Gemeenteraad Waalwijk. BICO. mwm Plaatselijke Berichten H deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat Zaterdag 2 Maart 1940 No. 18 De Echo van het Zuiden DERDE BLAD Adressen betreffende de R.K. Nijverheidsschool. Een nieu we lagere meisjesschool. De raadsvergadering van de ge meente Waalwijk, werd Donderdag avond door den voorzitter, den edel- achtbaren heer E. C. J. Moonen met gebed geopend, waarna de notulen on veranderd werden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 Januari 1940 tot wijzi ging der begrooting 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Januari 1940 tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan de haven aan de firma Gebroeders Teurlings. b. Van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Toezending .Verordening Hulp bij Militaire Werkzaamheden". c. Van den Directeur der R. K. Hoogere Burgerschool. Alhier. Verslag over 1939. d. Van den Directeur der R. K. Middelb. Handels-avondschool Alhier. Verslag over 1939. Worden voor kennisgeving aange nomen. e. Van de R.K. Filmcentrale. Schrijven betreffende bioscoop bezoek door kinderen en keuring van films. Op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Waerden antwoordt de voorzitter, dat het hier alleen de kwes tie betreft, dat de leeftijdsgrens van 16 jaar wordt weggenomen. De heer Verdoorn zegt, dat hier door waarschijnlijk het bioscoopbezoek wordt verruimd. Hij betreurt dit omdat hierdoor de jeugd gemakkelijker naar de bioscoop kan gaan, terwijl het juist de jongeren zijn, die het meest ontvan kelijk zijn voor bioscoop-indrukken. Weliswaar worden de films gekeurd, maar er blijft in een film toch een zeker spannings-element. Spr. vindt het jam mer, dat de leeftijdsgrens wegvalt en verzoekt aanteekening, dat hij tegen is. Ook de heer v. Driel vraagt aantee kening geacht te worden tegen te heb ben gestemd. De Voorzitter deelt mede, dat de Zuidelijke nakeuring altijd al geijverd heeft voor de nakeuring van A en B- films. De C-films werden al nagekeurd. De Bioscoopbond heeft zich hiertegen altijd verzet. Thans kunnen ook de A- en B-films worden nagekeurd, maar de bioscoopbond heeft gevraagd als com pensatie daarvoor de passage weg te nemen, volgens welke geen personen beneden den leeftijd van 16 jaar bios copen mogen bezoeken. B. en W. adviseeren zulks toe te staan. De heer v. Heeswijk vraagt of ook de bijprogramma's worden gekeurd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het bijprogramma ook wordt gekeurd. Alleen de teekenfilms en de journaals worden niet gekeurd. De heer v. Heeswijk meent, dat er ook wel eens bijprogramma's zijn af gekeurd. De Voorzitter meent dat alleen re clame-films uit het bijprogramma wer den afgekeurd. Verder merkt de heer v. Heeswijk nog op, dat nu de deuren van de bios coop open staan voor kinderen van 14 jaar. Hij legt den nadruk op films, die zich in de zaal, doch niet op het witte doek afspelen. Het voorstel komt in stemming en wordt met 9 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren v. Driel. v. Heeswijk, Verdoorn en v. Beijnen. Verder komt nog aan de orde: f. Van de N. H. Kerkbesturen van Waalwijk en omgeving. Afschrift van een aan den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht schrijven betreffende oprichting eener r.k. ambachtschool. g. Van 't Departement Langstraat der Maatschappij tot Nut van t' Algemeen. Verzoek bevordering oprichting ambachtschool op breederen grondslag dan de te stichten r.k. ambachtschool. h. Van de vereeniging „Volkson derwijs", afd. Waalwijk. Verzoek alsvoor. i. Van de Vereeniging „Volkson derwijs" afd. Sprang-Capelle. Verzoek alsvoor. De Voorzitter zegt dat het hier inge komen stukken betreft van twee soor ten. g, h en i zijn van dezelfde soort, f is een afschrift van een rekwest aan den Minister. In de vorige raarsvergadering is met de grootst mogelijke meerderheid van stemmen door den Raad besloten tot medewerking aan de oprichting aan een R.K. school. Daar eventueele discussies nu misschien wel academische waarde hebben, doch geen resultaat zullen be halen, adviseeren B. en W. deze stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. d. Waerden zegt dat het naar zijn meening een heel belangrijke - zaak is, waaromtrent hij nog wel iets wil zeggen. Allereerst verzoekt hij den voorzitter de verschillende stukken voor te lezen. Wel hebben zij ter inza ge gelegen, doch bij voorlezing zal de zaak nog duidelijker worden. De voorzitter leest vervolgens de stukken h, g en i voor. In h spreekt de vereeniging „Volks onderwijs" afd. Waalwijk er haar leed wezen over uit, dat het een exclusieve R.K. school wordt. Aan een groot deel van de bevolking wordt hierdoor, vol gens de adressanten, geweld aange daan. Van de 50.000 inwoners van de streek is er ongeveer Vs deel niet-ka- tholiek Adressanten gelooven niet, dat de protestanten liever naar een R. K. school dan naar een neutrale school gaan. Zij betreuren het ten zeerste dat hierdoor een tegenstelling wordt ge schapen. Zij verzoeken om recht aan iedereen te doen en 'n nijverheidschool te stichten op de breedst mogelijke ba sis. Dit verzoek was onderteekend door A. van Gent, voorzitter, S. Versteeg, secretaris. De stukken g en i houden hetzelfde in; g was onderteekend door E. Colet, voorzitter en A. Oudkerk, wrn.-secr., en i door E. Colet, voorzitter en J Kraak, secretaris. De heer v. d. Waerden zegt, dat de Gemeenteraad van zijn macht, z.i. ten onrechte, gebruik wil maken door van de lagere nijverheidschool een specifiek Roomsch Katholieke inrichting te ma ken, dan is het gezien de adressen van andersdenkenden in deze zaak, niet ge oorloofd te zeggen, dat die school be doeld is voor een streekbevolking van 50.000 zielen. De R. K. school zou zich dan hoog stens mogen beroepen op het katholieke deel van die 50.000 inwoners, d.i. op pl.m. 34.000 streekbewoners die den R.K. godsdienst belijden, waarbij dan stilzwijgend aangenomen moet worden, dat al die R.K. ingezetenen van deze streek het met dat smallere standpunt volkomen eens zijn. Ik meen echter zulks ten sterkste te mogen betwijfelen. Het zou dan ook m.i. van wijs be leid getuigen als de Raad zich ontvan kelijk zou toonen voor den gerechten, unaniem uitgesproken wensch van de andersdenkende streekbewoners. Zoo doende zou ook voor die ouders het recht erkend worden, om de opvoeding van hunne kinderen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met hun geweten. Ik vertrouw dan ook dat de Raad zal medewerken om te bereiken, dat zoo wel school als stichting op een bree- dere basis geplaatst worden. De Voorzitter hoopt dat daar de heeren Verdoorn en van Driel hun licht eens over laten schijnen. De heer van Driel zegt voor een school te zijn op godsdienstigen grond slag. In deze streek is geen plaats voor twee scholen. Evenwel zou het zijn volle instem ming hebben als er een school op bree- dere Christelijke grondslag zou komen. De heer Verdoorn is getroffen door de echt oud-liberale klanken, die hij in de adressen heeft ontmoet. Die libera len hebben altijd den lof gezongen op het neutrale onderwijs en in naam der vrijheid hebben zij het bijzonder onder wijs aan handen en voeten gebonden. Spr. is positief voor bijzonder onder wijs. Den heer Buijkx heeft het gefrap peerd dat in alle drie de adressen de zelfde fout wordt gemaakt, n.l. dat in dien de school op neutrale grondslag zou worden gesticht er dan geen ouders bezwaar tegen zouden hebben. Spr. acht het onlogisch, dat de vrijheid geen geweld zou worden aangedaan indien het een neutrale school zou worden. De heer v. d. Waerden. aldus spr. heeft gezegd dat de raad misbruik zou maken van zijn macht, als hij er toe be sloot een R.K. school op te richten. Hij wil niet gelooven. dat dit als een be schuldiging bedoeld is van den raad en het katholieke volksdeel. De heer v. d. Waerden merkt op, dat de kwestie door den voorzitter en de beide niet-katholieke raadsleden niet juist is gesteld. Van beide heeren is geen positief antwoord ontvangen. Het gaat er over wat zij zouden prefe- reeren, een R.K. school of een alge- meene school. Tot den heer Buijkx zegt spr. dat we hier in een streek leven met een ge mengde bevolking, dan moeten conces sies worden gedaan. Dat kan een be zwaar zijn, doch men moet daar over heen stappen. De raad moet nu eenmaal het algemeen belang behartigen. De streek is te klein voor een R.K., een Christelijke en een neutrale school. De voorzitter zegt dat de heer v. d. Waerden een ultimatum stelt aan de heeren Verdoorn en van Driel. Zij be hoeven daar echter niet op in te gaan. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen en bij de stemming zal hun visie wel blijken. De heer Verdoorn zegt, dat hij po sitief voor bijzonder onderwijs is. In dien er 69 der bevolking in de streek protestant was, zou hij een christelij ke school wenschen. Eerlijkheidshalve moet nu gezegd worden, dat het R.K. volksdeel zoowel wettelijk als moreel alle recht heeft op een R.K. school. Spr. zou natuurlijk een toenadering tot de Christelijken toejuichen, maar ver kiest in ieder geval een bijzondere bo ven een neutrale school. Met een citaat uit de rede van oud-minister Deckers gehouden tijdens de vergadering van de R.K. Staatspartij toont spr. aan dat samenwerking wel mogelijk is. De heer van Driel zegt eveneens een R.K. school boven een neutrale schoo te stellen. De heer Buijkx herhaalt nogmaals, dat de slotalinea in de drie adressen vooropstelde, dat geen enkele ouder be zwaar zou maken, dat zijn kinderen de school zouden bezoeken, indien het maar een neutrale was. Voor een groot volksdeel wordt het dan juist een be zwaar. Verder zegt spr. dat de heer v. d. Waerden heeft gezegd, dat het al gemeen belang gediend zou moeten worden en niet het groepsbelang. Hij gelooft niet dat dit als een beschuldi ging bedoeld is aan zijn adres, maar toch zou het zoo verstaan kunnen wor den. Met aanteekening, dat de heer v. d. Waerden tegen is, wordt besloten de drie 'ngekomen stukken voor kennisge ving aan te nemen. De voorziter stelt dan aan de orde het ingekomen stuk f. Allereerst zegt de voorzitter, dat hij den indruk heeft, dat indien de predi kanten zich zullen wenden tot de stich ting. deze hen gaarne de gelegenheid wil geven hun volgelingen godsdienst onderricht te geven. Hun verzoek om medezeggingschap in het bestuur, zal moeilijker zijn, om de eenvoudige reden, dat de stichting al bestaat en de raad aan de bestaande stichting zijn medewerking heeft be loofd. Het onderwijs op een dergelijke school is echter zuiver technisch, met uitzondering natuurlijk het godsdienst onderwijs. Wanneer nu de verschillen de predikanten gelegenheid krijgen hun leerlingen godsdienstonderwijs te ge ven, is er toch eigenlijk geen enkel be zwaar meer. Spr. is eenigen tijd geleden aan wezig geweest bij de officieele opening van de Christelijke Lagere Landbouw school te Sprang-Capelle. Hij heeft zich daarover toen niets verwonderd, dat die school een Christelijke was ge worden. Toch is de streek van waar- gebruikt. Re voorzitter antwoordt dat hij hier mee bedoelt, dat het vuurtje aange wakkerd is; niets meer. De heer v. d. Waerden zegt dat de voorzitter het betreurt, dat de predi kanten naar de regeering hebben ge schreven. Hij betreurt het echter, dat de voorzitter het woord „stoken" heeft gebruikt. De geestelijke leiders kun nen dat wel zoo zwaar hebben gezien, dat ze in onderling overleg zijn ge treden. Dat ze zich hebben laten op zetten voor de actie, gelooft spreker niet. Er valt te constateercn dat de kerkbesturen zich unaniem tot de re geering hehben gewend. Dat zouden ze niet gedaan hebben als het hun over tuiging niet was. Uit de andere drie adressen spreken weer andere men- schen. Spreker meent daarom dat deze vier adressen, in afwijking met het geen de voorzitter heeft gezegd, wel 't geheele niet-katholieke volksdeel be vatten van deze streek. Er moet nu natuurlijk afgewacht worden hoe Den Haag op dit laatste adres reageert. Spreker had echter gehoopt dat de raad van meening zou veranderen ten gun ste van een algemeene school. Hij zou ook een voorstel kunnen doen om de zaak nog eens ernstig te overwegen. Toen spreker heeft gesproken over „macht", heeft hij daarmee willen zeg gen, dat, indien de raad op zijn stand punt blijft staan, hij aan de menschen van de andere richting tekort doet. Het is wijzer om dit niet te doen. Spr. hoopt dal Den Haag zal adviseeren om alsnog de school en de stichting om te zetten op breede basis. De voorzitter zegt dat ook de heer v. d. Waerden het heeft over 't woord je „stoken". Hij heeft evenwel zoo ge redeneerd: Wanneer de predikanten nu meenen dat een Christelijke school op zijn plaats is in Sprang-Capelle, Als hij in het land komt, begint ook de huisvrouw onrustig te worden. Dan moet de zaak schoon! En dan is het weer de tijd voor gordijnroeden, borstels, bezems, dweilen, boenwas, koperpoets, terpentijn, verf, waschbord, poli toer, bijts, enz. enz. Dan moeten er weer kop en scho tels vernieuwd worden, kastrand- jes veranderd en tafelzeiltjes aan geschaft worden! Dan wordt het bij ons weer druk, want de huisvrouw weet, dat het bij ons prettig koopen is goed en niet te duur! Aangekregen: PRACHT-BOODSCHAPTASSCHEN. uit de leerlingen kunnen komen zeker voor geen 50 c/o Protestantsch, inte gendeel. Dat heeft men evenwel van zelfsprekend gevonden. Waarom moe ten er nu hier andere maatstaven wor den aangelegd? De Voorzitter zegt, den indruk te krijgen, dat er min of meer gestookt is. Hij vindt het jammer dat de predi kanten dat verzoek aan den minister hebben gezonden, daar de totstandko ming van de school er misschien ver traging door ondervindt. Daarom wil hij met de predikanten van gedachten wisselen en hun verzoeken aan den minister te willen schrijven, dat het niet hun bedoeling is de totstandko ming van de school tegen te houden. Wij zijn toch wel erg verdraagzaam. Het Christelijk Militair Tehuis, het eerste militaire tehuis, werd gehuisvest in een gemeente-lokaal, zonder dat er iemand iets van zeide. In de vorige raadsvergadering werd een crediet van 30.000.gegeven voor de restauratie van de Herv. Kerk. Weliswaar is dat pen monument, maar wanneer de raad critisch was aangelegd, zou daar nog wel het een en ander over gezegd kun nen worden. Zoo verdraagzaam is nu het R.K. volksdeel. Daarom is dit nu zoo jammer. Het lijkt spijkers op laag water zoeken. De heer van Driel zegt den indruk te krijgen, dat de voorzitter meent, dat de twee protestantsche raadsleden Voorzitter: Neen, dat is niet juist. De heer van Driel: Ik kan U de ver zekering geven, dat de twee bedoelde raadsleden er heelemaal buiten staan. De heer de Brouwer betreurt het dat de voorzitter 't woord „stoken" heeft *0* Pas op voor "t> de van Maart de maand met de negen zo- mersche dagen maar voor de rest wisselvallig en Siberisch guur de maand voor Uwe Rheuinatische Pijnen. Daarom, neem nü Kruschen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de scha delijke zuren, die Uw pijnen verwekken en de oorzaak zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijft: „Mijn vader gebruikt nu al een paar jaar Kru schen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij com pleet krom van de Rheumatische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangera den werd. zonder eenig resultaat Totdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaar... Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kruschen's aan sporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden maakt deze organen weer jeugdig en actief. Ze gaan krach tiger werken en reinigen zoodoende Uw bloed van de pijnverwekkende zuren, die zich nu ophoopen in spieren en spierweefsels en gewrichten. Koop vandaag een flesch Kruschen en begin dadelijk Uw verlossende kuur! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. ten worden dan weer minder. Dc voorzitter antwoordt dat 't niet in de bedoeling ligt een nieuw gym nastieklokaal te bouwen; er worden alleen twee lokalen van de oude school voor dit doel ingericht. De kinderen van de Grootestraat naar de Antonius- parochie laten gaan voor het volgen van gymnastiekonderwijs is bezwaar lijk. Per weck wordt een half uur voor dit onderwijs uitgetrokken. Wanneer ze dan 10 minuten moeten loopen om te gaan en nog eens tien minuten om terug te keeren, blijft er niet veel meer over. De heer v. d. Waerden zegt verder, dat het gymnastieklokaal van de open bare school al lang voor andere doel einden wordt gebruikt en nu wordt er juist bij de zusters een nieuw gebouwd. Zou nu ook het lokaal van de open bare school weer niet in gebruik kun nen worden genomen? De openbare school is altijd het kind van de reke ning. Daar wordt steeds maar ruimte \an afgenomen. De voorzitter deelt mede, dat er hecle scholen door soldaten zijn bezet. Aan dezen abnormalen toestand is wei nig te veranderen. Z.h.st. gaat de raad thans met dit voorstel accoord. 4. Voorstel tot wijziging der politie verordening. Volgens het prae-advies stellen B. en W. voor, het tapverbod dat door den burgemeester op tijden dat er mis bruik van sterken drank kan worden verwacht kan worden uitgevaardigd te verruimen, zoodat het ook kan slaan op zwak-alcoholische dranken. Verder willen B. en W. de volgende passage in de politie-verordening op genomen zien: Het is verboden, wilde dieren, wier aanwezigheid voor hun omgeving ge vaar kan opleveren, aanwezig te heb ben en op of langs den weg te leiden. Onder het verbod in het vorige lid vallen eveneens dierenparken en rond reizende circussen, waarin de in dat lid bedoelde dieren aanwezig zijn. (Ont heffing is mogelijk ingevolge art. 235). Ook hiermede gaat dc raad accoord. 5. Voorstel tot aankoop van terrei nen bij het voormalig raadhuis van Besoijen. (Zie prae-advies in ons blad van Za terdag). De heer van Driel vraagt of dat stuk je land ook een uitweg heeft. De voorzitter vermoedt van wel. Tevens deelt hij nog mede dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt, daar huizen met tuintjes te hou wen. Ook hiermede kan de raad zich ver- ecnigen. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. Wordt aangenomen. Hierna gaat de raad in geheime zit ting over. waarom zou men dan in Waalwijk geen recht hebben op een R.K. school? Daarom krijgt hij den indruk, dat het vuurtje wat aan is gewakkerd. Dc heer Pullens kan zich met het standpunt van den voorzitter vereeni gen. Het adres van de predikanten moet niet te zwaar worden aangevoeld, want er is hier steeds op ieder gebied een keurige samenwerking. Daarom is hij overtuigd dat er wel een oplossing zal kunnen gevonden worden om een eventueele vertraging van de plannen, ontstaan door het adres van de pre dikanten, te voorkomen. Spreker is er mee ingenomen dat de voorzitter hier omtrent met de predikanten van ge dachte wil wisselen. De heer Buijkx bepleit ook overleg met de predikanten. Met aanteekening, dat de heer v. d. Waerden tegen is, wordt het afschrift voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding rekeningen R.K. Bur gerlijk Gasthuis 1938 en 1939. Gaan onder den hamer door. 3. Voorstel tot het verleenen van me dewerking overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijs-wet aan het R.K. Kerkbestuur van Sint Jan voor 't bouwen eener lagere meis jesschool en tot het verbouwen der bestaande lagere meisjesschool tot u.l.o.-school en gymnastieklokaal. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag). De heer v. d. Waerden zegt, dat dc school in de Antonius-parochie een heel goed gymnastieklokaal heeft, dat slechts weinig wordt gebruikt. Hij vraagt of daar het gymnastiekonder wijs niet gegeven kan worden. De kos- FEUILLETON. Wij beginnen heden met onze prach tige nieuwe feuilleton, getiteld „De Broeders", naar het Engelsch door Raymond Parsons. Het is een schitterende, boeiende ro man, die onze vorige feuilleton „De Ge heime Ingang", die algemeen geprezen werd, zal evenaren. Zij die zich met 1 April op ons blad abonneeren (voor minstens een kwar taal), ontvangen de nummers vanaf heden tot 1 April gratis en kunnen dus dit mooie feuilleton vanaf het begin volgen en bewaren. NED. HERV. JONGELINGS- VEREENIGING. Op Dinsdag 5 Maart hoopt voor de Ned. Herv. Jong. Ver. te v.m. Besoijen in 't kerkgebouw aldaar op te treden de heer Asmus, evangelist te Dordrecht met het onderwerp: „De Vrijsteden". DE KAPPERS VERGADERDEN. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Waalwijksche Kappersvereeniging. welke in café Het Zwaantje werd gehouden, hebben de leden onderling van gedachte gewisseld over de tarieven. Besluiten zijn er niet genomen. Zilveren Priesterfeest Op initiatief der dames van de Sint Elisabethvereenigii g der pa rochie van O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te v.m Besoijen is be sloten om voor 't Zilveren Priester feest van den Zeer Eer w. Heer Pastoor Kemps, met de unantieele medewei king van alle gehuwde en ongehuwde dames dezer parochie een Smyrna looper voor 't Priester koor aan te bieden. Deze looper die een gezamenlijke lengte moet hebben van '26 meter, val geheel belangeloos door ijverige dameshanden uit de parochie wor den vervaaldigd. Met het oog op den zeer grooten arheid is het noodlg hiermee intijds te beginnen en is't vanzelfsprekend dat v( or het benoodigde materiaal nogal eenig geld noodig is. Daar voor is reeds door enkele dames een begin met de inzameling ge maakt. Hoewel alles welkom is, sporen wij alle dames der parochie gaarne aan hieivoor haar milde bijdrage te schenken. De collecte zal ter vergemakke lijking maandelijks gehouden wor den Bizondere giflen worden gaarne ingewacht bij de Penningmeesteresse Mevr. TEUBLINGS-VAN BIEL, Gi ootestroat. Middenstands borgstellingsfonds voor de Langstraat (M B L.) Bovenstaand instituut zal zijne algemeene jaarvergadering houden op Dinsdag 26 Maart a.s. ten 4 uur in de achterzaal van Hotel Verwiel. Dan zullen o.m. jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester worden uitgebiacht. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- o nstandigheden aangepast Waalwijksche Looiersvereeniging Woensdagavond kwamen de leden v»u de Waalwijksche Looiersver eeniging ter vergadering in Hotel »l)e Twee Kolommena bijeen. Na een kort openingswoord van den Voorzitter, den heer N. van Loon werden de notulen der vorige virgadering onveranderd vastge steld. Als eenige agendapunt kwam aan de orde de bespreking van de be handeling en het vervoer van hui den, chemicaliën en looistoffen van Botterdam naar bier. Tot op heden vervoert ieder zijn igen pioducten van de Maasstad naar Waalwijk, heigeen lot een te groote onkostenpost leid'. Het ligt nu in de bedoeling dit vervoer zooveel mogelijk gezamen lijk te doen, daar hierdoor op den vrachtprijsaanmerkelijk kan worden bespaard. Men is nu van plan om het vervoer gez: m er lijk 'e laten aan besteden en het in han«h n te g> v< n van een transport-ondernming. Een beslissing is hieromtrent evenwel nog niet genomen Waarschijnlijk zal echtir in de eerstvolgende vergadering hel des betreffende besluit valhn. Maaltijden in Oorlogstijd Woensdagavond om kwart over acht hield Mevr. C. J. Ooms Vinekers van de Zuivelcenlrale in den Haag een zeer interessante lezing over het onderwei p: «Maal- tijden in Oorlogstijd«. Vele Waalwijksche huisvrouwen bleken helangslc Hing te lubben voor dit bij uitstek actueele onder werp. Burgemeester E. J. C. Moonen spr*k een kort openings woord, waarmede hii de belangstellirg van de dames voor deze lezing opwekte. Daarna begon de spreekster van dezen avond aan haar onderwerp «Maaltijden in Ooilopslijda waarin zij op duidelijke wijze uiteenzette hoe men ook in oorlogstijden, wanneer sommige voedingsmiddelen schaars of soms heelemaal niet te krijgen zijD, smakelijke maal-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9