BUITENLAND BINNENLAND. INT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING WEK UW LEVER-GAL OP FEUILLETON DE BROEDERS. SPRAK—WELLE. NE1US EU HOOFD VERSTOPT; pectievelijk de nog altijd bestaande kor ting van 5 procent in te trekken. Er komt dus op het oogenblik in de bezol diging van het rijkspersoneel geen ver andering. HEFTIGE STRIJD OM VIBORG. Steeds gevaarlijker dringen de Russi sche troepen naar Viborg op. Zij kun nen daarbij in de eerste plaats gebruik maken van de spoorwegen, die van Le ningrad naar de Finsche havenstad loo- pen en van de straatwegen, doch te vens kunnen de soldaten van het roode leger over het ijs naar de eilanden in de baai van Viborg en van daar naar de stad trekken. Dat de Finnen het groote gevaar van een doorbraak bij Viborg voor de verdediging van de Karelische land engte inzien, blijkt uit het krachtige verzet, dat rond Viborg geboden wordt. Volgens United Press vreest men te Helsinki echter, dat de bezetting van Viborg nog slechts een kwestie van tijd is, al is het mogelijk, dat het Fin sche opperbevel besluit de stad huis voor huis te verdedigen. Hedenavond woedde den strijd in den Viborgsector nog onverminderd voort. Dat de Finnen tot nu toe konden standhouden en alle aanvallen der roo- den afslaan, is wel in de eerste plaats te danken aan de omstandigheden, dat de troepen versterkt zijn met soldaten, die tijd hebben gehad van de vermoeie nissen aan het front uit te rusten. Het valt echter niet te betwijfelen, dat een aanval over het ijs het gevaar lijkste is. De Finnen hebben in het ijs talrijke mijnen achtergelaten, die den Russen bij een opmarsch heel wat moei lijkheden kunnen bereiden. Ook zijn Finsche batterijen steeds bezig met de beschieting van het ijs, al weet men uit ervaring, dat granaten op ijs weinig uitwerking hebben. De Finnen moeten alle krachten in spannen, om te beletten, dat de Russen over het ijs den anderen oever van de Viborg-baai bereiken, blagen zij daarin niet, dan moeten zij sterke afdeelingen naar het kustgebied zenden, welke slechts onttrokken kunnen worden aan de verdedigingslinies rond Viborg. Dat zou dan, naar een correspondent meldt, onvermijdelijk moeten leiden tot den val van Viborg, aangezien de Fin nen niet over voldoende reserves be schikken om tegelijkertijd een landing te beletten en Viborg te verdedigen. Een groot nadeel voor de Finnen is, dat hun kleine vloot, bestaande uit twee moderne kustverdedigingsschepen en vijt groote duikbooten, speciaal voor de scheren gebouwd, te Skenö vastge vroren ligt en dus niet aan de bescher ming van de Finsche kust kan deelne men. De Finnen hebben in onderstaand communiqué reeds moeten toegeven, dat zij zich in den Viborg-sector moes ten terugtrekken. Dat communiqué luidt: 1 e land: Op den 28sten Februari hield de druk van den vijand op de Karelische landengte tusschen de baai van Viborg en de Vuoski aan. Onze .troepen zijn hier op sommige punten naar hun nieuwe stellingen terugge trokken. De vijand heeft bij deze aan vallen zware verliezen geleden en er werden veertien tanks vernield. DE FINNEN BETREKKEN NIEUWE POSITIES TEN ZUIDEN VAN PETSAMO. De situatie in Finlands hooge Noor den heeft zich plotseling aanmerkelijk gewijzigd: de Finsche troepen, die zich wekenlang tegen de Russen bij Petsa- mo verdedigd hebben, zijn na het nieu we Russische offensief, dat Maandag j.l. begon, onverwacht langs den IJs- zeeweg, die loopt van Petsamo tot aan Ivalo, teruggetrokken tot op Nautsi, aan de Noorsch-Finsche grens, waar zij, gelijk reeds gemeld, nieuwe stel lingen hebben betrokken. Op dezen terugtocht, die, naar men aanneemt, om stategische redenen is geschied en zich hoofdzakelijk in den nacht voltrok, hebben de Finnen alle dorpen, die grootendeels uit houten huizen bestaan, in brand gestoken. STEUN AAN FINLAND De Finsche minister van buitenland- sche zaken Tanner heeft de pers een interview toegestaan, waarin hij o.a. zeide, dat de aan Finland door andere landen verleende steun nog on voldoende is en te langzaam komt. In Finland voelt men zich ook eeniaszins teleurgesteld, dat de Vereenigde Staten een verzoek om een leening van 60 millioen dollar niet anders behandeld hebben dan in vredestijd. Nadat de be sprekingen daarover een maand lang slepende zijn gehouden, is thans een bedrag van 20 millioen dollar voorge steld. (Dit voorstel is intusschen ver worpen. Red.). ENGELSCH VRIJWILLIGERS CORPS VOOR FINLAND. Merkit Roosevelt, een zoon van den oud-president der Vereenigde Staten Theodore Roosevelt en 'n verre bloed verwant van den huidigen president, wil zijn diensten aanbieden aan Finland en het commando voeren over het vrij willigerscorps, dat binnenkort uit En geland vertrekt, aldus wordt medege deeld door het bureau voor hulp aan Finland. Majoor Merkit Roosevelt, die reeds in den vorigen oorlog gestreden had bij de Amerikaansche troepen, doet thans dienst als officier in het Britsche leger. Hij zal verlof vragen om ontslag te ne men. Wanneer hem dit wordt toege staan en zijn ontslag aanvaard wordt, zal hij zijn diensten aan Finland aan bieden. Hij zal dan worden benoemd tot bevelhebber van het vrijwilligers corps voor Finland. Het derde contingent Belgische vrij willigers is uit Brussel naar Finland vertrokken. FRANKRIJK NEEMT DRASTI SCHE MAATREGELEN. Volgens Paul Reynaud, den Fran- schen minister van financiën, speculeert Duitschland op een verzwakking van het moreele en materieele weerstands vermogen van het Fransche volk. De vijand zou volgens hem niet zonder welbehagen zien, dat Frankrijk bezig is zijn reserves te verspillen. Daarom is het absoluut noodzake lijk, dat zoowel de consumptie beperkt als de productie opgevoerd wordt. Ter bereiking van eerstgenoemd doel zal naar reeds eerder gemeld voor een nog niet bekend aantal artikelen rant soeneering ingevoerd worden en zul len distributiekaarten verstrekt worden. Ten behoeve van de productieverhoo- ging zal de regeering desnoods niet schromen, den arbeid voor vrouwen verplicht te stellen. Een beter evenwicht tusschen con sumptie en productie moet er uiteraard tevens toe dienen den moordenden kringloop tusschen prijsstijgingen en lponsverhoogingen te verbreken. Indien wij hieraan toevoegen, dat een deel van den bestaanden goudvoorraad aan de zichtbare reserves van de Ban- que de France onttrokken zal worden om voortaan als geheime oorlogsschnt voor de regeering te dienen nopens de aanwending hiervan zullen geen bij zonderheden verstrekt worden en dat de geheele goudvoorraad op basis van den huidigen koers een herwaar deering zal ondergaan, waarvan het surplus in de schatkist gestort zal wor den waarschijnlijk omstreeks fr. 20 milliard), dan hebben wij de voornaam ste door Reynaud aangekondigde maat regelen van practischen aard opge somd. iSog andere maatregelen zullen wor den genomen. De banketbakkerijen zul len gedurende drie dagen per week ge sloten moeten blijven. Eveneens zal ge durende drie dagen per week in de ca- fé's en restaurants geen alcohol mogen worden verkocht. DE TURKSCHE SCHEEPVAART EN DE OORLOG. Op voorstel van dc coördinatiecom missie voor dc toepassing van de na tionale beschermingswet heeft de Turk- sche ministerraad besloten Turksche koopvaardijschepen, welke in buiten- landsche wateren varen, terug te roe pen. In geval koopvaardijschepen buiten- landsche wateren willen bevaren, moe ten de belanghebbenden machtiging vragen aan de daartoe ingestelde com missie, welke onder voorzitterschap staat van den commandant van de ha ven van Istanboel. Deze bepalingen zijn onmiddellijk in werking getreden. De Turksche scheepscommissie, die naar Duitschland vertrokken was om in Hamburg de overdracht te aanvaar den van de door Turkije bestelde koop vaardijschepen, is in Stamboel terug gekeerd. TIIRKHF papa at voor ALLE GEBEURLIJKHEDEN. De Turksche premier, Saydam, heeft Donderdagavond te Ankara een radio- redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Na, een intensieve voorbereiding gedurende de atgeloopen twaalf maan den is Turkije tnans gereed voor wat ook moge komen. Ik spreek vandaag tot u op den laatsten dag onzer voor bereidingen". De premier verklaarde, dat Turkije in het aigeloopen jaar 3Ü millioen pond heett uitgegeven voor. het leger. „La ter", zoo verklaarde hij, „zal ik den vollen omvang bekend maken van onze voorbereidingen". „Of wij in den oorlog zullen trekken, zal alleen beslist worden van het stand punt van onze nationale belangen", al dus de eerste minister. De noodwet is ingediend als voorzorgsmaatregel, toen ontredderingen in het buitenland het onmogelijk maakten uitsluitend op de normale wetten des lands te vertrou wen, maar oorlog en mobilisatie vor men zware verantwoordelijkheden voor de staatslieden van Turkije en eischen de diepste overweging. Turkije zal de ze maatregelen nemen, wanneer zijn na tionale vitale belangen en zijn bestaan bedreigd worden. In de afgeloopen zes maanden is geen wijziging ontstaan in onze betrekkingen met Rusland. Wij wenschen geenerlei acties tegen de Sovjet-Unie té ondernemen. Wij kun nen niet inzien, dat er voor de Sovjet- Unie een reden bestaat om ons aan te vallen." Voortgaande zeide spreker: „Onze doelstellingen en voornemens staan ab soluut vast. De kwestie van deelneming aan den oorlog en onze buitenlandsche politiek zullen geen invloed ondergaan van eenige combinatie van buiten. De verwarring en onrust, die buiten onze grenzen heerschen, zullen en mogen ons er niet van afschrikken om met een koel hoofd een oordeel uit te spreken en besluiten te nemen." Na de natie te hebben gewaarschuwd, dat „de crisis die een groot deel der wereld heeft overdekt, thans aan onze deur staat", besloot Saydam met de woorden: „Ik weet, dat ieder burger zijn plicht zal doen". ENGELAND GAAT DUITSCHE KOLEN VOOR ITALIË AAN HOUDEN. Volgens inlichtingen, welke de bui tenlandsche ambassadeurs bereikt heb ben, zal Engeland hedennacht om 12 uur, naar United Press meldt, de be langrijke transporten-overzee van steenkolen, afkomstig uit Duitschland, naar Italië, aanhouden en aan de con trabande-controle onderwerpen. Tot dusver waren zij hiervan uitgesloten. Op enkele beperkte verschepingen na, zal Italië nu Duitsche kolen per spoor ontvangen, echter niet in vol doende hoeveelheden. Daarom zal Ita lië naar nieuwe bronnen moeten om zien. Voor Rotterdam als transito-haven is dit tevens een zware slag. DE WERELD NA DEN OORLOG. De Amerikaansche staatssecretaris Cordel Huil heeft Donderdag verklaard dat tusschen de Amerikaansche diplo maten en de buitenlandsche regeerin gen in de geheele wereld besprekingen worden gevoerd, met het doel te voor komen, dat na den oorlog de autarkie en het totalitarisme de overhand krij gen. Huil deelde mede, dat afschriften van zijn recente verklaringen inzake contact met de neutralen met het doel, na den terugkeer van den vrede een betere wereldorde te scheppen, gezonden wa ren naar alle Amerikaansche vertegen woordigers in het buitenland, zoodat zij ze onder de aandacht konden brengen van de regeeringen, waarbij zij geaccre diteerd zijn. Hiertoe is overgegaan, al dus Hull, met het doel, voorbereidingen te treffen voor een economische en mi litaire reorganisatie na den oorlog. De minister wees erop, dat het niets te ma ken had met de omstandigheden gedu rende den oorlog. Huil weigerde zich uit te laten over den aard der reactie van de regeerin gen, waarmede reeds contact was ge zocht, doch wel zeide hij, dat deze vol gers zijn eerste indruk gunstig was. ELSER IN MAART VOOR HET GERECHT. Dc Berlijnsche correspondent van „Bcrlingske Tidende" meldt, dat de volgende maand waarschijnlijk met ge sloten deuren het proces zal beginnen tegen Georg Eiser, die beschuldigd wordt, de dader te zijn van de te Mün- chen gepleegden aanslag op Hitier. Het is mogelijk, dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerde En- gelschen, Best en Stevens, wier namen aanvankelijk door de Duitschers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, terecht zullen staan,' DRIE SLACHTOFFERS DER „DEN HAAG" GEVONDEN. De kapitein van een Zuid-Slavische boot, die in Llanelly in West-Wales is aangekomen, heeft, naar het Volk meldt, medegedeeld, dat hij toen hij zich midden op den oceaan bevond, een doelloos drijvende reddingsboot zag, waarin zich drie lijken bevonden. De kapitein liet zijn schip onmiddellijk stoppen en toog op onderzoek uit. Het bleek, dat de reddingsboot afkomstig was van de „Den Haag". Toen men probeerde de lijken te bergen, sloeg de reddingsboot om en twee lijken dreven af. Het andere lijk werd aan boord ge nomen en naar Wales gebracht. De bootsman van de „Den Haag", die in Engeland is achtergebleven, is naar Wales getogen om het lijk te iden- tificeeren. De bootsman heeft het geborgen lijk herkend als dat van den matroos Bart Vons. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND EN BELGIË. Den laatsten tijd gaat er haast geen dag voorbij, waarop geen melding moet worden gemaakt van vreemde vliegtui gen, die boven ons land vliegen. Thans maakt de regeeringspersdienst weer bekend, dat boven Noord-Hol land vreemde vliegtuigen zijn waarge nomen, waarvan de neutraliteit niet kon worden vastgesteld. Ze werden van verschillende plaatsen uit bescho ten en hebben daarop ons rechtsgebied verlaten. Ook het rechtsgebied van België wordt bij herhaling geschonden. Zoo heeft o.a. gisteren een Duitscn vliegtuig tot op zeven km. van de grens boven Belgisch gebied gevlogen. In het Zuiden van België en Luxem burg zijn duizenden anti-Poolsche strooibiljetten terecht gekomen, die waarschijnlijk door Duitsche vliegtui gen boven Fransch gebied zijn uitge worpen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 3 Maart: van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. .1*7 1) Nadruk Verboden. - HOOFDSTUK I. Wat kan er van Newby gewor den zijn?, vroeg Mr. Clair en keek vra gend naar de gezichten van zijn zus ter, Lady Panwin, zijn drie gasten en van Dorothy, zijn dochter en eenig kind. Niemand kon hem antwoord geven, want niemand wist het. Sir John New- bij had een uitnoodiging gekregen om vier dagen geleden, van Zaterdag tot Maandag, te komen logeeren, maar hij was niet verschenen. Een hrief en een telegram waren onbeantwoord gebleven en nu Dinsdag be richtten de ochtendbladen, dat de millionair verdwenen was. De „Mor- ning-Planet", die altijd het neusje van de zalm had bij zulke sensationee- le gebeurtenissen berichtte, dat Sir John Zaterdag zijn kantoor in de City om twee uur verlaten had, zon der te zeggen waar hij naar toe ging en sedert uien tijd was er niets meer van hem geiioord of gezien, 'lot nu toe daclit men niet aan misdaad, hoe wel het bedoelde blad er op wees dat Newby hij de anarchisten te oor- ueeien naar een anoniemen briei uoorging voor een vijand van armen en uenoeitigen. Maar Sir John was altijd zoo nauwkeurig in zijn zaken en in zyn particuliere leven, dat het feit, dat hij nu al in drie dagen niet te voorschijn was gekomen, voldoende was om zijn kennissen buitengewoon bezorgd te maken. Daartoe behoorde ook Mr. Francis Clair, van de Manor, Beltan in Essex en hij had nog meer redenen om bezorgd te zijn clan de meeste menscnen wisten want de mil lionair was zijn rijkste en royaalste vriend. Deze aristocraat daarentegen was arm en woonde in een bouwvallig oud heerenhuis, dat hij geërfd had van een lange rij verarmde voorouders. Men had dikwijls gezegd, dat Clair veel wij zer zou doen met de bouwvallige kast te verkoopen, met de koopsom zijn schulden al te betalen en in een kleine villa te gaan wonen en daar te leven van zijn driehonderd pond inkomen. Maar Mr. Clair was trotsch en koppig en zooals ieder geleerde, gewend aan een eenvoudig bestaan met veel stu die. De eetkamer, waarin het zestal rondom een heel slecht voorziene ta- fet zat, was even aristocratisch kaal als de bezitter er van. Alles in de ka mer zag er uit alsof het eeuwen oud was. Mr. Clair en zijn zuster, die we duwe was en die na den dood van haar eclitgenoot het huishouden was komen ondersteunen met haar klein inkomen, niet uitgezonderd. De vier jongelui, die tegenover el kaar zaten aan de lange kanten der tafel, vormden een opwekkende te genstelling met dc oudere dame en haar ouderwetsche broer. William Minter en Wilhelmina Minter ter plaatse hekend als Billy en Willy waren een ongetrouwde broer en 'zus ter, die samen in een klein huis bui ten het dorp Beltan woonden en die heel genoeglijk leefden van hun ge zamenlijk inkomen van ongeveer dui zend pond. Ze waren erg aan elkaar gehecht en beiden verklaarden dat, als de ééne trouwde, de ander zou sterven. Willy was den laatsten tijd bang geweest, dat Billy Dorothy Clair een beetje te veel bewonderde. Daar om was ze niet erg happig geweest om naar de Manor te komen, maar had er zich hij neergelegd, toen Billy verze kerde dat hij Dorothy alleen maar be wonderde uit artistiek oogpunt. Maar daar Billy even kunstzinnig was als de auto, die hij en Willy zich samen hadden aangeschaft, was de waarheid van deze verzekering wel een beetje twijfelachtig. Miss Clair was 't zeker waard bewonderd tc worden, zelfs op de meest uitgesproken wijze. Ze was een levendige blondine, een en al vuur en sprankelende geest. Haar werkelij ke charme lag in haar uitbundige le vendigheid en haar bijna strijdlustige en meesleepende jeugd. illy Minter was een blozende, knappe jonge vrouw, maar ze leek pij- na Kieur- en glansloos, vergeleken hij ue tengere L»orotny met naar over- stelpenue levenslust en haar spranke lende vroolijkheid. Bij het overblijvende lid van het ge zelschap kwam ook een dergelijke ge dachte op, toen hij over de tafel naar het nu stille meisje keek. In tegen woordigheid van haar tante en haar vader moest Dorothy, met het oog op hun ietwat behoudende denkbeelden, ziebzelf wel een beetje terughouding opleggen, wat haar heel veel moeite kostte. Maar Percy Hallon had haar buiten gezien, weg van zulke bevrie zende invloeden. Hij was even donker ais Dorothy Llond was; hij leek ener giek, gebiedend en toch kalm en be- heerscht. Natuurlijk gehoorzaamt een man met een dergelijke natuur de wet van Moeder Natuur, als hij in aanra king komt met een levenskrachtig meisje en wordt hij op haar verliefd. En hij had het besluit genomen zijn geluk te beproeven bij de eerste de beste gelegenheid. Wat kan er van Newby gewor den zijn? vroeg Mr. Clair nog eens. Misschien is hij in stilte op reis gegaan in verhand met zijn zaken in Afrika, zei Hallon peinzend. U vergeet, kraakte Lady Panwin, terwijl ze haar magere gestalte op richtte, dat Sir John beloofd had dat hij hier een paar dagen zou blijven. AI is hij van lage geboorte en al zijn zijn manieren wat bruusk, hij zou ons werkelijk niet op een dergelijke ma nier behandelen, als er niet iets on voorziens was gebeurd Dan is blijkbaar dat onvoorziene gebeurd, zei Billy luchtig. Daar zijn we het over eens, zei Mr. Clair beslist. Sir John stuurt ge woonlijk zijn secretaris voor zooiets uit. Misschien kon hij in dit geval zijn secretaris niet vertrouwen, merk te Willy Minter op, die een appel zat te eten. Maar lieve, zei Lady Panwin, ter wijl ze haar face-a-main ophief, Sir John vertrouwt zijn secretaris vol komen, want het is zijn tweelingbroer Richard, zijn tweede ik, innerlijk en uiterlijk. Dan zijn ze geen van tweeën mooi tante, merkte Dorothy schouderopha lend op, en Clair keek haar dadelijk bestraffend aan. Dergelijke verdienstelijke men- schen van lagere geboorte, merkte dc oude heer op, met een zijdelingschen blik naar zijn dochter, zouden heel goed een huwelijk kunnen sluiten met een lid van een voorname familie, die minder met aardsche goederen geze gend is. Dan zou de vervallen invloed van vroegere aristocratische heer- schers gered kunnen worden van een volkomen verdwijning in deze demo cratische eeuw. (Wordt vervolgd.) v'Dan Dampo inwrijven en inademen, «fik! Wonderlijk zooals dat helptI (C L J ^0 ct- Tube 40 ct. Doos 30 ct. d en u zult 's morgens uit bed springen, r gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u ueen geheel ander mensch voelen. Onschade- luk, plantaardig:, zacht, onovertroffen de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2