„DE ECHO" 1,25 p, kwartaal - f 0.10 p. week ten, kwamen de acteurs er van liever lee nog beter in en reeds in het eerste bedrijf zagen wij dat het geheel op zeer hoog peil stond. „D.V.S.V." be schikt wel over uitstekend spelers-ma teriaal. De rollen zaten er goed in, de souf flé was niet storend, de gesticulatie en intojiatie was af. De bewegingen werden gemakkelijk en juist uitge voerd zonder overdrijving en voorna melijk hierdoor illustreerde zich de toonéelvaardigheid van de spelers. Het invallen, een van de grootste moeilijkheden voor de amateurs, wek te bewondering. De costumeering ver diende alle aandacht en aan de grime van den heer J. Hombergen mankeer de niets. De décors waren zeer juist ge kozen en ook aan kleinigheden was aandacht geschonken. Het stuk zelf was voortreffelijk. Een van de grootste verdiensten is wel, dat het van het begin tot het einde boeit en onderhoudt. Geen oogenblik is er sprake van inzinking; steeds verzeilt Klaproos, bij zijn verlangen om een avontuur* mee te maken, in nieuwe moeilijkheden en steeds opnieuw da vert de zaal van den gezonden lach en Klaproos tuimelt van het eene avon tuur in het andere. Het geheele stuk is handig en gees tig in elkaar gestoken en tot op het laatste oogenblik is er volop actie. Dc verschillende rollen zijn buitengewoon goed geschreven en de D.V.S.V.-men- schen hebben ze bovendien buitenge woon goed gespeeld. De Klaproos-figuur werd door M. Berkelmans op de planken gebracht op een niet te verbeteren wijze. Zijn hou ding, actie en voordracht waren af. Een kostelijke figuur was ook Rumpel (J. van Riel) die veel hilariteit verwekte door dc n te gebruiken voor de 1. De hotelier Bulier (H. Maas) de eigenaar van het hotel-gekkenhuis leefden geheel in hun rol en Bernardi, de w'ereldreiziger (Fr. Kelder) was in derdaad het type van een opschepperig en lawaaimakerig heerschap. De ove rige rollen werden bezet door de hee- ren J. Sleenhoff, W. Rombouts, A. de Werd, J. v. d. Griendt, A. Snijders en A. Hamers, en ook zij speelden uiterst behoorlijk en typeerend juist. Een groote verdienste van den regisseur is wel, dat hij aan de bijrollen dc noodige aandacht heeft geschonken en er zich niet, zooals bij het amateurs-tooncel nog maar al te vaak voorkomt, met een Jantje van Leiden heeft afge maakt. De reprise van „Meneer Klaproos" is een daverend succes geworden en wij twijfelen niet, of ook voor de komen de uitvoering zal een groote belang stelling bestaan. De harmonie „St. Crispijn" zorgde met enkele pittige nummertjes voor de muzikale omlijsting. Donderdag wordt „Meneer Klaproos" gespeeld voor de militairen, terwijl Zondag de burgerij te gast is. Voor beide avonden verwachten wij beslist propvolle zalen. ONTWIKKELINGSAVOND R.K.W.V. Maandagavond gaf de R.K. Werk lieden verceniging voor hare leden den derden ontwikkelingsavond. Kapelaan Völker, de geestelijk adviseur, hield een verhandeling over „De Katholieke Acttë". Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Fr. C. Smolders, waarin deze zijn spijl uitdrukte over de zeer geringe opkomst, waaraan evenwel het weer niet vreemd zal zijn geweest, begon kapelaan Völker zijn uiteenzetting, welke hij verduidelijkte door lichtbeelden. Spreker behandelde allereerst den ontwikkelingsgang van de maatschap pij tot het liberalisme, dat hij iets uit voeriger behandelde. Van het liberalisme kwam hij op Marx en Engel, de eerste internationa le, het „communistische manifest" en „het kapitaal", om hierna even stil te staan bij de revolutie-pogingen van de roode broeders. Na zoo het schrikbe wind van het communisme in zijn his- torisehen gang te hebben behandeld, besteedde hij de aandacht van de aan wezigen voor de propaganda-middelen en -methode van Moskou. De meest bekende bladen en tijdschriften die hun verderfelijke theorieën over de wereld rondstrooien werden geprojec teerd, waardoor een en ander beter voor te stellen was. - Na zoodoende de verwording van de maatschappij in een duidelijk licht te hebben gesteld, zette spreker de actie Voor God uiteen, die hier tegen gericht was. Ook hier werd het leeuwenaan deel ingenomen door de propaganda en tal van zeer bekende vlugschriften en periodieken verschenen op het witte doek. Duidelijk bleek hieruit dat de Actie voor God lang niet stil zit, doch alle krachten van het goede deel mo biliseert. - Verder behandelde spreker nog de V 6 actie, de bekende zes geboden voor iederen leeken-apostel. Met een dankwoord aan het adres van den ..spreker, sluit de voorzitter deze jammer genoeg niet voldoende bezochte bijeenkomst. PKOPAGAGNDA-AVOND „OKOVA". Zondagavond gaf de R.K. dames- gymnastiekvereeniging „Orova" in de gymnastiekzaal van de R.K. H.B.S. een propaganda-avond ten beste, die zich in groote belangstelling mocht ver heugen. Na het presenteeren van de heele club sprak de voorzitster, mej, M. v. Iersel een kort openingswoord, terwijl hierna de groote adspiranten enkele vrije oefeningen op keurige wijze uit voerden. Nadat ons vervolgens goede knots- oefeningen van kleine leden en hin- derspelen van grootere adspiranten wa ren vertoond, gaf „Orova" een aardige miniatuur operette van de kleintjes tea beste, welke bij het publiek zeer in den smaak viel en zeer zeker een goede propaganda inhield voor „Orova". Na de pauze kwamen voornamelijk de oudere leden op de planken en zoo als begrijpelijk waren deze nummers meer af. Mej. Spierings uit Den Bosch de leidster van deze propaganda-avond legde er alle eer mee in. De geestelijk adviseur, kapelaan Völ ker, sprak een kort sluitingswoord. Wij twijfelen niet of deze avond is voor „Orova" van daadwerkelijke pro pagandistische waarde geweest. DE MAAS DICHTGEVROREN. Sedert Zaterdag heeft het ijs in de Maas zich vastgezet en de geheele ri vier ligt dicht. Was de scheepvaart reeds lam ge slagen, thans zijn ook de veerponten uit de vaart genomen moeten worden. Waalwijk is voor de bewoners van het Land van Heusden en Altena thans alleen maar bereikbaar via Heusden of Keizersveer. Voor tal van arbeiders en scholieren beteekent dit evenals voor den Waal wij kschen middenstand een groote handicap. Juist hedenmorgen bereikt ons het bericht dat de communicatie is her- 'steld door het aanleggen van een voet pad. ««srf ADR. DU1JVEKAM GEDECOREERD. Zooals wij bij het verslag van de huldiging van den heer Adr. Duyve- kam, die voor kort den dag herdacht dat hij voor 40 jaren bij de fa. Gragt- mans en Wiesman alhier in dienst was gekomen reeds meldden, had het H.M. de Koningin behaagd aan den jubilaris toe te kennen de medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dezer dagen nu werd den jubilaris in tegenwoordigheid van directie en kan toorpersoneel door burgemeester E. J. C. Moonen de medaille uitgereikt. De burgemeester schetste hierbij de beteekenis van de medaille en wcnsch- te hem van harte geluk met zijn jubi leum en met de eervolle onderschei ding. Met eenige hartelijke woorden dank te Duyvekam den burgemeester voor de eer hem aangedaan. PLOTSELING DOODGEBLEVEN. Zaterdagmorgen, toen 't melkmeisje bij de 84-jarige vrouw Mieke Rem meren aan het Hoekeinde melk wilde bezorgen, liep zij zooals gewoonlijk binnen. Zij zag echter niemand en ook op haar herhaald roepen kreeg zij geen antwoord. Wel zag ze voor de bedstee een paar klompen staan. Onverwijld waarschuwde zij mej. v. N. die het oude vrouwtje dood in haar bed aantrof. Dr. Kolster, die door den agent van politie den heer Nijsten, die in de buurt surveilleerde, gewaarschuwd was, kon slechts den dood constatee- ren. BOBSLEEëN OP DEN ROESTELBERG. De Roestelberg mag zich dezen win ter in een groote belangstelling verheu gen, want nu de wereld met een vredig tapijt van witte sneeuw is bedekt, vormt deze heuvel voor de skieërs en bobsleeërs een waar dorado en velen zijn er die van de gelegenheid gebruik maken van deze heerlijke wintersport Een trip naar het onvolprezen Zwit serland is niet meer noodig! De sportliefhebbers van Waalwijk en omstreken, zelfs vanuit Tilburg komt men. halen hun hart op. In suizende vaart gaat het met de kleine bobsleetjes naar beneden en handig manoeuvreert men door „Berg en dal". De skieërs, uit den aard der zaak beginnelingen in het vak, vinden hier een uitgestrekt en fraai oefenterrein, maar ook goede staaltjes der skisport waren reeds te aanschouwen. Valpartijtjes in de sneeuw zijn schering en inslag, doch het vermaak is er niet minder om. 't Is een heele drukte in de thans ook zoo schitteren de hei BONTE AVOND Ó.O.G. Zondagavond gaf O.O.G. voor hare honoraire leden een bonte avond in dc concertzaal „Thalia", welke uitvoe ring als steeds zeer druk bezocht was. Het knapenkoor opende met een tweetal aardige nummertjes, aan den vleugel uitstekend begeleid door den heer Mulders. Daarna kregen we het bekende duo Klein, dat op z'n bekende wijze de zaal wist te vermaken; dit blijkt wel het favoriete duo van O.O.G. te zijn. Buitengewone weerklank in de zaal vonden dc mooie levensliedjes van Mej. Klein, die met haar mooie so- praan-stem en goede voordracht de aandacht zeer gespannen wist te hou den. Speciale vermelding verdient voorts het door den pianist geschreven lied „Oorlogsellende", dat door een kwartet uit 't knapenkoor zeer gevoe lig werd vertolkt. De heer C. Dekkers begaf zich in z'n verzen op 't moeilijke pad der politiek, wat blijkbaar bij de tegenwoordigen zeer insloeg en ook wel enkele goede zetten bevatte. De gebr. van Delft zongen met een paar leden van 't knapenkoor „Neger kwartet", een aardig nummer, dat ook juist werd geacteerd; vooral trad hier bij op den voorgrond de heer Frie van Delft als zanger en tepdanser. Na nog een succesvol optreden van het duo Ivleijn, kwam O.O.G. zelf voor het voetlicht met een één-acter „De Waarzegster", een klucht, die, zooals men dat van dit gezelschap verwacht, zeer goed gespeeld werd. Het stuk zelf konden wij niet zoo waardeeren, O.O.G. heeft wel eens beter keus ge daan. Alles bijeen een uitvoering, die over 't geheel het publiek zeker zal hebben voldaan en waarmee O.O.G. weer suc ces had. FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VAN NEDERLANDSCHE LEDER FABRIKANTEN. Bovengenoemde Federatie zal op Maandag 5 Februari a.s. in Tilburg, café „Modern", een algemeene verga dering houden. Op de agenda komen o.a. de vol gende punten voor: Bespreking toestand Nederlandsche Lederindustrie. Tarieven van bevrachting, alsmede vaststelling der contributie. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN DE MORTEL. Vrijdag had de officieele installatie plaats van burgemeester mr. J. v. d. Mortel te Tilburg. Na een H. Mis kwamen ten raad- huize de ambtenaren hun gelukwen- schen aanbieden, voorts was er een kindcr-aubade. Des middags werd de nieuwe func tionaris aan z'n huis afgehaald en had de plechtige installatie plaats. In zijn installatie-rede heeft de loco burgemeester, wethouder H. Eijkmans, dc gevoelens der gemeentenaren ver tolkt door er op te wijzen dat hier een geboren Tilburger tot het hoogste ambt is geroepen, een man van bijzon dere bekwaamheid, stoere werkkracht en uitmuntende karaktereigenschap pen. Hulde brengende aan oud-burge meester Mr. Dr. F. Vonk de Both, deed het spreker genoegen dat deze benoe ming iemand betreft die reeds meer dan 20 jaren deel uitmaakte van het dagelijksch bestuur, volkomen ver trouwd is met Tilburg's welvaarts leven. Tilburg, zeide spreker, mag zich daarover vooral in de huidige omstan digheden gelukkig prijzen. De burgemeester heeft in zijn ant woord allereerst dank gebracht aan de Koningin en haar adviseurs voor de eervolle benoeming. Spreker wees er nog op dat hij wel in een zeer moeilijken tijd een zwa re en verantwoordelijke taak op de schouders krijgt gelegd. Spreker zeide verder er van bewust te zijn dat een burgemeester rekening heeft te houden met de middelen waar over de gemeente beschikt en daarom zal er dan ook al zijn streven op ge richt zijn om de lasten welke op de bevolking rusten zoo licht mogelijk te doen zijn. Na een beroep te hebben gedaan op de samenwerkende gezindheid van den raad, verklaarde spreker er vooral op uit te zijn om de industrieëelc ontwik keling der stad te bevorderen en steun te blijven verleenen aan de belangrijke onderwijsinstellingen te dezer stede. Nadat burgemeester van de Mortel, die het ambtsgewaad van Eerste Ka merlid droeg, de borst gesierd met een Nederlandsche en Pauselijke riader- orde, de officieele zitting had opgehe ven, begaf zich het gezelschap naar de burgerzaal, waaraan de raadsleden en genoodigden gelegenheid werd gege ven om den burgemeester zijn echtge- noote en ziin kinderen gelukwenschen aan te bieden, gevolgd door een druk ke receptie. Des avonds had een défilé der ver- eenigingen plaats. Oefeningen bü het veldleger in de sneeuw en bij 12 graden Celsius vorst. In witte omhulsels gestoken, rukken de groepen van den aanvaller voor waarts door het besneeuwde terrein. KAMERS VAN KOOPHANDEL. TILBURG EN DEN BOSCH. De vooruitzichten zeer onzeker. In bovengenoemde Kamers van Koop handel hebben de resp. voorzitters de gebruikelijke nieuwjaarsreden uitge sproken. Dc Voorzitter van de Tilburgschc Kamer, de heer H. A. J. Mannaerts, noemde den gang van zaken voor nij verheid en handel in 1939 in het alge meen geenszins onbevredigend. Het gewijzigd tarief van invoerrech ten heeft daarop stimuleerend gewerkt. De belangrijke opdrachten ten be hoeve van 's lands defensie, zijn onge wisse factoren, die een blijvende gun stige ontwikkeling van de toekomst iet wat onzeker maken. Door 't uitbreken van den oorlog werd een radicale verandering in het economische leven in ons land teweeg gebracht. Spreker stelde met genoegen vast dat door de sterke uitbreiding der industri alisatie thans veel ruimer mogelijkheid geschapen is, om in de materieele be hoeften te voorzien, dan in den vorigen oorlog. De spreker ging dan in bijzonderhe den na hoe de toestand zich na 1 Sep tember heeft ontwikkeld. In het district der Tilburgsche Ka mer ontstond aanstonds een groote in- dustrieele bedrijvigheid en de grond- stoffenvoorziening bleef vrij normaal. In het algemeen, zoo besluit spreker deze „weinig bemoedigende'' inleiding, met vast te stellen, dat „de vooruit zichten geenszins rooskleurig zijn en in elk geval onzeker zoodat omtrent de toekomst niets te voorspellen valt. De spreker behandelde achtereen volgens de wolindustrie en den wol- handel, de katoen- en linnennijverheid, de schoenindustrie, de leerindustrie, de steenindustrie en nog andere industri- eele bedrijven van minder voorname beteekenis. In het algemeen is de gang van za ken bevredigend geweest, maar thans begint men te vreezen voor verstar ring in den regelmatigen grondstof- fenaanvoer, met alle gevolgen van dien. Met name in de katoen- en linnen- nijverheid wordt nog altijd de hevigste concurrentie op de binnenlandsche markt, in hoofdzaak vanuit België en Engeland, gevoeld en de uitkomsten waren derhalve slechts matig. Wat het bouwbedrijf aangaat ver klaarde spreker dat er in deze kringen groote behoefte wordt gevoeld aan verbindend-verklaring van 't landelijk collectief contract en het toepassen der Vestigingswet. In de middenstandsbedrijven heeft de Vestigingswet betere verhoudingen ge schapen. Tot voorzitter werd herkozen de heer H. J. A. Mannaerts; tot afdelingsvoor zitter resp. voor groot- en klein-bedrijf de heeren D. Eras en Fr. van Geloven. Den Bosch. De voorzitter van de Bossche Kamer de heer Jos. Meijering, ging eerst uit voerig in op de aspecten ontstaan door de gewijzigde internationale verhou ding. Spreker zeide o.m.: Van de vele on derwerpen waarvoor in den loop van het jaar uw aandacht werd gevraagd, wil ik U in herinnering brengen het ge nomen initiatief om in samenwerking met de economische organisaties in ons district te komen tot een z.g. georgani seerd economisch overleg. De Kamer heeft zich met haar outil lage ter beschikking van het bedrijfsle ven gesteld, om het van voorlichting in deze bijzondere omstandigheden te kunnen dienen en als intermediair op te treden om zijn belangen bij de verschil lende overheidsinstanties te kunnen be pleiten. Een goed geoutilleerde voor lichting werd opgebouwd, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, het welk de vermeerdering van het aantal inlichtingen met 1826 bewijst. Ik moge andermaal en uitdrukkelijk de aandacht van handel en bedrijf op dit streven der Kamer vestigen. Zij staat voor U gereed haar bemiddeling en invloed zooveel mogelijk ter oplos sing van moeilijkheden die zich tenge volge der abnormale omstandigheden in het bedrijf voordoen, te verleenen. BREDA'S ANNEXATIEPLANNEN Oppervlakte viermaal zoo groot, inwo nertal stijgt tot 70.000. De gemeente Breda heeft sinds jaren gebrek aan „levensruimte", zoodat bur gemeester B. W. Th. van Slobbe vrij wel direct na zijn komst te Breda voor steilen tot grenswijziging bij de bevoeg de instanties aanhangig maakte. Uit deze voorstellen zijn drie annexa tieplannen- geboren, waarvan Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant than^ het rncest vérstrekkende aan de betrok ken gemeentebesturen hebben toege zonden met verzoek daarover vóór 1 Mei a s. het advies van den gemeente raad en van de commissie uit de inge zetenen (de z.g. dubbele raad) te mo gen vernemen. Wanneer deze plannen doorgaan en daaraan twijfelt in dit stadium, partieële wijzigingen daargelaten, zelfs de meest verstokte tegenstander niet meer, zal de oppervlakte van Breda viermaal zoo groot worden en zal haar inwonertal tot ongeveer 70.000 stijgen. (Zie vervolg Provinciaal Nieuws Tweede blad). Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. De vier geredden van het schip „Handria", dat 100 mijl buiten IJ muiden is gezonken, zyn behouden met het Noorsche schip „Balzac" te Amster dam aangekomen. Twee dagen en twee nachten hebben z« op een vlot rond gedreven, voordat zjj opgepikt werden. ..«Bet

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5