WINKELIER GEEF ACHT! mm DIE HOEST Zaterdag 2 Maart 1940 No. 18 De Echo van het Zuiden Tweede blad Eventueele evacuatie zal in phasen geschieden. is morgen over VeSistèxJde DE TOTALE INDRUK VAN UW WINKEL. VI De volksmond wil „Dat de eerste indruk blijvend is" en wij zijn het hiermee voorzoover hetüw winkel betreft volkomen eens. Wat is de indruk van Uw zaak. Ziet zij er frisch en jeugdig uit. Maakt zij een goeden indruk op het publiek. Heeft zij iets aparts, waar door zij in het middelpunt der be langstelling komt of is't een gewone Middenstandszaak die noch door het een, noch door het ander opvalt. Winkelier, trekt nu nog Uw jas aan, treedt naar buiten en bekijk Uw winkel eens critisch. Wat is de indruk. Goed, matig of slecht. Indien hij matig is Iracht hem dan in zijn voordeel te verande ren, Is de indruk slecht neem dan zoo spoedig mogelijk maatregelen. Als er wel eens een nieuw kleurtje op aangebracht mocht worden, laat het dan geen maanden duren voor U er toe overgaat. Als de ramen vuil of smerig zijn laat vrouw, dochter of dienstbode deze direct schoonmaken of doe het desnoods zelf. Is het trottoir voor uw winkel door afvallende bladeren, door sneeuw of dergelijke haast onbegaan baar geworden, ruimt het op. Als een uithangbord los hangt, maak het vast. Allemaal kleinigheden die den indruk van Uw winkel kunnen beinvloeden. Het publiek zal eerder geneigd zijn te koopen daar waar het er keurig uitziet dan bij een winkel waar slordigheid en armoede den boventoon voeren. Sommige winkeliers vermelden op hun winkelruiten bijzonderheden zooals Stoffenhuis, Kousenhuis, de Kaaskoning, Klein Parijs enz. enz. Hier moeten wij nog het een en ander over opmerken. Laat de tekst niet te laag plaatsen en vooral niet op de deur in het portiek, waardoor men het haast niet kan ontdekken n de indruk heeft dat het niet ge- ien mag worden. Die teksten wor den voortdurend in het wit uitge voerd. Maar waarom nu altijd witte letters? Laat het gerust rood of geel zijn. Breek eens met de s'eur en laat den schilder eens een andere opvallende en frissche kleur ge bruiken, maar niet dat eeuwige wit. Dit artikel is het laatste wat de etalage betreft en voor dat wij hier van afstappen moeten wij U nog maals op het hart drukken, besteedt voldoende aandacht aan den totaal indruk van den winkel. U hebt onze artikels tot nu toe trouw gevolgd en de tips natuurlijk met succes toegepast. Nu zijt gij op den goeden weg. Er wordt over Uw zaak gesproken. Uw etalage(s) zal of zullen de publieke aandacht vragen, want hel is een genoegen om die duidelijke en smaakvolle etalage bij U gade te slaan. In een woord, uw winkel wordt toonaangevend en dat moet U juist hebben. De tips hebben van U een grooter of kleiner finantieel bedrag geeischt, maar de goodwil van Uw zaak is er op vooruitgegaan en de onkosten besteed aan het verbeteren van Uw etalage zullen vroeg of laat dubbel en dwars vergoed worden. Winkeliers.Geef acht op den totalen indruk van Uw winkel. Wij haalden hierboven reeds verschillende fac toren aan waardoor die goede indruk verkregen kan worden en zelf zult gij er meer kunnen ontdekken. Doelmatigheidsmaakverlichting eu totale indruk. Vier punten waarop niet alleen tijdens den Etalage wed strijd 1939, maar 't geheele jaar door, beoordeeld moet worden en die voor iedere zaak onontbeerlijk zijn. Het laatste woord over de etalage is door ons gesproken. Het woord is nu aan U. Laat het krachtig en duidelijk, vriendelijk en opgewekt zijn. Succes zal niet uitblijven. Tot volgende week. S. N. M. De bewoners van de streken, welke ills verdedigingslinies tegen invallen de legers zijn ingericht, zullen, indien de militaire situatie daartoe reden geelt, door de burgerbevolking moeten worden ontruimd. Het oogenblik zal door het militaire gezag worden be paald. Omdat niet het half millioen personen, waarvoor de evacuatie is voorbereid, tegelijk kan worden ver plaatst, zal de evacuatie in phasen ge schieden. De bevolking, die thans reeds een eerste inlichtingsbiljet bevattende aanwijzingen over de mede te nemen goederen heeft ontvangen, zal, wan neer de ontruiming op het punt staat aan te vangen, een tweede waarschu wingsbiljet ontvangen. Natuurlijk is 't streven er op gericht, dit tijdstip zoo tijdig mogelijk te kiezen. Geschiedt dit echter te vroeg, dan brengt dit groote bezwaren mee, zooals wij onlangs in België, waar de bevolking na een paar dagen naar zijn haardsteden terugkeer de, hebben kunnen zien. De ontruiming is het eerste stadium der evacuatie. De twee volgende stadia zijn 'l ver voer en de huisvesting en verzorging in de vluchtoorden. De eigenlijke ontruiming. De eigenlijke ontruiming geschiedt volgens de aanwijzingen van het mili taire gezag. Zij wordt echter voorbe reid en zoo noodig geëffectueerd door de burgemeesters der te ontruimen gemeenten. Tot de voorbereiding be hoort het verdoelen der bevolking in drie klassen a, b en c. Klasse a bevat de onmisbare personen, die zullen moeten blijven. Klasse b. bestaat uit personen, die in de eerste plaats moe ten vertrekken (hiertoe bchooren voor allen de buitengewoon dienstplichti gen). Groep c. omvat de overigen. Maatregelen zijn genomen, dat ieder weet tot welke klasse hij behoort. Deze aanwijzing is gegeven op de distribu tie-stamkaart, c.q. op speciaal daar voor uitgegeven kaarten. De burgers zijn thans reeds ingelicht over de bagage, die zij moeten, en die, welke zij mogen medenemen. Daarbij is noodgedwongen naar de grootst mo gelijke beperking gestreefd. In het al gemeen zal niet meer dan handbagage kunnen worden meegenomen. In de eerste plaats dekens, diverse papieren zooals geboorte- en huwelijksacten, geld, waardepapieren, polissen, distri butiekaarten, mondvoorraad e.d. Bewaking van verlaten woningen. Een belangrijk vraagstuk vormt ui teraard de bewaking van verlaten wo ningen. Deze zal moeten geschieden door de achtergebleven politie, in sa menwerking met de plaatselijke mili taire commandanten. Het tweede stadium van de evacua tie is het vervoer. De afvoer uit de ge meente is nauwkeurig voorbereid. ooi- elke gemeente is een afvoerstation ot een afvoerhaven aangewezen, al naar gelang het vervoer per trein of per boot geschied. De gemeente is verdeeld in wijken van 1000 personen (d.i. een transport), met een onderverdeeling in groepen van 50 personen, waarbij het gezinsverband zooveel mogelijk blijft gehandhaafd. Voor elk van deze wijken en groepen zijn wijk- en groepleiders aangewezen. Voorts zal het noodig zijn dat voor el ke wijk en groep gegevens worden ver strekt omtrent de verzamelplaats en de route waarlangs het station (haven) moet worden bereikt, de volgorde waarin de wijken zullen worden afge voerd enz. Bijzondere aandacht moet hierbij worden besteed aan het vervoer van het afvoerstation (afvoerhaven) van gebrekkige personen, ouden van dagen e.d. De voorbereiding is, zooals men ziet, veelomvattend en legt groo te verantwoording op de burgemees ters. Rustig blijven voor alles! Een zeer voorname factor is voorts, dat de bevolking ook onder alle om standigheden rustig blijft, vertrouwen heeft in de getroffen voorbereiding en in alle opzichten medewerkt tot een vlot en goed verloop van de ontrui ming. Na aankomst op de afvoerstations of afvoerhavens, geschiedt het verdere vervoer door de zorg van de militaire directie van den etappen- en verkeers dienst (D.E.V.), en wel van de sectie burgerbevolking en krijgsgevangenen. (Sectie B.K., welke gesteund wordt door andere secties). Voor elke gemeente die verlaten wordt, zijn thans reeds de vluchtoor den aangewezen. Om redenen van mi litaire geheimhouding weet de burgerij niet. waar de vluchtoorden liggen, doch de burgemeesters der vluchtoorden zijn volledig op de hoogte, zoodat zij voortdurend contact kunnen hebben en thans alle voorbereidende maatre gelen kunnen treffen. Het vervoer naar die vluchtoorden geschiedt met den trein, met booten en met auto's, al naar gelang de plaat selijke omstandigheden. Tot in de punt jes is de dienstregeling hiervoor uit gewerkt. Voor de transporten zijn de inlaad- en uitlaadstations gekozen, die de bes te voordeden bieden. De gemeentena ren vinden daar op het bepaalde ver trekuur een treinstel, dat een duizend tal personen kan bevatten met hun handbagage. De loopende zieken en niet te zware patiënten mogen met verplegend personeel geplaatst wor den in eenigc eerste en tweede klasse rijtuigen. Zij, die nog meer zorg ver- eischen. worden onder deskundige ge leide ondergebracht in met stroo en matrassen belegde goederenwagens, welke door den trein worden meege nomen. Als het sein van vertrek is gegeven zal normaal omstreeks twee a drie uur later weder een afvoer van 1000 bur gers vanuit h'et station kunnen ge schieden. Zoo gaat de afvoer voort, totdat de betrokken streek haar con tingent van reizigers heeft afgeleverd. Afhankeliik van de vervoersafstan- den en behoudens onvoorziene om standigheden rekent men er on, dat. dag en nacht doorwerkende het bedrijf in het inlaadstation binnen twee et malen afloopt, soms eerder. Transport te water. Voor het transport te water zal men binnen zoo kort mogelijken tijd eën aantal schepen met sleepbooten sa menbrengen in en nabij de havens, ka den, stijgers der gemeenten, waar de af te voeren burgerbevolking telkens in groepen wordt verzameld. AKKER'S tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Het is de bedoeling, dat evenzeer de afvoer te water achter elkaar doorgaat en dat die schepen in één ruk naar de haven van bestemming weggesleept worden. Men zal dus in één tot twee etmalen de plaats van bestemming hebben bereikt. Het derde transportmiddel, de auto of bus, vervult de hoofdrol bij een spe ciaal deel der evacuatie, welks uitvoe ring ontworpen is voor die van de hier boven genoemde transporten. Men wil toch de verpleegden van .verschillende gestichten, zooals blin den, krankzinnigen en andere ongeluk- kigen, zoodra de dreiging van agressie zeer groot wordt, per auto brengen naar andere, reeds uitgekozen verblij ven. 't geen men dan in rechtstreekscb verkeer, zooals gezegd met bussen, aan gevuld door ambulancetreinen en -wa gens enz. zal trachten te doen. Verder zal de autobus een voorname functie vervullen wanneer het gepro jecteerde regelmatige vervoer per trein of per vaartuig door onvoorziene om standigheden wordt onderbroken, ónt- vlak bij zijn slaapkamer. Want het kon eens zijn, dat hij wakker werd en hon ger had! In de voorraadskelder is voor alles gezorgd. Daar vind je alle soor ten voedsel, o.a. knollen en wortels. Hij heeft er dan ook in de herfst druk voor gewerkt. Zoveel hij maar dragen kon, heeft hij in zijn wangzakken „ge hamsterd". Hij hoeft van alle dieren het minst bang te zijn voor de winter. Ja, hij wordt zelfs nog dikker, terwijl de andere dieren van hun eigen vet moeten leven. De muizen doen net als de hamster. Die slepen ook hele voorraden onder de grond. Jammer genoeg hebben deze knaagdieren de gewoonte om in ge vulde schuren te gaan zitten, waar ze zich te goed doen aan koren; zeer tol misnoegen van den boer, die de schu ren niet voor de muizen, maar voor de mensen gevuld heeft. Wat jullie misschien niet weten, is hoe de vlinder de winter doorkomt. En wel niet alleen in een beschermen- mende cocon. Heel veel van onze vlin ders, zoals de citroenvlinder, admi raalsvlinder of koningsmantel hangen dan, alsof ze dood zijn onder dicht, beschuttend struikgewas. Ook zitten ze wel in de holten van de bast van de bomen en slapen zo de winter door. Jullie hebt vast, in het voorjaar, als de zon al een beetje warm scheen, maar verder de natuur nog winters was, wel eens plotseling als een kleine voorjaarsbode een vlinder zien vliegen. Dan is dat een van die vlindertjes, die bij de eerste warme zonnestralen, zijn schuilhoek verlaten heeft, Als het dan weer koud wordt, gaat hij weer gauw terug en slaapt verder totdat de sneeuwklokjes hun kopjes boven de grond steken, want dan is het heerlijke voorjaar werkelijk in aantocht. Dat de dieren meer naar het voor jaar verlangen dan wij, is te begrijpen. EEN GROTE VERGISSING. Toen Katharina II, Tsarina van Rus land was, was Seederland, een rijke Engelsman, secretaris aan het hof. De De tsarina was zeer op hem gesteld. Op zekere dag hoorde hij, dat zijn huis geheel door de politic omsingeld was. Het duurde niet lang, of enige politie agenten kwamen zijn kamer binnen en zeiden, dat ze hem gevangen moes ten nemen. „Wat betekent dat?" riep Seederland verschrikt uit. „Twee da gen geleden heeft de keizerin nog vriendelijk met mij gesproken en ik kan niet geloven dat deze gevangen neming op haar bevel geschiedt." „En toch is het zo", antwoordde het hoofd van politie, die blijkbaar niet al te best gestemd was. „Wat moet er dan met me gebeuren?" vroeg Seederland, die natuurlijk heel ongerust was. „Dat durf ik niet te zeggen", zei de politie chef verlegen. „Word ik soms naar mijn vaderland teruggestuurd?" vroeg Seederland. „Nee", was het antwoord, „het is iets veel ergers". „Word ik ge geseld?" vroeg Seederland weer. „Nee, nog erger". Word ik naa.' Siberië ver bannen?" De politieman schudde zijn hoofd. „Maar zeg me dan toch wat er met me gaat gebeurenriep Seeder land vertwijfeld uit. „Het «valt me heel moeilijk, bet U te zeggen", zei 't hoofd van politie, „maar als U het absoluut weten wilt, U zult met hooi volgestopt worden." Seederland was eigenlijk meer ver baasd dan ontzet. „Dat moet een ver gissing ziin", zei hii. „Het is geen ver gissing, kijkt U zelf maar op dit pa nier", en de politieman liet hem een brief zien, waarin de keizerin met ei gen hand had geschreven: „Seederland moet met hooi opgestopt worden." Seederland werd bleek. „Dit moet 'n vreselijk misverstand zijn", steunde hij. „U moet direct naar de keizerin gaan en haar vragen of dit wel juist is". Eerst wilde het hoofd van poli tie daar niets van weten, maar einde- lijk ging hij toch. Dat was Seederland's geluk, want bet wras inderdaad een ver gissing. De secretaris moest niet op gestopt worden, maar de lievelings hond van de keizerin, die de vorige dag gestorven was. Zij had hem Seederland genoemd, omdat zij die hond van haar secretaris gekregen had. doorheen. Bovendien wordt hun vacht in de winter nog dikker, zodat ze het lekker warm hebben. Wc kunnen zelfs jaloers op hun bontjasjes zijn! De dieren die op de grond leven, verstoppen zich dan ook liefst in war me schuilplaatsjes, die ze op dc grond maken. B.v. de egel. Die rolt zich als een bal ineen, om zich zo tegen onge vallen te beschermen, want, nietwaar, wie durft nu aan zo'n stekelige bal te komen? Moeder Natuur heeft er voor gezorgd, dat van alle dieren, die op deze manier de winter moeten door brengen, het bloed gedurende 't koude jaargetijde heel langzaam stroomt. En hun hart klopt dan ook langzamer. Zo verbruikt het lichaam alleen die vet- voorraden, die de dieren in de herfst opgenomen hebben. Ze doen net als de mensen in tijden van voedsel schaarste, ze doen er langer mee, om dat ze het niet zo vlug opmaken. De grootste levenskunstenaar onder de overwinterende dieren is wel de hamster. Die heeft een huis onder de grond, met verschillende in- en uitgan gen. En hij heeft die verblijfplaats zo geriefelijk gemaakt. De verschillende in- en uitgangen hebben bochten, zodat de koude lucht niet ineens binnen kan komen. Zijn voorraadskelder heeft hij HOE ONZE DIEREN OVERWINTEREN. Omdat onze dieren schaatsenrijden, noch sleeën kunnen, vinden ze de win ter minder plezierig dan de kinderen hem vinden. Maar op de een of andere manier moeten ook de dieren door de winter heen komen. \y.e zullen eens kijken hoe ze overwinteren. Ten eerste, het eekhoorntje. Die heeft alvast een warme pels, dus heeft hij het niet zo gauw koud. Het eek hoorntje weet, zonder op de kalender te kijken, precies wanneer het koude jaargetij begint. Voor die tijd maakt hij in de takken, van kleine takjes en mos, een gezellig nestje. Ook hoeft hij geen honger te lijden, want hij heeft er voor gezorgd dat hij een voorraad eikels, noten en beukenootjes in zijn nest heeft. Als het dan zo koud wordt, dat zelfs een eekhoorntje zich niet helemaal op zijn gemak voelt, gaat hij in zijn mooie nestje. Daar rolt hij zich helemaal op en legt voorzichtig zijn mooie pluimstaart als een deken over zich heen. Zo is het wel uit te houden, vooral omdat hij nu gaat slapen, het verstandigste wat je in de kou kunt doen. Maar als het gebeuren mocht dat de zon eens een paar uurtjes schijnt, dan wordt het eekhoorntje wakker en knabbelt eens op een eikel of een noot. Als hij slaapt, heeft hij geen voedsel nodig, want moeder Natuur heeft er voor gezorgd, dat hij het zo best uit houden kan. Er zijn nog meer dieren die op deze manier de winter doorbrengen. Zij ver drijven de winter door de slaap, die kou en hongen doet vergeten. Als de vorst niet al te erg is, komen ze er best mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER s Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los. terwijl de hoeststillende kracht der „codeine" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en ..codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar schooi gaan. werkt als een ^beschuttend schild". Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5