KERKNIEUWS. „DE ECHO" LAATSTE BERICHTEN. i waspik. DRUNEN. DUSSEN. SPRANGGAPELLE. WASPIK. RAAMSDONK. 1.25 p. kwartaal - I 0.10 p. week ;ils hij op het kantoor van de Goliath Springstof Maatschappij solliciteert, wier arbeiders tot levensgevaarlijke taak hebben nitroglycerine naar de oliebronnen te transporteeren, Het ge vaar van de „soep'", zooals de mannen het gevaarlijke goedje noemen, is eyenwel niet in staat hem van zijn plannen te weerhouden. Hij moet geld verdienen om zijn studie in de medi cijnen te kunnen voortzetten. „Het kan verkeeren" zei Brederode en Dan Lo ring wordt verliefd op de knappe doch ter van een ploegbaas. Eilaas, de vader van het lieve meis je, verbiedt haar om met Dan te trou wen, wanneer deze zijn gevaarlijk werk niet opgeeft. Zij zal ten einde raad in het huwelijk treden met den rijken Eric Truble, die al meer dan vier jaren tevergeefs naar haar hand dingt. Voor zij evenwel in hel huwelijk treden, krijgt de fabriek een verzoek om een spoedbestelling nitroglycerine per vliegmachine naar Tampico in Mexico, waar cèn hevige oliebrand woedt, te vervoeren. Dan Loring, aan gelokt door de premie van 10UU. 'neemt dit gevaarlijke karwei aan De „soep" is al in de machine geladen. Easy, de ploegbaas, wetend dat zijn dochter meer van Loring houdt dan van Trumble, slaat Dan bewusteloos en vliegt in zijn plaats met den piloot naar Tampico. Zijn laatste boodschap is: Zeg mijn dochter met Dan Loring te trouwen. Dan slaat het vliegtuig te pletter tegen een rots. In de hoofdrollen: Sally Eilers. John Beal en Harry Carey. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besluit van 15 Januari is op dato door hem gedaan verzoek aan den heer Jan Cornells Spapens te Waalwijk, eervol ontslag verleend a s lid van de Commissie van Advies der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, met daaraan verbon den Proefstation en Voorlichtings dienst ten bate van de Ledei- en Schoenindustrie te Waalwijk. WAARSCHUWING. De burgemeester van Etten en Leur vestigt er de aandacht op en waar schuwt, dat voorzichtigheid geboden is. alvorens in relatie te treden met M. A. Adriaansen. wonende te Etten c.a., p.a. P. van Eekelen, Bredascheweg A 183-1: voor wat betreft de handelson derneming Prosperitas te Ede, waarte gen herhaaldelijk is gewaarschuwd door verschillende politieautoriteiten. Bedoelde handelsonderneming Pros peritas beoogt het verkoopen op afbeta ling of a contant van rijwielen, naaima chines. kinderwagens e.d., waarbij men tevens lid of deelnemer wordt in een lo terij-combinatie. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat thans of na verloop van eenigen tijd een zelfde onderneming uitkomt onder een anderen naam. bijv. ,.De Ster ,,De Atlas" e.d. Het koopen van dergelijke stukken, zonder- vooraf ter bevoegder plaatsen inlichtingen te hebben ingewonnen, moet ten sterkste worden ontraden. Het Rijksbureau voor huiden en leder Dispensaties ingetrokken. Het rijksbureau voor huiden en leder heeft, naar wij vernemen, de dispensatie van de verplichting tot inschrijving bij genoemd rijksbureau gepubliceerd in de Nederlandsche staatcourant van 15 en 16 December j 1met ingang van 8 Februarie a s. i ïgetrokken w »t betreft schoenfabri kanten, drijfriemf ibiikanten, leder- warenfabrikanten. Naar verluidt is de directeur van genoemd rijksbureau voornemens om de dispensatie van het verbod om zonder vergunning leder te koopen, verkoopen, bewerken, ver werken, doen bewerken doen ver werken of af te leveren voor ver- schillendegroepen van onderneming en, waaronder de bovenbedoelde, binnenkort in te trekken Alsdan zullen deze ondernemingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur deze handeling niet meer mogen verrichten. Een dergelijke vergunning zal be houdens zeer bijzondere gevallen, uitsluitend worden verleend aan die ondernemingen, welke bij het rijks bureau zijn ingeschreven. ontvanger en le ambtenaar ter secretarie te Drunen. 2. J. P. Schreven, commies ter secretarie le klasse te Helmond. Ongeval? Zoo juist deed hier het gerucht de ronde dat een militair tusschen twee vracht-auto's bekneld was ge raakt en nogal ernstig gewond was. Bevestiging konden wij niet krijgen. Gemeenteraadsvergadering Openbare vergadering van den Raad dergemeente Drunen te houden op Zaterdag, 10 Februari 1940 des n.m. 7 75 uur ten gemeenlehuize (oude gemeentehuis). Agenda 1. Benoeming gemeente-secretaris Aahbeveling 1. A. P. van de Lokkant,gemeente. HANK. Tijdens de gladheid bij zijn woning is de heer Vermeeren, machinist aan de electrische bemaling «De vier Bannen» alhier, zoodanig ge vallen dat hij een schouder zwaar kneusde en ontwrichtte. Hij is over gebracht naar 't St. Iguatiuszieken- uuis te Breda en zal aldaar geruimen lijd verpleegd moeten worden. SPRANG. J.l. Donderdagavond trad in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier voor 't Comité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjesvereenigingen op Ds. H. S. J- Kalf van Renswoude, met het onder werp: ,.De oorzaak der onkerkelijk heid". Na psalmgezang. Schriftlezing en ge bed, begint de Eerw. spreker met te verhalen van een tragisch ongeval aan Palestina's kust, waarbij het lijk van een Jood, van een uit het volk dat zwervende en dolende is op aaide, werd gevonden, wien den toegang ge weigerd was, omrede hij geen paspoort had. Zoo is het ook met het Hemel- sche Koninkrijk; ook dat is gesloten voor een zondig mensch: zonder pas poort komt men daar niet binnen. Gods volk komt echter thuis: die Hij geroepen heeft, worden door Hem toe gelaten. Op aarde wordt de reis tesamen ge maakt; schaap en bok zijn in een hok, koren en onkruid groeien beide op. We belijden dat de kerk is de vergadering der geloovigen, doch zoo gauw zij tot openbaring komt, zien wij meeloopeis en schijngeloovigen. Daar is onkerke lijkheid en verval, zegt spr., hetwelk de laatste 20 jaar onrustbarend is toege nomen. Bij de volkstelling in 1920 wa ren 1 millioen niet bij eenige kerk aan gesloten en in 1930 waren dit er reeds 1.144.000 of 1 op de 7 inwoners. De onkerkelijkheid is volgens spr. nog van jongen datum. In den breede gaat spr. dan na de oorzakèn.voor de onkerkelijkheid en de onverschilligheid tegenover de kerk en wijst daarbij op de vele uitvluchten die voor het onkerkelijk leven worden aangevoerd. Hierbij wijst Ds. Kalf te vens op de groote taak der kerk bij huisbezoek enz. Christus houdt Zijn kerk in stand, tot aan het einde der wereld. Welgelukzalig is het volk het welk den Heere kent, Wiens eigendom zij mogen zijn. Na psalmgezang en dankgebed wordt de bijeenkomst, die slechts matig be zocht was, beëindigd. GAPELLE. Gedurende de maand Januari wer den ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle voor de vleeschkeu ring aangegeven; 19 runderen, 65 varkens. De in de gemeente Sprang-Capel le gehouden extra Nationale Roode Kruis collecte 1940 heeft 94,55 op gebracht. Een woord van dank aan allen, die met hun giften deze collecte gesteund hebben, en een bijzonder woord van dank aan de dames-collec tanten, die ondanks de besneeuwde en moeilijk begaanbare wegen bun taak met opgewektheid hebben vervuld, is hier zeker niet misplaatst. De heer A. van der Plas, beeft, naar we vernemen, bedankt als ouder ling der Ned. Herv. kerk a. d. Loon- schendijk. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag 's morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" gaf j.l. Dinsdagavond in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers een tweede uitvoerings avond, welke een herhaling gal van bet programma vorige week Donder- dagvond in de zaal van Mej Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart uitgevoerd. Ook nu weer was de zaal tot op de laatste plaats bezet, enkelen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen, wel een bewijs, dat het programma van Donderdag bij de aan wezigen in den smaak was gevallen. De zangnummers voor het geheele koor alsmede de sopraan-solo, gezon gen door Mej. A. Cové, werden keurig gezongen en directeur Snijcrs en de werkende leden hadden dan ook een ten volle verdiend applaus in ont vangst te nemen. Ook de revue ,.V\ ij zijn niet bang", een bonte avond in twee non-stop ritten door Gerrit Has selaar, oogstte andermaal veel bijval. Het openings- en slotwoord werd ge sproken door den secretaris der ver- eeniging, den heer E. Colet. De zangvereeniging kan met het meeste genoegen op de beide door haar gegeven uitvoeringen terugzien. Beide avonden een tot in de hoeken gevulde zaal, betgeen niemand, weer en wegen in aanmerking nemende, had durven \;erwachten. Jlet blijkt, dat het van bet bestuur der vereeniging goed gezien was, om, ter ontlasting van den tweeden avond, niet leden ook den eersten avond te gen betaling van entree toe te laten, want was dit niet gebeurd, dan zou den ook dit jaar weer velen, evenals het vorig jaar, teleurgesteld zijn ge worden, doordat zij geen plaats had den kunnen krijgen. En dit is niet al leen jammer voor de gedupeerden, doch ook voor de kas der uitvoering- gevende vereeniging. Voor de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen c.a. Plattelandsvrouwen hoopt a.s. Woens dag 14 dezer des avonds 7 uur in bet gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom op te treden de heer Lode van Gent met Vlaamsehen humor' A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. De gemeente-ontvanger van Sprang-Capelle zal tot het in ont vangst nemen van de aangifte-biljet ten en de verschuldigde belastinggel den zitting houden op het voormalig Raadhuis in de Kom op Woensdag 14 Febr. a.s. des namiddags van 2 tol 4 uu r. VRiJHOEVE-CAPELLE De arbeider A. de B. ving deze week in de polder een bunzig. Een mooi buitenkansje voor hem. -- Predikbeurten Zondag 11 Februari 1940: Ned. Herv. Kerk; alleen nm. twee uur Ds. R. de Bruijn. Het jaarfeest der Ghr. Gein Zangver. «U.K.K.» zal gehouden worden op Zaterdag 17 Febi. a.s in de voormalige openbare lagere school. Er staan weer een paar leuke samenspraken op het programma zoodat het publiek zal kunnen rekenen op een preltigen avond. De besprekingen van den Volkenbond Commissie in het Vredespaleis in Den Haag zijn aangevangen. De Commissie begeeft zich naar de vergaderzaal. Rechts vooraan Dr. H. Col ij n, die tot president gekozen werd. anderzijds ziet zij hem slechts noode vertrekken. In den korten tijd, dat de heer Kieboom in deze gemeente werk zaam is geweest (met ingang van 1 Januari 1936 werd hij hem emd lot gemeentv.-secretaris aihiei) heelt hij zich doen kenr.en als een plichts getrouw, en vooruitstrevend ambte naar, voor wie de belangen van de gemeenleop de eerste plaats stonden. Met al zijn werkkracht heelt hij de gemeente in deze moeilijke tijden gediend op een Wijze, welke aller- wege, ten zeerste, werd gewaardeerd Ook voor de vele vereenigingen, waarin de secretaris in het openbare leven in Raamsdonk, een leidende functie bekleedde,zal zijn vertrek'n groot verlies beteekenen. Als een bijzonderheid willen wij hier nog vermelden, dat de heer Kieboom, vóór zijn benoeming tot secretaris, alhier, aan dezelfde af- deeling van de Provinciale Grilfie, ruim twee jaar, werkzaam is geweest als adjunct-commies le klasse. Met zijne benoeming, wenschen wij hem van harte geluk. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Waspik op Vrij dag 9 Februari 1940, des namiddags 7 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Mededeelingen. 2. Intrekking jaarmarkten. 3 Wijziging van verordening veld. wachters. 4. Intrekking van schadevergoe ding aan W. v. d. Rijken. 5. Reclames belasting. De voor de tweede maal in het Patronaat gegeven uitvoeringen op 4 en 6 Febr. respectievelijk voor Dames en heeren door de tooneel- club van het Jongcnspatronaat had den voor wat't damesbezoek betreft minder, dat wat de heeren betrelt een druk bezoek. Er werd goed spel geleverd en ook de uit de jongens gevormde Jazzband viel zeer in de smaak. Steeds meer worden dan ook de uitvoeringen van deze tooneel- club bezccht. Dinsdag geraakte op het Kerk- pad een particuliere auto van de Michilinfabritk op onverklaarbare wijze in brand. Zij brandde zoo fel dat aan blusschen niel te denken viel en er dan ook niet veel meer dan een geraamte overschoot Het wrak werd door de firma Roovers naar haargirage gesleept, RA.AMSDONKSVEER Ons bereikte het bericht, dat de heer A. M. M Kiehoom, secretaris dezer gemeente, met ingang van 15 Maart a.s. is benoemd tot hoold- commies aan de IIIe Afdeeling dei Provinciale Griffie van Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch. Met ons zullen de inwoners van Raamsdonk dit beiickl roet welzeei gemengde gevoelens ontvansen. Eei erzijdsrrag legemeenleerir tscb op gaan, dal een van haar eerste burgers een dergelijke verantwoorde lijke taak ten deel is gevallen; Vastenbrief van den bisschop van 's-Hertogenbosch. De bisschop van's-Bosch mgr. A. F. Diepen, merkt o m. op in zijn vastenmandement, dat Zondag in 't Bossche diocees is afgekondigd hoe de thans radelooze wereld onder vindt de afgrijselijke doorwerking van een staatkunde, die onder de leuze 'alle godsdienst buiten de politiek' een staatkunde ten troon hief, die zich noeti aan God noch aan zijn on vergankelijke weiten iets ge legen Iaat liggen en die juist daarom, met voordeel rechtvaardigheid en liefde meende te kunnen vervangen door overmacht en geweld en we zien de geheele beschaafde wereld in oorlogsellende of ooi logsangsten. Overal dreigen dood en verwoosting. De bisschop wijst op de noodzake lijkheid van keurcorpsen der Kalho- lieke actie van mannen, vrouwen, jongelingen en jongemeisjes, die zich wijden aan de taak de volksmassa, hiin stand- en vakgenooten, die Christus in hun bijzonder of open baar leven miskenden of vei lieten, terug te voeren onder't zegevierend vaandel van Christus Koning. In volle overtuigingstellen rij tegenover het huichelachtigegodsdienst is privaatzaak' de onafwijsbare waar heid: 'godsdienst is wereldre iding'. Geen wereldhervorming, ook niet die welke dat herstel door recht vaardigheid en liefde wilbeweiken, heelt kans van slagen, als zij niet berust op het trouw aanvaaidenen onderhonden van Gods allerterste gebodGij zult geen afgoden ver eeren, maar Mij alleen aanbidden en bovenal beminnen Zondag Boetedag. Op 11 Februari gaan duizenden pelgrims naar Den Bosch om den nalionalen boetetocht, die de be kroning der novene voor den vrede is, aan de voeten van de beeltenis der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch te besluiten. Van het hoogste Noorden deslands tot het Zuidelijkste puntje ja van alle streken komen zij als boete pelgrims, bezield met het groote verlangen de Zoele Moeder van Den Bosch, als het ware Hare bescher ming van Kerk en Vaderland af te dwingen, door hun vurig en massaal gebed. Nog intenser dan andere jaren zal het gebed van de massa zijn en nog grooter de stoet pelgrims. Men bidt voor den vrede of.. het behoud van Europa, Wij hopen dat ook vele Waal- wijkers aan dezen bedetocht deel zullen nemen. Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. Verkeersongeval te Rotterdam 3 dooden. Op den Westzeediik te Rotterdam is een motorwagen \an de tram in botsing gekomen met een vracht wagen met sleenen geladen. Vier arbeiders raakte beklemd. I wee hunner werden op slag gedood en een derde ovei leed cp weg naar|I et ziekenhuis, de vierde werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgeno men. Het ongeval zou veroorzaakt zijn door een verkeerden wissel sland, waardoor de tram in plaats van links, plotselings naar rechts afzwenkte. Van het Noordelijk front in Finland. Zweedsche vrijw illigers in actie.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7