Inwoners van Sprang-Capelle. Heeren Winkeliers: om blijvend succes te hebben moet men ge regeld adverteeren. Reclame is de ziel van den handel. „DE ECHO" si DE ECHO VAN HET ZUIDEN 1.25 p, kwartaal - f 0.10 p. week AGENDA'S. Mm Abonneert U dus op DIT BLAD- Dr. Cli. W. F. Winckel, is van zyn reis naar Finland, op hol Vliegveld Schiphol teruggekeerd, om Tiet Nederlandsche Roode Kruis verslag uit te brengen ho treffende do idl geeft zich naar hoor Thomson. Ie zenden ambulance naar Finland. Dr. Ch. W. F. Winckel be- hot restaurant. Rechts do stationschef van hot vliegveld, do van den boom. Het boschwezen in zijn geheel heeft het zoo in dezen hard te verduren. Brand in dekenfabriek te Tilburg Groote voorraad dekens en wol vernield. Desnachts omstreeks half drie ontdekte een surveilleer'end hoofd agent van politie te Tilburg brand in een der gebouwen der firma M. van Beurden en Van Beurden Van Moll aan de Leo Xill straat aldaar. In allerijl werd de brandweer gea larmeerd, die met groot materiaal aanrukte en spoedig zes stralen op het vuur wierp De brand bleek le woeden in een fabrieks i uimte van twee etages, welkegebruikt wordt als opslagplaats. Op het oogenblik van den brand lagen op de verdiepingen 2500 wol len dekens gereed voor de verzen ding naar inuië. Met benedengedeelte van het magezijn was gevuld met een groote hoeveelheid balen wol. Het vi.; - w is ontslaan in het beneden gedeelte, maar het vrat spoedig door de zoldering naar de boven gelegen verdieping door. Ofschoon de brandweer het vuur tot het magezijn wist le beperken, kon zij niet voorkomen, dat de groole voorraad dekens en de balen wol aoor vuur en bluschwater vol komenwaardeloos werden. Het gebouw zelf is slechts gedeel telijk uitgebrand. De schade, welke in de tiendui zenden loopt wordt door verzekering gedekt, O n rent de oorzaak van den brand weet men niets. DE OUDSTE NEDERLANDER 103 JAAR. andaag viert de oudste Nederlan der, de heer J. M. Littig, le Dor- dracht, zijn 103den verjaardag. Op de zen gedenkwaardige» dag ontving de krasse grijsaard vele brieven en tele grammen en andere blijken van be langstelling. ld den loop van den ochtend bracht o.m. dc burgemeester van Dordrecht, de heer J. Blocker, met zijn cchtge* noote hem een bezoek. Voorts kwa men vele andere personen hem gc- lukwenschen. De heer Littig voelt zich nog goed gezond en praat gaarne over vroegere tijden, terwijl de radio hein veel af- leidng bezorgt. EXTRA BR AND STOFFENBIJ SLA 1 Opnieuw een week verlengd. De minister van Sociale Zaken heeft besloten, den termijn, geduren de welken de extra brandstoffen bij slag aan steuntrekkende werkloozen wordt verstrekt, nogmaals met een week te verlengen. DE GEDEELTELIJKE DEMO BILISATIE FN BELGIë. Ten einde de steenkoolproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, wor den geleidelijk alle mijnwerkers, die onder de wapenen werden geroepen, gedemobiliseerd. Zij worden, vervan gen door reservisten, die opgeroepen worden naar gelang de mijnwerkers het leger verlaten. Anderzijds werd ook het oproepen van enkele onderdeden der lichting van 11)40. die meer dan honderddui zend manschappen omvat, vervroegd met het doel, om gemobiliseerden, die nuttiger buiten het leger voor 's-lands economie kunnen gebruikt worden, weer in het burgerleven terug te bren gen. aOZHMlZ.». nieuwe lente eischt nieuwe reclame in DE PLANNEN TOT HET INSTEL LEN VAN EEN LUCHT VERBINDING NEDERLAND—PORTUGAL. De plannen tot het instellen van een luchtverbinding tusschen Neder land en Portugal, van welke plannen reeds eenigen tijd geleden melding is gemaakt, bevinden zich nog steeds in voorbereidend stadium. De onderhan delingen met buitenlandschc autori teiten zijn nog niet geëindigd, doch in Den Haag acht men het niet uitgeslo ten, dat deze besprekingen binnen af- zienbaren tijd resultaten zullen heb ben. Ten aanzien van de de le volgen route bestaat nog allerminst zeker heid, zoodat ook daaromtrent nog geen positieve mededeelingen kunnen worden gedaan. Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. ONRECHT. Onder dezen titel schrijft de Prov. Bossche Courant: Het moge waar zijn dat het beter is onrecht te ondergaan dan onrecht te begaan, dit neemt niet weg dat na de torpedeeringen van de Sliedrecht, de Arendskerk en de Burgerdijk het on recht ondragelijk dreigt te gaan wor den. Nederland lijdt het onrecht niet alleen. Ook de Scandinavische landen hebben al ruimschoots hun aandeel in de oorlogsonheilen ondervonden en. zwak als ook die staten zijn tegenover de macht, waaraan de aanvaller zijn meedoogenloosheid ontleent, hebben zij het tot heden bij verontwaardiging en prolesten moeten laten. Het eene land blokkeert het andere en duidt geen schip op de zeewegen, dat voedsel en grondstoffen naar zijn vaderland brengt. Het andere, dit systeem ver foeiend, omdat het zoo indruischt tegen het recht, doet, althans probeert het zelfde te doen ten aanzien van zijn vij anden. Wie meent dat de twintigste eeuw de beschaving naar de toppen der volmaaktheid had gebracht, ziet dat die beschaving als een lawine omlaag is gestort en dat zij verstand en men- schelijkheid in haar val heeft meege sleurd. Wij zouden dit reeds betreuren, zoo er geen Nederlandsch schip ook maar iets in den weg ware gelegd: wij be treuren en verfoeien dat alles nog meer nu, vooral van Duitsche zijde, die la wine wordt geleid over bezittingen en eigendommen van staten, die geen oor log voor zich en anderen willen, gedaan hebben wat zij konden om hem te ver hinderen en nog steeds bereid zijn te bemiddelen en te adviseeren waar het maar eenigszins zou kunnen. De hoop is uiterst zwak dat de stem uit Nederland in Berlijn zal worden begrepen. Wij hebben in 1914 den overval van een klein land gezien, dat ondanks protesten gekneveld en ver nield werd; we hebben de laatste jaren landen en volksgroepen zien annexee- ren; we weten van concentratiekampen en terechtstellingen, waartegen de stemmen van inillioenen zich hebben verheven, zonder nochtans een glimp van menschelijkheid te mogen ontwa ren. Zoo was het in 1914, zoo is het ook in 1940. En de daartusschen lig gende jaren hebben niets geleerd en niets veranderd, eerder nog veel ver ergerd en een barbarij gekweekt, wel ke nu een uitweg zoekt. In plaats van er een einde aan te maken door dwaze, ophitsende, en voor het volk verkeer de voorlichtingen te verzwijgen en te zoeken naar sympathie in plaats van antipathie, gaat men op den kwaden weg voort. Hoe kan er aan dezen oorlog een eind komen, wanneer het recht het kleine beetje recht dat er nog over is zelfs niet meer erkend wordt en jonge lui met den aangemeten titel van kapi tein de zeeën worden opgestuurd om neutrale schepen te beschieten en naai den bodem te jagen als waren het mon sters, die niet het recht meer hebben om een moment langer te leven. Hoe wil een volk, welks zonen tot dergelijke handelingen worden aange zet, de drager worden van een nieuw, vreedzaam, beschaafd Europa? En hoe zal het straks de zwakken kunnen be schermen als het begint zwakken van andere landen naar het leven te staan? Dergelijke vragen worden met den dag nijpender en jagen de oorlogskoorts naar het doodelijke punt op. De kleine staten, waaronder ook Ne derland, kunnen de zeeën niet missen. Varen zij niet, dan gaan zij ten onder. Dat besef zit in den Nederlandschen zeeman zoo diep verankerd, dat hij zijn VTO f IHUtfD wkWm$i „Wc gaan van het jaar niet naar Zwitserland En daarom geven tal van Ski-bezitters gehoor aan den oproep om lnin ski's af le staan ten behoeve van het dappere Finsche leger. Nog steeds wórden ski's ge bracht bij de loods „Stockholm" van de firma 1). Burger en Zoon aan dc IJsel- haven, te Rotterdam, welke firma voor doorzending naar Finland zorg draagt. Een der Rotterdamsche ingezetenen offert zijn ski's voor het goede doel. koelbloedigheid zai weten te behouden en het gevaarlijk beroep zal blijven uit oefenen. ook al loert van alle zijden hei gevaar. F INLANDS VERGEEFSCH E BEROEP OP ZWEDEN OM MILITAIRE HULP. Beroep op geallieerden verwacht. Een dringend verzoek der Finnen aan Zweden om militaire hulp is door de regeering te Stockholm van de hand gewezen. Helsinki had,- naar „Aftenbladet" meldt, aan Zweden doen weten, dat Finland niet lang meer alléén stand zal kunnen houden tegen de Russi sche overmacht. Of het zal moeten vragen om een vrede op voorwaarden, die de belan gen van Zweden evenzeer schaden, als die van Finland, óf het zal de be schikking moeten hebben over dc hulp van Zweedsche vrijwilligers ter sterkte van twee devisies, óf dc Fin-» nen zullen zich om hulp tot de Weste lijke mogendheden wenden. Stockholm heeft geweigerd. De Zweedsche regeering. aldus ..Aften bladet". heeft dc kwestie vier dagen in overweging gehad: Tanner werd Dinsdag van de definitieve Zweed sche weigering in kennis gesteld. Ge meld wordt, dat het Zweedsche kabi net ten deze eensgezind was. 4 Finsche ministers hebben in Zwe den gepleit voor directe hulp maar tevergeefs. Zweden zal ook geen buitenland schc troepen door Westcrsche mo gendheden gezonden, doorlaten. Wel hoopt men dat men kleine groepen individueele vrijwilligers zal toelaten, als die mogendheden tot directe hulp heslissen. Een en ander naar aanleiding van de minder gunstige positie der Fin nen. waar dc Russen erin geslaagd zijn Summa te bezetten en de Finnen op verschillende punten in dc tweede linie zijn teruggedrongen. De Finnen hadden om 2 divisies verzocht; omdat zij overtuigd zijn dat de overmacht hun ten slotte nood lottig wordt. Maar ook thans zai deze kleine na tie wel afgeslacht worden en van de wereld haast weggvaagd, zonder hulp der grooteren. Zaterdag 1.302 45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Zondag 12 uur. Repetitie Liedet tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zaterdag en Zondag, Luxor Bios coop Het Onzichtbare Fr>nl«. Zaterdag, Zondag en Maandag Theater Musis Sacrum «Slavenj cht« Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal OS. Dinsdagavond 8 uur Damver- eeniging „De Lindeboom" Wilt ge op de hoogte blijven van hetgeen in en om uwe gemeente gebeurt op elk gebied, dan moet U zich a bon nee ren op ditblad.dat alleen uitvoerige verslagen geeft van gemeenteraad,van belangrijke vergaderingen en uitvoerige historische be schouwingen, meeningen van ingezetenen in de rubriek Ingezonden Stukken, verkoo- pingen enz. En dat voor slechts 10cent per week of 1.25 per kwar taal p. p. f 1.40. le

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10