VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS RECHTZAKEN BINNENLAND. Woensdag 28 Februari 1940 No. 17 De Echo van het Zuiden Tweede blad KAATSHEUVEL WASPIK. GEERTRUIDENBERG. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 29 FEBRUARI. COMMUNICATIE TUSSCHEN WAALWIJK EN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA WEER HERSTELD. Naar men ons mededeelt is de com municatie tusschen Waalwijk en het land van Heusden en Altena. die gerui- men tijd tengevolge van den aanhou denden vorst verbroken is geweest door het leggen van een brug weer hersteld. Door velen zal dit zeer worden toe gejuicht, daar het een groote handicap was, dat de arbeiders en de schoolkin deren uit Eethen c.a. en de huismoe ders, om Waalwijk te bereiken ofwel over Heusden ofwel over Keizersveer moesten. Ook de Waalwijksche winkeliers zullen er mee gebaat zijn. BRAND DIE GEEN BRAND WAS. Voorbijgangers zagen gistermiddag omstreeks half drie rook uit het dak stijgen van de woning van de Wed. Smink-van Geene in de Eerste Zeine. Men vermoedde, dat er brand was ontstaan. In minder dan geen tijd was de brandweer rriet groot materiaal ter plaatse. Bij onderzoek bleek evenwel, dat er geen brand was. De rook, die uit het dak steeg, kwam via een lek in den schoorsteen, zoodat de brand weermannen zonder arbeid te hebben verricht weer huistoe konden. DE MATTHAUS-PASSION- UITVOERING TE ZALTBOMMEL. Een lustrum. Dit jaar is het de vijfde keer dat de Bach's Matthaus-Passion in de St. Maartenskerk te Zaltbommel zal wor den uitgevoerd, n Verheugend en bij zonder feit, dat niemand had durven voorspellen! Begonnen onder zeer on gunstige omstandigheden met zeer be scheiden middelen, is deze jaarlijksche uitvoering uitgegroeid tot een evene ment in het muziekleven van het Zui den. De roep van deze uitstekende en muzikaal verantwoorde Matth. Pas- sionuitvoering in de hiervoor zoo bij uitstek geschikte St. Maartenskerk, te gen zulke matige prijzen, breidt zich steeds uit. Van ,alle kanten toont men interesse: niet alleen uit 't geheele Zui den en zelfs België, maar ook uit noor delijker plaatsen als Utrecht, Hilver sum, Baarn, Zeist, Leiden, den Haag e.a. komt men luisteren. Op 14 Maart a.s. heeft deze lustrum- uityoering plaats, met dezelfde solisten van vorige jaar. WAARSCHUWING. In de gemeente worden mapjes in houdende een 5-tal ansichtkaarten ver spreid. Deze worden in geadresseerde couvert in de bus gedaan. Het zijn 5 militaire kaarten waarvoor 0.25 be taald moet worden. De baten zouden ten goede komen aan O. en O. Dit laatste nu is misleidend. Om den ver koop grooter te maken wordt dit als reclamemiddel misbruikt. De zaak zit ongeveer als volgt. Normale winkelprijs: 3 cent. Winst voor verkooper: 1 cent. Ten bate van O. en O.: 1 cent. Inderdaad heeft O. en O. dus 1 cent per kaart winst, maar de grootste winst is voor den uitgever zelf, die de nor male prijs voor zijn kaarten ontvangt en de O. en O. bate door de goege meente wil laten betalen niet alleen, maar door zijn schijnliefdadigheid zijn verkoop ongetwijfeld vergroot, dus zichzelf op de eerste plaats bevoordeelt. Wilt U werkelijk O. en O. bevoor- deelen. richt U dan rechtstreeks tot Sectie V A.H.K. of tot den Kantonne- ments O. en O. leider. Waalwijk wordt met eere genoemd bij O. en O. om zijn medewerking en moet gespaard blijven voor boven gesignaleerde misleidende handelwijzen. De Contact-Officier van O. en O., Kant. Waalwijk, Kerm isi nschrij vingen. Maandag had de inschrijving plaats van de staanplaatsen voor de zomerker mis alhier en te Loonopzand. Voor Kaats heuvel werd ingeschreven door: W. Goosen Rotterdam met gebakkraam; J. Wanningen Amsterdam met Vogelpik en 2 bumperspelen; P. S. Stuy de Haan Sliedrecht met Autocaroussel en rijwiel- caroussel; J. Janvier Bcrgenopzoom Rupscaroussel; L. Dauphin Dordrecht met Schiet- werptent lijntrektent en bus- sensporl; A. Beelvliet, Kijktent; C. v. den Wijngaarden Breda 2 bumperspelen; L. Bakkers Groningen U-boot (Golf van Biscaje); Boltini Utrecht Variété; E. v. Dijk Oss Patates frites; G. Potjes Nijme gen kinderdraaimolen; A. Galle Rotter dam gebakkraam; N. Kallenkoot 's Bosch Deensche Hoogvaart; D. Onrust Zaandam Schiettent; Wed. Leander Bergenopzoom Schommel; H. Hoefnagel Helmond Luna park; P. v. Griensven Dordrecht Variété; K. Mulder Amsterdam miniatuur race baan; F. Gersen Ginneken Gebakwagen; Th. Damen Fruitverkoop; P. Vale Ber genopzoom 2 bumpersporten; F. v. Brunsschot Palingverkoop; v. Zwiete- GEMEENTE WAALWIJK. OVERZICHT GAS-, ELECTRICITEIT- EN WATERBEDRIJVEN DIENSTJAAR 1 9 3 9. Productie Aflevering: Gewoon gas (voor alle doeleinden) Muntgas Straatverlichting Aflevering totaal Electriciteit. Stroominkoop Aflevering: Gemengde tarieven Straatverlichting Aflevering totaal W a t e r. Opgepompt Aflevering: Per watermeter: Aan particulieren Aan industrie, gemeente bedrijven en -diensten en bouwwater Per abonnementen: 1938 m3 839506 1939 m3 922401 meer 82895 m3 of 9,87 442116 464023 meer 21907 m3 of 4.95 232163 236510 meer 4347 m3 of 1.87 9151^ 100927 meer 9415 m3 of 10.29 765791 801460 meer 35669 m3 of 4.66 kWh kWh 670799 788508 meer 117709 kWh of 17.55% 601102 713053 meer 111951 kWh of 18.62% .3290 3339 meer 49 kWh of 1.49% 604392 716392 meer 112000 kWh of 18.53'/, m3 259034 63793 50284 119227 236027 minder 23700 m3 of 8,88% 65520 meer 1727 m3 of 2.64% 48235 minder 2049 m3 of 4,07% 94897 minder 24330 m3 of 20.41% Aflevering totaal 233304 208652 minder 24652 m3 of 10.57% Aantal verbruikers op 31 December. Gasverbruikers Gewone gasmeters Muntgasmeters Electriciteitsverbruikers Lichtstroom verbruikers Krachtstroomverbruikers Waterverbruikers per meter huishoudelijk waterverbruik Industrieverbruik, woningbouw, gemeentebedrijven en gemeentediensten per abonnement waarvan onbewoond 1938 980 968 1948 1676 113 1789 951 46 997 1293 21 1272 2269 1939 989 982 1971 1768 126 1894 976 43 1019 1295 20 1275 2308 ring Sprang IJsverkoop; M. van Riel 's Bosch Gebakkraam; A. Janssen v. Gies- sen 's Bosch Suikerkraam; F. Gigegak Hengelo Rupsbaan; A. Janvier Bergenop zoom „La Baque Potpourrie"; J. Volraat Zaandam Schiettenl. Voor Loonopzand: G. v. Amelsfoorl Tilburg Galanterie- kraam; M. Timmermans Raamsdonksveer Oliebollen, patates-frites en ijsverkoop; N. v. Hest Tilburg Paling en zuur; F. de Leeuw Tilburg Suiker en fruitkraam; A. Leander Breda luchtschommel; E. v. Dijk Oss oliebollen en frites verkoop; A. Trommelen Waalwijk patates-frites ver koop; A. Lindaart Heusden kinderzwecf- molen. Burgemeester Mollens. Bij Kon. Besluit van 24 Ferbuari 1940 is de Weled. Achtb. Heer J. A. Frans Mal lens herbenoemd tol Bur gemeester onzer gemeente. Burge meester Mallens gaat op 1 Maart a.s. zijn tweede regeeringsperiode in. Toen hedenmorgen de herbenoeming bekend werd, maakten velen van de gelegenheid gebruik, om zijn Edel- achtb. in den vorm van bloemen, te legrammen en op andere wijze hun sympathie te betuigen. K. G. V. Tot leider van de R.K. Gymnastiek vereniging K.G.V. alhier is benoemd de heer P. Hooijen uit Tilburg. Reeds Donderdag a.s. vangt de nieuwe leider met de cursuslessen aan. E.H.B.O. wedstrijden. Voor den Brabantschen kring van E.H.B.O. Verenigingen werd Zondag middag in de zaal van den heer Jan van Dun alhier eeii wedstrijd gehou den, waaraan deelgenomen werd dooi de afdeelingen Oisterwijk, Rijen, Til burg, Udenhout en Berkel. Wegens ongesteldheid van Dr. Vercauteren in den tijd van voorberdiing kon Kaats heuvel zelf niet aan den wedstrijd deelnemen. Om dezelfde omstandig heden sprak Dr. Postma uit Tilburg op verzoek van Dr. Vercauteren een kort openingswoord. De zaal was tot in de uiterste hoeken met vele supporters van de deelnemende clubs en tal van plaatselijke autoriteiten en belangstellenden gevuld. Na het openingswoord werd direct met den wedstrijd aangevangen. De opdracht luidde: Een fietser rijdt een oude dame aan, waarbij zoowel de dame als de fietser leelijk komen te vallen. De dame kan haar rechterbeen, waarvan de voet buitenwaarts ligt De in deze gemeente gehouden collecte voor het genootschap tot voortplanting des geloofs heeft 38,22 opgebracht. De opbrengst in het geheele dekenaat St. Geer- truidenberg bedroeg f465,88. Zaterdag hield de Chr. Gem. Zangvereeniging alhier haar negende jaarfeest. Ernst en luim in zang, samen spraak en voordracht, wisselden elkander op aangename wijze af. In de pauze werden de aanwezigen op eenige versnaperingen getracteerd Het woord van hulde, gesproken door den voorzitter, tot den Directeur den heer A. v d. Kolk van Besoijen, was ongetwijfeld welverdiend. Op de op Zondag 25 Februari ge houden vergadering in hetPatronaat van de Besturen oer diverse Orga- satiën werd een besprekinggehouden omtrent het vieren van het Zilveren Pastoorsfeest van den ZeerEerw. Heer J. J. H. Huibers. Waar het bekend was dat ZijnEerwaarde die niets voor zich zelve verlangd het op prijs zou stellen dat zijn Pa rochianen zouden willen mede werken om het kerkorgel dat drin gend verbetering behoefd in goeden staat te brengen werd in dien geest de zaak besproken. Een comité werd opgericht dat per circulaire de tot de Parochie behoorende ingezetenen heeft bekend gemaakt met het plan om bovengenoemd doel te bereiken en tevens de gelegenheid opengesteld mede te deelen wat men per week hiervoor wil bijdragen. Tot Voorzitter van't comité werd benoemd Burgemeester Dekkers en tot Secretaris H. van Iersel. Op Zondag 3 Maart zal het Tooneelschap »Entre Nous» een uitvoering geven in de zaal van den heer van Iersel. Opgevoerd zal worden »De Wonderdokter.» In aan merking genomen hetgeen men van deze vereeniging gewend is kan men een genotvollen avond verwachten. gedraaid, niet meer bewegen. Zij heeft veel pijn in de streek van de rech- terlies.'De fietser is over de kop ge slagen en blijft bewusteloos liggen. Gij kunt geen ademhaling waarnemen en er is ook geen pols te voelen; uit den mond en uit het linkeroor drup pelt bloed. De onderkaak heeft een. scheeve stand. De linkeronderarm is vlak boven de pols gebroken. Drie personen verleenen eerste hulp en zorgen voor het vervoer. Bij loting traden achtereenvolgens op, nadat vijf minuten verleend was om het geval te bestudeeren: Rijen, Berkel, Tilburg, Oisterwijk, Uden- hout. Boxtel kwam uit met een da mesvijftal. De behandeling van het ge val moest in 15 minuten geschieden. Zooals uit het behaalde aanfal pun ten bleek, was er goed werk, doch geen feilloos werk geleverd. Dr. Post ma lichtte dit na afloop in een korte uiteenzetting toe. Een achttal dokto ren fungeerde als jury, terwijl de kringsecr. de heer v. d. Aan uit Ois terwijk de leiding had. De uitslag was: 1. Oisterwijk met 81 pnt; 2. Udenhout met 69.5/6 pnt.; 3. Tilburg met 60.2/3 pnt.; 4. Berkel met 57% pnt. en 5. Rijen met 48% p. Als leider der groepen behaalde de heer G. Pijnenburg uit Oisterwijk 8 pnt.; de heer E. v. Loon uuit Rijen en Jos Vermeulen uit Udenhout 7.2/3 pnt.; Mej. A. v. Kasteren uit Boxtel 7.1/3 pnt. en A. J. Gas uit Tilburg 5.2/3 pnt. Buiten de wedstrijden, die heden Zondag te Kaatsheuvel en tegelijk te Vlijmen werden gehouden was de on derlinge stand tot hedenUdenhout 79, Tilburg 75, Boxtel 73. St. Michiels gestel 71, Oisterwijk 69, Schijndel 68, Boxtel 68. Vught 66l/2, Bcrlicum 66, Vlijmen 61. St. Oedenrode 59 en Rijen 53 pnt. Met een kort dankwoord sloot Dr. Postma voor de groote belangstelling en de betoonde medewerking. Mej. Jo Voermans slaagde te Breda voor het diploma typen. De heer Baars kwam op zijn slaapkamer zoo ongelukkig te vallen dat hij met zijn neus op een nacht kastje terecht kwam en daardoor zijn neusbeen brak. Geneeskundige hulp van dokter Jaspers werdinge^ roepen. Kantongerecht 's Hertogenbosch. Uitspraken. De Kantonrechter te 's Hertogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: G. P., Sprang-Capelle, arbeidswet, 4 boete. P. v. Dr., Drunen, arbeidswet, 3 x 7,50 boete. A. B., Heusden, arbeidswet, 2 x 10 boete. G. V., Drunen, links houden, 10 boete. C. K., Kaatsheuvel, dr. rijwiel besturen, 15 boete. Th. B., Waalwijk, dr. rijwiel besturen, 15 boete. G. R., Raamsdonk, geen achterlicht, nummer en letter niet verlicht, 2 en 3 boete. t J. v. d. S., Oud-Heusden, ondeugdelijk stuurtoestel, 20 boete. H. K., Loon op Zand, auto zonder licht, 2 en 2 boete. P. de G., Kaatsheuvel, geen geluiddem per, 3 en 3 boete. H. v. K., Waalwijk, geen voorlicht, 3 boete. M. L. de B., Waalwijk, geen achterlicht, 3 boete. J. V., Waalwijk, over trottoir rijden, 3 boete. P. C., Waalwijk, over verboden weg rijden 3 boete. P. v. E., Waspik, visscherijwet, 3 boete. J. K„ Waalwijk, Crisis-zuivclbesluit, 30 boete. P. V., Waspijc, Crisis-zuivelbesluit. 20 boete. L. v. H., Sprang-Capelle, crisis-varkens besluit, 20 boete. J. S.. Waspik, over weiland loopen, 5 boete. KRIJGSRAAD. Ongehoorzame soldaat. De 21-jarige soldaat van Z. uit Waal wijk had zich voor den Krijgsraad te verantwoorden, omdat hij op 10 Sep tember j.l. te Breda ongehoorzaam was geweest aan een meerdere, die hem be val, gometten te reinigen. 't Waren mijn gometten niet! En die andere was weggeloopen! zoo luidde het verweer. U hebt niet uit te maken, wat U wel en wat U niet zult doen! Als U een commando krijgt, volgt U het eenvoudig op! Aldus de president Mr. J. Dubois. De auditeur-militair Mr. E. v. d. Kan eischte een militaire detentie voor den tijd van veertien dagen. De Krijgsraad heeft beklaagde veroor deeld tot den tijd van het voorarrest. Drama te Weert. Gisteren zou de Krijgsraad te Den Bosch uitspraak gedaan hebben in de zaak tegen den 20-jarigen soldaat P. M. uit Weert, die op 1 October j.l. aldaar den soldaat Nouwens heeft doodgestoken en tegen wien de auditeur-militair, mr. E. v. d. Kun, veertien dagen geleden, een gevangenisstraf van 15 jaar heeft geëischt. Er werd evenwel geen uitspraak gedaan, doch de behandeling der zaak werd voortgezet met het hooren van nog eenige getuigen. Doordat één van hen, dr. Hulst, uit Leiden, verhinderd was, is de zaak opnieuw uitgesteld en wel tot 5 Maart 's mid. dags 3 unr. Thans werden gehoord dr. J. J. Schutter, arts te Weert, die het slachtoffer heeft onderzocht en de marechaussee Brok, die den ver- moedelijkendader heeft gearresteerd. De dokter verklaarde o.a. dat Nouwens voor iemand die dood is gebloed, eigenlijk weinig bloed ver loren had. Het slachtoffer had een enijwond aan den hals en een steekwond boven het sleutelbeen. Ofschoon de dokter kan verklaren, dat de stelten met kracht zijn toe gebracht, weet hij het overlijden van het slachtoffer toch aan min of meer toevallige bijkomstigheden. Toen de marechaussee De Brok de eerste maal bij beklaagde thuis kwam, was deze niet thuis. Een van zijn broers zei echter: »Kom je om mijn broer? Dan weet ik het wel. Laat ie maar eens thuiskomen, dan zullen we hem wel krijgen. Later was beklaagde wel thuis. Er was ruzie binnen en de mare chaussee hoorde iemand zeggen »Ze zullen je wel krijgen jongetje«, waarop een ander antwoordde: «Dat kan me niks schelen, al krijg ik er 10 jaar voor». De beklaagde die blijft ont kennen gaf toe deze laatste woorden geuit te hebben. Dat was echter volgens hem in drilt en uit en soort grootspraak gebeurd. PERSOONLIJK WOORD VAN 1)E KONINGIN TOT AMERIKAANSCHE ZENDING. - H.M. de Koningin zal einde Maart of begin April per radio een persoon lijk woord spreken voor de Foreign Missions Conference of North Ameri ca. Deze conferentie bestaat uil verte genwoordigers van verschillende zen- dingsgenoodschappen, die belmoren tot de Protestantsche kerkgenoot schappen van de Vereenigde Staten en Canada. OPKOMST BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGEN 1939 EN '38. Data van opkomst. I)e (fata van opkomst in wcrkelij- ken dienst van de gewone dienstplich tigen van de lichtingen 1938 en 1939, die verkeeren in de positie van huiten- gewoon dienstplichtige, zijn als'volgt: 1 April 1940 zij, behoorende tot de regimenten infanterie (waaronder de regimenten grenadiers en jagers), het korps motordienst, de artillerie-mect- afdeeling en de eerste ploeg van liet bataljon geneeskundige troepen; 6 Mei 1940 zij, behoorende tot de tweede ploeg van het bataljon genees kundige troepen, tot de regimenten huzaren-motorrijder en de eskadrons pantserwagens; 3 Juni 1940 zij, behoorende tot de luchtvaartregimenten, de compagnie inlendancetroepen of tol het le regi ment genietroepen; 17 Juni 1940 zij, behoorende tot de regimenten Veldartillerie, heredenen en onberedenen, tot de regimenten motor- artillerie of tot in het korps rijdende luchtdoelartillerie of tot het regiment kustartillerie; 6 Augustus 1940 zij, behoorende tot het 2e regiment genietroepen of tot het le en 2e regiment huzaren; 1 October 1940 zij, behoorende tot dc regimenten wielrijders of tot het korps pontonniers en torpedisten; 4 November 1940 zij, behoorende tot hel 3c regiment genietroepen of tot 't 3e en 4c regiment huzaren. Dc data van opkomst van de hui ten- gewoon dienstplichtigen van de lich tingen 1938 en 1939 is dezelfde als van dc categorieën gewone dienstplichtigen verkeerend in de positie van buitenge woon dienstplichtige hierboven ver meld. NOODPACHTWET OP KOMST? Eenigen tijd geleden heeft de minis ter van Economische Zaken in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een nood-pachtwet tegemoet gezien kon worden om de pachtprijzen te baseeren op het peil van September 1939. Naar in landbouwkringen verluidt, zou het ontwerp van wet reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeeren en reeds binnenkort in be handeling komen in verband met het toenemend aantal klachten over door de phchtkamers goedgekeurde pacht prijsstijging. HOE SPAART MEN BENZINE. Slecht nieuws, ook voor hel wegver keer, bevatten dc jongste belastingver- hoogingen, zoo schrijft ons de A.N.W.- B. De benzineprijs is nu bijna 50c/< hooger dan begin September 1939. On getwijfeld zullen velen in den lande, die hun inkomsten hebben zien dalen en Lr a S.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5