Plaatselijke Berichten INGEZONDEN STUKKEN. ZEIJLMANS neem! het beroep aan. d. R. missive: 't officieele schryven. preejudicienadeel, afbreuk. 3) geouthoriseeri': volmacht verleend. 1) intentie: oogmerk, bedoeling. geobtineert: verleend. 'improberen: het omgekeerde van approberen, dus: niet toestaan, weigeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mynheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik eenige plaats ruimte, In de eerste plaats om een fout van den zetter te verbeteren in Uw Raadsverslag. Zie mijne copie. Ik heb gezegd o]) Uw derde pagin», 23c regel „Kerkhcrstel en Opbouw", dat ik meen dat bovengenoemde heeren daar niet mee accoord gaan. Mijn ingezonden stuk betreft even wel geheel iets anders in 't belang on zer Sprang-Capelsche bevolking. Sprang, wat ik een goed hart toe draag, liefhebbert nog al op sociaal en theologisch gebied en hier in Capelle begint men op 't zelfde stramien te borduren. Ik zou volkomen te goeder- trouw de besturen der Sprangsche bon den eens in overweging willen geven nu de lente op komst is en er wel eens verschrikkelijke dingen konden gebeu ren, eens wat minder te socialiseeren, theologiseeren of te pbilosofeeren. Laat de fabrieksarbeiders in de schoenindustrie zich des avonds eens bezig houden met den aanleg van flinke tuinen, waar speciaal aardappels gepoot worden en wintergroenten ge zaaid, opdat men niet vervalle in de zelfde fout als in September 1914, toen op een gegeven oogenblik men met leege beurzen stond. Ouderen zullen zich nog herinneren dat de industrie ston stond en o.a. bij wethouder Mayers 1000 mud aardappels op zijne boerderij gratis ingekuild werden door B. en W. van Sprang, waarvoor als dank deze wethouder, evenals ondergeteekende in 1918. uit de Raadszaal werd getrapt. Dit neemt niet weg dat ik toch com passie heb met de lederbewerkers, want huiden, leder en schoenen is één keten. De Burgemeester vergistte zich in de laatste raadsvergadering met over leerlooier te spreken. Ik was handelaar in exotische huiden en hiervoor moet men heel lange vingers (kanitaal) heb ben. Onze leerlooierij was slechts geld- bclegging en geen bedrijf. Ik liet dit doorslippen, gezien de'toch al verhitte vergadering en wil deze fout gaM.rp vergeven aan een voorzitter van Jo"- gelingsvereenigingen op Ger. Grond slag, waar toch al hoofden genoeg o" hol zijn geslagen. Jammer, wederom verkeerd ingelicht. Na afloop der raadsvergadering bel) ik geadviseerd, indien, wat God ver hoede, er eens wat mocht gebeuren, rekening te houden om plaatselijk noodgeld uit te geven. Hierop is ge vraagd of de boeren en winkeliers dit zouden aannemen, waarop ik ant woordde, dat wij raadsleden, die ten minste op dit gebied thuis zijn (hoe- velen zijn er die?) dan gedaan hebben wat wij konden. In allen ernst raad ik de besturen dit advies aan: Zorgt nu eerst eens voor hel innerlijke (dit is nu de maag) en dén voor 't uiterlijke! Met leuter praat houd ik mij niet op. Aangebo den adviezen zijn zelden aangenaam, doch ik acht mij als oudste raadslid zedelijk verplicht, als man met levens ervaring, hierop eens met nadruk te wijzen, en dank voor de verleende plaatsruimte. Uw abonné A. M. Verheijden Adrz. Capelle, 8 Febr. '40. M. de R., Dat Uw uitvoerig raadsverslag onzer gemeente ons zeer welkom was, be hoeft geen betoog; 't was interessant in menig opzicht, maar vooral de kwestie der Jiuishoudschool staat in het brandpunt der belangstelling. Terecht brandmerkte onze burge meester het antwoord van 't bestuur der stichting, daaraan behoef ik niets toe te voegen; de houding aangenomen tegenover het Gereformeerde volks deel raakt kant noch wal, daaraan doen de mooie cijfers van lidmaten en schoolkinderen niets af. Maar 't ware beter dat de heeren eerst ook de levensvatbaarheid en noodzakelijkheid eens bekeken had den, men kan nu wel „dwingelandje" spelen en zeggen: wij Ds. Hoffman te Besoijen, Ds. F. H. Oosterburg te Ca pelle, R. de Bruin te Waspik, A. Dees te Sprang, A. van der Plas te Kaatsheu vel, J. H. Scholt te Waalwijk en A. Nieuenhuijs te Baardwijk, meenen dat wij evenveel recht hebben een eigen school te bezitten dan de R.K. en wij behoeven niet met minder rechten te vreden te zijn dan die kerk, maar met zulk een dwingelandijtje, is er de school» niet en is de noodzakelijkheid en mo gelijkheid ook niet bewezen. Denken die heeren nu werkelijk, dat de regeering op eenige kilometers af stand van Waalwijk, weer een nieuwe huishoudschool in Sprang-Capelle zal subsidieerendat de regeering daar op nieuw 70 in de kosten zal bijdragen, daar is geen sprake van, naar mij van bevoegde zijde werd medegedeeld. Te meer waar wc hier toch goedgeslaagde en billijke cursussen van de Mij. van Landbouw hebben gehad en de lessen der verschillende scholen te Waalwijk blijkbaar zoo gegeven worden, dat ze ook door protestanten gevolgd kunnen worden, zonder bun godsdienstige over tuiging eenigszins te schaden, men zie de R.K. H.B.S., de kookschool, de naai school, maar ook de R.K. Huishoud- en Industrieschool, die bijna evenveel of meer protestantsqhe leerlingen dan ka tholieke telt. Of zou het hier niet waar zijn, wat (naar ik meen) de Burgemeester van Waalwijk in een zijner laatste verga deringen zeide, dal bij .meende dat principieele protestanten liever een principieele school (zelfs een katholie ke) bezoeken, dan een neutrale? Enfin, ik geef de heeren weinig hoop, alleen zouden ze bet thans kunnen gaan probeeren met een ambachts school. Met dank. X. Capelle, Febr. 1940. TILBURSCH STUDENTENCORPS „SINT OLOF". Het lilt P. van Loon gntvangt de hoogste onderscheiding. In een Dinsdagmiddag door den Senaat van bet Tilburgsch Studenten corps „Sint Olof" in de groote achter zaal van „Modern" belegde buitenge wone vergadering werd het corpslid, de lieer P. v. Loon Nzn. uil Waalwijk plechtig geïnstalleerd tot „Einheriar" van bel corps. Einheriar is de naam van een heldenfiguur uil de Noorsche mythologie. In casu is bet de hoogste onderscheiding die het corps verlce- nen kan en de lieer van Loon is ook de eerste aan wien ze thans verleend werd. De plechtige vergadering werd bij gewoond door den rector-magnificus der Katholieke Economische Hooge- scliool, prof. H. A. Kaag en de lioog- lceraren prof. dr. M. J. H. Cobbenha- gen, prof. mag. dr. F. A. Weve OP, niet ontmoedigen door allerlei moei lijkheden, die als bergen voor hem moeien zijn opgerezen, maar zette door en werd aizoo voor ons de ver persoonlijking van de bekende zegs wijze, dat de aanhouder tensloue wint. Zijn werk was daarom zoo mooi, omdat bij niet zichzelf zocht, doch werkte voor anderen, voor de corpsge- meenschap. Hij werkte in treffende belangeloosheid en daarom is de hoo- ge onderscheiding ook zoo volledig verdiend. Spr. sprak de hoop uit, dat de andere corpsleden in het prachtige; voorbeeld van Piet van Loon een sti mulans zullen vinden om ook steeds krachtig werkzaam te zijn in bet be lang van de corpsgemeenschap. De heer C. Kamerbeek huldigde ver volgens den Einheriar uit naam van de honorar-senatoren, die beter dan anderen wellicht nog de groote ver diensten van den lieer van Loon voor bet corps kunnen peilen. De nieuwe Einheriar zeide zeer ge- De hoogste onderscheiding voor ecu student Te Tilburg is aan den heer Piet van Loon uit Waalwijk de hoogste onder scheiding „Einheriar" uitgereikt, voor de bewezen diensten aan het Stu dentencorps St. Olof te Tilburg. $ft£l Dit is de eerste onderscheiding welke is uitgereikt gedurende het 12-jarig bestaan van de Studentenvereeniging St. Olof. prof. mr. E. G. J. Gimbrère en prof. dr. P. P. van Berkum, afgevaardigden van de Unie der R.K. Studentenveree- nigingen, de Studentenvereenigngen „Sanctus Laurentius" en „St. Leonar- dus" mitsgaders zeer vele corpsleden. De heer van Loon, die vergezeld was van zijn ouders, werd door den Senaat de zaal binnengeleid onder bet zingen van bet „Oaudeamus". Nadat hij aan de bestuurstafel had plaats genomen en de ab-actis de on derscheiden schriftelijke gelukwen- sclien had voorgelezen, sprak de vice- praeses, de beer H. Briels een wel komstwoord, waarna bij zich speciaal tot den heer van Loon richtte. Spr. liet het licht vallen op diens bui tengewone verdiensten voor liet corps, waar bij er in geslaagd was de spoor studenten actief in bet corpsleven in te schakelen, waardoor de spoor- en kaststudenten tot een sterke eenheid in het corps werden vereenigd. Als blijk van groote waardeering voor een en ander besloot het corps spontaan den heer van Loon de hoogste corps- opderscheiding te verleenen. De vice-praeses hing vervolgens den nieuwen Einheriar bet onderschci- dingsteeken 0111 den hals, een zilveren medaille met het „Viking" schip. De vergadering hief het „ïo vivat" aan. Daarina was het woord aan den moderator, drs. F. v. Miert, die ver heugd was de eerste te mogen zijn 0111 dhr. van Loon en zijn ouders geluk tc wenschen. Spr. wees erop dat de heer van Loon een bewonderenswaardige energie heeft aan den dag gelegd om ten bate van bet corps de zoo begeer de eenheid te hereiken. Hij liet zich troffen te zijn door deze hulde en de hem verleende onderscheiding. De on derscheiding beeft hein enorm goed gedaan, maar hij meent ze niet ver diend te hebben, omdat hij accent slechts zijn plicht als corpslid te heb ben gedaan. Het probleem der spoor studenten is opgelost dank zij de me dewerking der spoorstudenten en der kaststudenten en dezen allen verf lia nen dank daarvoor. Speciale hulde bracht spr. in dit verband nog aan den moderator en de heeren Kamer beek en Aarden van vroegere senaten. Tot besluit van de plechtige instal latie-vergadering werd bet corpslied gezongen. Daarna recipieerden de nieuwe Ein heriar en zijn ouders, waarbij aan mevrouw van Loon bloemen werden aangeboden. Gememoreerd dient tenslotte nog te worden, dat van den praeses, den heer v. d. Ven, die wegens ongesteldheid afwezig was, een groote lauwerkrans was binnengekomen. Wij bieden den gehuldigde en z'n familie onze hartelijke gelukwenschen met deze bijzondere onderscheiding. HET WATER. Evenals elders heeft ook in onze ge meente de dooi wat last veroorzaakt. In dc Burgemeester Smcclelaan spoelde Vrijdagmiddag het water op sommige plaatsen dwars over den weg. De Kloosterweg bleef tot op lieden nog vrij goed gespaard. Alleen het voorste gedeelte moet doorwaad wor den. De weilanden staan aan beide zijden blank. Enkele woningen hebben hier van zeer veel hinder. Het Zuidelijke gedeelte van de St. Antoniusstraat had veel te lijden van KEERDEN WIJ REEDS AAN ZEGELKORTING UIT! DAAROM KOOPT OE VERSTANDIGE HUISVROUW OOK ALLES BIJ DE verstopte rioolputten, waardoor bet smeltwater niet weg kon loopen. Tot op heden zijn we er nog vrij goedafgekomen. BRANDSTOFFENTOESLAG. De minister van Sociale Zaken beeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat dc termijn, gedurende welke een extra brandstoffen-toeslag kan wor den verstrekt, met nog één week is verlengd. BILJARTEN. A.s. Maandag 12 Februari zal de tweede ontmoeting plaats hebben tus- schen de W.B.C. en een zestal van dc \octbalvereeniging Juliana in 't club lokaal der W.B.C., gevestigd in café A. van Berkel. Deze ontmoeting zal een zeer spannende strijd worden op hel groene laken, omdat dc eerste ont moeting in café „de Molenvliet" een nederlaag voor dc W.B.C. beteekcndc. Dus W.B.C.'ers, opgepast! KEESJE DE RUIJTER. Dezer dagen verscheen in enkele bladen een bericht over Keesje dc Ruij- ter, dat hij wegens de Arbeidswet weer niet meer zou mogen biljarten en dat een café-houder in Aalsmeer hiervoor beboet was. Dit bericht berust op veel fantasie,.daar het kant noch wal raakt. De Hotel Restaurant-houder van de „Vergulde wagen" te Alphen a. d. Rijn is 3 Januari 1940 door de hoogste instantie, namelijk door den Hoogen Raad der Nederlanden, vrijgesproken wegens het laten biljarten van Keesje de Ruijter, zoodat Keesje gerust in al le steden van Nederland zonder de minste last van de arbeidsinspectie zijn talent op het groene laken kan de- monstrecren. Het zuiverste bewijs hiervan 'is, dat Keesje deze week Woensdagavond in het Kürhaus tc Scheveningen speelde, dus onder den rook van de groote heeren en Donder dag-avond in Hotel Germania op het Keizer Karei-plein te Nijmegen en met zeer groot succes. Keesje speelde n.l. in Scheveningen 500 caramboles in 18 beurten; hoogste serie 107 en in Germania in Nijmegen 500 caramboles tegen den kampioen van Nijmegen in 12 beurten, dus met een gemiddelde van 42; hoogste serie 233. Wel een bewijs dat zijn spelkwa- litcit steeds vooruit gaat. Daar komt nog bij dat Keesje lang niet altijd het materiaal heeft waar de kampioen schappen van Nederland of Europa op gespeeld worden, daar die heeren eerste klas nieuwe biljarten met prima mate riaal onder hun handen krijgen, en dat wil wat zeggen. Keesje speelt volgende week Dins dag voor de studenten in Den Haag, Woensdag in Dordrecht, Donderdag voor O. en O. in Zeist en Vrijdag weer in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis in Den Haag. Een en ander is wel een teeken dat Keesje steeds meer gevraagd wordt en dat zijn vijanden, die maar steeds cri- tiek en valsche berichten durven te lanceeren in diverse bladen óver ar beidswet, beter deden hun verstand eens ie gebruiken en eerst eens op grondige informaties uil te gaan. Wij hopen dat 't Keesje, die de naam van Waalwijk steeds meer bekdndheid geeft op 't terrein van deze mooie sport, steeds crescendo moge gaan, dan kunnen wij hopelijk in hem nog eens den kampioen begroeten. ONGEVAL. Een 20-jarige dochter van den heer Hensen-van Ricl, vroeger woonachtig in de Putstraat alhier, heeft op de „Volt-fabriek" te Tilburg een ernstig ongeluk gehad. Zij geraakte met haar handen onder een stanzmachine, zoo dal van een hand drie vingers en de andere band een vinger werd afgesne den. OPBRENGST SANTOS-BLOEMEN. De opbrengst van Santos-bloemen dag j.l. Zondag was 102, BURGERWACHT. A.s. Maandag 12.Februari 8 Uur zal eene Algemeene Vergadering der Bur gerwacht in den Gildenbond gehouden worden. Alsdan zullen een 35-tal leden der Burgerwacht geüniformeerd worden. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gcmeentc-politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent dc navolgende verloren en gevonden voorwerpen Verloren: Diverse sleutels, auto band en rijwielbelastingmerk. Gevonden: Slagersmes, spoorweg abonnement, trouwring, porteinon- naie met inhoud, bivakmuts, hand schoen, overschoenen, sleutels en ro zen krans. LUXOR BIOSCOOP. Muziek voor Madame. Nino, een jong, maar arm jong- mensch die niets anders in zijn raars heeft dan een aantrekkelijk uiterlijk optimisme en een goede stem, trekt naar Hollywood om fortuin te maken. Aanvankelijk lijkt hij succes te heb ben, want zijn stem vindt grooten bij val. Het ongeluk wil evenwel, dat hij bij een diefstal wordt betrokken. Na tuurlijk is hij onschuldig, doch dat neemt niet weg dat hij wordt beschul digd. Het jongmensch maakt een moei lijken tijd door, doch een happy-end komt met een goed contract en een lief bruidje. In de hoofdrollen Nino Martini, Joan Fontaine en Alan Mowbray. De ploeg der gedoemden. „De gemiddelde levensduur van een nitroglycerine arbeider is zes jaar". Dat zijn de waarschuwende woorden die de student Dan Loring verneemt.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6