RECHTZAKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. SPORT, BOEKBESPREKING vrovMicmirc ADVERTENTIEN WASPIK. KAATSHEUVEL. dit fraaie filmprogramma te komen genieten en daardoor belangstelling te tonnen in tiet leven der blinden. Programma's, levens bewijs van toe gang, zullen dezer dagen door wel willende dames tegen den prijs van dertig cent worden aangeboden. Zijt ge verui.iderd den propaganda avond bij te wonen, dan kunt u dus toch door het koopen van een programma het mooie werk in het belang der blinden steunen. Deze programma's zijn tevens ver krijgbaar bij het Coiniié van voor- beieidmg, waarin zitting hebbende heeren A. Smit, burgemeester van Sprang Capeiie, Ds. T. H. Oosten- brug, predikant der Ned. Her\. ge meente, Ds. K. Dijk, predikant der Geref. Keik aan het Bruggetje, E. Colet, hoold der O L. School, M C. Kijken, hoofd der Chr. school in de Nieuwslraat en W. J. v. Nieuwen huijzen, onderwijzer. Het tiarmoniegezelschap zal met medewerking van hel Tooneelgezel- schap „Enlre Nous" hare tweede VViuleruitvoering geven op 4 Febr. ten half acht in de zaai van den heer tl. van Ierse). Met de wetenschap wat „Ent-re Nous» steeds presteert kan gerust gezegd worden dat een genolvollen avond kan worden verwacht. Op Donderdag 25 Januari zal de R K. VVerkliedenvereeniging teu 7/a uur eei1 algemeene vergadering houden iu net Patronaat. De Katholieke Meisjes Centrale zal op Vrij lag 26 Januari ten 71 /2 uur een algemeene vergadering houden in hel Patronaat. Ook niet leden die belangstellen in deze vereeniging kunnen deze vergadering bijwonen. Geslaagd. Voor het diploma Boekhouden van de Federatie Mercurius slaagde alhier de heer Fr. Schrauwers Pzn. Bekroond. Op de Zaterdag en Zondag te Rot terdam door de vereeniging Cypria ge houden tentoonstelling, behaalde de heer J. Tuerlings alhier met W. W. kriel een 1ste, twee 2de en een 5de prijs. Met Zw. Min. kr. twee 1ste en drie 2de prijzen met 4 E. P. Zeldzaam jubileum. Het gebeurt tegenwoordig niet vaak dat dienstbetrekkingen als dienstbode een kwart-eeuw onveranderd blijven. Zondag echter vierl alhier bij de fa milie H. P. Dekkers-v. d. Vliet de daar wonende dienstbode, mej. Mart. Pij nenburg haar zilveren dienstjubileuin, lerwijl het dan 35 jaren geleden is dal zij in dezelfde familie in betrekking was, daar de eerste 10 jaren werden doorgebracht bij cic familie v. d. Vliet. Wisselconcert. Het tweede wisselconcerl tusschen plaatselijke vereenigingen is ook Zon dag weer een groot succes geworden. Het is de eerste maal geweest dat de harmonie Euphonia hare volle mede werking met deze wisselconc.erten kon bieden en wij moeten getuigen, dat bet corps in den korten tijd dat het onder vakkundige leiding staat, met reuzen schreden is vooruitgegaan. De num mers die gegeven werden, hadden in uitvoering en opvatting een goede ver zorging en het was vooral te constatee- ren, dat er volle samenwerking be stond tusschen de leiding en de exe cutanten. De ouverture Zampa, de fan tasie uit Willem Teil en de Walzer BI urnen der Liebe, waren de voornaam ste nummers van het programma. De Zangvereeniging Bel Canto trad als tweede op en had niet minder suc ces. Met het zware mannenkoor van Wierts „De Dijk" werd ingezet. Het dameskoor zong daarna met veel toewijding de Avondcantate van Cath. v. Bennes, waarhij de kleine Vrinten voor de begeleiding zorgde. Een drietal mooie nummers voor ge mengd koor besloten het programma, n.l. het Osternchor van Mascagni, de Strauss Walzer Rosen aus dcm Süden en Herzkïopfen van Rich. Eilenberg. Het koor was goed op dreef, doch was eenigszins gehandicapt in de hegelei ding, daar de piano door de vochtigheid niet voldoende aansprak. Een gezellig bal sloot den goedge slaagden avond, waarop de voorzitter van Apollo nog een woord van dank bracht aan de medewerkende gezel schappen. Rector J. A. J. Paymans f Gisternacht is in het Ziekenhuis te 's-Bosch overleden de heer J. A J. Paymans, rector van 't gesticht Reinier van Arkel en godsdiensf- leeraar aan de R.K, Lycea in den Bosch. De overledene werd geboren te Tilburg 13 Juli 18CJ6 en priester ge wijd 21 Mei 1921. Achtereenvolgens werd hij benoemd tol kapelaan te Goorle. tot kapelaan in den Bosch godsdienstleeraar R.K. Lycea Den Bosch en tol recior van Reinier van Arkel. Uitspraken. De kantonrechter te 's-Bosch wees o.m. de navolgende vonnissen. F. P., Waalwijk, arbeidswet, 2 x f5 boete. P. J. K., Waalwijk, kalf op pijnlijke wijze vervoeren, 7.50 boete. W. v. Ba, Vlijmen, dronkenschap, 10.— boete. KRIJGSRAAD. Slapende wacht op een geladen brug De 29-jarige soldaat J. K. uit Waalwijk moest op 29 September ji. op wacht staan bij een met spring stoffen geladen brug. Hij ging er echter bij zitten en viel iu slaap, zoodat hij nu voor den krijgsraad verschijnen moest, beklaagd van 't feit, dat hij zich in een zoodanige toestand had gebracht, dat hij niet in staat was, zijn dienstverrichtingen naar behooren te vervullen. Hij voerde te zijner verdediging aan dat hij juist van verlof was terug gekomen, heigeen van in vloed scheen te zijn geweest op zijn waakzaam heidsvermogen. De auditeur-militair eischte tegen hem een militairede tentie van twee weken. De Krijgs raad heeft hem veroordeeld con form den eisch. KONINGIN EN PRINSES OP MARKEN. Gistermiddag werd Monnikendam verrast door de komst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die even over halfvier per auto in het dorp arriveerden. Op den Zuiderzeedijk verlieten de vorstelijke personen den wagen en begaven zij zich een oogen- 1)1 ik op het ijs om te genieten van den prachtigen aanblik en de vroolijke be drijvigheid van de schaatsenrijders in oogenschouw te nemen. Daarna stapten de vorstelijke personen weer in den auto, waarmede zij den tocht over de Gouwzee naar 't eiland Marken voort zetten. In een tweeden auto was het gevolg gezeten. Aan de haven was een groote me nigte samengestroomd,die de beide vorstinnen hartelijk toejuchte. Omsteeks vier uur keerde het vorste lijk gezelschap terug in Monnikendam. In vrij snelle vaart hadden de auto's in totaal drie in getar naar Mar ken gereden, vanwaar langs denzelf den weg de terugtocht werd gemaakt. De hooge bezoeksters zijn op het ei land niet aan land gegaan. I)E RILT VERWACHT: EERST VORST, DAN DOOI. Het K.N.M.I. verwacht tot hedenavond: Des ochtends matige tot lichte vorst, in den middag om het vriespunt tot lichten dooi, nevelig tot helder of half bewolkt, droog weer, zwakke tot ma tige Westelijke tot Zuidelijke wind. HET KWIK DAALT. Temperaturen te Amsterdam. 3 uur 2.8 graden Celsius 4 uur 2.8 graden Celsius 5 uur 2.8 graden Celsius 6 uur 2.2 graden Celsius 7 uur 1.7 graden Celsius 8 uur 1.7 graden Celsius 9 uur 1.1 graden Celsius 10 uur 0.5 graden Celsius D9 meedoogenlooze koude. In Amerika kostte zij tot dusver aan 257 menscben het leven. MADRID. De laatste dagen heeft het in de hoofdstad zoo overdadig gesneeuwd als men sinds het begin van deze eeuw niet heeft meege maakt. Het verkeer wordt ernstig belemmerd. Drieduizend sneeuw ruimers zijn voortdurend bezig. In Bilbao ligt het havenbedrijf geheel stil. In Sevilla heerscht tien graden vorst. In Cadiz heeft liet flink gesneeuwd, hetgeen daar iels heel ongewoons is. In het Midden-Spanjeis het auto verkeer stopgezet, waardoor ook de aanvoer van levensmiddelen moei lijkheden ondervind. Inverscheidene plaatsen heerscht gebrek aan drink water. BOEKAREST. In verschillende deelen van Roemenië, in het bij zonder in de Karpathen en in het Noorden des lands, hebben weder sneeuwstormen gewoed, die vooral in het Noord-Oosten van Roemenië gepaaid gingen inet een steik toe nemende koudegolf. Hel sooorweg- verkeer moest op sommige plaatsen worden onderbroken. In de Boeko- wina ligt de sneeuw tot twee meter hoog. Twee menschen zijn om hel leven gekomen. KOPENHAGEN. De sneeuwstor men, die aanvankelijk alleen hoven Jutland woedden, hebben zich thans tot het geheele land uitgebreid. Jutland ligt diep onder de sneeuw. In een der Noordelijke districten is men er ondanks alle maatregelen niet in geslaagd, een voldoende ver binding tot stand te brengen. NEW YORK. De aanhoudende koudegolf heeft tot dusver 257 menschen hel leven gekost. In ver scheidene Zuidelijke staten heeft men de scholen moeten sluiten. De ondergang van het stoomschip Orazio. Officieel is te Rome medegedeeld, dat het Iiaiiaansche motorschip Orazio (11.669 ton) Zondag tegen 5 uur op 38 mijlen ten zuiden van Toulon wegens brand aan boord noodseinen heeft uitgezonden. Een watervliegtuig, een mijnen veger, een sleepboot en verder een Fransche torpedojager en deltaliaan- sche schepen Conde Bianca Mano, Colombo, Cellina en Edera begaven zich naar de opgegeven plaats om hulp te verleenen. Het watervliegtuig heefl het schip het eeisl opgemerkt en geseind,dat het vuur in het achterschip woedde en zich geleidelijk uilbreidde naar den voorkant. De Fransche sleep boot moest wegens de woelige zee naar Toulon teiugkeeren. De eerste schepen naderden de Orazio tegen half vijf 's middags en negonnen direct hun hulppoging, n waarbij zij hinder ondervonden van de rukwinden. Den geheelen nacht hebben de/e operalies voortgeduurd De Orazio had 412 passagiers aan boord en een bemanning van 231 leden. Men heeft geconstateerd, dal tot nu toe 318 personen door de Bianca Mano, 173 door de Colombo en 48 door de Fransche schepen, in het geheel 539 personen werden gered, Volgens de laatste, door de reederij van de Orazio gepubliceerde lijslen zijn bij den c ndergang van de Orazio 107 slachtoffers le be treuren. Het zijn 47 passagiers en 60 le den der bemanning. Er hebben zich hartverscheurende tooneelen afgespeeld, toen de ge redden van de Conté Bianca en Colombo aan wal kwamen. Bloed verwanten en vrienden hielpen de gewonden passagiers bij het aan land gaan. Verscheidene opvaren den hadden ernstige brandwonden opgeloopen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht. Tot de geredden behooren, gelijk bekend, de Nederlanders J. W. Gar schagen en G. Witmondt. Verder werd ons verzekerd, dat zich bij de te Genua aangekomen geredden nog een Nederlander bevindt, die zijn vrouw en dochtertje bij de ramp verloren heeft: de sloep waarin zij zich bevon den, sloeg om en zij verdronken jam merlijk. Als naam van den Nederlan der gaf men ons op den heer Max Gat- tiker. Verhalen van geredden. De heer Gattiker, zoo werd ons ver der medegedeeld, heeft tien jaren ach tereen in Borneo gewoond en had zich onlangs naar Europa begeven, dat hij nu weer verlaten wilde, om naar Cu rasao te gaan. Te zamen met zijn vrouw en dochtertje had hij zich in gescheept op de „Orazio". Toen de brand op het schip zooda nige vormen had aangenomen, dat er van behoud geen sprake meer was en de kapitein gelastte de sloepen neer te laten, werd de heer Gattiker van zijn vrouw en dochtertje gescheiden, daar vrouwen en kinderen het eerst in de sloepen gingen. Hij hielp zijn vrouw en kind nog bij het instappen in de sloep en sprak haar moed in. Langzaam ging de sloep te water en reeds dacht men, dat de manoeuvre gelukt was, toen plotseling een ge weldige golf kwam aanrollen, die de sloep opnam en omsloeg. Alle inzitten den geraakten te water. Ik moest machteloos toezien, zoo vertelde de heer Gattiker, hoe mijn vrouw en dochtertje in de golven verdwenen. Onze berichtgever te Genua zeide nog: Wij hebben den ongelukkigen man vanmorgen aangetroffen in den salon van de „Conté Biancamano". We aar zelden tot hem te spreken, wanf het is hem aan te zien, dat hij geweldig lijdt onder het verlies, dat hem zoo wreed ADVERTEERT IN DIT BLAD. getroffen heeft. Hij zit in een fauteuil en staart wezenloos voor zich uit. Zijn oogen zijn nog rood van de tranen. Wij trachten nog eenige bemoedi gende woorden tot hem te zeggen, maar de heer Gattiker ziet ons aan en geeft ons te kennen, dat hij niet spre ken wil en niet spreken kan. Wij he grijpen volkomen, welk een leed hem getroffen heeft en eerbiedigen zijn wensch. Overlevende van Bolivar Wij trachten nog met andere passa giers te spreken, doch ook zij zijn nog diep onder den indruk van de door stane ontberingen en van de angstige uren, die zij hebben meegemaakt. Wij treffen een dame aan, die kortgeleden nog gered werd hij de torpedeering van het Nederlandsche schip „Simon Bolivar". Zij heet Irene Forero en was op weg naar Bogota en reisde daarheen te zamen met haar man En rico Ferero Juljao en met haar doch tertje Leyla, dat 5 jaar oud was. Het dochtertje was het eerst in de sloep gegaan. Zij zelf kon pas later gaan in een andere sloep, die door de „Conté Biancamano" werd aangetrof fen Eerst 24 uren nadat zij gered was, dat is gisteravond om 6 uur, ontving zij aan boord van de „Biancamano" een telegram van haar man, die haar mededeelde, dat hij en haar dochtertje gezond en behouden waren en zich aan boord van het Italiaanche shcip „Colombo" bevonden. DE GLADHEID. De sneeuw en de daaraan verbon den gladheid heeft in onze gemeente wel veel ongerief veroorzaakt, doch tot ernstige ongelukken is het gelukkig niet gekomen. De heer v. d. Heijden uit de St. An- toniusparochie kwam met zijn fiets zoo danig te vallen, dat hij zijn arm brak. Een luxe auto van C. uit Tilburg, kon in de St. Antoniusstraat de bocht naar het H. Hartplein niet juist nemen, waardoor hij tegen een groentekar reed. Appeltjes en boerenkool rolden in de sneew. De auto had enkele deuken. Bij het stoomgemaal raakten twee auto's met officieren en echtgenooten daarvan in de sneeuw vast. Na anderhalf uur tobben gelukte het een militaire bestelwagen de auto's los te sleepen. Nabij 't station S. S. kwam een luxe auto met een vrachtauto in botsing, waarbij de eerste ernstige schade op liep. De leger-aalmoezenier uit Tilburg kwam met z'n auto in een volgesneeuw- de sloot en moest door de Luchtwach ters bevrijd worden. Tweede dag van het offensief aan het Ladoga-rr eer.' De tweede dag van het nieuwe groote Russische olltnsitl, waarvan üet hoolüüoel is door een omsinge lende beweging uit het gebied ten N. O. van bel Ladoganuer achlei ie Manneiheitner-liiiie le komen, heeft geen succes voor het Koode Leger opgelevei d,aldus ineldl United Press. De aanvallen sloegen le pletter tegen den Fmschen defensie-muur. Hel aantal fie.Mieuvelde en gewonde Russen schat men op verscheidene duizenden. Zij liggen op het met een dikke laag sneeuw bedekte terrein voor de Finsche stellingen. Het Finsche communique van gisteren deelt bijzonderheden mede over de mislukking van den eersten dag van het Russische offensief. Het luidt Te land: Op de Karelische land- engte is de artillerie op sommige punten actief geweest. Tusschen Summa en Nuolaajarvi hebben oe Finnen 'n verkeuniiigsafdeeJing van de Russen teruggeslagen. Gisteren hebben de Finnen vier tanks ver nietigd. Ten Noordoosten van het Ladoga meer hebben de Finnen met succes alle aanvallen van den vijand afge slagen en hem zware verliezen toe gebracht. De Finnen veroverden eenige steunpunten op de Russen en vernietigden een aanlal tanks. Als voorbeeld voor hel verlies der Russen kan gemeld worden, dat zij in den strijd bij Kollaanjoki meer dan 1000 man in twee dagen ver loren. Te Aittojoko en in den sector van Ilomantsi heerscht een sterke activiteit van de artillerie. BijAitlo- oko heeft de vijand verscheiden aanvallen gedaan op verschillende punten, die werden afgeslagen. Van de andere sectoren valt geen nieuws te melden. Duitsche troepen in Lwow. Volgens berichten uit over het algemeen welingi lichte Iron zijn in den nacht van 14 op 15 Januari de eerste Duitsche detachementen in Lwow (Lembe4g)aangekomen, nadat de sovjet-Russische radio omroep den veei tienoen Jai.uan in eeu kort bericht in het Poolscb en in het Oekrainisch de bui gei bevolking had uiigenooüigd niet zenuwachiig te women over de aanwezigheid der Duitsche ti oeptn en kalm le bli)\eu. Een deel der Duilsche troepen is sinds diendag in de Galicische hoold' stad gebleven. Andeie detaclunun- len werden op 15 Jan. met treinen in Oostelijke richting gezonden. De bedoeling is om zoodoende de uil Roemenië komende goederen treinen le bewaken. SPORT-VARIA. De wedstrijden in het Antwerpsche Sportpaleis zijn Zaterdagavond een mis lukking geworden door het falen van de Nederlandsche vertegenwoordigers. Van Amsterdam bracht er het beste af door zijn fraaie overwinning op Bruneel. De stayerswedstrijden met Slaats en Doin- hof werden een totale mislukking. De Belgen hadden vrij spel en voor Mi- chaux, den Belgischen kampioen, was het een wandelingetje. De zgn. Nederland België ontmoeting werd een fiasco voor onze landgenooten. Evenals de vorige maal hebben Wals en Pellenaars op de nieuwe baan te Zu rich een eclatante overwinning behaald op hun tegenstanders. Zonder veel moei te draaiden zij om hun concurrenten heen, zoodat het publiek niet lang in de onzekerheid bleef, wié den koppehved- strfjd zou winnen. WalsPellenaars legden de 100 km. af in 2 uur 5 min. 21 sec. De Zwitsers DiggelmannGilgcn volgden op een ron de op de 2e plaats. Met WalsPellenaars zullen Scherens en Deneef deelnemen aan den internati onalen koppelwedstrijd, welke 27 Janu ari a.s. te Rerlijn zal worden verreden. Na den Zesdaagsche van Antwerpen zou van Vliet zich gaan toeleggen op het rijden van wegwedstrijden. De wereld kampioen heeft echter verklaard dat hij alleen zal deelnemen aan het criterium van Antwerpen, dat eigenlijk meer een baanwedstrijd is. Te Zeil am See zijn de schaatsenwed- strijden begonnen om het kampioenschap van Duitschland. In de algemeene rang schikking leidt Wazulek met 99.483 pun ten voor Stiepl met 90.600 punten. Te Antwerpen zal een bokswedstrijd worden gehouden tusschen den Neder lan dschen kampioen half-zwaargewicht Elten en den Belg Roth. De Zwitserschc wielerbond heeft be sloten dit jaar geen ronde te laten ver rijden in verband met den internationa len toestand. In de plaats hiervan komt een wegwedstrijd bestaande uit verschil lende etappen. De wedstrijd zal in Augus tus worden gehouden. DAMMEN. W. D. V. De uitslag van de j.l. Dinsdag in café „De Molenvliet" gespeelde wedstrijden is als volgt: F. v. MünsterDr. Hollemans 20 A. WitteveenDe Jong 20 W. KraalH. v. d. Hammen 2— 0 T. JordesF. v. d. Gouw 20 A. MoonenA. v. d. Gouw 02 Groep II. D. v. GelderJ. v. d. Gouw 0--2 F. SchuurmansA. Peijnenburg 0- -2 v. HilstF. v. d. Gouw II 0—2 A. Damenv. d. Velden 2—0 Schuurmansv. Gelder 20 W. H. DamenJ. v. d. Gouw 02 v. d. Velden—J. Hollomaiis 2- 0 A. Damenv. Hilst 20 Evafs oogen gaan open. Dit is een roman voor oudere meisjes, geschreven door A. M. NacheniusRoeg- holt. Opmerkelijk is in dit boek de heerlijke typeering van Eva. Het eenige wat dil meisje ernst is, is haar studie, de rest, zoowel Rein's vriendschap als haar eigen gezondheid behandelt ze nonchalant. De gevolgen hiervan blijven niet uil en juist deze gevolgen doen Eva's oogen open gaan. Heden overleed plotse ling tot onze diepe droef heid, onze lieve Man en Vader PIETER QU1RIJNS in den ouderdom van 57 jaren. Y. M, QUIRIJNS Oerlemans CORA WILLY. Castricum (N. H.)23Jan. 1910. Burg. Boreellaan 15. Begrafenis cp Vrijdag a,s. na aankomst trein 11.40 uur op de Begraafplaats Westerveld.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 8