De Ned, Herv. kerk wordt gerestaureerd 10 cent per week. HEUMATIEK Zaterdag 27 Januari 1940 No. 8 De Echo van het Zuiden Derde blad Uitvoerig debat over de z.g. „noodzakelijkheid-verklaring" voor een op te richten R.K. Ambachtschool te Waalwijk. Donderdagavond kwam de gemeen teraad van Waalwijk in voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer E. C. J. Moonen, burgemeester. Zooals voortaan gebruikelijk zal zijn werd deze vergadering voor het eerst door den voorzitter met gebed geopend terwijl^-alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Alvorens met de behandeling der agenda te beginnen, wenscht de voor zitter de raadsleden en hun gezinnen een zalig nieuwjaar, waarbij hij de hoop uitspreekt dat ons land en onze ge meente voor rampen mogen worden gespaard. De heer Roxs dankt voor dezen Nieuwjaarswensch en biedt namens den raad aan den voorzitter de beste wenschen aan. Do notulen der vorige vergadering worden hierna ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. [.Goedgekeurd raadsbesluit van 29 December 1939 tot aankoop van grond aan de Kerkstraat. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 December 1939 tot wijziging der begrooting '39. 3. Mededeeling verdaging be slissing omtrent de ter goed keuring ingezonden begroo ting 1940. i 4. Machtiging tot het op beperk te wijze dóen van ontvangsten en uitgaven op de ter goed keuring ingezonden begroo- .ting 1940. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. b. Verzoek van de firma Gebr. Teurlings alhier tot verkrijging in erfpacht van een perceel grond aan de Haven. De voorzitter licht toe dat de firma Teurlings ook de grond waarop haar fabriek staat van de gemeente in erf pacht heeft. Met het oog op noodige uitbreiding harer fabriek vraagt zij een nieuw perceel van 221M2 in erfpacht op dezelfde voorwaarden. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan. De raad gaat hiermede z.h.st. ac- coord. 2. Voorstel tot nooclzakelijkverkla- ring van het stichten eener am bachtschool. De heer v. d. Waerden wijst er op dat als een raadslid voorstellen in den raad wil brengen, hij deze minstens 8 dagen tevoren moet indienen. Dat vindt spr. ook zeer logisch, want andere raadsleden moeten zich een oordeel over de zaak kunnen vormen. Deze eisch mag toch zeker gesteld worden aan organen buiten den raad. Het ver zoek dat hier in behandeling komt is gedateerd 22 Januari. Reeds meermalen heeft spr. bezwaar gemaakt tegen het nemen van beslissingen zonder dat de raad voldoende tijd had het betreffen de onderwerp grondig te bestudeeren. De raadsleden hebben het recht en den plicht den noodigen tijd daarvoor te verlangen. Spr. verzoekt met het oog hierop de behandeling van dit voorstel uit te stellen tot de volgende vergade ring. De voorzitter merkt den heer v. d. Waerden op dat diens voorstelling niet geheel juist is, daar de voorzitter met goedvinden van den raad altijd nog punten aan de agenda kan toevoegen. Deze kwestie is thans nog in den raad gebracht, omdat in een conferen tie die spr. vorige week had met den inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, deze er op gewezen heeft dat vóór 1 Maart de vereischte stukken bij het rijk moesten zijn ingediend om nog een kans te maken de subsidie op de begrooting van 1941 te krijgen. Anders zou dit weer voor een jaar verkeken zijn en kan een andere gemeente inet dergelijke plannen ons misschien voor zijn. De tijd dringt dus, anders hadden B. en W. deze zaak thans nog niet aan hangig gemaakt. Het is zeer zeker een belangrijke zaak. doch voorloopig wordt van den raad slechts gevraagd te verklaren dat men de oprichting van een ambachtsschool als hier bedoeld, noodzakelijk acht. Later kan de raad om finantiëele of andere redenen nog op zijn besluit terugkomen. De opzet is om in de te stichten school onderricht te geven aan jongens van 12 tot 14 a 15 jaar, in het smids vak, bankwerken, electrotechniek, in strumentenmaken en automontage en voorts in het schoenmakershandwerk en net bedienen van die machines wel ke in de schoenindustrie door jeugdige krachten bediend kunnen worden. De jongens kunnen met hun 12 jaar beds de 7 klassen der lagere school oorloopen hebben en wanneer ze 12 ar en 8 maanden zijn mogen ze in elk eval de school verlaten. Waar ze eerst met hun 14 jaar in betrekking mogen gaan, kunnen ze eerst nog 2 jaar een ambachtscursus aan de ze school volgen. De schoenfabrikanten, waarmee spr. isteravond nog vergaderd heeft, heb- en hun volledige medewerking met dezen opzet toegezegd. Het is dus omdat zij door de om standigheden daartoe gedwongen zijn, dat B. en W. nog in deze vergadering een noodzakelijkheidsverklaring van den raad willen vragen. De heer Verdoorn zegt het als regel ook zeer nuttig te vinden, dat de raad minstens 8 dagen tijd heeft voor bestu deering der voorstellen. In dit geval komt het hem echter voor. dat er niet veel studie voor noodig is, om het eens te zijn over de wenschelijkheid, dat hier een nijverheidsschool komt. Daarom zou hij het zeer betreuren, wanneer om formeele redenen vertraging in de plan nen zou komen. De heer Pullens kan zich in dit geval met directe behandeling wel vereeni gen, omdat er geen bindend besluit be hoeft te worden genomen, doch men zich slechts heeft uit te spreken of men in het algemeen de oprichting eener nijverheidsschool van belang acht. 1z. t. kunnen we op deze zaak nog terug komen. De heer Roxs zegt aanvankelijk de zelfde meening te zijn toegedaan ge weest als de heer v. d. Waerden, doch na de uiteenzetting van den voorzitter kan hij zich volkomen met directe be handeling vereenigen. Ook hij acht een nijverheidsschool hier noodzakelijk. De heer de Brouwer zegt aanstonds overtuigd te zijn geweest van de nood zakelijkheid van deze school, omdat de kennis van het handwerk de voornaam ste basis vormt voor de arbeiders in de schoenindustrie, ook al worden ze later aan de machines te werk gesteld. Het heeft hem alleen verwonderd, dat hier niet eerder een dergelijke school tot stand gekomen is. De heer v. Driel vraagt of het de be doeling is het aantal vakken nog uit te breiden, o.a. met houtbewerking. De voorzitter wijst er op, dat aan de nijverheidsscholen van Den Bosch en Tilburg de vakken timmeren en schil deren slechts matig bezet zijn. Er gaan uit deze omgeving 39 jongens naar de ze scholen. Aangenomen wordt dat minstens het dubbele aantal de am bachtsschool in Waalwijk zal bezoeken, omdat vele ouders het bezwaarlijk vin den hun kinderen naar Den Bosch of Tilburg te sturen. Zouden er veel aanvragen voor het timmervak komen, dan is het mogelijk ook dit in het leerplan op te nemen. De heer Pullens vraagt om in de toe komst zoo mogelijk te vermijden dat de raad niet meer de noodige tijd voor be studeering der voorstellen heeft. Hij vindt het altijd onprettig als men als raadslid voor voldongen feiten ge plaatst wordt. De voorzitter herhaalt dat dit een geval van force majeur is. De heer v. d. Waerden vindt het niet alleen onprettig, maar het strijdt zijns inziens met het gevoel van eigenwaar de. Men zou de Febr.-vergadering voor dit geval wat vroeger kunnen stellen, om nog vóór 1 Maart de stukken te kunnen indienen. Zulks vindt hij logi scher, dan het voorstel op deze verga dering er door te drijven. Er zijn ver schillende punten, waarover spr. zich nog wilde oriënteeren. De voorzitter merkt op, dat de raad in het algemeen het wel eens zal zijn over de noodzakelijkheid. In welken vorm de school tot stand komt is een kwestie van latere zorg. De voorzitter doet hierna voorlezing van de antwoorden van diverse organi saties wier meening over deze materie was gevraagd. De Ver. van Waalwijksche Schoen fabrikanten acht de stichting zeer wen- schelijk en van groot nut voor de Waalwijksche schoenindustrie. Juist ómdat Waalwijk het centrum van de schoenindustrie is en hier veelal het betere schoenwerk gemaakt wordt, acht men een afdeeling voor machinale- en handschoenmakerij zeer noodig. De R. K. Middenstandsvereeniging vindt dat de oprichting in een lang ge voelde behoefte van Waalwijk en de Langstraat zal voorzien. De Chr. Besturenbond juicht de op richting eveneens ten zeerste toe, om dat voor financieel minder krachtige ouders, de gelegenheid geboden wordt hun kinderen naar een ambachtschool te zenden. Hij betreurt het dat voor loopig de afdeeling houtbewerking nog niet in het plan is opgenomen en zou gaarne het aantal leervakken met dit vak uitgebreid willen zien. De R.K.W.V. verklaart zich even eens overtuigd van het nut voor de ar beidende jeugd, waar hier elke gele genheid voor vakonderwijs ontbreekt. Ook met den R.K. grondslag wordt de volle instemming betuigd. De Nederl. Fabrieksarbeidersbond St. Willebrordus juicht eveneens de plannen ten zeerste toe. De heer Pullens informeert of de schoenmakerij-afdeeling in geen enkel opzicht in concurrentie zal komen met de bestaande Rijksschool. De voorzitter antwoordt dat de leef tijden der leerlingen van de ambacht school varieeren tusschen 12 tot 14 a 15 jaar, terwijl aan het bestaande insti tuut jongens van hoogeren leeftijd wor den opgeleid tot leiders. De heer v. d. Waerden zegt dat de wenschelijkheid van de oprichting der school wel vast staat. Er blijven echter nog tal van vragen voor hem open. Moet het handvak of de machinale af deeling overwegen? Welke plaatsen zijn er betrokken bij de streek met 50.000 inwoners, waarover in het plan gesproken wordt? Weike geloofsrich ting os'erheerscht in die plaatsen. Zul len jongens van andere gezindten naar een R.K. school in Waalwijk komen? Waarom richt men in deze streek met zijn gemengde bevolking geen alge- meene school op? Den Bosch en Tilburg waar de bevolking toch overwegend katholiek is, hebben ook geen R.K. doch een algemeene ambachtschool. Daar plaatst men zich dus op een rui mer standpunt. Dit standpunt zou spr. hier ook ingenomen willen zien. De voorzitter constateert dat de voor naamste kwestie voor den heer van der Waerden is een R.K. of een neutrale school. Op dit punt heeft men hier reeds veel ervaring opgedaan. Wil men leerlingen voor de op te richten ambachtschool krijgen, dan moet men op de eerste plaats de medewerking krijgen van de schoolhoofden en schoolbesturen en deze zijn voor het meerendeel katholiek. Spr. wijst er op, dat men tegen deze kwestie niet te zwart moet aankijken. Op de verschil lende R.K. scholen die hier reeds be staan, komen ook veel leerlingen van andere gezindte, zelfs is er een kook cursus bij de Zusters, die overwegend door protestantsche meisjes wordt be zocht. Men schijnt er in die kringen dus anders tegen aan te kijken dan de heer d. Waerden. Spr. is er van over tuigd dat men ook tegen deze R. K. school geen bezwaar zal hebben. Met de streek van 50.000 inwoners wordt bedoeld het rayon tusschen Raamsdonk en Drunen en het Zuidelijk deel van het Land van Heusden en Altena. De heer Buijkx meent dat de heer v. d. Waerden eigenlijk zelf het bewijs ge leverd heeft dat liet een R.K. school moet zijn. Juist omdat men in Den Bosch en Tilburg reeds neutrale scho len heeft, zou deze nieuwe school een katholieke moeten zijn. De heer v. d. Waerden kan uit het feit dat er vele andersdenkenden R. K. scholen bezoeken niet anders dan de conclusie uit trekken, dat dezen zich op een ruimer standpunt stellen dan de hoofden en besturen van R.K. scholen. Het is mogelijk, dat deze streek over wegend katholiek is, doch dit zou spr. nog precies willen nagaan. Waarom moeten wij als kleinere ge meente er een katholieke school van maken. terwijl grootere katholieke plaatsen een algemeene school hebben opgericht? Spr's bezwaar zou niet zoo groot zijn, als er een algemeene, een R.K. en een Chr. school kon komen, maar die moge lijkheid is er niet. De niet-katholieken hebben dus de keus: óf geen ambachls- onderwijs, of naar een R.K. school. Voor dit laatste zouden zij zich tóch eenigszins geweld moeten aandoen. Het Wordt hier een kwestie: wij hebben de macht en daarom maken we er een R.K. school van. De voorzitter merkt op dat de dis cussies gaan afdwalen. Alleen de nood zakelijkheid van een ambachtschool is hier aan de orde. De heer Verdoorn onderschrijft deze opmerking en concludeert dat de raad er een principieele kwestie van gaat maken. De heer Buijkx moet nog even terug komen op het gezegde van den heer v. d. Waerden dat niet-katholieken zich geweld moeten aandoen om naar een R.K. school te komen, maar als er een neutrale school komt dan zouden zoowel de katholieken als de christelij- ken zich geweld moeten aandoen. De voorzitter meent ook dat men van christelijken huize liever een katholieke dan een neutrale school zal bezoeken, vooral om de voorbeeldige verdraag zaamheid welke hier tusschen de ver schillende gezindten bestaat. De heer de Brouwer merkt op, dat het hier geen geloofskwestie is, maar een zaak van algemeen belang en daar bij mag men rekening houden met de overwegend katholieke gezindtheid van deze streek. Zou het initiatief genomen zijn tot de stichting van een neutrale school dan zou de raad ook daaraan zijn goedkeuring wel niet onthouden hebben. 'Wethouder Smolders wil. nu naast de noodzakelijkheidsverklaring ook an dere bijkomstigheden besproken wor den, ook zijn meening zeggen. Volgens den heer v. d. Waerden zouden we al leen een breed standpunt innemen als we een neutrale school stichtten. Wan neer we alleen als breed beschouwen, wat neutraal was, dan was het met het begrip .breed in ons land wel treurig gesteld. De meeste scholen worden den laat- sten tijd op principieelen grondslag op gericht en zelfs meerdere nijverheids scholen, die vroeger op neutralen grondslag werden gesticht, zijn tot ka tholieke of christelijke scholen omge vormd. Spr. acht het juist een breed standpunt dat men de scholen inricht naar de behoefte der bevolking. Bij de neutral? school wordt dit uitgescha keld. De heer van Heeswijk wil nog even opkomen tegen de bewering van den heer de Brouwer, dat de raad ook aan de plannen voor een neutrale school wel zijn goedkeuring zou geven. Spr. weet niet waaraan de heer de Brouwer 't recht ontleent om namens den raad te spreken. De heer van Heeswijk zou in ieder geval als lid van de R.K.S.P. te gen een neutrale school geweest zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. De voorzitter deelt mede, dat de in specteur hem er op gewezen heeft, dat het werk van den minister zou worden Een juweeltje van 15e eeuwsche bouwkunst in ouden glorie hersteld. Niet zonder reden, noemt men Rheu- matiek een rampspoed, waaronder in ons land ontelbare mannen en vrouwen gebukt gaan. Onbeschrijfelijk zijn de pijnen, ondragelijk de lasten, die rheu- matiek al aan de menschheid gebracht heeft. Want nog afgezien van de pijnen zelf, gaan er zoovelen ten onder aan de gevolgen, worden heele fami lies het slachtoffer, omdat de onmacht tot het verrichten van het dagelijksch werk, het vaders onmogelijk maakt hun dagtaak te verrichten: worden moeders aan hun stoel of bed gekluisterd, om dat aangetaste ledematen, krachteloos en als het ware verlamd, ieder werk weigeren. Koud. guur weer, regen en Wind, vochtige woningen en allerlei oorzaken meer, kunnen leiden tot aan vallen van rheumatisc'ne pijnen. Maai de grond-oorzaak is altijd onzuiver bloed. Schadelijke zuren, die niet behoorlijk door het lichaam worden af gevoerd, die zich ophoopen en vastzet ten in spieren, spierweefsels en ge wrichten, die zijn de eigenlijke oorzaak van Uw snerpende Rheumatische pij nen. Daarom moet ge Kruschen Salts nemen. Dit heilzame middel, dat reeds zoo onnoemelijk vele lijders aan Rheumatiek van hun pijnen verlost heeft, zal ook Uw bloed zuiveren en zoodoende de oorzaak wegnemen van Uw lasten en pijn. Kruschen Salts is samengesteld uit 6 minerale zouten, welker aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden, deze or ganen tot grooter actie brengt: die ze weer doet functionneeren precies zoo als vroeger: die ze eigenlijk weer jong maakt en opgewassen tegen hun taak: Uw bloed te zuiveren, het vrij te hou den van pijnverwekkende zuren en de ze af te voeren langs natuurlijken weg. Wees verstandig breek Uzelf uit de ban van pijnen »n ongemak, wordt weer de oude! Neem Kruschen Salts. lederen morgen bij het op staan de beroemde kleine hoeveelheid Kruschen, zooveel als er op een cent gaat in Uw eerste kopje thee. 't Is zoo weinig en doet U zoo wonderlijk véél goed. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, j 0.75 en. 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. De Westzijde der historische Nederl. Herv. Keik, die thans wordt gerestaureerd, vergemakkelijkt als de raad in beginsel zou kunnen besluiten de grond voor de ambachtschool gratis af te staan. Het benoodigde perceel zal 80 bij 50 Meter groot moeten zijn. Gedacht is aan een terrein nabij de R.K. Huishoud en Industrieschool, eigendom van het R.K. Kerkbestuur. De waarde van den grond in dit nieuwe deel van het uit breidingsplan bedraagt 2.50 per vier kante Meter, zoodat het benoodigde terrein een waarde van 10.000 ver tegenwoordigt. Zoolang omtrent de stichting nog niets vaststaat, moet met den eigenaar worden overeengekomen, dat het terrein niet voor andere doel einden wordt verkocht en het is billijk hiervoor een schadevergoeding van 4 procent te geven. De raad gaat z.h.st. er mee accoord dat vier procent van de grondwaarde als schadevergoeding wordt gegeven en besluit in beginsel, den grond gratis beschikbaar te stellen. 3. Voorstel tót vaststelling van het bedrag der uitkeeringen aan ande re gemeenten ingevolge artikel 104 der lager onderwijs-wet. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot ruiling van grond aan de Wagenstraat met de N.H. Ge meente van Waalwijk. Zie praeadvies in ons blad van j.l. Woensdag. Ook dit voorstel gaat onder den ha mer door. 5. Voorstel tot het aangaan eener geldleening met den Rijksdienst voor de Werkverruiming voor het herstellen van de N.H. Kerk van Waalwijk. Zie praeadvies in ons blad van j.l. Woensdag. Zonder opmerkingen gaat de raad hiermede accoord. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1939. Wordt goedgekeurd. I) Waalwijksche en Langstraatscne Courant is het eenige blad dat U de beiichlen, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopirgen van notarissen, ingezonden stukken enz. Zooals uit het raadsverslag in dit blad blijkt, zal de Nederl. Herv. Kerk worden gerestaureerd. liet meest indrukwekkende histori sche gebouw, dat onze gemeente rijk is, doch dat jaren achtereen in een zeer desolaten om niet te spreken van bouwvallige» toestand verkeerde, zal hiermede in zijn ouden glorie van den beroemden 15 eeuwschen bouwtrant worden hersteld en nog honderden ja ren zal het getuigen én van de kunde en vaardigheid van onze oude bouw meesters en van de doeltreffende sa menwerking van Bijk, Provincie, Ge meentebestuur. Kerkeraad en Bevol king. Eenige jaren geleden heeft onze me dewerker, de heer v. d. Hammen breedvoerig uitgeweid over de groote historische beteekenis van dit monu mentale bouwwerk, zoodat wij hel overbodig achten om hierop terug te komen. Ieder weet, dat Waalwijk niet rijk is aan historische monumenten,* doch eveneens weet eenieder, dat onze Ne derl. Herv. Kerk eeuwen langs zich been zag schuiven en ook dc woelig ste tijden van ons vaderland, o.a. de tachtigjarige oorlog over zijn hoofd zag gaan. Op dit gebouw, dat dc eeuwen trot seerde en thans nog getuigt van ons roemrijk verleden, met zijn groote bouwmeesters, moet Waalwijk trotsch zijn en het kan niet anders of in brcc- den kring moet hel besluit van den gemeenteraad groote voldoening heb ben gewekt. De restauratie. Wanneer men dit monumentale ge bouw, aandachtig bekijkt, verwekt het geen verwondering, dat er heel wat aan moet gebeuren, voor aleer het weer in waardigen toestand verkeert. De bceren aan de buitenzijde moe ten practisch alle worden opgehaald. Tal van muren moeten worden ge restaureerd, want het aantal scheu ren en verbrokkelingen is bijna niet te tellen. Voor dit doel is de geheelc kerk in afzonderlijke deelen gefotogra feerd en „Monumentenzorg" onder wier auspiciën de restauratie ge schiedt, heeft daarop aangegeven, wel ke muurgedeelten vernieuwd moeten worden. Om het historisch element zooveel mogelijk te bewaren geschiedt deze vernieuwing, met reeds gebruik te steenen. Dc hooge ramen, die getuigen van den meesterlijken bou\vstijl van wel eer zijn thans grootendeels dichtge metseld en, daar, waar nog een raam „prijkt" is het uiterst smakeloos en in strijd met* iedere historische waar de aangebracht. Ook hierin wordt verandering ge bracht en vooral dit laatste zal onte genzeglijk zeer veel bijdragen om het bouwwerk weer in zijn ouden luister te herstellen. Alle ramen, worden weer openge broken, waar noodig gerestaureerd en voorzien van glas in lood. Enkele later aangebrachte deuren vervallen en de oorspronkelijke in gangen worden weer in hun ouden stijl gebracht. Aan de Zuidzijde, dus aan. de Grootestraat, wordt de thans verfraaid. De monumentale hoofdingang komt aan de Westzijde. De Zuidzijde wordt omgeven door een fraai plantsoen, dat ongetwijfeld ook veel zal bijdragen aan de verfraai ing. Ook aan het interieur is heel wat op te knappen, want de bouwvalli ge toestand, waarin dit verkeert gaat alle perken te buiten en het is hoog noodig, dat hierin verandering komt. De verschillende entrée's zijn alle even slecht en vormen zelfs een ge vaar voor den bezoeker. De steenen hierboven zitten voor het meerendeel los. Het plafond zal geheel vernieuwd moeten worden. Waarschijnlijk wordt dit opnieuw opgetrokken in eiken hout. Dc houten schotten, die de kerk tot op lieden in verschillende deelen splitsen komen te vervallen. Het onooglijk houten schot lus- schen het gedeelte waar thans de dien sten worden gehouden en liet vroege re koor, wordt vervangen door fraai glas in lood. Dc scheiding blijft hierdoor bestaan, doch is licel wat smaakvoller. Hel v.m. koor vormt dan een apart, klein kerkgedeelte, dat gebruikt kan wor den voor bijzondere diensten. Ook iu dit gedeelte wordt een preekgestoelte geplaatst. Het orgel, dat thans te ver naar vo ren staat, wordt verder naar achter gebracht en omringd door een orgel tribune. De bergruimte, die thans be slaat, komt hierdoor tc vervallen en wordt productief gemaakt, terwijl ook dit plan de waardigheid-van het ge bouw aanmerkelijk zal vergrooten. Aan de zuidzijde van de kerk, dus gedeeltelijk onder dc orgcltribune wordt een consistorie-kamer gebouwd en een kerkeraadszaal. Verder komt het aparte kerkzaal- tje, waarin thans kleine diensten wor den geleid te vervallen, zoodat liet kruismotief duidelijker tot uiting zal komen en de kerk over liet geheel een grootscheren indruk maakt. De trap, die wegens liet gevaar voor instorten geheel is onderstut, wordt vernieuwd. Menschen met een ruime fantasie kunnen zich reeds de oude kerk in denken na haar verjongingskuur, wan neer het geheele gebouw is gerestau reerd. Het zal dan een juweeltje van oude bouwkunst vormen, dat schitte rend is gelegen en van alle kanten de aandacht op zich vestigt. Het zal wor den een pronkstuk, niet alleen voor dc gemeente, doch ook voor de heele Langstraat en de provincie, 't Kan dan gerust gerangschikt worden lot een der fraaiste bezienswaardigheden wel ke Waalwijk biedt. Naast de gehouwen in jongeren stijl, die reeds een internationale beroemd heid beginnen te krijgen, we denken hier speciaal aan de St. Jan kerk en liet Raadhuis, zal Waalwijk evenals de meeste plaatsen van beteekenis, zijn bezoekers kunnen wijzen op dit his- gelrommeld moeten worden. Men heeft geld noodig. Zooals overal is het ook hier een kwestie van „dubbeltjes" en zooals uit het prae-advies in 't vorig nummer blijkt, zal er nog een goede 4.000. bij elkaar getrommeld moeten worden, getrommeld moet enworden. Niet alleen de Ned. Herv. Gemeente, doch de heele Waalwijksche burgerij zal dit bedrag bij elkaar brengen, daar aan twijfelen we niet. Ieder Waal wij ker zal blij zijn wanneer de restauratie is voltooid en daar, op een van de mooist gelegen plaatsen een bouwwerk prijkt dat de bewondering van een ieder te recht verdient. Waarom zal dan ook iedere Waalwijker zijn steentje niet bijdragen? Natuurlijk is het allereerst het protestantsche volksdeel dat hier aan zijn jasje zal worden getrokken, maar toch moeten wij er aan denken dat na de restauratie, de kerk kan gelden als een van de fraaiste historische bouw werken, dat een streeling vormt voor de oogen van iedere inwoner; daarom is het noodig dat allen offeren voor de restauratie. Reeds meerdere malen is het ons gegeven moge zijn om in deze ko lommen gewag te maken van de voor treffelijke samenwerking die er be staat tusschen de beide bevolkings groepen en wij twijfelen niet, of ook bij deze geldinzameling zal Waalwijk zich van zijn goeden kant laten zien. Gemeenteraad Ml

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5