Caié „De Lindeboom" Door brand vernield. H deBont-v.Hulten DE R. K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL TE WAALWIJK. Een zeldzaam fraai en comfortabel bouwwerk. Pi PUf Heerenkleeding naar maat Zaterdag 10 Februari 1940 No. 12 De Echo van het Zuiden Derde blad 11 1 E Het exterieur schitterend door zijn streekeigen en het interieur het sum mum van degelijkheid en doel treffendheid. De R.K. Huishoud- en industrie school te Waalwijk is tlians in zoo verre klaar, dat zij zich leent voor een beschrijving en reeds bij den aanvang moet gelegd worden dat dit relaas, niet anders dan een in tense lofzang kan inhouden voor den architect Edmond Nijsten B. N. A. en den aannemer, de firma van der Schans uit Vught. Er is voortvarend gewerkt en tallooze moeilijkheden zijn uit den weg ge ruimd moeten worden, maar nu is er ook een school gebouwd, die er in ieder opzicht zijn mag en ge voeglijk genoemd kan worden een der fraaiste van ons land. Het ex terieur is geheel uitgevoerd in het streekeigen van de omgeving, zoo dat het zeer aangenaam aandoet en een juweeltje van bouwkunde en opvatting genoemd mag wor den. Het interieur is ruim en luch tig en voldoet in ieder opzicht aan de eischen die aan een dergelijke inrichting kunnen worden gesteld. Doeltreffendheid en degelijkheid doen hier opgeld. Waalwijk heeft zijn eigen huis houd- en industrieschool en de ge- heele Langstraat mag blij zijn met deze schitterende aanwinst. De ligging. De ligging van het gebouw had niet beter kunnen zijn. Wel is waar staat het tot op heden nog eenigszins geïso leerd, maar mettertijd, wanneer de thans geprojecteerde wegen van de Stationsstraat naar de Putstraat en van de Huishoudschool naar den Parallel weg zijn aangelegd, ligt het bouwwerk in het centrum van de gemeente, op den hoek van twee straten, die zich ze ker in een groote belangstelling van de bouwende gemeentenaren zullen mogen verheugen. De toegang tot de school is thans nog primitief' en vooral met dit weer is het haast onmogelijk Waalwijks jongste aanwinst op onderwijsgebied te bereiken zonder natte voeten en zonder modderige broekspijpen, maar aan alles komt een einde en ook aan dezen toe stand. Het zal natuurlijk nog wel even duren voor de eigenlijke weg klaar is, want de aanbesteding heeft zelfs nog niet plaats gehad, maar, vergissen wij ons niet, dan zullen onze pontonniers, die natuurlijk erg happig zijn op het K. J. C.-gebouw, zoo spoedig mogelijk een voorloopige weg aanleggen, die het mogelijk zal maken, dat met de lessen wordt begonnen. De voorkant van het gebouw ligt aan de Oostzijde, dus langs den nieuw geprojecteerden weg naar de Parallel weg. De zijde van de school, die men kan zien vanuit de Stationsstraat vormt de achterkant. Aan dezen achterkant zal een soort speelplaats en een tuin of park verrijzen, hetgeen ongetwijfeld zeer zal bijdragen tot den waardigen in druk. De school is geheel opgetrokken uit baksteen en voorzien van roode pannen. Reeds van buiten af maakt de school een grootsche en degelijke indruk en met belangstelling vraagt men zich af, waarvoor al die ruimte zal moeten die- Slobbe doceert de heerlijke kookkunst en wij hopen van harte, dat zij er vol komen ;n zal slagen, om over zooveel jaren alle Waalwijksche mannen de kreet te doen slaken: ,.Wat kookt mijn vrouw lekker Dan is er een leerares voor het alge meen vormend onderwijs, een voor de huishoudelijke vakken en drie voor de naaldvakken. De leeraressen wonen in dit huis. Zij hebben hier een gemeenschappelijke huiskamer en apar te zit-slaapkamers. Bij de entree in het huis, komen we allereerst in een vestibule, waarvan de bijzonder fraai gepolijste marmeren vlogrtegels opvallen. Links is de huiskamer. Een heerlijk verblijf met open haard en licht balken- plafond. De kleuren zijn hier, evenals trouwens in het geheele gebouw, zeer licht gehouden. De buitenzijde van de deuren is geverfd in een aparte groene tint, terwijl raamkozijnen, muren, bin nenzijde van de deuren enz. in licht- j beige zijn bewerkt. Achter dit vertrek is de keuken ge legen, waar de leeraressen voor hun potje zorgen. Het is een klein gerieflijk keukentje, waar veel huismoeders ja- loersch op zouden zijn. Via een eikenhouten trap gaan we naar boven, waar de overige kamers van het personeel zijn gelegen. Op de ze eerste etage zijn drie zit-slaapkamers, een slaapkamer voor eventueele logee's, een badkamer en een onmisbaar berg- kamertje. De zit-slaapkamers zijn een juweeltje van doeltreffendheid en ook weer uit gevoerd in dezelfde, reeds genoemde kleuren. In deze kamers is een moderne hang- ligkast en een afgeschoten ruimte, waar de vaste waschtafel haar plaats heeft gevonden; alles ademt hier smaak en doeltreffendheid. Een verdieping hooger is het van hetzelfde laken een pak. Dezelfde in deeling en dezelfde uitvoering. Op de ze etage is ook een dienstbode-kamer ondergebracht. Het geheele gebouw, zoowel huis als school, wordt centraal verwarmd. De indruk, die dit gedeelte van het gebouw op den bezoeker maakt is voortreffelijk. De school. nen. Het huis. Als we door den monumentalen hoofdingang naar binnen gaan, wordt ons allereerst verteld, dat het gebouw is verdeeld in twee afdeelingen, die slechts via één deur met elkaar in ver binding staan. Het zuidelijke gedeelte, dat eenigs zins uitspringend .is gebouwd, wordt ,,het huis" genoemd, (links op onze tee- kening) Deze afdeeling is speciaal voor het personeel bestemd en mag gerust gel den als een van de mooiste en meest comfortabele huizen uit onze gemeen te. Het spreekt vanzelf dat er aan deze inrichting nogal wat personeel verbon den is. De directrice, Mej. P. C. M. van De tweede ingang, die men op de teekening ziet, is de hoofdingang van het schoolgebouw; over het algemeen zullen de leerlingen echter meer gebruik maken van den zijingang, die aan den achterkant, vlak bij de fietsenbergplaats is gelegen. Hier staan we eerst weer in een rui me vestibule, waar vooral het smaak volle en moderne plafond opvalt en dan komen we in een nog ruimere hall, die een giootsche indruk geeft. Een bij zonder mooie trap met smeedijzeren leuning brengt ons naar boven, waar het leslokaal gelegen is voor het alge meen vormend onderwijs. Dit lokaal is berekend op 30 leerlingen, die allen, twee aan twee, zitten aan een comfor tabel lestafeltje. Een muurbord, om de leerstof te verduidelijken dient te vens voor het aanplakken van knip seltjes, waarin voor de leerlingen in teressante dingen staan. Het theoretisch onderwijs wordt hier gegeven volgens het daltonsysteem, waardoor de moei lijkheid wordt overwonnen dat men te doen heeft met leerlingen van verschil lende ontwikkeling. Men moet er toch rekening mee houden, dat hier zoowel leerlingen zullen zijn van 12 jaar en 8 maanden, de minimum leeftijd om tot de school te kunnen toegelaten worden, als van 14 jaar en desnoods nog ouder. De kleuren yan dit lokaal zijn even als van de andere lokaliteiten in het schoolgebouw, groen en beige. Er is evenwel uitsluitend lakverf gebruikt. Het meubilair van de school is ge vernist. Vervolgens komen we in twee naai kamers, die grootendeels het zelfde zijn dan het hier reeds beschreven zaaltje. Deze zalen zijn berekend op 30 leerlin gen. Ook hier is alles tot in de finesses afgewerkt en voorzien van de meest moderne vindingen. In den langen schoolgang zijn mate riaalkastjes aangebracht, waar de meis jes haar gereedschap opbergen. i De keuken. In de beneden-afdeeling is het huis houdelijke gedeelte gehuisvest. Het meest bezienswaardige gedeelte vormt hier de keuken. Deze is ondergebracht in een groote lichte zaal en practisch komt het hier op neer dat er vier en twintig kleine keukentjes zijn aange bracht, zoodat iedere leerling haar eigen huishoudentje heeft. Zeker zal deze idee stimuleerend werken. Twee leer lingen staan hier aan een dubbel keu kentje. Samen moeten zij van den goot steen doen en ieder heeft de beschik king over aparte kastjes, apart gereed schap, aanrecht, gascomfort enz. Alles is hier gericht op individueel onderwijs. De kastjes, waarin de leerlingen haar gereedschap opbergen, zijn ver vaardigd uit beukenhout en teakhout en begrijpelijk geeft een en ander een voornaam en degelijk cachet. Ten ein de de meisjes ook te bekwamen in het koken op electriciteit en kolen, zijn er eenige electrische- en kolenfornuizen geïnstalleerd. Warm en koud water is voorhanden. Overal is aan gedacht en geen enkel onderdeel is over het hoofd gezien. De aanrecht b.v. is van terrazo-werk, maar aangezien de gootsteen van het aard appelwater heeft te lijden, heeft men deze vervaardigd van tegels, waarop het water niet in bijt. In deze keuken zijn vijf hooge draai bare ramen, waarboven een luchtven- tilatie is gemonteerd. Zes groote mat glazen bollampen zorgen voor het kunstlicht. Niet alleen jonge meisjes worden in deze afdeeling geplaatst, maar ook huisvrouwen, fabrieksmeisjes, toekom stige huisvrouwen enz. Voor iedereen is hier een plaats. Bovendien vernamen wij dat het in de bedoeling ligt om een cursus te beginnen voor vrouwen van werkloozen in het kader van de huishoudelijke vorming. Tegen een uiterst lagen prijs krijgen de ge noemde vrouwen dan les in de edele kookkunst, terwijl ze boven dien het voortbrengsel van haar studie mee naar huis mogen ne men. Gezien de zeer lage kosten die aan een dergelijken cursus ver bonden zijn en de groote leering die onze vrouwen er uit kunnen trekken, kunnen we niet anders dan deze plannen ten zeerste toe juichen. We hopen van harte dat het niet te lang meer mag duren. Vergissen we ons niet dan zijn er reeds stemmen opgegaan om bedoelden cursus al in den aan staanden winter in het leven te Op een handige manier heeft men hier voor gezorgd. In een hoek van deze ruimte staat een droogkast opgesteld, welke bestaat uit een aantal uitschuif- bare-, horizontale rekken. Het jumper- tje legt men hier op. Het droogt en „lept" niet. Deze ruimte is ook voorzien van een lekbak en een vuil-goed-kast. Vier en twintig extra breede gewat teerde strijkplanken staan de leerlingen ter beschikking voor de strijkexperi- menten. Directie- en spreekkamer. Aan de Oostzijde van het gebouw is een klein gerieflijk spreekkamertje voor de ouders van de leerlingen en daar naast ligt de groote directie-kamer. Deze kamer ligt op den hoek van het gebouw en is zoodoende een van de fraaiste appartementen. Twee groote openslaande ramen laten een zee licht door en geven een fraai uitzicht op de groene Waalwijksche weiden. Het geheele interieur is gehouden in de reeds genoemde fijne, voorzichtige kleuren. De opleidingen. Het leerprogramma van de school valt te verdeelen in twee afdeelingen. n.l. Opleidingen en Afzonderlijke Cur sussen. Van de afd. Opleidingen is de voor bereidende opleiding de eenvoudigste. Dit is een tweejarige opleiding voor meisjes, die met goed gevolg de zesde klas hebben doorloopen en minstens 12 jaar en 8 maanden oud zijn. Het leer plan omvat alle huishoudelijke vakken, naaldvakken en algemeen vormend on derwijs. Dan krijgen we de opleiding tot hulp in de huishouding. Deze leergang duurt een jaar en is speciaal bestemd voor meisjes, die reeds twee of meer klassen van Uit gebreid Lager Onderwijs hebben door loopen. De opleiding tot naaister duurt 2 jaar, en die voor costuumnaaister nog 1 jaar. Een aparte dienstbode-opleiding duurt 8 maanden. Verder is er nog een drie-jarige avond-opleiding, waarbij het onderwijs alle huishoudelijke- en naaldvakken bevat. Ook zijn' er tal van afzonderlijke cursussen, zooals Eenvoudige naaicur sus, Cursus in knippen en naaien van ondergoed, idem van bovengoed. Dag cursus burgerkeuken. Avondcursus bur gerkeuken. Dagcursus fijne keuken, avondcursus fijne keuken. Inmaakcursus, cursus in dekken en dienen en een cursus in huis houdkunde en waschbehandeling. Het programma is dus veelzijdig genoeg. Voor de verschillende cursussen is het lesgeld vastgesteld, doch voor de opleidingen wordt het berekend vol gens het gezinsinkomen. De opening na Paschen. Hoewel de school thans bijna geheel en al klaar is, wacht men met de offi- cieele opening tot na Paschen. De lessen kunnen echter reeds zeer spoedig beginnen. Zoodra onze pon tonniers een paar dagen aan den slag zijn geweest, kunnen de leerlingen toe treden. Liefhebbers voor de bezichtiging dei- school, kunnen na de opening altijd te recht. Steeds zal iemand ter beschik king staan om de bezoekers rond te lei den. Ook nu reeds mag de school wor den bezocht. Een aan café gebouwde woning bleef gespaard. roepen. De wasch. Op de beneden-afdeeling wordt nog een nuttige taak onderwezen, n.l. het wasschen. In een afzonderlijk voor dit nobele doel ingericht lokaal, dat weer op 24 leerlingen is berekend staat een dubbele z.g. Mandi-bak. Deze bak is eigenlijk een betonnen waschtobbe met een maximum aan comfort. Hier kunnen de meisjes plonsen en plassen dat het een lieve lust is. Het drogen is voor menige huis vrouw een netelige kwestie en vaak, vooral bij regenachtig weer, moet hier voor het geheele huis worden gemobi liseerd. Vader moet op allerlei manie ren touwtjes spannen; Moeder hangt alles vol. Een goede vliering kan uit komst brengen, maar lang niet ieder gezin kan zich in het bezit van zulk een drooginstrument verheugen. In deze school gaat het overigens heel wat eenvoudiger en... vlugger. In een aan het waschlokaal grenzend kamertje, is een voortreffelijke droog installatie ingericht. Hoog aan het pla- rond hangen drooglatten in grooten getale. Men laat deze zakken, hangt er het goed op en trekt ze weer omhoog. De warmte welke er hier heerscht zorgt voor de rest. Er kan op deze manier heel wat verwerkt worden. We hoorden hier weer een nieuw geluid mannen weten er nu juist niet zoo heel veel van n.l. dat tricot-goed. gebreid goed enz. gaat .leppen' als het hangend wordt gedroogd. Geen nood. Van voorraad en meubilair kon niets worden gered. Vrijdagavond is café ,,De Lin deboom" in de Antoniusstraat door een felle brand vernield. In een oogwenk stond het pana, dat werd bewoond door de fam. v. d. Sanden in lichte laaie en de vlammenzee vond gretig voedsel in het drooge huis. Van het meubilair kon practisch niets worden gered. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Om vijf minuten voor half tien werd de brand door een tweetal soldaten ont dekt. Zij zagen vonken uit schoorsteen en dak vliegen en begrijpelijk waar schuwden zij onmiddellijk de bewoners, die in allerijl de woning verlieten. De agent van politie, de heer Ver- heijen, die op surveillance juist pas seerde, waarschuwde de betrokken in stanties. Intusschen was het huis reeds een vlammenzee en het bleek spoedig, dat er weinig meer viel te blusschen. Een aan het café aangebouwde wo ning, bewoond door de fam. Beerencls. moest worden ontruimd, daar vooral door den sterken Noord-Oosten wind gevaar bestond, dat ook deze woning door het vuur zou worden aangetast. Gelukkig is dit evenwel niet gebeurd. De brandweer, die onder leiding van commandant de Hoop en opperbrand- meester Hendriks zeer spoedig aanwe zig was, hield het belendende perceel goed nat, terwijl bovendien, om op alle eventualiteiten voorbedacht te zijn, ook de woning van P. van Dalen met eeni ge stralen water werd bewerkt. Met twee stralen bestreed men het vuur, doch aan blusschen viel niet meer te denken. Het café annex woonhuis brandde geheel en al uit. terwijl er van den voorraad dranken en meubilair niets kon worden gered. Kranig optreden van de brandweer. Zooals reeds gemeld, was de brand weer zeer spoedig met de motorspuit ter plaatse en vooral aan het voortva rend werken van de brandweermannen is het te danken, dat deze ramp geen grootere vorm heeft aangenomen, want gezien den venijnigen wind en de droogte, ware dit heel goed mogelijk geweest. Terwijl men overal tot werkloosheid gedoemd is in verband met gebrek aan water, was hier het blusschingswerk na enkele minuten in vollen gang. Hier aan is het te danken dat de omliggen de panden, waarbij ook de woning van Beerends en de vlak naast het café ge legen balzaal voor het vuur gespaard zijn gebleven. Natuurlijk trok dit gebeuren v«él publieke belangstelling. Inspecteur Houben, hoofdagent Hel- lings en drie agenten zorgden voor een keurige afzetting en regeling. Ook deze functionarissen waren zeer spoedig op de plaats des onheils. Ook burgemeester Moonen was aan wezig. Tot 3 uur in den nacht heeft de brandweer gewerkt. Toen konden de slangen worden opgerold; het gevaar was geweken. De muren werden, gezien het gevaar voor instorten, om 11 uur gedeeltelijk neergehaald. Het pand was eigendom van den heer P. van Daelen. De woning van Beerends kreeg nog al waterschade. Omtrent de oorzaak, is nog niets de finitiefs bekend. Men vermoedt even wel, dat de brand ontstaan is in den schoorsteen. MUSIS SACRUM. „Boefje". Het gaat steeds crescendo met de Nederlandsche filmindustrie en hoe wel men het volmaakte nog lang niet bereikt is, zijn we toch met „Boefje" weer een heel stuk verder op den goe den weg. Het bock van M. J. Brusse heeft veel lezers gevonden en het tooneelspel van den gelijkluidenden naam veel kijkers. Beide zijn een geweldig succes geweest en ook het film-boefje mag er in ieder opzicht zijn. Het fraaie aantrekkelijke verhaal met zijn tal van komische, maar nog meer gevoelige momenten, leende zich uitstekend voor de verfilming. De groote moeilijkheid was echter om aan goed spelersmateriaal te komen en 't verhaal te methamorphoseeren in een film-scenario. Uit de vele artikelen die er reeds zijn verschenen over „Boefje", weten de meesten op welke wijze men deze moeilijkheden heeft opgelost. De Nederlandsche Filmindustrie zal mettertijd ongetwijfeld de beschikking krijgen over uitstekend spelersmate- riaal. Alleen bemerkt men nu nog de groote moeilijkheid die is geschapen, door het overspringen van voetlicht voor camera. Bij de meeste Hollandsche films is het duidelijk te merken dat de rollen worden gespeeld door tooneel- krachten. Ook „Boefje" is hiervan niet vrij, maar het doet goed te constateeren, dat het lang niet zoo sterk vult te mer ken dan in andere Hollan lsrhe pro ducten. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Annie van Ees speelt voortreffelijk met een ongelooflijk air baar uiterst moeilijke rol en heerlijk wordt zij hier in bijgestaan door Albert van Dah-um, Enny Hijmans-Snijders en Guus Brox.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9