BUITENLAND. BINNENLAND. BOEKBESPREKING DAMPO STEEN- RELIEF 1 i HEUSDEN. VLIJMEN. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN -,r:' Een wel zeldzame huwelijksstoet trok door Noordwyk. Deze stoet werd ditmaal niet gevormd door auto's of rytuigen, maar door arresleden. Onder enorme belangstelling arriveert het bruidspaar, zittend in zyn fees telijk versierde sleden, aan de kerk waar het huwelijk werd ingezegend. danig een blijk van waardeering aan te bieden. R.K. Jonge Boerenstand. In de zaal van de Wed. Weijtvliet hield de R.K. Jonge Boerenstand zijn jaarvergadering, waarin A. Mattcijsen tot bestuurslid werd gekozen. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. Brabers. Ten 7 uur werd den leden een Brabantsche koffietalfel aangebo den. LOONOPZAND. Vanaf 19 t/m 25 Januari 1940. Geboren Hendrina Cornelia Maria dv. M. M. Din- gemans en H. M. Kimenai. Hendrikus Petrus zv. H. L. Netten en P. Strik. Antonius Cornelis Petrus Gertruda Maria zv. C. H. Janssen en P. Rynders. Wil helmus Franciscus Maria zv. E. P. J. v. Hoorn en W. F. Theewes. Hubertus Marinus zv. A. Bool en A. P. Timmer mans. Overleden Cornelis van der Wiel, weduwnaar van P. Steyns, 82 jr. Maria Mechelina Did- den, eehtgenoote van G. Zwaans, 60 jr. Huwelijksaangiften Geen. Huwelijken: Gerardus Petrus van Nunen, 28 jaar en Jacoba Johanna van Hiel, 29 jaar, beiden alhier. Joannes Alphonsus Maria van Leeuwen, 27 jaar te Tilburg en Wilhel- mina Johanna Maria van Pinxteren, 28 jaar, alhier. Antonius Petrus Snelders 25 jaar te Dongen en Adriana Maria Hui- berdina Sehneijderberg 23 jaar alhier. Vertrokken personen: YV. E. J. Baeten naar Tilburg. C. J. P. M. van Kleijnenbreugel naar Goirle. J. van der Velden naar Tilburg. J. M. ile Wijs naar Gilze c.a. Ingekomen personen: L. v. d. Griendt en gezin van Waal wijk. J. W. Ramaekers van Drunen. P. G. A. Verhelst van Oirschot. De nieuwe Wethouder, In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering, werd in de vaca ture van wethouder, ontstaan door het verlrek van den he:er J. H. J. Meyer, met 4 van de 7 stemmen gekozen de heer A. W. Verhoeven, uit Herpt, die ook in de vorige zittingsperiode het ambt van wei houder vervulde. Het nieuwe raadslid P. Schmie- husen werd voor deze verkiezing beëedigd. Genoemd raadslid wees bij de rondvraag cp het feit, dat door motorrijders gebruik wordt gemaakt van het smalle weggetje achter de gasfabriek waardoor vooral voor kinderen groot verkeersgevaar ontstaat, Tengevolge van de gladheid van de straten kwam v. E zoodanig te vallen, dat hij met een heupfractuur in het St, Antonius Zieken huis moest worden opgenomen. Vermoedelijk zal hij voor verdere behandeling naar Den Bosch moeten worden overgebracht. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burge meester G. H. J. Steemers kwam de gemeenteraad Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Dooi- het nieuwe raadslid den heer P. F. Schmiehusen werden hierin de vereischte eeden afgelegd. De Voorzitter wenscht den heer Schmiehusen geluk en hoopt dat hij zonder aanziens des persoons veel in het belang der gemeente zal doen. Den heer Schmiehusen dankte den Voorziter en zeide dat hij bewust was van de moeilijke taak, doch hij hoopt nog veel te kunnen doen in het belang der gemeente. In de vacature J. H. J. Meijer als wethouder werd met 4 stemmen gekozen de heer A. Verhoeven te Herpt. Op den heeren J. Buijs en P. van B>mmel werd 1 stem uitge bracht terwijl er een stem blanco was. De Voorzitter wenschtte daarna den heer Verhoeven geluk en zeide dat hij wel de gewenschste persoon is gebleken. Daarna dankte de heer Verhoeven de raadsleden voor hel vertrouwen wat ze in hem hebben gesteld. Het doet de spreker ook genoegen en de billijkheid hrengt dit ook mede dat 'n vertegenwoordiger van de buiten plaatsen zich thans ook in het college van Burgemeester en Wet houders bevint. Spreker hoopt met de beste krachten die in hem zijn, de belangen van Heusden te kunnen dienen. Daarna vraagt de heer Vas of er geen kans bestaat om de sneeuw op te laten ruimen, maar de Voorzitter zegt, dat als alle ingezetenen nu een beetje medewerken, de toestand spoedig hier wat beter zou zijn. Hierna werd de vergadering ge sloten. 8 68 Ds. J. Beers, t Hedenavond bereikte ons het be richt dat de WelEerw. heer J. Beers, dominé bij de Ned. Herv.Gemeente alhier, vertoevende als veldprediker te Mill, tengevolge van een beroerte is overleden. Dominé Beers was een man van groote plichtsbetrachting, getuigen zijn trouw zieken- en huisbezoek, zijn jeugdwerk dat in het brand punt van zijn belangstelling stond. Door zijn liefderijke omgang zal hij het hart van vele militairen wier geestelijken zorgen aan hem waren toevertrouwd hebLen weten te winnen. Deze gedachte moge een troost zijn voor de diep getroffen weduwe en kinderen. OP ONBEWOOND EILAND TERECHT GEKOMEN. Hoe hevig de zeeoorlog woedt blijkt uit de vele berichten uit verschillende plaatsen, waar bemanningen van ge torpedeerde of op een mijn geloopen schepen aankomen. Hun verhalen zijn schrijnend. Dikwijls zijn zij te ver moeid of zelfs nog volkomen uitgeput en niet bij machte een relaas te geven van hun ellendig avontuur, waarbij velen hun makkers voor hun oogen zagen verdrinken. Britsche visschers deden een merk waardige ontdekking. Op een onbe woond eiland voor de Westkust van Schotland bespeurden zij licht. Toen zij naar de oorzaak een onderzoek in stelden, vonden zij op het eiland elf Zweedsche zeelieden, afkomstig van de „Gothia". Vier hunner waren ernstig gewond. Honger en kou hadden hun volkomen uitgeput. Drie leden van de bemanning, zoo verklaarden zij, waren door een ont ploffing gedood en een boot, waarin tien schipbreukelingen zaten, wordt vermist. Drie dagen hebben zij in een open boot rondgedreven en ten slotte het eiland bereikt. Zij zijn naar Schot land overgebracht. DUITSCH SCHIP DOOR ETGEN BEMANNING TOT ZINKEN GEBRACHT. Het 1600 ton metende Duitsche vrachtschip „Albert Janus" is door een van de Fransche schepen aangehouden en door de eigen bemanning tot zin ken gebracht. Een van de Fransche patrouille-schepen heeft met succes een vijandelijken onderzeeër aangeval len. NOORSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Een aantal geredden op weg naar „IJmuiden. Gisternacht is op ongeveer 36 mijl Noordwest van IJmuiden het Noorsche stoomschip Biarritz op een mijn ge loopen., Het schip was met het Noorsche stoomschip Borgholm van Antwerpen naar Oslo vertrokken. De Borgholm heeft de geredden, on der wie zich gewonden bevinden, over genomen en is naar IJmuiden vertrok ken. Het schip heeft echter eerst het daglicht afgewacht alvorens te vertrek ken, om te zien of er nog drenkelingen gered konden worden. Het Noorsche stoomschip Biarritz meet bruto 1752 ton en behoorde aan de reederij Fred. Olsen en Co. te Oslo. Het is in 1922 gebouwd. Gistermiddag om één uur is de Borg holm te IJmuiden binnengeloopen. Het bleek, dat het schip twintig op varenden van het stoomschip Biarritz aan boord had genomen. Van hen wa ren inmiddels drie personen overleden. Omtrent het aantal opvarenden van de Biarritz wordt gemeld, dat zich ver moedelijk ongeveer 60 personen aan boord hebben bevonden, van wie 25 passagiers. De Borgholm heeft twintig personen aan land gebracht, doch over het lot van de overige opvarenden, (34.per sonen) is nog niets bekend. Deze zijn vermoedelijk omgekomen. De geredden hebben vreeselijke uren meegemaakt. „DE DEUTSCHLAND" TERUG. Het oppercommando der Duitsche weermacht maakt bekend: „Het pant serschip „Deutschland", dat sedert het begin der vijandelijkheden in de Atlan tische wateren den handelsoorlog ge voerd heeft, is eenigen tijd geleden in het vaderland teruggekeerd." Krachtens besluit van den Führer zal het schip voortaan „Lützow" hee- ten, daar de naam „Deutschland" voor een grooter schip voorbehouden wordt. De zware kruiser, die tot dusverre „Lützow" heette, zal eveneens een nieuwen naam krijgen. LEENINGFONDS WETSONTWERP INGEDIEND. De noodzakelijkheid dekking te vin den voor de mobilisatie-uitgaven, wel ker financiering de regeering zich denkt door een Leeningfonds evenals in 1914, zal elke Nederlander eerst aan den lijve voelen door „speciale heffin gen." Welke deze zullen zijn. kon mi nister De Geer blijkbaar nog niet me- dedeelen in zijn gisteren gegeven toe lichting op het nieuwe wetsontwerp om zulk een fonds in te stellen. Naast deze heffingen zal elke Rijks- begrooting bovendien een uitkeering aan 't fonds moeten doen. Deze hef fingen en uitkeeringen dienen de uit gaven van den gewonen dienst te dek ken. Hier is in de allereerste plaats te denken aan de rente der geldleeningen, welke de financiering van de mobili satie-uitgaven over een reeks van ja ren moeten verdeelen. Naast deze leeningen zal o.m. ten bate van den kapitaaldienst van het fonds komen het bedrag, dat aan de Schatkist ten goede komt door de her waardeering van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank. De nieuwe uitgaven van de Gebr. Kluit man te Alkmaar, die wij eenige weken voor St. Nicolaas hebben opgesomd zul len we thans aan een nadere besehrij- schrijving onderwerpen Eva's oogen gaan open. Dit is een roman voor oudere meisjes, geschreven door A. M. NaeheniusRoeg- holt. Opmerkelijk is in dit boek de heerlijke typeering van Eva. Het eenige wat dit meisje ernst is, is baar studie, de rest, zoowel Rein's vriendschap als haar eigen gezondheid behandelt ze nonchalant. De gevolgen hiervan blijven niet uit en juist deze gevolgen doen Eva's oogen open gaan. Het Goud van den Amerikaan. Dick Laan heeft hiermede een jongens- hoek geschreven van de beste soort. De schrijver kent zijn jonge lezers op z'n duimpje en weet precies wat zij gaar ne lezen. Geen wonder, dat dit boek vol is van spanning en avonturen en voor iedere boy om van te watertanden. Het geheimzinnige element is prachtig verwerkt, terwijl door het geheele werk. de tendenz loopt om toch vooral „het geld" niet als den grootsten facor te be schouwen. Geld brengt geen persoonlijk geluk. Onze Aarde. Wij ontvingen van de fa. Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam het le nummer van den 13den Jaargang van het Geillustreerd Maandblad „Onze Aarde". Dit schitterend verzorgt tijdschrift met een lijst van uiterste competente redac tie-leden en medewerkers, geeft een groo te verscheidenheid van belangwekkende artikelen over binnen- en buitenland. Dit nummer bevat o.m. een hoogst interes sant artikel „Zwervend door Oud-'s-Her- togenbosch" door Jac. Gazinbeek met mooie foto's van -oude plaatsen, van Mevereische kleederdracht enz. Nu het internationale toerisme is lam geslagen en de reisbureaux en vereeni- gingen de door hen verzorgde tijdschrif ten hebben moeten stopzetten of inkrim pen. voldoet dit tijdschrift nog meer dan voorheen in een groote behoefte. Een jaargang van dit tijdschrift lijkt ons een kostbaar bezit. „Luchtgevaar" in een nieuw kleed. Met den ingang van het nieuwe jaar is „Luchtgevaar", het orgaan van de Neder landsche Vereenigng voor Luchtbeschey- tning, in koperdiepdruk verschenen en het Januari-nummer, dat ons werd toege zonden, ziet er frisch en aantrekkelijk uit. Van de illustratieve mogelijkheden, die de koperdiepdruk biedt, is een ruim gebruik gemaakt en het blad maakt dan ook een goeden indruk. Het hoofdartikel is gewijd aan den ar beid, die door de N. V. L. werd verricht gedurende het tijdvak 1 November 1938— 30 November 1939. Uit dit overzicht blijkt, dat de Veree- niging op lal van terreinen met succes werkzaam is geweest en dat de bevolking zoo langzamerhand luchtbeschcrmings- ryp begint te worden. Vandaar, dat de propaganda niet meer de eerste plaats inneemt en de aandacht speciaal wordt gewijd aan de instructie. „Practicus" be gint een nieuwe rubriek „Uit de prac- tijk", waarin antwoord wordt gegeven op vragen, die de propagandisten der N. V. L. bij hun arbeid ontmoeten. M. W. H. de Gorter wijdt een beschou wing aan lichtdoovingsoefeningen voor winkelbedrijven. De middenpagina wordt ingenomen door een instructief geïllustreerd verhaal door H. Poolman: „De eerste luchtaan val". Verder bevat het nummer de gewone rubrieken benevens een aardige prijs vraag. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat niet-leden der Vereeniging zich op dit maandblad kunnen abonneeren tegen ƒ1,'s-jaars. De administratie van het blad is gevestigd: Nassau Ouwerkerkstraat 3, 's-Gravenhage. BIOSCOPEN. MUSIS SACRUM Het lied van de vrijheid. In een fraaie zangfilm van Nelson Eddy, die dient als groote roman tische ondergrond voor dingen, die gezegd moesten worden en die de modernefilm zich ook veroorloven kan, met al hare suggestieve kracht. Ben Hecht, met zijn kameraad Charles McArthur, schreef het see* nario: het werd een verhaal over den strijd der voortrekkers in het Wilde Westen, die zich als boeren op het pas verworven nieuwe land hebben gevestigd, tegen de achter hen aankomende speculanten uit Wallstreet, die de concessies voor de spoorwegen in handen hebben. Jack Conway, meester in het regis seeren der harde realiteit, riep hier dat beeld van primitief, forsch leven op. dat in het bijzonder tot de een voudigen van hart zal spreken. Voor de bezetting koos Metro- Goldwyn Mayer den zanger Nelson Eddy. Victor McLaglen, een der meest markante figuren uit het hui dige Hollywood, Edward B.Arnold, als, Virgina Bruce, liefelijk en van een penetrante gevoeligheid, die de vrouwelijke hoofdrol neelt, en ten slotte Lionel Barrymore. Met deze bezetting, onder deze regie en aan de hand van dit sterke weldoorkneed scenario, ontstond een ilm van forsche allure en overal verantwoord pathos. Een film waar door heen de tonen van het Ame- rikaansche volkslied spelen, een Film die naast haar forschen aanslag een, zeldzame charme ontleed aan de prachtige, oude, Iersche volks muziek en de op den weg geboren zangkoren der spoorwegarbeiders. Een film, uitzonderlijk frisch en levend in zijn vermenging van his torische romantiek en altijd geldende oprechte menschelijkheid HOEST EN VERKOUDHEID/ LUXOR BIOSCOOP. Alweer een nieuwe Hopalong Cassidy film, en alweer een goede 1 L)eze keer volgen wij Cassidy en zijn dappere kameraden in hun snijd op leven en dood tegen de gewetemooze schurken, die Cassidy willen beletten hulp te brengen aan door aanhoudende droogte in nood verkeerende farms. Wij hebben hier een uitermatespannend verhaal met plenty actie, woeste ritten waar de liefhebbers van dit filmgenre zoo dol op zijn, romantiek te over en een hevig revolvergevecht, dat voor de onontbeerlijke sensatie zorgt Een hoogtepunt vormt de «stamped», het 111 paniek op hol slaan van een runderkudde, waardoor Cassidy en zijn makkers bijna onder den voet geloopen worden. Alles tezamen 'n Cassidy film, zooals de grootste cowboy-film enthousiast zich maar wenschen kan. In de hoofdrollen William Boyd, Jimmy Ellison, George Hayes, Step hen Morris, Gwynne Shipman, Britt Wood, Eerl Askam, John Beach Ted Adams. De bezoekers van de vorige week weten, wat 'n Cassidy film beteekent en daaronl twijfelen we niet of ook thans zal Luxor volle zalen trekken want actie en spanning zijn nog steeds zeer gewild. en Drukwerken leveren wij in PRIMA UITVOERING en aan BILLIJKE PRIJZEN Doet Uwe be stellingen hij: Er is een groote uitslaande brand uitgebroken in het perceel Sophialaan- Saxen Weimarlaan te Amsterdam, waarin een drogisterij was gevestigd. De winkel brandde geheel uit, terwijl de boververdiepingen veel schade opliepen. Overzicht tijdens het blusschingswerk. Dan rug en borst inwrijven met Dampo. Wonderlijk zooals dat halptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. j

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3