VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 24 Januari 1940 No. 7 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OMEN. HERPT. N1EUWKUIJK. üttHÏHUIüENBERG. SPRANG—GAPELLE. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 JANUARI 1940. „VAN KUCH TOT KUCH". Degenen die wat meer weten van de samenstelling, de regie, de opvoering van een revue, waarvoor men dan ge woonlijk nog de beste krachten voor n' bepaalde rol kan zoeken, zal temeer be grijpen en waardeeren wat het betee- kent een militaire revue uit te werken en vooral op te voeren; hier toch heeft men te nemen wat er is, te roeien met de riemen die men heeft; hier moet men z'n krachten zoeken onder de pon tonniers, zooals de voorzitter van O. en O. 't zeide, „van eiken rang en stand". v Dit overwegende, zal men respect hebben voor 't geen gisteravond in Musis, na een paar maanden studie, voor 't eerst is ten tooneele gevoerd, onder den weidschen naam van „Van Kuch tot Kuch". De commandant opende met een har telijk welkomstwoord en gaf er zijn groote voldoening over te kennen dat de militairen thans ook eens gastheer konden zijn en een kleine tegen-pres tatie leveren tegenover het zeer vele wat de burgerij hun bij voortduring en op allerlei wijzen aanbiedt. Hij wees er op wat hier door onder linge samenwerking is tot stand geko men, een samenwerking die er steeds moet zijn, zeker bij de militairen, om zoo noodig paraat te zijn het vaderland te verdedigen. Met een spontaan gezongen „Wil helmus" werd de avond begonnen. Laten we nog even zeggen, dat de zaal heerlijk warm was en schitterend gedecoreerd met de beeltenis van H.M. de Koningin en met nationale vlaggen, in bruikleen afgestaan door de Prince- vlag te 's-Bosch, kortom ze zag er verzorgd, feestelijk en gezellig uit en de regeling was prima. Wanneer we dan komen tot de revue zelf, dan zullen we, gezien het boven staande, het wel wat overladen en ge rekte programma niet critisch gaan be kijken, want er waren werkelijk zeer veel goede scènes te bewonderen. Noemen we b.v. „Wij schrijven een brief", „The Black Ponton-boys", een gezelschap pontonniers die op werke lijk uitstekende wijze hun Engelsche negerlied-es zongen; dan de Boks match, het ziekenrapport en niet te vergeten de Ballade van de Maas bij Proijgeien, waar zoo hier en daar steekjes boven en onder water werden gegeven. Typisch was dat de revue-deelen voor de pauze beter in den smaak vie len dan daarna, hoewel ook hier veel te waardeeren viel, maar gedachtig de première zal hier wel wat geschaafd worden. We doelen b.v. op „De moord van Raamsdonk", vooral „De lastige klas „Drama's in zak-formaat". Als die door de leiders en regie nog eens bekeken worden, dan zal dit aan 't geheel zeer ten goede komen. Dit zijn slechts eenige losse opmerkingen; 't geheel voldeed blijkens het hartelijk applaus den be zoekers buitengewoon goed en 't werd aardig geïllustreerd door een mooie fe- ërieke verlichting en een omlijsting van prettige muziek van een amateur-strijk je uit Genderen. Eind goed al goed; een finale, een slot-apothese, die niet naliet diepen in druk te maken. Een vlaggentrofee, een hulde aan de pontonniers, de bestrijders van t wa ter, dat den Nederlander vanaf de Ba tavieren in 't bloed zit, voorgesteld door kleedijig uit dien tijd, uniformen uit latere eeuwen, uit den tijd van Napo leon, een schittering van uniformen en costumes tot op heden, geaccentueerd door mooie militaire signalen en een uitstekend gesproken toelichting, met tot slot een enthousiast Wilhelmus. De ze slot-apothese zou een gang naar Musis alleen reeds dubbel waard zijn. Dr. Kortbeek, voorzitter van O. en O., dankte in welgekozen woorden de samenstellers, den majoor en den fou- rier, de regie, de man van de pasjes, die hij in het spontaan applaus deed deelen, voorts de medewerkers aan de revue, die hij terecht een woord van dank bracht voor hun ijver en doorzettings vermogen, hij dankte de muziek, de burgers, kortom allen die aan 't welsla gen dezer première hadden medege werkt en prees deze eerste uitvoering zeer, al zal er hier en daar natuurlijk wel iets te verbeteren zijn. Een hulde waarbij wij ons, namens de Waalwijksche burgerij, die reeds door talrijke invité's vertegenwoordigd was, gaarne aansluiten. Donderdag is 't (zie achterstaande advertentie) voor de burgers; laat ve len opkomen, opdat nog verschillende andere uitvoeringen noodig zijn; de toffe pontonniers verdienen het. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zang- en Revue-avond. A.s. Zondag geeft dè Liedertafe „Tot Bloei der Toonkunst" in de zaa van den heer P. van Cromvoirt een groote /bang- en Kevue-avond. tiehalve de liedertatel zal dezen avond optreden het gevierde Breda's Kevue- en Gabaret-Hnsembie onder lei ding van den heer Fiet Kaats. Uit gezelschap, dat ook elders veel succes oogstte, zal een groote revue show opvoeren, waarvan net program ma niet minder dan 2U nummers bevat. OUDERAVOND „KUNST EN KRACHT". De j aarlij ksche ouderavond der R.K. Gymnastiekvereeniging „Kunst en Kracht" zal ditmaal gehouden wor den op a.s. Maandag 29 Januari. Het belooft zooals altijd weer een sportieve en amusante avond te wor den. De D Z,C. De Drunensche zwemclub hield hare algemeene jaarvergadering in Hotel Vissers. De jaarveislagen van penningmeester en secretaris werden goedgekeurd en het bestuur werd als volgt samengesteld Voorzitter: A. Hooymaier, secr. Jan Veltman en penningmeester H. Velthuizen. GASVERGIFTIGING. In onze gemeente zijn de laatste da gen eenige gevallen van gasvergifti ging geconstateerd, die gelukkig nog betrekkelijk goed zijn afgeloopen, al thans er zijn geen doodelijke ongeluk ken mee gebeurd. Waarschijnlijk zijn deze gevallen te wijten aan het stuk vriezen van buiten leidingen. Het wekte bevreemding, dat M. de Rooy, in de Eerste Zeine, niet op tijd was om zijn beesten te melken, die hij vlak in de buurt bij zijn vader had staan. Men wilde hem gaan wekken, doch op herhaald kloppen op de buifendeur kreeg men aanvankelijk geen gehoor. Tenslotte kwam de Rooy geheel ver suft en de bewusteloosheid nabij open doen. Oogenblikkelijk merkte men, dat het hier gasvergiftiging betrof en men ijlde naar het bed, waar de vrouw van de R. reeds bewusteloos was. Dr. Kolster, die spoedig ter plaatse was, slaagde er na geruimen tijd in haar bij te brengen. Een analoog geval deed zich voor bij de fam. Manders-Korthout, eveneens in de Eerste Zeine. Manders was er hier het ergst aan toe, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij Dielissen-Kr'ol in de Antoniusstr. bemerkte men de gaslucht gedurende den dag, zoodat men spoediger maatre gelen kon nemen. Voorts schijnt het, dat er nog op eenige andere plaatsen in de St. Anto- niusparochie lekken in de buitenleidin gen zijn ontstaan, tengevolge waarvan het gas in de woonhuizen binnendrong. Ook deze gevallen droegen evenwel geen ernstig karakter. De huizen van de R. en M. zijn tij delijk ontruimd moeten worden en de gedupeerden zullen eenigen tijd rust te nemen hebben. PLAID ONTVREEMD. Uit een luxe auto van V. alhier, die in de Mr. van Coothstraat geparkeerd stond is des avonds een plaid ont vreemd. Men zij gewaarschuwd. Voorkomen is beter dan genezen; sluit uw wagen dus af. SCHOORSTEENBRAND. Bij Holtzer-Passier ontstond heden morgen schoorsteenbrand. Gelukkig kon het kwaad door brand meester Faro en de gemeente-politie in de kiem worden gesmoord. BINNENBRANDJE. Dinsdagmiddag ontstond bij de fam. Verhoeven te v.m. Baardwijk, in de woonkamer brand. Een schoorsteenkleedje dat op de kachel viel raakte in brand en deelde het vuur mede aan enkele andere voor werpen. Door toesnellende buren is het vuur met behulp van eenige emmers water gebluscht. LAMBERT FLORIE t Na een kortstondige ziekte is te 's-Hcrtogenbosch in den leeftijd van 53 jaren overleden de heer Lambert Florie, chef van de afdeeling belastin gen, drankwet en marktwezen. De heer Florie was een bekende fi guur in Den Bosch wien vooral de bloei van de veemarkt zeer ter harte ging. Voorts was hij secretaris der Marktcommissie. Van de vereeniging A.M.B.O.K.. die zich ten doel stelt weesjes en ouden van dagen genoeglijke uren te ver schaffen, was hij de toegewijde secre taris. Voorts was hij voorzitter van de Mis- sievereeniging St. Franciscus Xaverius, oprichter van de Bossche afdeeling van „De Princevlag" en lid van het hoofdbestuur dezer vereeniging. De heer Florie heeft indertijd zijn opleiding in de gemeente-administra tie genoten bij den heer Hendriks, se cretaris van v.m. Besoijen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Het 30-jarig bestaan van de Vak, Zondag herdacht de afdeeling van fabrieksarbeiuersboud abt. Wiili- Drorüus» te Ürunen haar 3U jarig nestaau. De dag werd begonnen niet een H. Mis voor de ievcuue en over leden leüeu van de vereeniging op gedragen door den GeesteiijK Ad vi- seur, Kapelaan Vogels. Dm 12 uur kwamen de leden in vergadering bijeen iu zaal der meisjescongregatie onder leiding van hun voorziiler, den heer H. Maas. De voorzitter gaf in zijn opeuings- wooid een Kort overzicül wat in de afgeloopen vijf jaren door de organisatie was bereikt in 't belang van den arbeider. Spreker wees daarbij met groote waarüeeiing op de invoering van de C.A.O., de Kindertoeslag en anderen, terwijl uij met Krachtige woorden gewag maaKie van de actie, die gevoerd dient te worden tot het invoeren van een loousverüooging van min stens iU°/0 in verhand met 't stijgen van den levensstandaard. De secretaris, de heer L. van Leest, Klaagde in zijn jaarverslag overüet slccnie vergaderiugbezoek, doen slipie met groote vreugde de succes volle acne aau, die gevoerd werd lot het werven van leden voor de organisatie. Het ledental bedraagt mans 94. De penningmeester bracht het financieel verslag uit, dat sloot met een hang saldo van 1 32,89. Namens de kascontrole bracht de heer N, Merkx den penningmeester, den heer Th. Couwenberg dank voor zijn accuraat en correct beheer van de stukken. In verband met het toenemen van het aantal leden en werkzaam heden diende het bestuur met twee leden te worden uitgebreid. Door het bestuur werden de heeren G. Vesters en N. Verhoeven candiJaat gesteld. Deze heeren werden door de vergadering hij acclamatie in 't bestuur benoemd. Kapelaan Vogels, de geestelijke adviseur der vereeuigingfeliciteerde afdeeling met het dei tig jarig jubi leum en onderstreepte de woorden van den voorzitter. Spr. toonde net succes van een drachtig samenwerken en boe het eigenbelang in het vereenigingsleven geen rol mag spelen. Spr. besloot zijn sympathieke woorden met: «Het gaat op het oogenblik goed. Blijitdaarom samen werken en blijft niet dood op kleine persoonlijkheden.» Om zeven uur kwamen de leden met hun vrouwen in de zaal der meisjes congregalie in feestvergade- ring bijeen. Burgemeester Mr. R. van der Heijden gaf door zijn per- soonlijke aanwezigtieid blijk van zijn medeleven en belangstelling. Mede aanwezig waren deheer C. Roesten- berg uit Kaatsheuvel ex-hoofdbe stuurder en de heer Buikx uit Waalwijk, hoofdbestuurder. Voor zitter Maas memoreerde het 30-jarig bestaan van de vak en in hoofdzaak de resultaten, die de laatste vijl jaren zijn behaald. Verder wijdde spr. in den breede uit over de tot stand- koming van betere loonsvoorwaar den voor de arbeiders in ürunen. Alleen is reeds f2000 aan kinder toeslag uitgekeerd en werd onlangs een loonbijslag van 5°/0 toegekend. Spr. spoorde de leden aan om die genen die nog buiten de organisatie staan aan te sporen aan te slu ten en drukte de vrouwelijke jeugd op het hart een eigen organisatie te stichten. Kapelaan Vogels, geestelijk advi seur feliciteerde de leden met dit jubileum en dankte degenen, die zoo krachtig hebben meegewerkt de vereeniging,diein den aanvang zoo nietig was, tot wasdom te hebben gebracht In stoffelijke doch ook in geestelijk opzicht heeft de vereeni ging veel en vruchtdragend werk verricht. Spr. wijdde uit over"Rerum Novarum'' en spoorde de leden aan steeds het hoofddoel voor oogen te houden. Burgemeester Mr.Th. v. d. Heijden wenschte de Vak geluk met haar dertig jarig jubileum. Spr wilde niet trachten de beteëkenis van de Vak organisatie uiteen te zetten, doch ook wij aldus spr hebben belang bij de Vakorganisatie. Immers de gemeenteen rijk dragen een belang rijk deel bij iu ue kosten der werke loosheid.Spr. was van xneeaing dat bij den arbeider't besef Daan breekt, dat ooK dij zooveel mogelijk voor zich zelf moet zorgen om vrij te blijven van armoede. Spr. besloot met de vereeniging eeu langjarigen groeien bloei toe te wenscben onder leiding van den nuidigen voorzitter. De voorzitter van de R. K. W. V. Adr. v. d. Wiel Dood eveneens zijn gelukwenschen aan en sprak de hoop uit dat de vrouwen ot verloof len der leden bij vergaderingen en ont wikkelingsavonden deze laalste, naar deze bijeenkomsten zouden zenden. Spr.gat enKele voorbeelden van het nut der organisatie. De heer Buikx hoofdbestuuislid bracht de vereeuigmg de allerbeste wenschen van het üootduestuur. Spr. noemde de posities van dc fa brieksarbeiders dertig jaren geleden zeer ongunstig mede als gevolg van vaneen our een l vaardig liberalistisch stelsel Taai hebben de arbeiders vanaf de oprichting vol gehouden en na veel strijd is veel gewonnen. De werklieden vereeniging waarvan de organisatie een aloetling is telt ruim 2.OU.OUU leden. De maatregelen die van overheidswege genomen werden kwamen onder den druk van de organisatie tot stand, als hel ware gedwongen. Spr. soiude de diverse maatregelen op. Het bewijs is geleverd dat wij op den goeden weg zijn, Spr. riep de medewerking in om betidiaal naar de nieuwe Gemeen schap verwezelijkt te ktijgen. Spr. wijdde iu den breede uil over de voordeelen, die een vakorganisatie biedt. De heer Roestenberg sloot zich aan bij de diverse gel uk wenschen en in üooldzaak, die tot het bestuur en in het hijzonder lot deu voor zitter Maas waren gericht. Spr zeide dat er nog een zakelijke punt is waarom de aandacht dient gevestigd te worden, n.l. op het aanwerven van al degenen, die builen de organisatie slaan. Spi .wekte de leden op hun belangen in te zien. De rest van den avoiid werd feestelijk ge vierd. Muziek en voordracht plus diverse tractaties wisselde elkaar af. Door den heer Jan Mekx waren een tweetal gedichte.i gemaakt en getoonzet. Hij droeg ze met groot succes voor. Broeder Wilhelmus. Vorige week werd de Eerwaarde broedei Wilhelmus van hel St. Fran ciscus geslicht alhier in het zieken huis van Johannis te Deo in den Bosch ter observatie opgenomen. Zalei middag onderging üij mei goed gevolg een maagoperatie en naar wij vernemen is zijn toestand zoo danig, dat eeu voorspoedig herstel te verwachlen is. Schaatswedstrijd afgelast. In verband mei de slecüle weers omstandigheden moest de schaats- weustnjü, die Zalerdagmiduag ge houden zou worden onuer auspiciën van de directie van de Rex schoen, labriek worden algelasl. Men hoopt hem in den loop van deze week alsnog te organiseeren. „Ons Genoegen.'1 Traditie getrouw gal de Hand- boogsckutterij „Uns Genoegen'', ge. vestigd in het calé „De Ploeg" van Th. van Horen in tiaar vereenigings lokaal haar juarlijksche uitvoering. De R.K. I ooaeel vereeniging «Kunst na Arbeid'' van Baaidwijk verleende hierbij hare medewerking voorna melijk door de opvoering van „Na poleon de vierde'', een stuk dal bij zonder in den smaak viel te meer nog daar de verschillende rollen zeer correct werden uitgevoeid en waarbij de rollen van Napoleon, Goedeel, Dorus en Sprankel een speciale vermelding verdienen. De pianist de heer Jac. v. Vrede van Luttelheipt bracht als pianist de noodige stemming in de zaaien werd hierbij bijgeaiaan door den heer P de Man van Herpt. Uitvoering Liedertafel. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst'' in de zaal van den heer Joh. de Bont haar eerste groote winter uilvoering. Niettegenstaande het slechte weer bestohd er voor deze uitvoering groote belangstelling en was de zaal tjokvol. Onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Ant. van Steensel werden de muzieknummers op te loven wijze uitgevoerd hetgeen wel bleek uit het hartelijk applaus van hel publiek. Het gaat met de ver eeniging mei zang en ledental steeds crescendo. Na de pauze bracht de vereeniging uit eigen krachten voor 't voetlicht de operette in één bedrijf: „Als mijnheer van huis is." Zang en spel wdi seuiiterend. Ook de komische üuo's, uuelieu en couplelleu hebben oii£ciwijtcld niet weiuig bijgedragen tol nel welslagen van den avond. Voor de muzikale omlijsting van bet programma als begeleider van eeu cu ander, werd op voortreffelijke wijze gezorgd door den pianist Micüei van Heivoort alhier die niet weinig üeeil bijgedragen tot ver- uuugmg van de gezellige sfeer. Hei was eeu Kunst- en genotvolle avond. Op 29 Januari a.s. hoopt de beer J. de Bont den dag te berdenken waarop bij voor 40 jaar iu dienst li ad dij de Nederlandscbe Spoor wegen, waarvan de laatste ruim 30 jaar ais Drugwachier aan de spcor- Drug Dij wacUipust 14 te Raarns- douKsveerüeeriruidenberg. Gedureude deze 40 jaar üeeft de Bont zich door ziju ij ver en plicnts- Deli acütujg een uiiaiekendeconduile- siaal welen te verwerven, waardoor üij Dij zijn superieuren in boog aanzien is Komen te staan. OoK van Ue scnippers en zijn collega's is de Bont vriend geworden. Steeds toonde nij zicü voor een ieder een bereid auiDleuaar. Het zal dan ook den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wat reeds laug gevreesd werd en waartegen door verscnilieude in stanties een fel protest is aangelee- Kend, is werKeiijKüeid geworden, Aau de Nedeilandscüe spoorwegen is bij K. B. van 11 Januari j.l.onl- helliug verleeud van de verplichting lot alsluilibg van den overweg dij km. 14.255 van den spoorweg Lage- Z walu we 's-tleriogenboscb ie Geer- truidenberg bij wacnlposl 12. Binnenkort zal eeu waaischuwings- inrichtiug en een waarschuwings bord worden geplaatst en dan is er weer een van die gevaarlijke over wegen meer ontslaan waar onge twijfeld ongelukken niet zullen en kunnen uilolijven. CaPüLLK. Bij den gemeente-veldwachter Keijiiemans is aangifte gedaan van üet verliezen van een paar hand schoenen. Het muziekgezelschap „Kunsl na Arbeid'' houdt a.s. Donderdag 25 dezer des avonds 8 uur in het repetitielokaal zijn jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van 3 bestuursleden wegens perio. dieke allreding van de neeien J. Micbaël, E. Colet en H. W. Kerst Op Maandag 29 Jan, e. k. des avonds 7 uur houdt de Ned. Herv. Jongelingsvereeu. op Geref. grond slag „Immanuël" onder leiding van Us. T. H. Oosteubrug haar jaarver gadering. Naast de gewone huis houdelijke aangelegenheden ver meldt de agenda verschillende voor drachten en inleidingen, te verzorgen door de leden. Niet op Maandag 29 dezer, zooals oorspronkelijk was aange kondigd, doch op Woensdag 31 Jan. a.s. des avonds 7 uur zal in het gymnastieklokaal der O. L. school in üe Kom alhier een propaganda- avond, uitgaande van den Neder- landscben Blindenbond te s Graven- bage, worden gehouden. Op dezen avond wacht het publiek een groote verrassing, „Lichtende verten*' is de titei van een nieuwe film, die zoo duidelijk het leven en slreven, de moeilijkheden en, ge lukkig ook, de overwinningen van de(n) blinde(n) mensch toont aan de(n) ziende(n). dat geen andere vinding tot het naderen en begrijpen van de blindenwereld dit zoo over tuigend zou hebben kunnen uit beelden. Deze nieuwe moderne, iotografisch zoo prachtige film, is zeer interessant en vooral ook boeiend door de verhalende draad, welke door de film is geweven, waardoor zoo het leven der blinden van zeer nabij, ja zelfs tot in den familiekring wordt gevolgd. Wij verwachten zeer veel van deze film en hopen, dat zij veel belang stellenden zal trekken, die na afloop van den avond het werk v. d. Neder- landschen Blindenbond «Is vrienden zullen begrijpen en dit werk zullen steunen. Dan is het doe), waarvoor deze propaganda avond gegeven wordt, bereikt. Als voorfilm wordt gegeven „Wa kende oogen,'. een treilend vei haal over een blind meisje, dat eerst diep afhankelijk is, maar ten slotte in h.t gelukkig bezit komt van een trouwe geleidehond Dezegeleidt haardoor de drukke stad, waar zij woont. De heer Joh. van den Berg, pro pagandist van den Ned Blindenbond zal een duidelijke explicatie van de films geven en ter afwisseling de aanwezigen bezighouden met decla matie. We willen ieder opwekken van

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7