandelingen steeds is uitgegaan. Wij stellen ons daarom op het standpunt, dat de gemeente, om tege moet te komen aan de blijkbaar onover komelijke moeilijkheid, die er bestaat om het ongedekte tekort ad 8375,te dek ken, hare bijdrage verhoogt tot 27.300,-, zijnde 4.050,hooger dan haar boven genoemd aandeel. Zoodoende blijft dan nog te dekken een bedrag van 8375 minus 4050,-- is 4.325,Er is een comité', dat de noodige middelen voor dit tekort bijeen gebracht heeft, zoodat het plan tot alge- lieele restauratie en ontmanteling bij aan vaarding van bovenbeschreven financi- eele opzet kan doorgaan. Wij stellen U daarom voor: le. Onder handhaving van de vroe ger genomen besluiten tot verleening van een subsidie ad 15 van 120.000,— (zijnde 18000,—) en van een extra-subsidie ad 3000,in de kosten van ontmanteling te besluiten tot het verleenen van een nieuwe bijdrage ad 6.300,— in het bedrag, waarmede de oorspronkelijke begrooting ad 120.000,— zal worden overschreden, zoodat het gemeentesubsidie alsdan in totaal zal bedragen 27.300,een en ander onder voorwaarde, dat rijk, pror vincie en kerkbestuur hunne bovenom schreven toezegging gestand doen en ook het bedoelde comité zijn aandeel bij draagt, voorts onder voorwaarde, dat het bedrag van 27300,als voorschot on der bovenomschreven voorwaarden (ren tevoet 2,5 aflosing in 40 jaren in an- nuïteitsvorm) door de Rijkscommissie voor Werkverruiming voor de gemeente beschikbaar wordt gesteld; 2e. Aan te gaan met den Staat dei- Nederlanden een geldleening, groot in maximum 27.300,tegen een rente voet van 2,5 per jaar, af te lossen met 40 jaarlijksche annuïteiten en verder ou de voorwaarden van het ter inzage lig gende ontwerp-besluit; 3e. De gemeente-begrooting van 1940 le zijner tijd dienovereenkomstig le wij zigen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. SCHITTEREND GESLAAGDE UIT VOERING VAN DE R.K.W.V, Meneer Klaproos" een succes. Zondagavond gaf de R.K. Werklie- denvereeniging door middel van haar tooneelvereeniging „D.V.S.V." 'n schit terend geslaagde uitvoering voor hare leden. De zaal was geheel en al bezet en gezien het minder aangename weer, mag dit als een prestatie gelden van den eersten rang. Het bewijst dat de leden weten dat een uitvoering van „D.V.S.V." de moeite waard is. De voorzitter van de R.K.W.V., de heer Fr. C. Smolders, opende deze bij eenkomst met den christelijken groet, dankte voor de goede opkomst, wensch- te allen nog een voorspoedig en zalig 1940 en een gezelligen avond van ge paste ontspanning. Dan komt „D.V.S.V." op de planken met het fraaie blijspel in drie bedrij ven van Gerard Nielen; „Meneer Klaproos". Bij den aanvang blijkt al spoedig dat onder de kundige regie van Jac. M. Didden hard is gestudeerd. De spelers zitten goed in hun rol en hoewel de allereerste indruk al goed was en ge tuigde van nauwgezette studie, too- neelvaardigheid en spelers-capacitei- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 34) Dick heeft me niet eens herkend, lachte hij. En ik ben toch heusch wei nig veranderd. Zoo, je bent het dan toch, zei la dy Anne bitter. Je bent op stuk van zaken niet dood. We hebben ons blij gemaakt met een illusie. U bent niet erg complimenteus, lieve lady Anne, protesteerde Levinge opgewekt. Maar ik ben wis en zeker n,iet dood en ik heb voorloopig ook geen plan om dit ondermaansche te verlaten als ik er wat aan doen kan! Wat zoek je hier? viel kolonel Blount in, kortaf, bijtend, met een stem vol woede en minachting. Wat ik zoek? Geld, kolonel; geld, antwoordde Levinge; ik hen absoluut en volkomen blut. Wat belet ons je aan den detec tive over te leveren, die achter je aan zit? vroeg de oudere man geprikkeld. O. is die kerel bij u geweest? klok Levinge's lachende wedervraag. Ik ontglipte hem netjes! En wat u belet mij aan hem over te leveren? Wel, daar zijn verschillende redenen voor: maar de voornaamste is wel, dat u er eenvoudig niet aan denkt het te doen. Als het alleen om mijzelf ging zou de verleiding u misschien te sterk kun nen worden. Maar daar hoef ik nu niet bang voor te zijn. Ik heb een troef kaart een pracht van een troef kaart! Ik ben de man van Margaret. De uitdagende zelfverzekerdheid van zijn toon was onverdragelijk. En het ergste was dat hij de waarheid sprak Zijn vrouw was een veilig schild voor hem, een borstwering waarachter hij onkwetsbaar kon wegschuilen, en dat wist hij. Zijn laatste woorden gingen door Richard's hart als een dolksteek. Deze schurk was Margaret's echtge noot daar was niets aan te veran deren! Een vervalscher, een dief, met een totaal gemis aan het meest ele mentaire schaamtegevoel en aan een, aan het ongelooflijke grenzende, bru taliteit. Margaret was aan hem gebon den en niets van wat hij misdreven had, kon dienen om dien band los te maken. Levinge's woorden troffen ook ko lonel Blount als een zweepslag. Hij bleef zwijgzaam, op zijn wangen en in zijn oogen brandde de toorn, maar zijn lippen sloten zich vast bij de priemen de opmerking, die helaas voor geen tegenspraak vatbaar was. Lady Anne liet alleen een diepen zucht hooren en liep naar de deur. Ze opende die en keek langs de galerij. Er is daar niemand, zei ze, en ge lukkig hebb enwe geen gasten. Breng hem naar mijn zitkamer. We moeten overwegen wat ons te doen staat. Een oogenblik later waren alle vier weer in lady Anne's zitkamer vereen- nigd, een plaatsje waar geen bediende het ooit zou wagen zich ongeroepen te vertoonen. Lady Anne zat in haar ei gen stoel, de kolonel naast haar, zijn arm op een hoek van den schoorsteen mantel. Levinge ging op een sofa zit ten, terwijl Richard dicht bij de deur bleef staan. Ik weet niet wat we doen moeten, mompelde de kolonel, half voor zich heen. De zaak is verbijsterend eenvou dig, verklaarde Levinge koel. Zorg dat ik het geld krijg, dat ik vermoed dat Margaret voor mij klaar heeft liggen en ik zal onmiddellijk verdwijnen. Ik ben even weinig verlangend om hier te blijven, als jullie om mij hier te hou den. Margaret! riep lady Anne. Weet Margaret dat jij nog leeft, dat je in de omgeving bent? Niemand weet het beter dan zij, lichtte Levinge hen in. Ik wacht hier in de buurt op het geld, dat zij mij be loofde te zullen bezorgen. Er viel een lange, haast tastbare stil te in het vertrek. Het was lady Anne die deze eindelijk verbrak. Die geschiedenis was waar, zei ze langzaam en hoofdschuddend, die ge schiedenis was waar. Levinge keek nieuwsgierig van den een naar den ander. Hij alleen begreep lady Anne's woorden niet, die de an deren volkomen duidelijk waren. Toch was Dick in zijn recht, bracht kolonel Blount zacht in het midden, wat Dick deed was absoluut juist. Die man was door en door een ploert. Zeker, Dick had gelijk, stemde lady Anne in. Het was niet meer dan zijn verdiende loon. Toen zij zweeg, klikte de deurknop. Ze keken allen op en zagen Margaret voor wie hier nooit belet was de kamer inkomen. Het eerste oogenblik merkte ze Levinge niet op. De sofa, waar hij op zat was gedeeltelijk ver borgen door een scherm. Zij kwam ver der de kamer in haar gezicht was bleek en zorgelijk, want zij voelde dat deze bijeenkomst in verband moest shaan met het mysterie dat om het huis hing. Opeens werd ze overweldigd door een gevoel van rampzaligheid. dat haar de keel haast toesnoerde. Zei had het hoofd iets omgewend en daar zat haar man! Lady Anne was uit haar stoel opge sprongen, zoodra Margaret binnenge komen was en stond in een oogwenk naast haar. Mijn kind, mijn arme kind, fluis terde ze meewarig. Hallo Maggie, begroette haar on verstoorbare echtgenoot haar. Ik hoop dat je het geld klaar hebt. Margaret werd krijtwit. Ze wankel de en zou gevallen zijn als lady Anne haar niet in haar sterke beschermende armen had opgevangen. De last van schaamte, dien Levinge langs zijn kou de kleeren liet glijden, scheen met dub bele kracht neer te komen op de on gelukkige jonge vrouw, die zijn naam droeg. Ze keerde zich om en verborg haar gezicht tegen lady Anne's schou der. Kom maar mee, zei de oudere da me vriendelijk en troostend, en leidde haar de kamer uit. Levinge draaide zijn oogen van den eenen naar den anderen man, die bei den bij hem achter gebleven waren; maar geen van beiden keek naar hem. Ze staarden strak naar den grond. Het was hun eenvoudig onmogelijk om naar hem te kijken; ze waren ziek van zijn aanwezigheid. Het gezicht van den kolonel stond stroef en grimmig; dat van Richard een vertrokken masker met vlammende oogen. Wel, kwam ten laatste kolonel Blount's stem, heesch en moeilijk, we moeten het een of ander met dien vent doen. Maar wat? Dat heb ik al gezegd, bromde Le vinge. Geef mij het geld en ik ga er di rect van door. Om meteen in de handen van de politie te vallen, vulde de kolonel droog aan. Er is een cordon om Spring- meads getrokken, en je signalement is in handen van iederen veldwachter in de buurt. Levinge stiet een kwaadaardigen vloek uit. En als ik mijn baard afscheer, grauwde hij, zie ik er weer uit ais vroeger, dus dan kom ik van den re gen in den drop. Neen, kolonel, er zit niets anders op dan dat u me een poos je zult moeten verbergen, tot de storm wat geluwd is. XXIX. Toen inspecteur Withers den in wendigen mensche versterkt had met een maaltijd, waarvan de kwaliteit en de kwantiteit alleszins geëxcuteerd werden door de emoties en de inspan ning, benevens het lange vasten die er aan voorafgegaan waren gegaan, richt te hij zijn schreden naar een boeren huisje, aan welks uitgepleisterden gevel een bord met het opschrift „Po- litie-post" prijkte. Hier trof hij Nay- lor, die bij het vuur een pijp zat te rooken, alleen. De veldwachter sprong dadelijk overeind en bood zijn bezoekers een stoel aan. Hij verkeerde nog in een zeer boetvaardige stemming, want hij koesterde de hoop het nog eens ver te brengen bij de politie en was zich ten volle bewust van het feit, dat hij zich dien middag niet bepaald onderschei den had. Het optreden van inspecteur Withers verried echter niets van den tegenslag, dien hij door Naylor's toe doen had gehad. Hij hield er rekening mee dat hij 's mans hulp spoedig weer noodig kon hebben en het verschil in waarde tusschen met plezier en tegen heug en meug verrichtte diensten, ken de hij maar al te goed. ders gaat. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2