Plaatselijke Berichten* Woensdag 31 Januari 1940 No. 9 De Echo van het Zuiden Tweede blad OPENBARE LAGERE SCHOOL. Naar we vernemen heeft de minis ter thans wederom voor het jaar 1940 vergunning verleend tot het aanstellen van een derde leerkracht aan de Open bare Lagere School alhier. Dit zal een lijdelijke benoeming worden. KANTOOR DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. Hel kantoor der Registratie en Do meinen alhier, dat tijdelijk wegens verbouwing was ondergebracht in het gemeentehuis is met ingang van heden. Woensdag, weer gevestigd op het oude adres: Mr. van Coothstraat 08, alhier. VERBINDENDVERKLARING LEVERINGS- EN BETALINGS VOORWAARDEN VOOR LEDER. De minister van economische zaken heeft aan de vaste commissie uit den Oeconomischen Raad verzocht hem van advies te willen dienen terzake van een verzoek tot algemeen verbin dendverklaring van een door de Fede ratie van vereenigingen van Neder- landsche lederfabrikanten en de Ver- eeniging van lederimporteurs genomen bindend besluit in zake leverings- en betalingsvoorwaarden voor leder. Dit bindende besluit beoogt in de plaats te treden van dat, hetwelk met ingang van 19 Juli 1939 voor het tijdvak t/m 30 Juni 1940 verbindend werd ver klaard. I)E SNEEUW. Dat onze gemeente, zoo goed als el ders, groote last van vorst en sneeuw ondervindt, behoeft geen betoog; voor al de wegverbruikers, auto's wagens, fietsen, weten er van mee te spreken. De Groote Straat is telkens met groote voortvarendheid weer schoon gemaakt en terecht als hoofdverkeers weg, maar Stationsstraat, Mr. v. Cooth straat enz., daar is bijna geen doorko men aan. Geen wonder dat vele fietsers hun toevlucht nemen tot de trottoirs, maar dat is ook weer gevaarlijkwant dan loopt men er nog een proces-ver baal bij op. Dus overal perikelen! JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS". Maandagavond werd in het Wijkgc- bouw de Jaatvergadering gehouden van de algemeene vereeniging „Het Groene Kruis". Deze bijeenkomst was slechts matig bezocht. De voorzit!er, de heer van Gent, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij er zijn spijl over uitsprak dat de vergadering zoo matig bezocht was. Hieraan zou even wel hel slechte weer en de filmavond in Besoijen wel niet vreemd zijn. In het verdere deel van zijn toe spraak memoreerde de voorzitter de sterke irfname van de zuigelingen sterfte, die in den vorigen oorlog 140 bedroeg per duizend en thans maar 40. In de afgeloopcn kwart-eeuw van vrede blijkt dus duidelijk welk een groote voortuitgang op dit gebied is bereikt. Thans worden 65% der baby's naar consultatie-bureaux gebracht. Snreker zeide verder dat het „Groe ne Kruis" dit jaar een vijand meer te bestrijden heeft die ziekte en dood over de wereld brengt, n.l. den oorlog. Memoreerende den buitengewoon kunstzinnigen t.b.c.-avond, die, niet tegenstaande de zaal maar voor een derde gevuld was, een batig saldo op bracht van ruim 130, kon spreker er niet genoeg den nadruk op leggen dat de menschen meer moesten begrijpen dat de opbrengst van dezen avond wordt aangewend tot uitzending van kinderen. Verder liet hij nog het licht vallen op de papierverzameling van het da mes-comité, welke, wanneer het goed wordt aangepakt een 1000.per jaar kan opbrengen. In het kader van dit openingswoord huldigde de voorz. op passende wij ze Mei. Roos, de wijkverpleegster, voor de kranige wijze waarop zij gedurende 10 jaren het werk van het „Groene Kruis" heeft behartigd. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten in 't afgeloonen jaar hebben bedragen 2440.25 en de uitgaven 2704. zoodat er een nadeelig saldo is van 203.75. Het financieel verslag van het wiik- gebouw toonde aan ontvangsten 1284 en aan uitgaven 800.24. Hier. is dus een voordeelig saldo van 423.73. Blijkens het jaarverslag va i den se cretaris, den heer Wildeman, bedroeg 't ledental thans 396, hetgeen een stij ging beteekent van 10%. Helaas hield de stijging van de contributie-op brengst hiermede geen gelijken tred. De Wijkverpleegster heeft het in 't afgeloopen jaar lang niet gemakkelijk gehad. Het totaal aantal bezoeken steeg van 2887 in 1938 tot 3193 in 1939. Het consultatie-bureau werd zeer goed bezocht. Wegens het vervullen van den militairen dienstplicht moest Dr. Weijers in September zijn taak neerleggen, welke evenwel werd over genomen door Mevr. Kuit uit Tilburg. In 26 zittingen werden 461 consul ten gegeven, tegen 419 in het vooraf gaande jaar. Het consultatie-bureau, dat cenige jaren groote zorg heeft ge baard. is over de crisis heen. Meer en meer blijkt dat het groote nut van deze instelling steeds duidelijker wordt ingezien. Ook het consultatie-bureau voor t.b.c.-bestrijding werd druk bezocht. De leiding van dit bureau was in han den van Dr. Hofman uit Tilburg. Naar een vacantie-kolonie werden uitgezonden 14 kinderen met 'n totaal van 49 verplcegdagen. Hierbij uit de secretaris zijn groote voldoening over de activiteit van het dames-comité. Aan de beurt van periodieke aftre ding waren de hoeren van Gent, Har- log en Muis, die allen werden herkozen resp. met 12. 13 en 13 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op de heeren Treffers, Bon, Kramer en Both. Rij de rondvraag dankte de heer Versteeg voor de hulde welke hem was bereid bij zijn zilveren jubileum als bestuurslid der vereeniging. De voorzitter sloot dezen avond met een kort enthousiast woord van op wekking tol de aanwezigen om trouw lid te blijven van de vereeniging en eindigde met de woorden: „Dat de lief de voor de goede zaak, brandend mag blijven". WIE WIL ER PROFITEEREN van de mooie gelegenheid om een daad van naastenliefde te beoefenen. Welnu, a.s. Zondag krijgt gij de kans, dan zal U de gelegenheid wor den geboden een speldje te koopen ten bate van Santos, dus, voor de T.B.C.- bestrijding. Het zal U wel eens gebeurd zijn dat U in het gezin van een ernstige zieke kwam. II zag daar hoe een Vader, die on vermoeid werkte voor het bestaan van zijn gezin, een Moeder, die met liefde zorgde voor allen en alles in haar huis. of een kind, langzaam maar zeker gin gen ontglippen aan het leven dat zij nog zoo lief hadden, waaruit zij nog zoo slecht konden worden gemist. Het was misschien een geval van tuberculose in het gezin van een on bemiddelde. De luiisgcnooten deden voor den zieke wat zij konden, doch stonden machteloos; zij konden het dierbare leven niet redden. Een Sanatorium-kuur zou redding hebben gebracht, maar die kost zoo veel geld. Dat kan bijna niemand be talen; een middenstandsgezin zeker niet. Daar staat II nu met Uw goed hart en Uw goeden wil. U zoudt zoo graag helpen. Maar TT kunt het eenvoudig niet. En tochWat zoudt U niet willen doen om zoo'n kostbaar leven te red den? Velen hebben het antwoord op deze vraag gevonden, zij zijn donateur van Santos geworden. Dit vragen wij echter niet van U. Het eenige dat wij U zouden willen vragen is: koopt a.s. Zondag een speld je van Santos, dit is toch niet te veel. Wij komen eenmaal per jaar bij U om 10 et. vragen. Wanneer nu allen die dit kunnen betalen dit in het Santos-busje stop pen. dan zijn vele T.B.C.-lijders U zeer dankbaar. Steunt Santos! OUDERSAVOND „KUNST EN KRACHT". Het talrijke publiek dat Maandag avond in de gymnastiekzaal der St. Clemensschool den ouderavond van „Kunst en Kracht" heeft, bijgewoond, is wederom getuige geweest van een keurige demonstratie van de mooie, gezonde turnsport in al zijn onderdcc- len. De grootere leden vooral hebben aan brug, rek en ringen menig ver bluffend staaltje van spierkracht, lenigheid en durf laten zien, wat door het publiek met enthousiaste bijvals betuigingen werd beloond. Ook de aspiranten hebben weer hun beste beentje voorgezet om onder het oog van ouders, huisgenooten en ken nissen een kranig figuur te slaan. Zoo wel de oefeningen aan de toestellen als de vrije oefeningen en de groepen werden over het algemeen keurig af gewerkt. Vooral in den wedstrijd om 't club kampioenschap voor aspiranten heb ben deze jongere krachten elkaar met veel animo de overwinning betwist. De iury, bestaande uit de heeren van Oostrum en Collart, kende tenslotte '1 hoogste aantal punten toe aan Adri Maas, die dus voor dit jaar de begeer de kampioens-medaille in ontvangst mocht nemen. Tot de 5 best geclasseer- de aspiranten behoorden voorts: M. v. d. Mee, A. Pullens, J. v. Brunschot en Henk Maas, die hiervoor een hulde van den voorzitter en van het publick in ontvangst mochten nemen. Door hel oudste en het jongste lid van „Kunst en Kracht" (vader en zoon) werd een kleine demonstratie van z.g. „luiiskamer-gymnastiek" gegeven die veel succes oogstte. Het humoristische gedeelte werd verzorgd door de leden J. de Gouw en J. v. d. Hoven, aan wie, evenals aan den pianist Fr. Lombarts alle lof toekomt voor hun bijdrage tot het welslagen van dezen avond. „Kunst en Kracht" en de leider, de heer L. v. Drunen, kunnen weer op een succesvolle demonstratie terugzien die de populariteit dezer vereeniging en van de turnsport in het algemeen zeker ten goede zal komen. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Het programma van den zang- en revue-avond, die de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" j.l. Zondag gaf. was veelbelovend, doch we mogen er direct aap toevoegen dat de avond in elk opzicht ten volle aan de verwach tingen heeft beantwoord en het tal rijke publiek volop genoten heeft. Het leeuwen-aandeel in dit succes volle verloop had voorzeker .1 Breda's Revue- en Cabaret ensemble, dal in een prachtig vlot tempo een revue- show opvoerde van niet minder dan 20 nummers van het incest uiteenloo pend genre: óer-komischc één-acters, populaire liedjes, declamaties, enz. Het optreden van het charmante da mes-trio, zoowel als van hel heeren ensemble was één groot succes. Hun spel. zang en voordracht verrieden goede scholing en de geheele opvoe ring was beschaafd en correct. Men had waarlijk geen betere keus kunnen doen om het publiek een bij zonder vroolijken avond te bezorgen, want er is vaak onbedaarlijk gelachen. De zangers van „Tot Bloei der Toon kunst" onder leiding van den heer Chr. Thiissen waren dezen avond, trots het gemis van verschillende krachten, prima op dreef. De goedgekozen mooie nummers kregen een uitnemende ver tolking die bewees dat de liedertafel dc moeilijkheden, die ook zü thans meemaakt, energiek het hoofd biedt en niet hii de pakken gaal neerzitten Zii heeft met deze succesvolle uit voering weer een goede beurt gemaakt. FEESTAVOND „ST. JAN". Gisterenavond hield de Harmonie St. Jan een welgeslaagden feestavond in de zaal van den heer P. van Croni- voirt. Alle bestuurs- en werkende leden met hunne dames, totaal circa 70 per sonen, waren aanwezig. Er hecrschtc den gehcclcn avond een zeer vroolijkc stemming en veel te gauw vlogen de uren voorbij. Er werd een voordrachten-wedstrijd gehouden, terwijl diverse verlotingen, een danspartijtje en de noodige popu laire liedjes er de stemming inhielden. Ook dc inwendige mensch werd niet vergeten en de talrijke gasten werden royaal getractecrd. Over bediening, regeling en versie ring der zaal, past een woord van lof aan de hospita. NIEUWE ZAAK. Zooals uil de advertentie ïn dit nummer blijkt, begint dc fa. M. Blij- levens in het pand Stationsstraat 29 met ingang van vandaag een nieuwe zaak in huishoud- en industrie-machi nes van de merken Lada en Adler. De firma heeft tevens van de Lada-artike- len de alleen-verkoop voor Waalwijk en omstreken. Ook zijn hier verkrijgbaar alle soor ten onderdeden, ook naalden van alle merken huishoud- en industrie-machi nes. Ook met reparatie houdt de heer Blijlevens zich bezig. De winkel is gevestigd in een fraai pand in het centrum en gezien de uit stekende kennis en de groote ervaring op dit gebied van den eigenaar, twijfe len wij niet of deze nieuwe zaak zal haar weg wel vinden. H. VERWIEL t Na een langdurige ziekte overleed alhier in den ouderdom van 00 jaar, de heer Henri Verwicl. oud-onderwij zer. Wijlen dc heer Verwiel was een leer ling der Rijksnormaalschool te Waal wijk en stond als onderwijzer respec tievelijk te Waspik en Kaatsheuvel. Toen hij later op wachtgeld kwam heeft hij nog op talrijke plaatsen ver vangen. De heer Verwiel stond bekend als een zeer goed onderwijzer, met ruime algemeene ontwikkeling en was een prettig collega. In bovengenoemde plaatsen was de overledene jaren voor ons blad werk zaam als correspondent en briefschrij ver en wij bewaren daaraan de beste herinneringen. Hij ruste in vrede. PROPAGANDA-AVOND VAN DE COÖPERATIE „BROEDERHULP". In navolging van Kaatsheuvel, werd gisteravond in het Bondsgebouw al hier een propaganda-avond georgani seerd voor de leden en huisgenooten der coöperatie „Broederhulp". Dc voorzitter, den heer J. Becrens uit Kaatsheuvel sprak een openings woord, gaf een overzicht en sprak z'n voldoening erover uit dat een omzet van 300.000 werd bereikt, wat ruim 20.000 hooger is dan in 1938. Daarna sprak de nieuwe bedrcifslei- der W. J. Kamer een woord ter ken nismaking. Vervolgens trad 't gezel schap J. v. Ostade uit Goirle op, dat op vlotte wijze een amusaht program ma afwerkte, terwijl verschillende ver- versehingen werden rondgediend. Het was een prachtige avond, die zeer zeker dc onderlinge band en saam horigheid zal hebben versterkt. ZEG HET MET KUCH. Zooals de advertentie in dit nummer aangeeft, zal morgenavond in het Bondsgebouw de groote revue worden opgevoerd: Zeg het met Kuch. Gezien de groote belangstelling wel ke deze revue trok in andere plaatsen, twijfelen we er niet aan of ook in onze gemeente zal dit werk een groote be langstelling trekken. Een groote lijst van medewerkenden van den eersten rang staat borg voor een prima programma. Er treden o.a. op: Isidoor Zwaaf en Alex de-Meester. Voor een avond van gepast vermaak gaan wc dus naar het Bondsgebouw. Verdere bijzonderheden geeft de reeds eerder genoemde advertentie. „LICHTENDE BAKENS". Dc filmvertooning welke Maandag avond in het gebouw voor Christelijke Belangen te v.m. Besoijen werd gege ven, heeft veel belangstelling getrok ken. Na een inleidend woord van Ds. Louwe-Kooymans gaf de secretaresse der Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, mcj. v. Hasselt, een uiteenzetting van 't mooie maatschappelijk vlerk dezer vereeni ging* Dc film „Lichtende Bakens" die hier na door freule v. Asch-v. Wijck werd afgedraaid, deed in een boeiend ver haal de hoogst nuttige en noodzakelij ke activiteit der „Union" uitkomen ten bate van jonge meisjes, speciaal die in den vreemde op reis gaan, een betrek king zoeken of andere connecties op verschillend gebied willen aanknoo- pen. De mooie film en de duidelijke expli catie van mej. v. Hasselt hebben bij de talrijke aanwezigen hun propagan distische waarde niet gemist, daar ver schillenden zich reeds voor deelname aan de z.g. Union-stuivers actie opga ven en er in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen afzonderlijke comité's werden opgericht die dit werk nader in dc verschillende wijken onzer gemeente zullen propageeren. FEESTAVOND „EENDRACHT MAAKT MACHT". Zaterdag j.l. hield de Handboog schutterij „Eendracht maakt Macht", gevestigd in café W. Pulles ('t Vosje) haar jaarlijkschen tecravond. Omstreeks 0 uur riep de voorzitter alle leden bijeen voor het houden van een korte vergadering, waarna de ver dere avond gezellig werd doorgebracht met kaart- en biljartspel. Later riep de gastvrouw allen aan tafel voor een goed verzorgd maal, waarvoor haar alle eer toekomt. Nadat de leden den inwendigen mensch goed versterkt hadden, keer den allen hoogst voldaan huiswaarts en konden ze weer op een gezelligen dag van „Eendracht maakt Macht" te rugzien. „MENEER KLAPROOS". Voor de derde maal gaf D.V.S.V. Zondag het fraaie tooncelwerk van Gerard Nielen, „Meneer Klaproos" ten beste en het spreekt haast wel van zelf dat ook thans de zaal stampvol was en er spel werd gegeven van zeer hoog peil. Het is zoetjesaan traditie gewor den dat een uitvoering van D.V.S.V. onder regie van den heer Jac. M. Did- den goed is en eenig in haar genre. Ook Zondag heeft het publiek zich uitstekend met hel gebodenc vermaakt en de lachsalvo's klonken door dc zaal zonder tusschenpoozen. De avonturen van „Meneer Klaproos" gingen er in als koek en het kan niet anders of de drie uitvoeringen die de tooneelver eeniging hiervan heeft gegeven, vor men een warme propaganda voor het Waal wij ksche tooneel en voor dc R.K.- W.V. Vol belangstelling zien we thans uit naar de verdere prestaties van dit gezelschap. H.E.C. BONTE AVOND. Zaterdagavond gaf de R.K. Voetbal- vcrecniging H.E.C. voor leden, dona teurs en genoodigden een bonte avond in de zaal „Thalia", die vrij druk be zocht was. Aan dezen avond verleende het bekende duo Hentom zijn mede werking. Het gepresteerde, zoowel van het duo Ilcntom als van de tooneel vereeniging O.O.G. en enkele leden van het kna penkoor, vielen goed in den smaak en alles bijeen was het een gezellige on derhoudende avond, waar vooral de goede clubgeest viel te bewonderen. R.K. WAALWIJKSCHE VOETBAL CLUB „HERCULES". Bovenstaande vereeniging heeft voor haar leden met ouders, donateurs enz. een gezellige avond georganiseerd op Zaterdagavond ten half acht in 't Pa rochiehuis St. Crispijnstraat. Waar een mooi programma is sa mengesteld en de Hercules-avonden zich kenmerken door prettigen geest., kan een druk bezoek verwacht wor den. 20 JAAR IN DIENST. Het mag tegenwoordig wel de ver melding waard genoemd worden wan neer een dienstbode 20 jaar in den- zelfden dienst verblijft, 't Is werkelijk een bijzonderheid. Donderdag 1 Februari zal mejuffr. Nelly van den Houdt dit feit herden ken, n.l. dat zij twintig jaar achtereen in dienstbetrekking was hij de familie P. Broos alhier. Wij geloven dat wij mej. v. d. Houdt hartelijk mogen feliciteeren met het feil, dat zij gedurende al die jaren deze familie, dit groote gezin, met voor beeldige toewijding en bijzonderen trouw heeft gediend. AANRIJDING TUSSCHEN TWEE LUXE AUTO's. Op den Sprangschen Weg kwamen Dinsdagmiddag rond drie uur twee luxe auto's tengevolge van de gladheid met elkaar in botsing. Een Ford V.8 van M. uit Tilburg, komende van de richting Waalwijk, kwam door reeds genoemde oorzaak in botsing met een auto uit Waspik, be stuurd door B. Daar beide wagens in verband met het passecren hun vaart reeds tot een minimum hadden beperkt, liep deze ontmoeting nog al goed af. Van de auto uit Tilburg splinterde de voorruit, waardoor de bestuurder enkele snij wonden opliep en van hei de wagens werden de radiateuren en de spatborden nogal beschadigd. Onderling werd de zaak geregeld. BILJARTEN. De uitslag van den Maandagavond gespeelden biljartwedstrijd tusschen 't eerste zestal der W.B.C. en de V.V. Juliana was als volgt: V.V. Juliana: A. Hen kei man 75 H. Pullens 100 J. Verheijden 75 ,M. Slaats 64 A. v. Cromvoirt 85 H. Slaats 75 474 W.B.C.: P. van Well 49 C. van Berkel 85 P. Dankaert 72 Fr. Slaats 100 L. van Berkel 100 \V. Lainmers 60 466 Hoogste serie V.V. Juliana: A. Hen- kelman 20. Hoogste serie W.B.C.Fr. Slaats 23. De ontmoeting werd gehouden in 't café van den heer Bausenbach. De re vanchematch volgt op Maandag 12 Februari a.s. hij den heer A. v. Berkel. B1L.JART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". De Maandagavond gespeelde wed strijd tusschen „Het Bandspel" en „E.B.C." van café ,,'t Vosje", waarin goed spel werd te zien gegeven, had den volgenden uitslag: Het BandspelE.B.C. Fr. v. HelvoirtFr. Schoelitz 90100 Jac. v. HelvoirtH. Klijn 10043 J. Willemse—W. Pulles 100— 97 L. Moonen—G. Pulles 100— 07 A. v. Oudheusden-L. v. d. Geld 10097 j 490—404 „Het Bandspel" gem. 4.70. Hoogste serie Jac. v. Helvoirt 55. „E.B.C." gem. 3.84. Hoogste serie Fr. Schoelitz 33. STATENKRING HEUSDEN. Bond van R.K. Gemeenteraadsleden. In de vergadering van 2 December van bo- venstaanden Statenkring werd besloten pogin gen aan te wenden om te komen tot oprichting van eene Vereeniging van R.K. Gemeenteraads leden in dien Statenkring, zijnde dan eene on- •derafdeeling van de Federatie van Bonden en Centrales van R.K. Gemeenteraadsleden in Ne derland. Zooals dat in het Zuiden van ons land, ons goede brave Zuiden, de gewoonte is. en zeker op eene vergadering, waar goedertrouwe voor aanstaanden tegenwoordig zijn, wordt iedere poging om een principieele daad te stellen twee ledig opgevat. Een zeker aantal personen, goede practisee- rende Katholieken, die het buitengewoon goed meenen, denken, dat in ons Katholieke Zuiden eene dergelijke Vereeniging niet noodig is: de Katholieken gaan allen naar dc kerk. luisteren goed naar den Pastoor en wanneer ze niet luis teren, gelooven ze het toch wel en met dat ge loof van toch geloven, geloven zij ook maar voetstoots, dat hier „geen vreemde dwingelan dij' ons van ons Katholicisme kan en zal af trekken. Een ander gedeelte, dat eveneens goed Ka tholiek is. maar dat Katholiek zijn ook werke lijk beleefd en daarom ook voelt, dat er met slapheid niets te bereiken is. maar dat het Ka tholiek zijn een geprononceerd karakter moet hebben, .ziet de gevaren van ons te goeder trouw zijn en is er van overtuigd, dat men met een water en melk politiek niets opschiet, maar dat tegenwoordig alles zuiver moet zijn en dat in al ons doen en laten pit moet zitten. Er zijn er velen, die het reu^rzhtig mooi vin den, dat men de vergaderingen met gebed open', en ook met Jebcd sluit, maar tusschen die twee gebeden verloopt dikwijls zooveel tijd, dat men het eerste gebed vergeten is als men halfweg de vergadering is en dan komt er van het prin cipieele dikwijls maar heel weinig meer terecht. Het wordt daarom noodzakelijk geacht, dal het principieele versterkt wordt: ieder zal moe ten zorgen, dat hij goed onderlegd is en wan neer hiervoor ieder moet zorgen, dan moet ze ker hij dit doen. die geroepen is om tc besturen. Hij. die geroepen is om mede te besturen, za! zich noodzakelijk zoodanig moeten bekwamen, dat hij voor zijn taak ten volle berekend is. In den tegenwoordigen tijd, nu er zoo veel gevraagd wordt op verschillend gebied, is het een Katholiek niet kwalijk te nemen, dat hij alk- vraagstukken, die ter tafel komen niet volledig onder de knie heeft: dikwijls heeft hij een eigen bedrijf, dat de geheele persoon vergt en dan is het vervullen van eene openbare functie voor hem enkel een daad Stellen, wijl hij daartoe ge roepen is. maar dit neemt niet weg, dat ook hij door het aanvaarden van zijn functie op de hoogte moet zijn en blijven van de vraagstuk ken, die ter tafel komen. En dan kan hem deze taak op buitengewoon eenvoudige en gemakkelijke wijze verlicht wor den door zich aan te sluiten bij eene Vereeni ging. die zich ten doel stelt voorlichting te ge ven aan hen, die deze behoeven (en wie durft tc zeggen, dat hij deze niet van tijd tot tijd noodig heeft1) en deze Vereeniging is voor de R.K. Gemeenteraadsleden bovenstaande Bond. Mogen daarom de R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkring Heusden, wanneer zij eene oproeping krijgen om eene vergadering hij te wonen, waar de stichting van dezen Bond be sproken zal worden, aan die oproeping gehoor geven en in ieder geval die vergadering die nog tot niets verplicht bijwonen: van dea kant der initiatiefnemers zal gezorgd worden, dat men op die vergadering alle noodige voor lichting en inlichtingen kan krijgen en voor ieder zal duidelijk gemaakt worden, dat een R.K. Ge meenteraadslid verplicht is zich principieel sterk te maken en bekwaam voor de zoo gewichtge en verantwoordelijke taak. De vergadering om tc komen tot een or ganisatie van R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkring Heusden. wordt gehouden op Za terdag 3 Februari a.s. in hotel Royal te 's-Bosch, nam. ten half drie. Als spreker treedt hier op de heer IJsselmuiden uit Arnhem. CHR. HISTORISCHE UNIE. Jaarvergadering. Kanierkring 's-Bosch. In het geboüw ..Bethel" vergaderde Zater dagmiddag de Kamerkringvereeniging 's-Herto- genbosch van de Christelijke Historische Unie onder leiding van den heer J. Faber van der Bosch, voorzitter. Na afhandeling van de verslagen van sccrc taris en penningmeester resp. de heeren Mr. C Verhoeven van Waalwijk en G. Maatjes var. Den Bosch hadden bestuursverkiezingen plaats wegens periodiek aftreden van de heeren G Maatjes van Den Bosch, Z. H. van der Wal van Eindhoven en S. J. Baron van Tuyyll van Serooskerke van Heeze, alsmede ter voorziening in de vacatures: Bogcrs, Koppers, Boer en Put man Kramer. Het resultaat was. dat de volgen de leden thans zitting hebben: Z. H. van dc Wal (Eindhoven); K. Groot (Eindhoven): A M. Frederiks (Eindhoven), L. J. P. van Doorne Veldhoven): P. Nap (Den Bosch): S. Kuiper (Werkendam): J. Buddingh (Waalwijk): IJ. M. Kentie (Woudrichem) en R. S. H Bax (Woud* richem); naast de bestuurders 7. J. Faber en 9. Maatjes Den Bosch en Mr. C. Verhoeven (Waalwijk). De verkiezing van het lid Hoofdbestuur en plaatsvervanger, wegens peiiodick aftreden van de heeren Z. H. van der Wal en S. J. Baror. van Tuyll van Serooskerken, welke laatste niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking wenschte te komen, had tot resultaat dat dc heer van der Wal werd herkozen, terwijl Mr. C. Verhoeven tot plaatsvervanger werd be noemd. Nadat gehandeld was over het ontwerp So ciaal program dat in de afdeelingen een stu dieonderwerp zal uitmaken alsmede over verder aan de orde komende punten op de 27 Maart te Amsterdam te houden Algemeene Vergadering sprak Mr. W. F. E. Baron van der Feltz van Middelburg, lid der Centrale Pro- pagandacommissie. Propaganda voeren in Brabant is eensdeels gemakkelijk, andersdeels moeilijk. Gemakkelijk omdat er slechts kleine groepjes Protestanten bstaan, doch moeilijk, omdat de kleine schare zeer verspreid woont. Het gevolg is mindei goede scholing en minder medeleven, alsmede onverschilligheid. Men weet niet voldoende of fers te brenger, en is traag in het werken. Sprc kende over de methode hierin verandering tc brengen, noemde hij: stichting van een kern van sprekers, en vooral contact houden tusschen de Kamerkringvereenigingcn. Besloten wordt eind September een vergadering te beleggen, waar toe bstuursleden en afgevaardigden van Staten en Kamerkringen zullen worden uitgenoodigd.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7