RECHTZAKEN. De Geheime Ingang Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden komen wegens straatschenderij al daar op 22 Nov. j.|. op het Laag- einde. Daar had zij haar buurvrouw Mej v. S., die zij op het trottoir passeerde, een duw met den elleboog gegeven. Verdachte ontkende. „Hoe zal ik daartoe komen?" vroeg ze. Nu. als vrouwen burenruzie hebben, zijn ze tot heel wat in staat I merkte de ambtenaar van 'l O. M. op Als getuige werd mej. Wa.vanS' gehoord, die zei, dat de stoot der' mate hevig was aangekomen,dat zij" er 's nachts niet van slapen kon. 't Was niet de eenige keer geweest; 't was meer gebeurt. Weet U wanneer dat afgeloopen is? Als zij nu 15 gulden boete krijgt en U vervolgens aanklaagt, waar na U ook 15 gulden boete krijgt. Dan is 't zoo afgeloopen aldus de ambtenaar van het O. M. Nadat nog een getuige was gehoord, veroordeelde de kantonrechter con form den eisch verdachte tot f10. boete. gen. Voorloopig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoeveelheid munitie en vele menschenlevens, nog slechts genaderd tot de eerste verdedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar ge vechten geleverd tusschen Finsche troepen en overblijfselen van de acht tiende Russische divisie. De berichten wijzen er op, dat het Russische opperbevel een offensief aan het gehccle oostelijke front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Fin nen bezig te houden, terwijl de hoofd aanval op de Mannerheim-linic voort duurt. FINSCH LEGERBERICHT. De strijd in den Summa-sector van de Mannerheim-linie is aan 't luwen. Ondanks de 50.000 manschappen en de geweldige hoeveelheden materiaal, die de rooden in het vuur geworpen heb ben, is het gewenschte succes uitge bleven. De Mannerheim-linie heeft on verzwakt stand gehouden, de Russen hebben zeer groote verliezen geleden en de Finnen schijnen een nieuwe over winning geboekt te hebben op hun overmachtigen vijand. De Russen waren, zooals bekend, vastbesloten bij Summa door de linies heen te breken. In de afgeloopen da gen heeft het Russische opperbevel alles op haren en snaren gezet, doch de vele aanvallen bleven zonder suc ces. Blijkbaar als gevolg van dit échec zijn de jongste Russische aanvallen op de landengte zwakker en minder tal rijk geworden. Van Woensdagochtend heel vroeg tot des avonds laat hebben de Russen storm geloopen, doch zij zijn op de hardnekkigste verdediging gestuit, die zij ooit meegemaakt heb ben. Nooit tevoren heeft het Russische opperbevel zooveel troepen verplaatst en zooveel moeite gedaan om een over winning te forceercn. Na de gebruikelijke artillerie-voor bereiding kwam de Russische infan terie opzetten, gesteund door ruim 200 tanks en pantsersleden. Bij iederen nieuwen stormloop maaiden de Fin sche mitrailleurs en geweren de aan vallers neer. De Russische vliegtuigen kwamen bulj) bieden, doch zij moesten op een behoorlijken afstand blijven, daar de Finsche jagers onmiddellijk opstegen om elke inmenging van de luchtmacht te voorkomen. Naar schatting hebben de Russen in de laatste twee dagen drieduizend tot vierduizend man ver loren. HULP AAN FINLAND. Chamberlain zeide in 't Lagerhuis: Het Finsche volk zet zijn heldhafti- gen strijd tegen een vijand die groote luchtvloten gebruikt in een vergecf- sche poging om den geest van de ver dedigers te breken, voort. De succes sen die de Finsche wapens tot dusvei hebben behaald, hebben de bewonde ring van de geheele wereld geoogst en bet stemt ons tot vreugde dat de hulp die ons land kan geven van werkelijke waarde kan zijn voor Finland. Het verheugt mij te kunnen zeggen, dat verdere hulp onderweg is. SUIKER OP BON 13. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 9 Februari a.s. tot en met Donderdag 29 Februari a.s. zal bon 13 der Rijks distributiekaart recht geven op het koo- pen van een kilogram suiker. TOENEMENDE KOUDE. De weerverwachting van De Bilt zullen de meesten wel met gemengde gevoelens vernemen: Geleidelijk toenemende vorst, betrok ken tot half bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Matige, tijdelijk krachtige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. NED. AMBULANCE VAN 25 LEDEN NAAR FINLAND. Naar wij vernemen heeft dr. Win- ckel uit Finland aan het Roode Kruis te 's-Gravenhage voorgesteld, de Neder- landsche ambulance uit te zenden naar een plaatsje achter het Finsche front, acht K.M. ten Noorden van het Lado- ga-meer. De ambulance zal bestaan uit drie chirurgen, drie of vier assistent-artsen en 15 a 20 verpleegsters, benevens een leider. HET IJS IN ONZE RIVIEREN. Het ijs in Rijn en Waal is Donder dag niet meer in beweging gekomen. Onder de omwonenden van de rivier- gebieden begint de rust terug te keerer. Waakzaamheid blijft evenwel gebo den. want nog kan er van alles eLeu ren. Sedert gisteren is de situatie toch zooveel verbeterd, dat men voor ern- st-.ge gebeurtenissen gevrijwaard hoopt te blijven. Boven Emmerik is nu de Rijn kilo meters ver volkomen vrij van ijs. Van deze plaats af tot bij Huihuizen aan de Waal is de rivier echter geheel dicht en van Huihuizen tot vlak bij Nijme gen is het water weer open. Bij Lobith werd gisteravond geen catastrophale ijsgang meer verwacht. Ook de was van het water was in de avonduren tot stilstand gekomen. De overlaat bij Spijk werkt nog steeds. De vier ijsbrekers, die Woensdag van Rotterdam waren vertrokken om te trachten de Lek tot Vreeswijk open te breken, zijn in hun poging geslaagd. Van Rotterdam af is er dus nu een geul. Tegen half zeven bereikten de ijs- brekers na een zwaren strijd tegen het ijs Vreeswijk. In Nijmegen zijn verschillende aan- leghoofden en schepen gekraakt. H. M. de Koningin heeft tal van plaatsen bezocht. LEENINGSONTWERP INGEDIEND. Nieuwe uitgifte 300 millioen. Het blijkt dat de regeering voorne mens is zeer binnenkort een leening aan te gaan van 300 millioen tegen een koers van 100 procent en een ren te van 4 's jaars. met een looptijd van 40 jaar. Op deze leening kan wor den ingeschreven met de obligaties der onlangs uitgegeven 4 pet. Staatsleening 1940. De inschrijvers ontvangen voor hun storting voorloopig recepissen aan toonder, benevens een gelijk aantal ..be wijzen van storting Het wetsontwerp bevat voorts den eveneens aangekondigden ..stok achter de deur Indien de inschrijvingen op de vrij willige leening minder bedragen dan 300 millioen, zal het Rijk een ge dwongen geldleening aangaan tegen 3 procent rente. Verplichting daarop in te schrijven bestaat voor: a. Natuurlijke personen, binnen het Rijk wonende, die voor het belasting jaar 1939- 40 zijn of worden aangesla gen in de Vermogensbelasting naar een zuiver vermogen van 30.000 of meer; het bedrag waarvoor zij verplicht zijn in te schrijven, wordt bepaald ih een bij het wetsontwerp gevoegden staat. b. Maatschappijen, Fondsen en In stellingen, die in de uitoefening van hun bedrijf of hun werkzaamheden regel matig gelden rentegevend uitzetten op termijnen langer dan één jaar. Zij zijn verplicht, in te schrijven voor een be drag, dat gelijk staat met twee procent van de gezamenlijke waarde hunner be zittingen volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1940 vastgestelde balans. c. Naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen en coöperatieve of andere vereenigingen (niet vallende onder b)-. Zij zijn verplicht, in te schrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de over een boekjaar, geëin digd in het tijdvak van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, gedane uitdeelin- gen, welke vallen onder de dividend- en tantième-belasting (de verplichting be staat niet, als het bedrag der uitkeerin- gen minder dan 5000 bedraagt). Storting op deze gedwongen leening kan geschieden door inlevering der .bewijzen van storting'' van de vrijwil lige leening. Aflossing der gedwongen leening kan geschieden door inkoop of door aflossing, naar gelang de leening onder of boven pari noteert. Oud-Minister Deckers Voorzitter der A.N.V.V. In de vergadering van het hoofd bestuur der Algemeene Nederland- sctie Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, welke in Den Haag plaatsvond, werd als opvolger van C. R. T. baron Krayenhoff de oud-minister Mr. Dr. L. N. Deckers met algemeene stemmen xot voor zitter der A.N.V.V. gekozen. bekleeden, waarvan de bekend making dezer dagen kan worden tegemoetgezien. Meer dan een millioen dagen zakenverlof Wij hebben eenige inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent het »bureau verloven aan militairen«. Van eind September tot 1 Febr. werden bij genoemd bureau ruim 82,000 verzot ken tot het verkrijgen van zakenverlof ingediend ruim 73,000 verzoeken werden afge handeld, waarbij in totaal meer dun 1.100,000 dagen zakenverlof aan belanghebbenden werden toe gestaan. Deze verlofdagen worden door de commandanten van de oorlogsonderdeelen geleidelijk aan de betrokkenen verleend, waarbij rekening wordt gehouden met hét percentage, dat tegel ij kt*rt i|d met zaken vei lof afwezig mag zijn. De overige verzoeken zijn nog in behandeling, aangezien alvorens een beslissing kan worden genomen omtrent elk verzoek advies wordt ingewonnen, waarmede uiteraard eenige tijd is gemoeid. Van de verleende verloven wer den ruim 43 pCt. aan landbouwers en bijna 39 pCt aan middenstanders (hierbij inbegrepen kleine zelfstan digen) toegewezen. Dat bij het personeel van de oudere lichtingen meer behoefte bestaat aan zakenverlof dan bij personeel van de jongere lichtingen blijkt uit het feit, dat van de ver loven ongeveer CO pCt aan de Vrijgesproken voor het eene, veroordeeld voor het andere. J. R. uit Sprang-Capelle verscheen voor den kanton rechter als verdacht van hinderlijk volgen van 2 meisjes en rijden zonder licht op 1 Januari j.l. te Sprang Capeile op den open baren weg, de Nieuwe vaart. Hij beweerde, niet op de Nieuwe vaart te zijn geweest, en daar dus ook geen meisjes te hebben gevolgd. Als eerste getuige werd gehoord de 17 jarige schoenstikster H. R., die vertelde dat zij op bewuslen avond met haar zusje verschillende perceelen afging, om Nieuwjaar te wenschen. Zij belden aan bij een bakker. Daar kwam verdachte naar haar toe en zei: „Toe, ga nou achterom." Zij wilde weggaan en v verdachte zei„Kom eens hier 1" Toen zij daarop stilstonden zei hij weer: „Toe, ga nou achterom." Zij had tegen hem gezegd.dat zij niet meer wilde hebber., dat hij haar nog langer volgde en had later tegen veldwachter Keijnemans ge zegd wat er gebeurd was. Even daarna kwam verdachte de meisjes weer achterop, en zei met een vloek „Wat moet je van mij tegen Keijnemans zeggen Hij had daarhij zoo'n haast, dat hij van de fiets viel. Zijn fietslantaarn brandde niet. Verdachte gaf hierop zijn eigen verklaring van het geval. Hij had, zoo zei hij, de beide meisjes aan een winkel zien staan rammelen eerste en ongeveer 40 pCt. aan de tweede categorie werden toegestaan. Distributie van vleesch in blik Gedurende drie weken één blik per week extra De minister van sociale zaken heelt in een circulare aan de ge meentebesturen medegeueeld, dat hij in verband met de nog steeds aanhoudende koude, kan goed ke iren, dat aan die personen, welke voor de distributie van vleesch in blik in aanmerking komen, gedurende drie achtereen volgende weken zoo mogelijk aanvangende in de week vai^5 Februari 1940 boven de vastge stelde kwanta, thans ook één blik vleesch per week extra worden verstrekt. Voorzoover de voorraad in een gemeente daartoe niet toereikend is, kan het gemeente— besiuur per omgaande een extra hoeveelheid bij den rijksdienst der le vensmiddelen dist rib ut ie aanvra gen. Echter zullen per week nimmer twee (of drie) blikken gehakt tegelijk mogen worden verstrekt. H. C. van der Bijl benoemd tot kolonel versie H. C. v. d. Bijl, comman dant van het 1ste regt. wielrijders, die tot de mobilisatie garnizoens commandant van Den Bosch was, is bevorderd tot kolonel. Deze bevordering houdt verband met het feit, dat kolonel van der Bijl een andere lunctie in het leger zal Straatschenderij te Waalwijk. Ma. v. V., een jongedame uit Waalwijk, moest Vbor het hekje van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 39 v Terwijl Levinge zijn last wegbracht, was Richard druk bezig om alles, wat de onwelkome gast verder gebruikt had, bijeen te verzamelen en de- ka mer in zijn vroegeren staat terug te brengen. Levinge kwam spoedig te rug en tusschen zich in droegen zij alles naar Richards' kamer; geen en kel teeken dat er op kon wijzen, dat het hol van den priester weer tijdelijk bewoond was geweest, bleef achtei. Dit ging te gemakkelijker omdat er geen poging was gedaan om Levinge vuur te verschaffen; voor de warmte was Levinge in een zware reisjas ge huld. Hij wierp dit kleedingstuk op den hoop in Richard's kamer, om meer vrijheid van beweging te krijgen bij het klimmen en zich door nauwe doorganen te wringen, dat hem te wachten stond. Waarom kan ik eigenlijk niet naar de achterdeur sluipen, of mij uit het raam laten zakken en zoo probeeren weg te komen? vroeg Le vinge. Omdat het huis aan alle kanten door de politie omsingeld is, lichtte Richard hem in. Je eenige kans is de wijk naar boven te nemen en je hebt geen seconde te verliezen. Levinge knikte en nam de reislamp op. Hiermee kan ik mijn weg ge makkelijker vinden, legde hij uit. Richard sloot het paneel en haast te zich de dingen le verbergen die naar zijn kamer waren gebracht. Hij opende de kleerkast en zette het blad met etenswaren op een bovenplank uit het gezicht. Hij vouwde de de kens en kleeden op en legde die in een andere kast. Toen hij alles opge ruimd had, deed hij de deur weer open en ging dadelijk de kamer uit met het doel om verdenking te voor komen. In de gang ontmoette hij la dy Anne en bracht haar fluisterend op de hoogte van de maatregelen die hij genomen had. Zij slaakte een zucht van onuitsprekelijke verlich ting en verzocht hem haar man op te zoeken en hem eveneens in te lich ten. Richard vond den kolonel in de kamer in het sousterrain, waar in specteur Withers zijn onderzoek aangevangen had. Hij liep in angsti ge spanning heen en weer, maar zijn gezicht verhelderde toen Richard hem ter zijde nam en hem op ge- dempten toon meedeelde, wat hij reeds aan lady Anne verteld had. Is daar werkelijk een plek waar hij zich veilig verbergen kan? wilde kolonel Blount weten. Het klinkt misschien egoïstisch, maar ik moet bekennen dat, wanneer wij hem nu uit het gezicht kunnen houden en dan goed en wel uit het huis krijgen, het mij verder niet kan schelen wat er met hem gebeurt. Richard knikte; hij begreep de ge voelens van zijn oom. Ik geloof, zei hij toen, dat het het beste zou zijn, als ik met dien de tective meeging. Wilt u mij toestem ming even om als uw gevolmachtig de op te treden? Dan kan ik er hij blijven om te zien wat er gebeurt. Uitstekend mijn jongen, was het antwoord van den kolonel. Ik vind het erg prettig als je een oogje in 't zeil houdt. XXXII. Richard stapte oogenblikkclijk het open paneel binnen en ging haastig achter de beide mannen aan. Zij wa ren hem niet ver voor, want ze gin gen met de uiterste voorzichtigheid voorwaarts. Hij haalde ze in in de priesterkamer, die Levinge en hij kort te voren in allerijl verlaten had den. Inspecteur Withers bewoog zich langzaam door het vertek, terwijl hij den feilen lichtbundel van zijn lan taarn op iederen vierkanten centime ter van de ruimte liet schijnen. Toen Richard binnenkwam werd het licht een oogenblik op hem geworpen, toen zette Withers zijn onderzoek voort. Mijn naam is Villiers, stelde Ri chard zich voor; ik ben de neef van kolonel Blount. Hij heeft mij opge dragen hem hier te vertegenwoordi gen. Het is mij een genoegen, meneer Villiers, u bii ons te hebben. U weet hier vermoedelijk beter den weg dan ik. Ik kwam door het paneel dat u open liet, vertelde Richard, en volg de u regelrecht. Zoo, zoo, zei de inspecteur met vriendelijke levendighed. En hebt u sporen gevonden van wien u zoekt? informeerde Richard. Sporen meneer? was de weder vraag. Bij dozijnen, letterlijk hij do zijnen. Als hier niet kort geleden iemand aan het rondwandelen is ge weest, is mijn naam geen Withers. Een gevaarlijke liefhebberij meneer, om in oud stof aan de kuier te gaan Dat is het inderdaad, stemde Richard op luchtigen toon toe, maar zijn hart zonk hem in de schoenen. Hoe moest hij in vredesnaam dezen man wegwerken? Zou hij zich laten wegwerken? Dit is de richting, brave, ging inspecteur Withers voort, met zijn lamp den muur van de gang belich tend, die Richard en Levinge kort te voren gevolgd hadden. Bates, tot wien deze opmerking ge richt was, kwam uit den hoek waar hij gestaan had. geschuifeld en ging voor. De detective volgde vlak ach ter hem en Richard vormde de ach terhoede. De jongeman was nieuwsgierig ot de deur aan het einde van de gang Bates moeite zou veroorzaken. Dit bleek niet het geval. De oude man vond de veer en de verborgen ingang week terug. Welken kant op? vroeg inspec teur Withers, toen ze in de gang er achter waren. Dit is niets, verklaarde Bates, naar de doodloopende gang wijzend. Het dient alleen maar om menschen die van den anderen kant komen op een dwaalspoor te brengen. Kijk! hij draaide de deur dicht en de effen witte muur, die in de doodloopende gang liep, werd zichtbaar. Een buitengewoon handige truc, vond inspecteur Withers. Bn daarop: Dus we moeten den anderen weg volgen? Zeker meneer, antwoordde Ba tes. Rechtuit. Zij gingen verder, wierpen door de luchtgaten een blik in den salon en zetten den tocht voort. Het geheime paneel waarin zich een schilderij be vond, scheen de gewezen butler .niet. te kennen. De veer moest vlak onder zijn hand geweest zijn, toen hij stil hield. Kende hij het paneel dat in Richard's kamer uitkwam? Ook dat kende hij niet. Hij ging het voorbij en liep door. De gang begon nu langs smalle, steile trappen te stijgen en ze vor derden slechts langzaam. Inspecteur Withers liet zijn licht over Bates' schouder spelen, terwijl hij scherp uitkeek naar een spoor van den vluchteling. Zij bereikten een klein portaal en Richard's hart klopte haast in zijn keel van angst. Hier gaf wederom een verborgen deur toegang naar een trap, die naar een enge schuilplaats in het dak, nauwelijks ruimte bie dend voor één flink gebouwd man, voerde. Had Levinge zich daarheen begeven? Richard hoopte het vurig, want wederom schoot Bates' kennis te kort en ging hij verder. (Wordt vervolgd). zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 'savnnds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 'sm rgens is Uw vekoudhed weer verdwenen. Pot 50. lube 40 ei. Uous 30 cf. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnl ke keel en hoest. Doos 25 ct. Damo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hooid. Fiacon met drut-pe spui je 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnharoi I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2