GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Uit de oude Notulen-boeken der Herv. Kerk te Capelle. AKKERTJES SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. Toen de vrouw terugkwam stond de kamer vol rook. De beddeplan- ken en de deken waren geschroeid, terwijl het kind brandwonden had aan hoofd een handjes. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd, doordat 't laken te heet was, waardoor 't beddegoed schroeide. Belgisch schip „Meuse" vermoedelijk vergaan. Twaalf man omgekomen. Officieel wordt in Oostende ver» nomen, dat aan den oever van de Theems bij Gravesend een vlot is gevonden, dat heeft behoord aan het Belgische schip »Meuse«, dat sedert enkele dagen werd vermrt. Op het vlot lag het stoffelijk ovei- schot van vier opvarenden van de »Meuse«, waaronder dat van den kapitein Van Dijck. De zeelieden zijn niet omgekomen van honger of dorst, want op het vlet waren nog levensmiddelen. Men veronderstelt, dat de schipbreuke lingen tengevolge van koude gestor ven zijn. Vermoedelijk is het schip met de geheele bemanning van 12 leden verloren. Te dicht bij de kachel. Twee vrouwen en een kind verbrand ie Amsterdam is in een woning in de Kwakerstraat een 42-jarige vrouw in brand geraakt, toen zij te dicht bij de brandende kachel zat Zij is rheumalisch en had de wel doende warmte opgezocht. Plotse ling ontdekte zij dat haar rok had vlamgevat. Op het gegil van haar en de kinderen, snelde 'n buurman toe, die de vrouw ving in dekens wikkelde, waardoor de vlammen werden gedoofd. Het slachtoffer had brandwonden aan fug en handen opgeloopen en is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Eveneens te Amsterdam was mevrouw Rantijns in de Bestevaer straat bezig haar kinderen te kleeden Zij stond met den rug naar de kachel gekeerd en bemerkte niet dat haar rok in aanraking kwam met het ijzeren gedeelte; dat witgloeiend was door een defect aan den schoorsteen. Haar kleeren raakten in brand en op hethulpheroep van zijn vrouw kwam de echtgenoot, die nog te bed lag, toesnellen. Hij hulde haar in dekens en toen hij meende, dat de vlammen waren gedoofd, wikkelde hij haar weer uit't wollen omhulsel en poogde haar de smeu lende kleeren van het lichaam te trekken. Hierdoor begon het goed weer te branden, waarop haarman haar nogmaals in dekens wikkelde. Medische hulp was daarop spoedig aanwezig. Het slachtoffer, dat met brandwonden was overdekt, werd jn ernstigen toestand naar het Wil hel min a gasthuis vervoerd De echtgenoote van J, Zandstra in Hallum, zou gisterenavond een brief posten Haar man is in mili tairen dienst. De vrouw wikkelde haar eenjarig kindje in een op de kachel verwarmd laken en legde 't in een bedstede. Zij dekte het kind met een wollen deken toe. Doodelijk ongeluk met een mitrailleur te Katwijk a. Zee. Door het breken van een cordon beugel van een lichte mitrailleui heeft gisteren te Katwijk aan Zee een ongeluk plaats gehad. De lichte mitrailleur viel op den schouder van den helper J. van Duyvenbode. Deze werd door eenige schoten doodelijk getroffen. De overledene was 23 jaar oud en woonde te Katwijk aan Zee. Schoenfabriek afgebrand te Alphen. Gisteravond omstreeks half tien is door onbekende oorzaak brand in de schoenfabriek van de firma M.Schrauwen aan den Baarlesche- weg te Alphen (N.-Br.) ontstaan. Daar er tengevolge van de vorst geen blusschingswater was, kon men niet verhinderen dat de fabriek to taal afbrandde. De geheele inventaris waaronder machinerieën, ging ver loren. In de fabriek werkten ongeveer veertig arbeiders. Deze geraken voor- loopig zonder werk. De fabriekis verzekerd tegen brandschade. Het woonhuis van den directeur der fabriek, dat op ongeveer drie meter afstand ligt, kon behouden blijven. Vroeseiijke daad van een ontoerekenbare n inlander. Aneta verneemt, dat in een desa onder Depok bij Batavia Donderdag morgen een bloedbad werd veroor zaakt door een Inlander, die eenige maanden geleden als genezen uit hetkrankzinnigengesticht te Buiten zorg werd ontslagen. De man wandelde in den vroegen morgen den kampong binnen, ge wapend met twee goloks en eenigen piso blati's. Allereerst trof hij drie knapen aan, die voor het ouderlijk huis aan het spelen waren. Hij viel deze kinderen aan en doodde ze alle drie. Vervolgens overviel bij twee vol wassen landbouwers die op het veld aan den arbeid waren. Beiden werden door den krankzinnige zwaar ge wond. De te hoop geloopen kampong bevolking wist ten slotte den krank zinnige te omsingelen, terwijl in middels gewaarschuwde veldpolitie spoedig arriveerde. De politiemannen sommeerden den waanzinnige zijn wapens neer te leggen, doch in plaats van dit bevel op te volgen, liep hij tand- akkend met zijn wapens zwaaiend, op de politie toe. Nadat eenige waarschuwingsscho ten waren gelost, welke echter niet den minste indruk maakten, moest de politie den man, toen deze op vijf mrs wasgenaderd, met twee re volverschoten onschadelijk maken. Een van de zwaargewonde land bouwers is in de C B.Z te Batavia opgenomen. De tweede gewonde wordt verpleegd in het Boodenkruis- ziekenhuis te Buitenzorg. Treinbotsing bij station Weert. De personentrein, welke Woensdag avond om 18.05 uit Maastricht naar Den Haag vertrok en te 19,25 in Weert moest aankomen, is vijfhon- derd meter vóór dit station achterop tegen eenige losgeraakte wagens van een voor den personentrein uit rij- denden kolen trein gebotst Er 'is grooteschade aangericht. De hoofd geleider van den goederentrein is de bekomen verwondingen acht gisterenavond bij het siation Weert een hevige slag, gevolgd door een dof gedieun, dat seconden lang aanhield, werd gehoord. Men snelde naar de spoorbaan, vanwaar het geluid kwam en vond drie kolen wagens schots en scheef over het dubbele spoor liggen. Met een geweldigen slag botstede locomotief op het rollende stel, waarvan de achterste wagen .vol komen verbrijzeld werd, beide an. dere wagens schoten uit rails en sloegen om. tengevolge waarvan 't dubbele spoor werd versperd. De hoofdgeleider van den kolen- trein dieop zijn plaats in den laatsten wagen,den Bagagewagen was gezeten lii-p hoogst ernstige verwondingen aan het hoofd op en weid, nadat e?n pastoor uit Weert hem geeste lijken bijstand had verleend, naar het Sint Jansgasthuiste Weert over gebracht, waar hij aan zijn verwon, dingen is overleden; Aanvankelijk vond men slechts den uniformjas van den man doch later ontdekte men het slachtoffer onder de resten van het versplinterde rijtuig In den personentrein waren vele passagiers door den schok van de botsing met de hoofden tegen elkaar geslagen doen niemand van hen liep verwondingen op. Wel had een der conducteurs een wond aan het hoofd opgeloopen, welke van dien aard bleek dat overbrenging naar het Sint Jcnsgasthuis noodzakelijk was Zijn toestand is niet ernstig. Tengevolge van het ongeluk waren de treinverbindingen van Weert met Maastricht en Duilschland verbro ken. Het verkeer met Midden- en Zuid-Limburg werd via Helmond onderhouden. Soldaten uit den omtrek hebben onmiddelijk een aanvang met hej opruimingswerk gemaakt, teneinde de stagnatie va voo kort mogelijken duur te doen zijn. III. Het godsdienstig onderwijs aan de jeugd. Vanaf het begin der Hervorming is er op aangedrongen, dat aan de jeugd de eerste beginselen zouden bijgebracht wor den. De predikanten moesten iedere Zon dag in de middaggodsdienst de CATE CHISMUS aan de gemeente verklaren. vraagjens uijt BORSTIUS1), mitsgaders de 10 geboden en de 12 artykelen des ge- loofs maar daar en boven, dat alle die geen, dewelke leeren lesen, gehouden sullen zijn ieder week 2 vragen te leeren uijt de hand-ley dingdie men alhier in de kerk gebruykt". Een bezwaar is het kopen der hoekjes; welke swarigheid van selfs soude ver- Soms was er 's middags geen dienst. De eerste Gapelse Predikant, Ds. POLLGTZ, moest dan preken in Waspik, of in invallen, indien de magistraat deser plaats Raamsdonk. Maar dan was er in ieder van die goedheid geliefde te zijn, om voor aan overleden. Den bestuurder van den personen trein zou door een onveilig signaal zijn gereden. Het mistte in dezen hoek van Limburg steik, toen omstreeks half SPRANG. Predikbeurten Zondag 28 Jan.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. SJ.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdag 30 Januari, des avonds half acht komt de koleninkoopveree- niging van den Chr. Besturenbond al hier in Jaarvergadering bijeen, in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje. De agenda vermeld o.a. jaarverslagen, bestuursverkiezing, be spreking kolenbestelling, enz. Door de gladheid van den weg kwam mej. v. D. te vallen en brak haar arm. A. W. kwam te vallen en brak een been, terwijl B. met een val zijn pols brak. Mej. R. v. d. S. kreeg een pan kokend water over haar beenen zoo dat geneeskundige hulp van Dr. R. moest worden ingeroepen. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. E. J. Dijk. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te de zer plaatse hoopt a.s. Zondag des mor gens half tien en des namidags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De propaganda-avond, uitgaan de van den Ned. Blindenbond te 'sGra- venhage, zal niet Woensdag 31 Jan. a.s., zooals in ons vorig nummer werd medegedeeld, gehouden worden doch Maandag 5 Febr. a.s. des avonds 7 uur in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom. In tegenstelling met andere ja ren zal de Hondenbelasting in de ge meente Sprang-Capelle dit jaar niet worden opgehaald, doch zal de ge meente-ontvanger tot het in ontvangst nemen der dezer dagen uitgereikte aangifte-biljetten met daarbij behoo- rende betaling der belasting zitting houden op het gemeentehuis te Vrij- hoeve-Capelle op Dinsdagen 30 Jan., 6 en 13 Febr. en op de Donderdagen 1, 8 en 15 Febr. a.s. des morgens van 9 tot 12 uur en in het gebouw van de Chr. Lagere Landbouwschool alhier op Woensdag 14 Febr. e.k. des namid dags van 2 tot 4 uur. geval in de week een avond, waarin de predikant zijn Calechismmpreek hield. Op deze manier ontvingen de volwas senen onderwys in de Gereformeerde leer. Maar ook de JEUGD mocht niet verge ten worden. „In private vergaederinge" worden in 1620 reeds, „de jongen ankoc- rnenden christenen in de fundamenten der lehre onderweesen". Dat waren de catechisaties aan de jeugd, die reeds de school verlaten had. Aan de SCHOOLMEESTERS werd, ook wat dit stuk betreft, de zorg over de klei ne kinderen opgedragen. Vooral dit laatste werd streng gecon troleerd; Niet alleen werd er op gelet „dat de kinderen den Catechismun van buyten leeren", maar ook dat se denselven voor- staen moegen". Meestal eens in de maand (hoewel de dominee daar wel eens van afwijkt) gaat de predikant met een ouderling naar de I school „omme de jeugt te examinieren in de kennisse der christelicke lehre ende godlsalicheid". Hoewel de schoolmeester met dit werk door moet gaan. gaat toch ook in de loop der jaren de PREDIKANT zich meer mei de kVine kindoren bemoeien. 's Middags, bij de Catechismuspreek, moeten enkele van de beste catechisan ten de Zondagsafdeling opzeggen, die be handeld zal worden. Vooral Ds. ZEIJLMANS, die in Capelle predikant was van 1714 tot 1753, heeft zich erg hierop toegelegd. In zijn aantekeningen van 1724 lezen we; „Gelijck ik het uytdeelen van jaar lijkse PR IJSEN in de kerk tot aanmoedi ging van de jeugd, in het leeren der god delijke waarheijt, alhier van het begin mijner bedieninee hebbe ingevoerd, so zijn er den 28 Meij 1724, zijnde sondag 's namiddags door mij in de openbare kerk aan de jonge jeugd weder uytge- deeld 42 prijsen, met name, Bunjan; die het meest geleerd hadden kregen kopere. de andere boute platen. N. B. nog drie aan afwesende, die al- tijds hadden meedegedaan, en nu nood- sakelijk moesten afzijn, maar evenwel ge leerd hadden". Dat ging zo ieder jaar door. Eenmaal per jaar was er prijsuitrijking aan de beste leerlingen in de kerk. Maar nog meer zal er gedaan worden. In 1725 oordeelde de kerkeraad, op aan dringen van Ds. Zeijlmans, het nuttig dat- „de gantschc jeugd van dese groote en bloedende gemeynte in de gronden van waren Godsdienst sou kunnen geoefend worden, ten eijnde so de kennisse der waarheijd mogte doorbreken en overvloe dig worden tol godsaligheijd". Besloten wordt „dat men den dorps schoolmeester en allen die buyten hem in Capel of Vrijhoeven mogten schoolhou den sal gelasten, om niet alleen des sater- dags namiddags in haie schooien (als voor desen) de kinderen te leeren bidden beneffens het leeren van de kinderen de eerste maal, 't zij uijt des dorps- 't zij uijt des kcrks-middelen, sodanige boek- jens te doen koopen". Op Nieuwjaarsdag 1726 gaan er enkele leden uit de kerkeraad naar de magi straat met dit verzoek. Maar zonder suc ces. De gedeputeerden komen terug, en moeten meedelen: „Als wij het voorstel gedaan hadden, werd de saek in die staat gevonden, dat de regering hare hulp en onderstand in desen weijgerd; seggende den provisionelen3) schout CORNELLS VAN HOEVEN in den naam van schepe nen, dat het versoek was afgeslagen". 't Geld, voor het aanschaffen der boek jes moet dan maar uit de diaconiekas ge nomen wordt, want daarom mag het werk niet stopgezet worden. Een tiental jaren later worden nieuwe „hervormingen" ingevoerd. In 1737 oordeelt de kerkeraad het no dig, „dat behalven de Catechisatiën, die de Leeraar wekelijks in de kerk houd, ieder week nog ecne Catechisatie over alle de leerstukken, die tot hel Christe lijk geloof behooren, omtrent in het mid den van het dorp, namenlyk in de Hev- straat zal gehouden worden: En steld daar toe tot CATECHISEER MEESTER aan FRANCISCUS DE GES TER; hem voor syne mocyte toeleggen de, ieder maand, eene gulden, zijnde Iwaalf gulden in 't jaar". Na Fr. de Gester heeft men nooit meer een Catechiseermeester aangesteld. Waar schijnlijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat vele Catechiseermeesters zich opwierpen tot oefenaars, en.... mede dingers van den dominé. Later zijn er dan ook van de Synode verschillende bepalingen gekomen, die het werk van zo'n Catechiseermeester nauwkeurig om schreven. ,,Wy zullen het niet verbergen voor hunne kinderen, voor het navolgende ge slacht, vertellende de loffelijkheden des Heeren, en Zijne sterkheid, en Zijne won deren, die Ilij gedaan heeften dat zij hun hoop op God zouden stellen, en Gods daden niet vergeten, maar Zijn ge boden bewaren." d. R. D Dit was een klein vragenboeken van Ds. JAC. BORSTIUS, in die tijd predikant te Rotterdam. Het bevat „enige korte vragen voor de kleine kinderen, waarhij gevoegd zijn enige korte historische vragen, getrok ken uit de H. Schrift, benevens de Wet des Heeren, de twaalf artikelen des gc- loofs en enige korte gebeden." '-') De bedoelde ,,hand-legding" is „LEHRE DER WAARHEIJT"; 't was sa mengesteld door Ds. ZEIJLMANS. 't schijnt totaal verdwenen te zijn, want in geen enkele bibliotheek was het aanwe zig. 3) PROVISIONEEL beteekentvoor lopig. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Jaarvergadering D.K. Boerenbond. Dinsdag hield de afdeeling Kaats heuvel van de N.C.B. haar jaarverga dering. Om negen uur droeg de Zcer- cerw. Adviseur Pastoor de Klijn in de parochiekerk St. Joseph een H. Mis van dankzegging op tot intentie van de leden en overleden leden van de afdeeling. In de zaal van de R.K. W.V. werd dc jaarvergadering gehouden, die door omstandigheden slechts matig bezocht was. Voorzitter en vice-voorzitter met nog een paar bestuursleden waren ziek, de secretaris gemobiliseerd, zoo dat de vergadering op verzoek van den geestelijken adviseur geleid werd door liet bestuurslid W. de Jong. Het jaar verslag sloot met een batig saldo van ruim 300.waarvan echter een ge deelte werd overgeboekt naar het te kort van voorgaande jaren. Als be stuursleden werden herkozen de hee ren C. Groenendaal en P. Meeren, ter wijl de vacature in het bestuur werd aangevuld door de verkiezing van den heer A. in 't Groen. Wegens onvol talligheid der vergadering werd een gedeelte der agenda niet afgewerkt. St. Jan. De Kon. Erk. Schuttersgilde St. Jan zal met Pinksteren haar 100-jarig be- staansfeest vieren. Een groot schut tersfeest zal bij die gelegenheid gehou den worden. BERKDIJK. Geslaagd. Op de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J. J. M. de Bruin al hier voor het doctoraal examen in de veeartsenijkunde. Harmonie St. Jan. De harmonie St. Jan hield in haar vereenigingslokaal een algemeene ver gadering. De nieuw gekozen bestuurs- leden werden geïnstalleerd. Besloten werd o.m. de statiedag te vieren op Zaterdag 3 Februari en een actie te voeren tot aanwerving van donateurs. De commissie hiervoor benoemd be staat uit de heeren C. Oosterwaal, A. Klijndijk, P. van Wanroov en G. v. d. Woud. LOON-OP-ZAND. Zondagmiddag hield het R.K. Zie kenfonds met aanvullingskas in de zaal „Concordia" zijn jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek dat er een nadeelig saldo was van 82.15. Het fonds telt nu 73 leden. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Tot voorzitter werd be noemd M. Snoeren. Besloten werd om den voorzitter wegeijs zijn koperen jubileum als zoo- drijven. Ook de bouwbedrijven en aanverwante vakken hadden meer bevredigende resultaten. De industrieele middenstand, die aanvankelijk in 1939 nog weinig opleving ondervond, kon zich in de tweede helft van het jaar eenigszins herstellen. De door den oorlog geschapen toe stand liet niet na ook op den gang van zaken van den Middenstand invloed uit te oefenen. Wat de naaste toekomst brengen zal is ook voor dit deel van het bedrijfsleven niet te zeg gen. Immers al te zeer is de middenstand afhan kelijk van de algemeene ontwikkeling van het economisch leven, in 't bijzonder van de koop kracht der bevolking. Ten aanzien van de Werkzaamheden der Ka mer in 1939 kan ik U het volgende beeld geven: Ter inschrijving in het Handelsregister wer den aangeboden 506 opgaven. Het aantal dos siers klom van 2928 tot 3002. Afgegeven wer den 326 afschriften uit het Handelsregister tegen 281 in 1938; 788 maal werd inzage van het Han delsregister gevraagd tegen 743 in het vooraf gaande jaar. Het aantal verstrekte certificaten van oorsprong, legalisaties, enz. bedroeg 1125 tegen 747 in 1938. Er werden behandeld 6 aan vragen voor vergunning tot het houden van uitverkoopen en opruimingen in het winkelbe drijf, die alle werden ingewilligd. Verder wer den afgegeven 7 colportage-vergunnngen. Aan de Arrondissementsrechtbanken werden uitge bracht 2 adviezen inzake aanvragen tot toelating voor de beëediging als makelaar, omtrent beide aanvragen werd een ongunstig advies uitge bracht. Het aantal verstrekte handelsinlichtin gen bedroeg 1142. Hieronder zijn niet begrepen de inlichtingen betreffende de contingenteering, de Vestigingswet en het gebruik van handels namen. Sinds de inwerkingtreding van de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 werden 23 aanvragen om vergunning tot vestiging van een bedrijf inge diend; hiervan werden 5 aanvragen afgewezen. Bovendien werden 107 maal q*in het Departe ment van Economische Zaken adviezen ver strekt voor Ministerieele Verklaringen betref fende handelskennis en vakbekwaamheid. Afggeven werden 3652 invoervergunningen tegen 3946 in 1938. Aan consentgelden werd ontvangen 9.316.92 tegen 6.649.38 in het voorafgaande jaar. De teruggang in het aantal moet in hoofdzaak toegeschreven worden aan de medio November opgeheven contingenteering van leder, welke voor onze Kamer de belang rijkste was. Vermeld zij nog, dat het aantal ingekomen en uitgegane stukken drukwerken, circulaires, enz. niet medegerekend) bedroeg 6623 tegen 68 J 2 in 1938. De andere jaren gebruikelijke bespreking be treffende de verkeersmoglijkhden en de verbe tering van den waterstaatkundigen toestand in het district onzer Kamer kan ik thans gevoege lijk acherwege laten. Mijne Heeren, ik besluit dit korte jaarover zicht met den vurigen wensch, dat God ons Vaderland behoeden moge voor den oorlog en dat onder Zijn Almachtige leiding spoedig een vree tot stand kome, die Europa en de geheele wereld voor een lange toekomst het herstel zal brengen van het internationaal vertrouwen en van den welvaart der volken. Voor U persoon lijk hoop ik, dat Gij en de Uwen in 1940 voor ernstige rampen gespaard zult blijven en dat ondanks alle dreigende onheilen Uwe zaken een gunstige ontwikkeling zullen doormaken. <2 kunt U het best tegengaan met een "AKKERTJE", want AKKERTJES verwitd eren uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKER IJ ES" een stimuleerende werking uit zoowel opgevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan't AKKER-merk: Uw garantie! tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuke - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6