Plaatselijke Berichten De Geheime Ingang FEUILLETON. scheepvaartberichten naar Duitsch- Iand. Er zouden bij een huiszoeking bij een der hoofdverdachten in dit complot kaarten zijn gevonden van 't havengebied van Rotterdam en Am sterdam. Alle berichten over binnenkomende en vertrekkende schepen zouden in codevorm zijn doorgegeven, zoodat men dus in Duitschland precies op de hoogte zou zijn geweest van de scheep vaart. De relaties die de verdachten onder hielden met verschillende personen, worden nauwkeurig nagegaan. Er is bij een onderzoek in de wo ning van den gearresteerden timmer man P. B. Gzn., te SI. Pancras, een plattegrond van Rotterdam aangetrof fen, alsmede een daar vermoedelijk bij- behoorend boekje met notities over aankomst en vertrek van verschillen de schepen. Dergelijke aanteekeningen zouden ook gevonden zijn ten huize van den fruit- en groenten-exporteur .1. Kd., te St. Pancras. LICHTSIGNALEN BOVEN ONS LAND Twee officieren gearresteerd. Men schrijft aan „Hel D. v. N. en Z.": Voor eenige weken heeft er zich te Oud-Leusden bij Amersfoort een feil voorgedaan dat een uiterste waak zaamheid in deze omgeving gebood. Nadat lichtsignalen waren gegeven door inzittendenvan een auto, werd deze aangehouden. De auto negeerde echter het stopsignaal. Doch toen er op werd geschoten kwam de wagen tot stilstand en eenige hoogst-verbolgen officieren stegen uit. De wacht liet zich overbluffen en de auto reed voort. Het bleek, dat het nummer van den wagen va!sch was. Sedertdien zijn de in de omgeving gelegerde militairen bijzonder actief geweest en hebben zij zich vrijwillig beschikbaar gesteld om op en om de .Leusderheide de wacht te betrekken, teneinde te kunnen toeslaan, wanneer zich weer een verdacht geval zou voor doen. In de afgeloopen week hebben zij geluk gehad. In den nacht van Woens dag op Donderdag hoorden zij vlieg tuigen brommen en onmiddellijk kwam tegen hel middernachtelijk uur het luchtafweergeschut in werking. Op en 0111 de Leusderheide was het bedrijvig want men verwachtte weder om 't geven van lichtsignalen aan de thans overvliegende vliegtuigen. Deze lichtsignalen worden als estafette ge geven van een aangrenzend land uil over Nederland. Een der speurende militairen zag l geven van lichtsignalen en onmiddel lijk spoedden zich twee gestalten van de plaats, waar deze signalen waren gegeven naar een van de 3 startklaar gehouden auto's. De militair trok zijn revolver en plaatste zich bij de auto. Hij dreigde te zullen schieten, wanneer de inzittenden zich niet onmiddellijk lieten arresteeren. Deze inzittenden bleken te zijn jwee luitenants. Zij konden zich vol ledig ligitimeeren en probeerden den militair te overbluffen. Deze had ech ter terstond alarm gemaakt en ver scheidene zich in de omgeving bevin dende soldaten kwamen toegeschoten. De inzittenden van de twee andere, wachtende auto's hadden inmiddels be merkt dat het, mis liep. Ze vertrokken onmiddellijk in snelle vaart. De mili tairen losten nog schoten in de rich ting van de vertrekkende wagens, doch deze konden jammer genoeg ontsnap pen. De beide luitenants werden gevan kelijk overgebracht naar de mare chausseekazerne te Amersfoort, waar zij werden ingesloten. NIET ZONDER PASPOORT NAAR ANTWERPEN. de Koninklijke Belgische Voetbalbond neett gedaan om laciliteiten ie neKo- men voor reizigers, die den voetbal wedstrijd NederlandBelgië op 17 Maart in 't Deurne-stadion te Antwer pen willen bijwonen, neett de Beigiscne ïegeenng op dal verzoek atwijzend be schikt. nezoekers van dezen wedstrijd zuilen dus een geldig paspoort noodig nen- oen om de grens te kunnen passeeren. Een leelijke streep door de rekening van vele voetbaineinebbers en een groot nadeel voor 't bezoek. NIEUWE STAATSLEENlNG EEN SUCCES. Ruim volteekend. Naar van bevoede zijde wordt ver nomen, is de 4 pet. Staatsleening 1940, ad 300 millioen waarvoor de gele genheid tot inschrijving tot Maandag middag vier uur openstond, ruim vol teekend, zoodat eenige korting op de bedragen, waarvoor werd ingeschre ven, zal moeten worden toegepast. De leening is 25 millioen overtcekend. Door het succes van deze leening zal de minister van Financiën dus geen gebruik meer behoeven te maken van den stok achter de deur. Een gedwon gen leening zal nu achterwege blijven en hierdoor zullen de stortingsbewij zen, waarin gisteren nog een levendige handel plaats vond tegen prijzen van 10.tot 16.50 gpheel waardeloos zijn. LONDEN ZIET DR. COLIJN ALS VREDESTICHTER. Ondanks de vele bemoeiingen, welke Volgens een bericht uit Amsterdam van den correspondent van het Engel- sche blad „Daily Express" zou onze oudminister-president, dr. H. Colijn, een ontmoeting hebben met president Roosevelt's afgezant Suinner Welles. De bespreking zou dan ook waarschijn lijk, naar hel bericht luidt, in Duitsch land plaats vinden. De correspondent voegt aan deze mcdedeeling aan zijn blad toe, dat Dr. Colijn reeds sedert eenige weken bezig is te trachten een vredesforinule te vinden, op de basis waarvan onder handelingen tusschen de geallieerden Cn Duitschland begonnen zouden kun nen worden. Tevens zegt hij nog, dat onze oudpremier besprekingen gevoerd heeft met Mussolini, graaf Ciano en politieke leiders in andere landen. Ten slotte verklaart de berichtgever ver nomen te hebben, dat dr. Colijn een vredesplan gevonden zou hebben, dat aanvaardbaar geacht zou worden dooi de twee oorlogvoerende partijen. Desgevraagd heeft dr. Colijn ons ver klaard dat bovenstaand bericht in de zen vorm niet juist is. Echter zeide Z. E. ons, dat hij de laatste weken wel bezig is geweest met „sterren te plukken van den hemel". Tel. GRONINGSCH MOTORSCHIP IDA GEZONKEN. Bij de directie van het schcepskan- toor .1. G. Mulder te Groningen is een telegram ontvangen van kapitein G. Kuur van het motorschip Ida, groot 250 bruto ton, thuisbehoorend te Gro ningen, waarin hij meldt, dat het schip ter hoogte St. David aan de Westkust van Engeland is gezonken. De beman ning is gered. Omtrent de oorzaak van deze scheepsramp is tot nu toe niets naders bekend. INDIEN EVACUATIE NOODIG MOCHT WORDEN! Natuurlijk hoopt ieder dal evacuatie het ontruimen van haar woonplaat sen door de burgerbevolking nooit meer zal worden dan eene ver verwij derde mogelijkheid. Er is ook geen en kele reden om juist nu over evacuatie te schrijven. Maar juist daarom is het moment geschikt. Als de nood aan den man komt, immers, is hel te laat voor het inlichten der bevolking. Dan moet ieder qp de hoogte zijn en weten, wat hem te doen staat. Dan komt 't slechts aan op tucht, saamhoorigheid en va derlandsliefde. De autoriteiten, welke met de voor bereiding van de eventueele evacua ties zijn belast, hebben deze week in eep persconferentie opening van zaken gedaan. Alles kan voorloopig aldus worden samengevat: Voor hen. die zullen worden geëva cueerd, is gezorgd. Een uitgebreide or ganisatie staat voor hen klaar. Voor alle anderen geldt: evacueert niet. Reeds thans hebben allen, die in ge val van nood hun woonplaatsen zullen moeten ontruimen, daarvan aanzeg ging gekregen. Wie dus een dergelijk aanzcggingsbiljet niet ontvangen heeft hoort er niet bij en zal in eigen en in aller belang goed doen. daar te blijven waar hij is. De voorbereiding. Het a. b. c. van de cvacuatievoorbe- reiding is, dat niemand iets anders on derneemt, dan hem door de overheid wordt voorgeschreven. Mocht Neder land in oorlog geraken, dan zullen de eerste dagen een periode vormen van een geweldige nationale krachtsinspan ning. Dan zal moeten blijken, of wij het bcheerschte en bedaarde tempera ment hebben, dat wij zoo gaarne door buitenlanders hooren prijzen. Hel kan dan een janbhel worden: als ieder na melijk in het wilde weg zijn door paniek vertroebeld inzicht gaat vol gen. Dan komen er ongelukken. Dan zul len opgejaagde zwermen van onver zorgde burgers tusschen de beide legers geraken en daar een ellendig lot on dergaan. Zulke eigen machtige pa- niekvluchten zijn voor de vluchtelin gen een ramp, voor de eigen weer macht een ernstige belemmering. Indien een auto ter beschikking is. Het heeft ook als men over een auto beschikt geen zin een eigenmachtige vlucht te ondernemen, want er bestaat geen enkele zekerheid, dat men inder daad de zelf gekozen bestemming zal bereiken. Immers, daarvoor worden geen doortochtbewijzen verleend, zon der welke het niet mogelijk is de ver dedigingslinie te passeeren. Den weinigen, die om den een of an dere reden meenen, hijzonder gevaar te loopen bij een inval van vijandelijke legers en bovendien in de gelegenheid zijn reeds thans te verhuizen, wordt door de overheid nog geen moei lij k- heden in den weg gelegd. Indien deze verhuizingen echter een zekeren om vang zouden aannemen zou. naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, ook daar tegen worden opgetreden. Wie zullen bij de evacuatie betrok ken zijn? Wie worden geëvacueerd? Bij een vijandelijken inval zal onze verdediging op eenige voorbereide li nies steunen. Het spreekt wel vanzelf, dat dan de aanwezigheid van groote groepen van burgerbevolking in die zones ongewenscht is, zoowel voor de landsverdediging als voor de veiligheid der bevolking zelve. In verband hiermede is van militai re zijde nauwkeurig nagegaan, welke zones in dat geval voor ontruiming in aanmerking komen. Deze bevatten in het algemeen de inundatie-velden als mede de gebieden, blootgesteld aan de inwerking van de vijandelijke en de eigen vuurorganen, in het bijzonder van de artillerie en van de vliegtuigen. De diepte van deze zones bedraagt veelal 10 K.M. en meer. De gebieden, welke wellicht door de vreemde trocpen-mücht zouden wor den bezet, zijn dus niet in de voorbe reiding der evacuatie betrokken. Wel is gezorgd voor de bewoners van die - punten, welke weliswaar buiten de li nies liggen, doch niettemin toch ver dedigd zullen worden. De voor hen ge troffen maatregelen zijn van plaatse lijk en tijdelijk karakter. In groote sleden. In de groote sleden kan hel met hel oog op het luchtgevaar noodig blijken bepaalde wijken in de nabijheid van vitale punten zooals stations, empla cementen etc.. te ontruimen. De be volking moet dan naar andere wijken of naar randgemeenten worden over gebracht. Ook deze verplaatsing is in voorbereiding. Ontruiming van groote steden op den voet, waarop ze in an dere landen geschied is, waar stads wijken zijn ontvolkt en scholen geslo ten, is in ons land niet mogelijk, aan gezien de bevolkingsdichtheid een der gelijke verplaatsing niet toestaat. Een indruk van den omvang der voorbereidingsmaatregelen geven de volgende getallen, de voorbereide ont ruiming voor onze verdedigingslinie betreft meer dan honderd gemeenten, omvattende ruim een half millioen personen, verdeeld over een oppervlak te van meer dan tweeduizend vierkan te kilometers. Uiteraard kunnen al deze ontruimin gen niet tegelijk geschieden. Dit is ook niet noodig. De ontruiming zal daarom in phasen plaats vinden, welke phasen op machtiging van den opperbevel hebber van land- en zeemacht zullen intreden. „Hsgn". BENOEMINGEN. Bij Kon. besl. van 24 Februari is op nieuw benoemd tot burgemeester van Loon-op-Zand de edelachtb. heer J. A. F. Mallens. De bisschop van 's-Hertogenbosch heeft op verzoek van den Provinciaal der Paters Ongeschoeide Carmelieten eervol ontslag verleend aan Pater Ga briel Claessen als assistent van het rectoraat ,,H. Theresiate Waspik en in diens plaats benoemd Pater Avene- rius Hennekens O. Carm. D. EXAMEN GODSDIENST-DIPLOMA. Aan de R.K. Kweekschool voor on derwijzeressen „Mariënburg" te 's-Her togenbosch is o.m. geslaagd voor het godsdienstdiploma A: Mej. C. de Vries te Waalwijk. HULP VOOR FINLAND. Als men in Waalwijk iets aanpakt, dan wordt het goed aangepakt en heeft 't ook succes. 't Was nu weer 't geval met de actie voor Finland. Op verzoek van den burgemeester werd een afdeeling Waalwijk van het landelijke Kleeren-Comité voor Finland opgericht, waarvan de leiding berustte bij mevr. J. Tielen-van Wely en waar van een 15-tal dames spontaan 't lid maatschap aanvaarden. Mevrouw Moonen-Sassen was zoo welwillend het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Waar in een paar dagen alles vooi elkaar moest zijn, werd direct een plan van actie op touw gezet en zoo zag men Zaterdagmiddag overal groote ac tiviteit voor hulp aan Finland. Dames en meisjes boden strikjes aan, de pad vinders gingen de huizen af voor 't in ontvangst nemen van gebreide goede ren of nieuwe of gedragen kleeren, of incasseerden geld voor 't aanschaffen van kleeren, kortom alles was in de weer voor 't goede doel... en met een overweldigend succes. Een vracht van uitstekende kleeding- stukken, kisten vol, waarvan wij de waarde niet durven benaderen, werden bijeen gegaard en daarenboven niet minder dan 314.67, geschonken voor den aankoop van kleeren; dat noemen wij een prachtig resultaat voor een mooi doel. De ontvangen kleeren werden Maan dag gedesinfecteerd, voor het ontvan gen geld werden in Waalwijksche za ken Kleeren aangekocht (dus 't Waal wijksche belang werd mede gediend). Dinsdag een en ander door de dames zelf gesorteerd en ingepakt in 't K. V.-huis, dat welwillend was afgestaan, en des avonds gingen een aantal groo te kisten met welkome lading per Thor naar de loods Stockholm, IJsselkade, Rotterdam, waar vandaan een en ander vandaag naar Finland wordt getrans porteerd. in enkele dagen werd hier met schit terend resultaat een prachtig werk van naastenliefde gedaan, door de ambitie en activiteit van het damescomité en de offervaardigheid der Waalwijksche in gezetenen, want 't was wel treffend hoe iedereen voor dit doel gaarne z'n offer over heeft gehad. Hulde aan den burgemeester voor z'n initiatief, het dames-comité voor zijn mooie werk, Waalwijk voor z'n royale bijdragen als steeds, de dames en meis- jes-verKoopsfers, de padvinders voor hun buitengewone diensten opnieuw bewezen. Zoo is weer een resultaat bereikt, het charitatieve Waalwijk waardig! Wil men nog eenige bijzonderheden: er waren een dertigtal prachtige jassen bij, een groot aantal mantels, drie schoenfabrikanten in v.m. besoijen schonken 30 paar schoenen, terwijl ook nog een groot getal paren schoenen van andere fabrikanten inkwamen; v.m. baardwijk collecteerde b.v. 56.20; kortom van alle zijden is prachtig mee gewerkt, om deze sympathieke actie zóó te doen slagen, waartoe ook Ge meentewerken 't zijne als steeds heeft bijgedragen door bergruimte af te staan, de desinfectie enz. DE HEROPENING VAN HET ALG. MILITAIR TEHUIS. In ons vorig nummer hebben we een en ander ontleend aan 't O. en O. bul letin en aan het extra inlegblad, aangeboden door de directie van 't Alg. Militair Tehuis, betreffende de offici- eele heropening van 't K.J.C.-gebouw als alg. militair tehuis. Wij spraken de verwachting uit dat het een drukke en mooie avond zou worden en hebben ons daarin niet ver gist. De ruime zaal was overbezet; we merkten o.m. op commandant Bou- man met mevrouw en verschillende of ficieren uit Waalwijk, Eethen en Gen- deren, voorzitter en secretaris en tal van comitéleden met hunne dames, bur ger O. en O.-leden. De secretaris van 't comité de heer Gerard Verwiel sprak een welkomst woord en wees er op dat na een lange lijdensweg het militair tehuis thans de beschikking had gekregen over het be neden-gedeelte van 't K.J.C.-gebouw, zoodat men nu werkelijk goed en ruim gehuisvest was. Hij bracht dank aan allen die hiertoe hadden medegewerkt, o.m. mej. van Slobbe, directrice der R.K. Huishoud- en Industrieschool, ka pitein Bouman, luitenant Vis, die met z'n pontonniers een uitstekende tijde lijke weg naar de Huishoudschool had- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 44) XXXV. Op een mooien Octobermorgen, een jaar later, stapte inspecteur Withers Scotland Yard uit en wandelde op z'n gemak in de richting van Whitehall. Ofschoon hij er zorgeloos en onbe kommerd genoeg uitzag, was hij voor zaken uit. Zijn wandeling was spoedig ten einde. Hij ging de vestibule van een groot hotel in Northumberland Avenue binnen en begaf zich naar een hoek van de groote hall, dat, van de rest van de ruimte gescheiden, als hotel- bureau was ingericht. Hier bevond zich de chef-de-réception, een onberispelijk gekleede jongeman met lichtelijk hou- taine manieren. Maar toen hij inspec teur Withers zag, liet hij zijn pose varen en drukte den politieman met natuurlijke eerbiedigheid de hand. De detective zat achter een Fransch- man aan, die in het hotel logeerde als markies de Heussey, maar dien Scot land Yard er van verdacht een be rucht internationaal oplichter, uit Pa rijs afkomstig, te zijn. Binnen vijf minuten had de inspec teur de inlichtingen die hij noodig had en hij was op het punt weer heen te gaan, toen zijn oog plotseling viel op een dame, die wat verder in de hall stond. Het was Margaret in den vollen bloei van haar schoonheid, stralend en lieflijk. Ik ken die dame, zei inspecteur Withers tot den jongeman in het bu reau; haar naam is mevrouw Levinge. Nu hebt u liet toch eens mis, lach te de ander. Haar naam is mevrouw Villiers. Meen je dat? vroeg de detective met een voor zijn doen ongewone uit bundigheid. Zit dat zóó? Drommels nog toe, dan heeft zij een goede ruil gedaanIs mr. Villiers een lange, knap pe manflink gebouwd en kaars recht? De chef-dc-réception knikte beves tigend. LI blijkt ze op stuk van zaken toch te kennen, stelde hij vast. Ik dacht heusch dat ik u nu eens te pakken had Dezen keer nog niet, glimlachte de inspecteur terug. Mr. Villiers hefet mij eens hij een moeilijke zaak een handje geholpen en ik herinner mij de dame en hem heel goed. - Zij zijn gisteravond pas aangeko men, lichtte de ander op zijn beurt in, en straks vertrekken ze weer met den boottrein: een huwelijksreis naar het vasteland. Hoe weet u dat? vroeg de detec tive. De chef-de-réception lachte hartelijk. Dat hoef ik heusch haar kamenier of zijn bediende niet te vragen! Inspecteur Withers stemde met de vroolijkheid in. Ja, ja, zoo heeft ieder beroep zijn geheim. Op dit oogenblik kwam Richard, die orders omtrent de bagage gegeven had, te voorschijn en voegde zich bij zijn vrouw. Ja, knikte de detective, dat is mr. Villiers. Een knap paar hè? Margaret en Richard Villiers ver helen het hotel en inspecteur Withers volgde hen. De afstand naar het sta tion was maar kort en de herfstzon scheen mild, zoodat zij er de voorkeur aan gaven te voet te gaan. De detective had het eerste half uur niets te doen en hij wandelde achter hen aan. Het deed hem goed dit jonge geluk te zien. Zij kwamen op het perron en hij zag hun in een gereserveerden coupé stap pen. Wat ziet Londen er vanmorgen gezellig en vroolijk uit, zei Margaret, toen zij aan het raam had plaats ge nomen en naar de levendige drukte van het station keek. Hel zou voor mij precies hetzelf de zijn, al hing er een mist zoo dik als erwtensoep, verklaarde Richard, die bezig was een paar handkoffers in het net te leggen. Margaret lachte zonnig. Alles was ook zoo onuitsprekelijk heerlijkde donkere dagen waren nu voorgoed voorbij. Zij en Richard vingen nu een nieuw leven aan. Hij had ontslag uit den dienst genomen en zij hadden een huis gekocht, een goede vijf kilometer van Springmeads. Zij zouden nu een maand in Italië doorbrengen en daar na genieten van al het aangename dat hel leven op een Engelsch landgoed in den winter biedt. Wat ben ik blij dat niemand ons naar den trein brengt, zei Margaret. Ik weet nooit goed wat ik zeggen moet zoo'n paar laatste minuten vóór het vertrek. Maar Margarets veronderstelling dat er niemand was om hun uitgeleide te doen, was onjuist. Zonder dat zij het merkten én zonder dat Margaret met hem hoefde te converseeren, vervulde inspecteur Withers deze taak. Gedre ven door een gevoel, waarvan hij wist dat het zeer weinig „professioneel" mocht hceten, maar waaraan hij toch niet in staat was weerstand te bieden, nam mr. Withers zijn hoed af en wuif de daar opgewekt en joviaal mee, ter wijl de trein langzaam bet station uit- stoomde. Na de cijns betaald te heb ben aan schoonheid en jong liefdege luk, draaide hij zich om, om naar het terrein zijner aanmerkelijk minder poëtische dagelijksche werkzaam heden terug te keeren. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2