De Geheime Ingang WEK OW LEVER-GAL OP INGEZONDEN STUKKEN. FEUILLETON, KOU OP DB BORSTf kade" zou en mocht nimmer gelukken. In hel Noorden, Oosten en Zuiden be schikt Duitschland over ruimte loe- voermogelijkhcden, afgezien van de enorme voorraden (hij noemde 7 mil- liocn ton graan) welke in Duitschland waren opgeslagen en die veel secuur der waren dan de reserves, welke En geland uit zijn onmetelijk rijk over zee naar het moederland moest brengen. „Wij zijn niet te overwinnen, econo misch niet, militair nimmer en wat on ze mentaliteit betreft al heelemaal niet". HRITTEN NAAR FINLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britschc regeering aan onderdanen van het Vereenigd Koninkrijk vergun ning heeft gegeven dienst te nemen hij de Finsche strijdkrachten. Het te Lon den gevestigde recruteeringsbureau heeft vergunning gekregen zich met de werving bezig te houden. Bovenstaande incdedeeling werd ge daan in een schriftelijk antwoord aan een Lagerhuis-lid, dat gewezen had op de wet betreffende het in vreemden krijgsdienst treden, volgens welke wet het voor een Britschc onderdaan ver boden is in krijgsdienst te treden Van een slaat, die in oorlog is met een met Engeland bevrienden staat. De onderstaatssecretaris van Bin- nenlandschc Zaken, Peake, schreef in zijn antwoord: „De regeering heeft deze zaak zorg vuldig onderzocht in het licht van de door den Volkenbond op 14 December aangenomen resolutie betreffende het vcrleenen van steun aan Finland. Het zou volgens de opvatting der Britschc regeering onvereenigbaar zijn met den geest en de letter dier resolutie, dat Britschc onderdanen, die zich als vrij willigers voor den dienst in I* inland zouden willen opgeven, daarin belem merd zouden worden door de wet op het treden in vreemden krijgsdienst in verband ook met het feit, dat deze wet ruimte laat voor dispensaties. In overeenstemming daarmee wordt een algemeene vrijstelling verleend voor Britschc onderdanen om in Fin- schen krijgsdienst te treden, en wordt vergunning verleend aan het rccrutce- ringsbureau, dat te Londen gevestigd is". DE STRIJD IN FINLAND. Hoewel hel gepubliceerde communi qué toegeeft, dat de Russen, zij hel met geweldige verliezen, cenige voor uitgeschoven posten van de Manner- heimlinic veroverd hebben, wil dal geenszins zeggen, dat zij nu gemakke lijk verder kunnen marcheercn. Vóór de in Russische handen gevallen stel lingen van den Summa-sector liggen nog 17 K.M. gebied, dat versterkt is met kazematten, tankvallen en andere fortificaties. Geheelc wouden zijn ge veld, de vrijgekomen grond :s bedekt met een net van prikkeldraad verspel- ringen en blokken graniet, die een on doordringbare barrière voor tanks en infanterie vormen. Bevestigd wordt, aldus Havas, dat de Finsche tegenaanvallen op cenige pun ten der eerste linies, die prijsgegeven moesten worden, succes hebben opge leverd. DE TORPEDEERING DER „BURGERDIJK". In lal van neutrale landen neemt de verontwaardiging over de Duitsch oorlogsmethoden ter zee toe, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit oliicieuze verklaringen en perscommentaren. In Amerikaansche regeeringskringen wordt aan Reuter verklaard, dat duik- booten slechts dan het recht hebben een Amerikaansch schip, dat gedwon gen wordt een Britsehe controle-haven aan te doen, tol zinken te brengen, in dien is vastgesteld, dat de lading voor meer dan vijftig procent bestaat uit contrabande, bestemd voor Duilsch- lands vijanden. De Amerikaansche au toriteiten toonden zich weinig bezorgd over de verklaring van den Duitschen woordvoerder, waarin het lot zinken brengen van een Nederlandsch schi| (bedoeld wordt de „Burgerdijk") wordt verdedigd en waarin wordt gezegd, dat Amerikaansche schepen, die zich in dezelfde positie bevinden, eveneens rechtmatig als slachtoffer zouden kun nen aanvallen. Volgens United Press is men in di plomatieke kringen in Washington van meening, dat de Duitsche verkla ring een poging is, om aan het torpe- deeren van de „Burgerdijk' geringe beteckenis te geven. In officicele kringen is nien alge meen van oordeel, dat aangezien de duikbootoorlog Amerika's deelneming aan den wereldoorlog verhaast heeft, Duitschland thans niet tol gelijke da den zal overgaan. TWEE SCHEPEN GETORPEDEERD. Mackay-Rario heeft gemeld, dat het Britsehe s.s. „Sultan Star", een vracht schip dat 12.306 ton meet. Woensdag middag getorpedeerd is en dat de be manning het schip verlaat. Het schip bevindt zich ten Zuiden van Ierland. Het behoort aan Frederick Leyland Co. en werd in 1930 gebouwd. Voorts is nog een neutraal schip ge torpedeerd, namelijk de „Chastine Macrsk" (5177 ton), van Dcensche na tionaliteit. De bemanning is door een Noorsche boot te Aalesund aan land gezet. De „Chastine Maersk" was met een lading fosfaat onderweg van Ma rokko naar Denemarken. ENGELSCH TANKSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Dertien dooden. Het Britsehe petroleumtankschip „C.rctafield", (10.191 ton groot), is Woensdagochtend vroeg aan de Noord oostkust van Schotland tot zinken ge bracht. Het schip raakte in brand. Trcilers hebben 2.3 opvarenden gered; 13 zeelieden werden vermist. TWEE DUITSCHE U-BOOTEN VERNIETIGD. Vier binnen een week tijds. De Britsehe admiraliteit deelt mede: „Sedert on 9 Februari werd medege deeld. dat twee Duitsche duikbóoten door een Britsehen torpedojager tot zinken waren gebracht, zijn drie groote Fngelsphe koopvaardij-schepen, n.l. I s.s. Gretafield, groot 10.191 ton, het s.s. British Triumph, groot 8.501 ton en 'l s.s. Sultan Star, groot 12.306 ton, tol zinken gebracht. Twee der betrokken Duitsche duikbooten echter zijn even eens vernield. In het geval van de Sul tan Star heeft de duikboot zijn slacht offer slechts een half uur overleefd" De Sultan Star is het tweede Blue Star schip van het type- mail-vrachtschip, dat slachtoffer werd van den vijand. Hel schip had een bemanning van 70 koppen aan boord. OFFICIEELE STAPPEN TE BERLIJN. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche regeering naar aanleiding van de torpedeering van de „Burgerdijk reeds haar ernstige bedenkingen tegen deze daad aan de Duitsche regeering kenbaar gemaakt, in afwachting van het schriftelijk tot deze regeering te richten betoog. Dat de Nederlandsche regeering vol ledige schadeloosstelling zal vorderen, kan als vanzelfsprekend worden aan genomen. In gezaghebbende kringen werd nog vernomen, dat, indien al, gezien het apart onrechtmatige van deze hande ling, de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat de duikbootcomman dant tegen zijn instructies heeft gehan deld, dit de Duitsche regeering toch niet van haar verantwoordelijkheid zou kunnen ontslaan. Bovendien zou er in het aangenomen geval voor haar alle reden bestaan aan de daad haar goed keuring te onthouden, ten einde de on- derstelling teniet te doen, dat Duitsch land. door thans ook schepen, geladen met voor de volksvoeding van neutrale staten onontbeerlijke goederen, te tor- pedeeren. elementaire levensrechten van neutralen zou willen aantasten. In dit verband wordt nog in herinnering gebracht, dat het grootste deel der la ding van de rechtstreeks naar Rotter dam en dus niet voor eenige.belligeren- te tusschenhaven bestemde „Burger dijk" aan een Nederlandsche regee- ringsinstantie was geadresseerd, waar van de duikbootcommandant zich zon der moeite kon overtuigen. DE STRENGE WINTER. Wc beginnen te berusten: we geloo- ven niet meer. Niet meer aan de lente, nog minder aan den zomer. We kun nen het ons niet indenken, dat we in dit zelfde land van sneeuw, ijs en kou- de-records nog eens zullen loopen puf fen, ons zullen baden in de zon... Steeds minder menschen vertoonen zich op straal. Wie zich deze luxe kunnen per- mitteeren, hebben zich voor onbepaal- den tijd bij den kachel geïnstalleerd met alle benoodigdheden om zich heen, welke voor een ordentelijk winterslaap- je benoodigd zijn. De baarden van mannen groeien, de toiletzeep ligt vast gevroren in de zeepbakjes;_ de kranen zijn bevroren en het minste waar we ons om bekommeren, zijn onze anders zoo geregelde waschbeurten! Zittende bij de kachel, hebben we van de week een record gehaald en op onzen naam geboekt, n.l. een koude- record. Geen ander record pleegt on der zooveel bewegingloosheid en ijzig heid te worden gebroken. Het vroor een nacht 24 graden en dat was blijk baar erger dan ons in de befaamde strenge winters van 1890 en 1929 is gebeurd. Wéér zit het land ondergesneeuwd en lijden we van velerlei verkeerson- gemakken; het ijs blijft kruien op de rivieren en onze soldaten toonen hun dapperheid bij nuttig vredeswerk: het redden van menschen uit huizen, die door ijs en stijgend water worden be dreigd. Deze winter sloeg alle vorige met stukken: geleerden toonen het ons met cijfers en gegevens aan. Het zij zoo. we gelooven het graag. Wc verlangen thans echter naar nieuwe records, naar lenterecords en een „warmste zomer. In menig opzicht worden de onge makken al te groot. Het werkloozencij- feer, dat zich zoo regelmatig in dalen de lijn bewoog onderga'at in ongunsti- gen zin den invloed van de koude. In de laatste vèrslagweek van Januari be droeg het percentage: in 1933 39.7: 1934 34.2:. 1935 36.0; 1936 38.0; 1937 36.1; 1938 31.0; 1939 27.7; 1940 31.4. WINTER 1940. Met den winter van 1890 hebben we nu definitief afgerekend. Oude records zijn dubbel en dwars geslagen en de verhalen, die de jeugdige generatie van vandaag, als zij later grootvaders en grootmoeders zijn geworden, aan de kinderen kunnen vertellen, liggen kant en klaar. „En in 1940 vroor het zóó hard, dat in Dreumel langs den Waal dijk de schuiten en parlevinkerbootjes in de boomen hingen." KENTERING? De weerverwachting van het K. N. M. I. te De Bilt luidt: Voor de kuststrook: om het vries punt tot lichte dooi, meest zwaar be wolkt. eenige sneeuwbuien, meest ma tige Noordwestelijke wind. Voor het binnenland: matige tot lich te vorst, op den middag om het vries punt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke Noordelijke tot Noordwestelijke wind. VOORLOOPIG GEEN BRUINE BOONEN MEER. Bruine boonen, capucijners en grau we erwten zal men voorloopig niet op tafel zien dampen. Vandaag loopt bon 4 af, de bon waarop men van 19 Janu ari af per persoon een half pond bruine boonen e.d. kon krijgen. Maar de twee de distributieperiode gaat niet morgen in, zooals men allicht had gehoopt en verwacht. Volgens een mededeeling van den minister van Economische Zaken heb ben de ongunstige weersomstandighe den der afoeloopen weken stagnatie veroorzaakt in de aflevering en het ver voer van peulvruchten. Daardoor zijn de hoeveelheden, die de telers hebben ingeleverd, slechts gering geweest. Het grootste gedeelte van den thans aanwezigen voorraad dient gereser veerd te worden voor de weermacht en het overblijvende is niet groot genoeg om alle-'aanvragen van den handel te kunnen bevredigen. Daarom wordt de tweede distributie periode uitgesteld, totdat de zekerheid bestaat, dat de voorziening van den handel zonder moeilijkheden zal kun nen geschieden, hetgeen, indien de weersomstandigheden gunstiger wor den, vermoedelijk in de eerste helft van Maart het geval zal zijn. KOFFIE WORDT DUURDER. Op een vergadering van de „Ver- eeniging van Nederlandsche Koffie- branders en Theepakkers dat zijn dus de leveranciers vari koffië aan de winkeliers is besloten om in verband met de verhoogde invoerrechten' niet ingang van Woensdag a.s. den prijs van koffie te bepalen van de goedkoop ste soorten op minimum 46 ct. p. pond Andere soorten zullen verhoogd wor den met een maximum van 6 cent per pond. SUMNER WELLES OOK NAAR DEN HAAG? De Amerikaansche gezant bij ,Hr. Ms. Hof heeft ten departemente.. .van Buitenlandsche Zaken toelichting ge geven betreffende de beteekenis van de reis naar Europa van onderstaatssecre taris Sumner Welles. De gezant heeft bij dit bezoek de denkbeelden van mi nister Cordell Huil om met de neutra len de voorwaarden te bestudeeren, welke als basis zouden kunnen dienen voor den economischen wederopbouw van Europa na den oorlog, nader uit eengezet. In bevoegde kringen alhier wordt er rekening mede gehouden dat Sumner Welles, evenals Brussel, ook Den Haag zal aandoen tijdens zijn rondreis door Europa, welke zooals men weet in Rome zal aanvangen en loopen over Berlijn. Parijs en Londen 816 MILLIONAIRS IN ONS LAND. Over dit belastingjaar had 95 pet. van de aangeslagenen in de inkomsten belasting een inkomen beneden 5000. Daarentegen was 0.02 pet. der belas tingplichtigen aangeslagen voor inko mens van 100.000 en meer (in totaal 341 personen). Over hetzelfde jaar was 46 pet. van de vermoqensbelastingplichtigen aan geslagen voor vermogens beneden 30.000. De 816 millionairs (0.44 pet. van het totaal aangeslagenen) bezaten tezamen 14 pet. van het totale vermogen en be taalden 15 pet. in het totaal dezer be lasting. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 41 Maar hel was vcrgeefsch, absoluut yer- geefsch. Een verschrikkelijke trilling van nameloozen, den adem benemen- den angst voer door hem heen, toen zijn lichaam doorboog en hij wist dal hij viel. viel Een gierende, duivelsche kreet, die niets menschclijks meer had, scheur de zich los uit zijn mond, toen zijn voet zijn eigen steunpunt verloor. De twee mannen, die zich nog steeds aan elkaar vastklampten, ploften omlaag in den zwarten nacht van den afgrond. XXXIII. Het volgend oogenblik was de mond van de schacht met licht gevuld. De detective was met de lantaarn in de hand door het open paneel komen aan stormen. Hij zag de korte, verlaten gang, den donkeren, gapenden muil van den af grond, en uitte een kreet van verschrik te verbazing. -- Het is gedaan met ze, zei hij, toen Richard enkele seconden later achter hem aankwam. Zijn ze gevallen? vroeg Richard met een van ontsteltenis trillende stem. Withers knikte bevestigend. Ze zijn reddeloos verloren, klonk zijn somber antwoord. Toen knielde hij op den rand en liet den lichtbundel van zijn lantaarn naar beneden schijnen. Richard was naast hem geknield en een paar minuten staarden zij in de duistere diepte; toen keken zij elkaar aan met krijtblecke gezichten. Dat is een verschrikkelijke hopg- tc. meneer Villiers, verbrak de detec tive het beklemmende zwijgen. Richard knikte. Waar komt die koker uit? vroeg Withers verder. Dal weel ik niet. antwoordde Ri chard. Hij herinnerde zich wel vaag het bestaan van de schacht, maar daar mee hield zijn kennis dan ook op. Le vi ngc was verreweg hel beste op de hoogte van dc bochten en kronkelin gen yan liet wijdvertakte systeem van geheime gangen en ruimten, want toen hij een paar maanden na zijn huwelijk op liet landgoed logeerde, had hij zich in een verloren uur geamuseerd met den plattegrond te voorschijn te halen en den doolhof opnieuw te explorec- ren. Er gaat een soort ladder naar he neden, wees de inspecteur. Ik denk dat die oude kerel Levinge langs die spij len naar beneden zag gaan, hem te pakken kreeg en dat ze toen met zijn beiden naar beneden zijn getuimeld. Richard sprong overeind en begon zijn jas stijf dicht te knoopen. Wat gaat u doen? vroeg M ïthers. Ik ga naar heneden om te zien wat er met hen gebeurd is. De inspecteur hoog zijn hootd boven de schacht en snoof langzaam en zorg vuldig de lucht in. De lucht is goed en je kunt dui delijk voelen dat er een trek naar bo ven is, verklaarde hij. Als u voorzich tig bent is het voor een goed-getraind man als u, wel te wagen, al blijft hel natuurlijk een riskante klimpartij. Ik ga met u mee. Met de behendigheid, die men van een zeeman mocht verwachten, zwaai de Richard zich tegen de ladder, daal de behoedzaam een paar sporten al en pauzeerde toen even. Laat ik de lantaarn nemen, stel de hij voor. Ik heb waarschijnlijk meer oefening in het klimmen dan u. Ik zal het licht naar boven richten, zoodat u dc spijlen gemakkelijk kunt vinden. Ik durf wel één hand loslaten het valt nogal mee. Dat is heel vriendelijk van u, ant woordde inspecteur Withers. Ik ver moed dat ik mijn heide handen wel noodig zal hebben. Stap voor stap daalden zij omlaag, totdat Richard hardop zuchtte: „veer tig". Het geluid klonk duidelijk Klooi de schacht. Hier is een lichte knik, vervolgde hij evenlater u moet naai den anderen kant omdraaien, anders komt u verkeerd ten opzicht van de ijzeren staven. De afdaling werd weer voortgezet en na een dozijn nieuwe sporten zei Ri chard Ik zie ze, ze liggen in een haard, geloof ik.. Ja ze liggen op een hoop op het haardijzer. Het duurde nu niet lang meer ol Ri chard hing boven de gevallen mannen. De laatste ijzeren staaf was ongeveer twee en een halven meter van den grond, hoog genoeg in den schoorsteen om van heneden af onzichtbaar te zijn. Hij liet zich zakken tot hij met een hand aan de staaf hiug, liet toen los en kwam elastisch op den grond neer. Hij richtte het licht van de lantaarn omhoog en zag dat de detective vlak bij volgde. Een oogenblik later stond inspecteur Withers naast hem. Dadelijk bogen zij zich over de beide lichamen. Bates lag bovenop, Levinge onder. De oude butler lag ineengezakt op Lcvinge's lichaam en toen zij hem opzij legden, zagen zij Levinge vrijwel in zijn volle lengte op den rug liggen, terwijl zijn hoofd griezelig-slap over den opstaanden rand van het haardij zer hing. Hier kan geen menschelijke hulp meer baten, zei de inspecteur zacht. U kunt precies zien hoe hij gevallen is met zijn nek dwars over den ijze ren rand. Genoeg om twintig maal je nek te breken 1 Ze tilden het lichaam van Levinge op en legden het naast dat van den ouden butler. Richard liet zijn hand tusschen het vest van den ouden man glijden. Die leeft nog. zei hij na enkele oogenblikken. Ja, beaamde de detective, Levinge heeft zijn val gebroken. Maar aan de manier waarop zijn been gedraaid ligt. zou ik zeggen dat het gebroken moet zijn. Nu, meneer Villiers, hel is het beste dat u probeert vlug een dokter tc krijgen. En het is misschien ook wel goed, om kolonel Blount op de hoogte te brengen. Richard haastte zich weg. Inspec teur Withers rechtte zijn rug en keek de plaats rond waar hij aangeland was. Het was een groote kale kamer, of be ter gezegd een liall, waar verschillende gangen schenen samen te komen, want vijf deuren waren in de muren ervan zichtbaar. Een zijde was vrijwel heele maal ingenomen door den grooten haard, maar niets wees er op dat Gl ooit een vuur brandde en mede uit de totale afwezigheid van roet in de schacht, leidde de politie-man af dat de haard daar alleen maar was aange bracht om den weg door den schoor steen tc verbergen; een soort blind doek, om het zoo te noemen. Na deze vluchtige inspectie van dc omgeving, hoog hij zich over Levinge en begon de kleeren van den doode met professioneele handigheid te door zoeken. Alles wat hij vond, geld en een kleine portefeuille met. een p&cUiopa- pieren er in. verdween in een van de ,velc zakken die verborgen waren in zijn ruim zittende kleednig. Binnen enkele minuten keerde Ri chard terug met kolonel Blount en la dy Anne, die in grooten angsl hel ver dere verloop van de zaak hadden alge- wacht; dc dokter van het dorp was reeds gewaarschuwd. Richard Jiad zijn oom en tante in groote trekken, y.er- tcld wat er gebéurd was en bleek en onthutst kwamen zij binnen. Dat is een ellendige geschiedenis, zei kolonel Blount. Is er nog eenige hoop voor Levinge? Geen schaduw van hoop, ant woordde de detective ernstig; maar d<> andere man is gelukkig nog in leven. Kunnen we ze niet naar de kamer van -:1e huishoudster brengen.? opper de lady Anne. Het is de dichtstbijzijn de kamer waar zij behoorlijk kunnen verzorgd worden. In overeenstemming met dit voor stel, droegen de drie mannen Bates en vervolgens Levinge naar het genoem de vertrek. Nauwelijks hadden zij dat gedaan of de dokter, die juist thuis kwam toen de boodschap kwam, ver scheen. Terwijl hij zijn onderzoek in stelde, zocht inspecteur Withers ser geant Bassett op en gaf hem order zijn mannen weer te verzamelen en naar Baylham terug to keeren. (Wordt vervolgd). Wrijf 's avonds rug en borst in met Dampo Danonderde wol!Volgende morgen beter! Pot 50ct Doos30ct. en u /.uit 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Ieae/cn dag moet uw leve: een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van leverooi onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwait. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moe» CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen ftm de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. I 'wr.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2