PUROL UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BURGERLIJKE STAND. Pijnlijke kloven KAATSHEUVEL, SPRANG—GAPELLE. ttllCUOTö Van de zes gemeenten boven 100.000 inwoners is het bedrag der inkomens in Amsterdam het grootste, daarentegen is het bedrag der vermogens het groot ste te 's-Gravenhage. DE KOLENSCHAARSCHTE. Louter een gevolg van gebrek aan vervoermiddelen. Met de kolenvoorziening begint het hier en daar te nijpen. Uit verschillen de plaatsen bereiken ons berichten dat men gebrek aan brandstoffen krijgt. Industrie en handel raken langzamer hand door hun voorraden heen en vra gen dringend om aanvulling. Van bevoegde zijde vernamen wij in dit verband, dat de kolenvoorziening van .ons land op het oogenblik louter een kwestie van vervoer is. Aan de mijnen worden duizenden tonnen opge slagen. waarvoor geen vervoermoge- lijkheid bestaat. De spoorwegen doen wat zij kunnen maar ze staan voor het moeilijke pro bleem. dat al het vervoer, dat bij open weerijover water gaat. thans ook aan hen wordt opgedragen. Hierdoor is een tekort aan rollend materiaal gekomen om in alle behoeften te voorzien. Intusschen is de toestand zóó, dat men hier en daar wel van kolen- schaarschte kan spreken, maar nog niet van kolennood. Er zijn nog geen scholen gesloten en er behoefden nog geen fabrieken te worden stilgelegd wegens gebrek aan kolen en bij de aflevering wordt in de meest dringende gevallen het eerst voorzien. Men houde echter wel in het oog, dat het vervoer thans heel wat minder vlot gaat dan in normale tijden. Als de dooi invalt zal er aan de hui dige kolenschaarschte spoedig een ein de komen, zoo verzekerde men ons. want al is er dan de laatste maanden enorm veel meer verstookt dan andere jaren, kolen zijn er genoeg in het land. we moeten ze alleen maar kunnen ver voeren. - LOON OP ZAND. Pols gebroken. Mejuffr. Joh. v. d. S. alhier had het ongeluk door de gladheid van den weg dezer dagen te vallen, tengevolge waar van zij haar pols brak. Dokter Smals alhier verleende eerste hulp. B.B.A.-bus ramt stilstaande auto. Zondagavond ten ongeveer kwart over negen stond zooals gewoonlijk 'n taxi geparkeerd in de nabijheid van den hoek Hoogesteenweg Kerkstraat, tóen uit de richting Waalwijk de B.B. A.-bus naderde. Waarschijnlijk door dat de bus-chauffuer den bocht niet maken kon, kwam het tot een botsing met den geparkeerd st'aanden taxi, welke tamelijk beschadigd werd. Politie heeft de zaak in onderzoek. Geluids-installatie. Zondag j.l. werd de eerste proef ge nomen met de geluids-installatie, wel ke als feestgeschenk voor den Hoog eerwaarden heer Deken zal dienen. Zooals begrijpelijk voldeed de eerste proeve nog niet in alles aan de ver wachtingen. Ons oordeel mag in dezen dan niet meer zijn dan dat van andere luisteraars, doch het kan zijn nut heb ben dat we weergeven wat we hier en daar hoorden. In doorsnee was het gevoelen, dat de installatie in onze groote kerk reeds heel wat verbetering bracht, doch dit alleen nog maar als zeer kalm en duidelijk gearticuleerd werd gesproken. Bij eenigszins meerder stemgebruik vloeiden de klanken in elkaar. Verder gaven verschillende luidsprekers te veel resonance, terwijl hier en daar een fluittoon gehoord werd. Anderen stonden verbaasd dat geen microfoon gesteld was hij het zangkoor, waarvan bij kleine bezetting vooral, in de kruisbeuken der kerk weinig gehoord wordt. Er rest nog tijd omwdc proeven uit te werken, zoodal we veronderstellen, dat we bij aflevering iets zullen te bewon deren krijgen, dat den toets der critiek geheel kan doorstaan. Rogge bevroren. Vari verschillende zijden hooren we de vrees uiten, dat van de winterrogge der hoeren niet heel veel zal terecht komen. Vooral de dooi van de vorige week met direct daarop weer de inval lende vorst, moet aan de jonge rogge spriet j es veel schade hebben berok kend, zoodat de waarschijnlijkheid groot is dat vele hkkers zullen moeten worden bijgezaaid. Ook honderden boerenkoolstruiken enz. zijn bevroren. De ijspret. Ook van het goede kan men te veel krijgen. Dit wordt thans bewezen met de ijspret. Zoo druk als het in de eer ste weken op de ijsbaan was, zoo slap is het de laatste dagen. Er waren in deze week dagen dat er nagenoeg nie mand op de ijsbaan te zien was. Woensdagmiddag werd er nog aardig gereden op de Wielerbaan van 't Sport park, waar hel ijs beter was dan op de baan van Mast en Duin. Zelfs van het goede kan men te veel krijgen. Zelfs de verwoedste schaatsenrijder verzucht thans: Laat de dooi maar komen en geef ons milder weer. SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Febr.: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur en nam. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De heer R. van Drongelen. die zooals wij reeds meldden, voor enkele dagen zoo ongelukkig kwam te vallen dat hij een heupbeen brak en in het ziekenhuis te Waalwijk moest worden opgenomen, is Woensdag naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch over gebracht, alwaar operatief zal moeten worden ingegrepen. De Afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Nederl. Christel. Werkmeestersbond houdt Zaterdag avond 6 uur in de zaal van den Chr. Volksbond haar jaarvergadering. Deze bijeenkomst zal een feestelijk karakter dragen, waartoe afgevaardigden van verschillende plaatselijke vereenigingen zijn uitgenoodigd. Jaarvergadering der Afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond op a.s. Dinsdagavond half 8. in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde: Opening, Notulen. In gekomen stukken. Jaarverslagen, be stuursverkiezing (aftr. de heeren A. de Rooij. C. van Caem en W. Braspen ning), Bespreking feestavond. Rond vraag en Sluiting. Blijkens het aan den raad der ge meente Sprang-^-Capelle ingezonden jaarverslag van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim, kwam ge noemde commissie in 1939: 9 maal in vergadering bijeen. Het aantal opgeroe- penen bedroeg 36. waarvan 21 ouders verschenen. Onderzocht werden 46 verzuimen van 18 jongens en 84 ver zuimen van 22 meisjes. Op een enkele uitzondering na. moesten alle verzui men als ongeoorloofd worden aange- teekend. Zilveren Jubileum J. G. Addink. Op Zaterdag 24 Februari a.s. zal de heer J. G. Addink gedurende vijf en twintig jaren de functie van directeur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" te Vrijhoeve-Capelle hebben vervuld. Tijdens zijn beheer is deze Zuivelcoöperatie we 1 bijzonder gegroeid. Werd in 1914: 2.512.674 kg. melk verwerkt, in 1939 bedroeg deze hoeveelheid 10.613.030 kg. Deze groote toename van de door de veehouders geleverde hoeveelheden melk. moet zeer zekér voor een belangrijk deel ver klaard worden door het feit. dat dc leden over de uitbetalingen van hun fabriek voortdurend bijzonder tevre den waren. En met recht. Door een deskundig, zakelijk en zuinig beheer, waren de resultaten gunstig. De heer Addink heeft zijn werk zaamheden niet beperkt tot die van di recteur van genoemde fabriek. Over tuigd van het nut en de noodzakelijk heid van de Coöperatieve Zuivelorga- nisatie, heeft deze steeds op zijn steun er medewerking kunnen rekenen. Zoo is de heer Addink sedert 1918 lid der Examencommissie van den F.N.Z. en vanaf de oprichting in 1919 lid der Bouwcommissie van den Brabantschen Zuivelbond. Nog dient er op gewezen te wor den. dat de heer Addink vanaf 1 Janu ari 1926 zitting heeft in het Bestuur van den Brabantschen Zuivelbond. Gaarne wenschen wij den heer Addink bij gelegenheid van dit jubi leum van harte geluk en we hopen, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren zijn taak op dezelfde wijze te ver vullen. CAPELLE. Op uitnoodiging van dc afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, trad j.l. Woensdagavond in het gym nastieklokaal der O.L. school in de Kom als spreker op de heer Lode van Gent, die een lezing hield over „Vlaam- sche Humor", welke interessante rede, doorweven met verschillende Vlaam- sche vertellingen, tintelend van hu mor, door de aanwezigen met de meeste aandacht werd beluisterd. Ondanks 't minder gunstige weer was de belang stelling groot. Een collecte ten bate der vrouwen in Finland bracht, naar we vernamen, ruim 20 op. Bij het schaatsenrijden op de ijs baan „Het Eendennest", kwam onze dorpsgenoot J. D. een dezer dagen zoo danig te vallen, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. Tengevolge van de gladheid had me juffrouw v. S. het ongeluk te vallen en zich dermate te bezccren,. dat even eens geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. \'oor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens om half tien en des namiddags half drie >p te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien n des namiddags twee uur hoopt voor de Ncd. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Sedert cenigcn tijd houden zich n deze omgeving enkele wilde zwanen, z.g. Denen, op, vogels welke hier hoogst zelden voorkomen. Naar we vernemen werd deze week door den tuinder A. D. een dergelijke vogel gevangen. Dc Spaarkasvereeniging „Vele Kleintjes maken één Groote" houdt i.s. Zaterdagavond in haar clublokaal, café Wed. v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart, een algemeene ledenvergadering. VRIJHOEVE-CAPELLE. J; Donderdagmorgen werd de ge pensioneerde onderwijzeres mej. W. Both alhier, dood in haar woning ge vonden. De stoomschoenfabriek van de firma Gebr.-van D. in dc Heistraat, z/a! wegens slapte in het bedrijf 32 uren per week gaan werken. S De vergadering van dc A. R. Kiesverceniging alhier, welke Donder dagavond gehouden zou worden, kon wegens omstandigheden niet doorgaan. Dc samenkomst zal nu plaats hebben op een nader te bepalen datum. Tijdens zijn verblijf in Finland ter voorbereiding vari de uitzending van een Nedcrlandsche Roode Kruis ambulance, heeft Dr. Ch. W. F. Winckel eenige foto's gemaakt van de verwoesting in Abö. MirPRim Het bedrog met fournituren voor militaire kleeding. Het onderzoek strekt zich over het geheele land uil; in lotaal thans 8 personen aangehouden. Naarmate het onderzoek in een oplichtingszaak met fournituren, verder wordt voortgezet, blijkt duidelijker, dat niet alleen in de hooldstad geknoeid is mei de wallen. De helft der watten werd slechts in de jassen gedaan en de rest ver kocht. Voor rekening van het rijk werken reeds geruimen tijd 300 confection- neurs. Onder hen zijn makers van tunieken en broeken makers en daarenboven de vervaardigers van veld jassen. Alleen deze laatste hebben zich aan oplichting ten nadeelevan het rijk schuldig gemaakl. Van de 300 confectionneuis, houden 46 zich met het maken van veldjassen bezig. Twee en dertig van hen werken te Amsterdam, de overigen zijn over het geheele land verspreid. Daarom zal ook te Groningen, Almelo, Enschede, Tilbuig, Breda, Den Haag, Delft en Haarlem moeten worden onderzocht of tn zo ja in hoeverre d?ze confeclionneurs zich aan het geconstateerde strafbare feit hebben schuldig gemaakt. Hei is natuurlijk zeer goed moge lijk dat de oplichting alleen te Amsterdam is gepleegd en dan nog slechts bij een beperkt aanlal con feclionneurs. Daarnaar stelt de poli tie te Amsterdam thans 'n onderzoek in. De politie is er even wel zoozeer van overtuigd, dat behalve de reeds gearresteerde kleermakers nog an dere confectionneurs in deze zaak gemoeid zijn, dat de verwachting kan worden uitgesproken, dal waar schijnlijk in den loop van dezen dag te Amsterdam nog meer arreslalies zullen volgen. Het AN.P. meldde Donderdag avond uit Amsterdam In de zaak tegen de kleermakers, die bedrog zouden hebben gepleegd bij het vervaardigen van militaire kleedingstukken op ijksbestelling, duurt het onderzoek onder leiding van inspecteur Visser nog steeds voort. Vanmiddag zijn wederon. twee confectioi nairs, wonende aan de Nieuwe Gracht en de Stadhouders kade, in verband met deze zaak in arrest gesteld. In totaal zijn thans achl personen aangehouden. Familiedrama te Eindhoven In een der oude noodwoningen, welke temidden van een aanlal half gesloopte huizen in de Van Bijlandt- straat te Gestel, staan, heeft zich een drama afgespeeld, dat twee echte lieden het leven heefl gekost. Een dezer huisjes werd nog be woond door het echtpaar Kuenen - Van Es en drie kinderen, respec tievelijk van vier, lwee en een half jaar. De man, de 25.jarige A. Kuenen. was gemobiliseerd, doch kwam met verlof thuis. Des morgens kwam de 50 jarige koslganger Van Lier, bijgenaamd De Kal, beneden. Hij trof het echt paar niet en ging boven kijken. Op de slaapkamer wachtte hem een afschuwelijken aanblik. Op hel bed lag de vrouw, de 31 jarige M. Kuenen Van Es. Zij bleek gewurgd te zijn. Ontsteld holde Van Lier naar beneden, waar hij in een open schuurtje, naast een primitief paardenstallelje achter het huis, het lijk van den man vond. Deze had zich door ophanging van het leven beroofd, De kostganger, die evenals Kuenen een lompenhandel drijft, snelde daarop met de kleine kinderen naar hel politiebureau, om van zijn vrecselijke bevinding aangifle te doen. Aanstonds gingen de com missaris, de heer Brinkman en hoofdinspecteur Ter Haal, verge zeld van eenige rechercheurs en agenten, naar de woning, waar zich het drama had afgespeeld. De ge meentelijke geneeskundige dienst werd eveneens gewaarschuwd. Dr. Spoorenberg kon slechts den dood conslateeren.- De oorzaak van het gebeurde laat zich raden. De man was zenuw patiënt en het huwelijk was niet gelukkig. De vrouw was afkomstig uit Oss, waar zij gehuwd was geweest met zekeren Van Haren. De drie kinderen uit dit huwelijk waren destijds door den voogdijraad in een gesticht geplaatst. Na haar scheiding was de vrouw met Kuenen getrouwd Deze laatste moet in een vlaag van jaloezie hebben geh andeld. Achttienjarig? jongen redt drie kinderen. Te Hapert door 't ijs gezakt. Eerst nu is bekend geworden welk een dappere daad Zaterdagmiddag door een 18 jarige jongen, Hendrik Bloemsma, is verricht. Drie kleine kinderen van de familie Zuidam, drie, vijf en zeven jaar oud waren Zaterdagmiddag op de leem putten van de steenfabriek van Hapert in een wak geraakt en onder liet ijs terecht gekomen. Een buur jongen van deze drie kleuleas, die in de onmiddellijke nabijheid ver toefde, heeft alle drie de kinderen gered De 18 jarige Hendrik Bloemsma zag, terwijl hij z'n schaatsen opnieuw onderbond, plotseling in zijn onmid dellijke nabijheid in een wak een hoofdje van een kind half boven de schotsen uitsteken. Toen hij om zich heen keek miste hij de drie kinderen Zuidam, die dicht bij hem in de buurt wonen. Hij vloog naar het wak, doch voordat hij de plaats kereikt had brokkelde het ijs af en tuimelde hij in het water. Hij liet zich echter daardoor niet weerhouden en waadde naar de plaats waar de kinderen eenige oogenblikken te voren nog hadden gespeeld. Onder water klampten zich reeds tvfoe drenkelingetjes aan hem vast. Bloemsma kon het oudste meisje boven zich uit tillen en op het ijs werpen, het andere was in middels reedsop zijn ruggeklommen en kon daarna op '1 droge gebracht worden. Van het driejarige jongetje viel niets meer te ontdekken. De dappere redder dook daarna onder het ijs, doch kwam zonder het knaapje in het wak terug. Bij een volgende poging had hij meer succes: met het slachtoffertje in zijn armen kwam hij boven water. Hij holde met het ventje naar de woning van de familie Zuidam, waar ondertusschen reeds de beide meisjes verkleumd van de koude en half versuft waren aangekomen. Op hun terugtocht hadden zij in hun ver bouwereerdheid in het geheel niet meer aan hun broertje gedacht. Eerst nadat hij het jongetje aan den vader.had overgegeven, ging Bloem sma naar huis om zich van droge kleeren te voorzien. Bloemsma bleek eenige lichte verwondingen aan een van zijn voeten te hebben opgeloopen, maar des avonds is hij met zijn kameraden, alsof er niets gebeurd was, weer uitgegaan. Ook de drie drenkelingetjes hebben geen nadeelige gevolgen van hun onvrijwillig bad gehad. „EERSTE SCHILDERIJ KOP VAN EEN DRONKAARD". Het volgende vermakelijke voorval heeft veel hilariteit verwekt te New- Vork. Het betreft een kunstcriticus die erom bekend staal, dat hij een groot zwak heeft voor de alcohol, zoo groot zelfs, dat hij doorgaans in niet geheel nuchteren toestand op kunsttentoon stellingen verschijnt. Op zekeren dag had dc criticus, juist voordat hij een nieuwe tentoonstelling van schilderijen bezocht, de whisky flink aangesproken. Zoo gebeurde hel. dat hij eenigszins wankelend bij het gebouw kwam, waar de tentoonstel ling werd gehouden. Bij het betreden van de galerij struikelde hij over den drempel en kwam lot staan voor een spiegel in een gouden lijst; enkele oogenblikken bleef hij hier starend voor stilstaan. Toen maakte hij in zijn notitiehoekje de volgende critiek: „Eerste schilderij, kop van een dronkaard. Niet onderteekend. Bui tengewoon karakteristiek uitgebeeld. Dc blauwroode neus is zeldzaam realis tisch; let vooral op de verdierlijkte ge laatsuitdrukking. Blijkbaar is dit een portret naar de natuur; ik heb dit ge laatstype reeds dikwijls gezien; een bewijs, dat het uit het leven gegrepen is!" WAALWIJK. Van tot lf> Februari 1940. Geboren Henriette Anne Maria, dv. P. .1. G. Hens-Aarts. Johannes Pieter Henrieus. zv. J. A. van Loon-Schrauwers. Anne Catharina Louwdiena Theresc, dv. J. Verhagen-Muskens. Petronella Maria Adriana Francisca, dv. J. C. Moonen- van Wichen. Overleden Fr. Possemis, oud 38 jaren, echtgenoot van Vhra. C. van Hilst. Ma. A. Ph. Ruth, oud 81 jaren echtgenoote van (1. de Graaff. J. J. van Beijnen, oud 57 jaren, overleden te Dongen. Ingekomen Ja. C. M. van Bee van Druten. —Ida A. Broeren van Weesp. Ja. A. Ver laan van 's-Bosch. Vertrokken Ja. M. Both naar Sprang-Capelle. A. de Kort naar Sprang-Capelle. P. de Werd naar Loonopzand. M. .1. de Werd naar Loonopzand. P. W. Lerou naar Maastricht. Ca. Benckhuijsen naar Zeist. A. J. van Eenbergen naar Gemert. LOONOPZAND. Vanaf 9 t/m. 15 Febr. '40. Geboren: Francisucs Johannes Petrus zv. A. .T. de Jong en P. I<emm?ren. Cornelia Helena Maria dv. J. R. M. Prions en H. C. v. Engelen. Nieolaas Christianus zv. J. A. Damen en P. v. d. Hout. Johanna Adriana Gerdina Maria dv. P. .1. Drie sen en A. M. Couwenherg. Maria Jo- sepba Johanna dv. J. C. v. Riel en M. C. J. Verster. Adrianus Cornelis Maria zv. P. H. M. Coomens en H. M. Rrnnds. Overleden Johanna Klis, echlgenoote van W. Popstenbere. 63 i. Johannes van der Velden, weduwnaar van C. J. Vera, 86 jr. Vertrokken: A. Batist naar Rotterdam. P. v. Kuiik naar Tilburg. A. C. de Raad naar Snranc-Capelle. Inppkomen C. M. Schapendonk van Drurien C. M. de Poffer van Tilburg. - F. v Her- wnarden van Npdorweert. A. J. H. Schollen van Zwolle. P- H. J v Dun van N'ouwer-Amstel. J. M. Kobo^on van Nijmegen, L. Groenland van Ois- terwijk. J. H. Wijers van Tilburg. V verzachten geneestU met Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drog.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3