WINKELIER GEEF ACHT. Uit de oude Notulen-boeken der Herv. Kerk te Capelle. ROOP Zaterdag 10 Februari 1940 No. 12 De Echo van het Zuiden Tweede blad Bij zoo 'n verouderde hoes t v&bstèïifcte III. Uitdrukkingen als smakelijk en smaakvol plachten wij te gebruiken als een oi' ander aangenaam of mooi is. Met de etalage is het evenzoo. Zij behoort smaakvol ingericht te zijn. Niet aan de eene zijde een opeenhoo- ping van artikelen of voorwerpen en aan de andere zijde een half ledige ruimte Ook niet een zoo groot moge lijk aantal goederen bij elkaar, zoodat men door de boomen het bosch niet meer kan zien, (U begrijpt ons wel, niet waar!) maar een rustige, over zichtelijke tentoonstelling waarin ie der voorwerp duidelijk waarneembaar is en waarin lijn zit of, om het met een vreemd woord te zeggen, waarvan een zekere charme uitgaat. Smaakvol etaleert men ook als U bij een hoed een bijpassende hand schoen, een overhemd met de juiste kleur das toont. De meeste voorwer pen zijn doods en somber als tl ze alleen etaleert. De kleur kan niet op vallend -en de uitvoering eenvoudig zijn. Door een dergelijke toepassing zal hun waarde stijgen, het geheel zal er door winnen en smaakvoller wor den. Het artikel dat U er aan toevoegt om het andere te verfraaien, zal dan ook gemakkelijker verkocht kunnen worden en dat hebt IJ er dan ook mee verkregen. De groote magazijnen, zooals Bijen korf en V. D. richtten toonkamers in om hun meubels beter uit te laten komen. Zij voelen het aan dat de meu bels in de hun passende omgeving be ter verkocht kunnen worden. Neem een voorbeeld aan die groote waren huizen en tracht dat toe te passen. Blikvangers en décors kunnen ook het geheel aanmerkelijk verfraaien. Een groot deel der winkeliers, en dit zijn er veel, vinden deze overbodig. ..Die nemen maar ruimte in en kosten nog geld op den koop toe", zoo rede neert men. Als zij werkelijk het nut van goede blikvangers inzagen, zouden zij zich wel bedenken alvorens zich zoo uit te laten. Als experts op recla me-gebied kunnen wij het gebruik van blikvangers en décors niet vol doende genoeg op het hart drukken. Door een voorbeeld willen wij het trachten aan te toonen: Als U des avonds na gedanen arbeid Uw courant ter hand neemt om eens rustig het dagelijksche nieuws te ver werken, wordt Uw blik getrokken door een foto, of een tusschen den tekst apart gezette advertentie. Ofschoon U het voornemen had om het nieuws te lezen, zult U de neiging om dit eerst te lezen of te bekijken niet van U af kunnen zetten. De foto, de advertentie of wat het is, fungeert hier als blik- vanger. Want tusschen al die gewone letters en cijfers valt zooiets op. Als het een advertentie was, die, wat tekst en indeeling betreft, slecht verzorgd was, dan nóg zal zij opvallen. Heeft haar inhoud echter verkoopsargumen ten van de bovenste plank, dan zal zij ook in waarde stijgen. Zoo is het ook met een blikvanger of décor in Uw etalage. Is hij vervaardigd in frissche kleuren met een aardige voorstelling of een goeden tekst, dan zal men dit niet ongemerkt voorbijgaan. Wij nemen nu als voorbeeld een banketwinkel. Een uit z.g. houtbord gesneden bakkersfiguur wijst op een schaal met gebakjes en vertelt lachend dat dit een heerlijk Czarina-gebakje is, dat iedereen welkom is om eens te komen keuren, of dat U voor den a.s. Zondag dit gebakje eens moet bestel len. omdat het werkelijk iets fijns is Een prijskaartje kan dan de prijs vertellen. Wat denkt gij. waarde winkelier, zou zoo'n blikvanger niet een betere uit werking hebben dan een gewone schaal met gebakjes, plus de prijs? Wij geven nog een ander voorbeeld: Een dames mode-magazijn maakt voor de naderende lente een etalage, waarin de nieuwste stoffen verwerkt zijn. Eenige geschilderde schaapjes (uit houtbord of triplex b.v.) die dar telend rondspringen, een wit hekje en enkele crocussen dienen als achter grond. Een tekstkaart, uitgevoerd in zacht-groene kleur, vermeldt: „De lente ontwaakt, wij toonen U de nieuwste mode-kleuren". Zoo'n etalage wordt een succes. Zij zal het beter doen dan een etalage waarin alleen de stoffen maar aanwe zig zijn. Die dartelende rondspringen de schaapjes zullen ieders bewonde ring wekken. Vooral de dames, nieuwsgierig als altijd, zullen hiervan meer willen we ten. Iedere reclame-schilder kyn voor U eenige schaapjes vervaardigen, de kosten zullen U heusch meevallen. Verkoopt de winkel ook wol, dan kun nen de schaapjes in de herfst weer dienst doen bij een speciale wol-etala ge. Dus twee vliegen in één klap. Het hekje kunt U zelf vervaardigen. Toch moeten wij U nog even wijzen op het plaatsen der blikvangers en dé cors, want het is niet hetzelfde in welken hoek deze geplaatst worden. In vele plaatsen is het verboden om links te houden, maar in de kleinere ge meenten wordt het links loopen door de vingers gezien. Toch zal het publiek haast altijd de looprichting volgen, dus rechts van de straat. Hieronder geven wij in een voor beeld aan hoe een blikvanger geplaatst behoort te worden: De zwarte blokjes duiden de plaat sen aan waar de blikvangers geplaatst moeten worden. Het publiek moet hen dan zien.. Bij plaatsing in. den anderen hoek is dit niet het geval, daar men zich dan midden voor de etalage moet bevinden en een halve draai moet ma ken om hem te ontdekken. In tegenstelling met den blikvanger Looprichting van het publiek. wordt het décor wel in het midden van de etalage "opgesteld. Door voorbeelden hebben wij U het groote nut van de décors en blikvan gers aangetoond en wij hopen dat U er Uw voordeel mee zult doen. Tot volgende week. S. N. M. V. Het beroepen van een predikant. Den 28 Sept. is aan den predikant be stelt een brief nan den Ambagts lieer, zfjnde een antwoord op onsen vorigen, Uiijdende van woord tot woord aldus: Aan de Eerwaarde Heeren, Den predikant en de kerkenraad van 's Grevelduyn Capelle in de lange straat. Eerwaarde Heeren den predikant en de kerkenraad van 's Grevelduin Ca pelle, Ik heb ontfangen de missive van desselfs gecommitteerden, gedagtekent den 20 Sept. 1753, waarbij verstaan heb- be, dat U Eerw. een beroep gemaakt heeft op Ds. DANIëL MARTIJN. tegen woordig predikant tot Leersum, om de gemeente mijner heerlijkheydt 's Gre velduyn Capelle als predikant te bedie nen, met versoek van aan U Eerw. dag en plaats te laten weten; wanneer het mij sal behagen, om het gev. beroep te kunnen presenteren, soo is 't, dat l, Eerw. voor dese maal, en sonder 'prce- judrcie2) van mijn regt, die beroepinge suit presenteeren aan den Wel Ed. heer CORNELIS VAN DER HOEVEN, Secre taris ende Rentmeester mijner voorn. Heerlijkheijd, daar toe voor dese reijs uijt mijnen naam geauthoriseert,a) ende de welke aan U Eerw. mijne intentie4) nopende de meer gemelde beroepinge sal te kennen geven, waar mede U Eerw. in de bescherming Gods bevelende, blijve Eerwaarde Heeren 1' Eerw. Genegen Heer .1. F. DE STEENHUIJS. HERNEN, Yperen den 24 Sept. 1753. Dit is in de kerkenraadsvergadering, gehouden den 29 Sept. voorgelesen, en zijn daar op terstond de reeds benoem de leden met den beroepsbrief na bo vengenoemde heer van der Hoeven af- gesonden, om den selven aan sijn wel Ed. over te geven, en de goedkeuring op 't gedane te versoeken. Den 5 Oct. 1753 is weder kerkenraad gehouden. Na het gebed is door den predikant een brief geopent, die hij daags te voren had ontfangen; en is de- selve aan de vergadering voorgelesen; Aan Den Wel Eerw. Heeren De Heere predikant en Kerkenrade van de Gereformeerde gemeynte van en tot 's Gr. Capelle. Also aan ons als ambagtsheer van 's Grevelduijn Capelle, van wegen, de de Eerw. Heeren den predikant ende den Kerkenraad ter approbatie ter hand is gestelt seker beroep door hun Eerw. gedaan den 12 September deses jaars, op den persoon van DANIëL MARTIJN predikant tot Leersum, om in plaats van Ds. Johan Zeijlmans, die van haar Edele Groot Mog. de Heeren Staten van Hol land en Westvriesland sijne Emeritus schap salvo honore et stipendio heeft geobtineert,5) de gemeente van 's Gre velduijn Capelle, als predikant, in sijn plaats te bedienen, so is 't, dat wij descl- ve beroepinge improberen gelijk als wij deselve improberen mits dese. Actum tot Yperen desen 24 Sept. 1753. J. F. De Steenhuys Hernen. De predikant stelt voor om den Am bachtsheer mee te delen, dat er nu de 12e Oct. kerkenraadsvergadering gehou den zal worden, om een andere predikant te kiezen. „Ende alsoo er leden waren, die meun den, dat een heer van de Roomsche reli gie geen regt had om te improberen son der van de improbatie reden te geven, en 't haar voorkwam dat de tijd om sig daar op te informeren tussen den 12 Oct» te kort was, hebben sij daar tegen gepro est eert; zijnde met name den Ouderling Corne lls Ophorst en de diakenen Antony van Oversteeg en Jan Schaap, ook Jan de Roon." De 12e Oct. wordt door de kerkeraad gekozen Ds. THEODORUS HEIJMANS, predikant te Duizelingen. „En zijn benoemt den Ouderling Cor nells Ophorst en den Diaken Antony van Oversteeg, om bij den Ambagtsheer de approbatie te versoeken. Doe de predikant den beroepsbrief overgaf, seyde hij tcffens, te gelooven, dat hare commissie zou moeten uytge- voert worden in Capelle aan 't huys van den Heere Cornelis van der Hoeven, want dat de heer schout Zeijlmans aan den predikant gesegt had, dat gemelde heer Secrt. als rentmr. van den ambagts heer een brief had, dat de commissie na YPEREN, om onkosten te meyden, met den beroepsbrief maar aan hem, als Rentmr. moest worden overgegven. De heer schout ontbood de Gecommit teerden, en maakte haar bekent, dat sy haar commissie, na Yperen niet moesten voortsetten, omdat de Ambagsheer een brief aan syn rentmr. alhier had geschre ven, dat de acte van beroeping hier in Capel aan sijn rentmr. moest worden overgegeven, en also die met nog 2 die medegekomen waren, daar over schenen misnoegt te zijn, is de brief aan den Am bagtsheer door gemelde heer van der Hoeven, Rentmr. van den Emeritus pre dikant en*de 2 consulenten, die by 't ge- regt ten eten waren ook aan 't volk ge- regt vertoont en voorgelesen, en is de bode in den naam van schout en geregten gegaan, bekent makende, so de gecom mitteerden hunne reijs na Yperen voort set/en, dat 't dorp van Capelle haar om gesegde reden die onkosten niet zou be talen." De twee leden uit de kerkenraad be hoeven niet naar Yperen dus, hoe graag ze ook zo'n reisje gemaakt zouden heb ben. Het is niet nodig omdat, de Ambachts heer reeds een brief geschreven heeft aan zijn rentmeester. De 15e Oct. wordt deze brief in de ker kenraad geopend, waarin staat dat hij dit beroep approbeert, dus goedkeurt en toe staat. Ook de Classis van Zuid-Holland ver lenen approbatie, en last not least Ds. is oppassen gebo den. Bestrijdt het chronisch worden, gebruik de beste samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop AKKER 'S meer te herkennen is. Verder schrijft de Chinees de woorden ook niet naast elkaar, maar onder elkaar. IETS OVER CHINA. DE CHINESCHE MUUR. China is voor ons een merkwaardig land. Dat China een heel oude bescha ving heeft, weten we allemaal. Haar be schaving is zelfs tweemaal zo oud als de onze. En natuurlijk hebben jullie allemaal wel eens van de Chinese Muur gehoord. In het Chinees heet die muur: „Wan-li-tsj'ang-tsj'eng", dat betekent „Muur van tienduizend mijlen". Hij werd gebouwd om China te bescher men tegen invallen van de nomaden volken in 't Noorden. Verschillende keizers hebben er aan gebouwd. Het grootste deel van de muur werd ge bouwd onder keizer Tsin Sje Ilwang Ti, die 210 jaar vóór Christus stierf. Je ziet dus hoe oud die muur is. Hij is 2450 km. lang. DE CHINESE TAAL. De Chinese tal lijkt voor ons ook heel vreemd. Het Chinees bestaat uit niet minder dan 40.000 verschillende tekens. Ze worden echter niet allemaal gebruikt, aan 4 of 5 duizend van die tekens hebben ze genoeg. Hoe meer tekens een Chinees kent, hoe meer hij in aanzien staat bij het volk. Je be grijpt dat je heel wat studeren moet, wil je een behoorlijk aantal tekens kennen. Het Chinese schrift is vooral zo eigenaardig omdat ze geen letters hebben, maar tekeningen. Elke teke ning stelt een woord voor. Het woord „paard" b.v. duiden ze aan door een paardje te tekenen. Het woor „vis", door een vis te tekenen. In de loop der jaren zijn die tekeningen wel iets ver anderd, zodat 't nu figuurtjes gewor den zijn, waaruit b.v. geen paard of vis DE CHINESE MUUR CHINESE GEBRUIKEN. Op bezoek bij een Chinees. Uit het volgende verhaaltje blijkt, hoe anders het bij de Chinezen toegaat dan bij ons. Het is niet gemakkelijk om van een rijken Chinees, die nog vasthoudt aan de Chinese gebruiken, en niets van de Europese invloed weten wil, een invi tatie om bij hem te komen eten, te krijgen. Daarom was ik erg verrast, toen mij enige jaren geleden, door een dienaar een groene enveloppe gebracht werd. Op het papier stond in het Chi nees, maar met de Engelse vertaling er hij„Verheven zoon, vul de nederige woning van Uw onwaardigen dienaar Msi-He-Ping met de zon van Uw aan gezicht, verblijdt hem mei Uw komst! Op de twaalfde dag van de maand, tussen acht en negen uur, voor de zon ondergaat, voor de avond valt Onder deze woorden stonden de namen van de andere gasten, die behalve ik, uitgenoodigd werden, en ik moest zeg gen of ik komen zou of niet. Dus stuurde ik een jongen weg met 'n brief, waarin ik eveneens in bloem rijke taal voor de uitnodiging dankte en zei dat het mij een grote eer was. En op de bewuste dag ging ik naar mijn gastheer, nog vóór acht uur. want het is daar beleefd om zo vroeg moge lijk te verschijnen. Het was een groot huis, met enige dozijnen kamers, gale rijen, gangen en tuintjes. In de eerste kamer hingen zijden vlaggen, waarop de namen en de betrekkingen van de gasten stonden geschreven. Ik zei den oudsten dienaar., die zijn gezicht be dekte, zodat ik niet door zijn aanblik beledigd zou worden, mijn naam, en onder veel buigingen leidde hij mij naar de volgende kamer, waar de gast heer mij ontving. Ik was de laatste gast en de andere gasten begroetten mij zwijgend door te buigen. Daarna gingen we allemaal naar de eetzaal, die toegang gaf tot een mooie tuin. We gingen om kleine tafeltjes zitten. Ik zat links van den gastheer, dat was de ereplaats. De kamer was heerlijk koel en aan de muren hingen prachtige zijden doeken. Een verhoog de zitplaats was voor de goede geest van het huis bestemd, en naast hem stonden twee koperen bakken, waarin een houtskoolvuurtje brandde, zodat hij het niet koud zou hebben. De Chi nezen geloven namelijk dat er in ieder huis een goede geest woont en voor dien geest doen ze alles, want ze zijn hang dat hij anders boos wordt. Een tafelkleed en servetten waren er niet. Iedere gast had een porseleinen bakje voor zich, dat beschilderd was met de naam van den gastheer. In- plaats van vorken en messen, lagen er stokjes en verder stonden er een hele hoop schaaltjes met zoute amandelen, aardnoten en een stu brood op tafel. Nu gaf iedere gast den gastheer zijn schriftelijke uitnodiging terug en zo stelde men zich aan elkaar voor: „Mijn bescheiden naam is zo en zo, mag ik Uw geëerden naam weten?" Daarop klapte de gastheer in zijn handen, schonk toen ieder een fles wijn in gaf de bedienden een wenk, die daarop talrijke schotels met de heer lijkste spijzen brachten. Bonen in ge stremde melk,, aardnoten in gelei, wal noten, bamboespruitjes met kandij, en geleiachtig zeewier werden het eerst gebracht. Ook kwamen er grote krui ken met Rijnwijn op tafel. Iedereen be diende zich zelf, maar we dronken al lemaal heel weinig, want de grootste schande die een gast kon overkomen, was, dronken te worden. De Chinezen houden er nu eenmaal strenge vermen op na en ver/et daartegen grenst aan belediging. (Wordt vervolgd). 4 1 Etalage Ingang Etalage Etalage Ingang - 'Cv- Abdijsiroop bevat van ouds beproef de slijmoplossende en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op. zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge makkelijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van dan dag niet uitgeput en ver moeid zijl van "t langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen OROSt»» Eenige der 20 kruiden Legen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20 Alom verkrijgbaar ve-xz/iifiïi Gezicht op Hongkong

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5