41 uidjuuuK GEMEENTERAAD DRUNEN FEUILLETON De Geheime Ingang MAGGIs SOEPEN; In de steden en grootere plaatsen wordt druk gewerkt, maar afdoende is het nergens, zeker niet op het platte land. Waarom tast men niet door en zet men diegenen die daarvoor geschikt zijn, niet aan 't werk. ONS NEDERLAND. In het Januari-nummer van ,,Ons Nederland", het officieele maandblad der Algemee'ne Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, bespreekt de heer H. W. R. de Waal in zijn artikel Nederland als Toeris- tenland" de attracties, welke ons land op toeristisch gebied in zoo rijke ver scheidenheid te bieden heeft en waar van zoovele landgenooten nog geheel onkundig zijn. Mr. E. Elias schrijft over de wen- schelijkheid van de aanstelling van pers-attachés in het buitenland. Jhr. W. Quarles van Ufford te Stockholm vraagt meer aandacht voor de buitenlandsche journalisten die ons land bezoeken en die hier niet aan hun lot overgelaten, doch prettig ontvan gen en goed voorgelicht moeten wor den. Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen, Voorzitter der K.N.A.C., schrijft over de beteekenis van het automobilistisch Vreemdelingenverkeer in ons land. Het blad bevat voorts artikelen over Delft, de stad van Jan Vermeer, over ..Mid-Winterklanken over Twenthe"., over de mummies in het kerkje van Wieuwerd, de nieuwe Rotterdamsche Diergaarde, het Trippenhuis te Am sterdam en andere. De verzorging van het blad is als steeds schitterend en een jaargang van deze uitgave is een kostbaar bezit. GAAT HET WEER OM? De Friesche Elfsteden-tocht is voor bij, het mag nu gerust gaan dooien. Het weerbericht spreekt van matige tot lichte vorst voor het Noorden en voor het Zuiden lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, eenige lichte regen of motregen of natte sneeuw. Of ech ter deze dooi nu reël zal.zijn? Volgens het overzicht van Dinsdag avond bleef het gebied van hoogên luchtdruk over Scandinavië in den loop van den dag in beteekenis af nemen. De secundaire depressie over West-Frankrijk, die gisteren in onze omgeving den barometer voortdurend deed dalen, schijnt naar het Oosten of Zuidoosten te zullen trekken. Op IJs land is de luchtdruk weer stijgende. SCHEUREN VAN GRASLAND. De Minister van Economische Za ken maakt bekend, dat zij, die na 1 September 1939 blijvend grasland scheurden of nog zullen scheuren, een derde van de op deze gescheurde gras landen geteelde granen voor eigen ge bruik mogen behouden, dan wel een toewijzing zullen ontvangen voor een extra hoeveelheid mengvoeder, hier mede overeenkomende. Het op deze gescheurde graslanden geteelde ruwvocder (aardappelen, voe derbieten, enz.) wordt voor eigen ge bruik gelaten. Alleen die landbouwers kunnen op deze regeling aanspraak maken, die hun na 1 September 1939 gescheurd of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productie-com missaris en geen nieuwe graslanden ter vervanging van deze gescheurde graslanden hebben aangelegd. De noodige aangifte-formulieren worden verstrekt door de landbouw crisis-organisaties. De regeling treedt in werking, nadat het gescheurde gras land bij deze organisaties is geregis treerd. Beperkte Carnavalsviering te Breda. Degeneraal-majoor, commandant van het derde legercorps, uitoefenen de het militatrgezag in de gemeen te Breda, overwegende dat het in verband met de bijzondere tijdsom standigheden wenschelijk is de car navalsviering nader te regelen, heeft gisteren bij algemeene bekendmaking no 2 uitgevaardigd. Krachtens art. 1 dezer verordening is het gedurende carnavalsdagen verboden: a. zich gemaskerd of ver momd of op andere wijze onkenbaar makend op den weg of in inrichtingen te bevinden; b. op den weg optochten te houden of daaraan deel te nemen; c. op den weg muziek te maken; d. aan houders van inrichtingen, die na het plaatselijke verordingen gel dende gewone sluitingsuur open te hebben; e. zich als bezoeker in in richtingen na het volgens plaatselijke verordening geldende gewone slui tingsuur te bevinden. Het bepaalde sub d.en e. is niet toepasselijk indien de inrichting slechts voor de leden van bepaalde vereeniging toeganke lijk wordt gesteld. Als gevolg van deze verordening zal te Breda vrijwel geen carnaval kunnen worden gevierd en zullen slechts enkele besloten gecostumeer- de bals doorgang kunnen vinden. Onder de carnavalsdagen wordt in de verordening verstaan de Za Gebruikt thans Maggi's Soepen Zij bevatten het beste wat Holland's bodem biedt. Julienne Rijst-Julienne Groente Tapioca-Julienne Bloemkool Asperge Andere, zeer aan te bevelen soorten: Windsor Koninginne Ossenstaart Poulet Vermicelli 6 en 8 cent voor 2-3 borden bz terdag,Zondag, Maandag en Dinsdag voorafgaande aan Aschwoensdag, den Zondag na Aschwoensdag en. de Zaterdag en Zondag vanhalfvasten Afscheid van den gemeente-secretaris den heer M. J. Veltman. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering van Drunen, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. R. v. d. Heijden, werden de notulen der vorige vergadering na een enkele opmerking van den heer Maas vastge steld. Enkele ingekomen stukken, waaron der: machtiging van Heeren Gedepu- teerde Staten tot het doen van uitga ven en het ontvangen van inkomsten op de begrc oting 1940: b. besluit van Heeren Gedeputeer de Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 19 December '39, tot het aangaan van een rekening-cou- rant-overeenkomst voor buitengewone uitgaven voor het jaar 1940 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten; c. besiuit van Heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 19 December 1939 tot het aangaan van een onderhandsche geldleening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten: werden voor kennisgeving aangeno men. Hierna hield de voorzitter een korte jaarrede. waarin hij het volgende zeide: Ondanks de sombere gebeurtenissen, welke aan hat jaar 1939 in de geschiedenis meer dan gewone beteekenis zullen verleenen en afgezien van de onaangename en schadelijke gevolgen van de militaire maatregelen, welke ook in ons land moesten worden getroffen, was het afge- loopen jaar voor onze gemeente in bepaalde op zichten niet ongunstig. De heer de Baay, als oudste raadslid, dankte den burgemeester namens den geheelen raad voor zijn goede wen- schen en wenschte hem en zijn gezin nog een voorspoedig en zalig Nieuw jaar. Z.h.st. wordt vervolgens het ambte naren-reglement gewijzigd in dien zin-, - dat de bepalingen,'die nu gelden voor dienstplichtige ambtenaren, ook geldend zijn voor ambtenaren, die als vrijwilli-" ger moeten opkomen. Eenige bepalingen, betreffende het aannemen van personeel- -op arbeids contract gaan onder den hamer door, terwijl- de afrekening van dé vergoe ding ex. art. 101-der L.O. wet 1920 van de bijzondere scholen te Drunen en Els- hout wordt vastgesteld. Aan de orde: Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, in verband met het niët- aannemen van zijn benoeming van den heer C. van Delft. Op de voordracht staan W. vcl.:- Wiel en H. Maas. Dp heer v. d. Wiel geeft te kennen, dat hij liever geen functies meer bekleedt, zoodat de heer H. Maas wordt gekozen met 8 tegen 3 stemmen. De scheidende gemeente-secretaris, de heer M. J. Veltman wordt met alge meene stemmen herkozen tot lid van het Buigerlijk Armbestuur. Als tweede stond op de voordracht de heer Ant v. d Wiel. Met 9 stemmen werd de heer M. van Oers herbenoemd tot lid van de com missie van toezicht op het nijverheids onderwijs. Op den heer H. Maas wer den 2 stemmen uitgebracht. Als aanvullend agendapunt is «r een ^oorslel van de pachtcommissie om in verband met de waterschade bij het Herptsche Ven aan nog meerdere pach ters vermindering van pacht te verlee nen. Deze reductie varieert van 25 tot 35 l/< Waarmede de raad z.h.st. accoord Burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden nee ml secretaris, den heer M. Velmtan. afscheid, van den gemeente- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 36) Waarom niet? informeerde mr. Withers. Omdat niemand anders er iets van af weet. Niemand? herhaalde de detectieve. En de eigenaars dan? Lady Anne! de oude Blount! viel Bates op een toon van trotsche meer derheid in, die weten er geen snars van. Zij hebben zich nooit de moeite gegeven er hoogte van te krijgen. Toen zij ontdekten dat ik achter de loop van de gangen gekomen was door eea heel ouden man, die vóór mij butler was geweest, verboden zij mij er ooit over te spreken en dat heb ik ook nooit ge daan. Bovendien had ik er mijn draai in om het voor mijzelf te houden. Geef mij er een idee van, drong inspecteur Withers. Bates stak direct van wal met zichtbaar welgevallen nu en gaf een uitgebreid relaas van de gangen en schuilhoeken, dat de aandacht van zijn hoorders geruimen tijd geboeid hield. Er is een uitgang aan de zijde van den tuinvleugel, eindigde hij zijn mededee- lingen, die voert naar een tuinhuis daar vlak bij, maar die uitgang is ver sperd door een ingestort gedeelte van het dak; je kunt er niet doorheen ko men. Dus je komt de gang binnen door het tuinhuis? vroeg inspecteur Wit hers. die geduldig gewacht had op de vermelding van laatstgenoemd bouw sel. Zoo is het, stemde Bates toe, maar hoe je er uit het tuinhuis in moet komen, weet ik niet. Inspecteur Withers wreef zijn mage re handen. Dat was altijd een teeken dat hij met den gang van zaken tevre den was. Nu wist hij niet alleen hoe zijn man verdwenen was, maar niets kon meer zijn overtuiging aan 't wan kelen brengen., dat Levinge zich op Springmeads bevond. Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak, nam er een vijfponds biljet uit en legde dat op ta fel. zijn handen er op houdend. Zie je dit? vroeg hij. Bates zag het duidelijk genoeg; zijn begeerige blik was er dadelijk op ge richt geweest. Dat is voor jou, vervolgde inspec teur Withers, als je mijn gids wilt zijn op een tocht door de gangen. De mond van den ouden man viel wijd open. U kunt net zoo goed vragen u den weg op de maan te wijzen! sputterde hij sarcastisch. Denkt u nu heusch dat de oude Blount mij reisgezelschappen door zijn huis zal laten rondleiden! Het zou anders geen slecht zaakje zijn tegen vijf pond per keer. Ik geloof niet dat hij ons zal te genhouden, zelfs al mag hij jou niet hijzonder, meende mr. Withers. Neen Bates, mengde sergeant Bas- sett zich in het gesprek, de kolonel kan meneer hier niet beletten in ieder hoekje en gaatje van Springmeads rond te neuzen. Als je wilt kun je de vijf pond verdienen. Dat zal ik ook heusch wel doen als ik de kans krijg, was het snelle antwoord. De oude man wreef zijn stoppelige kin en keek inspecteur Wit hers met een sluwen blik aan. Ik ben je man als het er om gaat den ouden Blount dwars te zitten. Daarvoor kun je me altijd direct krijgen! Dat heeft met de zaak niets te maken, weerde Withers koel af. Daar is het geld dat je krijgt als jij je werk doet. Dat is ten slotte het voornaamste, vond de oude schavuit. U kunt op mij rekenen. Knap je dan een beetje op, ver zocht sergeant Bassett. Dan kun je meteen met ons mee gaan. Ik heb nog niet ontbeten. Je krijgt in Baylham wel wat te eten. Wij kunnen hier niet wachten. Toen zij in Baylham terugkwamen werd Bates toevertrouwd aan de hoede van een politieman, die order kreeg hem geen moment uit het oog te ver liezen. Ondertusschen maakten de ser geant en Withers zich gereed voor een expeditie, zooals niet dagelijks op het programma van een politieman voor komt. Wij moeten heel voorzichtig zijn, sergeant, zei de detective; in theorie is het een huis gelijk aan een ander, of het groot is of klein; maar in de prak tijk is een groot verschil. Een aanzien lijk man als kolonel Blount kan je een hoop last bezorgen als je een streep buiten je boekje gaat, terwijl, in het algemeen gesproken, een arme slokker alleen maar kan mopperen. Dus u wilt een huiszoeking op Springmeads doen om hem te pakken te krijgen? Inderdaad, bevestigde inspecteur Withers. Ik twijfel er niet aan of de kapitein is daar. Hij is een van die gangen binnengeslopen en hij zal daar blijven als een vos in zijn hol wanneer de honden los zijn. Denkt u dat lady Anne en de ko lonel hem verbergen? Neen, dat denk ik niet, antwoord de de detective na een oogenblik van aarzeling. Ik geloof dat zij werkelijk schrokken toen zij hoorden dat hij nog altijd in leven was. Ik voor mij ver denk zijn vrouw. Een uur later verliet inspecteur Wit hers Baylham, naast den koetsier ge zeten op den bok van een rijtuig met twee paarden. Binnenin zaten de ser geant, drie van zijn mannen en Bates. De politiemannen waren allen in bur ger Tn het gezelschap maakte den in druk van een troepje menschen uit de stad, op een Zondagsritje naar buiten. Het rijtuig volgde den hoofdweg en hield stil bij een herberg, op een goeden kilometer afstand van het dorp Spring meads, waar de zes mannen uitstapten. Je moet je paarden hier maar een uurtje stallen en wachten tot wij te rugkomen, zei mr. Withers tegen den koetsier. Neem wat je noodig hebt voor je zelf en de dieren; ik reken wel met den waard af. Toen het gezelschap vlug langs den straatweg voortstapte, hoorden zij in de Zondagsche stilte het gelui van een verwijderde kerkklok. Dit is de laatste kerkdienst waar de bedienden naar toe gaan, merkte de sergeant op. Ik verwacht dat de fami lie nu thuis is, zoodat het fijn rustig op de Manor zal zijn. Dat is precies wat we hebben moeten, stemde mr. Withers in. Tien minuten later knarste het grint voor het buiten onder hun voeten. Het statige heerenhuis lag in den zonnigen Octobermiddag zoo stil alsof het on bewoond was. Zonder dat er een woord gesproken werd, want alles was van te voren nauwkeurig geregeld, zette sergeant Bassett snel zijn mannen op post. Aan iederen kant waar een uit gang was, werd een van hen geplaalst en de wacht bij de deur van den tuin vleugel kreeg order het tuinhuis scherp in het oog te houden. Bassett, die de leiding buitenshuis had, patrouilleerde langs de gevaarlijke punten; het was zijn taak om te zorgen dat alle gaten, waardoor hun prooi zou kunnen ont snappen, geblokkeerd waren. Na enkele minuten rapporteerde hij aan den inspecteur dat zijn mannen al len op hun plaats stonden. -?* Withers knikte en ging de stoep op;. Alles was klaar voor den aanval, XXX. Op hetzelfde oogenblik dat inspec teur Withers zijn hand naar de bel uitstrekte werd de deur geopend en: stond kolonel Blount voor hem. De ko lonel was gewaarschuwd door lady An ne. Toen ze toevallig langs een raam aan den voorkant van het huis kwam, had zij de mannen beneden gezien en was direct naar haar man gegaan. Frank, zei ze verschrikt, er staat een troepje vreemde mannen voor het huis. Dat is wel heel eigenaardig, ant: woordde hij; wat kunnen die in vre desnaam willen? Hij ging dadelijk kijken en lady An ne volgde hem bij het zien van den in specteur.. Op de bovenste trede van de stoep zonk den kolonel het hart in de schoenen en lady Anne's ontsteltenis was, zoo hel kon, nog erooter. Zij had hem niet in de groep herkend. Was dat wel het geval geweest, dan zouden zij voorzichtiger zijn geweest met het openen van de deur. Het vergif van Levinge's bestaan en aanwezigheid had ook hen beslopen zij waren thans eveneens verwikkeld in zijn bru tale pogingen om zich voor de justitie schuil te houden. Wat beteekent dit? vroeg kolonel Blount verre van vriendelijk. Goedenmiddag meneer, klonk het rustige wederwoord van mr. Withers. Ik wilde u juist verzoeken mij nog een onderhoud toe te staan. Waarover?- (Wordt vervolgd). Ctoetfo .Tflhuto a. Reeds vóór de einde Augustus afgekondigde mobilisatie was een langzaam herstel te con- stateeren van de bedrijvigheid in de Schoen industrie, wat niet naliet op het werkloosheids cijfer in onze gemeente zijn stempel te drukken. Na de afkondiging der mobilisatie liep de werk loosheid zelfs met sprongen terug en mocht het gelukken door middel van herscholing, perso nen, die wanhoopten nog werk in 't vrije be drijf te zullen vinden, wederom hun plaats in t bedrijfsleven te doen innemen. Jammer, dat het zulke abnormale omstandig heden waren die dat herstel der werkgelegen heid brachten en dat voor de toekomst voor het behoud van die werkgelegenheid daarvan zoo weinig te verwachten is. Land- en tuinbouw konden het zonder be schermende overheidsmaatregelen nog niet tot een loonend resultaat brengen. Gezien echter deze omstandigheden mag over den gang van zaken tot aan het uitbreken van den oorlog niet worden geklaagd. Na September werd de toe stand zeer onzeker, al zijn de aanvankelijke zeer sombere verwachtingen van het landbouwbe drijf gelukkig nog geen werkelijkheid geworden. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich verder voor onze gemeente door eenige belangrijke feiten. Zoo werd in 1939 begonnên met den bouw van een nieuw gemeentehuis, dat met ras- sche schreden zijn voltooiing nadert, een voor de toekomstige werkgelegenheid in onze gemeente zeer belangrijk bedrijf opende zijn poor ten, ter bevordering van het vreemdelingen verkeer naar het bijzondere natuurschoon onzer gemeente werd door den gemeenteraad een bosch aangekocht, bestemd voor kampeerterrein, en werden verschillende wegen verder verbeterd, enz. De loop der bevolking bewoog zich in sterk stijgende lijn. Zoo was het aantal geboorten 120 of bijna 26 per 1000 inwoners, terwijl het aantal personen, dat zich in onze gemeente vestigde, dat der vertrekkenden met 32 overtrof. Waar in het afgeloopen jaar 63 inwoners overleden zijn, nam dus het aantal inwoners onzer gemeen te toe met 89 of 1.9% en bedroeg op 31 De cember 1939 4742. Het aantal huwelijken was opmerkelijk hoog en bedroeg 26. In de financieele positie der gemeente kwam vrijwel geen verandering. Mijne Heeren, deze korte beschouwing van hetgeen 1939 voor onze gemeente is geweest, wil ik besluiten met het vertrouwen uit te spre ken, dat onder Gods almachtige leiding ons vaderland voor den ramp van een oorlog wor de behoed en de wereld een spoedigen vrede moge erlangen. In het bijzonder wensch ik LI in het aangevangen jaar toe. dat Gij en de Uwen voor rampen en tegenslag gespaard moogt blijven en Gods onmisbaren zegen op Uw werk moge rusten. Moge tenslotte ons ge zamenlijk werk tot heil strekken Van'de ge meente Drunen. v»- gaatwr»*.-. v.-' -jv -iocv

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2